1 Welke bonnen zijn geldig? Suggestie MONTESSORI-CENTRUM LAREN (N.-H.) *ir Bepaald rayon KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Even wringen even duwen OUDE KUNSTNIJVERHEID GRU TTERSV /AREN: ZONDAG 29 JUNI 1941 Dagtraject Vierdaagsche hoogstens 40 K.M. INKOOP VAN PANDBRIEVEN OPLEIDINGSCURSUS Katholieken Juist nu 13 cent per week Onrechtmatig een lot toegeëigend Oproep van de politie APELDOORNS NIEUWE BURGEMEESTER In zwembad verdronken Meisje in zwembad verdronken Loonsverhooging voor de metaalbewerkers Uitgesloten slagers DISTRIBUTIEKAART VERVALSGHT De kruik gaat zoolang te water Gouden doctoraat WANDELSPORI 19 en 20 22 en 23 19 en 20 22 en 23 67 en 77 68 en 78 69 en 79 - K Gort of Gortmout of Grutten 44 en 45 MEDISCHE KRONIEK N.V. „ZUID-WE STER HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND" CEBUCO - Heerengracht 258 - Amsterdam-C LM TEE KEN BILJET 'N TROUWE KLANT maar alsjeblieft géén veters losmakenZóó in en uit je schoenen", zegt de Club van Schoenen moordenaars, die nog honderden malen méér leden telt dan er schoenwinkeliers zijn Wees zuinig op Uw schoenen, draag b.v. met aldoor hetzelfde paar, doch gun ook Uw schoeisel zijn rust. Behandel ze met zachtheid zelfs als U ROBINSONS draagt! Want wie weet, wanneer U wéér 'n schoenenbon krijgt t In het Prmsessehof te Leeuwarden is een tentoonstelling geopend van kuns.nijverheids- producten, waaronder zich vele voorbeelden van oude volkskunst bevinden. Een keurcollec- tie ui. vroeger eeuwen is hier bijeengebracht. Wat het houtsnijwerk betreft, vindt men er 18de eeuwsche bruidskistjes, kerkstoven en mangelplanken in het bekende kerfsneewerlc. Ruim vertegenwoordigd zijn ook de typische taai-vormen. De producten der smeedkunst vormen eveneens een fraaie afdeeling. Vooral moet genoemd worden het werk van de drie geslachten Kroes. Leeuwarder smeden uit de vorige en uit het begin van deze eeuw. Ook is er fijn koper-smeedwerk en ziet men majolica's ui"- Makkum en Harlingen, Hindelooper kastjes en doeken uit de 18de eeuw, kleine meubels uit het Oude Molkweerum, Oud-Hollandsch en Oud-Friesch zilver, waaronder gelegenheids producten bij geboorten en huwelijk, letterlap- pen, 18de eeuwsche roerversieringen en been snijwerk Dit alles geeft een overzicht van het vele schoone, dat in vroeger eeuwen Friesche kunstnijveren hebben gewrocht. Deze tentoon stelling heeft recht op iedere aandacht, vooral ook van den toerist, die dezen zomer de Frie sche hoofdstad bezoekt. Donderdag 12 Juni jj. des middags tusschen 3 en 5 uur heeft een persoon, die zich te Am sterdam op onrechtmatige wijze in het bezit had gesteld van een lot van de Winterhulp waarop een prijs van 500 gevallen was, zich per trein van Amsterdam naar Den Haag be geven om het aldaar te incasseeren. Signalement: ca. 30 jaar, lang 1.30 M.. groot, slank postuur, Indisch type, droeg bril met hoornen rand, gekleed in bruin beige sportpak. De commissaris van politie van de derde sectie, bureau Leidscheplein te Amsterdam, verzoekt ieder, die omtrent het gepasseerde iets in dén trein heeft gezien of gehoord, zich ten spoedigste aan hem bekend te willen ma ken. De nieuwe burgemeester van Apeldoorn, mr. C. den Besten, is geboren te Minnertsga in Friesland op 21 September 1894. Hij doorliep de lagere school en het christelijk gymnasium te Utrecht en werd in 1913 student aan de univer siteit te Utrecht. In 1919 promoveerde de heer Den Besten tot doctor in de rechtswetenschap pen. Daam^ trad hij als volontair in dienst bij de gemeentesecretarie te De Bilt. Eenigen tijd vervulde hij de functie van gemeente-ontvanger van deze gemeente. In het jaar 1921 vestigde mr. Den Besten