Laatste Nieuws DINSDAG 24 JUNI 1941 V Huisvrouwen op vacantie in Nunspeet Damascus bezet De Britsche aanval op Merdzj-Ajoem hervat Verklaring van Weygand O, DIE BONNETJES Frauduleuze dame voor den politierechter Gevonden voorwerpen Alg. Friesche Levensverz. Mij. De Groot-Noord-Hollandsche BILJARTEN InsulindeHet Centrum CRICKET HaarlemQuick (Nijmegen) HENGELSPORT Vischcollege „De Vrije Hengel" WIELRENNEN H.S.V. „De Kampioen" BEVERWIJK KATHOLIEK BIJZONDER ONDERWIJS Inschrijving leerlingen V.R.A. IIIHaarlem II R.K. P.T.T.-PERSONEEL IN 'T ZILVER Burgerlijke Stand VELSEN Burgerlijke Stand Geslaagd VELSEN-NOORD Uit het Roomsche voetbalkamp IJMUIDEN HILLEGOM ZONNESTEEK De Centrale Keuken Vacantiebonnen verzilveren Geslaagd HEEMSTEDE NIEUWE EXPORTPRIJZEN VIJFHUIZEN KORTEBAANDRAVERIJEN TE ZANDVOORT Voor het eerst wordt de totalisator gebruikt Door Britten en Gaullisten Telegram van Mussert aan den Führer Russische ambassadeur bij Pétain DE ROL VAN CRIPPS Eindexamen Gymnasium Examen acte L.O. Van het dak gevallen Hitier ontvangt Pavolini Al^ancUra Savolmi, ontvangen. IVÏatsoeoka ontvangt Duit' schen ambassadeur ENGELSCHE LUCHT- AANVALLEN KIND VERDRONKEN mg&t-Rgix- daagux-niet slagen. STAD De directeur van Winterhulp Nederland, afd. Haarlem, zond ons een schrijven van een der leidsters uit het vacantiehuis voor Haarlem- sche huismoeders te Nunspeet. Nunspeet, 11 Juni 1941. Door de welwillende medewerking van vele vrijwilligers van Winterhulp Nederland, afd. Haarlem, en vooral niet te vergeten door de offervaardigheid van vele onzer volksgenoo- ten, is het mogelijk geworden 300 vrouwen, die anders wellicht niet in staat zouden zijn, va cantie te nemen, de gelegenheid te bieden voor 10 dagen er eens tusschen uit te trekken. Er zullen dezen zomer 12 groepen uitgezon den worden, elk van 25 vrouwen met 2 leid sters, door 'Winterhulp Nederland, afd. Haar lem, naar het vacantiehuis „Berenbosch" te Nunspeet. 4 Juni is de eerste groep vertrokken. Ik had het genoegen, als leidster met deze groep mede te gaan, waarom ik u dan ook een over zicht van de dagindeeling hier doe toekomen. De.dag begint hier om half acht, dan is het opstaan, aankleeden en bed afhalen. Om kwart ever acht ontbijt. Daarna moeten de bedden door de vrouwen zelf Opgemaakt worden en wordt de tijd tot 12 uur verder benut voor het doen van boodschappen in het dorp, het schrij ven van brieven naar huis en het lezen der kranten en tijdschriften, die ons hier ruim schoots toegezonden worden. Om 12 ^uur drinken wij met z'n allen een kopje koffie, terwijl om 1 uur de warme maal tijd genuttigd wordt. Daarna gaan de vrouwen een uur naar bed, om volkomen uit te rusten, ten einde in staat te zijn, een flinke wandeling te maken. De wandeling gaat meestentijds door de dichte bos- schen in de omgeving, waar mooie wandelpaden lokken tot dwalen. Ook de zandverstuivingen zijn het bezoeken ten volle waard. Eén der wandelingen heeft ons gebracht bij het theehuis Tolsmaten aan het IJsekneer. De eigenaar hiervan was zoo welwillend, ons tegen gereduceerde prijzen in de gelegenheid te stel len, gebruik te maken van badpakken en roei- bpoten, zoodat men weldra de vrouwen kon zien baden en roeien op het IJselmeer. Vermoeid, doch vol van al het moois, dat zij hebben gezien, komen de vrouwen weer in het vacantiehuis, waar de tafel inmiddels reeds ge dekt staat. Na zich heerlijk verfrischt te hebben, zetten allen $ich weldra aan tafel en laten zich de boterhammen met koffie heerlijk smaken." Wan neer het weer het toelaat, komen allen daarna in den tuin, waar bet lachen weldra niet van de lucht is. Schommels, ringen en een wip zorgen voor de noodige afwisseling en weldra ziet men tus schen de boomen door de vrouwen stoeien en spelen als kinderen, bevrijd van alle beslom meringen. Bij slecht weer, of wanneer het te koud is, cerv buiten te zijn, blijven wij hl de conveïsatie- zaal, waar de ttfd doorgebracht wordt met het doen van spelletjes. Wanneer het klokje tien slaat, is het tijd om te gaan slapen. Hoort men nog zoo nu en dan een lach opklinken, weldra is het stil en zijn de vrouwen in diepe rust, gelukkig in het besef, dat de tijd gekomen is, waarin zoo iets heerlijks voor hen mogelijk