Krachtige luchtaanvallen op Leningrad Duitsche troepen in Baltisch gebied v Gunstige beslissing in talrijke aan de Oostgrens slagen Ook Finland tegen de begint den strijd Sovjet-Unie De Rijkscommissaris spreekt Nieuwe bonnen Stuka 's vernietigen 15 Sovjettreinen Malta gebombardeerd Verduistering r Dansen in het openbaar verboden „Admiral Scheer" op basis teruggekeerd. Duizenden distributie bonnen ontvreemd Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Procureurs-generaal benoemd J' Militaire successen Van grooten omvang teekenen zich af President Risto Ryti houdt een radiorede tot het Finsche volk Hoe een zaak te s Gravenhage aan het licht ktvam VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 VRIJDAG 27 JUNI 1941 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23077 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets, per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere reoel meer 16 cents. DE OPERATIES AAN HET OOSTELIJK FRONT Luchtalarm in Boekarest Ital. weermachtsbericht TOESPRAAK VAN DEN PAUS Italiaansche divisie gereed voor Sovjet-front BERLIJN, 26 Juni (D.N.B.) Over slechte, stoffige wegen zijn Duitsche troepen, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, tot het vroe ger door de Sovjets bezette Baltische gebied doorgedrongen. Door de be volking met verbazing aangekeken, trekken zij steden en dorpen binnen, Terwijl de eerste boerenhoeven langs de grens kennelijk geëvacueerd zijn, stonden eenige kilometers daarachter boeren, werklieden en visschers voor hun huizen en gaven levendige uiting aan hun blijdschap' dat de Sovjets verdwenen zijn. Motorschip uitgebrand DU IT SC H WEERMACHTSBERICHT Turku gebombardeerd Massa-bijeenkomst te Amsterdam Aardappelen Melk Kaas Boter Eieren Toilet- en huishoudzeep Door bliksem getroffen Zeep voor wasscherijen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 26 Juni (D.N.B.). Op indus- Wiecle doelen in Leningrad zijn de beide laatste dagen buitengewoon felle luchtaan vallen gericht, zoo verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. In Leningrad bevinden zich groote metaalfabrieken, werfinstaTlaties, de grootste vhegtuig-onderdeelenfabrieken en fabrieken voor springstoffen en werktuigen, welke de stad tot het middelpunt van de oorlogsindustrie der Sovjet-Unie maken. Naar het D.N.B. verneemt, heeft een groep stuka's gisteren 15 Sovjet-transporttreinen ver nietigd. De treinen waren bezet met troepen en vervoerden ook auto's en oorlogsmateriaal. Toen de stuka's te voorschijn kwamen en steeds weer tot den aanval overgingen, sprongen de Sovjet-soldaten uit de treinen. Zij trachtten aan den bommenregen te ontkomen. De vluchtende soldaten werden door den luchtdruk der ont ploffende bommen meters ver weggeslingerd. De aanvallen werden pas gestaakt, toen alle 15 treinen vernield waren. Volgens het rapport van een verkennings vliegtuig waren alle treinen uit de rails gewor pen; naast de spoorbaan was het één groote ravage van spoorwagens, rails en dwarsliggers, machinegeweren en ander oorlogsmateriaal. Tal rijke wagens stonden in brand en herhaaldelijk kon men kleine ontploffingen in de munitie lading waarnemen. Uit Boekarest meldt 'Stefani: Hedenochtend hebben Sovjetvliegtuigen een aanval onderno men op de Roemeensche hoofdstad. Het eerste alarm duurde drie uur. Het luchtafweergeschut en jagers zijn terstond in actie gekomen, maar de Sovjetvliegtuigen, die eenige bommen had den neergeworpen, zijn onmiddellijk gevlucht. De schade is onbeteekenend. Men betreurt twee slachtoffers, een vrouw en een oude man. Het is van belang er op te wijzen, dat de Sovjet- Russische vliegers hun bommen neerwierpen in de omgeving van de orthodoxe .kerk, waar een der grootste ziekenhuizen van de hoofdstad is gevestigd. Om 11.55 werd voor de tweede maai luchtalarm gemaakt. Dit duurde tot 12.30 uur. ROME, 26 Juni muniqué van het luidt: (Stefani). Het 396ste com- Italiaansche hoofdkwartier In den afgeloopen nacht zijn de vliegvelden van Malta gebombardeerd. Tijdens luchtgevech ten tusschen onze jagers en vijandelijke jagers boven net eiland zijn twee Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Onze jagers hebben