Kunnen inningsnederlagen worden voorkomen? twm 9id imêacd van den da§ Gouden regen Taktiek der speeltijd- verdeeling De eerste honderd S). W. BRAND ZONDAG 29 JUNI 1941 Cricketrubriek veeleischend schepsel i BEURS VAN NEW YORK S* Rood en Wit's prestatie Utrecht aan de spits Het Oosten Eindexamen Conservatorium Academische examens Eindexamen Gymnasium Eindexamen H.B.S. FAILLISSEMENTEN MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Uitermate lusteloos. Omzet 140.000 shares n% Clear in gkoer sen Nuttige handwerken door OWEN RUTTER De schitterende overwinning van A. C. C. op de Stichtsche met innings en 19 runs is aanlei ding geweest om eens na te gaan of innings nederlagen te voorkomen zijn, waaraan nauw verbon'den zit de tactiek der speeltijdverdeeling. Niet altijd zijn inningsnederlagen te voorko men, want begint een elftal des morgens om elf uur te batten en faalt het voor een schijntje runs, zooals b.v. SCHC tegen ACC te Bilthoven op Zondag j.l. toen de beide Sandersen de te genpartij voor 63 hadden uitgegooid, dan is het begin van 'n inningsoverwinning reeds gemaakt. Natuurlijk moet de andere partij dan het totaal van de tegenpartij met een voldoend aantal runs weten te overschrijden om een redelijke kans te hebben om de tegenpartij nogmaals te laten batten en weder voor het verschil in runs uit te gooien. Wij blijven dus de ontmoeting tusschen de Stichtsche en ACC volgen en zien dat ACC het totaal van de Stichtsche met ne gentig runs overschreed en uit was voor 133. Aan de innings van ACC zit nog een eigen aardigheid vast, want niemand die van een in ningsoverwinning kon spreken op het oogenblik dat de Amsterdammers aan slag waren, want toen ACC negentig runs op het bord had staan, waren er reeds negen batsmen uit en moest al leen nog het laatste wicket vallen. Maar van Weelde kreeg toen den noodigen steun van San ders Jr. en samen zetten zij een stand van.... 43 runs voor het laatste wicket op! En waarbij van Weelde met een schitterende 51 not out bleef. Nu de aanvoerder van ACC een voorsprong had van zeventig runs, kon hij nog een kansje wagen om het derde punt te bemachtigen, het geen zoo waar gelukte, dank zij fraai bowlen van Sanders Sr. die vier wickets veroverde voor slechts 9 runs. Bijeen nam Sanders Sr. in deze match 10 voor 35 runs, een unieke prestatie. Wat nu had de Stichtsche kunnen doen om een inningsnederlaag te voorkomen? Allereerst had zij in de tweede innings meer dan negentig runs kunen maken, waardoor automatisch de inningsnederlaag van de baan was geraakt, doch z had ook den nog beschikbaren tijd van ruim anderhalf uur kunnen uitspelen. Nu is zulks niet zoo eenvoudig als men het wel neerschrijft, want batsman na batsman moet zich dan geheel op de verdediging concen- treeren en het maken van runs als bijzaak be schouwen. Ook kan men zich, wanneer men des morgens voor een schijntje runs is uitge gooid, op sterk defensief cricket toeleggen, der halve het veld zóó uitzetten, door b.v. de boun daries af te dekken, zoodat de score van de tegenpartij slechts langzaam oploopt. Wel wordt dan op den duur het eigen totaal overschreden, doch dat vergt zooveel van den beschikbaren speel tend, dat de tegenpartij er vanaf ziet om voor het derde punt te gaan. Het een, noch het ander lukte aan de Sticht sche omdat de bowlers van ACC roet in het eten van de plannen der Stichtsche gooide. De taktiek speelt in cricket een groote rol en sommige elftallen zijn ware meesters in het ont- loopen van een derde punt. Is de tegenpartij aanmerkelijk sterker en wint het zwakke elftal den toss, dan zal de zwakste partij eerst gaan fielden, hoe mooi het weer ook is en hoe fraai veld en wicket ook mogen zijn. Want de tegen partij moet dan eerst een behoorlijke score op bouwen. om, na een voldoend aantal runs de innings te sluiten en daarna probeeren de tegen partij tweemaal uit te krijgen, een taak die meestal ver boven de kracht van de bowlers gaat. En een innings sluiten in cricket beteekent altijd risico, want stel eens, men sluit de innings op een totaal van b.v. 200, wie zegt u dat de tegenpartij, hoe zwak ook op papier, niet die 200 runs zal maken? De geschiedenis heeft tal van malen uitgemaakt dat een tegenpartij zulks ge lukt is! Dat een achterstand op de eerste innings nog niet altijd als een verloren match beschouwd moet worden, bewees Rood en Wit op Zondag J.L tegen HBS in den Haag, toen HBS eerst 