is. Moe had twaalf kinderen. En twaalf kinderen, niet waar, is een heele zorg om op te voeden. En die zorg wordt nog grooter als er een van het dozijn is die wel eens gekke dingen doet. Dit alles werd vertpld tegen den Haarlemschen politierechter door de huismoeder in kwestie, die teiecht moest staan wegens valschheid in geschrifte. Eerlijk gezegd had zy zich zelf niet aan deze misdaad schuldig gemaakt, maar een 13-jarig dochtertje, dat op school had hooren vertellen hoe je met lijm en papier een bon kon namaken. Zij had dit goed in haar ooren geknoopt en toen ze op zekeren dag hoorde dat haar moeder geen thee meer had, ging ze onmiddelijk, met den ijver een betere zaak waardig, aan het werk en fabriceerde in minimum van tijd een valschen theebon. Ze vroeg daarna aan haar moeder geld om dezen bon in te wisselen en toog welgemoed naar den winkel. De juffrouw die achter de toonbank stond was echter niet van gisteren en doorzag de falsifica tie. Ze vroeg het meisje even te wachten en waarschuwde de politie. Deze kwam alras en nam jongedochter en bon mee naar het bureau. Gisteren verklaarde de moeder aan den politie rechter dat ze ii) het geheel niet wist dat het hier om een valschen bon ging, en dat ze niet verantwoordelijk was voor de daden van een 1 harer kinderen. De officier van justitie nam de onschuld van verdachte niet zonder meer aan, temeer daar ze voor de politie verklaard had, dat ze wist dat haar dochter een valschen bon wilde uit geven. De dame toonde zich ten zeerste ver toornd om deze ongeloovigheid en ze zei dat „ze er werk van zou maken". De officier schrok hier heeiemaal niet van, doch bracht haar aan 't verstand, dat ze, als ze zoo met liegen doorging, in de gevangenis zou worden gestopt. Toen dreig de de moeder van schrik flauw te vallen, en ze haastte zich alles te bekennen. Hierdoor werd de officier weer iets milder gestemd en hij besloot het voor ditmaal dan nog .maar bij een waarschuwing te laten, en 10 boete te eischen. De politierechter veroordeelde haar conform den eisch, waarna de beklaagde snel naar haar twaalf spruiten terugkeerde. Waarschijnlijk zal er voor de dochter thuis nog wel wat gezwaaid hebben. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, Bent, Ploresstraat 38; autoped, Smel ter, Velserstraat 79; badpak en handdoek, Pe ters, Marsstraat 76; distributiebonnen, v. Leeu wen, Magdalenasteeg 3 zw.; ceintuur, Quastenil, Ampzingstraat 3 rd.; étui met distributiebon nen, Bureau van Politie, Smedestraat; étui met rozenkrans, Schreuder, K. v. Manderstraat 35; fleschje m. i., v. Dam, Nauwe Geldeloozepad 32; geld, Puts, Nassaustraat 12 rd.; goudstuk, de Winter, Benviltoenstraat 11 zw.; kop van kachel, Weber, Zaanenlaan 72; laarzen, Bureau van Politie Smedestraat; 2 portemonnaies m. i., Bu reau van Politie Smedestraat; portefeuille m. i., Bureau van Politie Smedestraat; portemonnee m. i., Hoeboer, Olivierstraat 16; portemonnaie m. i., Gansey, Talmastraat 18; portemonnaie m.i., Hartsuiker, Geweerstraat 29; portemonnaie m.i., Colblenz, Oranjeboomstraat 135; portemon naie m.i., Fries, Veenbergplein 19; portemonnaie m.i., Cling, Zomerkade 135; portemonnaie m.i., Jager, Duvenvoordestraat 35 rd.; portemonnaie m.i., Oling, Ted. v. Berkhoutstraat 56; kinder rijwiel, Posma, Lindenstraat 14; sleutels, Burk- sen, Plataanstraat 54; tennisschoen, Cornelissen, Atjehstraat 58; schoen, Beuker, Timorstraat 62;' Springtouw, de Regt, Romolenstraat 60 A rd.; zak, Velthuis, Kastanjestraat 30. De directie van de Algemeene Friesche Le vensverzekering Mij. te Leeuwarden deelt in haar verslag over 1940 mede, dat het afgeloopen jaar zoowel wat betreft den aanvoer van nieuwe verzekeringen als de financieele resultaten be vredigend is geweest. Het verzekerd bedrag nam netto toe met f 2.363.218 kapitaalverzekering en renteverzeke ring, waarbij de jaarlijksche rente met 10 is ver menigvuldigd. De wiskundige of premiereserve nam toe met. f 3.659.038, waaronder begrepen een bedrag van f 365.285 wegens extra versterking der reserves van een onderdeel der uitgestelde lijfrente-portefeuille en wegens oprichting van een agentenpensioenfonds, welke bedrag van de extra-reserve werd overgeboekt. De premie-reserve