Duitsche nota aan de Sovjet-Unie Bevrijding Verklaring van Von Ribbentrop Malta gebombardeerd Transpiratie en stukloopen van KINADRUPPELS MAANDAG 23 JUNI 1941 De verdragen Activiteit der Komintern Russische ondermijnings- arbeid Rusland en de Oostzee-staten Rusland en de Balkan Brief van Von Ribbentrop aan Stalin _ie verbergen. Daartoebehoor^ Wjvoor Dr. H. NANNING'a Verklaring der Rijksregeering Ital. weermachtsbericht De Amerikaansche piloten in dienst van Tsjoengking BERLIJN, 22 Juni. (D.N.B.) De minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, heeft hedenochtend te zes uur in aanwezig heid van de vertegenwoordigers van de Duitsche en de buitenlandsche pers in de bondsraadzaal van het ministerie van Bui tenlandsche Zaken de wereld per radio in kennis gesteld van de nota van het ministe rie van Buitenlandsche Zaken aan de Sov jet-regeering. In de eerste alinea herinnert de nota er aan, dat de Duitsche regeering, die tot een regeling der belangen tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie wenschte te komen, zich in den zomer van 1939 tot de Sovjet-regeering wendde, waarbij zij over de ernstige bedenkingen heen stapte, die voortvloeien uit het principieele verschil tus schen het politieke doel van Duitschland en Sovjet-Rusland en uit de scherpe- tegenstelling tusschen de wereldbeschouwing van nationaal- socialisme en bolsjewisme,- die diametraal tegen over elkaar staan. De Duitsche regeering, aldus vervolgt de nota, liet zich hierbij leiden door de gedachte, dat de uitschakeling van een oorlog, waarvoor een toe nadering tusschen Duitschland en Rusland voorwaarde was en de daardoor bereikbare be veiliging dér levensbehoeften van beide volken, die van oudsher op voet van vriendschap heb ben geleefd, de beste waarborg zouden zijn te gen een verdere uitbreiding van de communis tische leerstellingen van het internationale Jo dendom naar Europa. In deze onderstelling werd zij gesterkt door het feit, dat het op grond van zekere gebeurtenissen in Rusland en zekere maatregelen der Russische regeering op inter nationaal gebied althans mogelijk leek, dat men zich zou afwenden van deze leerstellingen en van de vroeger gevolgde methode van ondermij ning van andere volken. De ontvangst die den Duitschen staf te Mos kou ten deel viel, leek deze verandering te be vestigen. Zoo kwam het op 23 Augustus 1939 tot het non-agressiepact en op 28 September 1939 tot de onderterkening van de grens- en vriendschapsovereenkomst tusschen beide staten. De kern dezer verdragen bestond uit: 1. De wederkeerige verplichting, elkander niet aan te vallen en in vreedzame nabuurschap te leven. 2. Een afbakening der belangensferen, waar bij Duitschland afzag van het oefenen van in vloed in Finland, Letland, Estland, Litauen «en Bessarabië terwijl een deel van den vroegeren Poolschen staat tot aan de lijn NarevBoeg San op wensch der Sovjet-regeering bij Rusland zou worden ingelijfd. Inderdaad heeft de Duitsche regeering bij het sluiten van het niet-aanvalsverdrag haar -poli tiek tegenover de Sovjet-Unie ook onverwijld gewijzigd en sedertdien een vriendschappelijke houding jegens de Sovjet-Unie aangenomen. De met Rusland -gesloten verdragen zijn naar letter en geest getrouw nagekomen, maar boven dien heeft zij door het overwinnen van Polen, dus door het'offer van Duitsch bloed, de Sovjet- Unie geholpen aan haar grootste succes sedert haar bestaan op het gebied der buitenlandsche politiek. Dit is slechts mogelijk geweest door de welwillende Duitsche politiek jegens Rusland en door de overweldigende zege her "Duitsche weermacht. Met recht meende de Duit sche regeering dan ook te mogen aannemen, dat de Russische houding tegenover Duitschland overeenkomstig zou zijn. Helaas zou spoedig blijken, dat de Duitsche regeering zich bij deze onderstelling ernstig vergist heeft. In feite is, zooals In alinea 2 van Von Rlbben- trop's verklaring wordt vastgesteld, de Komin tern reeds spoedig na het tot stand komen der Duitsch-Russische verdragen weer op ieder ge bied actief geworden. Door de sterke en doel treffende afweermaatregeien der politie werd de Komintern gedwongen haar bedrijvigheid op het gebied van ondermijning en inlichtingen dienst naar Duitschland langs omwegen over centra in de aan Duitschland grenzende lan den te trachten te leiden. Men maakt daarbij gebruik van vroegere Duitsche communistische functionarissen, die in Duitschland een onder mijningsactie moesten bedrijven en sabotage moesten voorbereiden. Te dien einde was ei een systematische opleiding onder leiding vaa den Gepoe-commissaris Krylov. Daarnaast werd een intensieve ondermijnings actie bedreven naar het door Duitschland be zette gebied, vooral naar het protectoraat en het bezette Frankrijk, maar ook naar Noor wegen, Nederland, België enz. De Sovjet-Russische vertegenwoordigingen, vooral het consulaat-generaal te Praag, ver leenden hierbij een