BOEK EN BLAD St. Jansprocessie te Laren ¥icteria-Water ROMEINSCH KASTEEL HEERLEN Postgiro-no's' van de Winterhulp Nederland „Europa zuivert het Oosten" DINSDAG 24 JUNI 1941 DE ZONE VAN DAMASCUS Wilhelmus van Nassouwe' Kerkelijk leven Warm l -hoofdpijn f "O O l llijnliazdlj J INDISCH HOEKJE Het tappen van djeloetoeng 1 Talloos velen woonden de plechtigheid hij Bij opgravingen een badgebouw blootgelegd VAKGROEP KUNSTDANS OPGERICHT Hel bon Menin Barada 6^*EinFfdsJ Bessima St.Judeide Sjame Dim as Maraba Doe mar A Doem Kaboen Sa lib 'sjobar DAMASCUS Akraba Kadem Mademi Kabresit Sabeina Kantana Spoorweg Sasneja Kaukab (4U5)@ K'swe Adilei JONGEMAN VERDRONKEN Wagenaar op een generale repetitie De nieuwe tekst bij Handel's Judas Maccabeüs DE NATUURLIJKE INRICHTING DER SAMENLEVING Academische examens Eindexamens gymnasium Examen akte L. O. Examen nuttige handwerken Beschouwing van Mussert Wij luisteren naar Woensdag 25 Juni Rijkdom voor de schaarsche bevolking van Borneo Benoemingen in het Aartsbisdom V Sinds korten tijd heeft men te Heerlen de opgravingen aan het Castellum Coriovallense hervat. Men is zoo gelukkig geweest de fundi inenten van een vrijwel compleet Romeinsch badgebouw bloot te leggen. Nauwkeurig kan men de kleedlokalen, de waterbaden van verschillen de temperaturen etc. onderscheiden, terwijl bui ten de eigenlijke ommuring ook de zuilengalerij nog duidelijk is te zien. De Romeinen bouwden deze badhuizen vol gens een paar vaste typen. Dr. Krencker heeft na een jarenlange studie en een persoonlijk on derzoek van alle bekende opgravingen van bad huizen in Europa en Afrika deze gebouwen ge- klassificeerd in drie typen, n.l. het rijentype, het ringtype en het Kaisertype. In zijn standaard werk, die Kaiserthermen von Trier, heeft hij dezer studie vastgelegd. Nu blijkt dat het Ro- meinsche badhuis te Heerlen een zuiver rijen type is, waarin de verschillende lokalen in één rij achter elkaar zijn gebouwd. Is de opgraving van dit badhuis, dat onder leiding van dr. Beckers uit Beek en drs. Van Hommerich, stadsarchivaris uit Hèerlen, ge schiedt, reeds van zeer groot belang gebleken voor de geheele Europeesche archeologische we reld, verdere opgravingen in de omgeving van dit badgebouw van vroeger en nu doen hoe lan ger hoe meer de overtuiging rijpen, dat het Castellum Coriovallense een belangrijke leger plaats is geweest,, waarvan de fundamenten over al nog gaaf in den bodem aanwezig zijn, maar die onbereikbaar zijn geworden, doordat daar overheen overal huizen zijn gebouwd. Eerlang hoopt men de geheele ligging van het Romeinsche kasteel te kunnen vaststellen en daarmee een vrijwel onbekend gedeelte van de geschiedenis van stad en gewest te openen. Maandag is te 's-Gravenhage opgericht de Vakgroep kunstdans binnen het op te richten theatergilde. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen mevrouw Gertrud Leistikow, mevr. Puck Rochat-Nieuwenhuis, mevr. Netty Van der Valk en de heeren Willy Bosboom en Iril Gadescov. Tot leidster van het voorloopig bestuur werd aangewezen mevrouw Puck Roohat- Nieuwenhuis. De vakgroep kunstdans omvat de volgende dansvormen: klassieke danskunst, moderne danskunst rhythmiek en variété-dans. Alle beroepsdansers(danseressen) en leerkrachten in Nederland en zij, die meenen de bevoegd heid en geschiktheid te bezitten om tot de vakgroep kunstdans te worden toegelaten, worden verzocht een aanmeldingsformulier aan te vragen bij den secretaris van de vak groep kunstdans, Nederlandsche Cultuur kamer, 2e Van den Boschstraat 44 's-Gra venhage. z 1300 Awadbj KAART VAN PELT Na dertien dagen van strijd in 't gebied van Kiswe hebben de