bedraagt thans f 117.985.111. In het verslag van de Vereeniging'van Levens verzekering en Lijfrente ,,De Groot-Noord- Hollandsche van 1845" te Amsterdam over 1940 werd o.m. mêdegedeeld, dat het laatste boekjaar, wat betreft den aanvoer van nieuwe verzekeringen, bevredigend is geweest. Het verzekerde bedrag nam toe met f 2.406.514. De wiskundige reserve nam toe met f 884.094 tot f 14.071.056. In het kader van de samenvoegihg der bil- jartvereenigingen in den Nederlandschen Bil jartbond, zal de B.V. Insulinde een clubmatch spelen tegen de B.C. Het Centrum, welke haar clublokaal heeft in café De Louw, Spekstraat. Hieronder een lijstje van de deelnemende spelers en het aantal door hen te maken caramboles: Langenberg 120 car. kad,, Haselmeyer 130 c. kad. Het Centrum Insulinde v. Hemen 100 car. liber, Gort 100 car. liber, v. Koersel 88 car. liber, Bonnet 100 car. liber de Louw 96 car. liber, Christoffels 96 car. liber Nottrot 78 ear. Jiber, Scholte 88 car. liber de Vries 75 car. liber, Uittenboogaard 70 c. lib. Nieuwenhoven 70 c. liber, Lam 64 car. liber v. d. Mark 66 car. liber, Brouwer 58 car. liber Druyf 65 car. liber, v. 't Hof 55 car. liber Zedel 63 car. liber, Lambach 55 car. liber V. Oort 60 car. liber, v- Herp 52 car. liber. Heden, Dinsdag 24 Juni, begint dezè interes sante wedstrijd in het clublokaal der B.V. Het Centrum, aanvang 7.30 uur. Bij Insulinde wor den Donderdagavond 3 partijen gespeeld. Onder ideale weersomstandigheden heeft Haarlem een flinke overwinning weten te behalen op Quick, dat, na den toss gewonnen te hebben, verkoos eerst te fielden. Haarlem heeft dankbaar gebruik gemaakt van deze gelegenheid door een hoog totaal te scoren van 161 voor het verlies van 7 wickets, waar op Quick met 81 runs antwoordde. De Haarlemmers hebben tot de lunch zeer langzaam gescoord, aangezien ze zich niet veel vrijheden konden veroorloven op hét goede bow len van Burki en C. Fiege. In 2 uur tijcis waren er 86 runs voor het verlies van het wicket van Voogd, die voor 8 l.b.w. ging op Fiege. Van Tig- gelen kwam toen in en gaf Kleefstra uitsteken den steun. Pas op 93 viel v. Tiggelen's wicket voor 9. Na de lunch legde Kleefstra er goed het hout op en de Score vloog omhoog. Na een niet genoeg te loven 78 gescoord te hebben, raakte hij een bal van Burki half en werd uitgevangen op cover point. Met deze score legde hij den grond slag voor het hooge totaal van Haarlem en te vens voor de overwinning. Hub. Boeree wilde niet onderdoen voor zijn captain en speelde ook een uitstekende innings. P. Goossens sloeg snel 12 runs en sloeg toen over een bal van Fiege heen. De Lugt probeerde de score te forceeren, doch werd in het verre veld uitgevangen. Peschar en Hartog scoorden resp. nog 3 en 7, alvorens ze uitgingen. Op 161 sloot Kleefstra de innings voor het ver lies van 7 wickets, Boeree not out latende met 32 runs. De beste bowler bij Quick was ditmaal C. Fiege, die, een kleine onderbreking in het begin uitgezonderd, constant doorgebowld heeft. Zijn cijfers waren 5 voor 77 in 22 overs. Burki had slechts 1 wicket voor 49 runs, terwijl Collard 0 voor 27 noteerde. De Quick-captain had o.i. meer gebruik kunnen maken van zijn changebowlers. De taak van Burki en Fiege bleek te zwaar te zijn. R. de Vries, die met Veugeler de Quick innings opende, begon direct het bowlen van Peschar aan te vallen, die niet zuiver was vandaag. Op 17 ging de Vries l.b.w. voor 7, terwijl Veugeler op 25 door kleefstra op een vuurpijl uitgevangen werd voor 10. De volgende batsmen boden geen weerstand aan den Haarlem-aanval; slechts Engelsman bleef stand houden en wist meerdere malen de boundery te bereiken; zijn 29 bevatte 5 vieren. Hij sloeg Peschar een paar keeren recht vooruit naar de boundery en ook v. d. Bergh moest het ontgelden. Toen Engelsman uit was, was de in nings van Quick gauw ten einde. Op 81 hadden allen een beurt gehad. Vermeld moet nog worden een mooie duikvang van Goossens waarmee hij de Reuver naar de kleedkamer terugzond. Met uitzondering van Engelsman en Veugeler had het Quick-team zeer zwak gebat. Voor Haarlem bowlden: W. Peschar 0—28, A. v. d. Bergh 541 en O. Abendanon 57. Zondag a.s. komt het jubileerende Rood en Wit bij