waardevolle hulp. Met radio- zend- en ontvanginstallaties' werd een drukke berichtendienst onderhouden hetgeen een vol komen bewijs levert voor den tegen Duitschland gerichten arbeid der Komintern. Men beschikt ook over een omvangrijk documentair getuigen- en actenmateriaal over den geheelen onder- mijnenden en spionnage-arbeid van de Komin tern. Verder werden sabotagegroepen gevormd, die haar eigen laboratoria hadden, waarin zij brand- en brisantbommen voor daden van sabotage vervaardigden. Dergelijke aanslagen zijn bijv. gepleegd op niet minder dan zestien Duitsche schepen. Naast de actie van ondermij ning en sabotage stond de spior. ge. Zoo maak te men van den terugkeer der Duitschers uit Sovjet-Rusland gebruik om deze Duitschers met de meest verwerpelijke middelen te winnen voor de doeleinden der Gepeoe. Zelfs de Russische ambassade te Berlijn, met den ambassaderaad Koeboelof aan het hoofd, deinsde niet terug voor een gewetenloos misbruik der exterritoriale rechten voor spionnage-doeleinden. Te Praag stond een lid van het Russische consulaat. Mos jof, aan het hoofd van een Russisch spionnage- net, dat zich over het geheele protectoraat uit' breidde. Andere gevallen, waarbij de politie tij dig kon Ingrijpen, leverden een duidelijk en ondubbelzinnig beeld dezer omvangrijke Rus sische kuiperijen. Wat den ondermijningsarbeid in Europa bui ten Duitschland betreft, deze strekte zich uit over fcijna alle met Duitschland bevriende of door Duitschland bezette landen. Zoo stelde bijv in Roemenië de communistische propaganda door middel van uit Rusland komende pamflet ten Duitschland verantwoordelijk voor alle moeilijkheden, om aldus een anti-Duitsche stem ming te wekken. Hetzelfde kwam sedert den zomer van 1940 duidelijk tot uiting in Joego slavië. In het gezanrschap te Belgrado is den Duitschen troepen het documentaire bewijs vooi den Sovjet-Russischen oorsprong der anti-Duit' fiche propaganda in handen gevallen. Terwijl de communistische propaganda In huid en voeten. Purolpoeder houdt huid en voeten koel en droog, gezond en gaaf. Strooibus 60 ct. Joego-Slavië zich van nationalistische leuzen trachtte te bedienen, werkte zij in Hongarije vooral onder de Roetheenscfae bevolking, welke zij de komende bevrijding door Sovjet-Rusland voorspiegelde. Zeer levendig was de anti-Duit sche ophitsing in Slowakije, waar openlijk actie werd geveerd voor een inlijving bij Sovjet-Rus- land. In Finland was de beruchte „Vereeniging voor Vrede en vriendschap met de Sovjet-Unie" werkzaam, die in samenwerking met den zender Petroskoi Finland trachtte te ondermijnen en daarbij optrad in duidelijk anti-Duitschen zin. In Frankrijk, België en Nederland werd tegen de Duitsche bezettende macht opgehitst. Onder den dekmantel van nationalisme en Pan-Slavis- me werd op dezelfde wijze in het gouvernement- generaal opgehist. Nauwelijks was Griekenland door de Duitsche en Italiaansche troepen bezet, of ook daar ging de Sovjet-Russische propagan da .aar. het werk. Het totale beeld toont een In alle landen stelselmatig gevoerde campagne der Sovjet-Unie tegen het Duitsche streven tot het oprichten eener stabiele orde in Europa. Daarnaast is de directe propagandistische tegenactie gericht te gen de maatregelen der Duitsche politiek. In Bulgarije werd geageerd tegen de toetreding tot het Pact van Drie en vóór een garantieverdrag met Rusland, in Roemenië werd door Infiltratie in de IJzeren Garde en misbruik van haar lei ders, onder meer van den Roemeen Greza, de revolte-poging van 23 Januari 1941 geënsce neerd. Ten aanzien van Joego-Slavië beschikt de Duitsche regeering over documenten, volgens welke de Joego-Slavische gedelegeerde George- witsj reeds in Mei 1940 op grond van een onder houd met Molotof te Moskou de overtuiging kreeg, dat men daar Duitschland beschouwde als „den machtigen vijand van morgen". Nog ondubbelzinniger was de Russische houding ten aanzien van de door Servische militairen naar voren gebrachte wenschen op het gebied van be wapening. In November 1940 verklaarde de chef van den Russischen generalen staf tegenover den Joego-Slavischen militairen attaché: „Wij geven alles wat verlangd wordt en wel onmid dellijk." Slechts één voorwaarde werd daarbij gesteld: geheimhouding tegenover Duitschland. De voor bereiding van den putsch te Belgrado van 27 Maart 1941 vormde het hoogtepunt van dit com plot van Servische samenzweerders en Engelsch- Russische agenten tegen Duitschland. De Ser vische leider van dezen putsch, de aanvoerder van de „Zwarte Hand", Simitsj, bevindt zich thans nog te Moskou en ontplooit daar ook nu in zeer nauwe samwenwerking met de Russische propaganda zijn activiteit tegen het Duitsche rijk. Om de buitenwereld een volledig overzicht van de werkzaamheden der Sovjet-Russische instanties sedert de totstandkoming van de Duitsch-Russische verdragen te geven, zal de Duitsche regeering het omvangrijke