LAATSTE NIEUWS Sovjet-aanvallen op Finsche steden Luchtgevechten aan de Kanaalkust Verzet in V.S. tegen steun aan Moskou DONDERDAG 26 JUNI 1941 DE BOSCHLOOP IN DEN HOUT HEINZ RUHMANN Drie en twintig Soüjet- vliegtuigen neergehaald LISSE SANTPOORT DIVERSE GOEDEREN UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK L. van der Wilk 70 jaar Ned. Natuurhist. Vereeniging ft Gevonden dieren en voorwerpen Eindexamen gymnasium B Tenniswedstrijden op Groenendaal AT H LET IER Zaterdag de groote dag TAFELTENNIS R.K. HAARLEMSCHE TAFEL- TENNISBOND ZWEMMEN HET SCHOOLZWEMFEEST TE HEEMSTEDE TIJDELIJK P. EN T.-KAN- TOOR TE HEEMSTEDE Vrijwel gereed BEVERWIJK Ons Oudheidkundig Museum In tien jaren werd een interes sante verzameling bijeen gebracht Gevonden en verloren VELSEN Londens houding tegenover Helsinki en Moskou GEMEENTERAAD Hinderwet Ongelukkige duiksprong IN GIERPUT VERDRONKEN HANDELSBERICHTEN t LAATSTE BEZICHTIGING In zes dagen 125 Britsche vlieg tuigen neergeschoten STAD De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren de volgende uitspraken gedaan: M. O., koopman, wonende te Alkmaar, thans ged. „Oplichting'', een jaar gev.straf m. aftr. prev. hecht. A. H., grondwerker, wonende te Alkmaar, vrij gesproken. L. S., fabrieksarbeider, wonende te IJmuiden „Poging tot oplichting", twee maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht. J. L. v. d. B., los arbeider, wonende te IJmui den, thans ged. „Diefstal in vereeniging" en „Verduistering", vijf maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. A. de J., kistenmaker, wonende te IJmuiden, thans ged. „Diefstal in vereeniging", vijf maan den gev.straf m. aftr. prev. hecht. H. B., koopman, wonende de Oostzaan. „He ling", een maand gev.straf. P. J. W„ koopman, wonende te Amsterdam „Heling", drie maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. C. V., schoenmakersknecht, wonende te Am sterdam, thans ged. „Diefstal in ver. door mid del van braak", een jaar en zes maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht. A. K., grondwerker, wonende te Haarlemmer meer, M. M. F., grondwerker, wonende te Haar lemmermeer. „Diefstal", ieder een maand gev. straf. C. M„ vischknecht, wonende te IJmuiden. „Diefstal", vier maanden gev.straf. F. M. P., koopman, wonende te Aalsmeer. „Heling" 40 boete subs. 24 dagen hecht. De heer L. van der Wilk, oud-directeur van de Haarlemsche Schoolvereeniging, vierde gis teren zijn 70sten verjaardag.' De heer Van der Wilk maakte, na het neer leggen van zfin functie als directeur, vele stu diereizen door den ïndischen Archipel en ves tigde zich tenslotte op Bali. Bij het uitbreken van den oorlog is de heer van der Wilk naar Nederland teruggekeerd. Zondag 29 Juni zullen de leden van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, afdeeling Haar lem en Omstreken, een excursie ondërnemen naar de Frov. Duinen van Bakkum en Castri- cum, oJ. van het hoofd Van de terreinen der Provinciale Waterleiding. Vertrek trein uit Haarlem, 9.06 uur, vertrek fietsers 8 uur van het Kennemerplein. Donderdag 3 Juli wordt een avondwandeling gehouden door Thysse's Hof. Samenkomst 7 uur aan den ingang van den tuin. Zaterdag 12 Juli fietstocht door de Haar lemmermeer. Samenkomst 2.30 uur bij de Cruquiusbrug te Heemstede. Zondag 20 Juli Dagtocht o.l.v. den heer Ger- branda naar de duinen bij Noordwijk. Vertrek bus van Kennemerplein 9 uur, vertrek fietsers 8.45 uur van dezelfde plaats. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, Andriesen, Duinoordstraat 21; Bad pak met plaid, Kuiper, Kleverlaan 74; Boekje, Bureau van Politie, Smedestraat; Etui met vul pen enz., Nagtzaem, Langendijkstraat 25; Etui met vulpen, v. Eikelen, Pentislaan 8, Aerden- hout; Dameshorloge, Hoofdbureau van Politie, Velsen; Hondje, Doornbos, Reigerstraat 112; Konijn, Snoek, Vergierdeweg 257; Portemonnaie, m.i., Eggink, Sa'turnusstraat 5; Stuk hout, Troost, Leidschevaart 216; Portemonnaie m.i., v. d. Wijk, Ooievaarstraat 5; Portemonnaie m.i., de Nije, Kloppersingel 187; Portemonnaie m.i., Hazemeyer, Alb. Thijmlaan 75; 2 Portemon- naie's m.i., Bureau van Politie, Smedestraat; Sleutel, Nagberts, Wilgenstraat 70; Tasch, Smit, Looiersgracht 92 II, Amsterdam C.; Da- mestasch mi., v. d. Peet, Heerensingel 95; Tasch met badgoed, Hoogland, Papaverstraat 7; Kolenzakken, Goedhart, Tulpenstraat 38. Voor het eindexamen gymnasium B aan het Triniteits Lyceum te Haarlem is alsnog geslaagd de heer B. F. M. Grapperhaus te Haarlem. Van 7 Juli tot en met 13 Juli worden op het „Groenendaal"-Tennispark te Heemstede open tenniswedstrijden gespeeld. Het programma vermeldt: B-tournooi, heeren enkelspel, dames-dubbelspel, gemengd-dubbel spel; junioren-tournooi, heeren-enkelspel en da mes-enkelspel. Het comité, dat Zaterdagavond a.s. den Bosch- «oop in den Haarlemmerhout organiseert, deelt mede, dat de deelnemers verzocht worden vóór half zeven op het terrein van H.F.C., ingang aan de Spanjaardslaan, hun startnummer in ont vangst te nemen. Zij moeten zelf voor veilig heidsspelden zorgen In de kleedkamers onder de tribune, zulietf zij zich dank zij de wel willende medewerking van het bestuur van HF.C. kunnen kleeden. Het publiek wordt tegen zeven uur verwacht en zal een goede gelegenheid krijgen, de wed strijden te volgen. Aan den buitenkant van het parcours, zoowel op de Spanjaardslaan als in het bosch, kan een plaatsje gezocht worden. De deelnemers van de A-, B- en C-klassen starten op het rijwielpad van de Spanjaardslaan, tegen over den ingang van het voetbalterrein. Geloo- pen wordt in de richting van de Fonteinlaan.Voor deze laan gaan de loopers links af het bosch in naar het monument van Lourens Coster, ver volgens via de ronde banken terug naar de Spanjaardslaan. De nieuwelingen, die niet bij de N.A.U. zijn aangesloten, vertrekken van een open plaats in het bosch. Om zeven uur statui de loopers der A- en B-klasse gereed. Zij leggen ongeveer vier kilo meter af of vijf ronden. De C-klasse start om kwart over zeven. De afstand bedraagt 3200 meter of vier ronden. Voor de nieuwelingen, allen sportsmen uit Haarlem en omgeving, bedraagt de afstand 2600 meter, hetgeen neerkomt op ruim drie ronden. Dat de organisatie van den boschloop succes vol is geweest, blijkt wel uit het feit, dat in 1939 tachtig loopers deelnamen en thans zich meer dan tweehonderd aanmeldden. De wedstrijden staan onder leiding van den heer G. A. Burger, voorzitter van de technische commissie van de N.A.U. Als starter treedt op de heer D. J. Willink. Na afloop zal de heer G. E. van der Werff, voorzitter van de N.A.U., de prijzen uitreiken. Ter gelegenheid van het 1ste lustrum orga niseerde 't Bondsbestuur een invitatie-tournooi volgens het Daviscup-systeem. Ondanks de voor tafeltennis ongunstige weersomstandigheden mag de dag uitstekend geslaagd heeten, hoe wel het verklaarbaar is, dat de prestaties onder de warme atmosfeer te lijden hadden In de hoofdklasse debuteerden SOS n en GTTC niet zonder succes. Vooral GTTC hield zich goed tegen SOS I. In de finale kwamen de oude rivalen SOS en Winfried weer tegen elkaar uit. Elzendoorn—de Wit bleven met 3-2 de meerderen van HoonhoutDuineveld. He laas bleven de wedstrijden hier ver beneden peil. Enkele goede momenten uitgezonderd zagen we uitsluitend technische wedstrijden zonder het minste enthousiasme of tactiek. We zagen de Haarlemsche cracks bij verschil lende gelegenheden in grootscher vorm, waar toe ze ook In staat zijn. In de eerste klasse plaatsten zich de Treffers II en DTS. De spannende poules deden ook een spannende finale verwachten. DTS echter dacht er anders over en gaf zijn tegenstanders geen kans. De mooiste wedstrijden ongetwijfeld speelde de tweede klas. Reeds in de poules werd er enthousiast en sterk gespeeld. De finale tus schen Winfried V en DTS was de wedstrijd van den dag. Het dubbelspel moest tenslotte de be slissing brengen in deze spannende partij, waarin het paar RooslootTielmich zich het sterkst toonde. Ook in de laagste klasse werd aardig partij gegeven. 