Duitsche luchtwapen krachtig in actie aan het Oostelijk front Gevechten hebben gunstig verloop Strijd tegen den smokkelhandel in levensmiddelen Officieele bekendmaking EEN GOEDE VANGST Vele pantserwagens vernietigd Verduistering .r Zweden handhaaft zijn neutraliteit VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Aanvallen gericht op spoorwegen en rollend materieel der Sovjets Groote successen te verwachten Mondeling handelsverdrag Japan—Ned. Indië? Gaat Molotof binnenkort van tooneel verdwijnen? De toestand in de Baltische landen De boeren hebben den pjicht en de macht, het kwaad te feeren Betreffende bijzondere maatregelen in de verboden gebieden DE DAG ONTWAAKT Roosevelt onderteekent eenige wetten Wegens het verspreiden valsche geruchten tot drie maanden veroordeeld van Situatie in Syrië niet gewijzigd DONDERDAG 26 JUNI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23074 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Duitsche pers over den oorlog tegen de Sovjets Een Italiaansche beschouwing Duitsch weermachtsbericht Ministerraad van Italië bijeengeroepen J' Noorsche divisie via Zweden naar Finland Verklaring in politieke kringen te Berlijn Recht van den boerenstand Heler en steler De houding der V. S. in het DuitschSovjet-Russische conflict De Amerikaansche begrooting Groote hoeveelheid smokkelwaar in beslag genomen Fransch communiqué NIEUWE COURANT BERLIJN, 25 Juni. (D.N.B.). Op den der den gevechtsdag aan het Oostelijk front zijn weer zware aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen gericht op spoorlijnen en rollend materieel van den vijand. Op één traject werden 17 treinen getroffen en voor een deel in brand geworpen, op een andere plaats zes treinen. Al deze treinen waren vol troepen en voertuigen. Een groot aantal lo comotieven werd met bommen vermeld, o.m. 17 door één luchtvloot. Vaak werden rails op open trajecten, maar ook heele stations met alle aanwezige installaties vernield. Verder hebben de in het Oosten in den strijd geworpen deelen van het Duitsche luchtwapen met de grootste kracht ingegrepen in de ge vechten op den grond en den landtroepen door het breken van den vijandelijken tegenstand op Veie plaatsen den weg gebaand. Niet alleen ge vechtsvliegtuigen, maar ook jagers vielen de vijandelijke pantserwagens aan, waar zij zich vertoonden. Met even groot succes werden aan het geheele front troepenconcentraties met bommen bestookt en met boordwapens bescho ten. Ravitailleeringscolonnes werden vernield, zoodat vele wegen verstopt werden door de puin- hoopen. Vliegtuigen namen deel aan de verken ning, lichtten de legerformaties in omtrent den toestand voor het front en sloegen aanvangende vijandelijke tegenacties uiteen. Zware slagen werden ook toegebracht aan de achter het front liggende verbindingswegen van den vijand. Het D.N.B. verneemt verder, dat gevechts- en jachtvliegtuigen van één enkele Duitsche luchtvloot gisteren 81 Sovjet-pantserwagens heb ben vernietigd. Uit Boekarest meldt Stefani: Het hoofdkwar tier van het Roemeensche front maakt bekend, dat de operaties te land in de eerste drie dagen zich ontwikkeld hebben volgens de tevoren op gestelde plannen. Eenige pogingen tot tegen actie van den kant van den vijand werden af geslagen. De vijandelijke luchtmacht heeft gis teren hevig Constantza gebombardeerd evenals Soelina en Galatz, terwijl zij eenige bommen wierp op Tulcea, Braila en Jassy. De gevolgen waren zonder belang. Onze luchtmacht alfius het communiqué verder bombardeerde be langrijke militaire doelen en verkreeg overal opmerkelijke resultaten. De Duitsche