mm Proclamatie van Hitier AvanG Damascus ontruimd door Fransche troepen Prijzen van aardappelen Russische vliegtuigen boven Finland E.NAvan ME VE R D E N MAANDAG 23 JUNI 1941 Konoje bij den keizer Britsche en Russische vliegers boven Duitschiand De verliezen van het Russische luchtwapen Oorlogstoestand in de meeste gebieden der Sovjet-Unie Turkije blijft neutraal Russisch schip tot zinken gebracht Radiorede van Churchill Steeds begeerd en \steeds welkom zijn de heerlijke geur en de opwekkende frischheid van de klassieke "4711*" bij het werk - bij sport - op reis - thuis ja overal! ACCOUNTANT, lid neo.uniev.acc AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUYKENSTR.8 na 6 vu* 2 3 723 Verslag uitgebracht over den politieken toestand Britsche ambassadeur bij Ohasji Rusland en Roemenië Het Joego-Slavische conflict Wij luisteren naar Dinsdag 24 Juni Hij overtrad prijsvoorschriften Luchtalarm in Londen Russische patrouilles schenden de grens PASFOTOGRAAF BEBOET CRIPPS KEERT BINNEN EN KELE DAGEN NAAR MOSKOU TERUG Tegen auto geloopen SLACHTOFFER VAN HET WATER Eerste vroege aardappelen veiling ZWIE-GENAHT In kistjes 3 stuks vanaf f 4.— tot f 10.50 Origineele flacons vanaf f 0.40 tot f 20.— militaire overheid. In de gebieden, waar de oor logstoestand heerscht, beschikken de militaire autoriteiten in het bijzonder over de volgende rechten: alle noodige krachten in den arbeids dienst betrekken en wel tot het verrichten van werk, dat in het belang is van de verdediging, b.v. den aanleg van wegen, spoorwegen enz., voorts hebben de militaire autoriteiten het recht om automobielen in beslag te nemen. De militaire overheid kan alle voorschriften over huiszoekingen en arrestaties uitvaardigen en maatregelen tegen de „sociaal gevaarlijke per sonen'' nemen. TOKIO, 23 Juni. (D.N.B.) De minister-presi dent Konoje is heden door den keizer ontvan gen om verslag uit te brengen over den politie ken toestand. Naar verder verluidt, zou in aan sluiting op de morgen te houden bijeenkomst van het kabinet een regeeringsverklaring te verwachten zijn, waarin de houding van Japan ten aanzien van den oorlog in Europa wordt bepaald. Inmiddels is den liaison-conferentie tusschen de regeering en de weermacht gehou den, waaraan hebben deelgenomen Prins Ko noje, Matsoeoka, de minister van Oorlog, de minister van Binnenlandsche Zaken en de chefs van den generalen en admiralen staf. De Britsche ambassadeur, Craigie, heeft he- dep naar Domei meldt, een onderhoud van veertig minuten gehad met den vice-minister van Buitenland,sche Zaken Ohasji over den nieuwen toestand, welke ontstaan is als gevolg van den oorlog tusschen Duitschiand en Sovjet- Rusland en over de hiermee samenhangende vraagstukken. BERLIJN, 23 Juni. (D.N.B.) Vliegtuigen van het Britsche luchtwapen zyn in den nacht van Zondag op Maandag met vrij zwakke strijd krachten naar het Noord-Duitsche kustgebied gevlogen en naar Rijnland, en enkele Russische vliegtuigen vlogen naar Oost-Pruisen. Zij lieten op eenige plaatsen een vrij gering aantal bom men vallen, die slechts weinig materieele en persoonlijke sabade aanrichtten. Luchtdoelge schut dwong de vliegtuigen vrij algemeen te rug te keeren, alvorens zij schade van bctce- kenis konden berokkenen. BERLIJN, 22 Juni (D.N.B.) De verlies cijfers van het Roode luchtwapen zijn, naar het D.N.B. verneemt, tijdens den eersten dag van den veldtocht tegen de Sovjet-Unie van uur tot uur gestegen. Op het oogenblik zijn nog geen totaalcijfers te melden. Hoe zwaar echter de slagen zijn, die den Sovjets door het Duitsche luchtwapen worden toegebracht, blijkt uit de vernietigende nederlagen, die VIOHY, 22 