Amstel wint op verrassende wijze het hoofdnummer Geduchte op wraak van Volewijckers Elmkwijk (6—1) Myra, het elfje en kabouter Zwartvoet Waarom treur je ★groote down?* De oude acht voor Nereus H.F.C. „brilt" in Weesp Uitslagen van Zondag Roeikampioenschappen Ook titels voor Triton, Laga en Argo „SINT PETRUS" WILSKRACHT HET KIND VAN DE REKENING V.S.V.-Be Quick 5-1 MAANDAG 23 JUNI 1941 KORFBAL TENNIS VOETBAL 1 N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering De resultaten VolewijckersElinkwijk 61 RapiditasH.F.C. 00 De Meer won na verlenging met 21 DOOR A. H. KOBER t De rector van den senaat van het U.S.C. overhandigt de oude vier van Amstel de fcampioenslauweren (foto's Utrechtsch Persbureau) Het hoofdnummer van de Tri ton wedstrij den is tot ieders verrassing in een over winning van de Amstel geëindigd. Onge twijfeld is dit een uitstekende prestatie van deze burgerroeivereeniging, welke het in dezen strijd over de 3000 meter tegen de studentenploegen Nereus, Laga, Njord, en Triton moest opnemen. Behalve in het begin is de overwinning van de Amstel geen oogenblik in gevaar geweest* De lange en harde slag bracht de ploeg na het uit- lengen reeds een voorsprong. Wel werd in een laag baantempo geroeid, 30 slagen per minuut, doch de studentenploegen konden tegen deze goed getramde ploeg niet op. Onderling vochten deze een feilen strijd om de tweede plaats. Nereus, dat als winnaar ge doodverfd was, viel tegen en moest Laga ten slotte voor laten gaan. Het voortdurende spur ten van Nereus, Laga en Triton kon het leiden de Amstel absoluut niet verontrusten en met drie lengten voorsprong gingen de Amsterdam mers als eerste over de eindstreep. De met zoo veel spanning tegemoet eziene strijd tusschen de sterkste vieren werd dus een ruim verdien de zege voor de Amstel. De Delftenaren ver overd,en tenslotte de tweede plaats, terwijl Ne reus zich met de derde plaats tevreden moest stellen. Ook de oude twee leverde een groote ver rassing op, doordat de twee van Argo er in slaagde de schier onverslaanbare ploeg van Willem III te oberwinnen. Reeds eerder in 't esizoen was gebleken, dat de Wagening- sche studenten technisch zeer goed roeiden, doch dat de sterke Wi'lem IH-ploeg nu al geslagen zou worden, was niet de verwach ting. Argo was echter in uitstekenden vorm en de Amsterdammers die in drie jaar niet geslagen waren, werden met een V, lengte geslagen. Inderdaad een keurige prestatie. Als laatste nummer werd de oude acht ge roeid tusschen Nereus, Spaame en Amstel. De Amsterdammers wisten op keurige wijze re vanche te nemen voor de geleden nederlaag in de oude vier. Van begin af aan was Nereus beter en ver grootte den voorsprong op regelmatige wijze. Met ruim 1% lengte voor Amstel behaalde Nereus het kampioenschap. De acht van het Spaame was tegen deze ploegen nog niet opgewassen en bleef ver achter. De kampioenstitels werden dus als volgt ver deeld. Twee zonder stuurman: Laga. Vier zon der stuurman: Triton. Oude vier: De Amstel Oude acht: Nereus. Oude twee: Argo. Bij de dames werden voor het eerst officieele kampioenstitels verleend. Daar de jury echter den stijl van de verschillende ploegen moeilijk kon beoordeelen, gold alleen de tijd als maat staf. Ongetwijfeld zal men in den vervolge ook MALIEBAAN 50 UTRECHT weer op'den stijl moeten letten, daar het an ders niet geheel juist is titels in het dames- zoeien toe te kennen. In de dubbele vier veroverde De Hoop het kampioenschap, en de acht Nereus, de skif was voor mej. Sanders van De Hoop, de vier voor Willem III. Behalve deze nummers waaraan het kam pioenschap van Nederland