cte fMbi&aiid I Bachs „Hohe Messe' i r STAD Prijsopdrijving import goederen Clandestiene handel in gestolen textielwaren In memoriam mr. P. van Regteren Altena ZATERDAG 28 JUNI 1941 WAAR ROLT Een parel in Haarlems muziekhistorie Vijfduizend genoten van dit meesterwerk DE ZOMER KWAM Josjizawa uit Batavia vertrokken L REMBRANDT De geprolongeerde echtgenoot LUXOR Een zonderlinge gast JACHT ZONDER GENADE Cinema Palace HET DOLENDE HART Een mislukte liefde in Frans Hals SPAARNE-THEATER „De wildernis roept" Ruth Hellberg en Paul Kniiger in Jacht zonder genade" Recollectie-club voor Haarlem en O. VELSEH Centrale keuken BARMHARTIGHEIDS- GEVOEL *n Kwade kans..?! In uw wagen moet u niets wagen..., autorijden m&g geen kansspel ztjnj op den weg moet u het aékgr wet pal Terwijl het lied van den merel in de Heemsteedsche bosschen klonk (Berichten reeds geplaatst in een deer van onze vorige oplaag f 5.000.boete opgelegd Zware straffen voor vijf Hagenaars Herdenking in plechtige zitting van Hoogen Raad RETRAITEN St. Alphonsus'retraitenhuis Amersfoort Heinz Rühmann is hier weer de kleine bur german, die evenzeer door geluk als door pech achtervolgd wordt en tenslotte zegevierend uit de worsteling te voorschijn komt, omdat hij een goed mensch is en omdat eerlijk 't langst duurt. Hij heeft echter een feilen strijd te leveren tegen een booze schoonmoeder, een onaangenamen werkkring, een hinderlijke eer zucht bij1 zijn vrouw en niet het minst tegen het toeval, dat hem een schuld van ruim drie duizend mark op den hals schuift. Het loopt hem tegen, de misverstanden zijn niet van de lucht en het zoo gelukkig begonnen huwelijk dreigt spaak te ïoopen. De scheiding staat voor de deur, schoonmama zou in haar baard lachen ais ze er een had en de arme echtgenoot ziet geen uitkomst meer en geeft zich moedig aan den drank over. Dan echter komt de loutering. Heinz ontpopt zich op kantoor plotseling als 'n energiek zakenman en hij alleen weet, dat hij dit uit woede en vertwijfeling is geworden, maar hoe dan ook: hij maakt indruk op zijn directie, die hem een aanzienlijke promotie laat maken, waardoor hij niet alleen zijn zelf vertrouwen, maar ook zijn huwelijksgeluk te rugvindt. En terwjjl schoonmama zich zit te verheugen over de mislukking van haar dochters huwelijk, hebben Heinz en zijn vrouw elkaar allang weer gevonden. Als gezegd: Lingen heeft deze grap niet zon der élan verteld. Hij moest natuurlijk het een en ander aan Rühmann's spel overlaten, maar hij wist hem toch ook eenigszins te dirigeeren en dit beteekent al wat bij een zoo gepronon ceerde figuur als Rühmann. In alle geval heb ben Lingen en Rühmann samen een onderhou dende film gemaakt, waarmede men zich best kan amuseeren. Naast Rühmann spelen Hertha Feiler en Ida Wüst, respectievelijk als echtgenoote en als schoonmoeder, verdienstelijke rollen. Het is in Parijs, de stad met vele mogelijkhe den op allerlei gebied, dat in een derde rangs hotel een vrouw wordt vermoord. De zaak krijgt al direct een geheimzinnig tintje, wanneer blijkt, dat de vermoorde de ge wezen vrouw is van den kunsthandelaar Bra- neaux, doch thans onder den invloed is geraakt van een afperser, Morone geheeten. Dit heer schap tracht natuurlijk munt te slaan uit het verleden van de „vrouw", door haar naar Bru- -neaux's dochter Yvette te sturen, ten einde van haar geld los te krijgen. Daar Morone contant geld noodig heeft en Yvette dit via haar moeder niet kan geven, besluit hij zelf het varkentje te wasschen en stapt naar Bruneaux toe, dien hij dwingt direct contant geld van de bank te halen. Dat Bruneaux grif betaalt is te wijten aan het dreigement van Morone, om deze kwestie openbaar te maken, wat Bruneaux tot eiken prijs wü verhinderen, wijl zijn dochter dien dag juist verloofd is met een advocaat. Hl een onbewaakt oogenblik