Haarlem op bezoek; indien de Haarlemmers hun huidigen vorm weten te behouden, zal het een interessante ontmoeting worden aan den Schoterweg. Deze twee batsmen voerden het totaal van 26 voor 6 op tot 76 voor 7. Voor V.R.A. bowlden Severijn 330, K. v. Eyden 624, A. Lobry de Bruin 110. V1R.A. III bracht het slechts tot 44; alleen Lobry de Bruin haalde de dubbele cijfers, n.l. 15. Voor Haarlem bowlden b. Dik 627 en R. Ton 416. P. v. d. Bergh deed 3 goede vangen in dezen wedstrijd. Ht vischcollege „De Vrije Hengel" hield Zon dag een groot jubileum-concours op witvisch, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan dezer vereeniging. Veertien vereenigingen, aangesloten bij de „Vrijstaande Hengelaars", namen hieraan deei. De vangst was goed. De eerste prijs werd ge wonnen door de .vereeniging „Morgenrood" met 94 stuks. De tweede prijs won de vereeniging „Het Karpertje" en de derde prijs kwam in het bezit van de vereeniging „Nooit gedacht". „De Kampioen" hield Zondag onder groote belangstelling een sprintwedstrijd. De uitslag werd: 1. T. Oomsr; 2. A. de Vries; 3. P. Korthals; 4. P. Beekhuis; 5. C. Portegies; 6. P. Bakker; 7. D. Claassen. - De Contactcommissie voor het Katholiek Bij zonder Onderwijs zal op Maandag 30 Juni a.s., des avonds van 79 uur, in het gymnastiek lokaal van de Kweekschool aan de Raamstraat gelegenheid geven tot inschrijving van nieuwe leerlingen op de volgende scholen: R. K. Jongensschool Hobbestraat (hoofd de heer Tromp), R. K. Leerschool Romerkerkweg (hoofd de heer Luypen); R. K. Jongensschool Galgeweg (hoofd de heer v. d. Nes); R. K. Meisjesschool Papenstraat en R. K. Meisjes school Galgeweg. De aangifte betreft de kinderen die op 1 Sep tember as. tot de scholen zullen worden toe gelaten. Ook de kinderen, die de R. K. Fröbelschool aan de Koningstraat bezoeken en voor plaatsing op een der bovengenoemde scholen in aanmer king komen, moeten worden aangegeven. De kinderen moeten op 1 October a.s. den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben. Bij de aangifte moet het trouwboekje worden medegebracht alsmede het bewijs van inenting, voor zoover" deze heeft plaats gehad. Haarlem bat tl eerst en scoorde 82 runs, waar- XSB S,.Ton.27 en^w. Scjaor^aael 30 not out. De Kring Beverwijk van den R. K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus", waaronder resor- teeren de leden uit Limmen Castricum, Aker sloot, Uitgeest, Heemskerk, Wijk aan Zee en Velsen, heeft Zondag zijn zilveren bestaans- feest gevierd. Het was een herdenking, die eigen lijk hét vorig jaar had kunnen geschieden, om dat de kring op 12 september 1915 is opgerient, doch de tijdsomstandigheden noopten destijds de viering uit te stellen. Gistermorgen werd in de parochiekerk te Velsen-Noord, het voormalige centrum van den kring, een H. Mis opgedragen ter intentie van de leden en hun gezinnen. Des middags kwam men in het K.S.A.-gebouw bijeen, om het zilveren bestaansfeest op be scheiden wijze te vieren. De voorzitter, de heer Chr. Duin, uit Sant poort, opende de bijeenkomst met een korte toe spraak, waarbij hij allereerst een speciaal woord van welkom richtte tot den bondsvoorzitter, den heer M. v. d. Broek. Hij gaf vervolgens een overzicht van het wel en wee der organisatie in.de afgeloopen 25 jaren. Bij de oprichting, onder het bestuur van de heeren H. Hamers, K. Kaspers en J. v. Leeuwen, telde de kring slechts een zestal leden. Dit aan tal breidde zich in den loop der jaren uit, zoo dat op een zeker tijdstip 35 R. K. P.T.T.-mannen bij den kring waren aangesloten. Er volgde ech ter een periode van teruggang, gelijk iedere organisatie die kent, doch men heeft den moed niet laten zakken. Tenslotte kwamen dan ook nieuwe leden de organisatie weer versterken en thans is men weer zoover, dat het oude peil wel weer bereikt zal kunnen worden. Spr. wees er 'voorts op, dat in dezen tijd voor al de bestellers een niet gemakkelijke taak heb ben. Speciaa in den winter, met zijn duisternis, wordt van hen veel gevergd. Hier staat evenwel tegenover, dat ook aan vele bezwaren tegemoet gekomen wordt. De heer Duin eindigde met den wensch, dat ook de nieuwe leden ,hun beste krachten aan hun organisatie zullen geven en dat de kring