Fransche troepen Damascus ontruimd om de stad voor vernieling te sparen. Het was den Britten gelukt door te dringen tot het vliegveld Mezze en de onmiddellijke omgeving van Damascus, o.a. Kadem, Akraba en Dsjobar. De Fransche strijdkrachten hebben buiten de stad Damascus nieuwe stellin gen betrokken; zij blokkeeren nu den spoorweg van Damascus naar Beiroet in de omgeving ,van de rivier de Barada en hei wegen net bij Doemar. Maandagavond is in het Linthorst Homan- kaaaal bij Bellen de 21-jarige R. Dijks uit Schoonlo bij het baden verdronjten. De jonge man. die het kanaal wilde oversteken, zonk weg voor de oogen van zijn broer, die niet goed ge noeg kon zwemmen om hem te redden. Er was niémand in de buurt, die hulp kon bieden, zoo dat het te laat was, toen de drenkeling werd bovengebracht. Wouter Hutschenruyter herinnert in de N.R.Ct. aah een geval, dat een goeden kijk geeft op de probiteit en de eerlijkheid, die het karakter van den overledene kenmerkten. „Het geval was het volgende: Toonkunst te Utrecht, waarvan Wagenaar directeur was, hield' de generale repetitie van het werk, dat 's anderen daags zou worden uitgevoerd, in de stampvolle Tivolizaal. Het was een minder gelukkige avond: tal van kleine mislukkingen in het koor, onregel matigheden in het orkest en onnauwkeurighe den der solisten verstoorden de stemming en deden voor de uitvoering het ergste vreezen Dat alles had, natuurlijk, ook invloed op den leider, die onrustig werd en van tijd tot tijd zijn zelfbeheersching verloor. Zoo laat hij op een gegeven oogenblik op houden en maakt op vrij scherpen toon een afkeurende pmerking tot het orkestlid, dat do piccolo vervult. De repetitie gaat verder, maar plotseling tikt Wagenaar zeer beslist en autoritair af en zegt, Wanneer de stilte intreedt, zoo luid, dat de gansche zaal hem moet verstaan: „Daareven heb ik tot den piccoloblazer 'n opmerking ge maakt die onrechtvaardig was. Ik heb mij ver gist en maak amende honorable." Waren de orkestlieden verheugd, dat bet on recht, een hunner aangedaan, in het openbaar geredresseerd was, het publiek, dat de zaal vul de, was zoo getroffen door deze openhartige bekentenis van ongelijk, dat bet in een donde rend applaus zijn waardeering voor dit bewijs van rechtschapenheid te kennen gaf. Zij die, met mij. het geval meemaakten, zul len het zeker billijken, dat het eindelijk eens bekend gemaakt wordt! Men zal er den over ledene des te hooger om schatten." Winterhulp Nederland,DenHaagno. 5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 Eenigen tijd geleden berichtten' wij, dat c-p Handei's muziek van het oratorium Judas Maccabeüs een nieuwe tekst gemaakt was me; als titel „Wilhelmus van Nassouwe", Over een opvoering in Hamburg van dit oratorium schrijft „Berlijnsche Tijdingen": Georg Friedrich Handel is de eigenlijke grondvester van de heroïsche stijl in de muziek. Hij was de schepper van de helden-opera en het was eigenlijk alleen Gluck, die hem daarin navolgde. Tevens is hij de eerste geweest, die oratoriums -schreef, die door de stof tot de godsdienstige geschiedenis behoorden, maar toen in hoofdzaak het heldhaftige daaruit weerga ven. Met de bewerking van den oorspronkelijk Engelschen tekst van zijn „Judas den Makka- beër" door C. G. Harke te Hamburg en Joh. Klöcking te Lübeck heeft ons de „Hamtmrgische Lehrergesangverein" einde Maart kennis laten maken. Thans hebben wijhaar in het „Haus der Deutschen Arbeit" voor de tweede maal gehoord. Ook ditmaal was de indruk groot, zoo wel van de heerlijke en onvergankelijke muziek van Handel als van den nieuwen tekst „Wil helmus van Nassouwe". De muziek is met dezen tekst nauw