begaat Morone een vergissing; hij steelt n.l. een collier, dat op de schrijftafel van Bruneaux ligt. Deze dief stal is de indirecte oorzaak van den dood van zijn vrouw, terwijl hij daardoor zelf in de val loopt Er is veel spanning, die ten top stijgt tijdens het verhoor van de diverse hotelgasten. Er is niet veel doorzicht en vernuft noodig om te bevroeden, dat de strooper, die in de füm .Jacht zonder genade" beschuldigd werd van een moordaanslag op den jachtopziener Kuhnert, niet alleen terecht wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken, doch ook in derdaad onschuldig moet geweest zijn. Even zoo kost het weinig moeite te ontdekken, dat des stroopers mededinger-in-de-liefde wel wat meer van dezen moordaanslag afweet, zooals het ook al direct duidelijk is, dat deze laat ste den lateren moord op den jachtopziener pleegt. Maar al staat het uiteindelijk Happy end" dan ook al meteen vast en in welke film weet men het niet van -evoren? toch is het gegeven in dermate snel opeenvolgende gebeurtenissen uitgewerkt, dat het geheel een zeer boeiende film is geworden, ietwat ingewik keld wellicht door de veelheid van personen en him onderlinge betrekkingen, maar spannend door de rustige opeenvolging der feiten en vooral ten slotte door het knappe speurders- werk van de justitieele ambtenaren. De jacht zonder genade is de rake titel voor de jacht op stroopers, inderdaad zonder genade gevoerd. Een strooper, die wegens stroopen ge- ruimen tijd in de gevangenis heeft gezeten, komt na afloop terug in zijn dorp. Hij vindt zijn verloofde de dochter van den jachtop ziener, op wien hij volgens de justitieele aanklacht een schampschot zou hebben gelost getrouwd met zijn compagnon. Deze laatste gaat, als de strooper kwaad wordt op de on trouw van zijn verloofde, zinspelen op een revolver, door hem terwille van den strooper verborgen, om het bewijs van den moordaanslag te verheimelijken. De strooper heeft echter nooit een revolver bezeten en ontkent niet al leen alle schuld aan den moordaanslag, maar begint ook iets te begrijpen van het complot, dat tegen hem gesmeed werd om hem uit den weg te ruimen, opdat zijn compagnon met zijn verloofde kon trouwen. De strooper besluit het stroopen op te geven, doch tevens kost wat kost de zaak op te helderen. Opnieuw echter tracht men hem onmogelijk te maken. Zijn compagnon gaat op een avond op stroopen uit, hij wordt ontdekt door den jachtopziener, dien hij neerschiet. Door het wapen te verbergen in het bed van zijn mededinger, tracht hij de schuld van den moord op hem te werpen, maar de politie rafelt alles uiteen tot de schuld nauwkeurig komt vast te staan. De dader wordt ter dood veroordeeld en de vroegere strooper kan met de vrouw een nieuw leven beginnen. Belangrijker dan deze simpele his torie, waar doorheen nog verschillende andere zijn gevlochten, is het jachtend speuren van de justitie en de wijze, waarop ze den dader ontmaskert. Indien de film „Het dolende hart" een moraal had geformuleerd, zou zij aldus geluid hebben: speel niet met de liefde, want dan loopt het mis. Alexander Diersberg is de man die dit tot zijn schade ondervinden moet. II prend son bien on ii se trouve, maar op een gegeven moment schijnt het ernst te worden tusschen hem en Verena Wieland, die ook door Dr. Clemens Diersberg, stiefbroer van Alexander, wordt ver eerd. Deze Clemens is een ernstig man, die de chemische fabriek van de familie leidt en Alexander is een dolende ridder die zijn geld verliest in de onderneming van een louche in dividu dat zelfmoord pleegt als de politie hem komt inrekenen. Dies eischt Clemens dat Alexan der zal verdwijnen en Alexander gaat naar Zuid- Amerika, waar hij na nog een paar avonturen beleefd te hebben, eindelijk ernstig aan het werk gaat. Intusschen is Verena alleen achtergebleven, zij