71 maakte en Rood en Wit slechts 64. Met nog een ,,zee" van tijd over, probeerde Rood en Wit het nog eens op de tweede innings en zoowaar ge lukte het HBS voor 82 uit te krijgen, waar door Rood en Wit voor de taak stond van 90 runs te moeten maken voor een overwinning. Hetgeen de Haarlemmers opkhapten voor het verlies van zeven batsmen. Een zeer goede pres tatie en die doet denken aan de dagen van vroe ger, toen het spelen van vier innings op één dag gewoonte was en nu tot de zeldzaamheden behoort. En daarom is tevens ook de verrichting van het Shiedamsche Excelsior zoo fraai, na een achterstand op de eerste innings tegen Sparta, zij 't ook slechts met 'n verschil van één enkelen run, een beslissing te hebben geforceerd op de tweede. Naar aanleiding van deze match verwijzen wij naar de taktiek van de speeltijd- verdeeling, want nimmer had Sparta deze match behoeven te verliezen. In plaats van den tijd uit te spelen, waardoor een beslissing op de eerste innings verkregen zou zijn, is Sparta voor de runs gegaan en voor 64 uitgegooid! De twee overige Amsterdamsche vereenigingen hebben een nederlaag moeten incasséeren. VVV verloor op eigen terrein van HCC 2, waarbij het merkwaardige feit zich voordeed dat 'C. Slagter van VVV beide malen not out bleef en beide keeren 43 scoorde, terwijl VRA het in den Haag niet bijster trof door HCC 1 in vorm te vinden. Hier was de veteraan Tonny de Beus de held van den dag door de eerste honderd van dit seizoen te scoren (108 n. 0). Op een totaal van 242 voor 5 sloot de groote Haagsche en de VRA- spelers, vermoeid van een drie en een half uur verblijf in het veld, boden daarna nog maar weinig tegenstand en waren voor 87 runs in het paviljoen terug. Ware men op den stand afgegaan, dan zou elkeen een overwinning voor Hercules tegen U.V.V. voorspeld hebben, want Hercules bezet een van de bovenste plaatsen in de tweede klasse, terwijl U.V.V. onderaan bengelt. Maar cricket zou cricket niet zijn als het geen ver rassing inhield. Want Hercules wterd zeer be slissend geslagen! De eerste innings van U.V.V. leverde een totaal van 104 runs op, waarbij J. van Beest met een zeer fraaie 38 topscorer werd. G. van Wyhe met 6 voor 29 was voor de overige U.V.V.-batsmen vrijwel onbespeelbaar. Doch Hercules faalde daarna aan bat en was voor slechts 58 runs uit, waarbij slechts de beide doc tors van Erp Taalman Kip en van Spanje in de dubbele cijfers kwamen. J. van Beest met 4 voor 31 was hier dè bowler, waarbij hij door Gravendaal met 3 voor 23 kranig ter zijde werd gestaan. C. V. H. uit Haarlem gaat zich hoe langer hoe meer tot de prominenten in de tweede klasse opwerken, heeft Hercules reeds van de tweede plaats verdrongen en stevent nu op Kampong af, dat echter nogal stevig op de eerste plaats staat met 13 punten uit 5 wedstrijden. Het sterke A.C.C. 2 moest Zondag j.l. een gevoelige nederlaag tegen C.V.H. inoasseeren en slechts het brillante spel van Leo van Kranendonk in de tweede innings voorkwam een innings-neder- laag. Uit 115 runs bleef van Kranendonk met 82 niet uit, waaruit valt af te leiden dat de overige batsmen33 runs byeensloegen. Nu het spoorwegverkeer weder in normale banen is aangeland, kan men ook in het Oosten des lands de hand weder aan den ploeg slaan. Er zal een competitie gespeeld worden tusschen Venlo, Quik Nijmegen, Arnhem en Deventer, waarbij het Zuiden tot hetOosten gerekend wordt. Venlo en Deventer ontmoeten elkaar echter niet, want die ontmoetingen komen te duur uit en vergen trouwens te veel tijd van de \spelers. Maar wel zal cricket in Arnhem weder op stoot komen, zoo ook te Deventer en dat beteekent al heel veel. En om tegen Arnhem of Deventer te spelen, is al een genot op zich zelf, want zoowel aan den IJsel als aan den Rijn weet men zijn tegen standers waardig te ontvangen. Daar wordt nimmer op den uitslag gelet, daar viert het sportieve genot hoogtij! Voor a.s. Zondag luidt het programma: le klasse HaarlemRood en Wit, Hermes D.V.S.— Excelsior, Quik—V.R.A., V.V.V.—A.C.C., Sparta— S.C.H.C., H.B.S.—H.C.C. 1, H.C.C. 2—V,0,C, 2de klasse A.C.C. 2—V.V:V. 2, V.R.A. 2—Hercules, Rood en Wit 2—Kampohg, U.V.V.—C.V.H. 2de klasse B. H.C.C. 4—H.D.V.S. 2, A.S.V.—Quick (H.). Ajax (L.)V.C.C., Excelsior 2—L.C.C- N.L.C.C.— V.O.C. 2. 3de klasse A, S.C.H.C. 2—V.R.A. 3, A.C.C. 3—Rood en Wit 3, C.V.H. 2Ajax (A.). 3de klasse B. L.M.C.C.V.U.C., Xerxes—H.C.C. 5, Quick (H.) 2H.B.S. 2. 