Juni. (D.N.B.) Over den oorlogs toestand in Syrië wordt officieel het volgende medegedeeld: De dag van gisteren (Zaterdag) werd geken merkt door de ontruiming van Damascus door de Fransche troepen en door de uitbreiding der operaties tot het Syrische woestijngebied. Na dertien dagen van strijd in het gebied van Kissoeje en de onmiddellijke omgeving van Damascus, in het verloop waarvan de Fransche eenheden permanent stonden tegenover nu meriek sterkere en van de zwaarste wapenen voorziene strijdkrachten, hebben de Engelschen het vliegveld en de Zuid-Westelijke voorstadjes van Damascus bereikt. Met het oog op de onmogelijkheid den vijand in de toekomst op voldoenden afstand te hou den en om een uit de operaties noodgedwon gen voortvloeiende vernieling van heilige plaat sen van den Islam te vermijden, heeft het Fran sche opperbevel gisteren den troepen bevolen Damascus te ontruimen. De Fransche strijd krachten hebben buiten de stad nieuwe stel lingen betrokken. De tegenstand wordt voort gezet. In West-Syrië hebben belangrijke gemotori seerde strijdkrachten, komende uit Irak, de grens overschreden en zijn in de richting Pa- lira opgerukt. De vijandelijke strijdkrachten worden onophoudelijk door het Fransche lucht wapen met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Deze actie is in den loop van hedenochtend onafgebroken voortgezet.' Verder Oostelijker hebben de Fransche. troepen Aboe-Kemal her overd. In Zuid-Libanon en aan de kust heerscht wederzijdsche bedrijvigheid der artillerie. Het aantal gevangenen, dat sedert het begin van de operaties is gemaakt, bedraagt meer dan 1500. Afgezien van de aanvallen op de van Irak uit oprukkende Britsche strijdkrachten, heeft het Fransche luchtwapen zijn acties in de andere sectoren van het front voortgezet. MOSKOU, 23 Juni. (S.P.T.) Het presidium van den Oppersten Raad der Sovjet-Unie heelt de algeheele mobolisatie uitgeroepen in de na volgende militaire districten: Leningrad, de Baltische districten, de Westelijke districten, Odessa, Charkow, Orel, Moskou, Archangel, Oeral, Siberië, Wolga, Noord-Kaukasus, Trans- D. N. B. meldt uit Helsinki. Naar de Moskou- sche zender meldt, is door een bijzonder de creet van de Opperste Sovjets de afkondiging van den oorlogstoestand in de meeste gebieden der Sovjet-Unie bekend gemaakt. De oorlogs toestand dient „het belang van de veiligheid van den staat" alsmede de „handhaving van rust en orde in het binnenland". Alle bevoegd heden in de gebieden waar de oorlogstoestand werd afgekondigd, gaat over in handen van de (Vervolg van pag. 1) De dreigende aanval van Ruslana op Roeme nië moest ten leste slechts dienen, een beiang- rÜke basis niet alleen van het Duitsche, doch t'an het geheele economische leven van Europa *n handen te krijgen of toch minstens te ver nietigen. Juist het Duitsche Rijk heeft sedert het jaar 1933 met oneindig geduld getracht de staten in het Zuidoosten van Europa als han delspartners voor zich te winnen. Wij hadden derhalve ook het hoogste belang bij hun inwen dige staatkundige consolidatie en orde. De inval van Rusland in Roemenië, de koppeling tan Griekenland aan Engeland, dreigden ook deze gebieden binnen korten tijd in een alge meen oorlogstooneel te veranderen. Tegen onze beginselen en gewoonten in heb ik op dringend verzoek van de toenmalige Roemeensche regee- ring, die zelf schuld droeg aan dezen gang van Saken, den raad gegeven om des vredes willen toe te geven aan de Russische afpersing en Bes- sarabië af te staan. De Roemeensche regeering meende evenwel, dit slechts voor haar eigen volk te kunnen ver antwoorden, als Duitschiand en Italië ten minste als