Draait U ieder Donnet je om voor U liet uitgeeft! Victoria-Water Het vreemdelingenverkeer in 1940 Jongen doodt in drift zijn vader fy&m VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS Prijzen .van kersen Prijzen van aardappelen <0 <0 7 Jli/ri/icndijeó Koning Bienfait VOEDING IN DEZEN TIJD Journalisten veroordeeld ABDIJ VAN AD Engelsche luchtaanvallen meer* DE PLAATS VAN DEN LANDBOUW Provinciale samenwerking der V.V.V.'s nv rrDAENSCHED!1 VRIJDAG 27 JUNI 1941 Ruzie van zijn ouders de aanleiding Na Den Haag komt de tentoon- stelling in verschillende steden Naar verboden zender geluisterd en pamfletten verspreid Begrafenis mr. P. van Regteren Altena Grondslagen van de kerk bloot gelegd HET NIEUWE DUITSCHE BOEK Tentoonstelling te Den Bosch geopend Congres Ned. Ver. van Reinigings directeuren Persoonsbewijs voor journalisten Resultaten beneden het normale peil, maar beter dan ver wacht werd Congresvergadering der A.N.V.V. te Amsterdam VROUW DOOR BLIKSEM GEDOOD Regeling van maximum veiling- prijzen in voorbereiding Moe-Loom-Lusteloos BOERDERIJEN AFGEBRAND Mr. ir. N. J. van Leeuwen UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Commissaris van politie ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT: Moderne Houtbewerkingsmachines Noord-Holl. Machinehandel Wormerveer - Tel. 81574 VERCADMIUMMEN LAKKEN - SLLJPEN Donderdagavond heeft zich in het gezin van den 40-jarigen J. van den B. te Halsteren een drama afgespeeld, dat het hoofd des huizes het leven heeft gekost. Er heerschte ruzie tus- schen man en vrouw, waarover de 18-jarige «on, G. van den B., zich zoo driftig op zijn Vader maakte, dat hij dezen met een tweetal nessteken, een in het hoofd en een in de hart- «treek, het leven benam. De jeugdige dader, die als een oppassende jongen bekend stond en veel berouw over het gebeurde toonde, heeft den dokter gewaar schuwd en heeft zich ter beschikking van de politie gesteld, die hem in voorloopige bewaring heeft genomen. De getroffene laat 7 kinderen achter, van wie G. de oudste is. In hem verliest de Hooge Raad een onwaar deerbaren medewerker. Namens het parket sloot mr. Berger zich hier bij aan. Voorts spraken nog de heer Kirberger namens commissarissen en directie van de Nationale Hy potheekbank mr. Thöne, namens de Tariefcom missie, die béiden het werk en den persoon van mr. Van Regteren Altena herdachten, en eenige familieleden. Aan de groeve dankte een zoon voor de be langstelling. Hoe kan ik met de beschikbare middelen een zoo goed mogelijke voeding bereiden? In dezen tijd is dit in alle gezinnen een vraagstuk, waar de huisvrouw dagelijks mee te maken heeft. En niet alleen mee te maken heeft, doch daarbij ook dagelijks moet trachten op te iossen. Alle hulp en alle wenken, die in dit opzicht gegeven kunnen worden zijn welkom <^mdat deze •r toe by kunnen dragen de huisvrouw de op lossing van dit probleem eenigszins te verge makkelijken, haar op nieuwe gedachten kun nen brengen en de oogen kunnen openen voor niet vermoede mogelijkheden. Dat de voorlichting en de practische wen ken, welke van overheidswege in dit opzicht gegeven worden, groote belangstelling genieten, is wel gebleken uit het succes, dat de tentoon stelling „Voeding in dezen tijd", welke in do eerste helft dezer maand door het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd in 's-Gravenhage was georganiseerd, is geworden Het aantal bezoekers(sters) dezer tentoonstel ling is ver boven de verwachting geweest en de waardeering, welke het publiek voor deze wijze van voorlichting getoond heeft, is een aanwij zing dat het Rijksbureauvoor Voedselvoorzie ning hier inderdaad goed werk heeft verricht. Voeding in dezen tijd !s natuurlijk geen Haagsch probleem, het is voor iederen Neder lander van beteekenis, in welke plaats of in welken uithoek van het land hij zich ook be vindt. Het doel van deze voorlichting, welke juist haar waarde vindt in aanschouwelijkheid en in een direct contact tusschen deskundige en bezoeker, zou dan ook in geenen deele be reikt worden, als deze tentoonstelling niet in onderscheidene plaatsen des lands opnieuw werd gereorganiseerd. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening heeft dit ook onmiddellijk begrepen en reeds van het begin af aan stond vast, dat deze ten toonstelling in de komende maanden in ver schillende steden zou worden gehouden, o.a. in Amsterdam, Rotterdam, Groningen en En schedé. Groningen is het eerst aan de beurt en daar zal deze belangwekkende expositie Vrijdag a.s. door den directeur-generaal van de Voedsel voorziening,'ir. S. L. Louwes, om 11 uur in de „Harmonie" geopend worden. De directeur van het voorlichtingsbureau van den voedingsraad, dr. C. den Hartog, zal bü die gelegenheid een toelichting geven. De tentoonstelling is voor het publiek geopend van Vrijdag tot en met Maan dag. Voor 't Landesgericht te 's-Gravenhage ston den twee journalisten terecht, de 33-<arige W. R., wonende te Castricum en de 46-jarige H. van de W., thans te 's-Gravenhage. Beiden werden be schuldigd van het verspreiden en vermenigvul digen van Duitsch-vijandige geschriften. Van de W. was bovendien ten laste gelegd, te hebben geluisterd naar den Oranje-zender en dit laatste gaf hij toe. Beiden ontkenden vlugschriften te hebben vermenigvuldigd. R. had echter zoo'n pamflet, dat hij op zijn lessenaar vond, medegenomen naar huis en het daar laten liggen. De Staatsanwalt achtte ten aanzien van v. d. W. het verspreiden van pamfletten niet bewezen, wel echter het luisteren naar een verboden zen der. Te dien aanzien eischte hij zeven maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Tegen R. eischte hij drie maanden met aftrek. De uitspraak luidde voor R. drie maanden, voor Van de W. vijf maanden, beiden met aftrek van voorarrest. Naar aanleiding van het bericht van de ver oordeeling door het Duitsche landgerecht van twee personen, die zich ten tijde van het plegen van de ten laste gelegde feiten-journalist kon den noemen, deelt het Verbond van Nederland- sche Journalisten mede, dat deze personen, de 33-jarige W. R. te Castricum en de 46-jarige H. van de W. te 's-Gravenhage, geen lid zijn van dit verbond en zich dus thans, na het in werking treden van het Journalistenbesluit, geen journalist meer mogen noemen. Te 's-Gravenhage is onder groote belangstel ling op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. P. van Regteren Altena, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Op de begraaf plaats waren o.m. aanwezig vele raadsheeren en oud-raadsheeren in den Hoogen Raad, de advocaten-generaal, mr. C. W. Thöne, voorzit ter, mr. A. C. M. T. Ruys, ondervoorzitter van de Tariefcommissie, leden van deze commissie, Vele leden van de zittende en staande magistra tuur, jhr. mr. A. K. C. de Brauw, wd.-deken der orde van advocaten, en vele anderen. In den stoet kwamen o.m. mede prof. mr. J. Kosters, tungeerend voorzitter van den Hoogen Raad, •nr. w. J. Berger, procureur-generaal, en mr. A. B. Somer, griffier van den Hoogen Raad. Prof. Kosters bracht namens den Hoogen Raad *n den griffier een laatsten groet aan den over ledene en herdacht zijn voortreffelijken arbeid den Raad van Beroep voor belastingzaken. Zooals men zich wellicht herinnert, verricht prof. van Giffen te Aduard in Groningen sinds verleden jaar opgravingen ter plaatse van de vroegere Cisterciensersabdij St. Bernaert te Ad- wert. Hierbij zijn niet alleen de grondslagen van de abdijkerk blootgelegd, welke aantoonen, dat de kerk gebouwd werd naar het voorbeeld der moederkerk te Citeaux, doch ook is voor de vroegere plaats van het hoofdaltaar het vrijwel ongeschonden graf gevonden van Emanuel de Suscalo, eens bisschop van Cremona en later monnik te Aduard. Veertig jaar na zijn dood heeft abt Fredericus pogingen gedaan om -jjn zaligverklaring te verkrijgen; deze Italiaansche ordebroeder heeft dan ook eenige vereering als Zalige genoten. Het