Samenwerking tusschen Engeland en Moskou sinds uitbreken van den oorlog Prijzen vastgesteld voor zeep I- Hevige aanvallen der Duitsche luchtmacht Verduistering v r Poging tot doodslag op een vrouw VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Britsche militaire missie naar de Sovjet-Unie? De houding van Japan Pavolini's bezoek aan Duitschland Negen Fransche krijgs gevangenen vrijgelaten Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland Ministerraad te Madrid Kind speelde met lucifers Een beschouwing van de „Diplo BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.7614. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE DINSDAG 24 JUNI 1941 AVONDDLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 23071 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Achterwaartsche verbindingen van het Sovjet-leger verstoord Hongarije en de Sovjet-Unie Diplomatieke betrekkingen verbroken Opstand in de Baltische landen y Amer. uitbetalingen aan Finland gestaakt Italiaansche studenten onder de wapenen J' Alexandrië weer gebombardeerd Wegens moedig optreden bij een brand, door Britten veroorzaakt ENGELSCHEN DOOR DUIT SC H VLIEGTUIG GERED Rusland Europeesch R US LA N\D Rusland /hov*gaR^jU\ Rof Verdachte in hooger beroep tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld Drieduizend K.G. hooi een prooi der vlammen LUISTER VERGUNNINGEN Wie hun aangifte moeten herhalen Oproep aan Engelsche mijnwerkers Nieuwe functie van Donovan Rosenberg over het Sov jet verraad Brand te Winschoten Een achtervolging in Den Haag Politie wist haar man wel te pakken te krijgen Boerderij- en boschbrand te Heerde Reeds in werking getreden DISTRIBUTIEBONBOEKJES TE KOOP Leider van distributiekantoor in arrest De Sovjet-gezant in Roemenie DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) De Duitsche luchtstrijdkrachten hebben met dezelfde hevig heid, waarmede zij de Sovjet-vliegtuigen aan vielen, ook ingegrepen in de gevechten te land en in grooten omvang de achterwaartsche ver bindingen van het bolsjewistische leger ver stoord. In den lot>p van 23 Juni werden spoorlijnen en stations, wegen, bruggen en oprukkende colon nes met groot succes aangevallen. Alleen op een punt achter het front werden twaalf op rukkende pantserwagens en verscheidene auto's vernield. Op een andere plaats werden twee bruggen door voltreffers verwoest. Bij aanvallen op stellingen luchtdoelgeschut werden verschei dene stukken geschut onklaar gemaakt. Tot chef a van de luchtverdediging van Roe menië is benoemd de bevelhebber van de Duit- sche luchtwapencommissie, luitenant-generaal Speidel. 1 NEW YORK, 24 Juni. (D. N. B.) Naar de New-York Herald Tribune uit Londen meldt, overweegt de Britsche regeering, een militair» missie naar de Sovjet-Unie te zenden. Officieren en technisch personeel van leger, vloot en luchtmacht zouden aan deze missie worden toegevoegd. De Sovjet-ambassadeur, Maisky, heeft vol gens het blad tegenover de Britsche regeering verklaard, dat Stalin bereid is het aanbod van het zenden eener Britsche militaire missie aan te nemen. Overigens zou Stalin als tegenprestatie mili taire en economische hulp aan de Britsche re geering beloofd hebben. LONDEN, 24 Juni. (S, P. T.). De „Times" heeft heden militaire besprekingen aangekon digd tusschen Engeland en de Sovjet-Unie aan gaande het vraagstuk der Engelsche hulp aan de Sovjet. Ook de „Daily Mail" houdt zich bezig met dit vraagstuk. Het blad wijst erop, dat de hulp van Engeland aan de Sovjet-Unie slechts indi rect kan zijn. Voorts herinnert het conservatieve blad aan het woord van Churchill, dat Engeland en de Sovjet-Unie thans een gemeenschappelijk doel hebben, doch het verwijt de Sovjet-Unie tevens, dat zij voordien geen samenwerking met Engeland heeft gezocht. Ook de „News Chronicle" verwijt dit de Sovjet-Unie. Dat Engeland thans niet kan hel pen zooals het wil, is volgens dit blad een ge volg van de buitenlandsche politiek, die de Sovjet-Unie steeds heeft