verbonden was, werd er nog een groot aantal bijnummers verroeid. Doordat op een gegeven oogenblik een sleep in de baan kwam te liggen ging er geruime tijd verloren. De pittige muziek hield er echter de stemming in en gedurende deze twee prachtige zomerdagen is er dan ook geen wanklank gehoord. Triton kan op een geslaagde herdenking van het 12de lus trum terugzien. De jonge acht b werd door de goed roeien de Nereusploeg op uitstekende wijze gewon nen. Spaarne en Triton leverden een heftig gevecht om de tweede plaats, dat tenslotte door het Spaarne gewonnen werd. De jonge acht a was een spannend gevecht tusschen Laga, Aegir, Triton, Amstel en Argo. Na 500 meter nam Laga de leiding, op 1000 meter was de voorsprong van de Delftenaren reeds een lengte, en zonder veel moeite won Laga dezen strijd Heeren: Jeugdroeien in Maasvieren: 1. De Hoop in 3 min. 8 sec.; 2. De Tromp. Veteranenvier: 1. Spaarne; 2. De Amstel. Jonge vier a: 1. Triton in 7 min. 54 sec.; 2. Argo, op 5 lenten; 3. Laga. Jonge acht b: 1. Nereus in 7 min. 2 4/5 sec.; 2. Spaarne in 7 min. 18 2/5 sec.; 3. Triton. Overnaadsche vier: 1. Nereus in 8 min. 13 sec.; 2. Njord in 8 min. 22 sec.; 3. Viking; 4. Laga; 5. De Hoop. Oude vier: 1. De Amstel geen tijd (B. de Jong (bg), J. de Jong, A. v. d. Kogel, H. C. Ranzijn (sl.), G- Huying Cst.)2. Laga, op drie lengten; 3. Nereus; 4. Triton; 5. Njord. Jonge twee a: 1. Njord; 2. Spaarne op 1 lengte; 3. Laga; 4, Triton. Overnaadsche twee: 1. De Amstel in 9 min. 412/5 sec.; 2. Triton in 9 min. 50 sec.; 3. De Hoop; 4. Viking. Overnaadsche skif: 1. Willem III, 9 min. 18 sec.; 2. Die Leythe; 3. Spaarne. Jonge'skif a: 1. De Hoop; 2. De Maas; 3, Wil lem III. Lichte vieren: 1. Willem III, 7 min.- 36 sec.; 2. Argo; 3. Spaarne; 4. Triton; 5. Njord. Skif seniores: 1 De Laak (R. E. J. A. Marres) 9 min. 1 sec. 2 De Maas (J. W. Muntz) 9 min. 13 sec. Veteranen vier: 1 Spaarne 5 min. 45 1/5 sec. 2 De Amstel 5 min. 51 4/5 sec. Jonge acht a: 1 Laga in 7 min. 4 1/5 sec. 2 De Amstel 7 min. 11 sec. 3 Argo 7 min. 14 sec 4 Triton 7 min. 15 sec. 5 Aegir 7 min. 20 sec. Oude twee: 1 Argo (J. Boekesteyn (tg.), J- J. van der Eyk (sl.), C. Bosman (st.). 2 Wil lem III. Veteranenskif: 1 Maas (J. W. Muntz) 7 min. 9 3/5 sec. 2 Triton op vele lengten. Oude acht: 1 Nereus. in 6 min. 53 1/5 sec. (J. H. v. d. Waals (tg.), C. E. v. d. Ploeg. M. C. ter Kuile, K. Dekken, J. Smit, S de Wit, P. C. Timmerman, H. B. Pluim (sl.), H. T. L. Lim (st2 Amstel in 7 min. 1 1/5 sec. 3 Spaar ne in 7 min. 21 2/5 sec. Stijlroeien voor dames in skif (seniores) 1 De Hoop (mej. E. F. M. Sanders); 2 Willem III (mej. E. B- Stom). Na overroeien gewonnen. Jeugdroeien in Maasvieren1 De Hoep 78 pnt. Tromp 69 pnt. Stijlroeien in overnaadsche skif. 1 Tromp 86 pnt. 2 Spaarne 70 pnt. 3 De Vliet 65 pnt. 4 Viking 64 pnt. Stijlroeien vieren ovemaadsch: le heat: 1 Spaame 83 pnt.; 2 De Hoop 78 pnt.; 3 Die Leythe 70 pnt.; 4 Argo. 2e heat: 1 Willem III 85 pnt.; 2 De Vliet 84 pnt.; 3 De Amstel 57 pnt. In den eindstrijd komen De Hoop, Spaarne, Willem III. Stijlroeien vieren juniores. 1 De Vliet 81 pnt.; 2 De Amstel 80 pnt.; 3 De Hoop 70 pnt.; 4 Wil lem III 66 pnt. Stijlsnelroeien gladde vier: 1 Willem III 64 pnt. (kampioen van Nederland); 2 Maas 54 pnt.; 3 Delftsche Sport 42 pnt.; 4 Argo. Stijlsnelroeien achten: 1 Nereus (kamp. van Nederland)E. de Kirp (bg.) H. Roodbard, H. Bijlsma, W. Bexterman, M. Wetzlar, G. la Cha- pelle, H. Colijn (sl.), E. K. N. Lim (st.); 2 Vi king; 3 De Vliet; 4 Spaarne. Stijlsnelroeien in dubbele vieren. 