2 Winfried dames-koppels kwamen uit in de finale. Het koppel Stavenuiterv. Lunenburg werd onbedreigd eerste, gevolgd door KoekWillemse. Uitslagen: Hoofdklasse: le prijs: SOS met Elzendoorn— De Wit; 2e prijs; Winfried, met Hoonhout Duineveld. le klasse: le prijs-, DTS met v. Galenv. Schuit; 2e prijs: de Treffers II met v. Horick Witte. 2e klasse: le prijs: DTS n iftet Tielmich— Roosloot; 2e prijs Winfried V met Oudendijk- Adelaar. 3e klasse; le prijs: GTTC 3 met De Jong— v. Lieshout; 2e prijs: Winfried 6 met Peekv. Herwaarde. DAMES: le prijs Winfried I met Stavenuiter v. Lunenburg; 2e pr. Wïnfied II met Willemse —Koek. Ook dit jaar zal het schoolzwemfeest weder om worden gehouden in de zwemvijvers „Groe nendaal" te Heemstede en onder de auspiciën van de HPC. Het programma zal bestaan uit persoonlijke nummers en schoolestafettes. De persoonlijke nummers bestaan uit 25 meter schoolslag en 25 meter vrijen slag, terwijl de estafettes zullen bestaan uit vier zwemmers isters) die elk 25 meter vrijen slag zullen zwemmen. Tot besluit van het feest zal HPC zwem slagen en eenfge sprongen demonstreeren, waarna een waterpolozevental van de ULO dei Bionsteeschool een wedstrijd zal spelen tegen een zevental, van de ULO-school der Bosch en Hovenschool, welke laatste zevental eventueel aangevuld zal worden door HPC-adspiranten. Voor deze wedstrijden heeft het Destuur van HPC mooie prijzen beschikbaar gesteld. Het vorig jaar deden ruim 175 jongens en meisjes mee aan deze wedstrijden. De organi- seerende commissie hoopt, dat ditmaal het record opnieuw geslagen zal worden. Ditmaal zullen geen kinderen beneden 10 jaar mogen deelnemen. Het tijdelijk post- en telegraafkantoor aan deh Binnenweg te Heemstede, is nu vrijwel gereed en een dezer dagen kin met de verhuizing be gonnen worden. Nu de schilder er de laatste hand aan heeft gelegd, ziet het geheel er nog vrij goed uit. Hoofdzaak is echter, zoowel voor het publiek als voor het personeel, hoe het is binnen het houten gebouw. Dit valt ook best mee, gezien het feit, dat het maar een tijdelijke huisvesting is van dit zoo belangrijke bedrijf. Het geheel heeft een oppervlokje van 24 bij 12 M. De wachtkamer voor het publiek 7 bij 12 M. De afscheiding tusschen deze ruimte en het overige gedeelte, bestaat uit een 5-tal loketten. Het publiek moet echten niet rekenen, dat deze alle in gebruik worden genomen. Daar dit gebouw al eens meerdere malen dienst heeft gedaan als tijdelijk postkantoor, had dit vaste afmetingen en nu wilde het toe val, dat het maar net smal genoeg was voor de plaats, die daar beschikbaar was, n.l. die terrei nen, waar de firma Kors hp,ar garage heeft ge had. Zoo kon er slechts aan iedere zijde van het gebouw een smalle poort overblijven, dit als brandgangen. Om nu de zakken post en postpakketten in en uit het gebouw te doen vervoeren, is over de Bleekersvaart een smal bruggetje gebouwd, waar ook de transportwagentjes overheen kun nen. Voorloopig is deze overgang echter alleen voor het postpersoneel bedoeld. Het is vrijwel zeker, dat op het eind van de week de verhuizing zal plaats hebben en daar mede zal het postwezen, dat circa een halve eeuw in de Raadhuisstraat heeft gestaan, uit dit centrum verdwijnen. de komiek der komieken komt Vrij dag in z'n allernieuwste lachfilm: De geprolongeerde Echtgenoot in Rembrandt, Haarlem. In een bescheiden ruimte, in een bijge bouw van het raadhuis, bevindt zich een interessante verzameling van historische en antieke voorwerpen, die door de Stichting Kennemer Oudheidkamer in den loon van tien jaar bijeen is gebracht. Het zijn voor werpen, die betrekking hebben op de ge schiedenis van Beverwijk en van het gewest Kennemerland, een geschiedenis, die zeer oud is en zeer rijk Helaas is in vroeger eeuwen, toen Bever wijk ettelijke malen aan verwoesting werd prijsgegeven, zeer veel verloren gegaan, ter wijl datgene, wat overbleef, in