het niet voor langen tijd, want ten eerste verwerft zij een baby en ten tweede geeft Cle mens te kennen dat hij met haar wil trouwen. Verena is boos omdat zij vreest dat Clemens met gemeene bedoelingen zijn broer heeft wegge werkt, maar als de verliefde man den adel van zjjn plannen duidelijk weet te maken, gaat zij hem liefhebben. Dan echter verschijnt Alexan der die inmiddels ernstig is geworden en zijn rechten opeischt. Een nieuwe twist dreigt, maar een auto-ongeluk brengt den dolenden liefheb ber tot nog betere gedachten en hij belooft zijn broeder hem en Verena niets meer in den weg te leggen. Zoo komt dus alles in orde en zelfs de zieke kan rustig de toekomst inblikken, want zijn broer heeft een serum uitgevonden dat hem redden zal. Albrecht Schoenhals, Gustav Diessl en Anneliese ühlig spelen de hoofdrollen in deze film, die door Otto Linnekogel werd geregisseerd Heinz Rühmann, Hertha Feiler en Jane Tilden in de film „De gepro longeerde echtgenoot" (foto Tobis) Het Spaarne-theater brengt deze week een reprise van de film ,,De wildernis roept" met Harry Piel in de hoofdrol. Ongetwijfeld zal dit spannende filmwerk menig, op avonturen be lust, bioscoopbezoeker eenige prettige uren be zorgen. Onder de majestueuze gewelven van de eeuwenoude St. Bavokathedraal te Haarlem is gisterenavond ten gehoore van vijfdui zend personen de magistrale „Hohe Messe" van Joh. Seb. Bach onder auspiciën van de Christelijke Oratorium Vereeniging ter ge legenheid van haar dertig jarig bestaan uitgevoerd. Het was voor de eerste maal, dat deze dogmatische compositie van den grooten toondichter ini dit historische kerkge bouw met zijn beroemde orgel ten gehoore werd gebracht. Na een jarenlange studie is de C.O.V. onder leiding van den dirigent George Robert er in geslaagd een sublieme vertolking te geven van dit wondersohoone meesterwerk dat zoowel aan koor als or kest en orgel zeer zware eischen stelt. Met gouden letters zal dit klassiek muziek evenement in de geschiedenis van de bloemen stad herdacht worden. De massale belangstelling en het groote enthousiasme voor deze belang rijke gebeurtenis bewezen, dat de Haarlemmers de onzegbare waarde van dit werk beter ge waardeerd hebben dan Bachs tijdgenooten. Nu was er althans geen te vinden zooals de tuin man van graaf Sporck, die een deel der parti- Albrecht Schoenhals en Gustav Diessl in „Het dolende hart" (foto Tobis) (foto Ufa) De recollecties zullen wederom gehouden worden op as. Zndag 29 Juni in de Kapel van de Eerw. Broeders van St. Johannes de Deo in de Maerten van Heemskerckstraat, al hier, om 3 uur en om 4 uur. Laat er in deze tijden niemand ver zuimen aan een dezer geestelijke oefeningen deel te nemen, ook het opwekkend woord van Pater Vijgen C.s.s.R. zal ons zeker ten goede komen. Tevens deelen wij mede dat des morgens om 7.30 uur in bovengenoemde Kapel een gezon gen H. Mis tot intentie der vereeniging zal' worden opgedragen, waaronder algemeene H. Communie. De leiding der Centrale Keuken verzoekt ons mede te deelen, dat de gisteren gepubliceerde bekendmaking omtrent de afgifte van scheur- kaarten als vervallen moet worden beschouwd. De daarin genoemde maatregel is weer in getrokken. turen gebruikte voor het omwikkelen van vruchtboomen. Hoewel het concert eerst om kwart voor acht aanving, stonden om kwart voor zeven reeds vele honderden bezoekers in lange rijen voor den kerkingang te wachten. Toen de eerste smeekzang van het Kyrie Elei- son door het koor werd aangeheven, gloorde de gouden avondzon door de gekleurde spits bogen en tooverde een warmen glans over het middenschip en de galerijen, die tot de laatste plaats waren bezet. Onder de vijfduizend aanwezigen bevonden zich o.m. de Wehrmachts- en stadscommandant Hauptmann Flöhl, mr. Th. A. Wesstra, gemeen tesecretaris, wethouder