schadevergoeding daarvoor een garantie zouden geven, dat aan het resteerende grondgebied van Roemenië niet meer kon wor den getornd. Met bezwaard hart heb ik dit ge daan. Vooral reeds daarom: als het Duitsche lijk een garantie geeft, beteekent dit, dat het er ook voor instaat. Wij zijn noch Engelschen Doch joden. Zoo meende ik nog op het laatste oogenblik den vrede in dit land te hebben ge diend, al had jk dan ook zelf een zware ver plichting op mij genomen. Om deze problemen echter definitief op te 'ossen en tevens duidelijk te kunnen vaststellen, het standpunt van Rusland tegenover Oiutschlancl was, benevens onder den druk van de steeds krachtiger mobilisatie aan onze Oos telijke grens, heb ik den heer Molotof uit- Ser.oodigd naar Berlijn te komen. De Russische minister van buiteniandsche Zaken wenschte nu opheldering respectievelijk een definitief ant. tv oord van Duitschiand! op de vier volgende vragen le vraag Molciof: Zou de Duitsche garantie aan Roemenië ingeval van een Russischen in- Val op Roemenië ook voor de Sovjet-Unie gelden? Mijn antwoord: De Duitsche garantie is al gemeen en verplicht ons onvoorwaardelijk, tiaar Rusland, aldus vervolgde ik, heeft ons hooit verklaard, dat het behalve Bessarabië, overigens nog belangen in Roemenië bezat Reeds het bezetten van het Noordelijke deel ''an de Boekowina maakte inbreuk op deze Verzekering. Ik meende herhalve niet, dat Rusland thans plotseling nog bedoelingen van Verdere strekking tegen Roemenië kon hebben. 2e vraag Molotof: Rusland voelt zich opnieuw door Finland bedreigt. Rusland is vast besloten, dit niet te dulden. Is Duitschiand bereid Finland geenerlei bijstand te verleenen en vooral de Duitsche troepen, die ter aflossing naar Kirke- hes op weg waren, terstond terug te trekken? Mijn antwoord: Duitschiand heeft nog steeds geen politieke belangen in Finland. Een nieuwe oorlog van Rusland tegen het kleine Finsche volk kan door de regeering van het Duitsche Rijk niet langer draaglijk beschouwd worden, des te meer omdat wij nooit aan een bedreiging van Rusland door Finland hebban kunnen ge- looven. Wij willen echter in het geheel niet, dat de Oostzee nogmaals oorlogstooneel wordt. 3e vraag Molotof: Is Duitschiand bereid tos te staan, dat Sovjet-Rusland zijnerzijds een garantie aan Bulgarije geeft en met dit doel Russische troepen naar Bulgarije zendt, waarbij hij Molotof wilde verklaren, dat zij niet Voornemens Waren, naar aanleiding hiervan b.v Öen koning terzijde te schuiven? Mijn antwoord: Bulgarije is een souvereme staat en ik wist niet. dat Bulgarije aan Sovjet- Rusland, evenals Roemenië aan Duitschiand, Om een garantie had verzocht. Bovendien moest Ik daarover mijn bondgenooten raadplegen. 4e vraag Molotof: Sovjet-Rusland neeft onder alle omstandigheden vrijen doortocht door de Dardanelien noodig en verlangt ook tot zijn ver dediging bezetting van enkele belangrijke steun punten aan de Dardanellen, respectievelijk den Bosporus. Gaat Duitschiand daarmede accoord °f niet? Mijn antwoord: Duitschiand is te allen tijde bereid zijn toestemming tot een wijziging van het statuut van Montreux ten gunste van de staten aan de Zwarte Zee te verleenen. Duitsch iand is niet bereid er mede accoord te gaan, dat Rusland steunpunten aan de zeeëngtën in bezit Peemt. Nationaal-socialisten, ik heb hier. dit stand- Punt ingenomen, dat ik als verantwoordelijk 'elder van het Duitsche Rijk, maar ook als ver tegenwoordiger van de Europeesche cultuur en beschaving, die zijn verantwoordelijkheid be seft, uitsluitend kon innemen. Het gevolg was een versterking van de Russische tegen Duitschiand gerichte activiteit en vooral het