gevolgd. TOKIO, 24 Juni. (N.N.B.). De woordvoerder der Japansche regeering heeft vandaag de con ferentie voor de buitenlandsche pers geopend met de verklaring, dat hij nog niets over het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie kon zeggen en geen commentaar kon le veren, Hij kon ook nog niet mededeelen, of er een officieele Japansche verklaring gepubliceerd zou worden. Toen men hem vroeg, of hij een interpretatie van het driemogendhedenverdrag in verband met den nieuwen toestand kon geven, antwoord de de woordvoerder, dat het verdrag voor zich zelf spreekt. Overigens, zeide hij, zal Japans houding weldra opgehelderd worden. De be richten over een Japansche bemiddeling in het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie, die in Sjanghai de ronde deden, wees hij van de hand als zuivere geruchten. t BOEDAPEST, 23 Juni (DNB) Met het oog op den ingetreden oorlogstoestand tusschen het Duitsche Rijk en de Sovjet-Unie heeft de Hongaarsche regeering besloten, de tot dus ver tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie be staande diplomatieke betrekkingen te verbreken. HELSINKI, 24 Juni (Stefani) Hier wordt vernomen, dat na Litauen en Estland, er ook een opstand is uitgebroken in Letland, waar strijdkrachten van de rebellen ten getale van ongeveer 100.000 man zich van de strategische Punten hebben meester gemaakt en overal de Russische garnizoenen aanvallen. WASHINGTON, 24 Juni. (D.N.BJ. De Export and Import-Bank deelt mede, dat zij reeds alle Uitbetalingen op rekening van de aan Finland verleende leening van 35 millioen dollar heeft gestaakt. Bankleider Pierson verklaarde, dat de redenen voor deze maatregel daarin gelegen ziin, dat Finland geen scheepsruimte heeft en de leening niet gebruiken kan. Bovendien valt Finland ook onder het blokkeeringsbevel van President Roosevelt. ROME, 24 Juni. (Stefani). Op 1 Juli zullen *fudenten onder de wapenen geroepen worden. Öe oproeping zal geleidelijk geschieden in ver- 'fchd met de eischen der opleiding. De eerste krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie. (Tele-foto Hoffmann-Stavf) BERLIJN, 24 Juni. (D. N .B.) Het bezoek van den Italiaanschen minister van Volksop voeding, Pavolini, aan Bèrlijn, dat vanochtend geëindigd is, heeft gelegenheid gegeven voor een intensieve gedachten wisseling met dr. Goe fa bels en den rijksperschef, dr. Dietrich. In uitvoerige besprekingen werden alle vraag stukken van wederzijdsch belang op het gebied van propaganda, perspolitiek en cultuur be handeld. Men constateerde, dat de opvattingen volkomen overeenstemden. Voor de regeling van talrijke punten van gemeenschappelijk be lang is een werkprogramma van langen duur besproken, dat stap voor stap ten uitvoer ge legd zal worden. Zonsondergang 34 Juni 22.07 Zonsopgang 25 Juni 5.17 Maanopkomst 5.28 ondergang 21.27 BERLIJN, 24 Juni. (D.NJ.) De Londensche nieuwsdienst meldt, dat Alexandrië Maandag ochtend weer was blootgesteld aan een vijande lijken luchtaanval. r BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) De Führer heeft negen Franschen uit hun krijgsgevangenschap laten ontslaan, omdat zij zich bij de bestrij ding van een brand in een dorp. dat door En gelsche vliegers gebombardeerd was, onder scheiden hebben. Het D.N.B. verneemt hier over nog het volgende: Onlangs werd een dorp in West-Duitschland door een aanval van Engelsche vliegers ge troffen, die een aantal brisant- en brandbom men op de plaats lieten vallen. Er ontstond eenige schade aan woonhuizen en bijgebouwen. Om den brand te bestrijden werden ook Fran sche krijgsgevangenen van hun werk op het land gehaald. Negen van hen hebben zich daar bij door bijzonder moedig optreden onderschei-, den. Zij verhinderden, dat er groote schade ontstond aan gebouwen en landbouwinrichtin gen. De Führer, die van het moedige en flinke optreden der krijgsgevangenen gehoord had, gelastte, dat alle negen Franschen uit de krijgs gevangenschap ontslagen moesten worden. De Duitsche