een af- deeling vijandelijke bommenwerpers ontmoet en een Blenheim neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duit- sche vliegtuigen vijandelijke schepen, die ten Noorden van Marsaloech (ten Oosten van To- broek) voeren, aangevallen. Britsche vliegtuigen hebben Benghazi gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand twee massale aanvallen op ons garnizoen te Debra Tabor ge daan: beide aanvallen werden snel afgeslagen. In het Westen van Galla en Sidamo is de vijan delijke druk door onze doeltreffende tegenaan vallen verminderd. BERLIJN, 2-7 Juni. (D.N.B.). De R. A. P. vloog in den afgeloopen nacht naar Sleeswyk- Hoistein en naar het Rijnseh-Westfaalsche in dustriegebied. Zij wierp op verschillende plaat sen lukraak een aantal bommen, die eenige materieele schade van niet-militairen aard en geringe verliezen aan personen veroorzaakten. Nachtjagers schoten een vijandelijk toestel neer. Het Rijkscommissariaat maakt bekend-: De Rijkscommissaris voor het bezette Nede, landsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, heeft de opdracht, verstrekt aan den substituut officier Dubois te 's Hertogenbosch, tot het voorloopig waarnemen der zaken van den pro cureur-generaal te 's Hertogenbosch, ingetrok ken. Hij benoemde op grond van par. 1 van zijn verordening 108/40 (vierde verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen) mr. van Leeuwen, advocaat te Alkmaar, tot procu reur-generaal te 's Hertogenbosch. Voorts benoemde de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden op grond van dêzelfde bepalingen de heeren mr. dr. J. van Genechten in Den Haag en mr. de Rijke in Arnhem, die belast waren met de voorloopige waarneming der zaken van den procureur-gene raal, tot procureur-generaal. i ROME, 27 Juni (D. N. B.) Ter gelegen heid van de sluiting van het Eucharistische Congres in den staat Minnesota (Ver. Staten) heeft de Paus een radiotoespraak gehouden, Waarin hij wees op de beteekenis van „Liefde, eenheid en Christelijke hulpvaardigheid". Ten slotte gaf de H. Vader Zijn Apostolischen Zegen. Mussolini heeft Donderdagochtend, naar Stefa ni officieel meldt, in een stad in de Povlakte, de eerste gemotoriseerde divisie van het expeditie corps geïnspecteerd, dat naar het Sovjetfront gaat vertrekken. De strijd tegen de Sovjet-legers. Een Duits che stoottroep aan het Oostfront in actie (Telefoto Hoffmann-Stapf) Zonsondergang 27 Juni 22.07 Zonsopgang 28 Juni 8.19 Ylaanepkomst 7.15 ondergang 22.52 Op grond der verordening van den rijkscom missaris no. 20/41 beveelt de commissaris-gene raal voor de openbare veiligheid, S.S.-Gruppen- führer, het volgende: 1) Tot nader order is het dansen in het openbaar verboden. Reeds verstrekte vergunnin gen worden hiermede ongeldig. 2) Overtredingen worden volgens de desbetref fende bepalingen van de verordening gestraft. Deze verordening treedt met de bekendmaking voor de radio en in de pers in werking. Donderdagmiddag 4 uur is te Hoogkerk bij Groningen tengevolge van het vlamvatten door vonken uit de pijp van den motor in het ijzeren motorschip ,,Dollard", eigenaar Anton Abels, ge domicilieerd te Nieuweschans, brand ontstaan. Binnen korten tijd stond de geheele lading, be staande uit 800 pakken stroo, wegende in totaal 32.000 kg., in lichter laaie. De brandweer uit Hoogkerk verleende assistentie, doch kon niets anders uitrichten dan de lading overboord wer pen. Alles werd een prooi der vlammen, alleen het ijzeren geiuamte is intact gebleven. Ver zekering dekt de schade. UIT HET FÜHRERHOOFDKWARTIER, 26 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten zijn ook gisteren de opera ties te land en in de lucht systematisch voortgezet. Nadat de beslissingen in talrijke grensslagen te onzen gunste zijn gevallen, teekenen zich operatieve successen van grooten omvang af. In het Westen wordt de strijd tegen Groot- Brittannië met succes voortgezet. Duikbooten vielen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan op de scheepvaartwegen naar het Brit sche eiland convooien aan, welke door een groot aantal torpedobootjagers zwaar werden bevei ligd. Verdere aanvallen waren gericht op afzon derlijk varende schepen. In