vele geval len in andere handen overging en naar alle kanten verspreid werd. De Stichting Kennemer Oudheidkamer nu tracht dit alles zooveel mogelijk weer binnen eigen muren te verzamelen en zij heeft daar mede tot nu toe een niet onbevredigend resultaat bereikt Het zal op 16 Juli a.s. tien jaar geleden zijn, dat de oudheidkamer door de bestuurderen der stichting, in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur en vele genoodigden, werd ge opend. De aanleiding tot de stichting van een oudheidkundig museum was reeds eerder ontstaan, n.l. in 1927, het jaar, waarin Bever wijk zijn 'luisterrijke herdenkingsfeesten vier de, ter herinnering aan het feit, dat het vóór 650 jaren van Floris V marktrechten verkreeg. Bij die gelegenheid werden verschillende ten toonstellingen gehouden, o.a. ook een histori sche tentoonstelling, die met medewerking van velen, vooral uit andere plaatsen, kon worden samengesteld. Mén had daar een belangwekkende collectie bijeen en bij zien ervan werd de wensch ge boren, Beverwijk een eigen museum, te geven, waarin alles, wat op de geschiedenis van deze oude centrumplaats van Midden Ken nemerland betrekking heeft, ondergebracht en voor het nageslacht bewaard zou kunnen wor den. De idee werd met instemming begroet, doch de verwezenlijking ervan was niet zoo gemakkelijk en zoo moest het voorloopig bij een wensch blijven. Toch behoefde Beverwijk er niet lang meer op te wachten. Toen, drie jaar later de toenmalige ge meentesecretaris, de heer J. W. A. C. v. Loe- nen, zijn 40-jarig jubileum zou vieren, zocht men naar een passend huldeblijk. Het was de heer van Loenen, zelf een minnaar der histo rie, die zich den, ook door hem zelf gekoes- terden, wensch herinnerde en het denkbeeld opperde, de bijeen te brengen gelden te bestem men voor de stichting van een oudheidkundig museum. Zulks geschiedde dan ook en de heer van Loenen mocht ter gelegenheid van zijn jubi leum een stamkapitaaltje van 2500.bij eengebracht door ingezetenen van de gemeen te, in ontvangst nemen. Op 3 November 1930 werd de stichting „Kennemer Oudkamer" op gericht, waarvan de secretaris het voorzitter schap bekleedde, en ruim een half jaar later kon de openingsplechtigheid geschieden. Het begin was uit den aard der zaak zeer bescheiden. De gemeente stond verschillende voorwerpen in bruikleen af, zooals kaarten, prenten en boeken en voort de blazoenen van een drietal Rhetorijke kamers, die in de 17e eeuw deelnamen aan een door de Beverwijk- sche Rederijkerskamer „De Witte Lelie" gehou- derf Landjuweel en bij die gelegenheid, naar de gewoonte dier dagen, het blazoen als herin nering achter lieten. Maar de belangstelling liet niet op zich wachten. Voortdurend werden door belang stellenden en niet het minst door inge zetenen van de gemeente en haar omge ving geschenken aangeboden, welke in meerdere of mindere mate als een aan winst voor het zich vormende museum kon den worden beschouwd. Daardoor werden allerlei dingen aan de vergetelheid onttrok ken en konden andere, na een noodzake lijke en grondige restauratie, een sieraad voor de Oudheidkamer worden. Bovendien werden in breeden kring de liefde en be langstelling opgewekt en verlevendigd.. Ook werden van vele merkwaardige histori sche prenten, kaarten en platen, welke zich in verschillende andere verzamelingen of ar chieven bevinden, dan wel elders worden be waard, reproducties gemaakt, zoodat zij ook in Beverwijk zelf konden worden tentoongesteld, terwijl tevens door fotografieën het „voorheen en thans", de verandering en groei van Be verwijk en omgeving, voor het nageslacht werd vastgelegd. Nu en dan kwam de .Oudheidkamer ook door aankoop in het bezit van voorwerpen; o.a. kon de hand gelegd worden op een origineele tee- kenning van den in het jaar 1500 te Beverwijk geboren en in het buitenland meer dan hier bekenden schilder Jan Corn.z. Vermeijen, van wien toch groote werken in de musea, o.a. te Weenen en Madrid, zijn geplaatst. Soms