directe begin der uitholling van den nieuwen Roemeenschen staat en de poging door propa ganda de Bulgaarsche regeering ter zijde te 6chuiven. Met behulp van verdwaasde, onrijpe hguren uit de legionnaire beweging, slaagde Pten er in in Roemienië een staatsgreep te en- seeneeren, die ten doel had het hoofd van den staat, generaal Antonescu, ten val te brengen eh in het land een chaos te verwekken, om 1°or terzijdestelling van een wettige heer- Schappij de voorwaarden te elimineeren voor het in werking treden van de Duitsche garan- hebeloften. Desondanks meende ik nog steeds het beste te doen door te blijven zwijgen. Terstond na de mislukking van deze onder- heming werden de Russische troepenconcentra- hes aan de Oostelijke grens van Duitschiand hogmaals versterkt. Tankformaties en val schermtroepen werden in steeds grooter aan bal dreigend dicht bij de Duitsche grens ge dacht. De Duitsche .weermacht en het Duit- Sche vaderland weten, dat nog tot voor enkele ^eken geen enkele Duitsche of gemotoriseerde aivisie aan onze Oostelijke grens lag. Indien er nog een laatste bewijs noodig mocht zijn, voor de coalitie tusschen Enge land en Sovjet-Rusland, die ondanks alle afleidings- en camouflage-manoeuvres in- 'usschen tot stand gekomen was, dan heeft het Joego-Slavische conflict dit geleverd. Terwijl ik mijn best deed, een laatste poging Pacificatie op den Balkan te ondernemen, en Q' samenwerking vol wederzij dsch begrip met jm Duce, Joego-Slavië uitnoodigde tot het drie- °8enclhedenpact toe te treden, organiseerden (j ëeland en Sovjet-Rusland samen dien coup, e deze Joego-Slavische regeering in één nacht 15 val bracht. ^ant nu kan aan het Duitsche volk worden ^6degedeeld, dat de Servische coup tegen ^PRschland zich niet slechts onder Engelsch, ch vooral onder Russisch ^vaandel voltrok. ^Daar wij ook hiertoe het zwijgen deden, ging Russische leiding nu nog een stap verder. NEW-YORK, 23 Juni (D.N.B.) Volgens een bericht uit Londen van Associated Press is ei- vannacht in Londen iuchtalarm geweest. Ook het schieten van het afweergeschut was hoor baar. Hedenochtend is te 's-Gravenzande de eerste veiling van vroege aardappelen ge houden. De Veilingprijzen voor de groote aardappelen bedroegen 9 cent per K.G. en voor de kleine 3 cent. Deze eerste aanvoer bedroeg ongeveer 500 kisten van 25 K.G. inhoud Zij organiseerde niet alleen den putsch, doch zij heeft enkele dagen later met de nieuwe creaturen, die haar waren toegedaan, de be kende vriendschapsovereenkomst gesloten, dfe ten doel had de Serven te sterken, in hun be geerte om zich tegen de pacificatie van den Balkan te verzetten en tegen Duitschiand op te hitsen. Dit had ook geen platonisch doel: Mos kou eischte de mobilisatie van het Servische leger. Daar ik ook thans nog meende beter niet te kunnen spreken, gingen de machthebbers van het Kremlin nog- een stap verder. De Duitsche regeering bezit thans de bewij zen, dat Rusland om Joego-Slavië definitief in den oorlog te brengen, de toezegging deed via Saloniki wapens, vliegtuigen, munitie en ander oorlogstuig tegen Duitschiand te leve ren. Dit geschiedde bijna op hetzelfde oogen blik, toen ik zelf nog aan den Japanschen mi nister van Buiteniandsche Zaken, dr. Mat soeoka, den raad gaf, een ontspannning met Rusland tot stand te brengen, steeds in de hoop, daarmede den vrede te dienen. Slechts de snelle opmarsch van onze onvergelijkelijke divisies naar Skolpje, benevens de inneming van Saloniki zelf, hebben de bedoelingen van dit Russisch-Angelsaksische complot verhin derd. De Servische vliegofficieren vluchtten naar Rusland en werden terstond als bondge nooten ontvangen. Slechts de