aldus moge groeien en bloeien. De Bondsvoorzitter sloot zich hierbij aan met een hartelijken gelukwensch. De kring Bever wijk, zoo zeide hij, is een der trouwste afdeelin- gen van den Bond en verdient den dank van het hoofdbestuur voor den arbeid, welke hier is verricht. Ook de geestelijk adviseur, kapelaan Willemse, sprak een woord van gelukwensch. Men bleef hierna nog geruimen tijd in gezel lige stemming bijeen, waarbij van de aanwezig heid van den bondsvoorzitter gebruik werd ge maakt met dezen verschillende personeelsaan gelegenheden te bespreken. Getrouwd: M. J. de Boe je en A. D. Maters: P. A. Bruijns en S. H. Alkemade, H. A. Huijg en W. Dollé; P. A. Six en G. Nieuwkerk; W. Oorthuis en M. H. Vessies; J. Joor en A Akse. Ondertrouwd: H. Kieft en J. H. C. Spanjaard; F. de Groot en J. W. Eerhart; N. J. D. Verbeek en M. J. Damen Geboren: G. W. Tervortv. Kruistum, d.; T. v. WijkKrul, d.; C. A. SpaanVostman, d.; C. F. v. SchootenKuilman, z; A. Rumping Bakker, d.; C. G. Leemhuisv. d. Molen, z.; H. E. TeelingBöhm, d.; M. E. C. H. Klees Meijer, z. Overleden: A Kramer, 65 jaar, de Visscher- straat 23. Geboren: C. Drolsbach—v. d. Sloot, d.; C. C. M. NiesteKolff van Oosterwijk, z.; E. M. PielageKraak, d.; A. v. StipriaanRingnalda, d.; A. M. SchelvisNichting, z.; J. C. Velthuij- senGroen, z. Overleden: G. v. d. Vlies, 19 j., ongehuwd, Sliedrecht; W. Zuurendonk, 63 j., echtgen. van S. M. L. Broekmeijer, Haarlem; G. H. Kloot, 74 j., echtgen van Th. Schoonenberg, Bever wijk. Ondertrouwd: J. Abrahamse en R. Beekman; N S. G. Schreuder en A. Been; T. Verhagen en M. A. v Dongen; G. Pekelharing en G. Hout; D. Kampert en G. W. Irik; A. v. Stein en J. Bruinsma; A. J. Morcus en D C. Bakker; A. de Groot en G. Baggerman; T. v. d. Bunt en P. B. de Jong. Getrouwd: A. Wouda en H. Everaars; C. de Pagter en E. Wouda; D. Visser en W. v. d. Kuil; S. v. Popta en A. M Klaver; J. Broeze en A. Markerink; H. F. Zwanenburg en M. Spruit. Voor het Middenstandsdiploma slaagden onze plaatsgenooten H. Vessies, P. v. Doorn, A. de Vries en A. Oudshoorn. Voor het diploma Boekhouden slaagden de heeren J. de Bie, S. Harkema en W. v. d. Heuvel. De returnwedstrijd, voor het kampioenschap van Haarlem tegen Terrasvogels heeft I.E.V. nog geen winst opgeleverd. De cijfers 3—2 duiden evenwel op vooruitgang temeer daarvde Rood-Blauwen met drie inval lers de tweede helft af moesten werken. Met de rust was de stand 11. van zomerconcerten, die door de drie plaat selijke corpsen zullen worden gegeven. De publieke belangstelling was groot. Zoo wel op het terras van het verversc'hingshuis als rond den muziektent genoten velen van goede muziek.... en zomerweer. De politie had weer uitgebreide orde-maat regelen genomen, zoodat men zonder eenige stoornis kon genieten van wat geboden werd. Raadsvergadering De gemeenteraad komt Vrijdagnamiddag om 3 uur in vergadering bij een. De agenda vermeldt o.m. beëediging van het raadslid J. C. de Koning; voorstel van B. en W. inzake regeling van de gasprijs; idem ter zake gevraagd omslag door den heer W. A. v. d. Wal als hoofd van de O.L. school; idem tot wijziging van de alg. Politieverordening. Dit laatste voorstel vloeit voort uit een schrijven van den Inspecteur van Politie d.d 23 Mei, waarin deze rapporteert, dat geduren de den tijd van 1 Mei tot 23 Mei 32 maal aan gifte werd gedaan van diefstal van een rij wiel. In een schrijven aan den Raad deelen B. en W. mede, dat met een enkele uitzonde ring het steeds rijwielen betrof, welke tijdelijk onbeheerd waren geplaatst voor kerken, win kels, café's en gangen tusschen woningen e.d Nu de verstrekking van rijwielbanden in de huidige omstandigheden zeer beperkt wordt is de waarde der rijwielbanden, en dus ook van de rijwielen, voorzien van banden, zeer sterk gestegen. Heit ligt derhalvevoor de hand, dat diefstal van rijwielen in de toekomst nog zal toenemen. Hoewel de ingezetenen reeds herhaalde malen in de plaatselijke bladen zijn gewaarschuwd werden toch geen afdoende maatregelen tegen diefstal van rijwielen genomen. Onder deze omstandigheden lijkt het B. en W. wenschelijk het publiek tegen zichzelf in bescherming te nemen door het opnemen van een bepaling in de Algemeene