gebeente, dat ook na de verwoesting van de abdij in 1580 diep in den grond rustte, zal thans, dank zij de medewerking van Rijksmo numentenzorg en van prof. van Giffen, naar de abdij der hervormde Cisterciensers O. L. Vrouw van Sion te Diepenveen worden overgebracht. Gisterennacht vlogen enkele Engelsche vlieg tuigen boven ons land en wierpen hier en daar brisant- en brandbommen. Eenige 'woonhuizen kregen glasschade. Een boerenhoeve werd ge troffen. Een tweetal koeien werd gedood. Doo- den of gewonden onder de burgerbevolking zijn gelukkig niet te betreuren. Woensdagmiddag is in het gebouw van dc openbare leeszaal en boekerij te 's-Hertogen bosch geopend de tentoonstelling van het nieu we Duitsche boek. De opening werd bijgewoond door den heer P. P. J. A. v. d. Putt, uit Eindhoven, voorzitter van den Bond van Katholieke leeszalen in Ne derland, voorts door directies en besturen van de leeszalen te Breda, Tilburg, Maastricht, Eind hoven en Oss. Van Duitsche zijde waren aanwezig de Orts- kommandant te 's-Hertogenbosch, Hauptmann Strümpfel, Hermann Stölzer, Leiter der amtli- chen deutschen Beratungsstelle en Postinspektor Buse, Leiter des deutschen Dienstpostamtes De heer H. C. M. Wijffels, voorzitter van de Bossche leeszaal, sprak het openingswoord, waarna de tentoonstelling werd bezichtigd. Op den tweeden dag van het congres der Nederlandsche Vereeniging van Reinigings directeuren werd tot lid-secretaris der com missie tot onderzoek van het vuilveiwijderings- vraagstuk in Nederland-benoemd ir. W. A *G. Weststrate, hoofdlngeuieur der stadsreiniging te Amsterdam. In verband met het overlijden van den pen ningmeester, den heer Verzijlbergh, werd a's zoodanig gekozen de heer H. van Driel te Haarlem. Voor de in 1942 te houden jaarvergadering werd Groningen aangewezen Na deze bijeenkomst werden de gebouwen en het reinigingsmaterieel van den Leidschen gemeentelijken reinigingsdienst op het centraal terrein van den dienst Noorderstraat 18 be zichtigd. Tenslotte volgde een door fraai weer begun stigde boottocht over de Kager- en Brasemer- meren, welke aangeboden werd door het ge meentebestuur van Leiden. De rijksinspectie van de bevolkingsregisters heeft den burgemeesters bij rondschrijven ken nis gegeven, dat met het uitreiken van een per soonsbewijs aan een journalist kan worden ge wacht, totdat de betrokkene in het bezit is van een „pas voor journalisten", afgegeven door het Verbond van Nederlandsche Journalisten, aan gezien het beroep journalist thans als een be schermd beroep te beschouwen is. Wanl U moet liet allerlieste op Uw bonnen Icoopcn. Dus op bon No. 55 2 pakjes Van Houten s puddi ngpoeder.. Kwaliteit en samenstelling zijn zoo, dat iedere pudding onverschillig welken smaak U kiest - een aangename verrassing is, zelfs voor den meest verwenden fijnproever. Serveert U eens zoo'n Van Houten's pudding en U zult er zeer te vreden mee zijn. amandeltjes, vruchten 17Vi ets sinaasappel, citroen, caramel, frambozen 15 ets chocolade, vanille I2H ets Bon nummer voor 2 pakjes Sedert langen tijd heeft men in ons land te weinig waardeering enbelangstelling voor den landbouw. In den loop van het laatste jaar is deze waardeering wel grooter geworden, en is le belangstelling wel gegroeid, maar men kan ieh toch niet onttrekken aan den indruk, dat lit van voorbij gaanden aard is. Sinds de nood ons bedreigt, heeft men weer meer respect voor den boer. Maar ook alleen, omdat de nood ons bedreigt. Daarom zal het verschijnsel der ver hoogde belangstelling en waardeering wel van even langen of korten duur zijn als de oorlog. Zoodra deze geëindigd zal zijn en men weer kan gaan werken aan het herstel van den interna tionalen handel, zal vreezen wij de boer weer vergeten worden en het platteland weer overgelaten aan zijn eigen lot. Thans zal men het werk der regeering wel op prijs weten te stellen, die door haar crisismaatregelen in de afgeloopen jaren heeft bijgedragen tot het be houd van den