1 De Hoop (J. A. Mellegers, bg„ E. Herman, M. E. E. Zee- gers, E. J. Taconis, st., E. K. N. Lim, st.); 2 De Vliet; 3 Spaame; 4 Nereus. Stijlroeien overnaadsche vier: 1 De Vliet 80 pnt.; 2 Spaarne 78 pnt.; 3 Willem III 71 pnt. Kampioenschap van Nederland Dee tos Westerkwartier 38 Wordt Kwiek Rigtersbleek 21 Kampioenschap Noordelijke 2e klasse Moedie Voorwaarts 't Noord Oosten 61 Promotie-Degradatie competitie Noord-Holland 1 kl. E LutoBilthoven 410 Oosterkwartier Sportief 55 2e klasse A ExcelsiorGBZB (Terr. Loosdr. heide 8—2 2e klasse B. Sporttief 2—Tog 12—2 3e klasse Olympus- Beady Tchea 82 In de eerste afdeeling A werden, in tegen- si clling met onze aankondiging van de vorige week, geen promotie-wedstrijden derde klas ge speeld. In B echter slaagde Volewijckers erin met niet minder dan 61 revanche te nemen op Elinckwijk, waardoor de kansen van de Am sterdammers geducht stegen. HFC verzuimde alleen de leiding te nemen door een 0—0. gelijk spel bij Rapiditas. Als dit puntje maar niet beslissend blijkt! Volewijckers 4 2 11 HFC 4 1 3 0 Elinckwijk 4 2 11 Rapiditas 4 0 13 In Ila verloor Spartaan met 7—3 van Laak kwartier, welke ploeg, nu ten koste van de Rot terdammers promoveert. Laakkwartier 3 3 0 0 Spartaan 3 10 2 De Musschen 3 0 0 3 VFC—Hollandia werd afgelast. 14—5 9—8 9-12 5-12 13—7 8-11 3—6 Zuid-Holland le klasse OSCRGymn. 3e klasse TOV—Ons Huis 2 Gelderland le klasse Steeds Hooger SOS GKC—Gr. Zwart 0—8 1—6 3—3 3—3 Hoofdklasse Leimonias 1 Anglo Dutch 1 Rhynauwen 1— Schiedam 1 Eerste klas Park Martot Haarlem ShotSpiegel 3—7 5—5 P—4 3—5 Overgangsklasse VolI<*y 1— Eindhoven 2 71 Sobrl 1Never Mind Waalsdorp 1 Westrust 1—TCH 1—7 5—3 2e klasse B, Nrd. W. De1 Blaren Score 2 17 3e klasse A Z.W. Mattenklopper 3 Cocktail 2 1 7—1 Pit 2—HSTC 1 5—3 New Marlot Club 5 Be Quick 62 De Schans Radeba 1 53 De 5O-voorsprong, welken Volewijckers bij rust reeds tegen Elinckwijk boekte, be wijst meer dan kolommen druks, dat de meerderheid van de Amsterdammers over hun Utrechtsche tegenstanders bijzonder groot is geweest. In de tweede helft deden de hoofdstedelingen het heel wat kalmer aan en daardoor was de einduitslag dan ook „slechts" 6—1. Maar overtuigd was de wraakoefening van de gastheeren alleszins. Voor de vijf doelpunten, die de Volewijckers bij rust gescoord hadden, hebben zij welgeteld precies een kwartier noodig gehad. Een half uur lang was de stand dubbel blank gebleven en het zag er ook heelemaal niet naar uit, dat er eenige sensationeele gebeurtenis te bele ven viel, toen de Amsterdammérs plotseling hun offensief versterkten. Al dien tijd waren ze reeds in de meerderheid geweest, technisch en tactisch, maar voorloopig had de Utrechtsche defensie stand gehouden. Er waren 27 minuten verstreken, toen einde lijk het eerste doelpunt viel. Een voorzet van Wagenaar werd door H. Smit ingeschoten, de bal werd maar half weggewerkt en Busser zorgde voor de rest. Als een lawine volgden de doelpunten elkaar toen op, tot niet geringe vreugde van al wat Amsterdam was. De Busser, die er nog twee doelpunten bij scoorde, was het productiefst, C. Smit en De Ruyter schoten elk éénmaal raak. In de tweede helft deed Volewijckers het, als gezegd, beduidend kalmer aan. Als gevolg daarvan kan Elinkwijk den achterstand verkleinen door Jansen. Vijf minuten later viel het laatste doelpunt van den wedstrijd echter weer aan Volewijckers-zijde. De Ruy ter was er de maker van. Niettegenstaande de zomerhitte werd deze wedstrijd nog door een bevredigend aantal toe schouwers bijgewoond, die een goed gespeelden wedstrijd met veel spannende momenten te zien hebben gekregen, maar zich niet hebben kunnen verlustigen in het