materiaal, waarover zij beschikt, bekendmaken. De Duit sche regeering moet constateeren, dat de Sov- jet-regeering bij het sluiten der verdragen met Duitschland herhaaldelijk de ondubbelzinnige verklaring heeft afgelegd, dat zij niet voorne mens was zich direct of indirect In Duitsche aangelegenheden- te mengen. Bij het sluiten van het vriendschapsverdrag had zij plechtig ver klaard, dat zij met Duitschland zou samenwer ken om in overeenstemming met de ware be langen van alle volken een einde te maken aan den oor'ogstoestand tusschen Duitschland eener- zijds en Engeland en Frankrijk anderzijds en om dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Deze Sovjet-Russische afspraken en verklarin gen zyn een bewuste misleiding erf een bewust bedrog gebleken. De Duitsche regeering heeft moeten con stateeren, dat de stelling van Den in, volgens welke „met eenige andere landen verdragen kunnen worden gesloten, wanneer zij dienstig zijn voor de belangen der Sovjet-regeering en voor het onschadelijk maken van den tegen stander", ook hefft gegolden bij het sluiten der verdragen van 1939. Het sluiten van deze vriendschapsverdragen was voor de Sovjet- regeering dus slechts 'n tactische manoeuvre. Het eigenlijke doel was, dat men voor Rusland voordeelige overeenkomsten wilde bereiken en daardoor tegelijkertijd een verdere machtspoli tiek der Sovjet-Unie wilde voorbereiden. De leidende gedachte bleef de verzwakking der niet-bolsjewistische staten, omdat die ge makkelijker ondermijnd en op 'n zeker oogen- blik overweldigd konden worden. De Russische regeering te Moskou heeft geen gehoor ge geven aan de stem van het Russische volk, dat met het Duitsche volk eerlijk in vrede en vriendschap wüde leven, maar heeft de oude bolsjewistische politiek van de twee aange ziGhten voortgezet en daardoor een groote verantwoordelijkheid op zich geladen. Alinea drie houdt zich bezig met de hou ding van de Sovjet-regeering tegenover Duitsch land op militair geibed en dat van de buiten landsche politiek sedert het sluiten van het Duitsch-Russische verdrag. Te Moskou had de Sovjet-Russische regeering bij de afbakening van dé belangensferen aan den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken verklaard dat zy met uitzondering van de gebieden van den voormaligen Poolschen staat, die zich in staat van ontbinding bevonden, niet 't voor nemen koesterde, de staten binnen haar be langensfeer te btzetten, te bolsjewiseeren of te annexeeren In waarheid is evenwel, naar uit het verloop der gebeurtenissen is geble ken, de politiek van de Sovjet-Unie in deze periode uitsluitend gericht geweest op één doel, namelijk uitbreiding van de militaire macht van Moskou ir. het gebied tusschen IJs zee en Zwarte Zee, in Westelijke richting, waar haar zulks maar mogelijk scheen, en verdere bolsjewiseering van Europa. In dit verband herinnert de nota aan de sluiting van het zoogenaamde pact van hulp verleening tusschen de Sovjet-Unie en Estland, Letland en Litauen hl Ootober en November 1939 en de vestiging van militaire steunpunten in deze landen, aan de vorming van de com munistische Finsche pseudo-regeering Kousi- nen, aan het ultimatum aan Finland en den inval van het Roode leger eind November 1939. In Juli 1940, zoo vervolgt de verklaring, trad de Sovjet-Unie tegen de Oostzee-staten op Li tauen had, volgens het eerste verdrag van Mos kou, tot de Duitsche belangensfeer behoord. Op verzoek van de Sovjet-Unie gaf de Duitsche regeering bij het tweede verdrag haar belangen In het overgroote deel van dit land ten gunste der Sovjet-Unie prijs, terwijl een strook van dit gebied nog binnen de Duitsche belangen sfeer bleef. Na een ultimatum van 15 Juni werd geheel Litauen, dat wil dus zeggen een deel van de Duitsche belangensfeer, door de Sovjet-Unie bezet, zonder dat de Duitsche regeering hier- vaa eeaig bericht ontving, zoodat nu de U.S. S. R. onmiddellijk doordrong tot de geheele Oos telijke grens van Oost-Pruisen. Toen men zich naderhand hieromtrent tot Duitschland wend de, liet de Duitsche regeering na moeizame on derhandelingen en om nogmaals iets te doen voor een vriendschappelijke regeling, ook dit deel van Litauen aan de Sovjet-Unie over. Kort daarop werden op dezelfde wijze met misbruik van de met deze staten gesloten bu st andspacten, ook Letland en Estland militair bezet. Het geheeleOostzeegebied werd nu m tegenspraak met de uitdrukkelijke toezeggin gen van Moskou, gebolsjewiseerd en enkele we ken na de bezetting zonder omwegen door de Sovjet-regeering geannexeerd. Tegelijkertijd volgden in den geheelen Noordelijken sector van de Sovjet-Russische stelling tegen Europa de eerste aanzienlijke concentraties van het Roode Leger. De economische overeenkomsten van Duitschand met deze staten, die voor de overeenkomsten van Moskou niet zouden wor den geschaad, werden door de Russische regee ring eenzijdig opgeheven. De Duitsche regeering