het geheel werden acht vijandelijke koop vaarders, met in totaal 48.800 b.r.t., tot zinken gebracht. De zware kruiser „Admiral Scheer" is, onder commando van kapitein-ter-zee Krancke, na langdurige succesvolle actie in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan op een Duitsch steunpunt teruggekeerd. Hij heeft daarbij, zooals reeds vroeger bekend is gemaakt, in totaal 152.000 b.r.t., o.m. een heel convooi van 18.000 b.r.t., tot zinken gebracht. De hulpkruiser „Pinguin", die ter belemme ring van den vijandelijken handel in overzee- sche wateren in den strijd was gebracht, is in den Indischen Oceaan in een gevecht met den veel sterkeren Britschen zwaren kruiser „Corn wall" verloren gegaan. De commandant en het grootste deel der be manning vonden na heldhaftigen strijd den dood. Een deel geraakte in gevangenschap. De Kruiser „Cornwall" werd beschadigd. In een ac- ïe, die maandenlang heeft geduurd, heeft deze nulpkruiser, onder bevel van den kapitein-ter- zee Krüder, den Atlantischen Oceaan en den Indischen Oceaan bevaren en ruim 140.000 b. r. ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht en een groot aantal koop vaarders met waardevolle lading opgebracht, die inmiddels op Duitsche steunpunten zijn aange komen. In totaal heeft deze roemrijke en succes volle kruistocht geleid tot het verlies van bijna tweehonderdduizend b.r.t. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij. In den strijd tegen de Britsche aanvoeren heeft het luchtwapen voor de Oostkust van En geland een koopvaarder van 1500 b.r.t. tot zin ken gebracht en met bommen treffers geplaatst op een tweeden grooten koopvaarder. Britsche formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben ook gisteren bij aanvallen zonder effect op de bezette gebieden in het luchtruim van Calais zware verliezen geleden. Jagers scho ten 21, luchtafweergeschut 5 Britsche jagers neer. In den afgeloopen nacht zijn luchtaanvallen gericht op havens aan de Engelsche Zuidkust. Bij goed zicht op den grond werd in de door luchtaanvallen reeds op verstrekkende wijze vernielde installaties van de ravitailleerings- branden ver- haven Southampton een reeks wekt. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Juni in de wateren bij Tobroek Britsche vlootstrijdkrachten aangevallen en een lichten kruiser en een tankschip tot zinken gebracht. Een zware kruiser kreeg een bomtreffer. Gisteren hebben Duitsche formaties gevechts vliegers met succes militaire doelen in Haifa aangevallen. Zwakke Britsche afdeelingen gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht enkele brisant- en brandbommen in het Noord-Duit- sche kustgebied neergeworpen. In een kamp werden verscheiden krijgsgevangenen gedood of gewond. Nacht jagers schoten twee van de aan vallende Britsche vliegtuigen neer. Van 15 tot 25 Juni werden 136 Britsche vlieg tuigen neergeschoten en wel 117 in luchtgevech ten en door nachtjagers, 14 door afweergeschut en 5 door eenheden der marine. In denzelfden tijd gingen in len strijd tegen Groot-BrittaBfiië 35 eigen vliegtuigen verloren. BERLIJN, 26 Juni (A.N.P.) „De positie van Finland is opgehelderd". Dit antwoord heeft men heden in de Wilhelmstrasse ge geven op desbetreffende vragen van ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers. Nadat gisteren, zoo voegde men hieraan toe, bommenwerpers en troepen der Sovjet- Unie Finsch gebied hadden aangevallen, is het Finsche leger thans aangetreden ter bescherming van het Finsche grondgebied en aan de zijde van Duitschland overge gaan tot den tegenaanval op de Sovjet- Unie. De president der Finsche republiek, Ryti, heeft Donderdagavond een radiotoespraak ge richt tot het Finsche volk, waarin hy in zijn inleiding verklaarde, dat het vredelievende Finland opnieuw het doel van een wreeden aanval is geworden. Onmiddeliyk na het uit breken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is de Finsche grens herhaal delijk door de Sovjet-Unie geschonden. Het protest, dat hierover werd ingediend, was vergeefscb Sedert gisteren hebben de strijdkrachten van de Sovjet-Unie, zoo verklaarde presi dent Ryti, zonder zich om verdingen te bekommeren en zonder oorzaak, op