maken van doel punten. Rapiditas stak zeer goed van wal en het begin deed al dadelijk een spannenden wedstrijd verwachten. De bal was nog niet voor het Rapiditasdoel weggekopt, of keeper Schras werd aan de andere zijde aan het werk gezet, om een hard schot van Ram of een kopbal van Douma te keeren. Zoo ging de strijd geruimen tijd voort. Seegers en de Wit ondernamen goede aanvallen. Laatstgenoemde was op een gege ven oogenblik uitstekend doorgebroken, maar Wh Komt, vrienden, we gaan tegen 't schip duwen om 't weer vlot te krijgen. En Kortsik en eenige anderen willen net beginnen, als ze achter zich geplons en geplas hooien. Ja, ze hooren zelfs brommen. Ze durven bijna niet achter zich te kijken! Eindelijk krijgt Kortsik moed en.daar staat hij tot zijn grooten schrik voor een ijsbeer. Een monster, een wit monster, help, help! Als Myra en ook de andere. Zwartvoeters óp 't ijs komen, zien zij, o schrik, dat de ijsbeer uit het water is gekomen en op Kortsik afkomt. Het dier neemt den - schreeuwenden kabouter tusschen zijn tanden. Myra en de Zwartvoeters gaan nu vreese. lljk schreeuwen om 't ijsmonster bang te maken en 't lukt. Hij laat zijn prooi los. Holderdebolder vluchten allen met Kortsik in 'fc schip. Maar de ijsbeer blijft staan. zijn sêhot werd door den Haarlemschen keeper, c'ie zich vallen liet, tot corner verwerkt. Bij HFC krijgt midvoor Drijver een kans, maar de ze wordt door keeper v. d. Neut onderschept De Rapiditas-achterhoede houdt moedig stand, maar de HFC-achterhoede doet hiervoor nie' onder en vooral Kammeijer is voor Rapiditas eer. onoverkomelijk struikelblok. Niettegenstaan- 7e het aantal kansen, dat de voorhoeden van beide partijen kregen, ging rust in met blan ken stand. Ds tweede speelhelft mocht vrijwel een her haling van de eerste genoemd worden. Ook nu was de spanning niet van de lucht. Ondanks de hitte werd er zèer enthousiast gespeeld en de supporters hebben niet nagelaten, hun fa vorieten aan te moedigen. In de eerste minu ten had Rapiditas een overwicht, dat 't echter niet in doelpunten wist uit te drukken. Wel leggen Ko Seegers en Douma een groote acti viteit aan den dag en Snijder houdt het spel goed open met lange passen, waarbij ook de halflinie, met name Kamermans en H. Seegers er toe bijdraagt, om met snelle open aanvallen de vijandelijke veste te belegeren, maar dan volgt een reactie, die HFC in de meerderheid brengt. Keeper v. d. Neut moet zijn capaci teiten ten volle ontplooien, om goede schoten van Drijvel en Gentis te keeren. Hoog opsprin gend, weet hij steeds den bal uit een kluwen van spelers weg te stompen, of wel In zijn veilige armen te klemmen. Toen kwam het mo ment', dat den HFC-supporters een angstig oogenblik brecht en den Rapiditanen-vrienden bijna aanleiding tot juichen gaf. De bal werd na een aanval van H.F.C. door Presser hard naar voren getrapt. Ram bemachtigt hem en zwenkt ermee naar buiten, waarna hij een voorzet geeft, die Kammeijer van het doel wegkopt. De bal be landt bij den achter de voorhoede opgesteld staanden Snijder, die een zeer hard schot lost, dat buiten het bereik van keeper Schras, tegen den binnenkant van den paal het veld in springt voor de voeten van de Wit, die over schiet. Dit had Rapiditas-de overwinning kun nen bezorgen, doch Vrouwe Fortuna besliste anders. Dan is HFC weer in den aanval. Drij ver probeert het op eigen houtje, maar H. Snijder zet hem op het beslissende oogenblik den voet dwars. Een strafschop wegens hands, door Kammeijer genomen, veroorzaakt nog een angstig moment voor het Rapiditas-doel, maar v. d. Neut c.s. houden moedig stand. In