verwant. Men voelt de zielegemeenschap en het vaste geloof. In dén „Feldherr" van Stephani, sen der andere Duitsche bewerkingen van den „Ju das den Makk'abeër", heeft de hoofdpersoon geen geschiedenis; het is een' „niemand uit Nergensland"; de aria's en koren zyeven tft die bewerking om zoo te zeggen in de lucht. De tekst „Wilhelmus van Nassouwe" houdt zich aan de tafelen der wereldgeschiedenis; hij neemt öen beroemden staatsman en veldheer Willem van Oranje-Nassau als hoofdpersoon, den grönd- vester der Nederlandsche onafhankelijkheid. De tekst sluit woord voor woord aan bij de mu ziek van Handel. De gedachten en gevoelens gaan geheel op in het vlamnlenmeer der mu ziek. Trouwens de geschiedenis van Willem van Oranje heeft een merkwaardige overeen komst met den held uit den Bijbel, den hoofd persoon in den oorspronkelij ken tekst. De nieu we bewerkers beschikken over een schoone taai. Vele verzen zijn ontroerend schoon. Zoo ligt op het oude goud van Handel een nieuwe glans, die ertoe zal bijdragen, dat dit werk lang op het program zal blijven. De uitvoering was weer met dezelfde zorg vuldigheid voorbereid, die ook de eerste op voering in Maart kenmerkte. Alle wenschen werden bevredigd door de meesterlijke leiding van den dirigent Wilhelm Brückner-Rüggeberg. Zijn fijn gevoel en talent, gepaard aan een kalme energie, de buitengewone hoedanigheid van de solisten en van bet Philharmonisohe Staatsorkest en de ijver van het koor van de Lehrergesangverein te Hamburg gaven een nog rootere harmonie dan bij de eerste uitvoering, zjoodat de tekst volkomen tot zijn recht kwam. Naar wij vernemen, zullen in den a.s, herfst en winter nog meer uitvoeringen te Hamburg plaats hebben. Er is ook sprake van, dat te Ber lijn een uitvoering zal worden gegeven, terwijl het de hartewensch der beide dichters is, dat dit oratorium ook spoedig in Nederland zal worden gezongen, om den Vader des Vaderlands te eeren. ALS DE OORLOG VOORBIJ IS begint voorgoed de groote herordening. U kant daarbij niet afzijdig blijven. Leer den nieuwen tijd begrijpen uit het vlotgeschreven boek van DR. A. HOLLENBERG ALS GRONDSLAG VOOR EEN NIEUWE STAATKUNDIGE EN SOCIAAL-ECONOMISCHE ORDE tng. f 2.90* geb. f 3.95* VERKRIJGBAAR bij den boekhandel en bi, UITGEVERIJ DE TOORTS HEEMSTEDE UTRECHT. Gepromoveerd op proefschrift, getiteld „Phosphorpentoxyde, kristalstructuren en physische chemie", tot doctor in de wis- en natuurkunde Hendrik Camille Johannes de Decker, geboren te Vorst-bij-Brussel. Gepromoveerd op proefschrift, getiteld „on derzoek naar verschijnselen van loodvergifti- ging als gevolg van loodhoudend drinkwater" tot doctor in de geneeskunde Johannes Adrianus Gerardus ten Berg, arts, geboren te Utrecht. 1 ROERMÓND (Bisschoppelijk College) Dipl. B. J. de Kok, Culemborg; J. Lenïmans, Geleen; A. Meewis, Weert; H. Niessen, Heithuijse-n; W. Russel, Houthem; Ch. Thissen, Roermond; C. Tilman, 's-Bosch; J. de Vos, Weert; J. Vossen, Roermond. Afgewezen één. Na verlengd examen slaagde nog voor B: M. van Dooren, Weert. DORDRECHT Diploma; A: de dames M. Hoogenboom en A. M. van de Ven te Dordrecht; e heeren J. J. Bol, J. J. Buurman, B. M. de Court Onderwater te Dordrecht; L. Klootwijk, Nieuw-Lekkerland; J. P. van Roon, Strijen; H. F. Tunnissen, Zwijndrecht. Op de openlucht-tentoonstelling van wer ken van hedendaagsche schilders in Schinkelhaven te Amsterdam is een schil derij „Berglandschap" van Ph. Fokkens «oor het gemeentebestuur der hoofdstad aangekocht, (Pax-Holland) HILVERSUM (Rijkskweekschool). De dames H. Kieft, Maartensdijk; D. Mook, Hilversum; A. B. J. Mulder, Naarden; M. E. Timmers, Hilver sum; de heeren