SPORT EN WEDSTRIJDEN Myra, het elfje en kabouter Zwartvoet Gouden regen Elinkwijk naar de Spanjaardslaan Kamer van Koophandel voor Zaanland „NOORD-BRABAND" ZATERDAG 28 JUNI 1941 MARKTEN VESTIGINGSWET TENNIS EINDENHOUT-TOURNOOl VOETBAL Degradeert V.V.Z. morgen naar de derde klas? HalfwegOnze Gezellen WATERPOLO Wedstrijden in de Zaanstreek Veertig jaar Waterpolo WIELRENNEN H.R.C. „Excelsior" De heer Th. Kolderie 25 jaar bij den Bond van bloembollen handelaren R. K. BOND VAN ZANGVER. IN NOORD- EN Z.-HOLLAND Groot zangconcours te Lisse Inleiding van den voorzitter Nederl. Broederschap van Gedipl. Makelaars Eindexamen Industrieschool 259 Levensverzekering-Mij. „Haarlem" RESAARNHEM LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 door OWEN RUTTER De Vrijdagavond is voor het Eiudenhout-i toumooi «sen bijzonder geslaagde avond den. Voor de spelers een prettige temperatuur en voor de opnieuw in grooter aantal opgeko men bezoekers een groot aantal partijen met veel nummers voor het A-tournooi, waarm thans ook de sterkere spelers als Wilton, Bcs- schaart, Eenhoorn, Jhr. de Roy van Zuidewijn, Hoeke, mej. Kleyn, mej. Godefroy en mej. Schmier regelmatig in actie waren J. H. Knoop slaagde er in zijn enkelspel tegen Hendriks te winnen, maar verloor daarna var, Wiegers met de goede score 62, 86. J. W. C. v. d. Veer boekte een mooi succes dooi Poerink te slaan. In het dames-enkelspel noemen wij allereerst de overwinning van mej. v. d. Haar op mej. Blikslager. Mej. J. Goeting verloor met eere van mej. Kleyn, terwijl mej. Godefroy, zooals verwacht kon worden, te sterk was voor mej. M. Uitenhage de Mist. Het B-tournooi loopt intusschen regelmatig verder en in het Heeren dubbelspel konden al kwart eindstrijden gespeeld worden. De gespeelde partijen van Vrijdag waren: Heeren enkelspel A: 2e ronde: 3. H. Knoop J. H. J. Hendriks 6—4, 10—8; F. Eenhoorn—H. J. Saarberg 6—0, 6—8; J. W. C. van der Veer— H. Poerink 4—6, 8—6, 9—1; E. Verwaal—H. Stalling 3—6. 6—2, 6—3; H RorgerdingL. de Roos 3—6, 7—5, 64; Borgerding stond hier 3—6, 05 achter! 3e ronde: C. BosschaartC. A. Erdman 64, 6—4; F. Wiegers—J. H. Knoop 6—2, 8—6; H. WiltonH. Borgerding 63, 62. Dames enkelspel A: 2e ronde: Mej. L. M. Godefroy—mej. M. Uitenhage de Mist 64, 6—0; mej. E. H. Klein—mej. J. Goeting 7—5, 46, 61; mej. Van der Haarmej. Z. Blik slager 62, 1—6, 63. Heeren dubbelspel A; le ronde: Jhr. P. de Roy van Zuidewijn en H. PcerinkH. Stalling en R. Rahusen 6—4, 8—6; C. E. Erdman en Dr. ZalfstraJ. S. de Groot en G. Jonker 64, 6 4. Gemengd dubbelspel A: le ronde: Mej. L. M. Godefroy en T. Eenhoornmej. J. Goeting en Mr. J. Dolleman 64, 6—1; mevr. R. van de Klashorst en J. Th. S. Blom—Fr. R. van de Poll en H. J. Saarberg 6—1, 4—6, 6—1. 2e ronde: Mej. Klein en H. Wilton—mej. L. M. Godefroy en T. Eenhoorn 36, 62, 62; mej. Z. Schmier en E. Hoekemej M. Uiten hage de Mist en E. Verwaal 6—2, 61; mevr. Wetselaar en M. Wetselaar—mej. Blikslager en Dr. Zalfstra 64, 64. Heeren enkelspel B: le ronde: P. Stoiten'oeek C. J. van 't Wout 62, 108. 2e ronde: G. HooyenP. Stoutenbeek 6—2, 7—5; Mr. M. C. Wijt^-W. F. Vos 6—3, 6—2; J. H. BeudekerW. G. ten Houten de Lange 63, 62; W. L. BeynesC. Borgerding 2—6, 64, 11—9. 3e ronde: R. RahusenG. Hooyen 63, 64. Dames enkelspel B:: Mej H. Prangermej. Scholten 75, 64. Heeren dubbelspel B: 2e ronde: J. S. de Groot en G. Jonker—B. Alberts en Sligtenbree 64, 3—6, 6—1; Vintges en Elink Schuurman— C. J. van 't Wout Sr. en C. J. van 't Wout Jr. 69, 60. Kwart eindstrijd Vintges en Elink Schuur man—B. V. Bekker en W. Bitter 7—5, 6—4; T. de Booy en R. RahusenW. G. ten Houten de Lange en G. Hooyen 6—3, 6—4; J. H. Beudeker en W. F. Vos—Mr. M. C. Wijt en W. H. Andrê de la Porte 6—3, 61. Dames dubbelspel B: Mevr. Andringa ce Kempenaer en mevr. Soutendijk—mevr. Wetse laarAment en mej. de Roos 46, 61, 62; mevr. A. Saarberg en mevr. Hemmes—mej. A. Timmers en mej. H. S. Hendriks 64, 61. Tha.ns zal als hoofdnummer een herhaling ■van den wedstrijd plaats vinden. Daarnaast zullen nog twee wedstrijden gehouden worden, die een groot deel van de beste polos.pelers uit c,ns land te water zullen brengen. In een wat voorbarige stemming schreven we V.V.Z. vorige week reeds naar de derde klas, wanneer het bij Q.S.C. zijn derde nederlaag zou lijden. Er was toen echter geen wedstrijd in Wormerveer Vastgesteld, zoodat we onze sombere