ambassadeur in Parijs, Abetz, kreeg opdracht, de Fransche regeering van het beslui van den Führer in kennis te stellen. BERLIJN, 24 Juni. (D. N. B.) Het Britsche luchtwapen heeft vannacht met vrij zwakke strijdkrachten West-Duitschland aangevallen. In woonwijken ontstond schade aan gebouwen en onbeteekenende materieele schade. Nacht jagers schoten een vliegtuig neer. De Sovjet- luchtmacht kwam slechts met uiterst zwakke strijdkrachten opdagen zonder successen van be lang te behalen. MADRID, 24 Juni (D.N.B.). Onder voor zitterschap van generaal Franco is hier giste ren een ministerraad gehouden, welke heden wordt voortgezet. In een mededeeling Van het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de perswordt ge zegd, dat de Spaansche ambassade te Berlijn Zondagochtend vroeg het ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft ingelicht over het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie en dat later de Duitsche am bassadeur te Madrid den minister van Buiten landsche Zaken op de hoogte heeft gesteld van de redenen, die tot het besluit van de Rijks- regeering hebben geleid. In aansluiting hierop is tusschen den minister van Buitenlandsche Zaken en het hoofd van den Staat, generaal Franco, een bespreking gevoerd over den toe stand. BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) Op 23 Juni heeft een Duitsch vliegtuig in de Golf van Bis- caye een Britschen brigade-generaal, een kapi tein van de R.A.F. en een sergeant opgenomen, die sinds verscheidene dagen in een rubberbootje ronddreven. Aziatisch STAL/NPORT FINLAND LENINGRAD C, O V J E T ESTLAND KALININ &M0SK0U LIT.AUEN MINSK BERLIJN GROOT DUITSCHL.D KI JEW KARKOW ROSTOV/ 2W.L D J KROATIË BAKO bulgaru m ra a ena'na s c he De strijd aan de grens van de Sovjet- Unie. Deze Jcaart geeft een algemeen overzicht van een gedeelte van het hui dige Europa; met dikke zwarte lijn is de grens van de Sovjet-Unie aangegeven. De strijddie momenteel ontbrand is, is begonnen bij de Finsche en Roemeensche grens. (Kaart van Pelt) Het gerechtshof ,te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een boerenarbei der, die terecht had gestaan wegens poging tot doodslag en tegen wien de procureur-generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank te Haarlem, n.l. tien jaar gevangenisstraf had ge- eischt. Conform dezen eisch veroordeelde het Hof den man tot tien jaar gevangenisstraf. Verdachte had een vrouw te Zaandam, die hij sinds jaren met zijn ongewenschte attenties vervolgde, met een mes aangevallen en gewond. Dit was de derde maal, dat hij een moord aanslag op de vrouw pleegde. i Maandagnamiddag is brand uitgebroken In c'en hooiberg van den heer Vink aan den Zwarteweg te Aalsmeer, doordat een kind van zeven jaar bij dien hooiberg met lucifers speelde De ouders waren afwezig en de vijf kinderen waren alleen met de dienstbode thuis. De hooiberg brandde geheel af en ook een daarbij staande houten stal werd een prooi der vlam men. Hierdoor gingen ongeveer 3.000 kg. hooi verloren, terwijl voorts een aantal kostbare landbouwwerktuigen door het vuur vernield werd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in het woonhuis te behouden. De schade bedraagt zeker eenige duizenden guldens. De heer Vink was verzekerd. een zijn BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) In een oproep van den Engelschen minister van Arbeid, Bevin, aan de mijnwerkers en de mijnbouwindustrie wordt gezegd: Er wordt nog steeds te weinig geproduceerd. Er zijn nog 50.000 werklieden noodig. Meer steenkool, dat is de leus, opdat het land den winter doorkomt. Voorts spreekt de minister over „uit gewoonte ontbreken op het werk". Ar beiders, die zulks, doen, handelen misdadig. De arbeiders tot den leeftijd van 40 jaar moeten bedenken, dat zij dienstplichtig zijn en dat zij voor dit werk gemobiliseerd zijn. WASHINGTON, 24 Juni. (D.N.B.). Kolonel Donovan, die kort voor den veldtocht op den Balkan als bijzondere afgezant van Roosevelt in