de laatste momenten daalde het tempo, maar de spanning werd des te grooter. Het einde van den fraaien strijd werd dus een 00 stand. In een spannenden wedstrijd en in een tem peratuur, welke voor voetbal ongeschikt was, heeft Wilskracht de eer aan zijn buren moeten laten. Echter eerst in de tweede verlenging werd Wilskracht geslagen, nadat het door moedig volhouden De Meer een groot deel van de twee de helft op de eigen speelhelft wist terug te dringen In deze periode zakte het spelpeil bij De Meer sterk en stak leelijk af bij wat het voor de rust had laten zien, want toen gaf De Meer den 'toon aan en het was niet vreemd geweest indien de roodbaadjes in de eerste twintig minuten van den strijd een 20-voor- sprong behaald hadden. Diverse mooie kansen lieten de beide vleugel spelers van De Meer verloren gaan, doch ten slotte beslissen de doelpunten en had Wils kracht zijn doel tot halftime voor een door boring weten te behoeden, dank zij het goede werk van doelman Clerc. Zoo was het ook niet vreemd dat De Meer, kort na de hervatting, uit een goeden aanval de leiding nam door Van Helvert, die met een laag strak schot via den paal Clerc onhoudbaar passeerde. 10. Dit doelpunt bleek later in den wedstrijd een groote steun voor De Meer te zijn, want na een half uur gaven verschillende Meerspelers tee kenen van vermoeidheid, hetgeen voor Wils kracht het sein was om beter aan te pakken. Keizer stuwde zijn voorhoede voortdurend op en de Meerachterhoede kreeg het zwaar te ver antwoorden. Het was voor den Wilskrachtaan- val om moedeloos te worden, want Overtoom stond als een rots in de branding en kwam er een bal bij Sweering, dan wist die er ook wel raad mede. Zoo had De Meer zijn voorsprong tot vijf minuten voor het einde weten te behou den, doch toen -beging Willemsen de fout om geheel onnoodig hands te maken. Heel handig plaatste v. d. Bergh een boogbal in den doel- mond, een misverstand in de Meer-defensie en via het hoofd van Bunck had Wilskracht gelijk gemaakt. Zoo bleef de stand tot het einde en dus verlengen! Het uiterste werd in deze hitte van de spelers gevergd en het was dan ook geen wonder, dat er alleen sprake was van spanning, daar het spelpeil behoorlijk gedaald was. Nadat de eerste 15 minuten zonder doelpunten voorbij gegaan waren, begon men aan de tweede ver lenging. Wilskracht wilde een doelpunt forcee- ren doch drong te veel op en dit werd het noodlottig. Plotseling kreeg Limonard op den vleugel den bal te pakken. Voordat een Wils- kracht-back kon ingrijpen, ging de bal over de geheele breedte naar rechts. Van Helvert kreeg hem in bedwang en met een hard schot, dat Clerc nog wel raakte, maar niet meer kon kee ren, wat De Meer voor de derde klas behouden. (2—1). Hoe warm het was en hoe verV.S.V. scheen zoowel van het een als van het ander in den beginne zoozeer overtuigd te zijn, dat het in cte eerste minuut het initiatief volledig aan de gas ten liet, waardoor deze door toedoen van Van Kooijk reeds na twee minuten dankbaar profi teerden (01) en het scheelde maar een haar, of Blijham had vlak hierop zijn clubgenoot dit kunstje nagedaan. Dit werd de'V.S.V.-ers nu toch een beetje al te erg, er kwam wat meer steun uit de midden- linie en de voorhoede ging zich onder leiding van Sterk en Godschalk wat beter weren. Meer dan eens werd de Groningsche defensie uit elkaar gespeeld en 't mocht voor Pienter C.s- een geluk heeten, dat van der Lugt er niet te veel aan deden. Daardoor bleef het in deze perio de bij één doelpunt van Godschalk en een flink aantal corners. (11). Be Quick raakte er nu heelemaal uit. De voor hoede kwam in het stuk niet meer voor en „ge noot" van het brandende zonnetje. De Groning sche verdedigers werkten ontegenzeggelijk hard, doch hielden onderling onvoldoende contact met elkaar, waardoor hun verdediging bij tijden groote gaten vertoonde. Wie het V.S.V.