verwachtingen ten aanzien vat\ V.V.Z. tot deze veek moesten laten overs'aan. Vanzelfsprekend is er in dien tijd geen verandering in gekomen, zoodat we blijven aannemen, dat V.V.Z. bij Q.S.C. zijn derde nederlaag te slikken krijgt en.... naar de derde klas degradeert. In Ib krijgt H.F.C. bezoek van Elinkwijk, dat in Utrecht met een 3—3 gelijk spel genoegen moest nemen. Wij gelooven niet, dat de krach ten en capaciteiten van deze beide ploegen el kaar veei ontloopen en het zou ons dan ook niet verwonderen, wanneer het weer op een puntenverdeeling zou uitdraaien. Dat zou een kolfje zijn naar de hand van Volewtjckers, dat in Weesp zonder twijfel van Rapiditas wint en daardoor zijn papieren geducht ziet stijgen. In Ila heeft Spartaan zijn protest tegen Laakkwartier gewonnen, zoodat het nu uit drie wedstrijden 3 punten heeft tegen de Hage naars 5. De Rotterdammers behouden dus hun kansje, maar dan zou Laakkwartier morgen per se bij Musschen moeten verliezen en daar willen we, eerlijk gezegd, zoo maar niet in gelooven. Hollandiaan speelt zijn uitges'elden wedstrijd bij VF.C. met evenveel hoop op succes. t 25 jaar in dienst trad bij den bond van bloem bollenhandelaren. Natuurlijk zal men dit jubileum in de krin gen van het vak niet zonder aandacht voorbij iaten gaan, en hiervoor is inderdaad alle aan leiding. In 1916 kwam de heer Kolderie in dienst bij de administratie en klom spoedig op tot leider der boekhoud-afdeeling. Sinds 1934 is de heer Kolderie chef van de Ned. Sierteelt centrale. De staf van het Bureau van den Bond van Bloembollenhandelaren heeft daarmee oen zij ner bekwaamste leden ter beschikking gesteld tws het apparaat dat gaandeweg, op technisch gebied, de arbeid van den Bond tot dien voor alle exporteurs heeft uitgebreid. Kolderie heeft zijn practijk, waarin hij doorkneed was, in dienst gesteld van het overheids-apparaat, dat onvoorbereid voor zulk een omvangrijke taak kwam te staan. In den Bond was hij, na het overlijden van den heer Nix vooral, met hét secretariaat der diverse commissies (voor handelsvoorwaarden, boycotlijsten, prijscouranten, enz.) belast en dit bracht en brengt hem, evenals zijn huidige taak, in voortdurend contact met de velen die bij den bollijexport werkzaam zijn. Op Maandag 30 Juni a.s. 's middags van 35 uur zal bij Brinkman een receptie worden ge houden om den jubilaris te complimenteeren. De wedstrijd HalfwegOnze Gezellen, de laatste voor beide partijen zoo belangrijke promotie-degradatie-wedistrijd, wordt Zondag avond om 7 uur gespeeld op het Hslfweg-ter- rein. Onze Gezellen verschijnt met het na/vol gende elftal: Doel: Kinhardt. Achter. Van Zeist, Tesse- laar, Midden: Kuiper, Bosma, Verhappen. Voor: Van Schie, Bouma, Oorthuis, v. d. Pol, Wyliak. Voor de competitie van den K. N. Z. B. wer den Vrijdagavond in de Zaanstreek de navol gende wedstrijden gespeeld: te Westzaan: Heeren Kroosduikers 1Am- stel 1 14 te Krommenie: Heeren De Ham 1Meeu wen 1 28. te Zaandam: Heeren Neptunus 2Ne- reus 3 21. te Zaandijk: Dames Nereus 2Nereus 1 0—7. te Zaandijk: Heeren Nereus 1A. P- G. S. I 1 7—2. Maandagavond 7 Juli zal te Haarlem in de zweminrichting aa,n de Houtvaart een water- polo-avond gehouden worden door de water- polocommissie van den KNZB. ter herdenking van het feit. dat veertig jaar geleden op dien zelfden datum en in dezelfde zweminrichting de eerste competitiewedstrijd in Nederland ge speeld werd. Deze wedstrijd ging toen tusschen de zeventallen van HVGB en de RZC en ein digde in een 60 overwinning voor de HVGB. H. R. C. „Excelsior" hield Woensdag- en Vrijdagavond tr iningsritten over een afstand van 40 K.M. De uitslagen waren als volgt: Woensdag 2'4 Juni: 1. Leon Schelfant, 2. J. Westbroek, 3. Jaap Lasschuit, 4. Bas Fennis, 5. Charel Schelfant,6. Tony Jansen, 7. Gé Evers, 8. Willem v. Dok, 9. Wim Fennis (pech). Vrijdag 26 Juni: 1. Leon Schelfant, 2. Charel Schelfant, 3. J. Westbreok, 4. Bas Fennis, 5. Wim v. Dok. Uit hot weekblad voor Bloembollencultuur ontleenen wij het bericht dat de heer Th. Kol derie dezer dagen het feit herdenkt dat hij voor Met slechts driekwart jaar tusschenruimte staat de R. K. Zangersbcnd in Noord- en Zuid- Holland wederom aan den vooravond van een groot zangconcours, dat op 29 Juni en 6 Juli te Lisse zal worden gehouden. De organisatie van dit zangconcours werd dit jaar toevertrouwd aan de R. K. gemengd/3 