heeft, naar voorts in de nota wordt betoogd, onweerlegbare bewij zen, dat de Sovjet-Unie ondanks afspraken van tegengestelde strekking reeds spoedig na de bezetting van het door haar verworven Poolsche gebied, in het Gouvernement-Gene raal een anti-Duitsche agitatie en bolsjewisti sche propaganda steunde. Ook in dit gebied werden onmiddellijk na de bezetting sterke Russische garnizoenen gedetacheerd. Terwijl het Duitsche leger Iri" het Westen nog strijd voerde tegen Frankrijk en Engeland, rukte toen de Sovjet-Unie tegen den Balkan op. Terwijl de Sovjet-regeering by de onder handelingen te Moskou had verklaard, dat zij van haar kant nooit het initiatief zou nemen tot oplossing van het Bessarabische vraag stuk, ontving de Duitsche regeering op 24 Juni 1940 van de Sovjetregeering de mededeeling, dat zfj thans besloten was het Pessarahi^che vr^a~- stuk met gewela op te lossen. Te vans werd medegedeeld, dat de Russische aanspraken zich ook uitstrekten tot de Boekowii)a, dus tot een gebied, dat een Oudoostenrijksch kroonland was, nooit by Rusland had behoord en waar over destijds te Moskou in het geheel met was gesproken. De Duitsche ambassadeur te Moskou verklaarde aan de Sovjet-regeering dat haar besluit voor de Duitsche regeering volkomen onverwacht kwam, en moest leiden tot aanzien lijke schade van de Duitsche economische be langen In Roemenië, belemmering van het leven der talrijke Duitsche nederzettingen al daar en van de Duitsche nationaliteit in de Boekowina. De heer Molotof antwoordde daar op, dat deze aangelegenheid uitermate drin gend was en dat de Sovjet-Unie binnen 24 uur het standpunt van de Duitsche regeering in deze aangelegenheid verwachtte. Ondanks dit bruuske optreden tegen Roemenië heeft de Duitsche regeering ook ditmaal weer, ter in standhouding van den vrede en haar vriend schap met de Sovjet-Unie te haren gunste ingegrepen. Zij heeft de Roemeensche regeering, die zich tot Duitschland gewend had om hulp, aange raden toe te geven en haar aanbevolen Besse- rabië en het Noordelijke deel van Se Boeko wina aan Sovjet-Rusland af te staan. Met het' toestemmende antwoord van de Roemeensche regeering wer<j aan de Sovjet-regeering het verzoek van de Roemeensche regeering overge bracht haar voldoenden tijd te laten ter ont ruiming van deze groote gebieden en ter be veiliging van leven en have der inwoners. Doch weer stelde de Russische regeering Roemenië een ultimatum en begon vóór het einde daar van op 29 Juni reeds met de bezetting van ge deelten van de Boekowina en daarna van ge heel Bessarabië tot aan den Donau. Ook deze gebieden werden door de Sovjet-Unie terstond geannexeerd, gebolsjewiseerd en daarmee in feite ten gronde gericht. Door de bezettingen bolsjewiseering van de geheele belangensfeer in Oost-Europa en op den Balkan, die de Duit sche regeering aan de U. S. S. R. te Moskou had overgelaten, heeft de Sovjet-regeering dui delijk en ondubbelzinnig gehandeld in strijd met de overeenkomsten van Moskou. Alinea vier behandelde de territoriale vraag stukken op den Balkan, die gerezen zyn door het opdringen van Rusland naar dat gebied. Duitschland dat van Hongarije en Roemenië herhaaldelijk verzoeken tot bemiddeling in "t bekende territoriale geschil tusschen deze beide staten had ontvangen, deed met Italië op 30 Augustus 1940 de arbitrale uitspraak van Wee- nen. Om het de Roemeensche regeering moge lijk te maken de door haar gebrachte territo riale offers tegenover haar volk te motiveeren en voor de toekomst iederen twist In dit ge bied uit te sluiten, garandeerden Duitschland en Italië den nieuwen Roemeenschen staat. Daar de Russische aspiraties in dit gebied bevre digd waren, kon deze garantie in geen enkel opzicht tegen Rusland gericht zyn. Desniette min maakte de Sovjet-Unie bezwaren en ver klaarde zij, in strijd met haar vroegere verkla ringen, volgens welke haar aspiraties op den Balkan bevredigd waren door het verkrijgen van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina, dat zij belangen bleef behouden bij de Balkan- vraagstukken. Deze belangen werden aanvan- kelyk niet nader omschreven. Van dit tijdstip af teekent zich de tegen Duitschland gerichte politiek van Sovjet-Rus' land steeds duidelijker af. De Duitsche regeering krijgt steeds concreter berichten, volgens welke de reeds sedert geruimen tijd gevoerde onder hindelingen van den Britschen ambassadeur te Moskou, Cripps, zich gunstig ontwikkelen. Tege lijkertijd komt de regeering in het bezit van do cumenten over intensieve militaire voorbereidin gen van de Sovjet-Unie op elk gebied. Deze be wijsstukken worden o.m. bevestigd door een onlangs te Belgrado gevonden rapport van den Joegoslavischen militairen attaché te Moskou van 17 December 1940, waarin o.m. woordelijk gezegd wordt: Volgens mededeelingen uit SoV' jet-kringen is de bewapening van luchtmacht pantserstrydkrachten en artillerie op grond van de