-team kent, zal begrijpen, dat vooral een speler als Poulus deze tekortkomingen in taktiek van de Groningers voor 100 procent uitbuitte. Prachtige centers bereikten juist die spelers, welke er het best voorstonden. Tal van voorzetten, zoowel van Van Osch als van Sterk veroorzaakten span nende momenten voor het Groningsche doel, evenals het niet altiid even feilloos ingrijpen door Gernaat. Steeds echter liep het met een sisser af, totdat vijf minuten voor de Tust van der Lugt den bal door Sterk zoo afgemeten kreeg toegespeeld, dat hij wel doelpunten moest. (Rust 2—1). Zouden de Groningers na de rust hun leven beteren?, 't Leek er heel even op, doch het duurde niet lang, of de Vries en Poulus hadden den zwakken Groningschen aanval weer volledig in bedwang en de door het uitvallen van Sterk verzwakte V.S.V.-voorhoede> goochelde desniet tegenstaande met den bal, dat het een lust was. Doelpunten konden niet uitblijven en zij kwamen dan ook. Eerst benutte van der Lugt een afge meten center van Poulus en vlak daarop maak te Godschalk er na solo-spel 41 van. De voorhoede van V.S.V. kreeg hierna nog tal van kansen, doch mede door goed werk van Ger naat, drukt V.S.V. zijn overgroote meerderheid nog maar in een doelpunt van Van der Lugt uit; zoodat Be Quick er met haar 51 neder laag nog vrij genadig afkwam. V.S.V. behaalde met deze zege zijn eerste overwinning in de kampioensronde en liet daar door de laatste plaats toch nog aan Be Quick over. De eindstand is: Heracles 8 6 I 1 13 27— 9 P. S. V. 8 3 3 2 9 12—16 A. D. O. 8 2 3 3 7 13—16 Be Quick 8 2 2 4 6 9—19 V. S. V. 8 1 3 4 5 12—13 Kampioenschap van Nederland HeraclesPSV 61 VSV—Be Quick 5—1 AFDEELING I Promotiecompetitie 2e klasse KFCEDO 3—4 Promotiecompetitie 3e klasse De Volew.— Elinckwijk 61 Rapiditas—HFC 0—0 3e klasse C Die Meer Wilskracht 2—1 Promotiecompetitie 4e klasse Onze Gez.33 RODI APWCSopla 1—0 Allen Weerbaar Sloterdijk 40 4e klasse I Zilverm. Gold Star 5—3 AFDEELING II Fromotiecompetitie 2e klasse CVVEmma 13 Promotiecompetitie 3e klasse Laakkw.— Spartaan '20 73 3e klasse D LeerdamDCL 41 Promotiecompetitie 4e klasse OVV—SIOd 1—1 ConcordiaFSV Pretoria 61 Merweboys DDC 23 DOSR Cromvliet 24 DHLHaastrecht 10 4e klasse F DLVSFloriss. 25 AFDEELING III Promotiecompetitie Tweede klas Vitesse—PEO Promotiecompetitie 3e klasse LaborQuick 40 KHC—Aalten 2—2 Promotiecompetitie 4e klasse Glanerbrug—PH 29 Gr.-W.-Bovs RKHW 2—9 4e klasse O SCD Transforms 2—9 AFDEELING IV Promotiecompctitie 2e klasse Miranda— Standaard 69 LimburgiaRBC 20 2e klasse D De Zeeuwen De Baronie 31 Promotiecompetitie 3e klasse NEVELO—ESV 2—1 Veloc—MULO 3—3 DOSKO—Tern. 6—1 DESK—Zeel. 2—9 Heer—KEV 4O Palemig Sport. Ster 88 MVV 2—Venl. Boys 72 VIOST— Gennep 00 3e klasse D Maurits 3 Hoenebroek 14 Promotiecompetitie 4e klasse BSC—PCP 2—3 Vlijm. B.