Th. H. Berkhout, H. Cosijnse, beidén te Hilversum. SCHOONHOVEN (Rijkskweekschool) Ge slaagd de dames: M. Peters, Oud-Beierland; A. Tiele-mans, Lekkerkgrk; M. Woudenberg, Breda; en de heeren D. van Aken, Rotterdam; D. Al- bada, Gouda en A. Oskam, Schoonhoven. VENLO (Bissch. Kweekschool) De heeren P. W. B. Litje-ns, Horst; P. J. van de Rijdt, Sevenum; T. J. M. Rijpkema, Blerick en W. H. G. Schatorje, Broekhuizenvorst. BLERICK (Kwe-ekschool Maria. Regina) De dames M. Berns, Hengelo (O.)I. Bruijnen, Helden-Panningen; T. v. d. Brule, Eindhoven; F. Claessen, Melick; A. Cremers, Venlo en Th. Engelen, Terwinselen. DRACHTEN (Rijkskweekschool) De dames: R- Schokker te Surhuisterveen en J- Stinne te Ma- rum. Aangezien het onder de huidige omstandig heden van belang is, kennis te nemen van het standpunt en de meening van de NSB en haar leider, ten aanzien van de belang rijkste gebeurtenissen in Europa, die ten slotte toch óók hun terugslag zulles hebben op ons land, citeeren wij ter voorlichting on zer lezers hieronder enkele passages uit een door Mussert geschreven artikel, in een extra nummer van „Volk en Vaderland" verschenen. „Zondag 22 Juni 1941 zijn de legermachten van Duitschiand, Roemenië en Finland Rus land binnengetrokken. Dit is de grootste daad die Hitier als strateeg, als bouwer van het nieuwe Europa en als idealist, tot nu toe heeft verricht. Het is op één na de laatste phase van de were'drevolutie, die in gang is," aldus begint het artikel van den leider der N.S.B., die vervolgens de strategische zijde van dit gebeuren beziet. En dan schrijft hij verder o.m.: De vormen van het nieuwe Europa teeke nen zich al duidelijk af, de solidariteit groeit met den dag en dus kan. het niet anders oi dit Europa moet in het Oosten beveiligd wor den, Het communistische Rusland kan nim mer een veilige Oostgrens zijn van het nieuwe Europa en zeker niet zoolang het ?eggenschap heeft in de Oostzee. In het nieuwe Europa zijn de Oostzee en de Noordzee Germaansche binnenzeeën en aan de Germanen vijandige machten kunnen daar niet gedu'd worden. Roemenië heeft tol moeten betalen aan Rusland; een bolsjewistische vloot in de Zwarte Zee is voor dit land een voortdurende bedreiging. Het gezamenlijk binnenrukken m Ruslano van de legers van Duitschiand, Finland en Roemenië is het tweede bewijs van de groeien de solidariteit in Europa. De strijd van de Franschen in Syrië tegen Engeland was het eerste symptoom daarvan; de gemeenschap pelijke bestrijding van Sovj'et-Rusland t(ooi de Europeesche nabuurstaten gaat in beteeke- nis verre daar boven uit. Een nieuwe phase is ingetreden in de hervorming van Europa, n.l. de zuivering in het Oosten. In de derde plaats is de oorlog tegen Sovjet-Rusland van zoo groote beteëkenis, omdat nu weggevallen is de onduidelijkheid voor den buitenstaander ten aanzien van de geestelijke fronten. Rus'and stond en staat aan de overzijde hand in hand met de kapitalistische en Joodsch®- machten in Engeland en Amerika. De ,fronten zijn nu weer duidelijk voor den dag getreden voor ieders oog. Zelfs de meest eenvoudige van geest kan zich .niet meer ver gissen. Men heeft te kiezenaan den eenen kant het kapitalisme, de plutocratie, het bolsjewisme; aan den anderen kant het na- tionaal-socialisme en het fascisme. Aan deze keuze valt niet te ontkomen. Aan ons aller deur klopt de vraag: Zijt gij vóór de Engelsche plutocraten, de Amerikaan- sche Joden en vrijmetselaars, de Russische bolsjewieken óf zijt gij vóór Duitschiand, Italië. Roemenië, Finland, dus vóór Europa, dus vóór eigen Vaderland? Wij Nederlandsche nationaal-socialisten heb ben reeds lang gekozen en lederen