zang- vereeniging ,st. Gregorius" te Lisse, ter ge legenheid van haa^ 20-jarig bestaan. De oproep tot deelname heift, zooals steeds, in den Bond een breeden weerklank gevonden, zoodac niet minder dan 44 koren naar Lisse zullen komen om getuigenis af te leggen van een bloeiend cultureel leven, waarvoor de Bond nu reeds tien jaren op de bres staat. Van boven uit West-Friesland tot diep in Zuid-Holland zullen ze weer te zamen komen, die prachtige mannen- en gemengde koren, om de ware schoonheid van den zang te demon- streeren, evenals vorig jaar te Haarlem, waar het optreden van deze koren, zelfs voor erva ren musici en muziekrecensenten een open baring was. Onder beschermheerschap van den heer F. c. J. M van Rijckevorsel, burgemeester van Lisse. heeft het uitvoerend comité ter plaatse hard gewerkt aan de voorbereiding van dit groot zangfestijn. De groote moreele en financieele steun, dien men te Lisse heeft ondervonden, mag hier wel eens extra genoemd worden. Hij is tevens een waarborg voor een vlot verloop van dit concours. Het concours zelf heeft plaats in het vei linggebouw van het H.B.G., dat daartoe voor al door de goede acoustiek, zeer geschikt is, terwijl het terrein groot genoeg is om de 1000 deelnemers per dag en het luisterend publiek een goede plaats te bieden. Ten slotte ver melden wij nog, dat beide Zondagen te 12 uur een officieele ontvangst zal plaats hebben van het eerecomité, het hoofdbestuur van den Bond, heeren directeuren en voorzitters van de deelnemende koren door den burgemeester van Lisse, den heer F. C. J. M. van Rijckevorsel, Te één uur hesft de opening van het concours plaats. Een bezoek aan dit belangryke zangersfeest zal ongetwijfeld groote voldoening schenken! Wie dtt bord voor zich ziet moet éxtrt voorzichtig zijn, want hy nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) De Kamer van Koophandel en Fabrieken voer Zaanland vergaderde in het gebouw der Kamer te Zaandam. Alvorens met de behandeling der agenda aan te vangen, hield de voorzitter, de heer J. A. E. Verkaae, de volgende inleiding: Ons is gevraagd, duidelijk de meening van het Bureau der Kamer mede te deelen, over de plaatsvindende clandestiene slachtingen, den groeien den kettings- en sluithandel en de prijs opdrijving. Het standpunt, dat wij innemen is kortweg het volgende: Als strijdend met de ingestelde wetten en ver ordeningen en indruischend tegen de zedelijk heid en openbare orde zijn deze zaken ten zeer ste te veroordeelen. Met deze mededeeling zouden wij kunnen vol staan, wanneer het niet onze vaste overtuiging was, dat de overtredingen van de betrokken wetten en besluiten niet zoo zeer geschiedt door den reëelen handel, dan wel door een soort zwarten handel, die zich daarnaast heeft ge vestigd. De lieden, die dezen zwarten hanoei uitoefenen, moeten ernstig worden gewaar schuwa, daar politie en justitie niet zullen aar zelen de scherpste maatregelen tegen hen te nemen. Ook voor den reëelen handel is een waarschu wend woord op zijn plaats. Deze waarschuwing willen wij geven, juist omdat het onze overtui ging is, dat de bonafide handelaars zich een enkele uitzondering daargelaten niet op den verkeerden weg hebben begeven. De zwarte handel en de prijsopdrijving hebben echter het gevaar in zich, zich als een besmettelijke ziekte ce verspreiden en de mogelijkheid, dat ook een tot dusver bonafide handelaar aangestoken zal worden, is dus niet denkbeeldig. Ten eerste moet worden gewezen op het ge vaar voor de volksgezondheid, dat het in den handel brengen van vele artikelen, waarop geen keuringscontróle is, met zich mede brengt. Dit argument spreekt voor zichzelf. Een leek en het zijn toch vrijwel uitsluitend leeken, die clandestien slachten en het clandestien ge slachte vleesch koopen kan niet vaststellen of het vleesch, dat op verkeerde wijze wordt verkocht, al dan niet schadelijk voor de gezond heid is. Dit geldt voor alle aan keuring onder worpen artikelen. Vervolgens moet gewezen worden op het ge vaar van verwildering van zeden in dei. handel. Het meedoen aan zwarten handel en prijsop drijving moet noodzakelijk tot een dergelijke verwildering leiden. Nu denken vele menschen, dat het ^makkelijk is later weer naar der. bonafidt^iiandel over te schakelen, maar of dit nu wc icelijk zoo gemakkelijk is, is een vraag, die met z&der meer in bevestigenden zin is te