de Balkanlanden vertoefde, is heden met ge lijktijdige bevordering tot generaal-majoor, be noemd tot leider van den Amerikaanschen ge heimen dienst. BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) De Deutsche Diplomatisch-Poiitische Korrespondenz wijst he den op het feit, dat Engeland en de Sovjet- Unie reeds sinds het uitbreken van den oorlog samenwerkten. Zij herinnert er in het bijzonder aan, dat in den herfst van 1339 wekenlange besprekingen der Engelsch-Fraasche militaire deskundigen te Moskou zijn voorafgegaan aan het Engelsch-Fransche ultimatum in de kwestie Dantzig. Wanneer de Duitsche diplomatie er toen op het laatste oogenblik in geslaagd is, zoo merkt de Diplo op, die nauw contact onder houdt met de Wilhelmstrasse, de beide mogend heden, die zich wilden aaneensluiten ter gemeen schappelijke ontketening van de Europeesche revolutie, weer te scheiden, dan bewijst dit slechts de bekwaamheid van deze diplomatie. Het bew'ijst niet, dat Duitschland zijn verzet tegen het Russische bolsjewisme heeft opge geven. Nooit en op geen enkel oogenblik heeft men zich te Berlijn aan de illusie overgegeven dat daarom de latente vijandigheid van de bolsjewistische Sovjet-Unie tegen het feit van de Europeesche wedergeboorte voorbjj was. Het feit, dat Engeland en de Sovjet-Unie het toen niet eens konden worden, is naar de mee ning van de Diplo aldus te verklaren, dat de Sovjet-Unie zich daarbij van Engeland als werktuig dacht te bedienen, terwijl Groot- Brittannië Rusland wilde gebruiken als zijn degen tegen Duitschland. Het bondgenootschap tusschen deze beide mogendheden kon verhin derd worden, omdat geen van beide zich door de andere wilde laten overtroeven. Zoo speelde de Duitsché politiek het klaar, het gevaar der omsingeling van Europa af te wenden. De vol keren van Europa doen er echter goed aan te bedenken, dat er tusschen den oorlog tegen Groot-Brittannië en den oorlog tegen den Sovjet-staat, den afweerstrijd der Europeesche revolutie tegen de liberalistische, plutocratische wereld van het Westelijke kapitalisme en dien tegen de bolsjewistische anarchie van het Oosten, geen verschil bestaat. Beide moeten overwonnen worden, omdat alleen zoo de on vergankelijke waarden van Europa gered en de toekomst van zijn volkeren beveiligd kunnen worden. De Duitsche pers houdt zich heden uitvoerig bezig met de redenen, welke tot het besluit geleid hebben om tegen de Sovjet-Unie op te treden. In de Voelkischer Beobachter geeft Rijks leider Rosenberg een historisch overzicht van het Sovjet-verraad. Hij schrijft, dat de re geerders in het Kremlin met de onderteekening van het Duitsch-Russische pact slechts een den Inboedel ging een groot gedeelte verloren, anderen beter gecamoufleerden weg naar de wereldrevolutie hebben betreden. In de vertra ging van den oorlog, met voortdurende ver zwakking niet alleen van Duitschland, maar ook van Engeland en alle andere staten, heeft de Sovjet-Unie haar groote kans gezien. Volgens Sovjet-ervaring zijn n.l. alleen sterk verzwakte volkeren rijp voor de bolsjewiseering. Thans heeft het uur van wereldhistorische be- teekenis in het Oosten geslagen. Duitschland heeft de taak op zich genomen, het bolsjewis tische denkbeeld omver te werpen en de histori sche vraagstukken van dit reusachtige gebied op te lossen. Het Zwölf-Uhr-Blatt houdt zich bezig met de documenten van het Russische verraad. Het haalt o.a. een in het Sovjet-gezantschap te Bel grado gevonden document aan,»waarin gezegd wordt: de Sovjet-Unie zal pas 'op hét juiste oogenblik reageeren. De asmogendheden hebben haar strijdkrachten versnipperd en daarom zal de Sovjet-Unie plotseling tegen Duitschland op rukken. Het blad verwijst verder naar een com munistische bijeenkomst in Agram, waar in September 1940 openlijk verklaard werd, dat de gebieden van Slowakije, Hongarije, Joego-Sla- vlë, Bulgarije, Roemenië en van het vroegere Polen, Sovjet-Russische protectoraten zouden worden. Deze nieuwe regeling, zoo verklaarde