en Roe meensche luchtmacht heeft in den loop van deze drie- dagen een verpletterende meerderheid ge toond tegenover de vijandelijke luchtmacht. In totaal werden 400 vijandelijke vliegtui gen vernield. Van dit totaal werden 30 Sov- jettoestellen neergehaald door de Roemeen sche luchtmacht en het afweergeschut, 40 zijn vernield op den grond door Roemeen sche vliegtuigen. De Roemeensche lucht macht heeft dn totaal 12 toestellen verloren. De Duitsche pers legt er in haar hoofdarti kelen den nadruk op, dat de strijd tegen de 8ovjet-Unie een strijd van Europa is. De leer, aldus schrijft de Völkischer Beobachter, dat de Sovjet-Unie niets anders dan de kiemcel en de springplank van een wereldrad enrepubliekis en dat het Sovjetleger tot taak heeft, den bolsje- wistischen brand naar Europa over te brengen, is slechts een moderne vorm van de driften, waardoor een Attilla en een Dsjengis-Khan be zeten waren. Wie de nederlaag van Duitschland wenscht, aldus Karl Megerle in de Börsenzeitung, geeft Europa prijs. Wien de toekomst van Europa na aan het hart ligt moet den vrijheidsstrijd van Duitschland en zijn bondgenooten, niet alleen tegen bet bolsjewisme, maar ook tegen den can- val van Engeland en de Amerikaansche oor logspartij, begrijpen en in een of anderen vorm zijn bijdrage leveren. Europa heeft „ja" geant woord op den oproep van den Führer en zijn bondgenooten. De vernietiging van het bolsje wistische wereldgevaar wordt gevoeld als een noodzakelijkheid voor geheel Europa. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat Churchill in zijn rekening een fout heeft be gaan door haar zonder Hitier op te maken, evenals Chamberlain deed, toen hij in 1939 Po len aanmoedigde voor een oorlog aan twee fronten. De Führer heeft zich toen niet door een strijd aan twee fronten laten verrassen. Hij bood de Sovjet-Unie een afbakening barer be langen aan. Hij heeft zich dus zeker niet laten verrassen door het feit, dat de Sovjet-Unie ten slotte toch nog bereid was Engelands bondge noot in het Oosten te zijn. Uit Rome meldt D.N.B.: Ten aanzien van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie wijst °de Giornale d'Italia op de in de eerste Plaats in het wijd uitgestrekte gebied liggende moeilijkheden van dezen oorlog. Wanneer de Engelschen er thans reeds naar streven, zoo schrijft het blad, om den indruk te wekken van een Blitzkrieg van tien of veertien dagen, doen zij dat alleen om na verloop van dezen tijd te fcunnen beweren, dat de Duitsche operaties zonder succes zijn gebleven. Het Duitsche opper bevel haast zich echter, volgens zijn beproefde geiwoonfe, heelemaal niet om berichten van Welken aard ook te geven. Het geeft er de voorkeur aan, de nieuwsgierigheid van het pu bliek niet al te snel tevreden te stellen, cm ^en tegenstander geenerlei inlichtingen te ver- 'trekken. Elders schrijft de Giornale d'Italia, dat deze °orlog tusschen het eerst sedert Januari 1933 bet, najionaali social isme ongebouwde Duitschland en het reeds sedert October 1917 door het bolsjewisme georganiseerde Rusland ook een krachtproef tusschen de beide politieke, economische en geestelijke regimes vormt. Met het oog op de gebiedsuitgestrektheid en den rijkdom van haar natuurlijke hulpbronnen kan de Sovjet-Unie van zichzelf niet beweren, dat zij dezen oorlog onder ongunstiger omstandig heden voert dan Duitschland. Wel tellen in den oorlog, evenals in den vrede, de moreele waar den, de bekwaamheden van den mensch en de waarde der gemeenschap meer dan het mate riaal. Kapitalisme en bolsjewisme zijn, naar de La- voro Fascista uiteenzet, de beide factoren, waar tegen de ware Europeesche revolutie, n.l. die van het nationaal-socialisme en het fascisme, gericht is. HET FÜHRER-HOOFDKWARTIER, 25 Juni. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten namen de gevechten van het leger, van het luchtwapen en van de Marine tegen de Sovje1-weermacht een zoo gunstig verloop, dat er groote successen te verwachten zijn. In het zeegebied op Engeland vernietigden gevechtsvliegtuigen twee vrachtschepen met te zamen 11.000 brt., welke deel uitmaakten van krachtig beschermde convooien voor de Brit sche Oostkust. Voorts plaatsten zij bomtreffers van zwaar kaliber op twee andere groote koopvaardfjsche- I«n. In den afgeloopen nacht bombardeerde het luchtwapen met goed resultaat belangrijke mi litaire inrichtingen in het havengebied van Li verpool. Bomvoltreffers in docks, ravitaillee- ringsbedrijven en opslagplaatsen verwekten groo te branden. Andere luchtaanvallen waren ge richt op havenwerken aan de Tyne en de monding van de Theems, alsmede op vliegvel den in Zuid-Oost-Engeland. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen bestookte in den nacht van 24 op 25 Juni de Britsche vlootbasis Haifa met bommen van allerlei kaliber. Bij een aanval van Britsche gevechtsvliegtui gen onder krachtige bescherming van jagers op het bezette gebied werden gisteren in de avond uren dertien Britsche vliegtuigen in luchtge vechten en twee door luchtdoelartillerie neerge schoten. Britsche vliegtuigen lieten vannacht brisant- en brandbommen vallen in West- en Noord West-Duitschland. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Er ontstond geen schade aan inrichtingen van militairen aard of inrichtingen welke van belang zijn voor de oorlogvoering. Nachtjagers en ma rine-artillerie schoten drie Britsche vliegtuigen omlaag. Afzondelijke Sovjet-vliegtuigen bombardeerden woonwijken der steden Memel en Koningsberg De aanvallen maakten overwegend slachtoffers onder krijgsgevangenen. Verscheidene gebouwen werden verwoest of beschadigd. BATAVIA, 25 Juni. United Press meldt aan haar bladen: Ingelichte kringen alhier houden er sedert eenigen tijd rekening mede, dat een mondeling handelsverdrag tusschen Japan en Nederlandsch Indië zal worden afgesloten. De leider van de uit Batavia teruggeroepen Japansche economi sche delegatie, Josjizawa, verklaarde dat mo menteel geen verdere besprekingen zijn gepro jecteerd. Hij scheen vol vertrouwen, hetgeen men in verband brengt met het feit, dat de Nederlandsche autoriteiten te Batavia sedert het afbreken van de besprekingen met Japan geneigd schijnen grootere hoeveelheden van de door Japan benoodigde goederen naar Japan te verzenden. Op deze wijze zouden verdere be sprekingen vanzelf overbodig worden. LONDEN, 25 Juni (S.P.T.). In Sovjet-kringen te Londen is heden verklaard, dat men zich in het geheel niet verrast zou gevoelen, indien binnen afzienbaren tijd de volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof, van het politieke tooneel zou verdwijnen. ROME, 25 Juni (Stefani). De Italiaansche ministerraad is bijeengeroepen voor Zaterdag 5' Juli des ochtend om tien uur in het Daleis Iviminale, Zonsondergang 26 Juni 22.07 Zonsopgang 27 Juni 5.18 Maanopkomst 7.15 ondergang 22.52 STOCKHOLM, 25 Juni (D.N.B.). In aan sluiting aan een heden gehouden speciale zit ting van den Zweedschen Rijksdag is het vol gende officieele communiqué uitgegeven: „In den toestand, die door den tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie uitgebroken oorlog is ontstaan, zal Zweden onwrikbaar zijn streven er op richten zijn zelfstandig heid en onafhankelijkheid