landbouw, maar na den oorlog zal men den huidigen toestand weer vrij snel vergeten en de maatregelen afkeuren, welke ge nomen worden ten bate van de boeren. Toch zou de huidige situatie een les moeten zijn, die we nooit meer vergeten mogen en dieVe zeer goed moeten begrijpen. Zooals eerst Italië en later Duitschland de les van den vorigen oorlog hebben begrepen en daarvan thans de vruchten plukken. Indien men niet bevattelijk is voor an dere argumenten, zou deze ervaring reeds vol doende moeten zijn om blijvende waardeering voor den landbouw aan te kweeken. Afgezien van het argument echter, dat het nuttig kan zijn in tijden van rust wat meer geld voor bepaalde doeleinden uit te geven om in tijden van onrust meer zekerheid te hebben, zijn er nog tal van motieven te vinden, waarom het noodzakelijk is aandacht aan den landbouw te besteden. Ook redenen, welke onmiddellijk in geld waardeerbaar zijn, en voor sommigen zijn er geen zwaarwichtiger redenen dan deze. Zui ver economisch bezien is de Nederlandsche land bouw van groot belang. Er zijn daarbij ook nog motieven van hooger en meer ideëelen aard, maar zeker niet minder dwingend, welke het noodig maken te zorgen voor een krachtigen en welvarenden boeren stand. Deze motieven zijn te vinden in de waar de, welke een geestelijk en lichamelijk gezonde boerenstand heeft voor de volkskracht en de cultuur van ons land. Het minste, dat men eischen kan van den stedeling, als hij getuigen wil van zijn belang stelling en waardeering voor het platteland, is, dat hij kennis neemt van hetgeen daar leeft en van de problemen, waarmee de boer in zijn be drijf te maken heeft. En dan kennis nemen op het BESTE NATUURLIJKE BRONWATER eerlijke en onbevangen wijze. Hij moet weten af te dalen van het hooge standpunt, waarop nij zichzelf heeft geplaatst, en vaak "niet met recht. Hij moet het idee prijsgeven, dat de stedeling boven den boer verheven is en hij moet bij de beoordeeling van het platteland andere normen aanleggen dan die, welke hij in zijn eigen toe past. Indien hij dit doet, zal hij het rijke leven van het platteland kunnen zien, zooals het wer kelijk is. Hij zal dan niet zoo vlug komen tot een sentimenteele verh'eerlijking van het boeren leven, die niet meer past bij dezen tijd. Hij zal zich niet te buiten gaan aan lofzangen, waarin hij den "boer even hoog ophemelt als hij hem vroeger diep minachtte, maar hij zal den land bouw en het platteland op de juiste waarde leeren schatten. Er is onlangs een boekje verschenen over den landbouw in de Nederlandsche gemeenschap, uitgegeven door Paul Brand in zijn bekende „Verkenningen"-reeks, in welk boekje de waarde van den landbouw voor het Nederlandsche volk op juiste wjjze wordt bepaald. Dit boekje voldoet in bijna elk opzicht aan de eischen van nuch terheid en bezonkenheid, welke men aan een dergelijke publicatie mag stellen. De schrijver, ir. M. B. Smits, weet den juisten toon te treffen en het goede midden te houden. Hij vervalt niet in overdreven prijzingen van den boerenstand en hij beschouwt het platteland niet als alleen zaligmakend. Hij verdeelt de menschen niet in moreel en lichanjelijk gezonden en zieken, waar van de eersten alleen maar te vinden zijn op het land, de laatsten alleen maar in de stad. In vele publicaties van den laatsten tijd kan men als reactie op de vroegere minachting voor den boer een dergelijke verdeeling van het mensch- dom aantreffen, maar niemand staat hier met meer wantrouwen tegenover dan de boer zelf, die dergelijke uitingen werkelijk wel op de juiste waarde weet te schatten. Maar de schrijver hoedt zich ook ervoor, de waarde van den landbouw te zeer uitsluitend economisch te bezien. Overtuigd van het groote economische belang van den landbouw, kent hij daarnaast ook de groote waarden van den boe renstand voor het cultureele leven. De grootste verdienste van het boekje is wellicht, dat het niet ontstaan is uit de gedachte van de tegen stelling van