zege van de As- mogendheden op den Balkan heeft voorloopig verijdeld, Duitschiand dezen zomer in een strijd van maanden in het Zuidoosten te ver wikkelen en intusschen den opmarsch van de Russische legers steeds meer te voltooien en hun oorlogsparaatheid te versterken om dan samen met Engeland en met steun van de verwachte .nmerikaansche leveranties het Duitsche rijk en Italië te kunnen worgen en dood te drukken. Daardooi heeft Moskou de bepalingen van ons vriendschapsverdrag niet slechts geschon den, doch ook op erbarmelijke wijze verraden. En dit alles terwijl de machthebbers op het Kremlin tor, op het laatste oogenblik naar buiten, juist als in de kwestie-Finland of -Roe menië, vrede en vriendschap huichelden en schijnbaar onschuldige démenti's opstelden. Al werd ik tot nog toe door de omstandigheden gedwongen steeds weer te zwijgen, thans is toch het oogenblik gekomen, waarop verder toezien niet stftchts een nalatigheidszonde zou zijn, maar een misdaad tegenover het Duitsche volk, ja, tegenover gansch Europa. Thans staan omstreeks honderdzestig devisies aan onze grens. Sinds weken wordt deze grens voortdurend gesehonden, niet slechts bij ons, maar in het hooge Noorden evenzeer als in Roe menië. Russische vliegers scheppen er genoegen in deze grenzen eenvoudigweg achteloos over het hoofd te zien, waarschijnlijk om ons daar door te bewijzen, dat zij zich reeds heer en meester in deze gebieden voelen. In den nacht van 17 op 18 Juni hebben Rus sische patrouilles weer verkenningen op Duitsch gebied gedaan en zij konden eerst na een vrij langdurig vuurgevecht worden teruggedreven. Thans echter heeft het uur geslagen, waarop het noodzakelijk wordt tegen dit complot van de Joodseh-Angeisaksische oorlogshitsers en van de eveneens Joodsche machthebbers der Bolsjewis tische centrale te Moskou op te treden. Duitsch volk! Op dit oogenblik voltrekt zich een opmarsch, die in uitgebreidheid en om vang de grootste is, dien de wereld tot dusverre heeft gezien. «Samen met Finsche kameraden staan de strijders der overwinning fan Narvik aan de Noordelijke IJszee. Duitsche divisies onder be vel van den veroveraar van Noorwegen bescher men samen met de Finsche vrijheidshelden on der hun maarschalk den Finschen bodem. Van Oost-Pruisen tot aan de Karpaten strekken de formaties van het Duitsche Oostelijke front zich uit. Aan de oevers van de Proeth, aan den bene denloop van den Donau, tot aan de oevers van de Zwarte Zee vereenigen Duitsche en Roe meensche soldaten zich onder het staatshoofd Antonescu. Derhalve is de taak van dit front niet meer de bescherming van afzonderlijke landen, maar de beveiliging van Europa en daarmee de redding van allen. Ik heb derhalve vandaag besloten het lot en de toekomst van het Duitsche Rijk en van ons volk weer in de handen van onze soldaten te leggen. Moge God de Heer ons juist bij de?en strijd helpen. Berlijn, 22 Juni 1941. get. ADOLF HITLER. ANKARA, 23 Juni (S.P.T.) In een communi qué, dat Zondagnacht is uitgegeven, heeft de Turksche règeering de neutraliteit afgekondigd in den Duitsch-Russischen oorlog. In dit com muniqué heet het: „in verband met den toe stand, die zich door den oorlog tusschen het Duitsche Rijk en de Sovjet-Unie heeft ontwik keld, heeft de regeering der republiek besloten, om haar neutraliteit te handhaven. Naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, is heden de prijs van de vroege aardappe len voor de eerstkomende twee weken vastge steld op 11 cent per K.G. Behalve de vroege aardappelen zullen ook krieiaardappelen verkrijgbaar worden gesteld, waarvoor de prijs gedurende de week van 23 tot en met 28 Juni is bepaald