te bewaren en zich buiten het oorlogsconflict te houden. De nieuwe toestand heeft ons echter voor zekere speciale kwesties geplaatst. Zoo is van Finsche evenals van Duitsche zijde ge vraagd om toestemming tot het vervoer van een tot een divisie beperkte troepeneenheid uit Noorwegen naar Finland langs den Zweedschen spoorweg. De regeering heeft met toestemming van den Rijksdag, rekening houdende met den ter beveiliging van de Zweedsche souverei- niteit noodzakelijken vorm, dit verzoek in gewilligd." Men mag slechts hopen, dat de bevrijding van de bolsjewistische terreur zoo snel mogelijk zal geschieden, verklaart Svenska Dagbladet. Want wanneer een binnenrukken en een bezet ting door het Sovjetleger reeds een vreeselijke aangelegenheid voor de bevolking is, wordt zijn terugtocht met zijn meedoogenlooze geweld daden en vernielingen nog iets veel ergers. In het Kremlin, zoo schrijft het Zweedsche blad verder, schijnt men ook reeds zijn bezinning te verliezen, wanneer men de Prawda de volgende salvo's laat afvuren: „Finland en de Finnen, die de Sovjets zoo edelmoedig, zoo genadig niet vernietigd hebben, zullen evenals de Roemenen volkomen van den aardbodem weggevaagd wor den." Zulke dreigementen, aldus Svenska Dag bladet, zijn kenmerkend genoeg voor de aan stichters en de regeering, die ze inspireeren. Overigens zullen alle goede Zweden het eens zijn in de overtuiging, dat een regime, dat zulke voornemens heeft tegen ons broedervolk, slechts terecht door het noodlot moet worden getroffen, dat het Finland ten deel wil laten vallen. De Koning van Zweden is, naar het Zweed sche telegraaf agentschap meldt, hedenmiddag van zjjn landgoed aangekomen in de hoofdstad. BERLIJN, 25 Juni. (A.N.P.). Naar aanleiding van zekere buitenlandsche berichten over ge beurtenissen op het gebied der binnenlandsche politiek in de Baltische landen merkte men van daag in politieke kringen te Berlijn op: „Voor ons is er in de Baltische landen op het oogenblik maar één toestand: de militaire". De demonstraties en de groepsvormingen, die zien daar voordoen als reactie op den Duitschen strijd tegen het bolsjewisme, worden hier be schouwd als plaatselijke verschijnselen. Men spreekt in dit verband van dingen, die voor Duitschland op den achtergrond staan met het oog op de militaire operaties tegen de Sovjet- Unie. De^ leider van het Nederlandsch Agrarisch Front, de heer E. J. Roskam, heeft op de pers conferentie van Woensdag gesproken over het knoeien met levensmiddelen. Zooals u gelezen zult hebben, heb ik aan de leden van het Nederlandsch Agrarisch Front order gegeven, al hun krachten in te spannen om het geknoei met levensmiddelen den kop in te drukken, zoo begon spr. Dit beoogt het frauduleus slachten tegen te gaan en te zor gen, dat er geen granen, aardappelen, eieren of andere levensmiddelen aan de distributie worden onttrokken. De door ons ingeleide actie voor den produc tieslag heeft beantwoord aan wat wij er ons van hadden voorgesteld. Gansch ons hoerendom heeft onzen oproep verstaan. Met man en macht zijn onze boeren en tuinders aan den arbeid getogen om uit den bodem te halen, wat ei uit te halen is. De landbouworganisaties, die voordien verre van ons stonden, werken hierin op bevredigende wijze met ons samen. Onze taak houdt niet op als de producten de boerderij verlaten, hier ligit nu het zwaarte punt van de actie, die ik met mijn oproep heb ingeluid. Het is toch geen geheim meer, dat er zeer aanzienlijke hoeveelheden van onze producten aan de regelmatige distributie onttrokken wor den door frauduleus slachten van vee en door den sluikhandel