Luchtaanvallen op verkeers verbindingen der Sovjets v Successen aan het Oostelijk front worden heden bekend gemaakt OP EEN ROTSVASTEN BODEM Verduistering Uitzonderingstoestand in Moskou Ter dood veroordeeld Gei Inge schade door luchtaanvallen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 29 JUNI 1941 - OCHTENDBLAD DACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Geen SoVjet-toestellen boven Duitsch gebied Radiorede van ex-koningin Wilhelmina J' Duitsch weermachtsbericht Zes schepen uit convooi tot zinken gebracht Artillerie actief aan het front van Tobroek Afbeeldingen levende leden van bet Huis van Oranje Gevonden granaat ontploft Langdurig onderhoud van Eden met Prytz Bern bestaat 750 jaar Feest van Petrus en Paulus Stimson beveelt een crisiswet aan Britsche vliegtuigen boven bezette gebieden Zweden neemt Sovjet-belangen in Slowakije waar De Dardanellenkwestie OPLICHTERSCOMPLOT ONTMASKERD BUR. VOOR R£DACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.76y2. VIJF EN ZESTICSTE JAARGANG No. 23080 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereou- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT Sovjet-vliegers gebruiken dumdumkogels Britsche correspondent over de voorbereidingen der Sovjets Twee mannen door onvoorzichtig heid zwaar gewond I Operaties in het Oosten syste matisch en succesvol Ital. weermachtsbericht Ongeluk nog vrij goed afgeloopen Beweegredenen van Zweden uiteengezet Oemanski bij Huil Van de Britsche toestellen werden er 36 neergehaald DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 28 Juni (D.N.B.). Hevige aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren ook op 27 Juni gericht op verkeers verbindingen aan het Oostelijk front. In dappere duikvluchten bestookten de Duit sche vliegtuigen belangrijke spoorwegcom plexen met bommen en schoten daarbij met boordwapens goederen- en transporttreinen in brand. Sedert het begin van de gevechtshandelingen in het Oosten heeft, naar het D.N.B. verneemt, een bepaald regiment zich bij den afweer in de lucht en op den grond bijzonder onderscheiden. Het regiment vernielde alleen in den ochtend van 26 Juni 30 zware pantserwagens en 18 vlieg tuigen. Noch overdag op 27 Juni, noch in den af- geloopen nacht is het vliegtuigen van de Sovjets, naar het D.N.B. verneemt, tenge volge van den sterken Duitschen afweer ge lukt Duitsch gebied binnen te vliegen. Een sensationeele gebeurtenis is op 26 Juni voorgevallen bij de luchtgevechten aan het Oos telijke front. Duitsche bommenwerpers, die van een aanval op terugstroomende Sovjetpantser wagens en troepencolonnes terugkeerden, merk ten plotseling, dat een vrij groot aantal ge vechtsvliegtuigen zich bij hun formatie aansloot. De Duitsche bommenwerpers vlogen in het eerst rustig verder. Een poos daarna dook een for matie Duitsche jagers op, die in dit gebied patrouilleerde. Den bemanningen der jagers was hét niet ontgaan, dat de toestellen, die de bom menwerpers volgden, van tijd tot tijd zeer eigen aardige vliegbewegingen maakten. De jagers vlo gen dichter bij en constateerden, dat het bolsje wistische Martinbommenwerpers waren. De ma chines droegen onmiskenbaar Duitsche merk- teekens. Oogenschijnlijk hadden de bolsjewisti sche vliegers het voornemen om ongemerkt met de Duitsche formatie naar de startbasis te ko men en die aan te vallen. ®>eze poging moesten de Sovjets echter duur betalen. De Duitsche jagers maakten korte metten n.et de Martin bommenwerpers en vernietigden er negen in een luchtgevecht. Brandend stortten de zwaar getroffen machines neer. De tiende en laatste der gecamoufleerde bolsjewistische machines werd door een Duitsch gevechtsvliegtuig neer geschoten, toen zij voor de Duitsche jagers tus- schen de bommenwerpers vluchtte. In het kwartier van een Duitsche divisie in het Oosten zijn eenige dagen geleden honderden bolsjewistische gevangenen, aangekomen, van wie de meesten de Russische taal nauwelijks machtig waren. Het bleken Oesbeken te zijn Na langdurige ondervraging