ervaringen van dezen oorlog In vollen gang en zal zij in Augustus 1941 voor het belangrykste deel voltooid zijn. Dit is waarschynlijk ook de uiterste limiet voor het verstryken waarvan men geen belangrijke veranderingen in de Russische buitenlandsche politiek behoeft te verwachten. Ondanks de onvriendschappelijke houding der Sovjet-Unie in het Balkanvraagstuk, doet Duitschland daarop opnieuw moeite om tot een regeling met de Sovjet-Unie te komen. De mi nister van Buitenlandsche Zaken geeft in een brief aan Stalin een uitvoerige uiteenzetting van de politiek der Duitsche regeering sedert de on derhandelingen te Moskou. Hy geeft in dezen brief uiting aan den wensch en de hoop, dat men er ln mag slagen de vrlendschippeiyke hou ding van de Sovjet-Unie, die door de mogendhe den van het Pact van Drie gewenscht werd, gemeenschappeiyk een concreten vorm te geven. Ter verdere behandeling van deze vraagstuk ken noodigt de minister van Buitenlandsche Za ken den Russische» volkscommissaris Molottof uit IPQhUek voor een bezoek aan Berlyn. Gedurende dit be zoek moet de Duitsche regeering const iteeren, dat Rusland tot een werkelijk vriendschappelijke samenwerking met de staten van het Pact van Drie en met Duitschland in het bijzonder, slechts bereid is, indien Duitschland den prys 'wil be talen, dien de Sovjet-Unie daarvoor verlangt. Deze prijs bestaat uit een verder opdringen der Sovjet-Unie in het Noorden en het Zuidoosten van Europa. De eischen, die door Molotof te Ber lijn en daarna bij de diplomatieke besprekingen met den Duitschen ambassadeur te Moskou ge steld werden, zijn reeds bekendgemaakt in den oproep van den Führer aan het Duitsche volk. Duitschland kon, aldus vervolgt de nota, deze Russische eischen, die door de Sovjet-regeering voorwaarden voor een aaneensluiting met de staten van het Pact van Drie genoemd werden, natuurlijk niet aanvaarden. Daarmede waren de pogingen van de staten van het Pact van Drie, óm met de Sovjet-Unie tot een regeling te ko men. mismkt. Het gevolg van deze houding was, dat Rusland zyn politiek, die steeds onomwondener tegen Duitschland gericht was, intensiveerde en dat zijn steeds nauwere samenwerking met Enge land duidelijk aan den dag trad. In Januari 1941 kwam deze weigerachtige houding van Rus land voor de eerste maal ook op diplomatiek gebied tot uiting. Toen Duitschland namelijk in die maand bepaalde veiligheidsmaatregelen in Bulgarije trof tegen landing van Britsche troe pen in Griekenland, heeft de Russische ambas sadeur te Berlijn in een officieele démarche ge wezen op het Russische standpunt, dat het ge bied van Bulgarije en van de beide zeeëngten tot het veiligheidsgebied van de UJS.S.R. be hoort, en dat zij niet onverschillig kon staan tegenover de gebeurtenissen in deze gebieden, die de belangen van deze veiligheid bedreigden. Op grond hiervan waarschuwde de Russische regeering tegen de verschijning van Duitsche troepen in het gebied van Bulgarije en de beide zeeëngten. De Duitsche regeering heeft de Sovjet-regee ring er vervolgens op gewezen, dat Duitschland elke poging van Engeland om vasten voet in Griekenland te krijgen, met alle middelen zou verhinderen, doch dat het niet de bedoeling had, de zeeëngten té bezetten, doch dat het 't Turk- sche territoriale gebied wilde lespecteeren. Het doortrekken van Duitsche troepen door Bulgarye kon niet beschouwd worden als schending van de veiligheidsbelangen der 'Sovjet-Unie. De Duitsche regeering meende veeleer door deze operaties de Russische belangen te dienen. Na voltooiing van de operaties op den Balkan zou Duitschland zijn' troepen weer van daar terugtrekken. Ondanks deze verklaring van de Duitsche re geering heeft de Sovjet-regeering van haar kant onmiddellijk na aankomst van de Duitsche troe pen een verklaring aan Bulgaarsch adres gericht, die een rechtstreeks vijandelyk karakter voor het Duitsche Rijk droeg en de strekking inhield, dat een aanwezigheid van Duitsche troepen ih Bulgarye niet den vrede op den Balkan, doch den oorlog diende. In dezelfde lyn ligt de rugdekking, die de Sovjet-regeering in Maart van dit jaar aan Turkije heeft gegeven voor het geval, dat dit land mocht deelnemen aan den oorlog op den Balkan. Dit was, naar aan de Duitsche regee ring bekend was, het resultaat van Engelsch— Russische onderhandelingen tijdens het bezoek van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken aan Ankara. Zijn streven was er op gericht Ruslarid langs dezen weg steeds nau wer by de Engelsche combinatie te betrekken. - Alinea 5 behelst o.a.De politiek van de Sovjet-regeering tegenover het Duitsche Rijk, die sindsdien in stijgende mate agressief werd en de tot dusver nog steeds ietwat gecamou fleerde politieke samenwerking tusschen de Sovjet-Unie en Engeland wordt bij het uit breken van de Balkan-crisis begin April van dit jaar voor de geheele wereld duidelyk. Thans staat onmiskenbaar vast, dat