op 614 cent per K.G., nadien echter op 6 cent per K.G. Bovendien blijven gedurende de eerstvolgen de twee weken behalve de vroege aardappelen ook oude aardappelen verkrijgbaar tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Er wordt aan herinnerd, dat de duurste soort van deze oude aardappelen 8 cent per K.G. kost. De prijs van de vroege aardappelen zal na de eerste twee weken geleidelijk aan den prijs der oude aardappelen worden aangepast. De gemachtigde voor dè prijzen vestigt er echter de aandacht op, dat, zoolang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroege aardappelen geit, in geen gev-al voor oude aardappelen meer mag worden berekend dan de daarvoor vastge stelde prijzen. HELSINKI, 22 Juni (D.N.B.). De Finsche Rijksberichtencentrale heeft hedenavond het volgende medegedeeld: Hedenochtend vroeg tusschen 6 en 7 uur zijn Sovjet-Russische militaire vliegtuigen op ver scheidene plaatsen het Finsche souvereine ge bied binnengedrongen. Om 6.05 hebben verscheiden Sovjet-Russische vliegtuigen, verdeeld in twee groepen, Finsche gepantserde booten gebombardeerd zonder scha de aan te richten. Om 6.15 uur bestookten vier Sovjet-Russische vliegtuigen de kustverdediging van Alskaer met bommen. Er ontstonden eenige branden. Aanzienlijke schade is niet aangericht. Om 6.45 uur hebben Russische vliegtuigen van groote hoogte Finsche vaartuigen in de inham men van Toerkoe (Abo) met bommen aan gevallen. Ook aan de Finsche Zuid-oostgrens zijn vanochtend vroeg Sovjet-Russische vlieg tuigen binnengevlogen, zonder bommen neer te werpen. BERLJIN, 22 Juni (D.N.B.). De Britsche premier Churchill heeft Zondagavond voor de Britsche radio een toespraak gehouden, waar in hij o.a. verklaarde, dat, het conflict tusschen Duitschiand en Sovjet-Rusland hem niet heeft verrast, daar hij Stalin hierop reeds had voor bereid. Churchill was van meening, dat niemand over de politiek van de Engelsche regèering in twijfel kan verkeeren, daar de Britsche regee ring er naar streeft Hitier te vernietigen. Wie tegen Hitier strijdt 'is derhalve Engelands vriend; wie met hem strijdt Engelands vijand. De Brit sche regeering heeft derhalve besloten Sovjet- Rusland te helpen, voor zoover het in haar macht ligt. In zijn radiorede heeft de minister-president, volgens den Britschen nieuwsdienst in verband met de belofte aan Sovjet-Rusland hulp te verleenen o. m. nog verklaard: Engeland zal tot alle vrienden en bondgenooten in den wereld oorlog een oproep richten om Sovjet-Rusland te steunen. Engeland heeft Sovjet-Rusland iedere technische erf economische hulp aange boden, die het gebruiken kan. Voorts beweerde de. minister-president, dat net voor Sovjet- Rusland bestaande gevaar ook een gevaar voor Engeland en de Vereenigde Staten is. BERLIJN, 22 Juni. (D.N.B.) Duitsche mo torbooten hebben, naar het D.N.B. verneemt, Zondagmorgen vroeg in het Russische zeege bied een Russisch schip van 4000 ton en een Russische visschersboot aangevallen. Het schip van 4000 ton werd door een torpedotreffer tot zinken gebracht, terwijl de visschersboot met ontploffingsmiddelen werd vernield. Een Duitsch vliegtuig had de motortorpedobooten opmerk zaam gemaakt op de Russische visschersboot. HILVERSUM L 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.25 Gramofoonmuziek, 9.159.25 Voor de huisvrouw, 11.00 Declamatie, 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.25 Het kwartier van den arbeid, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Viool en piano, 1.30 Sprankelende mid dagklanken, 3.00 Orgelconcert. 3.30 Gra mofoonmuziek, 4.20 Dansmuziek (gr.pl.), 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten, 5.30 Orkest Eloward, 6.00 Cyclus „Onze eigen taal". 