aan wijzing van haar regeering uitgebreide oor logshandelingen in alle deelen van het land, vooral tegen open dorpen en vreed zame inwoners gepleegd. Nauwelijks ne gentien maanden na den eersten aanval is zoodoende onze tweede verdedigingsstrijd begonnen. De nieuwe aanval van de Sov jet-Unie op Finland vormt als het ware het sluitstuk van een politiek, die na den Dezer dagen hebben wy er melding van ge maakt, dat een bewoner van de Pletterijkade te Den Haag het slachtoffer was geworden van drie brutale oplichters, die by hem waren bin nengedrongen, zich aandienden als rechercheurs en na huiszoeking f 2000 meenamen, De bewoner, een 45-jarige monteur, had van deze zeer brutale afpersing aangifte gedaan by de politie. De Centrale Opsporingsdienst stond aanvankelyk voor een raadsel en hoe dieper zy op de zaak inging, hoe grooter het raadsel werd. Het moest namelyk wel verwondering verwek ken, dat de monteur, die uit den aard van zijn beroep een eenvoudig leven moest lyden, de kapitale som van f 2000 in huis had, er boven dien een auto op nahield en, zooals verder bleek, de beschikking had over kostbaar meubilair en een piano, die niet minder dan f 1350 had ge kost. Ook uit de houding en de leefwijze van de Wside zoons, 17 en 15 jaar oud, concludeerde men, dat er met den vader iets niet in den haak was De recherche zocht verband tusschen de weel derige leefwyze en het feit, dat de 17-jarige zoon gedurende geruimen tijd werkzaam was geweest op een distributiékantoor en daar mo gelijk bonnen kon hebben ontvreemd. Met in gang van deze maand was de jongen ontslagen wegens een huishoudeiyke aangelegenheid. Men voelde hem aan het politiebureau aan den tand en hoewel hij hardnekkig bleef ontkennen, moest hy ten slotte toch toegeven, in den loop der maanden duizen den bonnen te hebben ontvreemd, welke vernietigd moesten worden. Het geheele gezin wist hiervan. Man, vrouw en zoon hielden zich bezig met het afweeken van de bonnen van de veilen en ze zooveel mogelyk in ouden toestand te brengen. Men verkocht den enormen voor raad steeds aan hetzelfde adres en verdien de er in den loop der afgeloopen maanden ruim f 10.000 mee. By een huiszoeking door de politie vond men nog slechts f 800. Ook in de richting van de afnemers deed de politie opsporingen en het gelukte haar, twee personen te arresteeren. Vader en zoon worden voor den officier van 'Justitie geleid. De moeder en de jongste zoon bev'nden zich op vrye voeten. Het feit, dat de oudste zoon I Juni van dit jaar ontslagen was uit zyn betrekking aan het distributiekantoor, bracht natuurlijk met zien mede, dat de goudstroom plotseling ophield. De talryke afnemers van de bonnen, die hun voor raden weer betrokken van het eene tusschen- adres, vermoedden wel, dat de bron ontsproot in het huis aan de Pletterykade en om zich nu min of meer te dekken voor het verlies, dat zy leden, nu de bonnen niet meer verkrijgbaar waren, pleegden zij de brutale chantage, waar over eenige dagen geleden zooveel te doen is geweest. Zij namen de +'2000 mee en voelden zich betrekkelijk veilig, omdat zy veronderstel den, dat de monteur van deze chantage toch geen aangifte zou durven doen by de politie. De man drufde het echter wel. Hij wilde zoodoende de bedreigers ihtimideerèn en het hun onmoge- lyk maken een tweede chantagepoging te plegen en bovendien de politie op een valsch spoor brengen, want hy had zich voorgenomen om, indien hij door de politie met de oplichters zou worden geconfronteerd, te doen alsof hij hen niet kende. Nu echter dé zaak toch verloren was, heeft de monteur uit de foto's, die de politie hem voor legde den 42-jarigen A. L. herkend als een van de drie personen, die dien bewusten Zaterdag middag zijn woning waren binnengedrongen. Deze man bevond zich toevallig in het Huis van Bewaring. Hy had zich Zondag in de Blauwe Tram naar Leiden bevonden, toen jok een van de rechercheurs, die met het onderzoek in deze saak zyn belast, daar met zijn gezin gezeten was. Deze herkende tijdens de tramreis L. als ver dacht van een inbraak in een van de Haagsche randgemeenten. Toen in Leiden het eindpunt was bereikt, bracht de rechercheur zyn man netje over naar