BOEK EN BLAD ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL Onze Omroepers komen 90.000 gezinnen J Schaakmbriek LIMONADE POEDER ;f/f;p; igrz?è& Maak zelf Uw Bruisende Limonade I 3 GLAZEN voor 10 cent BESSENJENEVER' 1 4 >*ji Vi*-4 **M tt e< w S* d< VI d< n, INTERNAAT „ABEL TASMAN" 2-j. Opleiding ioi Stuurmansleerling Toel. io± A-afd.: MULO A; 2-j. H.B.S. Toel. iot B-afd.t MULO B; 3-j. H.B.S. DINSDAG 24 JUNI 1941 van de Distilleerderij „DE PAPEGAAI" te Delft ;wv. fi- wz. -*>■* -'4tf 7?'.'» A %L-&J BI bied) Oos op Waa aan* den Jet-. U di 1? w in Oï ti d« M di E het eers het D zijd 23 te z 6tui en stor een stas Wer Red Veel C -sch wik ma ner mil c VOO bet op het eer hoi 21C mi Src koi Studig onder toezicht Vraagt prospectus FOTOREPORTAGE De Schermer Rederijkerskamer .Aurora" te Stompetoren is in het bezit gekomen van een oud-Hollandschen boerenwagen, waarmede de leden Zondag in Oud-Hollandsch costuum een tochtje naar Wijdenes maakten, waar boerendansen werden uitgevoerd (Pax-Holland) van Probleemvrienden. Wit: Ka7, De2, Td4 en f8, Ral, Pb5 en h2, pion d5. Zwart: Ke5, Dhl, Ra5 en c8, Pe3 en g4, pionnen b6, c2 en g5. Mat in twee zetten. 1. Df3 dreigt 2. Dg3 mat. De sleutelzet ontpent het zwarte paard e3, dat bij de verdediging een belangrijke rol gaat spe len. Een serie prachtige varianten, met zwarte interferenties en in de laatste variant een blok- keering: 1Pfl; 2. Tb4 mat Pg2; 2. De4 mat Rel; 2. Td2 mat Pf5; 2. Pxg4 mat Pd5:; 2. Te4 mat Boeiend en elegant! Schaakkunst van den hoogsten rang. 1. Dc4 strandt op cl D. Beide problemen zijn goed opgelost door de heeren: H. P. Fluitman, Enkhuizen; J. v. d. Rijdt, Eindhoven; J. G. Moolhuijzen, Arnhem; J. F. Coppens. H. W. Wiegant, N. van Thienen en C. M. Ibellngs, Amsterdam; G. J. C. van Trijp, W. de Koning, J. L. M. Alders, W- Hoo- genberk en C. N.' Schrijvers, Utrecht; Armand Helmer, Raalte; H. J. de Boer, Wormerveer; Pastoor Jacq. Schmidt, Schermerhorn; J. Mees ter Wz.. Andijk; D. Janse, Bloemendaal; J. P. Wever. A. H. Overdam, Haarlem; J. M. Groen land. Nieuwendam; D. de Jong, Soestdijk; C. W. Kooy. Hoorn; J. Essers Zeist; G. Kistema- ker en G- M. Bouwhuis, Wiihe. No. 533; A. Kluijskens, Ouderkerk aan den Amstel. Nr. 534: G. Krijnen, Amsterdam; J. A. Rohde, Oudorp N.-H-; J. C. Nobels, Baarn. (Ook nog 531 en 532. 44 pnt. eind Mei). K. Heroma, Arnhem. Buiten mededinging: A. L. van Item, Amster dam, beide problemen. MATCH OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP 1935 26e Partij Een der meest dramatische partijen in de geschiedenis van het schaakspel en onder ze- nuwtergende omstandigheden gespeeld. Het of fer van een stuk voor drie verbonden vrijpion nen in het centrum, geen onbekend thema dus, dwingt zwart zijn heil in den aanval te zoeken, doch een Aljechin weet zich met zulk een dwang spoedig te verzoenen! Het middenspel, met zijn talrijke dreigingen en tegendreigingen, is onge- loofelijk opwindend, Dr. Tartakower's kwalifica tie van dit reuzen-gevecht, t.w. „De paarl van Zandvoort", heeft bij de schaakwereld terecht volledige instemming gevonden! Wit; dr. M. Euwe. Zwart: dr. A. Aljechin Hollandsche verdediging 1. d2d4. e7—e6; 2. c2—c4. f7—f5; 3. g2—g3, Rf8b4t; 4. Reld2. Rb4e7. (Wits koningin- ne-raadsheer blokkeert veld d2 voor Pgl, waar door zwarts kansen op de bezetting van e4 stij gen. Bovendien moet wit er onder omstandig heden rekening mee houden, dat pion d4 niet ge dekt is). 