beantwoorden. Men heeft eenmaal geleerd groo- tere risico's te aanvaarden, met de mogelijkheid van groote speculatiewinsten en om van de groote winstmogelijkheden afstand te doen, waar de rem van het geweten eenmaal is weg genomen, wordt o.i. zulk een karaktersterkte vereischt dat geen gemiddeld mensch, en zeker niet iemand, die zich reeds op het verkeerde pad heeft begeven, daaraan kan voldoen. Waar zou het verder met de waardigheid in den handel heen moeten, wanneer de reëele handel zich in toenemende mate met den zwar ten handel zou gaan bezig houden? Alle ljjn en alle stijl zouden verloren gaan. Het is een zeer moeilijke tijd, waarin wij leven, doch een eerste eisch is, dat alles wat wij door moeten maken met waardigheid wordt gedragen. Daarom mag de handel, om verlies te voorkomen of specu latiewinsten te maken, zich niet op paden be geven waardoor deze waardigheid verloren gaat. Er is nog meer. Van de zijde der consumenten bezien is het niet in de eerste plaats de breede massa, die de voordeelen van extra rantsoenen verkregen uit den zwarten handel, kan genieten Er wordt gezegd, dat dit geen bezwaar is, omdat alles wat door den sluikhandel niet in circulatie gebracht zou worden, toch over de grenzen zou verdwijnen. Van bevoegde zijde is ons uitdruk kelijk medegedeeld, dat alleen die goederen wor den geëxporteerd, waarvan Nederland te veel heeft, in ruil voor goederen, waarvan Nederland te weinig heeft. Afgezien daarvan houdt het argument van hen. die den zwarten handel goed willen praten, geen steek. Alle Nederlanders maken een slech ten tijd door en de waardigheid eischt, dat niet een bepaald bevolkingsdeel zich in betere om standigheden plaatst dan het andere. Voor prijsverhoogingen, welke noodzakelijk zijn, is het volgen van een wettigen weg moge lijk, wanneer op dezen weg hinderpalen worden ontmoet b.v. het proces loopt niet snel ge noeg m een bepaald geval wil de kamer alle mogelijke moeite doen om deze hinderpalen uit den weg te doen ruimen. Op grond van al deze overwegingen dringt het Bureau er bij den handel met klem op aan. zich van den zwarten handel verre te houden. Vervolgens werd de rekening- en verantwoor ding der Kamer over het jaar 1940 vastgesteld. Besloten werd, in samenwerking met eenige zusterkamers en in overleg met de Ned. Spoor wegen te komen tot een uniformen aanvang en beëindiging van het werk in de verschillenae ondernemingen gedurende den winter 1941/42, in verband met de verduisteringsvoorschriften en de aanpassing van den treinenloop daaraan. De ervaringen, opgedaan in den winter 1940/41 geven voldoende aanwijzing om tot een bevre digende oplossing te komen. Vervolgens gaf de secretaris der Kamer een overzicht over de plannen tot verdelging der ratten in het district der Kamer, welke in over leg met de Gezondheids- en Woningcommissie in de Zaanstreek zijn opgesteld. De vergadering gaf het Bureau der Kamer toestemming de plannen verder uit te werken en in samenwer king met genoemde commissie over te gaan tot het vormen van een „Stichting ter bevordering van de rattenverdelging in de Zaanstreek". AMSTERDAM. (Nederl. Broederschap van Gedipl. Makelaars). Geslaagd voor makelaar hl onroerende goederen: R. J. Boon, Oudeschild (Texel), D. Bouwman, Bussum, C. Bijleveld, Soesterberg, M. Coerts, Alkmaar, G. S. Dirix, Rotterdam, P. S. Humer, Amsterdam. J. F. de Jong, Harlingen (ook overzw. ass.), J. van Leeuwen, Naarden, J. R. van Mil, Bussum, J. Poort, Leeuwarden, P. Rijksen, Utrecht, J. J. van Seventer, Leiden, A. M. Smit, Heemstede, A. W. van Vliet, Gouda. AMSTERDAM. Geslaagd van de afdeeling bouwkunde M. P. Capelle, J. var Duyvenbode, J. de Graaff, M. J. van der Horn, J. Jaspers, J Los, G. Oosten, S. L. Ponne, W. Thomasse, allen te Amsterdam, en J. L. K. de Ridder te Haarlem. Van de afdeeling werktuigkunde M. C. Are- ma, J. P. Bloemsma, J. v. d. Brink, R. Bruin, J. D. van Gelderen, L. E. A van Oeideren, J. F. Lingeman, H. A- Moddemeyer, J. C. S. Mul der. G A Oosterhoff, J. J. de Pijp°r, J. Snel, J. F. Sterk, G. Tadema, A. Vink, G. v .d. Vliet, A. J. Vogelzang, J. P. de Vries R Weener, I. Winnik, allen te Amsterdam; A. Buys, Assen delft, J. Dijkman en A. de Wolfl, Koog a. d. Zaan, C. H. Broers, Weesp, J. Albers, M. N. Cluwen, H. S. Vleer, Zaandam, en F. M. Druk- kers, Zandvoort. St. Petrus en Paulus. We hebben er al eens meer over geschreven en