de Leidsche politie, die den man insloot. L. was dus dadelyk ter beschikking, aangezien hy zich nog steeds in het Huis van Bewaring bevond. Het onderoek in deze zaak duurt voort. vrede van Moskou beoogde de zelfstandig heid van ons land te vernietigen, en ons volk in slaverny te brengen. De president der republiek gaf vervolgens een nauwkeurige opsomming van de verschil lende door de Sovjet-Unie tegen Finland ge richte intrigues en maatregelen, zooals reeds medegedeeld in het Finsche blauw-witboek. Onder verwijzing naar de vergeefsche pogin gen van de Finsche regeerlng om met den Oos telijken buur tot een vergelyk te komen, zeide de president voorts, dat de liefde voor den vrede en de wil tot vrede van het Finsche volk zyn afgestooten op het voornemen van de Sovjets, de zelfstandigheid van Finland te ver nietigen, hetzy door binnenlandsche omwente lingen en moeilijkheden, hetzij door geweldda dige verovering van het land. Toen de w?s der binnenlandsche revolutie als gevolg van de sterke vrijheidsliefde en de eenheid in ons volk scheen afgesloten, zoo verklaarde presi dent Ryti in dit verband, besloot de Sovjet- Unie den weg van het geweld van Duiten af in te slaan. Bezield door dit voornemen, eischte de volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken Molotof by de onderhandelingen te Berlyn van 12 en 13 November 1940, dus nauwelijks zeven maanden na het sluiten van den vrede te Moskou, van Duitschland de vrye hand om zijn rekening met Finland al te sluiten en dit land te kunnen liquideeren. Wy zyn den Duit- schen rykskanselier den diepsten dank ver schuldigd voor het feit, dat hy zich toentertyd tegen deze elschen der Sovjet-Unie heeft ver zet. Sedert het uitbreken van den oorlog der groote mogendheden heeft men, zoo ging de president voort, duidelyk kunnen constateeren, welk streven de Sovjet-Unie volgde en wat haar standpunt in dezen oorlog is. Zij heeft het uitbreken van den oorlog toegejuicht en steeds er naar gestreefd hem te verlengen en uit te breiden, opdat de Europeesche en in dien mogelijk ook de niet-Europeesche volken moreel en materieel verzwakt een gemakkelyke prooi zouden worden voor het Sovjet-imperia^ lisme. Op niets ontziende wyze heeft de Sov jet-Unie de toestanden uitgebuit en zoo ge raakte Finland, toen de oorlog tusschen de groote mogendheden aan de verschillende fron ten woedde, in een eenzamèn stryd tegen de Sovjet-overmacht. Vervolgens legde president Ryti den nadruk op den plicht van Finland om zich thans te verdedigen met alle ter beschikking staande moreele en militaire middelen. Hy wees op het eensgezind front, dat zich van de IJszee tot aan de Zwarte Zee tegen de Sovjet-Unie heeft ge vormd en gaf uiting aan zijn geloof in de over winning en zyn vertrouwen in de Finsche weer macht en haar veldmaarschalk Mannerheim. President Ryti besloot zyn toespraak met ne volgende woorden ,De eeuwen hebben bewezen, dat op de plaats, waarop het iot ons heeft geplaatst, geen blijven de vrede te bereiken is. Steeds staat ons een druk van het Oosten in den weg. Om dezen druk te verlichten, om de eeuwige bedreiging te verwijderen en om den komenden geslachten een gelukkig en vreedzaam leven te waarbor gen, strijden wij onzen verdedigingsstrijd" De Finsche regeering zal over de betrekkingen tusschen Finland en de Sovjet-Unie en den daarui' voortgevloeiden toestand morgen een blauw-witboek uitgeven, waarin documenten en bylagen gepubliceerd zullen worden. Naar het D.N.B. meldt is Turku vandaag hevig door de Sovjet-luchtmacht gebombar deerd. Er zyn vele branden uitgebroken Ook het slot te Turku werd getroffen, doch hier is de schade onbeteekenend. Zooals men zich zal herinneren, Is Turku ook in den oorlog van 1939-1940 zeer door Sovjet-luchtaanvallen ge teisterd. Nader wordt over den aanval op Turku be-, kend, dat zeven personen gedood en 27 gewond werden. O.m. werden arbeiders op weg naai hun werk met bommen bestookt. De Finsche jagers verdreven de Sovjet-Russische bommenwerpers en verhinderden een tweeden aanval. De aanval werd verricht in drie golven, waarby in totqai 38 toestellen boven de stad verschenen. Hedenavond wordt op het IJsclubterrein aan het