4de klasse V.C.C. 2—A.S.V. 2, V.U.C. 2—L.M.C.C. 2, Nii.C.C. 2—Quick (H.) 3. AMSTERDAM. Geslaagd: mej. T. A. Druyf te Haarlem (hoofdvak viool) en mej. E. Everts te 's-Gravenhage (hoofdvak piano), die bij hat eindexamen het hoogste cijfer mat onder scheiding hebben behaald AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in dé geneeskunde de heer A. G. Brandsma, geboren te Amsterdam. AMSTERDAM (R. K. Gymnasium) Afdeeling B geslaagd: Albert Berkhoff; Jaap Botman; Jan Bröcker, Han Landsman; Fred. Nelissen. ROTTERDAM (R.K. Gymnasium). Geslaagd: M. Bekedam, J. Buters, Vlaardingen, H. v. d. Drift. Vlaardingen, G. Heetman, S. Keesen, H. Koopmans, H. Landman, W. Saris. Met 3 candidaten wordt het examen voort gezet. ■W VA***#» AMSTERDAM (2e H. B. S. met 3-jarigen cursus Zoeherstraat). Geslaagd: Sepha Beu- kert, W. E. de Haas, B. Hastman, Corrie Hel lingman, Made M. v. d. Heyden, Bep J. Honds- merk, Annie M. Kappel, Ali Klaassen, Stien H. Laagwater, Anna M. Muller, H. Olofsen, Riek van Ommen, J. C. Roosendaal, B. L. de Roos, Dora Schouten, Corrie J. M. Schutte, H. S Spoelder, G. J. Wilmink F. H. Bergisch, A. G. Beun, J. F. Beyne, Bep J. Bleyi, Nelly van Blyenburg, Cobie E. Brandt.' Rietje H. Coltof, N. G. Dallmeyer, I. B. Geisler, Dineke van Ge- mert, E. G. Gutmacher, Joanne ten Haaft. W. Hartering, Suze Haykens, J. Hendriks, Kuuk Hillenius, Frieda v. d. Hoek H. F. Jan sen, J. M. de Jong, P. Kohier, Willy Leensma, J. Limburg, G. Mayer, H. Niewind, A. Noot, TKoes M. Palte, Ypie A. Paulusma, W. Pelz, J. H. H. Penners, F. L. Plantenga, G. Pijlman, B Roze boom, Tony de Ruyter P A. Scheer - hagen, C. B. H. H. Schir.dler, P. Sutmöller. H Uitert, K. Veldman, A. C. Verstappen, Carla Vos, J. de Vries, P. Vroegop. AMSTERDAM (4e H. B. S. met 3-j. cursus, P. L. Takstraat 33). Geslaagd; B. L. Abas, P. Alkan, A. Asscher, F. van Bakergem, G. H, Berendsen, J. M. Beugellnk, Bella Blom, H. C. Boudri, H. C. Bouwman, Elize W. Bouwman, Hermance Cahnter, Marijke Contran, D. Da vidson, J. van Diemen, A. M. Donker, L. C Th. Donker, C. G. van Eek, Theodora M. van Elden, J. Elzas, Bloeme van Emden, Dorothea Eng ander, P. C. Evers, Hendrika A. Fontani M. van Gelder, Dora R. van Gelderen, J. J. Goedhart, J. Groot, Geertruida J. Heida, Her- mina Ch. Hendriksen, Petronella F. Harmsen, J. van der Heul, H. J. van der Hoek, M. H. Hoek, W. J. van Hoorn, F. P. Hulskamp, J. Jacobs, J. Jansen, Catharina M. Janssen, Nelly de Jong, J. G. Kamminga, J. van Kan, H. P. Kaufmann, Hendrika H. A. van Kerkum, Bet ty Koster, E. E. Kretzschmar, C. Kroonenberg, L. A. Kuiper, L. J. Kuyk, H. van der Laan, H. Ch. J. Luyters, L. F. Manet, J. E. Meeuwig, J. Mes, A. W. Meijer, M. A. Moet. A. L. Monteiro, A. van Moppes, S. L. Natkiel, W. J. van Oosten, I. de Pauw, E. Postma, P. S. Postma, J. H. Potharst, M. van Praag, Helena de Roo, H. R. Ruf, Betsy Scheffer, Christine M. A. Schell, F. Scholtze, J. H. Schrikkema Hetty Schoevers, H. Schutte, B. Sikkema, S da Siva Curiel, L. Ch. Simons, H. R. Sinek Grietje Sleijster, J. Smelt, J. H. Smit, E. L, Soesman, Judith Spijer, B. F. Stibbe, A. Va;k, J. Vaz Dias, M, H. Vecht, I. A. van der Velde K. Volkers, J. de Vries, Marianne Wagenhuijzen Willemijntje C. Werson, A. van der Wiel L. van der Zee. ALPHEN a. d. RIJN. (Chr. H. B. S.). Ge slaagd voor Afd. A; H. Jongenburger, Mieke de Pijper, C. L. Sprey, Tanny Southamer. D. van Wijk, aden Alphen a. d. Rijn en J. P Veerman te Bodegraven. AMERSFOORT (Rijks H.B.S.). Geslaagd voor diploma A: A. W. v. Beek, E. Droog, G. L. v. Ettekoven, G. H. v. Hilten, A. H. de Koek. P. Meyer, C. J. Nijland, C. G. Pijnacker, R. W Schu'.tema, I. Schuitemaker. Afgewezen één. ZALTBOMMEL (R.H.B.S. met 5-.1. cursus) Geslaagd: de dames F. M. van Anrooy en C. B E. Wemtners te Zaltbommel en de heeren W van Berghem, Opijnen; T. van Dalen, Brake! G. Janssen, Rossum; A. Kant, Nederhemert; A. E. van Mourik, Zaltbommel; J. A. Plas, Am- merzoden; T. Tjebbest, Ophemert; G. J. van Tuyl, Gameren. Afgewezen: één. Opgegeven door de afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. UITGESPROKEN 26 Juni: H. van Linge, logementhouder, Egmond aan Zee. R.c. mr. H. r. A. v. d. Loos. Cur. mr G. A de Lange, Alkmaar, Breedstraat 10 C. Kamstra, -wonende te Amsterdam, Hof- meijerstraat 4. R.c. mr. A. C. N. P. Ruys Cur. mr. P. J. strater, Spui 79, Amsterdam. W. van Kulk, Tricht gemeente Buurmalsen. R.c. mr. P. M. Fleyte. Cur. mr. J. j. van