in aardappelen, eieren en gra nen! Hieraan dient paal en perk te worden gesteld en de mannen van onze organisatie zullen er dag en nacht op toezien, dat dit er gerlijk bedrijf van heden af voor goed de kop wordt ingedrukt, aldus spr. Meer dan 300.000 varkens zijn in enkele maanden frauduleus geslacht, zoo ging spr. verder. Wekelijks zijn er minstens 1000 koeien verkocht buiten de gewone distri butie om, om nu maar te zwijgen van de eieren, granen en andere levensmiddelen, die dagelijks worden weggemoffeld. Hoe is het toch mogelijk, c^it iets dergelijks ge beuren kon? Als de boeren niets leverden aan de smokkelaars en de hamsteraars, dan was het kwaad bij de bron afgesneden. Dit neemt de verantwoordelijkheid van die hamsteraars en scharrelaars niet weg, maar het wil wel zeggen, dat de boeren niet al leen den plicht, maar ook de macht hebben het kwaad te keeren. Het rechtsbesef van onze boeren was de laat ste jaren met voeten getreden, aldus spr. De crisismaatregelen, die voor vijf en tien jaar genomen werden, waren niet gegrond op ons boerenrecht. Veelal gaven zij winst aan hen, die niet tot onze boeren en onze eenvoudige werkers behoorden. Als wij denken aan den bacon- en varkenszwendel, aan de winsten, die gemaakt werden door de exporteurs van onze goederen en als wij ons dan nog herinneren, dat men de boeren durfde te hoonen door hen tot steuntrekker te verlagen, dan verklaar ik, aldus de heer Roskam, openlijk, dat het getuigt Van een ingeschapen gezond rechtsbesef, dat onze boeren ziel. in die dagen instinctief tegen veel van de door Den Haag met geweld opge legde maatregelen hebben verzet. Hierdoor is het, vervolgde spr., te verklaren, dat onze boeren er zich niet tegen hebben ver zet, dat in dezen oorlogstoestand onze artike len, buiten de distributie om, konden worden weggewerkt. Bovendien is het, zoo zeide spr. verder, ook al geen geheim, dat vele aanhan gers van het oude systeem door fluistercapi- In de bekendmaking van 7 Mei 1941 be treffende de in het bezette Nederlandsche gebied bepaalde verboden gebieden heb ik er op gewezen, dat het verblijf a.) Op de West-Friesche eilanden: Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermoftnikoog, Siemonssand, Boschplaat, Rottumerplaat en Rottumeroog, b.) Aan de Nederlandsche kust ten zuiden van Hoek van Holland tot aan de Belgische grens en op de in dit gedeelte liggende eilanden (provincie Zeeland en het zuidelijke deel der provincie Zuid-Holland ten zuid-westen van den Nieuwe Waterweg, Oude Maas, Dortsche Kil) slechts geoorloofd is aan personen van Duitsche of Nederlandsche nationaliteit, die aldaar hun vaste woonplaats hebben. Tevens bepaal ik, dat de in de verboden gebieden wonende buitenlanders en staten- loozen, dat wil zeggen alle personen, die niet in het bezit zijn van de Nederlandsche of de Duitsche nationaliteit, zich iederen Maandag in de diensturen bij het hoofd van de gemeentelijke politie (Ortspolizeibehoer- de) in de plaats hunner inwoning moeten aanmelden. De eigenaren van herbéfgen, hotels en an dere verblijfsgelegenheden waar men over nachten kan in de verboden gebieden, zijn ver plicht bij nieuwe gasten de persoonsbeschrijving op het invulbewys met de gegevens van de idsaUt^itajiaieten te yergglufeen en te coutro- leeren. of de gast de benoodigde geldige ver gunning en een identiteitsbewijs met foto in zijn bezit heeft. Indien een persoon foutieve meldingen op het invulformulier doet of de voorgeschreven vergunning voor de genoemde gebieden of zijn identiteitsbewijs met foto niet in zijn bezit heeft, dan is de eigenaar verplicht, onmiddellijk