stad en platteland, maar dat het den landbouw beschouwt in de Nederlandsche gemeenschap, hem de plaats geeft, die hem toe komt, zonder andere deelen van deze gemeen schap van hun plaats te verdringen. Het is een zeer leerzaam en nuttig boekje, dat een ruime verspreiding verdient, omdat het de voornaamste vraagstukken van onzen land bouw op duidelijke wijze bespreekt. E. De Landbouw in de Nederlandsche gemeen schap, door ir. M. B. Smits, uitg. N.V. Paul Brand's Uitgeversbedrijf, Hilversum. Na de bevredigende resultaten, die 1939 gebracht had aldus begint het verslag over 1940 van de algemeene Nederlandsche Vereerriging voor vreemdelingenverkeer, dat vandaag tijdens de congresvergadering in Krasnapolsky te Amsterdam werd uitge bracht waren de verwachtingen van 't Ne derlandsche vreemdelingenverkeer ook voor 1940 hooggespannen. Niemand kon verwachten, dat in de Mei dagen ons land in een oorlogscatastrophe zou worden gestort, die alle verwachtingen in rook deed vervliegen. Niettemin werd beseft, dat het thans meer dan ooit voor allen in het V.V.V.-wezen een dure plicht was zich met kracht te wij den aan het herstel van het Nederlandsche leven. In dezen geest heeft de A.N.V.V. zich met de ruim 300 V.V.V.'s gezet aan den wederopbouw van het vreemdelingenverkeer. Toen na de oorlogsdagen vaststond, dat de mogelijkheden tot reizen in ruime mate aanwezig waren en het er om ging het reizend publiek over het doode punt heen te helpen, werden onmiddellijk maatregelen getroffen om door een propaganda-actie van het vacantie-seizoen te redden wat er te redden viel. Hoewel de resultaten van het vacantie- seizoen 1940 de zeer sombere verwachtingen van Juni in het algemeen weerspraken, ble ven voor het geheele land de uiteindelijk behaalde resultaten van het seizoen ver be neden het normale. Opvallend was overigens, dat het belang rijkste vacantiebezoek zich tot enkele zeer bepaalde gebieden beperkte, waar zelfs van een druk vacantieseizoen gesproken kon wor- ■den, terwijl vele andere vacantiegebieden, die toch alle aanspraken kunnen doen gelden op de belangstelling van den vacantiegauger en toerist, vermeden werden. Waren de omstandigheden, in 1940. in het al gemeen vol moeilijkheden, toch mag als licht punt aangevoerd worden, dat meer aandacht kon worden geschonken aan de interne concentratie van het V.V.V.-wezen in provinciaal en landelijk verband. Het tot stand komen der nog ontbrekende provinciale V.V.V.'s, het levendige verband, dat gelegd kon worden met de vergadering van pro vinciale vertegenwoordigers, waren eenige be langrijke resultaten van het toegenomen con tact met de binnenlandsche organisaties op V.V.V.-gebied. Op het eind van 1940 telde ons land 27 provinciale en streek-V.V.V.'s, alsmede 350 plaatselijke -V.V.V.'s. Met de richtlijnen voor V.V.V.-propaganda- drukwerk en het toeristische handboek voor Ne derland werd een begin gemaakt van groot op gezette actie van bljjvenden aard en diepgaande strekking. In het kader der noodzakelijke concentratie, werden door de A. N. V, V. besprekingen ge voerd met de streek-V.V.V.'s in Overijssel en Noord-Holland, alsmede met de plaatselijke V.V.V.'s in Zuid-Holland, teneinde in deze pro vincies tot oprichting van provinciale V.V.V.'s te komen, die tot een intensiever onderling contact 'der betrokken lichamen in de genoem de provincies moeten leiden. In deze drie' pro vincies werd principieele overeenstemming be reikt en is de officieele oprichting der provin ciale V. V. V. reeds geschied of kan zij binnen afzienbaren tijd worden verwacht. Zooals uit rekening en verantwoording blijkt, waren de inkomsten in 1940 ongeveer f 41000. minder dan die in het voorafgegane jaar. Gezien de ongewisse toestanden in de geheele wereld, achtte het dagelijksch bestuur het gewenscht een reserve aan te leggen, teneinde eventueele tegenslagen in de toekomst te kunnen opvan gen. Een batig saldo kon worden gevormd van f 24.000.welk bedrag als reserve