we gaan er wee; over schrijven, nu hun feest weer aanstaande is. Want Petrus en Paulus zijn figuren, die in het graniet der eeuwen staan gebeiteld, even on verwoestbaar als de Kerk zelf. En /och, n.r.t als doode steenklompen staan zij dair in u«i voor bijgang der tijden, maar als levende figuren, met het opengeslagen boek, met den vinger wijzend op hun woord, dat ze eens zeüen of schreven en gesproken of geschreven is voor alle tijden, ook voor den onze. Petrus leeft nog voor ons. Heel zijn figuur, zijn karakter, zijn deugden en zyn zwakheden kunnen we opbouwen uit het evangelie. Paulus, w'iens gloed en begeestering, wiens ijver en rusteloos streven we kunnen aanvoelen uit zijn vonkende brieven en zijn ein'eloos reizen en trekken. Een eigenschap uit beider karakter willen wij echter tot ons eigen overweging en voorbeeld hier naar voren halen, n.l. hun groote trouw en gehechtheid aan de zaak van Christus, Waar aan zij hun leven verpand hadden. Petrus, die eens gesproken had, (het was neg voor de H. Geest over hem gekomen was): „Heer, tot wien zouden wij gaan' Woorden van eeuwig leven hebt Gij!" En Paulus, die den Meester toch slechts in den geest had aanschouwd, bezwoer, dat noch hoogte, noch diepte, noch voorbije, noch komen de dingen hem zouden scheiden van de liefde, die is Christus Jezus! Dat zijn woorden, die ook tot ons gesproken zijn en die wij de apostelen moeten nazeggen, telkens wanneer het christen-, het katholiek zijn, iets van ons vraagt. Niet alleen met Chris tus op den Thabor gaan, maar.Hem ook volgen door het dal van Getsemane en mede Calvarie bestijgen. Hoogte noch diepte scheidde ons van Zijn liefde. Waarheen zouden wij gaan? Hij, die de weg, de waarheid en het leven is. Father. G. v. LEEUWEtf Eindelijk zegt de kapitein: Vooruit, Kortsik, breng Myra vlug weg, dan kunnen wij weer naar 't zuiden voor 't dag is ge worden. Myra krijgt nog 'n warmen doek mee. Snikkend neemt ze afscheid van de kabouters en daar gaat Myra aan de hand van Kortsik, die ook al loopt te lachen. Ais ze een poosje geloopen hebben, laat Kortsik haar ineens los. Zonder groeten rent hij door de sneeuw in de richting van 't zeilscheepje, waarvan de mast en 't zeil nog niet te zien zijn. Zonder Myra zal 't nu wegzeilen. Wat een akelig land! Alles ziet wit hoe je ook kijkt, er is nergens een stukje groen te ont dekken I St. Bonifacius Missiehuis. Hoorn, giro 120937. P.S. Wederom mogen we, tot onze groote vreugde en dankbaarheid, ons nummertje weer verhoogen. N.N. te N. (met deze aandu'ding moet u genoegen nemen, lezer) waren de goede Stichters, die wij hierbij nogmaals hartelijk dank zeggen en Gods besten zegen toewensc'nen ALKMAAR. 27 Juni. N.V. Alkm. Exportveiling. Aardbeien 50.00, Andijvie 3.0012 p. 100 kg. As perges 50.00—75 per 100 bos. Bloemkool I 9.40 12, II 4.008 per 100 stuks. Doperwten 25.00, Druiven 134.00 per 100 kg. Kropsla 0.501.50, Komkommers 5.2013 per 100 stuks. Peterselie 4.90810 per 100 bos. Perziken 2.008 per stuk. Postelein 2668 cent per bakje. Peulen 25.00. Rabarber 4.806, Raapstelen 1.70 per 100 kg. Radijs 1.70—7.60, Selderie 11.70—16.20 per 100 36.0066, Dubbele Spercieboonen 70.0076, b06. Spinazie 1.022.04 per 8 kg. Snilboonen Tuinboonen 13.0017, Tomaten 34.00 per 100 kg. Uien 2.9011.90, Wortelen 8.8011 per 100 bos. BLOKKER. 27 Juni. „Op Hoop van Zegen" Sla 0.501.50, Rabarber 6.00, Bospeen 11.00, Bloemkool 7.2012, Komkommers 8.50—13, Peulen 25.00, Slaboonen 61.0068, Proleflcbessen 1.24 1.26, Tomaten 34.00, Blauwe Druiven 2.072.20, Aardbeien 50 cent. Perziken 12.7022.10, Dop erwten 2425, Japansche Pruimen 22 cent per stuk. Binasla 4—6, Selderie 4.60—6, vroege aard appelen 10. Blokgroene Kruisbessenvelling van 25 Juni: aanvoer 6790 kg. a 14 cent. HEM (Zulder-Kogge), 27 Juni. Groenten velling Bloemkool 4.2012 per 100 stuks. Sla 0.501.50 per 100 krop. Peren 8.80—11 per 100 bos. Rabar ber 4.80 per 100 kg. Peulen 202 ten 2025 cent, Slaboonen 5462 cent, Snjjboo- Aan het jaarverslag der Levensverzekering- Mij. „Haarlem" ontleenen wij het volgende: Het totaal verzekerd bedrag bedroeg op 31 December 1940 f 12.613.222 (v. j. f 12.453.184). De teruggang van het verzekerde kapitaal door afkoop en royement bedroeg hl 1940 f 328188 (56.288) minder dan in 1939. Oorlogs sterfgevallen werden door de Mij. „Haarlem" ten volle uitgekeerd. De sterfte onder de verzeker den had een