Politieverorde ning, welke het onbeheerd laten staan van rij wielen verbiedt. Verder blijkt uit een schrijven van B. en W dat de berekening van den gasprijs, welke voor het tweede kwartaal is opgemaakt, een zoo danige uitkomst opleverde, daifc daardoor de met ingang van 1-Maart j.l. ingetreden verhooging van den prijs VA ct. p. M3) voor het volgende kwartaal niet gehandhaafd mag worden. Omdat voor ieder kwartaal de prijzen voor het gas opnieuw moeten worden vastgesteld, vragen B. en W. volmacht van den raad om zoonoodig deze gasprijzen te wijzigen. Door een paar caféhouders werd jjezwaar ge maakt tegen den hun opgelegden aanslag in het vergunningsrecht 194142. B. en W. deelen den raad mede, dat de ver zoekschriften te laat binnen kwamen en daar om stellen B. en W. voor om deze bezwaar schriften, overeenkomstig de bepalingen on geacht of de daarin aangevoerde gronden al dan niet juist zijn niet ontvankelijk te ver klaren. (Gedeeltelijk gecorrigeerd Het eerste geval van zonnesteek in dit sei zoen heeft zich Zondag voorgedaan. Mej. H., wonende aan den Rijksweg, had zich naar het strand te Bloemendaal begeven om een zonne bad: te nemen. Daar zij niet de noodige voor zorgsmaatregelen had getroffen, werd zij op den laten middag onwel en werd zij door le- leden van de E. H. B. O. in een tent bin nengedragen, vanwaar zij later per auto naar haar woning is vervoerd. In de afgeloopen week werden 3350 maaltij den uitgereikt. Dit is een gemiddelde van 555 per dag. Maandag 30 Juni a.s. bestaat er in het Pa tronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg gele genheid tot het inwisselen van vacantiebonnen van 7—9 uur. Daar 1 Juli het nieuwe bonnen jaar begint, moeten alle bonnen ingewisseld worden, daar deze anders waardeloos zijn. De heer H. Meerderinck slaagde te Amster dam voor het diploma landmachinist. De heer L. W. Semé te Velsen slaagde voor het diploma A stoombedrijf. Verkoop grond B. en W. stellen voor te verkoopen aan H. Tekelenburg te Voorburg 662 M2 grond gelegen aan de Westzijde van de Zo- merlaan, bestemd voor den bouw van een dub- bel-woonhuis, voor den prijs van f 5500. 1 Rooilijnen B. en W. stellen voor de ont- werp-verordening tot vaststelling van bijzondere voor- en achtergevel-rooilijnen voor de Zuid zijde van de Molenwerflaan en den Cruquiusweg en gedeelten van aangrenzende straten, defini tief te aanvaarden, daar geen bezwaren zijn in gebracht. Twee bezwaarschriften vallen onder de „Scha- devergoedingsverordening-rooilijnen." Concert in GroenendaaL Begunstigd door buitengewoon mooi zomerweer opende het fan farecorps „Excelsior" Zondagmiddag de reeks Met ingang van Dinsdag 24 Juni zullen weer nieuwe prijzen gelden voor den export naar Duitschland. Deze prijzen zullen voor het bin nenland eVeneens als maximumprijs dienen. De maximum-exportprijs voor rabarber (ste len zonder blad minstens 30 cM. lang en 35 mM dik)"fs gehandhaafd gebleven op f 6 per 100 Kg Bij de tomaten zijn thans ook de CC in de exportljjst opgenomen. Voor de vier sorteeringen geldt een maximumprijs van f 34 per 100 Kg. Spitskool is gebracht op f 9 per 100 Kg, peu len op f 25, en doperwten (rijs) welke voor het eerst op de lijst voorkomen, noteeren f 25 per 100 Kg. Kaskomkommers A boven 50 Kg. f 11, B van 4550 Kg f 8.50 en C van 3545 Kg. f 5.50 per 100 stuks. Platglaskomkommers AA boven 85 Kg. f 16; A van 70—85 Kg. f 13; B van 60—70 Kg. f 10, en C van 5060 Kg. f 6.50 per 100 stuks; Bos- peen f 3-1 per 100 bos. Bij de bloemkool is een verandering van de maat aangebracht. Verleden week was de maat voor eerste soort boven 25 cM. middellijn. Nu is het 22 cM. geworden. Voor deze eerste soort is de maximumprijs f 12 per 100 stuks. Tweede soort van 18—22 cM. f 9 per 100 Kg. Voor afwijkende kwaliteit zal weer 80 pCt. van de bovengenoemde prijzen als maximumprijs gelden. Ten aanzien van de verdeeling voor den ex port is bepaald, dat van de tomaten in de sorteeringen A, B, C en CC een hoeveelheid geëxporteerd moet worden, welke gelijk staat aan 50 pet. van den totalen aanvoer, bonken enz. inbegrepen. Wat de kwaliteitseischen der doperwten be treft, deze moeten daar het eigen der soort voldoende groen van kleur zijn. De peulen moe ten minstens