Nes, Tiel. E. G. Moeys, Nijmegen. Groote Markt 6. R.c. mr. p. M. Pleyte. Cur. mr. P. D. M. Lem, Nij megen, Molenstr. no. 104. De nalatenschap van A. Verduijn, Wassenaar, Deijlerweg 2a, R.c. mr. J. van Andel. Cur. mr C. Stolk, Wassenaar. H. Bouman te Hillegom, Raadhuisstraat 6. al daar, handelende onder den naam Firma Bou man en Co. R.c. mr. P. Donker Cultius. Cur mr. P. J. Teebaal, Leiden. H. Feenstra, pluimveehouder, Rijperkerk. R.c. mr. H. W. A. Schipperijn. Cur. mr. S. J. Tim- menga, Leeuwarden. P. Vellinga, groentenhandelaa.r, Vcenwoud'ster- wal (Streek 324). R.c. mr. H. W. A. Schipperijn Cur. mr. G. de Roos. Leeuwarden. B. Roelofsen, loodgieter, Diepenveen. R.c. mr. A. R. v. d- Giesen. Cur. mr. Ch. J. v. Kors, De venter. 25 Juni: Chr. van der Sluijs, garagehouder en hande laar, Rotterdam, Anna Paulownastraat 57. R.c. mr. J. c. Brongers. Cur. mr. H. Schadee, Rot terdam. In de week van 23 tot en met 28 Juni 1941 werden in Nederland 18 faillissementen uitge sproken. GEDEPONEERDE UITREIKINGSLIJSTEN E. W. Klijberg-Pemot's Stoomschoenfabr. „Hol- landia", Waalwijk (heropend faillissement). Ge ëindigd door het verbindend worden der uitdee lingslijst. A. v. d. Valk, Den Haag. Geëindigd door het verbindend woraten der eenige uitdeelingsHjst. G. Visser Jr., grossier in choc.- en suikerwer ken, Hoorn. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslljst. Wijlen L. J. Frings, aannemer, Mamelis-Vaals. Geëindigd door het verbindend worden der slot- uitdeelingslijst-. A. G. Stavast, Den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. N.V. Ned. Crediet- Deposito Bank, Den Haag, voorheen te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. t Was eigenlijk maar één enkele kamer al gaf Bertha er de weidsche benaming van „wo ning" aan. Ze had er echter sfeer in aange bracht en iets gezelligs en behaaglijks van we ten te maken. Nu rustte Bertha in haar ochtendjapon op den divan en was blij, dat het Zaterdagmiddag was en er anderhalven dag lang geen ij dele en lastige dames waren, aan wie ze in het groote verkoophuis kleeren moest laten zien, die voor haar zelf veel te duur' waren. Daar klonk de schelle telefoonbel. Het jonge meisje greep den hoorn. „Zeg, Bertha", riep een stem. „Hier met Leo. Ik heb een ver rassing voor je. j Wij rijden van- -tLetl daag met een kleinen sportwa gen naar Voor berg en morgen ochtend heel vroeg naar 't plateau om te tennissen. Een pracht plan, vind je niet?" „Maar, Wie zijn die „wij", Leo?" „Wat een vraag! Jij en ik natuurlijk." ,,'t Spijt me, maar ik zal niet van de partij zijn. Ik ben werkelijk blij, eens een dag rust te hebben." „Die Bertha is een veeleischend schepseltje," mompelde de ontevreden Leo, een in 't heele land vermaarde tennisspeler, nadat hij den hoorn op den haak had gelegd. „Men moet zeker een luxe-auto in eigendom hebben om bij haar wat te beteekenen." Ruim een half uur later rinkelde de telefoon- bel opnieuw. „Dag, Bertha. Hier Laurens. Verheug je. We gaan vanavond samen naar de danszaal van 't Borkinghotel. Trek je avondjapon aan. Ik be loof je, we zullen ons daar amuseeren!" „Ik vind het werkelijk heel aardig van je, Lau, maar tot m'n spijt moet ik bedanken. Je moet niet boos zijn, maar ik heb er heusch geen zin in." „Wat een verwend, veeleischend schepsel is dat kind toch!" sputterde Laurens, een be kwaam, jong Ingenieur. Ontstemd hing hij den hoorn op. „Een ander meisje zou allemachtig in haar schik geweest zijn." Weer wat later meldde zich de rijke ban kierszoon Johan Be er ling aan. „Vanavond is de groote première in den Stadsschouwburg, Bertha", telefoneerde hij. „De vorige week was 't al uitverkocht. Ik heb de plaats naast me voor je gereserveerd, op een der eerste rijen. Wat zeg je daarvan? Men zal je benijden, kind." Maar benijd of niet, Bertha scheen er niets voor te voelen. Ze maakte van de uitnoodiging geen gebruik. En de rijke Johan Beeriing was ten zeerste beleedigd, want die première, zoo foeterde hij, zou aan de meest veeleischende vrouw voldoening verschaft hebben. Den zelfden avond om 8.20 stond Bertha voor de Thalia-bioscoop en wachtte. Kent u het gebouw? Vermoedelijk niet. 