werden ook zeer waardevolle schen kingen gedaan. Het vorig jaar b.v. mocht de Oudheidkamer zeer fraaie oude schilderijen, portretten van leden van de familie Van Be verwijk, in bruikleen ontvangen, met de be doeling, dat ze laten in eigendom van de kamer zullen overgaan. Tot haar bezit behooren voorts talrijke pren ten, kaarten en fotografieën, o.a. een der oude plattegronden, die Daniël van Breen eenmaal van Beverwijk vervaardigde en die tot in de kleinste détails aangeven, hoe Beverwijk in vroeger eeuwen was bebouwd. Zooals reeds gezegd is in vroeger eeuwen veel, wat op de geschiedenis van Beverwijk en om geving betrekking heeft, vernietigd of teloor ge gaan. Eerst langzamerhand kon ook maar een eenigszins volledige verzameling van hetgeen haar historie betreft, bij elkander worden ge bracht. Daarom was het in 1930 een goede en ge lukkige gedachte, hiermede een begin te ma ken. Dank zij veler medewerking kon reeds een mooi resultaat worden bereikt. Jammer is het, dat de Oudheidkamer nog steeds niet over voldoende ruimte beschikt, zoo dat vele mooie dingen niet tot hun recht kun nen komen. De tijdsomstandigheden werken in dit opzicht niet mede. Aanvankelijk had de gemeente eenige lokalen van de voormalige Huishoudschool beschikbaar gesteld, waardoor reeds een veel betere huisvesting zou zijn ver kregen. Deze lokalen zijn echter in deze om standigheden voor de gemeente onmisbaar, zoodat de oplossing tot later moet wachten. Hoe het ook zij, Beverwijk mag zich ge lukkig prijzen met het bezit van zijn Oud heidkamer, een cultureel bezit, waarvan wij hopen, dat het zich in de toekomst voort durend zal mogen uitbreiden, zoowel in om vang, als in beteekenis. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bij de politie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: portemonnaie met inhoud, bad handdoek, driewielig kinderrijwiel, twee kin derboekjes. kwitantieboekje, dameshandschoen, heeren polshorloge, heerenrijwiel, bruine porte- monnaie met inhoud, witte schoen, tennisspeld- je, damestasch. Verloren: register van aangeteekende brie ven, ijzeren deksel van ijskast, twee identiteits bewijzen, bruin leeren sandaal, gouden trouw ring bruine heerenportemonnaie met inhoud, twee bankbiljetten van 25.parapluie, zilve ren armbandje, br. riem, handdoek en zwem broek, zwarte portemonnaie met inhoud, beige kinderbroekje, tien vleeschkaarten, persoons bewijs. bruine portemonnaie met inhoud, stam kaart, zwempak met baddoek, kwitantieboekje, zilveren rozenkrans, bl. damesportemonnaie met inhoud, nikkel dameshorloge, witte keeshond, br. portemonnaie met inhoud, distributiebons, bruin wit hondje, br. damesportemonnaie, beige handtasch, doublé broche, toewijzing voor havermout. HELSINKI, 25 Juni. (D. N. B.) Sovjet- vliegtuigen hebben heden viermaal aanvallen op Helsinki gedaan. Om kwart over twaalf werd voor de laatste maal weer het signaal „alles veilig" gegeven. Bij den eersten aanva: om kwart over zeven vlogen negen, bij den tweeden dertien Sovjet-vliegtuigen boven de stad. Het derde alarm werd gegeven om kwart over tien. Er verschenen weer Sovjet-bommen werpers en verkenningsvliegtuigen boven Hel sinki, die terstond onder krachtig afweervuur genomen werden en door jachtvliegtuigen wer den aangevallen. Thans werden ook bommen geworpen in het Noorden der stad. Volgens berichten uit de provincie zijn daar eveneens in - den loop van den ochtend Sovjet- formaties In Centraal-, Noord-, West- en Zuid- Finland verschenen. Er werden talrijke bom men geworpen op niet-militaire doelen. Naar verder bekend wordt, strekten zich de Sovjet- vluchten van hedenochtend tot bijna alle groote Finsche steden uit. Een offlcieeie be vestiging over de aangerichte schade en ver liezen aan menschenlevens is nog niet beschik baar. De volgende steden zijn hedenochtend, naar officieel is medegedeeld, door het Sovjet-luchtwapen aangevallen: De stad Joensuu met 15 vliegtuigen om J.l uur 10 en met 3 vliegtuigen om 12 