5. Rflg2, Pg8—f6; 6. Pbl—c3, 0-0: 7. Pgl—f3. Pf6e4; 8. 0—0, b7—b6. (Het meest in overeenstemming met de eischen der stelling is nog de Stonewall-formatie: 7of 8 d5). 9. Ddlc2, Rc8—b7; 10. Pf3—e5, Pe4xc3. (Te overwegen was alsnog 10. ,...d5, al har monieert het raadsheer-fianchetto niet biister met de Stonewall). 11, Rd2xc3. Rb7xg2; 12 Kil xg2, Dd8—c8; 13. d4—d5! d7—d6: 14. Peü—d3, e6e5; 15. Kg2—hl, c7—c6: 16. Dc2—b3! (Dreigt 17. c5! biiv. cxc5: 18. Pxe5, dxe5; 19. d6t). 16Kg8—h8; 17. f2—f4, e5—e4; 18. Pd3-b4! c6c5; 19. Pb4—c2, Pb8—d7; 20. Pc2 e3, Re7—f6. (Het is duidelijk, dat wits raads heer werkzamer is dan zijn zwarte collega en dat zwart dus gaarne wil ruilen. Doch het blijkt aanstonds, dat hij een weinig gelukkig moment heeft uitgezocht om den ruil voor te stellen) 21. Pe3xf5! (Eén correcte combinatie, waarmede wit zich een beslissend voordeel verschaft. Ei genlek is hier in het geheel geen sprake van een offer daar wit voor het te verliezen stuk drie pionnen wint). Zie diagram. een achttal, werden behandeld, waarover ver schil Van inzicht bestond. Voorts is nagegaan aan de hand van een door M. Frey voorgesla gen fraseering en articulatie voor étude no. 11 in hoeverre de mogelijkheid aanwezig is om de in een toonfiguur aanwezige techniek te ver duidelijken. Ten slotte bevat het boekje een karakte ristiek van de verschillende bewerkingen van Duvemoy's op. 176. DE KLEINE STRIJD, door M. Sze kely-Lulofs. Elsevier, Amsterdam. Wie de vorige boeken van mevrouw Szekely- Lulofs heeft gelezen en met eenige erger nis heeft weggelegd, heeft moed te verzamelen om aan dit nieuwe boek te beginnen. De her innering aan „Rubber" maakt het moeilijk reeds tevoren aan den Kleinen Strijd te geloo- ven, maar gaandeweg komt men tot de ont dekking, dat mevrouw Szekely-Lulofs' talent veel meer gericht is op een kleinen dan op een grooten strijd als „Rubber" wil zijn. De tobberige en gemaakte ontleding van men- schenzielen, de botsing van karakters in een zeker formaat verbeeld, gaat blijkbaar boven de macht van de schrijfster en deze machteloos heid dwingt haar om ontelbare gedachtenpun- ten en strepen aan te brengen, den lezer over latend wat de schrijfster niet vermocht uit te drukken. In „De kleine Strijd" echter ontmoet men een talent, dat ten zeerste geschikt blijkt om over de kleine dingen des levens op aangename wijze te vertellen. Mevrouw Szekely- Lulofs schrijft een boek vol over haar beleve nissen met een aantal dienstboden, die haar in den loop der jaren in Budapest hebben ge diend. Zij is met haar man, een koopman, na een jarenlang verblijf in Indië, naar Europa teruggekeerd en het echtpaar kiest, min of meer toevallig naar het schijnt, domicilie in Buda pest. waar het eenige kennissen en familie heeft. De echtelieden bewonen successievelijk enkele huizen en de vrouw des huizes, een Ne- derlandsche, beleeft allerlei strubbelingen met haar dienstboden, die de vreemdelinge niet heelemaai voor vol aanzien en dit ieder op haar eigen wijze, al naar gelang van karakter en opvoeding, demonstreeren. Want groot, is de verscheidenheid van typen, die in het huis haar Intrede doen. Er is een meisje uit de poesta, grof, onderdanig, zielig; er