't Ligt nog %1 afge legen en is vrij onaanzienlijk en goedkoop. En toen kwam Albert. Albert is een nog jonge kantoorbediende, ijverig en vol ambitie, maar geen sportsman of iets van dien aard en noch beroemd of bekend. Hij gaf Bertha een klein bcxjje vlooitjes. „Wat lief van je, dank je wel", zei Bertha „wat een mooie bloemen! Toe, Bert, neem vlug de kaartjes, maar alleen op de eerste vijf rijen Ik kan verderop niet goed meer zien." Alsof Albert niet wist, dat Bertha scherpe kijkers in d'r hoofd had! Daarop zaten ze, gelukkig in elkanders bij zijn, hoogst vergenoegd naar een vrij onbenullige film te kijken, d.w.z. ze zagen wel niet alles, maar vonden het toch prachtig. Vervolgens gingen beiden naar een cafetaria, waar Bertha „thee zonder" bestelde, want zon der gebak kostte het een dubbeltje goedkooper. Nog geen half uur later wandelde het jonge meisje in den stroomenden regen, maar verge noegd, aan Albert's zijde, naar huis. In 't voor tuintje namen zij hartelijk afscheid van elkaar. Het regende dat het goot. Albert en Bertha waren beiden doorweekt. Maar dat bleek geen reden, om den duur van het afscheid te bekorten. En toch Is Bertha in de oogen van velen een verwend, veeleischend schepsel! (Nadruk verboden) MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 216 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEEN IN GEN Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Amsterdam 1861 (kl. cp.) 3% y 90 Amsterdam 1937 III (kl. cp.) 391 Amsterdamsche Grondbrlefbank (kl. cp.) 4 83 Bolte Gorter 4 93 Brood Unie 4 90 Maatschappij voor den Werkenden Stand 2% 47%% Nationaal Grondbezit 1937 (kl. cp.) 3'/2 88 Nederlandsche Bankinstelling enz. (kl. cp.) 4 (5 92Vi Nederlandsche Bankinstelling enz (kl. cp,) 4 (4% 92y4 Vaderlandsche Bank voor Belaste Waar den (kl. cp.) 4 (6 90 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) H. te Rotter- 92% 92%% d. Antonius Abt. Par. dam 4 Augustijnen, Paters te Nijmegen 4% Carmelitessen, Zusters te Amsterdam 3% Hart van Jezus, Par. v. h. te Arnhem 4 O. L. Vrouw, Congr van te Tegelen 4 Pancratius, Par. v. d. H. te Castricum 4 f, Vincentius k Paulo, Par. v. d. H. te Am sterdam 4% Voorzienigheid, Gesticht De te Leiden 5 C5, OBUG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) 62 94 50 93 76 91 92% 87 8 70% 91 75 50 73 72 81 82 53 Barmhartige Broeders van Trier Bisdom Meissen te Bautzen 7 Clemens Hofbauer Hilfswerk te Belecke 7% Engelsche Zusters, Inst. der te Aschaf- fenburg 8 Engelsche Zusters, Inst. der te Mainz Franciscus, Broeders v. d. H. te Waid- breitbach 8 Franciscanessen, Eerw. Zusters te, Wald- breitbach 8 Jacobus, Par. St. te Saarbrücken 7 35, Mathias Spital te Rheine 1926 7 PANDBRIEVEN Algemeene Maatschappij tot beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen belaste Waar den (kl. cp.) 9% Boeren Hypotheekbank 3% 91%% Dordrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% Hypotheekbank voor Amerika (kl. cp.) 6 et Nationale Hypotheekbank 3% Nederlandsche Scheepshypotheekbank (kl. cp.) 3% Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 54 et AANDEELEN 9 91%% 5 90 88%% 54%% Apollo, Stearine Kaarsenfabriek (Cert.) 140 Baanbreker, Aardappelmeel-, Stroop- Dextrinefabriek De 116 Bedrijfsbank, Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen De 7 Bervoet's Kleedingbedrijven (Pref.) 87 Bogota, Handel- en Industrie Maat schappij 123%% Deventer, Dagblad Maatschappij 120 Feijenoord, Maatschappij voor Werk manswoningen 70 Groninger Lemmer stoomboot Maat schappij. 125 Haagsche Handel Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen (Pref.) 30 Industrie Lohuizen, N.V100 Jaarbeursgebouwen, Maatschappij tot Ex ploitatie van 30 Beijersche Bierbrouwerij 24 Nederlandteche Fabriek voor Wollen De kens v.h. J. C. Zaalberg Zn. (f 10O) 200 Meelfabrieken der Nederlandsche Bakke rij (f 50.—) 205 Nederlandsche Fabriek v. Verduurzaamde Levensmiddelen v.h. Hoogenstraaten Co. (kl. cp.) 50 Nederlandsche Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen 22 Nederlandsche Middenstandsbank 50 Nieuwe Internationale Hypotheekbank (f 100.—) 5 Pangledjar Cultuur Maatschappij 290 Trading Company late Hègt Co30 West-Borneo Cultuur Maatschappij (Gew.) (f 150—) 23 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Amsterdamsche Hypotheekbank 20 ge stort 10 Nederlandsche Bankinstelling enz, 20 gestort 40 45 48 Utrechtsche Hypotheekbank 10 gestort nihil Vaderlandsche Hypotheekbank 10 gestort f 200 toe Zeeuwsche Hypotheekbank 10 <y„ gestort f 125 toe OPRICHTERSBEWIJZEN Beurskluizen en Safes o. d. Nieuwe Koopmans- beurs f 2— Hollandsche Kunstzijde Industrie f 480. Nijma, Kunstzijdespinnerij f 525. Utrechtsche Hypotheekbank f 280. Vaderlandsche Bank voor Belaste Waarden f 13 WINSTBEWIJZEN Steden, Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen De (2/10) f 6. Suiker Cultuur Maatschappij (1 stuk) f 50. DIVERSEN Barisan Mijnbouw Maatschappij (Rest.bew.) f 20 Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken (Amort.