de na de toe treding van Joego-Slavië tot het Drie-mogend- hedenpact te Belgrado op touw gezette coup door Engeland in overleg met Sovjet-Rusland in scène werd gezet. Reeds sedert lang, name- lyk sinds 14 November 1940, had Rusland ln het geheim aan de bewapening van Joego-Slavië tegen de As-mogendheden gewerkt. Toen de putsch van Belgrado gelukt was, sloot Rusland 5 April met de illegale Servische regeering en Simovitsj een vriendschapsverdrag, dat aan de samenzweerders rugdekking verschafte en waaflvan het gewicht ten goede moest komen aan het gemeenschappelyke Joego-Slavisch— Engelsch—Grieksche front. Met zichtbare vol doening verklaarde hieromtrent de Amerikaan- sche onderstaatssecretaris Sumner Welles, na dat hy te voren verscheidene besprekingen had gevoerd met den Russischen ambassadeur te Washington, op 6 April j.l„ dat het Russisch - Joego-Slavische pact eventueel van de groot ste beteekenis kon zyn. Het wekte allerwegen belangstelling en er bestond aanleiding voor de veronderstelling, dat het meer dan louter een vriendschaps- en nonagressiepact was. Tezelfder tijd nu, waarop Duitscne troepen op Roemeensch en Bulgaarsch gebied werden geconcentreerd tegen de steeds omvangrijker Engelsche landingen in Griekenland, poogt de Sovjet-Unie, nu reeds in klaarblykelijk overleg met Engeland, Duitschland in den rug aan te vallen, doordat het ten eerste Joego-Slavië po litiek openlijk enmilitair in 't geheim steunt, ten tweede poogt, Turkije door een belofte om trent dekking in den rug te bewegen tot een agressieve houding tegen Bulgarije en Duitsch land en te brengen tot een opmarsch van de Turksche legers in Thracië in een zeer on gunstige militaire stelling; ten derde zelf een sterke troepenmacht in Bessarabië en aan de Moldau aan de Roemeensche grens concentreert en ten vierde de plaatsvervangende volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, Wisjinski, plotseling begin April een poging onderneemt om in gesprekken met den Roemeenschen ge zant, Gafencu, te Moskou tot een politiek van snelle toenadering tot Roemenië over te gaan ten einde dit land tot afval van Duitschland te brengen. De Engelsche diplomatie streeft door bemid deling van de Amerikanen te Boekarest naar hetzelfde doel. De opgerukte Duitsche troepen in Roemenië en Bulgarije moesten hier dus volgens het Engelsch-Russische plan van drie kanten worden aangevallen, n.l. van ECssara- bië, Thracië en Servië-Griekenland. Slechts de loyauteit van generaal Antonescoe de realistische houding van de Turksche regee ring enJ vooral het snelle Duitsche ingrijpen en de beslissende overwinningen van het Duitsche leger waren oorzaak, dat dit Engelsch-Russi sche plan werd verijdeld. Naar de Duitsche regeering uit berichten heeft vernomen, zijn bijna 200 Joego-Slavische vliegtuigen, bemand met Russische en Engel sche agenten benevens Servische samenzweer ders, onder aanvoering van den heer Simitsj, ten 'deele naar Rusland gevlogen, waar deze officieren thans dienst doen ln het Russische leger; ten deele zyn zy ook naar Egypte geolo gen. Reeds deze bijzonderheid werpt een uiter mate karakteristiek licht op de nauwe samen werking van Engeland en Rusland met Joego slavië. v Tevergeefs heeft de Sovjet-regeering herhaal delijk gepoogd de ware bedoelingen van haar Het aangewezen middel bij: BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST enz. Men lette op den naam ,.Dt. H. Nanning" bulten op de roode doos en op de (lacon. Prijs f 1.30 Dr. H. NANNINGV fh.rm. Cl«n. fabriek. N.V, DEN HAAG. beeld de maatregel, dien zij enkele weken ge leden heeft genomen, toen zy den Noorschen. Belgischen, Griekschen en Joego-Slavischen ge zant wegzond, het stilzwijgen, dat de Britsche pers bewaarde over de verhouding Duitschland —Rusland, daartoe genoopt door ambassadeur Cripps in overleg met de Russische regeering en ten slotte ook het onlangs gepubliceerde dé menti van Tass, dat probeerde de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland als volkomen correct voor te stellen. Eerst dit optreden van Rusland heeft de Duitsche weermacht tot tegenmaatregelen ge dwongen. Indien evenwel nog de geringste twijfel mocht bestaan aan de agressiviteit van den Russischen opmarsch, dan is deze volstrekt op geheven door de berichten, die 't opperbevel van de weermacht de laatste dagen heeft ont vangen. Uit de waarnemingen van de laatste dagen blijkt, dat de groepèering van de Russi sche troepen en vooral van de gemotoriseerde en gepantserde formaties geschied is op een wijze, waardoor het Russische opperbevel te allen tijde in' staat was op verscheiden plaat sen een aanval op de Duitsche grens te doen. De berichten uit Engeland over de onderhan delingen van den Engelschen ambassadeur, Cripps, over nog nauwere samenwerking tus schen de politieke en militaire leiding van En geland en die van Sovjet-Rusland benevens de oproep van den vroeger steeds