W. J. B. van Liemt en vele prominente figuren uit de Haarlemsche kunstenaars- en ambtenarenwereld. Het beroemde kerkorgel, dat juist eenige we ken geleden een belangrijke restauratie had on dergaan, werd bespeeld door den organist Piet Halsema. Voor de groote kerkportalen was een vier meter hoog podium gebouwd, waarop het koor van de Christelijke Oratorium Vereeniging, het Utrechtsch Stedelijk Orchest en de solisten Jo Vincent, sopraan; Theodora Versteegh, alt; Han le Fèvre, tenor; Laurens Bogtman, bas; Wim van Santen, bas en H. Brandt—Buys, clave-cymbel, hadden plaats genomen. Het sierlijk orgelfront en de geheele podium- bezetting boden alleen reeds een imposanten aanblik. Een van de vele moeilijkheden bij de uitvoe ring was o.a. hoe het contact tusschen den or ganist en den dirigent tot stand zou komen, daar de eerste geheel aan het gezicht onttrokken is. „Multifilm" heeft hierop een oplossing gevon den door de eerste hangende lichtkroon een stuk omhoog te takelen en een spiegelconstruc- tie met een ingewikkeld stel lenzen te maken, waardoor het beeld van den dirigent zoo ver groot werd, dat deze door den organist gezien kon worden. Tijdens de uitvoering had de politie een „stil te-gordel" rond de kerk getrokken, zoodat geen enkel rumoer van buiten tot de kathedraal doordrong. Wegens de enorm groote belangstelling was het noodig, dat naast' de gebruikelijke fietsen stallingen in de omgeving van de kathedraal nieuwe geïmproviseerd moesten worden. Tijdens de uitvoering is wel gebleken, wel ke zware eischen dit werk vooral aan het koor stelt. Het gebruik van het beroemde orgel, dat in Nederland gisterenavond voor het eerst bij een uitvoering van de „Hohe Messe" geschiedde, heeft er zeker toe bijge dragen om de verklanking van deze Mis tot een grootsch en imponeerend geheel te ma ken. Haarlem kan trotsch zijn op deze sublie me uitvoering van de „Hohe Messe", waar van onze muziekcriticus hedenavond een verslag zal geven. Zij is werkelijk een parel geworden in de muziekhistorie van de bloe menstad en een waardige bekroning van de vele kosten en moeiten, die de C.O.V. zich hiervoor getroost heeft. Na afloop kon men dan ook allerwegen den lof hooren spreken over dezen voor Haarlem onver ge- telijken avond. Het Personeelscomité-Zomerpostzegels 1941, gevormd uit leden van het PTT-personeel te Haarlem en omgeving, deelt mede: Sinds 29 Mei jj. zijn wederom aan alle post- inrichtingen zomerzegels verkrijgbaar en wel zegels van l'A, 2yz, 4, 5 en 7% cent, die met toe slag 3, 5, 7, 8 en 11 cent kosten. Zij zijn verkrijgbaar tot en met 30 September a.s. en blijven geldig tot en met 31 Dec. 1946. De extra-opbrengst daarvan zal als volgt ver deeld worden: de helft voor cultureele doeleinden, voor cul tureel werk, ter tegemoetkoming in den huidigen nood; de helft voor sociale doeleinden, voor de be strijding van tuberculose, kanker, rheumatiek en voor A.V.O. (Arbeid Voor Onvolwaardigen) Hoe noodzakelijk het is, dat een ieder het zijne, het hare bijdraagt, om de opbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn, behoeft hier zeker geen betoog. Het zij voldoende te vermelden, dat de dra gers van onze cultuur, aan wier eeuwig schep penden geest wij het mooiste en beste in ons leven danken, maatschappelijk in stijgenden nood verkeeren en dat onze volksgezondheid door tuherculose, kanker, rheumatiek enz. wordt bedreigd Dit jaar heeft zich een groot aantal PTT-ers te Haarlem en omgeving beschikbaar gesteld om tn vrijen tijd een intensieve actie te voeren. De ze actie bestaat o.a. in het huis aan huis ten verkoop aanbieden van de zegels. Moge het publiek antwoorden met een flinke afname en moge de opbrengst van 1940 verre worden overtroffen! Zij vermeld, dat het PTT-personeelscomité samenwerkt met het plaatselijk comité, waarvan de heer Pfaff, oud-directeur van het P. en T.