- bew.) f 225.f 230. Lint's Industrie en Handel Maatschappij A. N. de (Amort.bew.) f 55. Lijm- en Gelatinefabriek Delft (Rest.bew.) f 30 Nationale Bank voor Belaste Waarden (Bew. v. Deciger.) f 7. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij (Claims) f 150— Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest-bew.) 3% 3 Zuid-Afrlkaansch Handelshuis (Rest.bew.) f 3.50 LOTEn Rottcrdamsche Schouwburg (a f 150.f 85. Rotterdamsche Schouwburg f 75.f 42.— Rotterdamsche Schouwburg (a X 15.f 8. NEW YORK, 28 Juni. Op de New Yorksche Effectenbeurs was de handel den laatsten dag der week opnieuw zeer loom. Reeds bij opening was de houding der markt zeer kalm en de eerste noteeringen toonden kleine afwijkingen naar beide richtingen. Over de geheele linie werd sterke terughoudendheid in acht genomen, die vooral haar oorzaak vond in berichten van buiten het westelijk halfrond. Later daalden in de meeste afdeelingen de noteeringen. Door deze fractioneele koersafbrokkelingen werden vooral spo—"egwaarden, chemische fondsen, automo- iel\ "barden en petroleumfondsen getroffen. Stail- waarden waren eveneens flauwer. De overige leidende fondsen bleven over het algemeen op den achtergrond en in een groot aantal ging zelfs in het geheel niets om. Gezien den ge- drukten ondertoon ontbrak elke stimulans voor den kooplust, waardoor de koersdalingen gedu rende den geheelen beurshandel verderen voortgang namen. De beurs sloot gedrukt bij kalmen handel. Vandaag werden 449 fondsen verhandeld. Daarvan zijn er. 120 in koers gestegen, 176 ge daald. De noteeringen der 153 overige bleven onveranderd. NEW-YORK Air Reduction Allied Chem American Can American Radiator Amer Rolling Am. 3melting Am. Sugar Refining Amer Tel Tel Am. Tobacco B Am Waterworks Anac. Copper Atchls Topeka Baldwin Locomotive Baltim. Ohio Bethlehem St Canada Pacif Com Investor J. L Case Ches Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Corp Cons Edison Oelaw Huds Detroit Edison C. Dupont dNem Eastman Kod Gener Electric Gen Foods Crp Gen. Motor» Goodyear Tyr Hudson Motor Int. Harvester Intern. Nickel international Paper Int. Tel. a Tel. Kenn. Copper Mack Trucks Xncorp. Montgomery National Biscuit Co N. ST. Central Norfolk Western Nord. Amer. n.a. Northern Pacific Packard Pennsylvania Proctor Chamble P Serv of NJ Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corp Reading Company Republic Steel Reyn Tobac. B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony-Vac Southern Pacific Southern Railway Standard Brands St. Oil N.-Jer» Texas Gulf Sulphur Tw. Fox Film Union Carbon Union Pacific Unit. Aircraft United Corpor. United Fruit r-w Un. States Ind. Ale Un. St. Rubber Un. St Steel Un. St. Steel pr. Western Union Westing house Woolwortb laten, t ex-dlv„ I WISSELKOERSEN NEW YORK, 28/6 27/6 A'dam c 4.03% 4.03% 2.34 2.34 40.05 40.05 Slotk. Slotk. Siotk Slotk. 28/6 27/6 26/6 25/6 41% 42 42 41% 152% 152% 153 152% 82 81% 82 84 6% 6% 6% 6% 14 14 14% 14 41% 41 41% 42 16% 16 16% 16% 155% 155 69% 156 150 69% 69% 68% 4% 4% 4% 4% 27% 27% 27% 27% 28% 28% 29% 29% 14% 15 15% 15% 3% 3% 3% 3% 73% 73 74 73% 3% 3% 3% 3% 29% 29% 29% 29% 60 60 60 61% 36% 36% 37 36% 57% 57% 57% 57% 18% 18% 18% 18% 10% 10% 11% 11% 20% 20% 21%f 22 154 155% 155 154 134% 134 134% 133% 32% 32% 32 %t 32% 36% 36% 36% 36% 38% 38% 38% 38% 17% 17% 17% 17% 3% 3% 3% 3 50% 49% 25% 50% 50% 25% 25% 25% 14% 14% 14% 14% 2% 2% 2% 2% 36% 36% 37% 38% 29% 28% 30 29% 33% 34% 34% 34% 16% 16% 16% 16% 12 12% 12% 12% 196% 197 197 196 12% 12 12% 12% 6% 6% 2% 6% 6% 2% 2% 2% 23% 23% 23% 23% 57% 58 58% 57% 21% 21% 21% 26% 26% 27% 26% 9% 9% 9% 9% 3% 3% 3% 4 16% 16% 14% 14% 19% 19% 19% 19% 32 32 32 71% 71% 72% 72 14% 14% 14% 14% 9 9% 9 11% 11% 11% 11% 12% 13 12% 13 5% 5% 5% 5% 40% 40% 40% 40% 35% 35% 35% 35% 5% 5% 5% 71% 71% 80 80% 80% 39 39% 40 36% 65% 65% 65% 65 24% 24 24% 22% 23% 23% 23 56% 56% 57% 56% 118% 119 119 24% 24% 25% 93% 94% 94% 94% 29% 29% 29% 29% ex-recht. ex- coup. 1 oiea. Londen Parfts Berliin Brussel Rome Madrid Zwitserl Zw. vril 5.26% 5.26% 9.25 9.25 23.21 23.21 .23.24 23.24 28/6 27/6 Weenen 4.75% 4.75% Stock h 23.86 23.86 Montreal 88.25 88.31 Mntr.Lnd 4.57 4.56% B. Aires P 29.78 29.78 B Aires M 23.75 23.75 YorKc. 