kreeg een tolk uit hen, dat zij behoorden tot het 69ste infanterie-regi- «nent van de 97ste divisie, welke door de Duit sche troepen uiteengedreven en in de pan was gehakt. De Oesbeken verheugden zich er over, dat voor hen de oorlog was afgeloopen. Zij waren niet goed te spreken over hun bolsje wistische machthebbers en zij beklaagden zich over het onderscheid, dat het Sovjet-leger maakte tusschen hen en de bolsjewistische kerntroepen. Bij iedere gelegenheid liet men dit onderscheid duidelijk voelen. In het bijzonder geldt dit voor de voeding en de kleeding. Zij verklaarden vervolgens, dat de bolsjewistische commissarissen hun hadden verteld, dat de Duitschers hun gevangenen onder wreede mar telingen zouden ombrengen. Alleen om dit lot t« ontkomen, hadden de Oesbeken zich te weer gesteld. Bij den opmarsch der Duitsche troepen door het door de Sovjets bezette Litauen bleek in alle plaatsen met welke vreugde de bevolking de Duitsche troepen begroet. Geleidelijk keerden uit de bosschen boeren terug, die zich daar voor de bolsjewistische soldaten verborgen had den. Toen de bewoners Duitsche soldaten in hun dorpen zagen, haalden zij hun zoolang ver borgen graanvoorraden weer te voorschijn. Zak na zak was naar afgelegen boschgebieden ge dragen en voor de Sovjets in veiligheid ge bracht. Evenzoo hadden de boeren hun vee weg gedreven om het niet in handen van de bolsje wistische soldaten te laten vallen. De vreugde der boeren, ónder Duitsche bescherming weer varkens, koeien en paarden te mogen houden, is onbeschrijfelijk. Uit Boedapest meldt het D.N.B., dat Sovjet- vljegers, naar op grond van uitvoerig onderzoek ondubbelzinnig is bewezen, bij hun aanval op den D-trein Koeroesmezee-Boedapest gebruik gemaakt hebben van ducndumkogels. Uit Bern meldt het D.N.B.De Moskousche correspondent van de News Chronicle, Scott, die onlangs uit de Sovjet-Unie gezet is, heeft uit Tokio aan zijn blad telegrafisch de indrukken van zijn reis weergegeven, waaruit duidelijk blijkt, dat Moskou het voornemen had, Duitsch land aan te vallen. In zijn verslag meldt Scott letterlijk: Ik be vond mij een week voor het uitbreken van het STOCKHOLM, 28 Juni (D.N.B.) Volgens de Engelsche radio heeft ex-koningin Wilhel mina van Nederland een toespraak gehouden tot het Nederlandsche volk, waarin zij de Neder landers er toe aanspoorde, om gezamenlijk met de Sovjets tegen Duitschland te strijden. conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie op reis dwars door Siberië. Tusschen Nowosibirsk en Tsjita (Centraal Siberië) telde ik meer dan 200 militaire treinen, die op een afstand van ongeveer twintig minuten naar het Westen re nen. Al het burgerverkeer was gestaakt. Elk der treinen had gemiddeld ongeveer 25 wagons, waarvan de laatste tien met soldaten bezet wa ren, terwijl de andere wagons tanks, pantser wagens, munitie, vrachtauto's, ambulancen, zoeklichten en verpakte vliegtuigen vervoerden. De soldaten wisten niet waar zij heen gingen, doch spraken reeds over den waarschijnlijken oorlog tegen het fascisme, dus op een tijdstip, waarop werd aangenomen, dat de Sovjet-Unie zich aan den kant van Duitschland zou plaatsen. Scott meldt verder, dat de Sovjet-Unie „on danks de poging tot overleg met Duitschland", de laatste twee jaar haar militaire voorberei dingen snel heeft voortgezet en nooit onderbro ken. Aan de bevelhebbers is bevel gegeven, de defensieve kracht van het leger grondig en snel te versterken, terwijl inmiddels de pers den in druk verwekte, dat er geen gevaar voor bestond, dat de Sovjet-Unie in oorlog zou geraken. Zonsondergang 29 Jnni 22.07 Zonsopgang 30 Juni 5.20 Maanopkomst 10.37 ondergang 0.26 Zonsondergang 30 Juni 22.07 Zonsopgang 1 Juli 5.21 Maanopkomst 11.49 ondergang Q.52 NEW YORK, 28 Juni (D.N.B.) Reuter meldt uit Moskou, dat over het geheele stadsgebied van de hoofdstad der Sovjet- Unie de uitzonderingstoestand is afgekon digd. Slechts personen in officieele staatsfunctie mogen zich naar Moskou begeven, zoodat de stad practisch van de