uur 30. Er werden talrijke bommen neergeworpen. Een burger werd gedood, verscheidene ge wond. Er brak een brand uit. Voorts werd om 11 uur 32 door 3 vliegtuigen de stad Rovaniemi aangevallen, waar eenige bran den ontstonden. Verder zjjn gebombar deerd Mikkeli, Kemijaervi, Jeroinen en Nokia bij Tampere, waar een burger werd gedood In aanvulling op de reeds gemelde luchtaan vallen op Finland is Woensdagavond om 10.00 een nieuw officieel communiqué gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat vier Sovjet-vliegtuigen Woensdagmorgen om 7.15 uur de baal van Py- terlanti hebben gebombardeerd, zonder schade aan te richten. Verder werd om 10.50 Kotka door twintig bommenwerpers bestookt, waarbij branden werden veroorzaakt. Het bombarde ment op deze stad werd des namiddags door twaalf bommenwerpers herhaald. Zij veroor zaakten groote materieele schade. Om 8 uur werden in de nabijheid van Poorvo enkele bommen neergeworpen. Tegelijkertijd werden Borsby en Loviisa gebombardeerd, waarbij een ziekenhuis door een brandbom werd getroffen. Het vuur werd in de kiem gesmoord In de na- 1 bijheid van het paehtgebied van Hanko was de activiteit in de lucht van Sovjet-vliegtuigen levendig. Twintig Sovjet-torpedojagers beschoten de in de -nabijheid liggende eilanden. De Sovjets hebben eveneens Finsch gebied be schoten. Van de vliegtuigen, die tot 18.00 uur boven Finsch gebied verschenen, wer den er door Finsche torpedojagers 21 en door de luchtdoelartillerie twee neergescho ten. De Finsche middagedities staan geheel in het teeken van de Sovjet-aanvallen op Finsche steden. Kauppalehti spreekt van „grensschendingen, die tot oorlogshandelingen worden" en richt tot den Sovjet-gezant de openlijke vraag, hoe hij deze grove schendingen denkt te verklaren. Naar S. P. T. meldt, heeft het personeel van het Sovjet-gezantschap in Helsinki Dins dagavond de Finsche hoofdstad verlaten. Vol gens een officieele mededeeling is de gezant zelf In Helsinki achter gebleven. Uit Berlijn meldt S.P.T.: In Engeland be waart men tot nu toe een vrij gereserveerde houding inzake de samenwerking met de Sovjet- Unie. Enkele Duitsche bladen merken op, dat men het woord „bondgenoot" nog vermeden heeft als is men het er volgens anderen over eens, dat er een samenwerking bestaat en dat een militaire missie uit Egypte naar Moskou zal vertrekken om de wederkeerige hulp te be spreken. In beide landen, zoowel bij de regee- ring van Stalin als in White Kali, schijnt men échter geen groote illusies te koesteren over den omvang der wederzij dsche hulp. Persstem men in Engeland en Amerika gewagen er nu reeds van, dat Engeland de weken, die Duitsch- land tegen de Sovjet-Unie moet strijden, goed moet besteden. In de Duitsche pers wordt ook melding ge maakt van de houding van Engeland tegenover Finland. Zoolang de Sovjet-Unie haar gezant schap te Helsinki niet sluit, acht men het te Londen overbodig om de diplomatieke betrek kingen met Finland te verbreken. De houding van dit land wordt zoowel te Londen als in sommige kringen te Berlijn een vraagteeken ge noemd. Ondertusschen heeft de Finsche regeering haar standpunt nog niet in een officieele ver klaring uiteengezet, maar bepaalt er zich toe, te wijzen op de grensschendingen door de Sovjets. Op het oogenblik tast men eenigszins in het duister omtrent Finlands houding. Er wordt een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente gehouden op Dinsdag 1 Juli. des namiddags 3 uur, ten Gemeentehuize De agenda vermeldt o.m.: Installatie van het lid, mevrouw A. N. Tho massenLind. Uitbreiding kantoorruimte voor den gemeen te-ontvanger. Wijziging en vaststelling-opnieuw van de voorgevelrooilijnen voor een gedeelte van den Velserduinweg te IJmuiden. Aanwijzing van het perceel Velserbeek no. 6 te Velsen als ambtswoning. Verkoop van grond. Toestaan van het noodige crediet voor de aanschaffing van een „Rétocé"-installatie. Vaststelling besluit tot wijziging der verorde ning op de