dag worden wij gesterkt inhet geloof aan de juistheid'van onze keuze, zoo deze sterking nog van noode mocht zijn. Van ganseher harte staan wij aan de zijde van onzen grooten Germaanschen broeder, van Duitschiand, niet alleen als geestverwan ten, ook niet alleen omdat wij ons lots- en bloedverbonden weten, maar tevens als Neder landers en Europeanen, die ons land liefhebben en de Europeesche cultuur willen behouden. De millioenen Europeanen, die nu in Rus land optrekken tegen de bolsjewieken strijden ook voor ons volk. Amerika en Engeland willen Europa uithongeren en afsnijden van de voor raadschuren van de wereld. Er is één voorraad schuur voor Europa, die nu geopend zal worden, de onmetelijke groote en vruchtbare korenvel den van de Oekraïne, waarvan 'net voedsel zal komen voor mensch en dier, dat Europa an ders te kort zou komen. De brood- en vetvoor- GEZOND EN VEEFRISSCHEND HILVERSUM L '415.5 RL 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek, 9.159.20 Voor de huisvrouw, 10.00 Het Sylvestre-trio en gramofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest, L2.00 Puszta-orkest, 12.25 Voor den boer, 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Gramofoonmuziek, 2.15 De Romancers en soliste, 3.20 Pianovoor dracht, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.45 Omroeporkest, 6.15 Voor de binnen schippers, 6.30 Klaas van Beeck en zijn or kest, 7.00 BNO: Economische vragen van den dag, 7.25 Gramofoonmuziek, 7.30 Volkszang met pianobegeleiding. 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Cabaretprogramma, 9.45 Dansmuizek (gr.pl.). HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwshe- Ji richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Gra- f mofoonmuziek, 10.40 Declamatie, 11.00 f Zang en piano, 11.55 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelspel, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 De Ramblers, a' i" 1.30 Celesta-ensemble, 2.30 Ensemble Ban- s' p" di Balogh, 3.00 Verkorte operette „Die ij Fledermaus" (gr.pl.) 4.00 Zang met piano- p. p, begeleiding en gramofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws- economische en beursbe- richten 5.30 Orkest Eloward, 6.006.15 jt Gramofoonmuziek, 6.45 Reportage, 7.00 'p BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoon- ,P muziek, 7.307.45 ..Belastingbetalers en Ji belastingambtenaren", causerie. 8-00 BNO: J f Nieuwsberichten, 8.15 Residentie-orkest en f solist, pl.m. 9.0o „De koorbanken van Oir- schot", causerie, 9.40 Gramofoonmuziek, 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. VAWVWWAVli%W%%%%%ASV.SW.% Verdrijven die snel.Doos 10 en50ct. ziening van Europa zal daardoor gewaarborgd worden. Nieuwe grondstoffen en mijnen zullen worden verkregen. De haard van geestelijk bederf, de bedreiging van Europa in het Oos ten, zal worden vernietigd. Dit alles geschiedt ook voor ons. Daarom ben ik van dankbaarheid vervuld, dat het ons ver gund is, dat ook duizenden Nederlandsche man nen aan dien strijd deel zullen hebben. Zij staan in de S.S. Standarte Westland, zij wterken in het N.S.K.K., zij zijn de voorposten van het komende nationaal-socialistische Nederland. Ik betreur het alleen, dat het slechts duizenden zijn en niet vele tienduizenden. Deze duizenden zijn de werkelijke vaderlan ders, die hun leven inzetten, opdat hun volk een toekomst zal hebben In het nieuwe Europa dat gebouwd wordt. HET VERB ALEN BOEK door M. T. Hidskes en R. de Gfaaf. Uitsluitend verkrijgbaar bij: De Boekenbal, Utrechtschestraat, Amsterdam. Het is alleszins begrijpelijk, dat de aanstaan de politieman en zelfs de agent van politie moeilijkheden