buitenwereld is afge sloten. In de stad zelf is een uitgaansverbod afgekondigd tusschen middernacht en des ochtends 4 uur. Alle openbare inrichtingen, schouwburgen, bioscopen enz. moeten voor 11 uur des avonds sluiten. Volgens neutrale berichten patrouilleeren des nachts militaire afdeelingen door de stad. Een vroegere Nederlandsche officier, die heimelijk naar Nederland teruggekeerd was, hier onder een valschen naam verbleef, mili taire inlichtingen verzamelde en ze naar het vijandelijke buitenland doorgaf, werd door een Duitsche militaire rechtbank wegens spionnage ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ver schenen wederom eenige Britsche vliegtuigen boven ons land. De door neergeworpen bommen aangerichte schade was onbeduidend. Slechts in een plaats in Noord-Holland kregen drie woon huizen eenige schade. Naar wij vernemen moesten eenige nieuwsgierigen wederom hun onvoorzichtig heid duur betalen. Bij Arnhem namelijk nam een arbeider een zoogenaamden „blind ganger", een niet-ontplofte bom, mede naar huis en ging die daar met een zijner beken den „onderzoeken", met gevolg, dat de bom ontplofte en beide mannen zwaar gewond werden. Wij kunnen er niet te sterk den nadruk op leggen, dat het aanraken en medenemen van projectielen verboden is in het eigen belang van de burgerij. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 28 Juni. (DN.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Onze groote successen op het Oostelijke oorlogsterrein zullen morgen in den loop van den dag in extra-berichten worden be kend gemaakt. Gevechtsvliegtuigen brachten in het zeegebied rondom Engeland in den afgeloopen nacht zes handelsschepen uit een beveiligd con vooi tot zinken, tezamen 21.500 b.r.t. Een ander vrachtschip werd zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeerden met goed gevolg havenwerken en vliegvelden in Zuid- Oost en Oost-Engeland. In Noord-A frik a schoten Duitsche jagers vier Britsche jacht- en twee gevechtsvliegtuigen neer, waarbij slechts één eigen vliegtuig verloren ging. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen, om ook gisteren de bezette gebieden aan de Kanaal- kust binnen te vliegen, leed de vijand opnieuw een gevoelige nederlaag. Er werden negentien Britsche vliegtuigen neer geschoten, en wel 14 door jagers, vier door af weergeschut en een door een mitrailleur van den grond af. Bij deze gevechten ging een eigen vliegtuig verloren. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten enkele brisant- en brand bommen op het Noord-Duitsche kustgebied. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In woonwaken o.a. te Hamburg en Bremen ont stond schade aan gebouwen. Ook deze nachte lijke aanvalspoging eindigde met zware Brit sche verliezen. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten 12, artillerie van de marine vijf van de aanvallende Britsche vliegtuigen naar beneden. Een eskader nachtjagers onder bevel van ka pitein Hülshoff behaalde in den afgeloopen nacht zijn 100ste nadhtoverwinning in de lucht. Luitenant Eckardt haalde gedurende den af geloopen nacht binnen een uur vier vijandelijke vliegtuigen naar beneden. Het opperbevel der weermacht houdt zich nog steeds, naar het D.N.B. ter aanvulling op het weermachtsbericht van heden verneemt, gere serveerd met zijn berichten over het Oostelijk front en ontneemt daarmede den Sovjets de mogelijkheid van inlichtingen omtrent den toe stand, die klaarblijkelijk voor de Sovjettroepen weinig gunstig is. Dit wordt bevestigd door het bericht van het Sovjetinforir.atiebureau van 28 Juni, dat al direct spreekt van een terugtocht van de Sovjettroepen in de Noordelijke sectoren van het front. Wanneer het gelukt den tegen stander reeds na betrekkelijk weinige operatie- lagen te dwingen tot den terugtocht uit de grensgebieden en over het algemeen tot her groepeeringen in grooten stijl, wordt daar mede reeds de omvang van de Duitsche aan vankelijke successen aangeduid. Het weermachtsbericht van vandaag noemt dan ook den