23.45-8 23.45-B Shanghai 5.51 5.51 4 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. Koersen voor stortingen op 30 Juni 1941 tegen verplichtingen luidende in: Belgag 30.1432. Zwitsersche francs 43.56. Fransche francs 3.768. Lires 9.87. Deensche kronen 36.37. Noorsche kronen 42.82. Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Turksche ponden 1.45%. Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 36.519 Pengö (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35.00. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 AMSTERDAM. (R.K. Kweekschool „De Voor zienigheid"). Geslaagd de dames: Th. F. M. Maane, Amsterdam; F. J. M. Rijnja, Bussurn; G. A. C. M. Roozen, Overveen; J. J. E. Sehoon- derwoerd, Loosduinen; A. P. Smeur, Amster dam; C. J. M. van Stijn, Warmond. 44 (Nadruk verboden) Hij had mij zeer teleurgesteld. Rufus was er wel de oorzaak van, zeker, maar een gebroken eed is een gebroken eed en lk voelde wel, dat ik nooit mer dat vertrouwen in hem zou kun nen stellen van eerst. Maar Z. E. stond erop. „Ik moet het probeeren, Huntley," zeide hij. „Nu hij Loder heeft vrijgelaten, denk ik toch anders over de zaak. Er moet toch wel iets goeds in dien kerel zitten. Wanneer wü ons daarvan maar konden verzekeren." Hij trom melde onrustig met zijn vingertoppen tegen el kander. „Bovendien behoort dit tot onze poli tiek," ging hij verder „Ze willen het thuis zoo hebben. Wij moeten hem iedere kans geven, die mogelijk is." „O ik wist zoo goed, hoe de Gouverneur de zaak nu zag, want ik had net dezelfde gevoelens over Jeludin gehad voordat hij mij zoo te leurstelde. Maar er ls een grens aan iemand's verdraagzaamheid. Ik Kon er dus niet heel erg enthousiast over zijn. „Zooals U wilt, mijnheer," zèide ik, „maar ik geloof, dat hij het toch te bar gemaakt heeft." „Ik denk nu niet bepaald zoozeer aan Jeludin. Het gaat ook om al de anderen, die achter hem staan. Wanneer wij hen eenmaal aantas ten, dan heb je de poppen aan het dansen." „Wat zoudt U hem willen voorstellen?" vroeg ik. „O. natuurlijk capitulatie," zei Z. E. „Niets minder dan algeheele overgave. Ik kan hem al leen het behoud van zijn leven verzekeren. „Naar wat ik van Loder gehoord heb, zal hij liever sterven, dan zich nu overgeven." „In ieder geval, wij moeten het probeeren," hield Z. E. vol. „Ik zal wel een brief schrijven. Kunt U iemand vinden, om hem .te brengen?" „Si Kusau kan er wel mee gaan." „Goed dan. Laat hij zich dan klaar maken om morgenochtend te vertrekken." Arme Kusau, eens te meer was hij onze ver trouweling, die met de boodschap belast werd. Den eersten keer, dat hij naar Jeludin gegaan was, was hü triomfantelijk teruggekomen. De tweede maal had hij een arrogan antwoord mee gebracht. Derde maal kwam hij heelemaal niet meer terug. Ik heb me vaker wel eens afgevraagd, of, hij misschien bezwaren kan gehad hebben, om met den brief van den Gouverneur naar het fort te gaan. Ik wist, dat de manier waarop Jeludin hem de laatste maal behandeld had, onprettig voor hem was geweest, want hij bezat evenveel trots als Jeludin. Maar hij had steeds beweerd, dat Jeludin de witte vlag respecteerde. Dat had ik trouwens ook altijd geloofd. En hij respec teerde de vlag ook werkelijk. Maar er waren er zooveel om hem heen, die in dat opzicht min der gevoelig waren. Zooals ik reeds eerder gezegd heb, hadden wij er geen idee van, wat een duivelsche tegenstand ster wij hadden in de Dayang. Misschien kwam dat wel, doordat zij steeds achter de schermen bleef. In ieder geval voorzag zij, dat, nu Max een maal'terug was bij ons, wij ongetwijfeld weer onderhandelingen zouden openen. Daarom had zij besloten alle wegen, vn de kust tot Trusmadi toe, te laten bewaken. Maar van dit alles had noch de Gouverneur noch ik ook maar het flauwste vermoeden. Wan neer wij het hadden kunnen veronderstellen, zouden wij Kusau nooit hebben laten gaan. En wanneer Kusau zelf zou gevonden hebben, dat het een buitengemeen gevaarlijke zending was, zou hij daar niets van gezegd hebben. Ik overhandigde hem zelf den brief, zei hem wat hij te doen had en wenschte hem veel succes. „Toewan Gouverneur heeft een gewichtige zaak in Si Kusau's handen gelegd," zeide ik, „moge hij gunstig resultaat bereiken „Kusau zal doen wat een Dajak doen kan," antwoordde