ondervindt bij het opmaken van processen-verbaal en rapporten. Kan de burger, die het er voor over heeft te zijner tijd ter griffie van het kantongerecht zjjn rijksdaalder achter te laten, zich nog wel eens veroorloven de hand te lichten met eenige van de duizend en een bepalingen, die den hedendaagschen mensch zijn opgelegd, den po litieman past het de kleinste geconstateerde overtreding in een sluitend verbaal vast te leg gen en daarbij juist datgene te vermelden wat lei zake dienend is. De taak van den politieman beperkt zich ech ter niet tot de kleine zonden der menschheid, dikwijls hangen van de kundigheid, waarmede zijn schriftelijke getuigenis is opgemaakt, vér strekkende beslissingen af. In het Verhalenboek nu zijn ten behoeve van den aanstaanden politieman voorbeelden van processen-verbaal voor de meest voorkomende gevallen vérzameld. Met dit werkje zullen alle leerlingen voor politiediploma's en vele in de praktijk werk zame politiemannen hun voordeel kunnen doen. Een der z.g. boschproducten uit Borneo, een melksap, thans alleen gebruikt bij het vervaar digen van het Amerikaansche kauwgom, is indertijd het onderwerp geweest van hevigon strijd, mondeling en schriftelijk. Ter verkrij ging van het zeer (vaardevolle product, „djeloe toeng" genaamd, trokken tappers er op uit. De boomen, echte woudreuzen, Werden op ruwe wijze afgetapt, waarna ze stierven. Dit tappen was vrij. Later e lachte het bestuur een eenvou dige vergunning. Toen gingen er stemmen op om strenge maatregelen te treffen met het doel het uitroeien der kostbare uoomen te voorkomen. Men dacht aan de kip met de gou den eieren. Er werd een maatschappij opge richt, waaraan in haar gebied 400.000 H.A. het uitsluitend recht tot tappen werd verleend. (De Wieringermeerpolder is pl.m. 20.000 H.A. groot. Ja, Borneo is groot, heel groot!). Die maatschappijzou de grenzen van haar terrein afbakenen, opzichters aanstellen voor controle. Maar ze kwam deze verplichtingen niet na. Er ontstonden conflicten met de vrije tappers, die niet wisten en het ook niet konden weten, dat ze zich wel eens op het terrein'der maatschappij begaven, want aanduiding van de grenzen ontbrak. Klachten over en weer over inbreuk op verkregen rechten waren aan de orde van den dag. Men bekogelde elkaar met brochures, krantenartikelen, enz. De zaak jewam in de Tweede Kamer. Uit gebrek aan gegevens wist deze niet, hoe die netelige kwestie aan te pakken, Een Woud van 40.C00.009 H.A. is bewoond door slechts pl.m. 150.000 manschenDe groei kracht van het bosch is buitengewoon. De ver jonging is onbegrijpelijk groot. Zou die schaarsche bevolking alle Kopbau-boomen op één dag vellen, dan zou dit net bosch ten goede komen, want er staat 99 pCt. taprijp te worden! Roekeloosheid t>ii het tappan zou niet .tot ge volg kunnen hebben het wo id aanzienlijk en blijvend te schaden. Een eigenaardigheid van het woul is, dat waardevolle boomen van één bepaalde soort (verschillende soorten timmsrnout) niet naast elkaar staan, maar verspreid, zoodat de exploi tatie groóte moeilijkheden met zich meebrengt en kostbaar is. Wat de djeloetoeng betreft, de zaak stierf haar eigen dood, omdat de prijs er van door het steeds grootere aanbod van ondernemings- rubber sterk daalde. Ik vermeld nog, dat de bevolking om vergoeding te vinden voor het geen haar in betaling te kort werd gedaan, naar het middel der vervalsching greep. Groot handelaren kochten het product op van tus- schenpersonen, die de menschen, die het eigen lijke werk deden, heel, heel slecht betaalden. Naast djeloetoeng levert het woud o.m. getahpertja, isolatiemateriaal voor ondergrond- sche