winkelsluiting. Verleenen van een crediet voor de verplaat sing van twee hulplokalen van de openbare lagere school no. 3 naar de openbare school voor u. 1. o. te IJmuiden en voor de inrichting dezer lokalen. Verleenen van een extra-crediet voor de uit breiding van den inventaris der gymnastieklo kalen voor de openbare lagere scholen in deze gemeente. Aanstelling van een vakonderwijzer in de lichamelijke oefening aan de school voor uitge breid lager onderwijs. Benoeming van: twee hoofden van openbare lagere scholen; tijdelijke leeraren aan de Han delsavondschool; leeraren in vasten- en tijde- lijken dienst aan de Visscherijschool te IJmui den. Aangehouden Door de gemeentepolitie is aangehouden een zekere S., alhier, die verdacht wordt, van de ontvreemding van een rijwiel. Subsidiën. Het bestuur der Sint Ludwina- school te Leiden, dat een school voor zwakzin nige kinderen exploiteert, vraagt een jaar- lijksche subsidie per leerling. In het jaar 1940 werd de school door een vijftal leerlingen uit deze gemeente bezocht en over dat jaar wordt een subsidie van 23.23 per leerling gevraagd. Aangezien het burgemeester en wethouders wen- schelijk voorkomt, dat subsidiën als bijdragen in de kosten moeten worden beschouwd en geen dekking van exploitatie-verliezen mogen zijn, hebben zij het bestuur'verzocht of het met een vast subsidie-bedrag van 15,per leer ling genoegen kan nemen. Dankbaar is dit voorstel aanvaard. Burgemeester en wethouders stellen den Raad voor dienovereenkomstig te besluiten. De afdeeling Lisse van de Nederlandsche Vereeniging E. H. B. O. maakt voor haar oefe ningen gebruik van een lokaal der openbare lagere school. Door de bezetting van deze school heeft zij naar andere ruimte moeten omzien en die gevonden in het gebouw Rehoboth. Voor dit gebruik vraagt zij een subsidie van 2,per week. Burgemeester en wethouders stellen voor genoemde kosten voor rekening der gemeente te nemen zoo lang van 'n lokaal der openbare lagere school geen gebruik kan worden gemaakt. De afdeeling Lisse van de Katholieke Kinder uitzending in het Bisdom Haarlem vraagt een subsidie van 0,25 per dag per uitgezonden kind. 1 Burg. en Wetji. achten liet vooral in de hui dige omstandigheden van belang, dat zwakke kinderen naar een vacantie-oord uitgezonden worden, weshalve zij den gemeenteraad in over weging geven -de gevraagde subsidie te verlee nen. De stichting Vreemdelingenverkeer „Zuid- Holland" verzoekt de gemeente als bijzonder lid tot de stichting te doen toetreden. De jaarlijksche contributie hiervan bedraagt 2.50 per 1000 inwoners. Burgemeester en weth. stellen den gemeente raad voor om te besluiten, dat de gemeente als bijzonder lid tot genoemde stichting toe treedt, echter met ingang van het jaar 1942. Voordracht over de „Ruïne van Brederode". Op verzoek van het hoofd van school F, den heer Scholte, gaf de heer Visser van de Stichting „Vrienden van Oud-Santpoort" 'oereid gisteren een voordracht aan de kinderen van de 6e en 7e klas over de Ruïne van Brederode, welke gevolgd werd door de vertooning van een serie kleurenlichtbeelden van de Ruïne. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie (IVe afdeeling) ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van W. van Heyst te Driehuis, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het wijzigen en uitbreiden van het machinale timmerbedrijf op/in het perceel, no. 6008, plaatselijk bekend Driehuizerkerkweg kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H 75a, door het verplaatsen van een cirkelzaag, een langgatboor en een slijpmachine en door het bijplaatsen van diverse krachtwerktuigen met een gezamenlijk vermogen van 25% P.K. Op Zaterdag, 5 Juli 1941, des voormiddags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip ter secretarie der ge meente (IVe afdeeling) kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voort»- wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig ar tikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. (Berichten