—ELI 4—1 SVNRumper 2—3 Belfeldria RVV 1928 5—3 AFDEELING V Promotiecompetitie 2e klasse LSC-WVV 1—3 Promoticeompe title 3e klasse 12 OlyphiaDe "Koo 13 15 (Nadruk verboden) En toen volgde er iets, wat zij heelemaal niet meer begrepen; in het circusrestaurant verza melde hij hen allen om zich heen en hield een kleine toespraak: „Jullie blijven allemaal hier in Europa. Elke troep heeft zijn chef, die zijn toumées en al het overige bepaalt en waaraan hij moet ge hoorzamen alsof ik het zelf was. Ik reis heel alleen naar Amerika. Ik wensch jullie allemaal het beste! Laten we niet veel praatjes maken: tot ziens Hij drukte enkele van zijn getrouwen de hand, gaf ook Edith een haastigen kus en verdween toen, terwijl de overigen verbaasd in het circusrestaurant achterbleven. Een week, twee weken zat de Smiles-troep nu al in Parijs en wachtte maar. De onaangenaam ste situatie, die een artist zich kan voorstellen: wachten op een engagement. Men had niets te doen, men liep in zijn beste pak rond, steeds weer naar de post, steeds weer naar de agen ten. Eindelijk kwam de dag waarop Lupu de vreugdevolle tijding bracht: „We hebben een engagement! In het Palla dium in Londen!" Zoo vroolijk als in geen weken gingen zij op reis. In Londen wachtte hun hard werk. Het be gon ermee, dt zij hun toestellen in den koepel boven het parket moesten aanbrengen. Alle vier pakten ze flink aan. De twee mannen werkten hoog boven den beganen grond op touwladders; het was een zeer voornaam ding. dat de trapézes precies loodrecht en parallel kwamen te hangen. Het eerste gedeelte van hun nummer had maar weinig succes, zoodat Lupu tijdens een korte pauze zijn kameraden toeriep; „Ze hou den ons voor een vulnummertje! Laten we too- nen wat we kunnen!" Nu gingen de mannen aan de knieën hangen, namen de meisjes bij^ de handen, en daar vlo gen Edith en Stassy al heen en weer, van het eene zweefrek naar het andere, eerst bij twee handen gehouden, dan nog maar bij één hand, tenslotte slechts by den enkel, nu volgden in 'n zeer snel tempo de gewaagde pirouettes en salti, en zonder te letten op het losbrekend applaus werkten zij meteen het laatste gedeelte van hun programma af. Nog een oogenblik hielden de drieduizend .toeschouwers hun adem in en toen brak een stormachtig applaus los.... Den volgenden dag kreeg de Smiles-troep de beste plaats in het programma: het tweede nummer na de pauze. En drie dagen later kon Lupu verheugd berich ten: „We hebben ai een contract voor het vol gend seizoen ook!" De vier Smiles mochten zich nu als groote artisten beschouwen. Lupu en Stassy aanvaard den dezen triomf met zwijgenden trots; waren zij niet vroeger al een groot nummer geweest? Maar Edith Bolansky en Jbe Golden daaren tegen beleefden voor het eerst den roes van den roem. Joe kon zijn vreugde niet zoo gemakke lijk in woorden uiten, maar hij was vervuld van een innige vroolijkheid en alles scheen hem even licht, warm en mooi toe; zijn werk, de stad, de wandelingen met Edith en zijzelf! Als een uitgelaten kind, dat voor het eerst zijn vrijheid geniet en nu een leven tegemoet gaat; dat roem, geld en geluk belooft, zoo leunde nu Edith met de blonde haren en de lachende blauwe oogen in zijn arm, wanneer zij door Londen dwaalden.... En op een middag, midden in een van de drukste verkeersstraten, waagde hij het hooge woord uit te spreken en zei, terwijl hl) rood werd: „Ik geloof, dat jij een goeie vrouw voor mij zou zijn, zeg Edith! Ik zou best met je willen trouwen!" Zij kneep hem vroolijk in zijn arm en knik te lachend: „Goed, laten we trouwen Joel" HOOFDSTUK VI Geluk en val In alle stilte sloten Joe Golden en Edith Bolansky hun huwelijk. Lupu Popescu was een der getuigen, Stassy had juist in deze dagen zware migraine en bleef den heelen dag on zichtbaar. Zij stond slechts voor de voorstelling op. Het huwelijk van Joe Golden en Edith was Stassy's eerste groote teleurstelling. Dit ontging haar broer Lupu natuurlijk niet. „Tanden op elkaar, kleintje", troostte hij haar, terwijl hij haar mooi gezichtje streelde. „Je hoeft den moed niet te verliezen Je bent nog zoo jong, en je leven