kabels. Door zijn vele producten is het woud de groote rijkdom der schaarsche bevol king, veel meer dan olie, steenkool, ijzer en diamant. Borneo levert ook veel bevolkingsrubber, die den grooten cultuurmaatschappijen hevige con currentie aandoet. Deze werken volgens weten schappelijke methoden, zoodat de opbrengst per boom hooger is dan bij de bevolking, maar deze exploiteert heel goedkoop, o.a. omdat ze geen kostbare installaties noodig heeft, met weinig kapitaal werkt. Ik beeld hierbij af een foto van fabrieks- installaties eener groote maatschappij Op Su matra. Men ziet naast een watertoren bezink- bakken en koelbakken. Het water dient vóór de bewerking der rubber, is tevens koelwater voor de machines, en dient Ook voor bad-, Wasch-, gcbru.iks- en drinkwater voor het tal rijke personeel. Dr. H. F. TILLEMA «Mi (Foto dr. H. F. Tillema) Ook dit jaar heeft de St. Jansprocessie on der een stralende Juni-zon langs Larens stra ten en wegen getrokken, niettegenstaande de tijdsomstandigheden eenige wijzigingen brach ten. Ook ditmaal is het aloude feest van St. Jan met grooten luister gevierd en trok de be langstelling niet alleen van de ingezetenen, doch ook van duizenden vreemdelingen, niet al leen uit den omtrek, doch uit het geheele land. Aan den vooravond van het groote feest wa ren tallooze nijvere handen aan het werk om de laatste hand te leggen aan de versieringen met kostbare bloemen en een overdaad van groen. Overal langs, den weg, waar het H. Sa crament langs zou trekken, wapperden de Pau selijke wimpels, terwijl in de tuinen, en tuin tjes van villa's en kleine huizen de versieringen met elkander wedijverden. Ter voorbereiding werd Maandagavond in de Basiliek een plechtig Lof gecelebreerd door den herder der parochie, den Z.Eerw. heer pastoor J. J. Brouwer, waarbij assisteerden de kapelaans Nic. G. Jansen, drs. H. J. J. van Schaick en Heinink. Na het Lof en den geheelen avond door kwa men uit alle richtingen honderden vreemdelin gen het oude dorp binnen om de aangebrachte versieringen in oogenschouw te nemen. De ochtenduren van den grooten feestdag zijn alleen voor de parochianen van St. Jan. Reeds van half zeven werden in de Basiliek de H.H. Missen opgedragen en naderden velen ter H. Tafel. Doch daarna, ongeveer 9 uur, werd het druk ker; de bedevaartgangers, die de plechtige Hoog mis wilden bijwonen, kwamen per tram en bus, per fiets en velen ook te voet. Zij begaven zich naar de versierde Basiliek, waar de plechtige Hoogmis werd opgedragen door den Vicaris-Ge neraal van den Aartsbisschop, Mgr. D. Huur deman, die daarbij geassisteerd werd door de Z.Eerw. heeren W. F. Pelgrim, pastoor- te An keveen en J. H. Koelman, pastoor der St. Jozef parochie te Groningen. Als cantores fungeerden de Z.Eerw. heeren I. P. J- Kaarsgaren, pastoor te Kortenhoef en G. G. P. van Dijk. professor aan het seminarie te Apeldoorn. Ceremoniarius was de Weleerw. heer kapelaan H. B. M. Hei nink. Het parochiaal zangkoor, onder leiding van den heer Willy Peters, zong op verdienstelijke wijze de „Missa in honorem Sancti Josephi" van Lodewijk de Vocht, voor 4-stemmig ge mengd koor met orgel. Inmiddels had zich in het centrum van het dorp een duizendkoppige menigte verzameld, die wachtte op het uittrekken der processie. Om elf uur was het groote moment aange broken en gaven de zware St. Jansklokken het sein tot vertrek. Langs de processiewegen hadden de belang stellenden zich opgesteld, om het altijd devote en kleurige schouwspel gade te slaan. De orde werd ook ditmaal weer op uitstekende wijze ge handhaafd door de gemeentepolitie en mare- chaussée, onder bevel van inspecteur W. A. M. Boog. Langzaam