voortgang der operaties in het Oosten systematisch en succesvol. Het Oostelijk front zelf is intusschen door het toetreden van Hongarije tot den oorlog tegen het bolsjewisme volkomen gesloten. Daardoor worden nu ook de Sovjet-Russische strijdkrachten aan de grens der Hongaarsche Karpathen gebonden. Boven dien ontstaat een niet onaanzienlijke flankbe dreiging voor de Sovjetformaties, die in den slag bij Lemberg zijn verwikkeld. Het weermachtsbericht van vandaag doet verder zien, dat de Duitsche nachtelijke afweer steeds beter wordt opgebouwd tegenover vijan delijke luchtaanvallen. Wanneer het gelukt dooi gebruikmaking van luchtafweergeschut en nachtjagers alleen in één nacht bij betrekkelijk zwak optreden van den tegenstander 17 vijan delijke gevechtsvliegtuigen neer te schieten, dan is dat het beste bewijs, dat het Duitsche af- weerprocédé tegen luchtaanvallen bij nacht be proefd is gebleken. Interessant is daarbij de ontwikkeling van het wapen der nacht jagers. Het weermachtsbericht van vandaag meldt, na dat reeds eenigen tijd geleden een groote for matie nachtjagers 200 toestellen had neerge schoten, dat een groep nachtjagers haar hon derdste nachtelijke luchtoverwinning heeft be haald. Daaruit kan worden geconcludeerd, dat de nacht jagers een speciaal wapen vormen, dat voortreffelijk georganiseerd en opgeleid is. In ieder geval moet worden vastgesteld, dat het succesvolle gebruik er van thans en in de toe komst ook de Britsche nachtelijke aanvallen met een aanzienlijk risico belast. ROME, 28 Juni (Stefani). In zijn communi qué no. 388 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend; Tijdens luchtgevechten boven Malta hebben onze jagers vier Engelsche toestellen neerge haald. Twee van onze vliegtuigen zijn niet te ruggekeerd. In Noord-Afrika was onze artillexie aan het front van Tobroek bijzonder actief. Zij vernie tigde een vijandelijke gemotoriseerde co'onne. Onze vliegtuigen bombardeerden de vesting Tobroek, waardoor branden ontstonden. De luchtmacht van de As heeft fn luchtgevechten zes Engelsche vliegtuigen neergehaald. De vijand ondernam een luchtaanval op Tripolis en Benghasi. In Oost-Afrika woedt nog steeds een felle strijd in de streek van Galla en Sidamo. Vijan delijke vliegtuigen bombardeerden Gondar. Een speciale correspondent van het agent schap Stefani meldt, dat Italiaansche forma ties bommenwerpers in den nacht op 28 Juni fn opeenvolgende go'ven het vliegveld Mikabba en de haveninstallaties van La ValeUa op Malta hebben aangevallen. Ondanks fel af- weervuur bereikten de Italiaansche bommen werpers hun doelen. In de haven van La Va- letta werden groote ontp'offingen waargeno men, terwijl op het vliegveld van Mikabba twee branden ontstonden. De Italiaansche vliegtui gen zijn ongedeerd naar hun steunpunt terug gekeerd. Het rijkscommissariaat maakt bekend: Wilhelmina van Oranje-Nassau, die naar het vijandelijke buitenland gevlucht is, heeft zich thans aan de zijde der Sovjets ge plaatst. De rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft daarom gelast dat afbeeldingen van eiken aard van de levende leden van het Huis van Oranje- Nassau uit alle overheidsgebouwen en ge bouwen van openbare dienst, uit alle openbare en bijzondere scholen, openbare Inrichtingen en bedrijven, en over het alge meen uit alle gebouwen, welke voor openbare doeleinden gebruikt worden, verwijderd moe ten worden. De 25-jarige W. te Harskamp had tijdens het heimaaien een granaat van klein formaat ge vonden. Tegen half tien Vrijdagavond poogde hij deze te demonteeren. Zijn onvoorzichtigheid kwam hem duur te staan, want met een hevigen knal vloog het projectiel uit elkaar. W. en zijn broer, die in de nabijheid was, werden aan armen en beenen gewond. Zijn vader, die ook in de buurt stond, bleef onge deerd. Dr. Beumer uit Otterlo was spoedig ter plaatse en vond het noodzakelijk de slachtoffers naar het ziekenhuis te Arnhem te vervoeren. Gebleken is. dat geen edele deelen zijn geraakt en dat het ongeluk nog vrij goed is afgeloopen. Intusschen is dit wederom een ernstige waar schuwing om toch voorzichtig te zijn bij het vinden van dergelijke gevaarlijke projectielen. STOCKHOLM. 