men toen in Moskou, kan echter pas na de te verwachten militaire verzwakking van Duitsch land worden uitgevoerd. De Deutsche Allgemeine Zeitung verwijst naar het complot van de regeerders te Moskou met Londen en schrijft, dat het niet mogelijk is te gen Engeland beslissend op te treden, zoolang niet het gevaar in het Duitsche Oosten is wegge nomen. Duitschland weet, dat door de vernie tiging van de Britsche buitenvesting-Moskou, de beslissende slag op de citadel Londen pas goed mogelijk wordt. De Berliner Börsenzeitung vermeldt nogmaals het Duitsch-Russische pact en schrijft: Men kon toen met de mogelijkheid, dat Moskou het eerlijk meende, des te meer rekening houden, aangezien de samenwerking met het Groot-Duit- sche economsiche gebied aan de Sóvjet-Unie een constante en van crisis bevrijde economische ontwikkeling beloofde. Thans echter weten v/ij, dat Moskou naar andere doelen streefde. Het had nooit de eerlijke bedoeling tot overleg doch enkel en 1 alleen het voornemen, zich een alibi te verschaffen, tot den dag, waarop het Duitsch land den dolk in den rug kon stooten. De Sov jet-regeerders handelen dus streng in den geest van de richtsnoeren van Lenin, volgens welke ook met „kapitalistische landen" verdragen kun nen worden gesloten, wanneer daardoor de mo gelijkheid geschapen wordt, den tegenstander onschadelijk te maken. Zaterdagmiddag is door nog niet bekende oorzoak brand ontstaan in de woning van den mineraalwaterfabrikant Potjer te Winschoten. Het huis werd door drie gezinnen bewoond. De brand breidde zich snel uit. Men kon niet voorkomen, dat het perceel uitbrandde. Van De luistervergunningen aan hen die aangifteformulier hebben ingezonden, thans alle verzonden. Houders van een radio-ontvangtoestel, die vóór medio Mei j.l. daarvan aangifte hebben gedaan en nog geen lufstervergunning hebben ontvangen, moeten opnieuw een aangiftefor mulier fnzenden. Op de keerzijde daarvan moet de aanwijzing .Herhaalde aangifte' worden gesteld. De aangifteformulieren, welke kosteloos aan alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn, moeten na invulling en onderteekening aldaar worden ingeleverd. Hedenochtend half tien zag een recheurcheur van den centralen opsporingsdienst op de Prinsegracht te 's-Gravenhage den 46-jarigen Van L. loopen, die aangehouden moest worden daar hij nog drie maanden gevangenisstraf te ondergaan had. Van L. zag zijnerzijds zijn tegenstander ook en rende weg in de richting van de Boekhorst straat. Plotseling keerde hij op zijn schreden terug en versnelde zijn spurt, de Brouwersgracht op naar het Hoogezand. In de drukke straten verwekte -het geval veel opschudding. Het werd nog interessanter; de rechercheur loste ter waarschuwing eenige schoten uit zijn pistool. Van L. gaf het echter niet op, tartte den politieman daarentegen door hem toe te roepen: „Schiet maar raak". Dat alles ging razend snel in zijn wferk en het publiek keek geboeid toe: dat was mooier dan de film. Nog spannender werd het drama of blijspel zooals men het noemen wil: bij de Lange Beestenmarkt kwam er motorpolitie aan te pas. Ook deze ging achter den vluchteling aan. In razend vlug tempo werd via de Hamerstraat de Boekhorststraat bereikt, zooals gewoonlijk op dien tijd, vol menschen. De politie werd daardoor »in haar tempo ge remd en verloor den gezochte even uit het oog. Weldra vond ze hem echter terug in een ijs- salon, waar hij, moe en achteloos, achterover leunende aan een ijsje stond te likken. De man werd aangehouden en is naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Te Hoorn in de gemeente Heerde is brand ontstaan in een hooiberg achter de boerderij van de weduwe B. De vlammen tastten weldra ook de boerderij aan, een schuur en een bij die schuur staanden hooiberg. In minder dan geen tijd stond alles in lichter laaie. Een paard en eenige varkens konden met moeite worden gered. Inboedel en landbouwinventarls, alsmede een aanz'enlijke hoeveelheid hooi gingen verloren. Een