half volwassen zaden bevatten De zaden mogen niet te hard zijn of. door lar ven zijn aangetast. De stelen mogen niet langer dan 2 cM. zijn. Doperwten met langere stelen stelen moeten als afwijkend worden geveild. Voor de aardbeien van den kouden grond is eveneens met ingang van Dinsdag 24 Juni een regeling getroffen. De aardbeien die met dop worden aangevoerd, zijn uitsluitend voor de versche consumptie in het binnenland be stemd. De maximumprijs voor deze aardbeien is f 0.50 per Kg. netto. De aardbeien, die zon der dop worden aangevoerd, zijn uitsluitend voor fabriekmatige verwerking bestemd. Deze worden ingenomen tegen een prijs van f 0.30 pier kg. netto. Deze voor de fabriek bestemde aardbeien moeten bestaan uit vruchten, zoo als ze voor den voet op worden geplukt. Het is niet toegestaan hfer de betere vruchten uit te sorteeren voor andere doeleinden. Onder aardbeien zonder dop worden die variëteiten verstaan, die andere jaren door de fabrieken werden gekocht. Wanneer de aardbeien met dop in zulke hoeveelheden worden aangevoerd dat de prijzen beneden f 0.30 dalen, dan die nen deze toch uitsluitend naar het binnen- laod te worden verkocht» Korfbal. Zondagmiddag kwam VVZ van Zaandam alhier een nederlaag-wedstrijd spelen tegen een twaalfbal D.S.O.-dames. De wed strijd, die onder tropische hitte werd gespeeld eindigde met een 80 overwinning voor de thuisclub Op den boulevard te Zandvoort zullen op Zon dag 13 Juli de traditioneele kortebaandraverijen worden gehouden om het kampioenschap van Nederland. Voor de eerste maal in Nederland zal tijdens deze wedstrijden gebruik gemaakt worden van den totalisator. Vele deelnemers hebben reeds ingeschreven. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) VTCHY, 23 Juni. (D.N.B.) Van het Syri- ehe oorlogstooneel wordt gemeld: De hoofdstad van Syrië, Damascus, is na de vacuatie door de Franschen thans bezet ge worden door Britsch-Indische, Nieuw-Zeeland- sche en strijdkrachten van de Gauüe. De Fran schen houden de omliggende heuvels alsmede wegen van Damascus naar Beiroet en Homs bezet. De in het legerbericht van gisteren ge melde opmarsch van de Engelsche strijdkrach ten uit Palmyra in de Syrische woestijn van Irak uit geschiedde eerst in twee colonnes, wel ke zich later vereenigden. Fransche luchtstrijd krachten hebben deze colonnes aangevallen er, hun, zooals Maandagmiddag in Fransche mili taire kringen verklaard werd, zeer zware ver liezen toegebracht. In dén sector aan de kust is de toestand ongewijzigd. Het A.N.P. deelt mede: De leider der N.S.B. heeft op 22 Juni 1941 het volgende telegram aan den Führer gezonden: Aan den Führer Adolf Hitler, Führerhauptquartier. In dit beslissende uur, waarin de strijd van het nati'onaal-socialistische en fascistische Europa tegen zijn Bolsjewistischen doodsvijand is begonnen, is het mij een voorrecht aan u, Führer aller Germanen, de plechtige gelofte te kunnen afleggen, dat de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland onverpoosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederlandsche volk te winnen voor de nationaal-socialistische idee en daarmede voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kameraden meld ik u, dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtreffen en dat zij zich in zul len zetten voor de gemeenschappelijke overwin ning. God beseherme u en geve aan uwen strijd om het voortbestaan van Europa Zijn onmisbaren zegen. (w.g.) MUSSERT VICHY, 23 Juni (D.N.B.) In het bericht van vandaag over den militairen toestand in Syrië wordt gezegd, dat de Fransche troepen in nauwe samenwerking met het luchtwapen hardnekkigen tegenstand bieden aan den Brit- schen aanval in den Libanon en aan de Sy rische kust. In den Libanon hébben de Engel- schen vanochtend met vrij sterke strijdkrachten den aanval op Merdzj-Ajoem weer hervat. Aan de kust heer.