voor ons gunstig verloop; zi) bleef belangrijk onder de berekende sterfte. De boekwaarde onzer onroerende goederen be droeg op 31 December 1940 f 780.791 (769 076) Wij maakten met onze onroerende goederen een gemiddelde netto-rente van 4.79 pet. In 1940 nebben wij op onze perceelen geen ooriog- schada geleden, evenmin als op de onderpander, van onze hypothecaire vorderingen. Ter zake van de niet officieel genoteerde fond sen, nebben wij onze beursrelaties verzocht ons te adviseeren. Wij hebben deze fondsen in de balans opge nomen voor het laagste bedrag ad f 75.446. De totale waarde van ons effectenbezit bedroeg aan het einde van het jaar f 486.270 (413.901). Ais koersverlies werd 'n bedrag van f 5.579 (101 720) ten laste van de Extra-Reserve afgeschreven. De met effecten gemiddeld gemaakte rente be droeg 4.23 pet. Overeenkomstig het besluit van de Algemeene Vergadering van leden, gehouden op 7 Juni 1940, werd de Reserve Winst aan verzekerden ad f 14.775 toegevoegd aan de Extra Reserve, na te zijn verminderd met de aan verzekerden uitbetaalde winst a f 1649. De totale extra reserves per uit. 1940 bedra gen i 95.617 (61.265). nen 3436 cent. Aardbeien 50 cent per kg. Aard appelen 10.00 per 100 kg. Kriel 3.00 per 100 kg. Bessen 1.041 34 per kg. ENKHUIZEN, 27 Juni. Gemeentelijke Vischaf- slag. Aan den Gemeentelijken vischalslag werd heden aangevoerd door 62 vaartuigen 3250 kg. koraal, door 15 vaartuigen 750 kg. lijnaal en door een vaartuig 372 kg. fuikaal en 436 kg. pos. Prijs van paling 31 tot 77 cent per pond. Pos 1216 cent per kg. ZWAAG, 27 Juni. „Bangert en O.". Aardappe len 10.00, kriel 3.00, Spinazie 8.009, Postelein 13.00—17, Uien 8.00—10 per 100 bos. Slaboonen 4161. Snijboonen 4454, Tuinboonen 1418, Doperwten 1921, Peulen 2025, Tomaten 30 34, Wascspeen 6—8. Bospeen 7.10—11 per 100 bos. Andijvie 10.0015, Sla 0.501.30, Bloemkool 6.50 16, Rabarber 4.806 per 100 stuks. Perziken 18.0—37 per 100 stuks. Aardbeien 25.0050, Blauwe Pruimen 6.007, Proleflcbessen 120.00 173, Blok-Kruisbessen 14.00, Japansche Pruimen 27.00—29, Selderie 4—4.30. Meiknollen 76.00—86, Asperges 40.0046. BOVENKARSPEL, 27 Juni. „De Tuinbouw" 7600 baal aardappelenSchotsche groote 5.00, kriel 1.50 per baal. 700 stuks Bloemkool: I 12.00, II 9 00 per 100 stuks. BEVERWIJK. 27 Juni. Vereen. Veilingen „Ken- nemerland" en „Vrije Veiling". Spinazie 8,14, Postelein 813 cent per kg. Sla 0.601.50 per 100 krop. Rabarber 4.86 cent per kg. Wortelen 811, Radijs 24, Selderie 4—7. Peterselie 4—6 cent per bos. Tomaten 2434 cent per kg. Uien 4 een tper bos. Waschpeen 1719 cent per kg. Bloemkool I 1012, II 69, Komkommers 10 13 cent per 6tuk. Snijboonen 5260, Dubb. Boo- nen 7074, Tuinboonen 16. Doppers 25, Peulen 25 cent per kg. Aardbeien 12.5 cent per doosje Aardbeien 1.25 per slof. Frambozen 3548 cent per doosje. BEVERWIJK, 27 Juni. Aardbeienveiling. Ter markt werd Vrijdagmiddag betaald per 100 kg. 30.0050 of per 100 slof 100.00125. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Juni. 27000 kg. Tomsten: A. B. C en CC 34.00, 1800 kg. Ra barber 6.00, 270 bos Peen 11.00, 169.825 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 10.00, kriel 3.00. LEIDEN, 27 Juni. Veemarkt. Aanvoer 310 run deren. 152 kalveren, 1130 schapen, 504 varkens. 11 stieren. 80 kalf- en melkkoeien 300.00560, 16 varekoeien 200.00360, 180 vette ossen en koeien, 23 pinken 150.00220, 2 vette kalveren, 150 nuchtere kalveren, 59 weldeschapen, 1071 lammeren 20.0030, 138 mestvarkens 240045. 352 biggen 15.0020, 14 zeugen 60.0090. Alles matig. LEIDEN, 27 Juni. Kaasmarkt. 55 partijen Goudsche kaas: 1 40.50—41.50, II 39.00—40, 9 partijen Leidsche kaas: I 38.00—39. Per 50 kg. Handel vlug. TER AAR, 27 Juni Bericht van de Centrale veiling Peulen f 1—2.50. doperwten f 2.50, capuctjners f 1.30—1.70, tuinboonen f 1.30—1.70, snijboonen f 3.304.50, stek - 1.702.40. PURMEREND, 27 Juni. „Afslagver. Beemster. Purmerend en Omstreken". Slaboonen dubbele z. dr. 56.0067 per 100 kg. Breede Stamsnijboo- nen 42.0058. Tuinboonen 11.00—14, Peulen 18.00, Doperwten 25.00, Gew. Blauwschokkers 25.00. Blauwe Blauwschokkers 25 00. Kruisbessen 14.00 per 100 kg. Aardbeziën 25 cent per doosje. Komkommers 7.00—13 per 100 stuks. Bloemkool 1.0012 per 100 stuks. Spinazie 2.009, Poste lein 8.00—14 per 100 kg. Sla 0 20—2.60 per 100 krop Andijvie 3.0014, Rabarber 6.00, per 100 kg