de politie hiervan in kennis te stellen. Dit geldt ook t'.a.v. Duitsche gasten. De gasten moeten onmiddellijk na aankomst hun papieren gedurende den nacht aan den- gene. bij wien zij wonen, in bewaring geven. Personen beneden den vijftienjarigen leeftijd behoeven geenerlei vergunning. Personen beneden den 20-jarigen leeftijd, die een school bezoeken of hun leertijd aldaar doormaken, of die hun ouders of familie ge regeld bezoeken, kunnen een vergunning ver krijgen die een half jaar geldig is. Hetzelfde geldt ook voor werknemers, die, om hun werkplaatsen of hunne woonhuizen of de woonplaats van hun familie te bereiken, de grenzen van de verboden gebieden moeten overschrijden. Overtredingen tegen deze bepalingen zijn in overeenstemming met artikel 1 van de veror dening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied nr. 20/1941, houden de de strafbaarheid vanwege overtredingen te gen militaire of politioneele bepalingen, overtre dingen en worden met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste 1000 gulden of met een van deze straffen ge straft, Indien niet ingevolge andere bepalingen een hoogere straf verbeurd is. Bovendien wor den die personen, die zich zonder vergunning ir de verboden gebieden ophouden, gearresteerd en verwijderd. Deze strafbedreiging treedt in werking op den dag hater openbaarmaking. Den Haag, 21 Juni 1941. De Commissaris-generaal voor de openbare veiligheid (get.) RAUTER, SS-Gruppenfuehrer. pagnes onze boeren hiertoe hebben aange moedigd, omdat zij meenden, daardoor de Duitsche overheid te kunnen dwarsboomen en het nationaal-socialisme te keeren, om daarna hetzelfde spel van import en export, van wereld economie en Unilever-politiek weer te kunnen voortzetten. Zoo is't gezonde rechtsbesef van vele boe ren omgekeerd in 't tegendeel en zoo hebben vele boeren meegewerkt om het groote on recht van frauduleus slachten en goederen onttrekken aan de distributie mogelijk te maken. De vorige oorlogstijd, toen het destijds heer- schende stelsel onvoldoende scherp optrad, werkt bovendien nog na en is mede oorzaak, dat men den zwarten handel niet zoo erg schijnt te vinden. Dit moet en dit kan veranderen. Spreker heeft het laatste jaar het werk van de Duitsche bezettingsoverheid kunnen gade slaan voor zoover die arbeid den landbouw en de voedselvoorziening betreft. Het is hem een behoefte, openlijk te verkla ren, dat die mannen dag en nacht hebben ge arbeid, om onzen boerenstand recht te doen. De macht van het groot-kapitaal is in begin sel reeds gebroken, aldus spr. Voor onze pach ters is' recht te verkrijgen. Onze groenten, die voorheen by millioenen kilogrammen werden vernietigd, worden voor een rechtvaardigen prijs van ons afgenomen. De pryzen der land bouwproducten zijn rechtvaardig. Onze melk prijzen worden in "orde gemaakt en de boeren stand wordt erkend als grondslag voor den op bouw van ons vaderland, zoodat ons bóeren- recht, waarop de geslachten voor ons tevergeefs hebben gehoopt, tot werkelijkheid wordt. DaaT- om is het misdadig, indien de boeren nog één pond vleesch, één pond graan of één ei aan de distributie onttrekken. En daarom heeft spr. dien oproep tot de le den van het N.A.F. gericht. Ook tot de andere landbouworganisaties en tot alle boeren wi! hij zich richten om met het N.A.F. één vaste lijn te trekken. De eer van ons hoerendom is er mee gemoeid en het recht op een zelfstandige plaats van het Nederlandsche volk in het nieuwe Europa is er bij in het geding. Gepaard hiermede gaat, dat wij als Neder landers tegenover de bezettingsoverheid de io«- zegging van een geiyk