^ht wederzij dsche activiteit der artillerie. In den sector van Damescus hebben de Fran sche troepen nieuwe stellingen betrokken, doen zij hebben het contact met den vijand ecn.ei niet verloren- De stad is door Engelsche, Nieuw- Zeelandsche en Gaullistische troepen bezet. Gemotoriseerde Britsche afdeelingen, die van Irak uit in de Syrische woestijn oprukken, is het ondanks hevige verliezén, toegebracht deoi het Fransche luchtwapen, gelukt tot in de na bijheid van Palmyra op te rukken, waar zU op hardnekkigen tegenstand zijn gestooten. H® Britsche luchtwapen heeft in den nacht van - op 22 Juni en hedenochtend de haven van Beiroet gebombardeerd. De materieele schade is gering. Onder de burgebevolking zijn echte verscheidene slachtoffers gevallen. MADRID, 23 Juni (D.N.B.) By een eed- afnemen door generaal Weygand en gene raal Nogues te Casablanca heeft generaal Wey gand in een rede tot 10.000 Marokkaansche sol daten verklaard, dat alle Franschen aan Syri3 behooren te denken. Het leger in Afrika is bereid de eer en waar digheid van het vaderland te verdedigen. Onze vroegere bondgenoot is thans onze verbitterdste vijand en bedient zich bij de aanvallen op üet Fransche koloniale rijk van eenige verraders, die hem onze zwakke punten toonen. Er bestaat geen rechtvaardiging en geen verontschuldiginS voor dit ellendige verraad jegens het Fransch® vaderland. GeneraalWeygand deed ten slott» een beroep op alle zonen van Frankrijk, zich scharen om maarschalk Pétain ten eind® Frankrijk en zijn imperium te redden. Uit Vichy wordt gemeld, dat de Sovjet am bassadeur in Vichy, Bogomolof, Zondagmiddag- naar van goed ingelichte zijde wordt vernomen- een bezoek heeft gebracht aan maarschalk Pétain, met wien hy een uitvoerig onderhoud had. BERLIJN, 23 Juni. Het A.N.P. verneemt van welingelichte zijde:. Omtrent de missie, die de Engelsche ambas sadeur té Moskou, Sir Stafford Cripps, te ver vullen had in het bestek van de Engelsch-Rus- sische samenwerking heeft men heden in Wilhelmstrasse voor vertegenwoordigers van c'e buitenlandsche pers tegen een bepaald tijdstip „pikante onthullingen"aangekondigd. voegde daaraan toe, dat uit het te publiceer®11 materiaal voor zekere staten, ten aanzien va'1 de Engelsche rol van beschermer, daarbij bij zonder interessante feiten aan den dag zuil®11 komen. -BLOEMENDAAL (Kennemer Lyceum) ge slaagd voor dipl. B: A. W. Bakker, Judith b® Beer, R. L. Boissevain, H. W. Brandes en Cor nelia H. Niesten. Voor dipl. A: D. Jacobs, A*na L. E. Krijn- Celly W. Lek, P. J. Polak en H. E. Smidt van Gelder. Afgewezen 2. BERGEN (R.K. Kweekschool voor onderwij zeressen). Geslaagd de dames: S. A. M. Ruëdisuëli, Santpoort; M. C. van Sambee*- Alkmaar; A. H. M. Semee, Hoorn; Th. y Streng, Boskoop; E. M. Veeken, Spanbroek; m- A. Visser, Hoogkarspel; J. M. Visser, Boven' karspel en M. M, Vriend, Sijbecarspel. Maandagmiddag omstreeks een uur is de 3<3' jarige glazenwasscher A. A. van Z. bij wer zaamheden- aan een perceel aan de Laan va» Poot te Den Haag van een hoogte van acht m® ter van het dak gevallen. Hij kwam in een turn neer en bleek een sehedelbasisfractuur te heb ben opgeloopen. De geneeskundige dienst ver voerde hem naar het Roode Kruis Ziekenhui waar hy kort na aankomst is overleden. BERLIJN, 23 Juni. (D.N.B.) De Fuehrer heeft heden in de nieuwe Rijkskanselarij in tegen woordigheid van Rijksminister dr. Goebbels den Italiaanschen minister voor -Volksopvoeding, TOKIO, 23 Juni (D.N.B.) De Duitsche arnba^ sadeur, die Zondag reeds een onderhoud m Matsoeoka heeft gehad, heeft hedenochtend m nieuw een bezoek gebracht aan den JaPansLlJji minister van Buitenlandsche Zaken en met een langdurig onderhoud gehad. In het afgeloopen weekeinde vlogen bieLsCi. daar Engelsche vliegtuigen boven ons ge - Eenige brisant- en brandbommen werden nte{, geworpen. Naar verhouding was de scha jaats nauwernood vermeldenswaard. Op een P werd een boerenhoeve door een bran °n,aats tvoffen en liep schade op. Op een andere^ p werd een winkel eenigermate beschadig Zondagavond ongeveer 9 uur is aaJ1^°gn zersveer te Raamsdonk de 9-jarige J de S., die op de kade aan het spelen w - rivier gevallen en jammerlijk ver n ptujge eI1 Niemand was van het ongeva^ 8 icnaaP eerst toen de grootouders, bij wie -ngea zü in huis was, den jongen vermisten, s jeug" hem zoeken en werd het lichaam va"lbo0ten 'n dige slachtoffer tusschen een paar r w®1* het water gevonden. bet wc' Hoewel onmiddellijk pogingen m «re* werden gesteld, om de levensgeesten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4