Wortelen 8-8011, Prei 6.00—14 per 100 bos. TER AAR. 27 Juni Centrale Veiling. Spinazie 3045. Andijvie 432 cent. Sla 0.102.80. Peu len 2.50. Doperwten 2,50. Capudljners 1 201.85, Witte Capucijners 2.30, Tuinboonen 1.251.60, Snilboonen 45.70, Dubb. Stamboonen 6—6 60, Postelein 614 cent, Waschpeen 9.00, Peterse lie 1—2.20, Rabarber 6.00, Bospeen 6.0011, Selderie 100 Bloemkool 2—12 cent, Komkom mers 5—13 cent. Tomaten 17 cent Aardbeien 25 cent. VRAAGT ONS PROSPECTUS MIDDENSTANDSDIPLOMA Kruideniersdiploma Manufacturenbrevet Bekende schriftelijke cursus) 43 (Nadruk verboden) EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Jeludin had Max in vrijheid gesteld, zonder ook maar met een woord met de Dayang te overleggen. Wjj begrepen allen, dat dit moei lijkheden zou opleveren Wat er nu precies alle maal gebeurde, vlak nadat Max het fort had verlaten, wisten we niet.. Maar ik kon mij de houding van de Dayang wel ongeveer voorstellen en toen ik later het verhaal compleet hoorde van Sabtu, ondervond ik, dat ik er niet ver naast was geweest. Want de Dayang werd gewoon razend, toen zij hoorde, dat Max weg was. Op het eerste oogenblik kon zij het nauwelijks gelooven. zoo vertelde Sabtu mij Sabtu zelf was echter ook een beetje er door ontsteld Hij er. de Dayang konden zich niet anders voorstellen, dan dat Jeludin een groote dwaasheid had begaan, dooi hun gijzelaar te laten gaan Ik kan me gemak kelijk voorstellen, dat zijgeen blad voor den mond nam Zij verweet Jeludin zijn zwakheid, zij zwoer, dat hij de giften, die Allah hun ge schonken had, had laten wegsmelten als suiker in den muil van een olifant. Maar Jeludin verdroeg den storm. Nu hij een maal zijn besluit had genomen, wenschte hij zich niet door zijn vrouw op zijn kop te laten zitten. Hij zeide haar waardig, dat hij geen gijzelaars noodig had, om een aanval van den Prentah af te koopen. Hij '-.on zijn vijanden terugdrijven tot aan de zee. zonder met het leven van een gevangene zaakjes behoeven te doen. Alhoewel de Dayang dit natuurlijk niet wist, gebruikte hij stuk voor stuk, al de argu menten, die Noreen aangevoerd had, misschien deed hij dit wel om zoowel de Dayang als zich zelf te overtuigen. Onnoodig te zeggen, dat een en ander op de Dayang niet veei indruk maakte. Voor een vrouw was zij bijzonder practisch aangelegd. Zij zag de voordeelen zeer goed in, die de gevangen schap van Max hun nad kunnen opleveren en zij kon met den besten wil ter wereld maar niet inzien, waarom Jeludin hem had vrij gelaten. Zij begreep niet. welke motieven hij daartoe kon gehad hebben Maar één motief meende zij toch wel te kennen En zij werd hevig jaloersch op Noreen. Volgens Sabtu was het feit, dat Jeludin Max had laten gaan. zonder de Dayang er met een enkel woord in te kennen, wat haar het meest hinderde In den regel had hij voor een dergelijke ernstige beslissing, altijd met haar de zaak overwogen. Dit keer echter was hij op eigen houtje te werk gegaan, haastig, overhaast bijna. Zij voelde zich genegeerd en als men de zaken op de keper beschouwt, kan het niemand verwonderen dat zij hem wel een beetje verdacht van sympathie te koesteren voor Noreen. Doch er kwam nog meer bij. Zij was hoogst benauwd, dat hij soms zou probeeren weer bij ons in de gunst te komen. En dat was het laat ste, dat zij zou kunnen gedoogen. „Moet ik dan met een man leven, die blaat met de geiten en bruit met de buffels?" riep zij uit. „Een die een heeten kool opraapt, maar haar laat vallen, zoogauw zij begint te branden? Weet je dan niet, dat de plataan maar één keer vrucht draagt? Wanneer zullen wij nog eens een kans krijgen om onze macht over deze blanke menschen te toonen? De haan is uit zijn mand weggevlogen en Wij blijven met de knoei zitten. Maar hij kan ook weer gevangen worden. Stuur hem iemand achterna, zeg ik je. Zend Sabtu er naar toe en hij zal hem je onmiddellijk vangen." Ze vertelde nog heel veel meer in dat genre, zei Sabtu De Dayang kon het maar niet zetten, dat Max weg was. Telkens kwam zij er weer op terug, dat Jeludin Sabtu erop uit zou sturen om Max weer te vangen. Zij wilde Max hebben alleen. Zij was zelfs zoo verstandig, erbij te zeggen, dat hij het blanke meisje zou kunnen laten gaan De laatste, die zy wel in het fort zou dulden was Noreen. tenzij zij haar misschien op de een of andere manier had kunnen kwel len. „Zelfs als hij teruggebracht