anti-Russisch gezinden lord Beaverbrook tot steun aan Rus land in zijn komenden stryd, me"t alle beschik bare krachten en de opwekking aan de V. S. cm hetzelfde te doen, bewijzen ondubbelzinnig welk lot men het Duitsche volk zou willen be reiden. Resumeerend heeft de Duitsche regeering derhalve de volgende verklaring af te leggen In tegenstelling tot alle verplichtingen, die de Sovjet-regeering op zich'heeft geno men en in uitdrukkelyke tegenspraak tot haar plechtige verklaringen, heeft zy zich tegen Duitschland gekeerd. Zij heeft 1. Haar tegen Duitschland en Europa ge richte pogingen tot ontbinding niet slechts voortgezet, maar sedert het uitbreken van den oorlog nog versterkt. Zij heeft 2.In steeds sterkere mate haar buiten landsche politiek een voor Duitschland vy- andig stempel gegeven en zy ls 3. Met al haar strijdkrachten gereed tot den sprong opgerukt naar de Duitsche grens. Daarmee heeft de Russische regeering dé verdragen en overeenkomsten niet Duitsch land verraden en gebroken. De haat van het Bolsjewistische Moskou tegen het nationaal- socialisme was sterker dan het politiek In zicht. Het bolsjewisme staat in doodelyke vy- andschap tegenover het nationaal-socialisme. Het bolsjewistische Moskou staat op het punt het nationaal-socialistische Duitsch land bij zyn stryd om het bestaan. In den rug aan te vallen. Duitschland ls niet van zins bij deze ernstige bedreiging van zyn Oostelijke grens werkeloos toe te zien. De Führer heeft thans derhalve de Duit sche weermacht bevel gegeven tegen deze bedreiging met alle beschikbare machtsmid delen op te treden. Het Duitsche volk beseft, dat het in den komenden strijd niet slechts ter bescherming van het vaderland aan treedt, doch dat het geroepen ls de geheele beschaafde wereld te redden van de doode- lijke gevaren van het bolsjewisme en den weg te banen voor den waren maatschap- pelijken vooruitgang in Europa. ROME, 22 Juni. Het 382ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt; In den afgeloopen nacht hebben afdeeiingen van onze luchtmacht het arsenaal van Burmu- la op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de luchtmacht van de As aanvallen gedaan op opslagplaatsen, batte rijen en versterkingen te Tobroek. In de zone van Boeg-Boeg zijn gemechaniseerde strijdmid delen en Britsche troepenconcentraties ge troffen, In Oost-Afrika hebben onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo de stad Djimma ontruimd, dié tot open stad verklaard is, om verliezen onder de burgerbevolking te voorko men. Onze troepen hebben stellingen verder naar het Westen betrokken. Het kleine Ita liaansche garnizoen, dat te Djimma was geble ven, heeft de stad aan de Engelschen overge geven en wapeneer verkregen. Op den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten in een collectieven aanval geduren de de eerste helft van Juni op een belangrijk vijandelyk cónvooi, waarvan melding werd ge maakt ln het weermachtsbericht van 6 Juni, 15 schepen met een gezamenlyken inhoud van 98.000 ton tot zinken gebracht, een vyandely- ken torpedobootjager getorpedeerd en een groot tweemotorig vliegtuig neergeschoten. Deze duik booten stonden onder bevel van korvetten- kapitein Luigi Longanesi Cattanea, korvetten- kapitein Marüio Petroni, korvetten-kapitein Guiseppe Roselli Lorenzini, luitenant ter zee Marlo Pollona en luitenant ter zee Pasquale Terra. TOKIO, 21 Juni. (S.P. T.) De woordvoerder van hot Japansche leger, majoor Akizama. heeft op de persconferentie verklaard, dat Ja pan alle piloten, die in dienst der T,sjoengking- regeering vliegen, onverschillig tot welke na tionaliteit zy behcoren, als vijand zal beschou wen -en dienovereenkomstig behandelen. Deze verklaring vindt zijn oorzaak in het feit dat, zcoalsbekend, op het oogenblik Amerikaansche piloten en technici de Tsjoengking-luchtmacht ondersteunen en instrueeren. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni (A.N.P.). Van goed ingelichte zijde ontvangen wij de volgende be schouwing. De ontknooping in zake Rusland is een be vrijding. Reeds lang wisten ingewyden, dat de Sovjet republiek een dubbel spel speelde, waarvan het karakter aan de oude bolsjewistische praktyken herinnerde. Dat dubbel spel had een wel zeer immoreelen grondslag. Eenerzij ds had men door het non agressiepact met Duitschland zich gedekt tegen eiken stryd met het machtige .en gevreesde Duitsche leger, anderzyds verheugde men zich van harte in het feest, dat de oorlogvoerende mogendheden haar bloed en materiaal ófferden en berekende met een zeker soort Aziatisch cy nisme, op welke wijze Rusland daarvan het neeste profijt trekken kon. Vriendschap was dit natuurlijk niet. Non-agressie was het evenmin. Het was alleen de houding van den lafaard, die zelf zorgt buiten gevaar te blijven, zoolang de strijdenden frisch zijn, doch op het moment loert, dat ze amechtig naar adem hygend, vol doende krachten hebben ingeboet