6.15 Cabaretprogram ma, 6.45 Gevarieerd programma, 7.00 BNO: Vragen van .den dag. 7.15 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek. 8.00 BNOj Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag, 8.30 Omroeporkest en soliste, 9.45 Politiek weekpraatje (opn.). HILVERSUM EL 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.40 De clamatie, 11.00 Molto Cantabile en gramo foonmuziek, 12.15 De Ramblers, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Omroeporkest met piano-intermezzo, 2.00 Gramofoonmuziek, 3.00 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek, 3.30 Zonne stralen in ziekenzalen, 4.00 „Richard Strauss' Don Quichote, op. 35", causerie met gramofoonplaten, 4.45 Gramofoonmu ziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Russisch orkest „Sla- wa", solisten en gramofoonmuziek, 6.15 U hebt 't gehad op de lagere school, 6.30 Gramofoonmuziek, 7.00>BNO: Vragen van den dag. 7.15 Amusementsorkest. 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Gramofoon muziek, 8.30 Radiotooneel, 9.10 Gramo foonmuziek, 9.40 Voor den boer, 10.00 BNO: Nieuwsberichten, slurting. Roöde gevechtsvliegtuigen bij twee aanvallen op Duitsch souverein gebied hebben geleden. In de vroege morgenuren van Zondag vlogen negen Sovjet-Russische Martin-bommenwerpers naar Oost-Pruisen. Hiervan werden er niet minder dan zeven door Duitsche jagers neer geschoten. Bij een andere aanvalspoging op militaire installaties in het gouvernement, dicht achter het front, waren 35 Sovjet-Russische gevechtsvliegtuigen in actie. Tot op tw,ee na werden al deze vliegtuigen door Duitsche jagers vernietigd. De pasfotograaf J. H. te Vlissingen werd we gens overtreding van de prijsvoorschriften door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage vervolgd en gestrafd. In de af- geloopen maanden had hij n.l. bij herhaling op bestelling pasfoto's gemaakt en afgeleverd voor den prijs van f 0.80 per 3 stuks- Op 9 Mei 1940 lekende hij echter f 0.75 per 6 exemplaren. Voor deze eigenmachtige prijsverhooging werd hem een boete opgelegd van f 300, terwijl tevens openbaarmaking van de tuchtbeschikking werd gelast. Op het Hofplein te Rotterdam is Zaterdag middag een doodelijk ongeval gebeurd. De 67- jarige voetganger C. v. d. Groep, gewoond heb bende in de Oudaenstraat, is tegen een auto opgeioopen. Hij is korten tijd later aan de ge volgen van een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis overleden. De tienjarige Z., wonende aan den Molen berg te Rozendaal, die Zondag in gezelschap van familieleden naar het z.g. „Bergen-op- Zoomsche strand" was gegaan om te baden, is daar verdwaald geraakt en in de Bergvliet- sche kreek verdronken. Tijdens het zwemmen in de Maas bij Groe ningen in de gemeente Vierlingsbeek dreigde een 20-jarige jongeman, zekere Smits, te zin ken. Zijn ongeveer even oude broer, die hem in gevaar zag, wilde tp hulp komen, doch zijn reddingspogingen faalden en ook hij werd het slachtoffer van het water. Beide broers, die geoefende zwemmers waren, verdwenen in de diepte. Na eenigen tijd heeft men het lijk van een hunner kunnen ophalen. STOCKHOLM, 22 Juni. (S.P.T.). De Brit sche ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, zal, naar hier bekend wordt, binnen en kele dagen naar Moskou terugkeeren. Hij wordt heden op de doorreis te Stockholm verwacht. Sir Stafford Cripps is, zooals bekend, kort geleden per vliegtuig via Stockholm naar Lon den gegaan om zijn regeering verslag uit te brengen. Sport- en Wandel schoenen voor Dames en Heeren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3