geregelde voedselvoor ziening als die voor het Duitsche volk verspe len, indien het kwaad van den smokkelhandel blijft voortwoekeren. Wy zullen niet rusten zoolang onze boeren niet eensgezind en als één man hun taak in ons volk van harte en met alle krachten ten uitvoer brengen. Deze taak is: het verzekeren eener re gelmatige voedselvoorziening. Spr. heeft de overtuiging, dat wij dit kunnen, zonder daarvoor van de overheid wettelijke be voegdheid te verlangen. De kracht van den geest is altijd nog zekerder dan de kracht van papieren opdrachten. Spr. heeft het bolste ver trouwen in het rechtsbesef van het hoerendom en ook in den goeden wil van tientallen iand- bouwvoormannen uit de andere organisaties. Hij vertrouwt, dat deze taak volvoerd zal wor den door onze gemeenschappeiyEe actie, die vrij willig en spontaan moet zyn, wil zij werkelijk in overeenstemming zijn met ons vrijheidlie vend volkskarakter. Het zou beneden den gees- teiyken stand van ons hoerendom zyn, indien de Rijkscommissaris het noodig zou vinden, ook hiervoor een speciale commissie opdracht te moeten geven. Wij zullen de bestaande instanties, burgemees ters, ambtenaren, controleurs, enz., op hun plicht wijzen, -indien zij door slap optreden het kwaad niet keererl. Boven dit alles zullen wij ons volk oproepen om uit zichzelf deze zoude, die knaagt als een worm aan de wederopstan ding van ons volk, uit te roeien. Want het is van groote beteekenis, dat de eer ste levensbehoeften des volks naar de eischen der rechtvaardigheid verdeeld worden, besloot spreker. Er is geen hatelijker misdadiger dan degeen, die anderen tot misdaden aanzet doch zelj zorgvuldig buiten schot blijft. Waarom straffen onze rechtbanken doorgaans den heler zwaarder dan den steler? Omdat hij een volksgevaar is en de naaste aanleiding tot diefstal. Indien er geen helers waren zouden er heel wat min der dieven zijn. Zoo gaat 't met meer der kwaad. Wee dengenen die direct of in direct anderen aanzetten tot kwaad. Zij zullen voor Gods rechterstoel een strenge verantwoording hebben af te leggen. De boosdoener is straf waar dig maar veel meer nog hij, die hem er toe heejt verleid. Deze overweging moeten we geldend maken in heel ons leven, in al onze gedragingen, in al ons doen en laten. De heler is erger dan de steler. Een gevoel van afkeer en walging bevangt trouwens ieder weldenkend mensch wanneer hij de opruiers en aanstichters tot het kwaad zich zorgvuldig buiten het be reik van politie en justitie ziet hou den terwijl hun slachtoffers tot ge vangenisstraf worden veroordeeld. WASHINGTON, 25 Juni (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft eenige wetten betreffende de marine onderteekend, waardoor ieder buit gemaakt vliegtuig tot „oorlogsbuit" wordt ver klaard. In het ministerie van Marine werd naar aan leiding hiervan verklaard, dat deze wetten be trekking hebben op vijandelijke of neutrale vliegtuigen, die zich niet neutraal gedragen. Op de vandaag gehouden persconferentie heeft de plaatsvervangende staatssecretaris Sumner Welles aangekondigd, dat Roosevelt be sloten heeft betreffende den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie geen neutrali- teitsverklaring af te leggen. Volgens de letter tvan de wet is hij alleen hiertoe verplicht, wan neer zulks voor het behoud van den vrede voor Amerika of ter bescherming van de Ameri kaansche burgers noodzakelijk is. In het onder havige geval acht Roosevelt dit niet noodig. Daar Rusland dus niet als oorlogvoerend in den geest Van de geldende wetten wordt be schouwd, bestaat de mogelijkheid Amerikaan sche schepen met