is een spruit uit een adellijk geslacht, deftig, aristocratisch en autoritair; er is een burgermevrouw, die door haar man en kinderen verlaten, haar eigen weg moet zoeken; er is een verwijderd familielid, dat in behoeftige omstandigheden verkeert en als hulp haar intrek neemt in den huize Szekely- Lulofs enz. enz. En al deze uiteenloopende ka rakters komen het eené heftig, het andere stug en lijdelijk in botsing met, mevrouw, die alles in het werk stelt om den vrede te bewaren en de eendracht te handhaven, doch tenslotte niet op kan tegen de stemmingen en onbehaaglijk heden, welke uit de botsingen onvermijdelijk moeten ontstaan. De voornaamste kwaliteiten van dit, boek lig gen inmiddels niet zoozeer in de beschrijvingen van den kleinen strijd tusschen mevrouw en haar gedienstigen, doch veeleer in het alge- meene beeld van het Hongaarsche volk. dat achter deze beschrijvingen oprijst, het beeld van een verminkt volk, dat, na den wereldoorlog een lange periode van armoe en ellende heeft ge kend. waafin de maatschappelijke toestanden tragisch door elkaar zijn geschud. „De kleine Strijd" is in een eenvoudigen maar helderen stijl geschreven, zonder de nare nadrukkelijkheden, waartoe de schrijfster eer tijds haar toevlucht nam, maar met meer geest en levendigheid dan men had durven verwach ten. Een enkele maal stuit men op onnoozel- heden als deze: dat het geloof van het een voudige Hongaarsche volk ver uitgaat boven t starre dogma en de leerstellingen, maar dit zijn slechts kinderlijke terzijde's. te naief om kwaad te kunnen stichten. Dbg. imi!lllll!llll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|III,II,,,,mi .In Holland staat een huis". De wintertuin van de tentoonstelling, weike onder dezen titel binnenkort in bet Stedelijk Museum te Amsterdam geopend zal worden, is in aanleg. Het geraamte van den vijver, waarin de visschen zullen zwemmen, wordt geplaatst (Pax-Holland) Metselaars aan het werk in den winter tuin, die een bijzondere attractie zal vormen van de tentoonstelling .1" Holland staat een huis" te Amsterdam (Pax-Holland) Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan Jo6. Duvergé, Bin nen Brouwersstraat 40, Amsterdam C. DRIEMAANDELIJKSCHE WEDSTRIJD IN HET OPLOSSEN VAN SCHAAKPROBLEMEN Probleem No. 539 A. F. C. v. d. Linden, Zeist Eerste publicatie abcdetgh Wit geeft mat in twee zetten. Y Probleem No. 540 aDcdetgn Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen in ie zenden. OPLOSSINGEN Van nr. 533, J. J. Burbach, Utrecht. Eerste publicatie. Wit: Khl, Del, Tc8 en e4, Re5' en g8, Pd2 en el, pionnen a3 en d4. Zwart: Kc3, Dc6, Ta8 en h6, Rb8, Pd5, pionnen c2, d3, f3 en h3. Mat in twee zetten. 1. Te2! dreigt 2. Dal mat. De sleutelzet opent de diagonaal van den witten koning, met schaakgevaar. In de verdediging opening van een lijn voor de zwar te koningin en den witten raadsheer g8: 1. ....P. onv.t; 2. Pe4 mat. Twee overschakelingen met dualbestrijding door schaak: 1. ....Pc7t; 2. d5 mat; interferentie met ont- penning. Pf6t; 2. Txc6 mat: interferentie. Interessant en mooi! 1. Te3 en 1. Rd5 falen op Txa3. Van nr. 534, F Gamage, 1937. Nr. 56 in „Zestig tweezetten van de laatste zestig jaar", Jaarboek 1940 van den Nederlandschen Bond Stand na den 21sten zet van wit; abcdetgh 21. ....Rf6xc3; 22. Pf5xd6, Dc8—b8; 23. Pd6x e4, Rc3—f6; 24. Pe4—d2! (Met de dreiging e2— e4e5. Het is reeds duidelijk, dat de opmarsch van wits verbonden pionnen zwart ten minste een stuk zal kosten). 