naar 1941 is overgebracht. Omtrent de gevoerde acties wordt o.m. nog medegedeeld, dat voor de actie „Vacantie in Vredig Vaderland" een uitgebreid tochtenboek „Kris kras door Nederland" in een oplaag van 30.000 exemplaren werd uitgegeven en 10.000 af fiches in kleurendruk werden aangemaakt. Met medewerking 'van de P.T.T. werd de slagzin „Va cantie in Vredig Vaderland" als poststempel op 10 der grootste postkantoren in ons land ge bruikt, terwijl een korte propagandafilm met de noodige copieën werd gemaakt, waarvan de vertooning in ruim 100 bioscopen over het ge heele land was verzekerd. De Mei-gebeurtenissen hebben echter belet, dat deze intensieve campagne, waarvan de aam vang reeds zooveel succes beloofde, Werd voort gezet. Voor de actie „Vlieg er 's uit" na de oorlogs dagen, werden o.m. 10.000 affiches en 300.000 vouwblaadjes verspreid. Het filmarchief der vereeniging bestaat thans uit 13 normaalfilms en 10 kleurensmalfilms. Het fotoarchief omvat ongeveer 2000 onderwer pen, In „Krasnapolsky" te Amsterdam is de congresvergadering gehouden van de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer De voorzitter van de ANVV. mr. dr. L. N. Deckers, hield een openingsrede, waarin hij be gon met hulde te brengen aan den nestor van het bestuur, den heer de Meester, die de tach tig jaren al lang overschreden, met jonge kracht nog steeds de ziel is van de belangrijke Bussum- sche VVV daarvoor iederen dae opnieuw het noodige wérk verricht en nooit in Den Haag de bestuursvergaderingen van,de ANVV verzuimt. Ook sprak hij woorden van waardeering tot zijn voorganger baron Krayenhoff die zich gedu rende zijn veeljarig presidium bemind neeft gemaakt, in de kringen van het vreemdelingen verkeer door zijn voorkomendheid, zijn hulp vaardigheid en nimmer verflauwenden ijver. Wij. Nederlanders, zoo zeide dr. Deckers ver der o.m., wij houden er van nu en dan eens van honk te gaan. Het reizen en trekken zit ons in het bloed. Ons land is het land van de wijde vlakten en verre horizonten, het, land van de oneindige zee Die groote ruimten altijd rondom ons. ncoden ons. ja dringen ons tot. een tocht. En maar wat gaarne geven wii toe aan dien drang. In het verleden was het niet. anders dan thans. En wat danken wij niet daaraan. Eeuwen geleden reeds bezochten onze jonge intellec- tueelen de universiteiten en wetenschappelijke centra van gansch ons werelddeel De jonge gezellen en ambachtslieden trokken van mees ter tot meester Europa door en onze zeelieden lieten de vaderlandsche driekleur waaien over alle zeeën der aarde. Hun namen leven voort aan de Noordpool en in het diepe Zuiden, in Oost en in West en de beurtvaarders van Eu ropa groeiden uit tot, de grondvesters van een wereldrijk., het Rijk der Nederlanden, dat zijn grondgebied meet in vier deelen der wereld Die zin tot reizen kweekt ondernemingsgeest en deze op zijn beurt leidt tot onderzoek, oe fening, inspanning en gezonden durf. Heeft ook hedendaagsch Nederland die vruchtèn niet geplukt? Wil men een voorbeeld? De nimmei rustende menschelijke geest, schept ons als een van de grootste resultaten van zijn arbeid die machtige vinding, waardoor wij ons met me chanische vleugelen kunnen verheffen tot in de hooge luchten, verre boven de wolken. Wat hebben wij gezien? Het volk van trekkers en zeevaarders leverde de voortreffelijke lucht- piloten die in bekwaamheid, vaardigheid en beleid wellicht geëvenaard, maar niet overtrof fen kunnen worden. Is het te verwonderen, dat wij, die zelf zoo van reizen en trekken houden, die zoo gaarne, zeker, verpoozing en ontspanning maar niet minder toch ook verruiming van den gezichts kring. leering en ontwikkeling gaan zoeken in den vreemde, altijd bereid waren op onze beurt den vreemdeling gastvrijheid te bieden? Is het te verwonderen, dat wij een stap verder zijn gegaan en ons hebben ingespannen om den vreemdeling er toe te brengen naar hier te ko men om kennis te maken met het volk, zijn in