28 Juni (D.N.B.). De Zweed- sche bladen vernemen uit Londen, dat de Zwesdsche gezant aldaar, Prytz, Vrijdag niet een kortstondig, doch een „urenlang onder houd" met den Britschen minister van Buiten- landsche Zaken, Eden, heeft gehad. In dit on derhoud heeft Prytz uitvoerig de Zweedsche beweegredenen voor het besluit van de Zweed sche regeering in zake het verleenen van het recht van doortocht aan een Duitsche divisie naar Finland uiteengezet. Svenska Dagbladet meldt bovendien, dat de Engelsche gezant in Stockholm, Mallet, zich zeer scherp tegenover den Zweedschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Günther, heeft uitgelaten, zonder daartoe een rechtstreeksche opdracht van de Engelsche regeering te hebben gehad. Het officieele Engelsche standpunt wordt echter volkomen door de scherpe afkeuring ge dekt, welke de Engelsche gezant heeft uitge sproken, toen hij vernam van het besluit der Zweedsche regeering, aan Duitsche troepen doortocht te verleenen. Uit Berlijn meldt het A.N.P. ten aanzien van het reeds gemelde protest van den Engeischen gezant in Stockholm tegen het vervoer van Duitsche troepen uit Noorwegen naar Finland over Zweedsch gebied, dat men in Berlijnsche politieke kringen niet gelooft, dat de Zweed sche politiek zich daardoor in haar voornemen zal laten beïnvloeden om den strijd van haar Finschen nabuur en vriend tegen het bolsjewis me te verlichten. BERN, 28 Juni (D.N.B.). De stad Bern viert dezer dagen het feit, dat zij 750 jaar be staat. Vandaag en morgen worden in Bern op tochten mi feestelijkheden gehouden, waarvoor de bevolking uit alle deelen van het kanton in haar schilderachtige kleederdracht naar de hoofdstad is gekomen. Aangezien Bern precies honderd jaar voor het tijdstip, waarop officieel de stichting van den Zwitserschen Bond ge plaatst wordt, is ontstaan, viert Zwitserland dit jaar tevens den 650sten verjaardag van zijn bestaan. „Deze wereld heeft haar nachten en niet wei nige", heeft Sint Bernard van Clairvaux reeds gezegd. Onze tijd beleeft den nacht van den geest. De vooruitgang van onze eeuw was slechts materieel, en de hooge vlucht, die de techniek beeft genomen, kon niet verhinderen, dat de wereld geestelijk verarmde. Wijsgeeren hebben de naderende crisis des geestes zien aankomen en gewaarschuwd voor den dreigenden onder gang van het avondland. Hun cultuurpessimisme is langzamerhand tot in breede lagen doorge drongen en de verschrikking van een steeds wijder om zich heen grijpenden oorlog heeft er het hare toe bijgedragen, om de geesten de dreiging van een ondergang der Westersche be schaving te doen gevoelen. Wij kunnen het gevaar, dat de wereld be dreigt onderkennen, maar dit behoeft nog niet te beteekenen, dat wij daarin ook berusten. De mensch wil leven en ondanks alle pessimisme, waartoe de omstandigheden hem het recht schijnen te geven, leeft toch in hem de hoop op een betere toekomst, op een dageraad na de donkerte van den nacht. Berustend ter neer zitten kan den ondergang slechts onvermijdelijk maken, maar een werkdadig optimisme, dat be gint met te werken en te hopen en met zelf de lasten te dragen, kan den dageraad inluiden van een nieuwen en beteren tijd. Een optimisme, dat effectief wil zijn, veronder stelt echter een vaste lijn van handelen en een blijvend houvast. Het is het tragische van den modernen mensch, dat het houvast hem ont breekt. Levende in een wereld, waarin het eeuwige, het alles veredelende en verzoenende, zijn macht over de zielen verloren heeft, mist zijn leven het doelbewuste en de vaste lijn der orde. Heen en weer geslingerd door allerlei stroomingen, gebeukt door de woeling en bran ding van den tijd, zoekt deze mensch in een wereld van tegenstrijdigheden een veilige haven en den vasten rotsbodem der zekerheid. Dien vasten rotsbodem der zekerheid zal de wereld echter slechts vinden in