hij. Toen groette hij en ging weg En dit was de laatste maal dat ik hem zag. Dagen nadat hij vertrokken was, hadden wij nog geen bericht. Wij wachtten en wachtten, ver onderstellend, dut Jeludin misschien niet in het fort was geweest, toen Kusau er aankwam. Totdat tenslotte een naar gerucht in Kilapis binnenkwam. Wyllard zond een patrouille uit. Zij vond Kusau's lijk op den weg, een dag koper-S van het fort verwijderd. Ik geloof dat het bericht van Si Kusau's dood nog meer opschudding bij ons veroorzaakte dan de overval van Malang. Hij was zoo'n dappere kerel geweest, die overal voor gereed stond en ons aller vertrouweling was. Wanneer hij den dood gevonden had in een eerlijk open gevecht, dan zou het zoo erg nog niet zijn geweest Maar om zoo afgemaakt te worden, midden in de jungle, terwijl hij een vreedzame zending ver vulde, om daar achtergelaten te worden, ten prooi aan de mieren wel, dat maakte ons allen zóó razend, ais Rufus maar ooit zijn kon. Ik had Proctor nog nooit zoo ontroerd gezien. Hij was geen beroepssoldaat en in dit geval is de gedachte, verantwoordelijk ervoor te zijn, dat een ander den dood ingestuurd is, nogal kwellend. „Je had gelijk, jongen," zei hij tegen mij. „Hij had niet moeten gaan. Maar ik had ook nooit kunnen denken „Ik ook niet, mijnheer," haastte ik mij hem gerust te stellen. „Ik was er tegen, dat hij gaan zou, omdat ik mij van de resultaten toch geen illusies maakte, niet omdat ik iets dergelijks verwachtte." „Hii was er altijd zoo zeker van, dat Jeludin le witte vlag zou respecteeren." „En daar had hij gelijk in, mijnheer. Dit is niet het werk van Jeludin. Dat zou hij nooit gedaan hebben Dat is iets van de Dusuns. Zij zijn blijkbaar op hun eigen houtje te werk ge gaan." Ik dacht dat toen ook werkelijk. Het lag dan ook nogal voor de hand. Maar ik was er toch naast. Zooals wij later hoorden, hadden zes van Tabiko's mannen zich in 'n hinderlaag op Kusau's weg gelegd, maar wat wij niet vernamen, was, wie hen erop uitgestuurd had. Dit zou Sabtu mij later pas verklaren. Hij was het, die mij ver telde, dat het de Dayang was geweest, die op alle wegen Dusuns had doen postvatten. En toen deze afdeeling Kusau had zien aankomen, had den zij hem aangehouden, voorgesteld dat hij zich evenals zijzelf van zijn wapenen zou ontdoen en dat zij een beetje bij elkaar zouden blijven zitten praten. Hij vond het wel verdacht, doch kon moeilijk weigeren, Hij stelde nog steeds ver trouwen in Jeludin. Hij verwachtte niet, dat de Dusuns het zouden wagen om de witte vlag, die hij droeg te negeeren Toen zij een klein vuurtje hadden aangesto ken, vroeg Rindong, een bloedverwant van Tabiko, of Kusau een brief bij zich had. Hij bevestigde dit. Toen verzocht Rindong hem, dien brief te mogen zien. Kusau weigerde. Hij was bestemd voor den Pangeran, zei hij. Maar Rin dong bleef aandringen. Toen werd Kusau achterdochtig en greep naar zijn wapenen Doch voor hij die kon bereiken schoot een der kerels, die met het vuur bezig was, hem neer. Zij vlogen allen op hem af en sloegen hem dood. Daarna trokken zij af, met medenemen van den brief Hét was dus erger, dan een onzer kon vermoeden.. Kusau had niet eens kans gehad, zijn leven te verdedigen. Toen Sabtu mij dit alles openbaarde en het was toch reeds zoovele jaren na het gebeurde kon ik niet nalaten, die dame, die Sabtu zoo trouw gediend had, naar de hel te wenschen. „Jullie hebben een spreekwoord dat zegt, dat toen God den duivel in de hel opsloot, hij een vrouw schiep om hem op aarde te vervangen," zei ik tot Sabtu: „Het wil me voorkomen, dat die vrouw Dayang Alimah moet geweest zijn." „Het is mogelijk, Toewan," antwoordde Sabtu op zijn karakteristieke manier. Toen voegde hij er bedachtzaam aan toe; Maar als hij den brief gegeven had, zou het misschien heel anders ge gaan zijn." Zooals ik reeds zeide, wisten wij van dit alles niets. Kusau was in de jungle vermoord. Dit was alles wat wij te weten konden komen. Wij konden niet achterhalen of Jeludin den brief al danniet ontvangen had. Ook hier sprak de demonische sluwheid der Dayang maar al te duidelijk. De brief werd haar ter hand Se~ 18 steld en zij verscheurde hem. Doch zij haalde Jeludin ertoe over een brief terug te schrijven -~ ofschoon hij niet wist, dat het feitelijk een ant woord was op een brief waar hij geen kennis van genomen had. (Wordt vervol«d'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2