Museumplein te Amsterdam een massabij eenkomst gehouden, waarop de Rijkscommissa ris, Rijksminister Seyss-Inquart, een rede zal houden. Spreker zal daar antwoorden op de vraag „Wat nu?", een vraag, welke by velen ryst nu de oorlog tusschen het nationaal-socia listische Duitschland en de communistische Sovjet-Unie is uitgebroken. Deze gelegenheid zal een der laatste mogelyk- heden zijn, waardoor de Rykscommissaris het bezette Nederlindsche gebied wil opwekken zich positief voor de nieuwe orde uit te spreken. Deze groote propaganda zal beoogen de Nederlanders tot andere inzichten te brengen aldus ver klaarde de organisatieleider Ministerialrat Dr. Finck. De nieuwe ontwikkeling der feiten zal aantoonen, dat de nieuwe orde in Europa komt als een onafwendbare historische gebeurtenis. Voor deze grootsche demonstratie zyn vele Nederlanders en Duitschers uitgenoodigd, velen ook zullen uit eigen beweging komen, in totaal naar schating 24.000 Maar er worden nog vele anderen verwacht. Extra treinen uit schier alle deelen van het land worden hedenavond in Am sterdam verwacht. Luidsprekers aangebracht door den Reichsautozug zullen ervoor zorg dra gen, dat iedere belangstellende het geheel uit stekend zal kunnen volgen. Van het station af- zullen met muziek groote groepen van deelnemers naar het IJsclubterrein worden gebracht. Ter opluistering zullen de Duitsche en de Nederlandsche Arbeidsdienst een eerewacht vormen. Zoowel in Amsterdam ais in andere steden zal worden zorg gedragen, dat de deelnemers per extra trams kunnen worden vervoerd. Naar wij van bevoegde zyde vernemen, kan erop gerekend worden, dat voor degenen, die met speciale treinen van de Duitsch-Nederland- sche samenkomst te Amsterdam naar hun woon plaatsen terugkeeren, voldoende verkeersmidde len ter beschikking zullen staan. Desbetreffende besprekingen zijn gehouden met de hiervoor in aanmerking komende tram- en autobusonder nemingen e.d. De secrètaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor het .t-oopen oer daarbij vermeide rantsoenen. Bon „08" van de aardappelendistributiebon- kaart: 30 Juni tot en met 6 Juli, 2 K.G. per bon. Bon „23" van de melkkaart: met 6 Juli 1% Liter per bon. 30 Juni tot en Bon „69" en „79" van de „bonkaart algemeen": 30 Juni tot en met 13 Juli, 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig tot en met 27 Juli a.s. Bon „22" en „23" van de boterkaart: 30 Juni tot en met 16 Juli 250 gram boter per bon. Bon „22" en „23" van de vetkaart: 30 Juni tot en met 16 Juli, 250 gram boter per bon. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 15 cent reductie verleend. Bon 89 van de bonkaart „algemeen" lot en met 6 Juli een ei per bon. 30 Juni Woensdagmiddag heeft een hevig onweer ge woed te Horn by Roermond. De 25-jarige tim merman M. Hengelen, werkzaam aan den bouw van een huis, werd door den bliksem getroffen en was onmiddellijk dood. Twee andere arbei ders geraakten buiten kennis, doch konden on gedeerd huiswaarts gaan. Gedurende het tydvak van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 3 Augustus a.s. geeft de met „38" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeep- pasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door h£t pu'jliek, doch uitsluitend wordt beschikbaar ge steld ten behoeve van wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onveranderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de was scherijen eerst een bon van hun klanten in ont vangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzy ineens, netzy by gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo venstaand voorschrift ook geldt voor de zooge naamde „waschverzenders". die slechts als tus- schenpersoon tusschen het publiek en de was scheryen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's, enz., voorzoover het handdoeken, poets- en stofdoe ken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kaD ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvangende distri butie periode, mogen reeds den daaraan vooraf gaande Zaterdag worden gebruikt. O O O Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: SU. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1