reeds geplaatst in een deel der vorige oplage Maandagavond kwam de 26-jarige ongehuwde B. van Leeuwen, bij een duiksprong in het Ficardikanaal te Coevorden zoo ongelukkig te recht, dat hij bewusteloos door zijn vrienden werd opgehaald. Aanvankelijk werd het slacht offer naar huis vervoerd, waar hij nog even bij kennis kwam. Dinsdag was de toestand echter zoo, dat overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk werd geacht. Hier is de jongeman des avonds overleden. Dinsdag is het tweejarige zoontje van de fa milie Sevenhuysen aan den Tuindorpweg te Bergen (N.H.) in een onbewaakt oogenblik in een achter de woning gelegen gierput geraakt en verdronken. APELDOORN, 25 Juni. Veemarkt. Aange voerd 142 stuks. Opgekocht door de Veehouderij centrale 100 stuks. Prijzenguste koeien 280.00 —320, dragende koeien 350.00450, vaarzen 325.00400, pinken 200.00275, graskalveren 120.00—170, stieren 150.00—350. Handel: goed. HEDEN (DONDERDAG) VAN 10—12 UUR in de groote zaal van het GEBOUW ROSEHAGHE, aan de HOOFMANSTRAAT te HAARLEM van: op het gebied van Woninginrichting, schilderijen, zilveren ge bruiksvoorwerpen enz. Veiling: DONDERDAGMIDDAG 2 UUR A. H. Zellenrath BERLIJN, 25 Juni (D.N.B.) Ook van daag heeft, naar het D.N.B. verneemt, de Royal Air Force in luchtgevechten aan de Kanaalkust een zv. are nederlaag geleden. Bij een poging om landinwaarts te vliegen, ondernomen door gevechts- en jachttoestel- len in het kustgebied rondom Calais, scho ten Duitsche jagers 21 Britsche vliegtuigen van het type Spitfire neer. Tegenover deze laatste Duitsche overwinning staan slechts drie verloren eigen toestellen. De laatste 24 uur verloor de R.A.F. dus alleen bij aanvallen op de kust van het be zette gebied 41 vliegtuigen, terwijl het Duitsche luchtwapen slechts zes verloren toestellen had te boeken. Marine-artellerie schoot in den nacht van 24 op 25 Juni twee Britsche gevechtsvlieg tuigen neer, die probeerden het Noord- Duitsche kustgebied binnen te vliegen. In totaal heeft het Duitsche luchtwapen van 16 tot 22 Juni 125 Britsche vliegtuigen neer gehaald. NEW YORK, 25 Juni (D.N.B.) Zoowel het zeer pro-Britsche en interventionistische comité Fight for Freedom als het isolationistische co mité America First heeft zich in krachtige bewoordingen uitgesproken tegen steun aan &e Sovjet-Unie. Volgens de New York Times heeft de eere voorzitter van eerstgenoemd comité, senator Glass, verklaard, dat het Sovjet-ideaal niet aanvaardbaar is voor de nieuwe ordening der wereld. Volgens een bericht van de New York Herald Tribune heeft prof. O'Brien op een groote vergadering van America First gezegd, dat het Amerlkaansche volk door propaganda noch bedrog er toe kan worden gebracht voor den tyran Stalin te vechten. Churchill, aldus O'Brien, heeft de gevoelens van het Amerikaan- sche volk gekwetst toen hij de Vereenigde Sta ten opriep de wapens op te nemen tegen tiet dappere kleine Finland, om den afschuwelijk- sten ombrenger, dien de wereld ooit gekend heeft, op zijn bloedigen troon te handhaven. Ook dë democratische senator Clark waar schuwde tegen hulpverleening aan de anti christelijke regeering van Stalins régime. Volgens den Washingtonschen corresponded van de New York Sun zou de materieele hulp voor de Sovjets de hulp van de V. S. voor En geland op het critieke oogenblik benadeelen- Washingtonsche kringen zijn daarom van me®* ning, dat het beter zou zijn de Sovjets met hu eigen middelen te laten strijden. j 3 de Associate" Press, de president van de Union Pacific f nnn/1 T rtffnv.-t ttnvlrloord rïot Vi 4 -ï avi tc+P I n IS road, Jeffers, verklaard, dat hij ontsteld is °^gt net volstrekte gebrek aan belangstelling van Amerikaansche volk in de huidige crisis. geestdrift, die tijdens den wereldoorlog Ver. Staten heeft geheerscht, ontbreekt volkomen. Bovendien is Amerika reeds in log, ofschoon de kanonnen nog niet hebben sproken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4