werd." zeide Jelu din, „wat zouden wij daaraan hebben? Hij zou even nutteloos zijn als een boot in een rijstveld. De Prentah sal aanvallen of wij hem gevangen hebben of niet." „Geef hem dan aan de Dusuns!" riep de Day ang uit. „Laat hem door hen in de martel-kooi stoppen! Een gevangene, dien zij boodschappen konden meegeven voor hun dooden zou een feest voor hen zijn." Volgens Sabtu, zou de Dayang Max aan de Dusuns hebben overgeleverd, als er niets anders meer op te vinden was. Ik had nooit kunnen vermoeden, dat het zoo ver zou kunnen komen. En de Gouverneur al evenmin, anders zou hij zeker het bevel tot den aanval niet gegeven hebben. Maar de Dayang begreep, dat men de Dusuns in ieder geval goedgemutst moest hou den. Dit was alleen waar zü op aanstuurde. Zoo ver ik kon nagaan was zij Max niet bijzonder vijandig gezind. Maar het gold by haar een zaak van diplomatie. Jeludin had heei wat ge- eischt van de Dusun-hoofden toen hy den vredeseed had afgelegd en hun bevolen had insgelyks te doen. De overval had hen weer een beetje opgeknapt, maar de Dayang vreesde, dat zij wederom zouden beginnen te morren. Wan neer zy den gevangene maar weer konden te rugkrijgen en de Dusuns het martelfeest in het vooruitzicht kon gesteld worden, dan zou er voorloopig niets te vreezen zijn. Maar Jeludin weigerde. Hij was niet te ver murwen. Zooals de Dayang al reeds eerder had moeten ondervinden waren er oogenblikken waarop hij onveranderlijk aan een besluit kon vasthouden, en dat was ook nu het geval, „Myn woord is gegeven," zeide hy, „een be lofte mag niet herroepen worden. Kan het bloed ferugkeeren naar den arm, waaruit het gevloeid is?" De Dayang ging daar natuurlijk direct op In en men kan het haar moeiiyk kw3iyk nemen. Niets ergert een vrouw meer, dan een man die inconsequent is. „Maar laatst waren beloften, aan trouweloozen gedaan, toch niet bindend," merkte zy scham per op. „Wat is het, dat deze belofte zoo on- herroepeiyk maakt?" Het moet een bittere gewaarwording voor de Dayang geweest zyn, toen zy ondervond, op Jeludin geen invloed meer te hebben. Nu hy eindeiyk zeker van zichzelf was, vertrouwde zij hem niet meer zy had hem vertrouwd, maar hy had haar teleurgesteld. Voor haar was Je ludin onberekenbaar geworden En zy vreesde hem, zooals zy hem nog nooit gevreesd had in de dagen, dat zy de baas was. zy durfde nie mand uitsturen, om Max weer gevangen te nemen (ik twyfel er niet aan. of Sabtu zou maar wat graag gegaan zyn) doch zy besloot wel, dat, als zy het verhoeden kon, er tusschen Jeludin en ons geen nieuwe onderhandelingen meer zouden plaats grijpen. Nooit had Jeludin sterker naar oorlog kunnen hunkeren. Hij wist dat vroeg of laat een aan val zou plaats hebben. Hy besloot onze komst af te wachten 'en men ging door met de ver sterking van het fort. Hij schynt een onbeperkt vertrouwen in de onverwoestbaarheid van die sterkte gehad te hebben. Met den dag werden de muren hooger, de bamboe-palissaden minder doordringbaar en al dichter werden de doodeiyke sudah's op den grond gezaaid. Het moest een sterkte worden, zooals Borneo er nog geen had gekend Hy voelde, dat hy ons best aan kon van achter die dikke muren. Wanneer wy onze krachten er tegen zouden hebben uitgeput, zou hy tevoor- schyn komen en ons terugdryven Dan zou hy al de Gouvernements-stations stuk voor stuk aanvallen totdat het heele land voor zyn zwaard was gevallen. Maar toen Max eenmaal veilig en wel terug was, had de Gouverneur toch ook ai weer min der plan voor een aanval. Hy besloot Jeludin nog een laatste kans te geven De invryheid- stelling van Max had nogal indruk op hem gemaakt. Hy begon te begrepen, dat wanneer Jeludin maar eenmaal van onzen goeden wil overtuigd zou zijn, alle kans op een nederzetting onder zyn bestuur, nog zoo onmogeiyk niet was. Hy zette er dan ook alles op om een openlüke breuk te vermyden. Ik kan het an myn kant niet geheel met hem eens zyn. Hy kende Jeludin niet, zooals ik hem kende. Dat Jeludin Max vrijgegeven had, was één ding. Dat hy echter zich zelf ook zou over geven, was nog heel iets anders. Eens had hy vrede met ons gesloten, en toen had ik hem kunnen zeggen, dat hy vry uit kon gaan. Maar dat kon hij nu moeiiyk meer verwachten en ik was ook niet van plan, hem nog eens die voor hem alleszins gunstige voorstellen te doen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5