en ander was laag verzekerd. I Voorts heeft te Heerde brand gewoed in een bij huize „Het Veen" behoorend boschgedeelte. Hier is de boschbrandweer actief opgetreden, die na energiek werk er in slaagde de vlammen te bedwingen. Ongeveer 5 H.A. bosch is verbrand. In de Staatscourant van Maandag werd een beschikking gepubliceerd, die ten aanzien van zeep nauwkeurige voorschriften bevat. In deze beschikking worden, zooals de ge machtigde voor de prijzen mededeelt, her ziene maximumprijzen vastgesteld. Een stuk toiletzeep van 75 gram mag ten hoogste 12 y2 cent kosten. Voor huishoudzeep mag men maximaal 13 cent per dubbel stuk (240 gram) betalen, voor een enkel stuk 6% cent. Zachte zeep, dia door den fabrikant is ver pakt in hoeveelheden van 1 K.G. of min der, mag ten hoogste 33 cent per K.G. kos ten. Is de zeep onverpakt, dan is de prijs 34 cent per K.G. De beschikking bevat enkele bepalingen, waarin de eischen worden vastgesteld, waar aan de samenstelling moet voldoen, zoo zal huishoudzeep 45 oi 50 pet. vetzuren moeten be vatten, zachte zeep 30 of 36 pet. De vulstoffen, die in de zeep worden verwerkt, moeten even eens aan de bepaalde eischen van kwaliteit vol doen. De beschikking verplicht den fabrikant, zijn verkoopprijs zoo vast te stellen, dat voor grossier en winkelier procentueel dezelfde winstmarge overblijft als op 9 Mei 1940. Hetzelfde geldt voor den grossier, ten aanzien van den winkelier. Waar z.g. marge-contracten van kracht zijn, voorziet de nieuwe regeling in de in stand houding daarvan. De beschikking en daardoor dus ook de nieuwe maximumprijzen treden met ingang van heden in werking. Zondagmorgen kwam de speciale dienst van de Bredasehe recherche er achter dat een pa tates frites-bakker te Breda trachtte nieuwe dstributieboekjes, welke in West-Brabant nog niet eens zijn uitgereikt, tegen een prijs van 13 gulden per stuk te verkoopen, aldus meldt de Nwe Rott. Crt. Onmiddellijk werd overge gaan tot aanhouding van dezen patates frites- bakker. Deze bleek in het bezit te zijn van 25 nieuwe distributieboekjes, welke hij, naar hij verklaarde gekocht had tegen een gulden per stuk van den leider van het distributiebureau te Hocge- en Lage-Zwaluwe. Nog denzelfden dag werd deze leider aan een verhoor onder worpen waarbij hij erkende de 25 boekjes aan den bakker te hebben verkocht. Hij gaf daarbij tevens toe reeds eerder distributiekaarten te gelde te hebben gemaakt. De administratie van het distributiebureau bleek geheel in de war. Hij wist uit de verschillende distributie bepalingen geen weg meer. Van beroep was hij ook eigenlijk winkelier en timmerman. In verband met een en ander wordt de admini stratie thans door het centraal distributie kantoor onderzocht. De bakker en de leider van het distributiebedrijf zijn in verzekerde bewaring gesteld. I BOEKAREST, 23 Juni (D.N.B.). Den Sovjet gezant, alhier, is gisteren verzocht, binnen een uur het gezantschapsgebouw te verlaten en in een voor hem gereedstaanden trein te stap pen. De gezant gaf aan dit verzoek eerst ge hoor, toen het in ultimatieven vorm werd her haald. Het gezantschapsgebouw is door Roemeen sche ambtenaren bezet. De trein met de leden van heb Sovjet-gezantschap heeft de hoofdstad verlaten, doch wordt op Roemeensch gebied zoo lang vastgehouden, tot dat de in Moskóu zijnde diplomatieke vertegenwoordiger van Roemenië in veiligheid is. Op initiatief van dr. De Moll, bekend om zijn „Röntgen-tulpen"zijn op het proefveld van de Amsterdamsche Cen trale Jeugdzorg onder leiding van den heer H. A. Surink 1137 bruine boonén uitgeplant om te komen tot een voor de Amsterdamsche Volkstuinders geschikt product. Dagelijks worden de plant jes, waarvan er 1097 zijn opgekomen, stam poor stam nagegaan op ziekte, af wijkingen in blad en bloei en vrucht bezetting. (Pax-Holland) O Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteurr W. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendoal,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1