zette de processie, die op het Basi liekplein geregeld werd door den heer C- van den Brink, zich in beweging. In lange rijen volgden daarop de vrouwen en vrouwenorganisaties met vanen en banieren, terwijl de Hilversumsche muziekvereeniging „Lep" Sacramentshymnen ten gehoore bracht. Het glanspunt der processie was weer de groote groep bruidjes in witte kleedjes, met zich voe rend een schat van bloemen, steeds rozeblaad- jes strooiend. Hierbij sloten zich aan de zusters Dominicanessen, die van den H. Carolus Borro- meus en van St. Olaf. De St. Jansharmonie, onder leiding van den heer Borghaerts, bracht, afwisselend met het parochiaal zangkoor, processiemuziek en -gezan gen van Haller ten gehoore. In den stoet liepen voorts mede de burge meester, jhr. H. L. M. van Nispen tot Sevenaer, met zich vo|rend den Broederschapsstaf, de kerkmeesters van St. Jan, een groote schare priesters, o.m. de Hoogeerw. Deken H. F- Frank, van Hilversum en de Hoogeerw. heer J. Filbry, plebaan van de Kathedrale Kerk te Haarlem. Onder het fraaie baldakijn droeg de pastoor van St. Jan, de zeereerw. heer J. J. Brouwer, met dezelfde assistentie als in de plechtige Hoogrftis, het Allerheiligste. Vlak achter het Allerheiligste schreed de Vicaris-Generaal van den Aartsbisschop, Mgr. D. Huurdeman. Overal langs den weg knielde de menigte eerbiedig neer bij het voorbijtrekken van het Allerhei ligste. Een groep vrouwelijke en mannelijke studen ten uit Wageningen, Utrecht en Amsterdam, allen met baret, terwijl de Corpsvlaggen werden medegedragen, volgde eveneens achter het Allerheiligste. In lange rijen kwamen daarna de mannelijke parochianen en organisaties met hun vaandels en wimpels. Op het St. Janskerkhof hield de zeereerw. heer H. J. J. M. van Straelen, oud- Legeraalmoezenier te Amersfoort, de feestpre- dicatie, naar aanleiding van den tekst: t ,,Ik ben het begin en het eindeen zie Ik leef in alle eeuwigheid". Na de predicatie werd met het Allerheiligste de Zegen gegeven aan de duizendkoppige me nigte en omstreeks één uur vertrok de pro cessie van het St. Janskerkhof. Thans droeg de vicaris-generaal van den Aartsbisschop, mgr. d. Huurdeman, het Aller heiligste. Ook nu w*eer stonden duizenden langs den weg geschaard om het trekken van de processie gade te slaan. Bij de Basiliek teruggekeerd, werd het Aller heiligste op het altaar van de loggia der Ba siliek geplaatst en tad pastoor Brouwer met luide stem het gebed van St. Jan den Dooper. De menigte op het plein en den Brink stond een onafzienbare massa zongen gezamenlijk „Te Deum" en „Tantum Ergo". Eerbiedig kniel de de menigte toen neer en onder doodsche stilte, terwijl de trommen roffelde en de ba zuinen schalden, gaf de Vicaris-Generaal den Zegen met het Allerheiligste. Met het zingen van het aloude St. Janslied, dal uit 14 cou pletten bestaat, werd deze plechtigheid be sloten. 's Middags werd een plechtig Lóf gecelebreerd in de overvolle Basiliek door den zeereerw. heer J. H. Koelman, pastoor te Groningen, met assistentie van de weleerw. heeren Meijer, kapelaan te Baarn en Bomers, kapelaan te Blaricum. De zeereerw. héér Dr. P. de Jong, professor aan het Seminarie Rijsenburg, hield de feestpredikatie. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Utrecht ,(H. Johannes de Dooper) den weleerw. heer J. M. Galama, tot assistent te Maarssen den weleerw. heer N. J. M. Vendrik (Neom.), tot kapelaan te Hengelo (O.) (H. Ludgerus) den weleerw. heer G. J. Maureau, tot kapel ran te Didam den weleerw. heer G. J. Woertman, en tot kapelaan te Losser den wel eerw, heer J. G. Hobbelink.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3