- kantoor te Haarlem, de leider is. Klokslag tien weerklinkt in onze laan het lied van den merel door de zomersche avond stilte. En altijd weer op dezelfde plaats, op een zelfden tak, in den zelfden boom. In zijn geslacht is hij nochtans niet aan plaats of tijd gebonden, want overal verschijnt hij, maar altijd op de zelfde plaats en op het zelfde tijdstip, hetzij tien uur, of vroeger of later, maar iederen avond voor iedereen op het zelfde tijdstip, op de zelfde plaats, ergens hoog in de lucht, bij voorkeur op den hoogsten tak van een statig-hoogen boom. Nu het eindelijk zomer is geworden en wij de avondkoelte vinden in onze tuinen, waardee- ren wij het een keer te meer, in Heemstede te wonen. Wij denken aan de groote stad nu, waar de massa haar troost en koelte zoekt op arm zalige balconnetjes tegen meterhooge huizen gehangen, met uitzicht op kale en hooge muren en altijd de zelfde menschen, dicht-opeenge- pakt. Waar zou broeder merel hier zijn zonne lied kunnen zingen? Wanneer wij aan de stad denken, proeven wij immers geen zuivere lucht, die alleen den jubel van een vogelkeel kan dragen over huizen en daken tot in het menschenhart; wij zien geen boomen, die schaduwen, en geen vijvers, die klare koelte brengen, waarin zijn lied alleen gedijen kan. Wij zien alleen maar huizen en nog eens huizen, aaneengerijd tot machtige huizenblokken, die alle uitzicht benemen op wat nog frisch en zuiver is in den avondzomerhemel: waar moet broeder merel zitten gaan? Neen, de ware zomer leeft niet, waar de menschen troost zoeken op balconnetjes en de la atste koelte sterft bij den ijscoman. Weet men daar Wat zomer is? Weet men daar wat natuur is? Wan neer hier de spierkracht van koning Thialf zich begeeft, breekt de lente los in de boo men. Wij zien de lente geboren worden uit de smeltende sneeuw. Wij zien haar groeien in het teere waas, dat om de boomen hangt. Eerst een enkel blad, hier en daar, dan opeens een zee van groen, na een paar dagen, overal, aan onze huizen, in onze tuinen, in onze straten en lanen, op onze pleinen. Wij zijn er bij, wanneer de lente komt. Maar in de groote stad? Daar scheurt een kind een kalenderblad af en een vader zegt: Vandaag begint de lente. De straten echter zijn de straten van den winter en de huizen even grijs en troosteloos. Tot op een goe den dag het kwik van den thermometer boven 5 graden stijgt en de winterjassen thuisblijven en alle menschen zeggen: Maar nü is het toch lente geworden! Dan hebben wij hier al feest gevierd, het feest van de altijd blije lente, die het aanschijn van ons dorp heeft veranderd. En de regen moge komen de trocstelooze, melancholische regen, de boomen worden immer fleuriger en de bloe men botten steeds verder uit. Langzaam maar zeker en door allen te aanschouwen als iets dat even werkelijk is als de dagelijksche gang naar het werk, voltrekt de groei der lente zich tot de jonge zomer de schoonste kleurenweelde strooit in tuin en park. En wanneer in de groote stad de troosteloosheid der grauwe hui zen nóg grauwer is door den grijzen regen, fleurt hier alles op, wordt groen nóg groener en fleuriger en frisscher. En nu is het al weer voïop-zomer en in onae ligstoelen beluisteren wij in een zuivere lucht het zuivere lied van broeder merel, wiens roep over daken en straten klinkt en een wederroep vindt in ons hart naar Hem, die ons de pracht van kleur en geur gaf, waarin dit schoone stukje ondermaansche, dat Heem stede genoemd wordt, thans gedompeld ligt. Wij zijn zoo spoedig geneigd in sleur te ver vallen en het uitzonderlijke als iets gewoons, het schoone als iets alleclaagsch te beschouwen. Maar daarom komt broeder merel er ons aan herinneren, dat wij hier leven in het hart van Gods schoone schepping en niet in het hart der menschelijke schepping: de