oorlogsmateriaal naar Wla- diwostok te zenaen. Naar aanleiding hiervan verklaarde Welles, dat een desbetreffend verzoek van de Sovjet- regeering nog niet ontvangen is. De begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeuring ge hecht aan het verstrekken van een aanvullend crediet van 897 millioen dollar voor het be- grootingsjaar, dat aan het einde van deze maand afloopt. Het voorstel voorziet o.a. in het verstrekken van een bedrag van 742 mil lioen dollar aan de marine, waarvan een bedrag 'van 467 millioen dollar gebruikt zal worden voor den bouw van nieuwe vliegtuigen. WASHINGTON, 25 Juni (D.N.B.) Dei plaatsvervangende staats-secretaris Sumner Welles heeft medegedeeld, dat Roosevelt de beperkende bepalingen van de neutraliteitswet niet van toepassing zal verklaren op de Sov jet-Unie en dat hij den Stillen Oceaan niet tot oorlogsgebied zal verklaren. Overigens is nog geen beslissing genomen aver een eventueele hulpverleening aan de Sovjet-Unie. Bij de controle van ambtenaren van den Centralen Crisis Controledienst en van de politie op den weg onder de gemeente Mij drecht deden zij een goede vangst, zy hiel den een passeerend voertuig aan, waarop on der een deklaag een groote partij smokkel waar werd aangetroffen. Een partij kaas van ruim 200 pond, ruim 100 pond vleesch, een belangryke. hoeveelheid vet en een groot aantal eieren werden in beslag genomen. Tegen de smokkelaars werd proces-verbaal opgemaakt. Het A. N. P. bericht: De Nederlander Hulbert den Hollander, uit Amsterdam, is door het „S.S. und Polizeifeldgericht" tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hollander heeft onware geruchten verspreid, welke onrust onder de bevolking kunnen ver wekken. Zijn handeling is erg laaghartig, want hij vertelde aan een moeder, dat haar beide zoons, die vrijwillig bij de S. S. Standarte „West- land" dienen, gesneuveld waren. VICHY, 25 Juni. (D. N. B.) In het officieele communiqué over den militairen toestand in Syrië wordt gezegd, dat in de afgeloopen 24 .uur «geen beilangrüke verandering is ingetreden. Aan de kust en op de westelijke helling van den Libanon hebben vijandelijke strydkrachten hun doorbraakpogingen zonder opmerkelijk re sultaat voortgezet. In het dal van den boven loop van den Jordaan hebben Fransche troepen, die bevel gekregen hadden naar Merdzj Ajopm op te rukken teneinde aan de Noordelijke uit gangen van de stad voor de verdediging gun stige stellingen te betrekken, zich in den loop van den nacht teruggetrokken, zonder dat ds vyand dit heeft gemerkt. Een hevige aanval op de stad was derhalve een slag in de luent. De Britsche opmarsch kon hier door goed ge richt artillerievuur tot staan faorden gebracht. Vijandelijke afdeelingen, die van Damascus uit in de richting van Nebesk trachtten op te ruk ken. werden tot staan gebracht. In de Syrische woestijn worden uit Irak qprukkende gemoto riseerde Britsche colonnes nog steeds voor Palmyra vastgehouden. Lichte Fransche af deelingen, die speciaal voor den woestijnooriog zyn opgeleid, hebben de ravitailleering der vyandelijke colonnes doeltreffend aangevallen. De tegenstand ,van Palmyra wordt nog steeds door het luchtwapen ondersteund. Tenslotte wordt in dit communiqué nog mel ding gemaakt van succesvolle aanvallen van Fransche vliegtuigen op Britsche pantserwa gens aan de Noordelijke uitgangen van Da mascus en van den succesvollen aanval op Beiroet. Hoofdredacteur: H C. J. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteuri W. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendaot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1