stellingen van wetenschap en cultuur, met de wondere schoonheid van ons heerlijke land? Het laatste jaar, het spreekt vanzelf, bleef onze arbeid tot diensten voor den landgenoot beperkt. Maar daaraan hebben wij ons dan ook met volle kracht gegeven. Het vorige jaar werd in samenwerking met de spoorwegen, den A. N. W. B. en Horecaf, en gesteund door de plaatse lijke V. V. V.'s een krachtige propaganda ge voerd voor het handhaven van de vacantieplan- nen, een propaganda, die steMlg niet zonder succes is gebleven. Dit jaar moest, door allerlei omstandigheden, voortvloeiend uit de beperkin gen, welke wij ons in menig opzicht hebben op te leggen, die propaganda wat worden getem perd. Maar nog altijd geldt het parool: ga ge nieten van bosch en heide, van duin en zee, van meren en plassen, van het schoon onzer Neder landsche steden, van wandelen en fietsen, van zeilen en roeien, geest en lichaam sterken in de vrije natuur, genieten van al die kostelijke ga ven, door God zelf met milde' vaderhand ons menschen geboden. Reeds voor Mei 1940 hadden wij ons gezet aan de inwendige versterking van onze organi satie. Nu onze actie naar buiten beperking moest ondergaan, hebben wij ons met verdub- beide kracht aan dit versterkingswerk gewijd. Meer samenhang en daardoor de mogelijkheid tot nog grootere krachtsontplooiing willen wij brengen in het groote inlichtingen- en propa- ganda-apparaat, dat de A. N. V. V. reeds is. Er zijn immers 351 plaatselijke V.V.V.'s, 15 streek- en 10 provinciale V V. V.'s, m.a.w. over het ge heele land verspreid, staan 376 V. V. V.-licha- men gereed om belangeloos aan ieder, die het wenscht, hun goede diensten te bewijzen. Zij alle willen in eensgezindheid samenwerken onder groote economische, sociale en cultureele; oelangen, aan het vreemdelingenverkeer ver bonden, te bevorderen. Laten zü dan ook, door mede te werken aan de inwendige versterking van onze organisatie, bevorderen, dat zij voor dit waarlijk nationale werk steeds meer geschikt worden. Het vreemdelingenverkeer eindigt niet. bij de grenzen van gemeenten, streek of provin cie. De V.V.V.'s moeten niet eikanders mede dingsters, maar elkanders medewerksters zijn. Wij hopen weldra te bereiken, dat alle V.V.V.'s van een provincie, meer nog dan tot dusverre, komen tot krachtigen gemeen- schappelijken arbeid, tot hartelijke samen werking in de provinciale vereeniging, die haar alle moet omvatten en dat de provin ciale vereenigingen hetzelfde doen in de A.N.V.V. Dr. Deckers uitte ook zün dankbaarheid voor de belangstelling in den arbeid, betoond door de plaatseiyke en provinciale besturen. De tijd, dat men de bevordering van het vreemdelingen verkeer als een onschuldige liefhebbery be schouwde voor menschen, die wat tydpasseering zochten, ligt gelukkig achter ons. Meer en meer ziet men, dat een goed geleide, goed toegeruste doelmatige en doelbewuste bevordering van het vreemdelingenverkeer groote waarde heeft voor heel het land. Tot slot vroeg dr. Deckers moedig te blijven voortwerken aan de taak van de A.N.V.V. in het belang van land en volk. Het jaarverslag, op deze vergadering uitge bracht, alsmede de voordracht, welke ir. J. Gratama, vice-voorzitter van de vereeniging .Hendrick de Keyser" heeft gehouden over oude Nederlandsche architectuur, vindt men elders in dit blad. Woensdagavond is tydens het hevige onweer, dat te Vlijmen gewoed heeft, de 32-jarige vrouw M. Biezemans door den bliksem getroffen en op slag gedood. De vrouw was gehuwd en moe der van twee kinderen. Naar aanleiding van berichten over verkoopen van kersen op het hout, waarbij hooge prijzen werden betaald, deelt de gemachtigde voor de prijzen mede, dat er een regeling betreffende maximum veïlingprijzen voor kersen in voorbe reiding is. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op geves tigd, dat bij de vaststelling daarvan geen reke ning zal kunnen worden gehouden met de hooge prijzen, welke den laatsten tijd voor aankoop van kersen op het hout werden besteed. Naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, is de prüs van de vroege aardappelen' voor de eerstkomende twee weken vastgesteld op II cent per k.g. Behalve de vroege aardappelen zullen ook krielaardappelen verkrijgbaar worden gesteld waarvoor de prys gedurende de week van 23 tot en met 28 Juni is bepaald op 6% cent per k.g., nadien echter op 6 cent per k.g. Bovendien biyven gedurende de eerstvolgen de twee weken behalve de vroege aardappelen ook oude aardappelen verkrijgbaar tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Er wordt aan herinnerd, dat de duurste soort van deze oude aardappelen 8 cent per k.g. kost. De prijs van de vroege aardappelen zal na de eerste twee weken geleideiyk aan den prijs der oude aardappelen worden aangepast. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er echter de aandacht op, dat, zoolang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroege aardappelen geldt, in geen geval voor oude aardappelen meer mag worden berekend dan de daarvoor vastge stelde prijzen. werken stimuleerend en opwekkend. Tydens het onweer van Woensdagavond sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer J. Vrugteneel te Nij verdal. In een oogwenk stond de boerderij in lichterlaaie. Alleen het vee kon worden gered. De vrouw van V. werd bewuste loos geslagen, terwijl een 8-jarig dochtertje brandwonden opliep. Het huis en de inboedel waren laag verzekerd. Voorts werd een begin van brand veroorzaakt op een boerderij te Haar- le. Hier wist men met hulp van de buren het vuur te blusschen. Denzelfden avond werd tydens hevig onweer een boerdery in de buurtschap Verwolde onder Laren (Gld.) door den bliksem getroffen. Het woonhuis ging in vlammen op. Het vee werd gered, doch de voorraad hooi ging verloren. De nieuwbenoemde procureur-generaal bij het Bossche gerechtshof, mr. ir. N. J. van Leeuwen, was advocaat en procureur te Alkmaar. Hij is geboren 4 Juli 1902 te Haarlemmermeer uit een oud boerengeslacht. Na voleinding zijner middelbare schooloplei ding studeerde hy van 1922 tot 1928 aan de Technische Hoogeschool te Delft en tevens rechten aan de ryksuniversiteit te Leiden In 1928 behaalde hy zijn diploma als civiel-inge- nieur en werd hy geplaatst als opzichter bij het Julianakanaal in Limburg. Gedurende de jaren 1928 tot 1929 bezocht hu de school voor reserve-officieren der bereden artillerie te Ede tot hij den officiersrang ver kreeg bij dat wapen en voltooide daarna zijn studies in de rechten. Hu behaalde in 1931 te Leiden zijn meesterstitel, waarna hu zich in Alkmaar vestigde als advocaat en procureur. In 1934 werd hij uit den militairen dienst ontslagen op grond van zijn lidmaatschap der NS.B. In de N.S.B. was hu eerst groepsleider te Alk maar, eenigen tüd later kringleider en i.n 1933 districtsleider van het district Noord-Holland (Noord). Toen dit district in een ander werd opgenomen, meldde hij zich aan bü de W.A. De ontvanger der registratie en domeinen J. J. Willegers is verplaatst van het kantoor der registratie en domeinen te Woerden naar de inspectie der directe belastingen te Rotter- dam-buitengemeeniten, en de ontvanger der directe belastingen, registratie en domeinen A. H. Kuiper van het kantoor der directe belas tingen, registratie en domeinen te Doesburg naar de inspectie der directe belastingen te Amsterdam. Benoemd is tot commissaris van politie te Zaandam in vasten dienst J. Kemper, thans inspecteur van politie te Zaandam. Proefstation voor Bouwmaterialen en Bureau voor Chemisch Onderzoek Amsterdam, Da Costakade 104. Tel. 83047 gecomprimeerd en ln vloei baren toestand N.V. W A. HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam, Amsterdam, Groningen, Utrecht, Hengelo, Dieren Tandjong Prlok en Soerabaja prima constructie NIEUW en GE BRUIKT. - Levering uit voorraad ll» V Pm A Kil Hooge Botholstr. 114 TeL 5636

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3