zal nog zooveel mogelijkheden en verrassingen brengen!" Lupu en Stassy deden hun plicht even zwijg zaam als altijd. Slechts Edith was niet heele maal tevreden met deze expresse-tournée. Zij 'hield er zoo van om uren lang rond te slente ren in de stad waar zij optrad en dat ging dit maal niet. Lupu sloot een seizoencontract met Lord Craddock's circus af, voor acht maanden en met een mooie gage. De Smiles-troep kon met dit engagement te vreden zijn. De twee Roemenen waren het ook; het jonge echtpaar Golden daarentegen ver heugde zich maar matig in deze verandering. Edith zou veel liever in de- variétés van de groote steden hebben gewerkt, dan met Lord Craddock „den boer op te gaan". Joe trok veel liever met oen reizend circus rond dan dat hij in variétés optrad, maar enkele uren nadat het contract met Craddock geteekend was, kreeg hij een brief, die hem al zijn vreugde bedierf. Het was een brief van Bolansky, uit Kopen hagen. De clown, die zich inmiddels uit het circus leven had teruggetrokken, schreef hem, dat hij het huwelijk van zijn dochter met Joe Golden niet kon goedkeuren. Edith was nog maar een kind en moest eerst tot een flinke vrouw wor den opgevoed. Joe kon dat niet doen, omdat hij zelf te jong en te onervaren was. Daarom verzocht de oude Bolansky hem, Edith dadelijk naar Kopenhagen te sturen. Voor hemzelf zou het een groote verlichting zijn, wanneer hij in dezen tijd van overgang zijn dochter om zich heen had, en Joe zou inplaats van een kind een achte artistenvrouw krijgen; want natuurlijk bleef Edith voor hem, daar het huwelijk nu een maal gesloten en geldig was. Deze brief bracht Joe Golden in ernstige verlegenheid. Zou hij hem aan zijn vrouw la ten zien? Wat moest hij er in 's hemelsnaam op antwoorden? Het scheen hem geheel onmo gelijk toe, om nu, terwijl hij voor het eerst in zijn harde leven geluk en liefde genoot, de vrouw af te staan, die zijn werk pas zin en glans had gegeven. Tegen Edith sprak Joe niet over den brief van haar vader. Na een dag of wat verscheurde hij het schrijven, dat hem zooveel moeilijke uren had bereid, en wierp de snippers in den wind. Wie kon zeggen, dat Bolansky het eerlijk met hem meende? Misschien wilde hij Edith enkel maar weglokken.... Nu, dan kon hjl lang op antwoord van Joe Golden wachten.... In Circus Craddóck traden ook kunstrijders op;' de Cassini's, negen personen. Naast de Smi les waren zij wel de klinkendste naam op het programma. En Joe was werkelijk verwonderd, toen hij bij de Cassini's een ouden kennis terug vond: Alf Söderström! Joe drukte hem de hand en knikte. Maar bij zichzelf dacht hijarme Alf hoe wil JU op jouw leeftijd er nog bovenop komen? .Circus Craddock had al een reeks steden in Schotland bezocht toen de Lord op een avond Joe Golden wenkte: „Beste Joe, je vrouw werkt niet meer zoo vlot als tevoren. Zie er eens achter te komen waar dat aan ligt Hij tikte aan zijn hoogen hoed en was weg eer Golden zich van zijn schrik had hersteld. Zeker had Craddock gelijk daaraan twij" felde Joe niet. De oude was een veel te goef vakman. Maar hoe zou het komen, dat hu* Edith's partner, niets daarvan gemerkt had7 Hij sprak niet over Craddock's opmerking- Maar bij de volgende voorstelling sloeg hij EditB en zichzelf scherp gade. Toen zij in hun garderobe kwamen, zei ze: „Zeg Joe, ik moet ophouden, het gaat nie meer. We krijgen een kind!" Joe herhaalde jubelend: „Een kind!'' Hij 0111 helsde Edith en kuste haar hartelijk. „Maar met ons werk is het voorloopig w* zei ze, toen hü haar eindelijk losliet. (Wordt vervolg0'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6