24g7g5! (Onge twijfeld de beste tegenkans: nog voordat de witte pionnen zijn opgerukt moet zwart trach ten een koningsaanval in te leiden. Xntusschen heeft de tekstzet het nadeel, ook de zwarte koningsstelling te verzwakken, terwijl wit thans de beschikking heeft over drie vrijpionnen in plaats van twee). 25. e2e4, g5xf4; 26. g3xf4, Rf6d4; 27. e4—e5, Db8—e8; 28. e5—e6, Tf8— g8; 29. Fd2—f3. (Tot hier heeft wit zijn voor deel correct uitgebuit en na 29. Dh3! in plaats van den tekstzet, kon de winst hem nog nau welijks ontgaan. De tekstzet blijkt spoedig min der overtuigend te zijn). 29De8g6; 30. Tfl—gl, Rd4xgl; 31. Talxgl, Dg6—f6? (Dit verliest. Correct was 31. Df5! Het verschil wordt spoedig duidelijk). 32. Pf3—g5! (Nu heeft wit opnieuw beslissend voordeel). 32Tg8g7; 33. e6xd7, Tg7xd7; 34. Db3—e3, Td7—e7; 35. Fg5e6, Ta8—f8; 36. De3—e5. (Leidt tot een voor wit gewonnen eindspel, doch er doen zich nog enkele aardige pointes voor). 36Df6x e5; 37. f4xe5, Tf8—f5. (Beter was 37Txe6; 38. dxe6, Tf5! 39. Tel, Kg8, waarna het eind spel nog neel moeilijk is). 38. Tglel. (Geeft zwart de gelegenheid tot de zoo juist genoemde variant over te gaan. Het sterkste was 38. Tgö! enz.) 38h7—h6. (Zwart laat de gelegenheid voorbijgaan. Beide spelers bevonden zich in tijd nood). 39. Pe6d8. (Eindelijk hebben de pion nen vrij baan. De winst is thans nog slechts een kwestie van enkele zetten). 39Tf5f2; 40 e5e6, Tf2—d2; 41. Pd8—c6, Te7—e8; 42. e6e7, b6—b5; 43. Pc6—d8, Kh8—g7; 44. Pd8— b7, Kg7—f6; 45. Tel—e6t, Kf6—g5; 46. Pb7— d6, Te8xe7; 46. Pd6—e4t. Zwart geeft de partij op. („Schaakpartijen van dr. M. Euwe." De an notaties hebben wij verkort). DE „ECOLE PRIMAIRE", van Duvernoy op. 176, bewerkt door Peter de Kleer. Uitg.: J. J. Lispet Hilversum. Peter de Kleer's bewerking van Duvemoy's op. 176 onderscheidt zich van alle tot nu toe ver schenen uitgaven voornamelijk hierin, dat bij elke voorgestelde wijziging verantwoording wordt gegeven van hetgeen met die wijziging wordt beoogd. Tevens wordt nagegaan waar en in hoeverre de diverse bewerkers hiermede instem men. Het voornaamste onderwerp vormt de vin gerzetting, zoodat uitsluitend die études, n.l. De oorlog tusschen Duitschland en Sowjet Rusland. Een overzicht tijdens de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche pers te Berlijn, aan wie Rijksminister Von Ribbentrop Zondagmorgen het besluit der Duitsche regeering mededeelde (Telefoto Orbis-Holland) Een zang- en muziekgroep van de Hitler- jugend en den Bund deutscher Madel heeft onder leiding van Feldwebel Gon- desen een bezoek gebracht aan den Nederlandschen Omroep te Hilversum, waar oude wijsjes op de blokfluit werden gespeeld en volksliederen werden ge* zongen (Pax-Holland) Is gemaakt van het beste Holl. f r 1 en is in kwaliteit onovertroffen Vraag Uw leverancier om Bessenjenever van „DE PAF want Wie „De Papegaal" maar kent.„.;-"-Vj Wil niet andersls verw Uit één klein pakje Gébé- limonadepoeder bereidt U a la minute drie glazert heerlijke frissche, bruisen de limonade. Verkrijgbaar in zes verschillende sma ken, dus keus voor ieder!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6