Hem, die de Weg, de Waarheid en het Leven is. Alle eeuwen door, in het verleden en in de toekomst en ook nu draait alles om deze eene vraag: ,.Wat dunkt U van den Christus?" Zoovele en zoo verschil lend zijn de meeningen waar het over Christus gaat. De Farizeeërs noemden Hem een Gods lasteraar, de heidenen beschouwden Hem als een dwaas. Er zijn er die zich van Hem afkeeren, terwijl anderen Hem achteloos en onverschilig voorbij gaan. Voor velen ook is Hij een sieraao van het menschelijk geslacht, een hoogstaande figuur, waarvoor de wereld achting moet hebben. Maar al deze uitleggingen falen. Eén slechts heeft er goed geantwoord, Simon Petrus: „Gij züt de Christus, de Zoon van den levenden God". Hemelsbreed verschilt dit rotsvaste getuigenis van Petrus van alle andere. Christus is de God- mensch, de menschgeworden God, Zoon des Va ders, met Vader en Geest één in eenzelfde God heid. Tegenover Hem past ons niet slechts hoog achting, maar bovenal de erkenning, dat wij met geheel ons wezen, met iedere vezel van ons bestaan met Hem verbonden en van Hem afhankelijk zijn. Zijn Menschwording is het eene, groote, beslissende feit der wereldgeschie denis, waaraan wij niet kunnen ontkomen. HU is de Christus, de Koning der eeuwen. Hij is: God met ons. Om dit rotsvaste getuigenis heeft Christus Petrus gemaakt tot den rotssteen, tot het fun dament, waarop Hij Zün Kerk zou bouwen. En door de eeuwezn heen herhaalt deze Kerk het getuigenis van Petrus: „Gij zijt de Christus, de Zoon van den levenden God". En zooals Christus Petrus ontrukte aan de hand van Herodes en aan de verwachting van het volk der Joden, zoo bewaart Hij ook zijn Kerk onwankelbaar te midden van de dwalingen en stroomingen der wereld. Haar roeping getrouw blUft de Kerk het der wereld voorhouden, dat slechts de Christus ons kan redden, dat Hij alleen de zoekende menschenziel kan brengen tot geluk en vrede. Zoo staat Zij voor ons als zuil en grondvest der waarheid. Als een vuurtoren op de wereld zeeën wijst zij de menschheid naar boven, naar den Vader der lichten. Wanneer wij naar Haar luisteren en Haar leiding volgen dan zal in ons werkebjkheid worden het getuigenis van St. Paulus, wiens feest wij ook heden vieren: „Ik weet aan Wien ik mij heb toevertrouwd" (2 Tim. 1, 12). Want met Petrus en de Kerk zyn wu bU Christus en behoeven wij de toekomst niet te vreezen. Dan mogen wij gerust optimistisch zUn, want wij bezitten Christus, die de Waar heid is. In Hem bezitten wij de zekerheid, dat ae stormen eens zullen bedaren en dat HU alles zal herstellen overeenkomstig de plannen en de ordening Gods. „In Hem toch zijn alle beloften Gods. „Ja en daarom is ooi: door «Hem ms „Air.eu" God ter eere. Welnu God, die ons en u onwankel baar aan Chrtsais bindt,.... Hij heeft ook Zijn zegel op ons gedrukt en in onze harten gelegd den waarborg van den Geest." (2 Cor. 1, 2022). K. NEW YORK, 28 Juni. (D.N.B.) De minister van Oorlog, Stimson, zoo meldt international News Service uit Washington, heeft het con gres in een vertrouwelijk schrijven aanbevolen een crisiswet uit te vaardigen, welke de uitzen ding van een Amerikaansch expeditieleger naar eenig deel ter wereld mogelijk maakt. Roosevelt zou zich reeds met het verlangen van Stimson aceoord hebben verklaard. Verder meldt S.P.T. uit Washington, dat als onderdeel van het ministerie van Marine een nieuw departement is opgericht, dat met de scheepvaartcommissie nauw samenwerkt. Het departement zal zich oik bezig houden met de coördinatie van scheepsreparaties, die volgens de leen- en pachtwet geschieden, en met de pro blemen, die het ombouwen van handelsschepen tot marine-hulpvaartuigen met zich brengen. Het coöidinatiedepartement voor de verbetering de productie-capaciteit der scheepswerven con troleeren en, zoo deze niet voldoende blijkt, in grepen De Sovjet-ambassadeur in Washington, Oemanski, heeft, naar S.P.T. meldt, heden een officieel bezoek gebracht aan den Amerikaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken Cor- dell Hull. In