om als de jak hals deze prooi te bespringen en eigen lusten te stillen. In het kader dezer politiek paste het, dat de bolsjewistische machthebbers op alle mogelyke punten de Duitsche overwinning in het geheim tegenwerkten. Zij waren niet neutraal, doch hadden belang by verlenging van den oorlog en verzwakking der stryders. Men vindt in de officieele documenten, met name de proclamatie van den Führer, de nota van rijksminister von Ribbentrop opgesomd, hoo zy te Belgrado kuipten, hoe zy in Roemenië een chaos trachtten te stichten, hoe zy in Bulgarije de regeering ten val zochten te brengen, hoe zü de Baltische staten overweldigden en Finland opnieuw bedreigden. Dat alles is geen non agressie, doch het tegengestelde er van. Berlyn wist dit, doch zweeg.. Eenerzijds omdat het het tydstip, waarop definitieve opheldering noodig zou worden, zelf wilde kiezen, anderzyds omdat het zoo lang mogelijk de hoop wilde be houden, dat betere gevoelens te Moskou de over hand zouden krijgen en men op werkeiyk moreel te verantwoorden wyze de consequenties uit het sluiten van het non-agressiepact zou trekken. Te Moskou overwonnen de betere gevoelens niet. Integendeel, de brutale eischen van Molo tof, namelijk dat Duitschland en Italië hun ga rantie aan Roemenie verloochenen zouden, zoo dra Sovjet-Rusland Roemenië aanviel, dat Fin land geheel aan Rusland zou worden prysgege- ven, idem Bulgarije, de Dardanellen en de Bos porus, laten zien, hoe ver de afpersingstactieken van de Sovjet-machthebbers gaan, hoe ze van de Europeesche situatie party willen trekken en welke bedoelingen eigenlyk te Moskou bestaan. Het is Duitschland en Italië te bar geworden. Tegenover den Russischen lust om ln troebel wa ter te visschen en het Russisch bolsjewisme ver der in Europa door te dry ven, hebben zy, gelijk generaal Franco in Spanje weleer, ten slotte het „hiertoe en niet verder" moeten spreken. En thans beslist het zwaard. Wij noemden het een bevrijding. Met de mannen, die eenmaal onder Lenin en Litwinof de bolsjewistische atheïstische wereld revolutie begonnen en nog niet lang geleden in Spanje toonden, waartoe dit Aziatisch barba risme in staat is, is geen wezenlijk verdrag mo gelijk, tenzy zij zien van hun wereldrevolutie ideeën bekeeren en de Europeesche beschaving aanvaarden. Men kon de hoop voeden, dat dit gebeuren zou. Maar die hoop is beschaamd. En al naar mate dit gevoeld werd, ging de band met Rusland drukken, hij werd een ban. Thans is zuiverheid bereikt. De Aziaat kon zich niet vérloochenèn. Ook Europa verloochent zich niet. Thans staat de Europeesche bescha ving tegenover het Aziatische barbarisme en is het in naam van de gansche blanke cultuur- wereld noodig, dat het bolsjewisme uit ons relddeel verdreven wordt en de Russische volk®" gemeenschap en met haar gansch Europa v*11 dezen geesel bevrijd wordt. De stryd zal offers kosten. Oorlog kost Woed en tranen, geld en goed. Doch het doel is de offers waard. Ook voor het nationaal-socialisme als wereld- en levensbeschouwing is het beter, dat de band met Rusland niet tot een blijvende unie gevoerd heeft, aangenomen, dat het bolsje wisme bolsjewisme bleef. Deze twee levensbe schouwingen zyn immers diametraal verschil" lend. Een werkelyke unie is onmogeiyk. Een va0 beide of beide moeten dan ontaarden. De loop der dingen bevrijdt het nationaal" socialisme van deze angstwekkende verantwoor delijkheid. Het kan weer, zonder door politieke noodzakelijkheden belemmerd te worden, voluit beginsel tegenover beginsel stellen en eigen wezen als exponent der Europeesche cultuur ongehinderd uitleven. Dit is uit Europeesch gezichtspunt hartelijk toe te juichen. Men wordt er vrijer, sterker door. De ban is weggenomen. Laten thans mr. Churchill en mr. Roosevelt den lof van het bolsjewisme zingen. Toen Duitschland het non-agressiepact met Ruslan sloot, rilde het christelyk Engeland hoorbaar- Hoe kon het land van Luther met het rood- leger samengaan? Maar wat van Duitschla» verschrikkelyk gevonden werd, had Engels» zelf wat graag gedaan en zal het thans n innige blydschap doen. Niettegenstaande alle christelyke rillingen zyn de joodsch-kapitalistische kringen te Londen e^ New York en de joodsch-bolsjewistische krin®g_ te Moskou elkander als kinderen van één r^ volutie verwant de interventie in Spanje wees het en Rusland behoeft nu niet an meer' te knoeien. Het masker werd a*gcrUnder In ons vaderland en in het bijzonder ons Christelyk volksdeel, waar het athe bolsjewisme als het eigenlyk anti-chr gevaar steeds werd onderkend en he van Finland diep werd medcgevoeld, za worden de positie-keuze veel gemakkeiyker zyn en zal er oorzaak gevonden w°r e velen om nu van harte in te stemmen alle0. slotwoord van den Führer: ,,Moge God^n strijd ook ons eigen vaderland in de bijstaan." gans^1® Europa zelf staat op het spel en Europeesche beschaving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2