groote stad, met haar tragische huizenblokken, aaneengerijd tot straten en nog eens straten, zonder bloemen en bloemengeur; met balconnetjes, die strand en duin, bosch en vijver moeten vervangen, met walm van stof en asfalt.luchtenmet haar toch naar schoonheid en zuiverheid, naar Gods schoo ne natuur hunkerende menschenharten, die ten slotte pas verpoozing en bevrediging vinden wanneer zij op een feestelijken dag kloppen in ons schoone, onvolprezen Kennemerland, waar de natuur fleurt op haar schoonst. Waar is de dichter, die even natuurlijk en schoon en voor ieder begrijpelijk den lof zingt op Gods schoone schepping als broeder merel in het Groenendaalsche bosch? Een handelaar in technische artikelen te Rotterdam, R., importeur en agent van buiten- landsehe fabrieken, had zijn prijzen in den zomer van het vorig jaar met 10 tot 20 pet. verhoogd, daar buitenlandsche leveranciers hem een prijsverhooging van dezen omvang hadden aangekondigd. Hij verkocht echter ook de goederen, welke 10 Mei 1940 reeds in zijn bezit waren en waarvoor hij dus den normalen prijs had betaald, tegen deze verhoogde prijzen. Daarenboven had hij het percentage van den magazijntoeslag bij de duurder geworden im port-goederen gehandhaafd, terwijl hem volgens de officieele prijsvoorschriften slechts eenzelf de bedrag in geld toekwam als hij vroeger in rekening had gebracht. Voor deze overtredingen van de prijzenbe- schikking invoergoederen no. 1 had R. zich bij den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage te verantwoorden. Bij zijn ver weer beriep hij zich op zijn positie als agent van buitenlandsche fabrieken, die hem den ver koopprijs voorschrijven. In dit geval was hier van echter volgens den inspecteur geen sprake, daar de artikelen in kwestie reeds vóór 10 Mei 1940 door R. als importeur ingevoerd waren, zoodat op de prijzen daarvan geen enkele latere prijsregeling van een fabrikant meer invloed kon hebben. R. werd veroordeeld tot f5000 boete, terwijl het vonnis op zijn kosten zal worden openbaar gemaakt. De economische rechter te 's Gravenhage heeft Vrijdagmorgen een zaak behandeld tegen vijf Haagsche kooplieden, die allen in meer of mindere mate betrokken zijn geweest bij een clandestienen handel in textielwaren, welke van diefstal afkomstig bleken te zijn. De eerste ver dachte, die zich in verband met den diefstal reeds in preventieve hechtenis bevindt, en die in deze zaak terecht stond als verdacht van het feit, dat hij de verkooper der goederen was, ontkende. Wel gaf hij toe bij het afleveren te genwoordig te zijn geweest, doch verder zou hij er part noch deel aan hebben gehad. De officier van justitie aanvaardde verdach- te's verdediging niet en vroeg een gevangenis straf voor den tijd van anderhalf jaar. Verdachte's verdediger betoogde, dat de koopovereenkomst buiten zijn cliënt om tot stand is gekomen. Verd. kan alleen beschul digd worden van het verrichten van handlan- gersdiensten. Dit feit is niet zoo ernstig. Pleiter vroeg clementie. De rechter daarentegen achtte de feiten wet tig en overtuigend bewezen. Hij veroordeelde den verd. conform den eisch tot anderhalf jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. De tweede verdachte, terechtstaande voor hetzelfde feit, gaf toe de goederen voor een bedrag van f 825 verkocht te hebben. Ook te gen hem eischte de officier van justitie ander half jaar gevangenisstraf. De verdedigster concludeerde tot vrijspraak, omdat in de dagvaarding niet het verkoopen, maar het afleveren der goederen ten laste is gelegd. De officier vraagt nu verd.'s veroordeeling we gens het verhandelen. Dat is heel iets anders. De rechter was van oordeel, dat de verd. aan den verkoop heeft deelgenomen en veroordeel de hem conform den eisch tot anderhalf jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. De