het onderhoud, dat Oemanski met Cordell Huil heeft gehad, is het vraagstuk der Arr.erikaansche hulp aan de' Sovjet-Unie ter sprake gekomen. Cordell Huil heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering dit vraagstuk zoo spoedig mogelijk in behandeling zal nemen,, I BERLIJN, 28 Juni (D.N.B.) In den ochtend van 27 Juni hebben verscheidene Britsche vliegtuigen een aanvalspoging ondernomen op een vliegveld bij Calais. Sterke Duitsche lucht afweer dwong de Britten hun bommen lukraak te laten vallen en bracht drie Britsche toestel en omlaag. Des middags probeerden eenheden van het Britsche luohtwapen haar mislukten aanval te herhalen. Ook ditmaal slaagden zU hierin niet door het optreden van den Duitschen afweer. Een Hurricane werd neergehaald. Een andere Britsche poging om op 27 Juni naar het Noord- Westen van het bezette gebied te vliegen, werd door Duitschen afweer eveneens snel verhin derd. Na een Vickers-Wellington en een Arm- strong-Whitley verloren te hebben, keerden de Britten terug. Aan de Noordzee dwong Duit sche marine-artillerie Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 27 op 28 Juni naar Duitsch kustgebied probeerden te vliegen, reeds terug te keeren, alvorens zij dit gebied bereikt hadden. Daarbij werden vyf Britsche machines neerge schoten. Britsche luchtaanvallen op het Rijksgebied en de kust van het Kanaal hebben ook gisteren en vannacht zoo meldt D.N.B. verder tot groote verliezen voor den vijand geleid. In to taal werden door den Duitschen afweer in de lucht en te land 36 vliegtuigen van den vijand neergeschoten. Slechts één eigen vliegtuig ging verloren. STOCKHOLM, 28 Juni. (D. N. B.) Naar de Zweedsche bladen melden, heeft de Zweed sche regeering zich ook belast met de beharti ging der belangen van de Sovjet-Unie :n S o- wakije. BERLIJN, 28 Juni (A.N.P.) Van welinge lichte zijde wordt gemeld: Met betrekking tot de door het Sovjet-pers bureau Tass verspreide tegenspraak in zake de kwestie der Dardanellen heeft men zich heden in de Wilhelmstrasse tegenover persvertegen woordigers beroepen op de van Duitsche zyde hierover bekend gemaakte officieele mededee lingen. Men acht het echter niet uitgesloten, dat te zyner tUd de mogelijkheid aanwezig zal zyn om deze mededeelingen door officieele stukken te bevestigen en wel niet alleen door Duitsche geschriften, doch desnoods ook door Sovjet documenten, die hiervoor ter beschikking staan De politie te Rotterdam heeft de hand we ten te leggen op een complot van vijf perso nen, dat er zijn werk van maakte, vooral in het Westelijk deel dier stad, liefhebbers te vinden voor alleen in hun verbeelding be staande partijtjes thee, vet en s aolie. Ze gingen als volgt te werk: ieder begaf zich naar een tevoren afgesproken café, zoo dat men van elkaar wist waar de ander tele fonisch te bereiken was. In vijf café's werden aldus onder het genot van een borrel connec ties aangeknoopt met de bezoekers of de café houders. Dan werd het gesprek handig op het verlangde thema gebracht. Ging men erop m, dan werd een schiji\ van waarheid aan het geval gegeven, door even op te bellen naar een der anderen uit het complot. Het verheugde gelaat in de mededeeling. dat de levering in orde kwam, was introductie genoeg om een voorschot te vragen. Eén caféhouder liep er zelfs voor 500 in. In totaal had het complot een bedrag van ruim 1000 weten bult te maken. Alles werd broederlUk gedeeld. De vijf gezworen kameraden zUn nu naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het ziin de 60-jarige verzekeringsagent A. K.. de 38- jariee machineboorder W. K. K., de 36-jarige slager J. C. B„ de 47-jarige koopman C. S. en de 21-jarige bankwerker D. S. Hoofdredacteur: H C 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE. Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE. BloemendaaL Bewoners van de Oekraïne vernietigen na den intocht van de Duitsche troepen een Lenin- gedenkteeken - (Telefoto Hoffmann-Stapf),.f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1