drie andere kooplieden, die de goederen gezamenlijk hadden gekocht of daaraan mede plichtig waren geweest, werden conform de eischen ieder verpordeeld tot een gevangenis straf voor den tijd van één jaar. De goederen zullen aan den rechtmatigen eigenaar worden teruggegeven. De rechter schetste de verdachten als indivi duen, die in de tegenwoordige tijdsomstandig heden voor de gemeenschap gevaarlijk zijn en die hij het liefst zou opbergen voor den tijd, dat de distributie zal duren. In een plechtige zitting heeft de Hooge Raad Vrijdag het overlijden herdacht van zijn lid mr. P. van Regteren Altena. De fungeerend presi dent van het college, prof. mr. J. Kosters, voerde mede namens de griffie het woord. Altena aldus spr. behoorde tot de raadsheeren. die vóór hun intrede in den Hoogen Raad hun ge heele loopbaan in de zittende magistratuur hadden doorgebracht. Toen hij in 1936 in den Hoogen Raad kwam, werd hij aangewezen deel uit te maken van de kamer voor belastingen en onteigeningen. Juist in deze kamer was hij aanstonds ten volle op zijn plaats, doordien hij in Amsterdam, naast zijn gewone werk, met groote distinctie het lidmaatschap had bekleed van den raad van beroep voor de directe be lastingen. Voorts was de thans ontslapene een vooraanstaand lid, later ondervoorzitter van de Tariefscommissie, die de omzetbelasting behan delt. Prof. Kosters zeide het groote voorrecht gehad te hebben, den ganschen tijd, dat mr. Altena lid van den Hoogen Raad was, met hem samen te werken. Hij weet daarom hoezeer er aanleiding is het bitter te betreuren, dat hij van het college is weggenomen. Rechtspraak is geen wetenschap, maar een kunst, zeide volgens spr. eens de eerste presi dent van het hof van cassatie te Rome. Mr. Altena verstond die kunst bij uitnemendheid. Hij had er alle gaven voor. Zijn weloverwogen, bezonken oordeel had altijd waarde, dank zij aie diepgaande studie, die hij van de zaken maakte, zijn groote preciesheid, zijn scherp on derscheidingsvermogen en gevoel voor wat recht en billijk is. Hij werkte voortreffelijk samen op een terrein, dat, uitmuntend door oneindige ver scheidenheid, groote levendigheid, eeuwige ver jonging en onmiddellijk practisch nut, hooge belangen van staat, maatschappij en individu omvat. Hp is nu gegaan naar het onbekende land, waarvan geen reiziger terugkeert. De Hooge Raad zal echter zijn nagedachtenis in dankbare en eerbiedige herinnering bewaren. De procureur-generaal, mr. Berger, sloot zich bij de woorden van den president aan. Hü zeide reeds by de ter aarde bestelling gelegenheid te hebben gehad, de gevoelens van het parket te vertolken. Ook bij het parket zal de ontslapene in eerbiedige en dankbare herinnering blijven. Jhr. mr. A. K. C. de Brauw voerde het woord namens de balie. De persoonlijke eigenschappen van mr. van Regteren Altena aldus spr. bleven voor de leden der balie verborgen achter den sluier van het geheim der raadkamer. Wel deelde hij ten volle in het prestige, dat de Hooge Raad geniet door hetgeen uit die raadkamer naar voren treedt. In alle rangen werkte hy mede aan de vestiging van den diepen eerbied en het vertrouwen, dat in Nederland in de rechtspraak bestaat. Bovendien heeft hij mede gewerkt om den Hoogen Raad te doen zijn een krachtige factor in de ontwikkeling der rechts orde. TOKIO, 27 Juni. (D. N. B.) De bijzondere Japansche afgezant voor de handelsbesprekin gen met Nederlandsch-Indië, Josjizawa, is met de leden der Japansche handelscommissie uit Batavia vertrokken. Voorts werd begonnen met het vertrek der Japanners uit Nederlandsch- Indië. 14 Juli Gehuwde dames middenstand. 12—15 Juli Jonge man in 't Volle Leven (mid denstand). 1518 Juli R. K. Vrouwenbond. 19—22 Juli Meisjes (1730 jaar). 22—25 Juli Gehuwde vrouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4