zich te Utrecht als* advocaat en procureur en als repietitor in het staats- en strafrecht voor het doctoraal examen in de rechtswetenschappen. Voorts was hij rechtskundig adviseur van onder scheiden vereenigingen. Voor zijn toetreding tot de N.S.B. vervulde hi) de functie van secretaris der afdeeling Utrecht der Chr. Historische Unie. Hij trad in 1933 uit deze organisatie om zich bij de N.S.B. aan te sluiten. In deze beweging vervulde mr. Den Besten achtereenvolgens de functies van blokleider, groepsleider, plaatsvervangend kringleider, re dacteur van een kringblad en districts-vormings- leider. Thans is hij secretaris-lid van den raad van discipline te Utrecht. straat 16, Uitgeest; M. J. Hemmink, Wllhel- oiinastraat 2, Ooltgensplaat; G. J. Elberts, Burg. Reigerstraat 32, Utrecht; C. van Stijn, Haven- dijk 5, Culemborg; H. Westervaarder, Postweg 30, Veendam; P. H. H. Teuben, Sluiskade 12, Veenaam; J. G. Mulder, Kerkstraat B 43, Mun tendam; J. H. Janssen, Stationsstraat 197a, Heythuysen; A. D. van Leest, Mauritsweg 153, Stein- A. Feenstra, te Niawier gem. Oostdon- geradeel; G. de Vries, te Ooster Nijkerk. Tegen deze slagers is proces-verbaal opge maakt. Vrijdagavond, toen omstreeks kwart voor acht in de zweminrichting „De Zijl" te Leiden het sein voor sluiting en ontruiming van het zwembad werd gegeven, bemerkten eenige jon gelui, die een ha f uurtje hadden gezwommen, dat een hunner kameraden, de 21-jarige H. v. d. K., niet in zijn kleedhokje terugkeerde. Het kon niet anders, of de jongeman moest zijn verdronken, zoodat onmiddellijk met dreg gen werd' begonnen. Na ongeveer 20 minuten werd het Hjk opgehaald. Vermoedelijk Is v. d. K., die nogal eens last van kramp had, bij het zwemmen daardoor overvallen en ge zonken. zonder dat iemand zulks bemerkte. Zaterdagmorgen is in het gemeentelijk zwem bad te Deventer de 15-jarige Thea van T. uit Gouda, die logeerde bij de fam. S. aan de Dha- liastraat te Deventer, bij het zwemmen ver dronken. Zij sprong in het gemeentelijk zwem bad van de springplank en kwam niet meer boven. Terstond werd een onderzoek ingesteld en de politie gewaarschuwd, die zich met een dreg naar het zwembad spoedde en na ongeveer tien minuten het meisje ophaalde. Dr. Scholten, die eveneens spioedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is per politiebrancard naar het lijkenhuisje van het St. Geertruiden- ziekenhuis overgebracht. De persdienst van het N.V.V. meldt: Nadat tusschen den metaalbond en de R.K. vereeniging van werkgevers in de metaalnijver heid eenerzijds en de samenwerkende metaal- bewerkersbonden anderzijds overeenstemming was bereikt over een voorstel tot loonsver hooging, is 'ezer dagen de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars afgekomen. Als datum van ingang van de loonsverhooging werd bepaald de eerste loonbetaling na 16 Juni 1.1. Zij geldt voor alle leden van den metaal- bond, de R.K. vereeniging van werkgevers in de meatalnijverheid en van de vereeniging van prot. chr. metaalindustrieelen, tezamen omvat tende rond 50.000 arbeiders. Bij het voorstel was men uitgegaan van de gedachte, de laagste loonen de grootste ver hooging te doen toekomen. De arbeiders in den leeftijd van 20 tot 29 jaar trekken dan ook van deze regeling het meest profijt. 2ij luidt als volgt: Aan de eerste vakgroep (geschoolden) in de éérst, tweede en derde gemeenentklasse zal aan 14 t<m 17-jarigen 1 cent, 18 t/m 20-jarigen 2 cent. 21 t m 27-jarigen gemiddeld 4 cent met een minimum van 2 cent, 28 t/m 29-jarigen gemiddeld 3 cent met een minimum van 2 cenit en aan 30 t/m 65-jarigen 2 cent verhooging gegeven worden. Voor de tweede vakgroep (geoefenden) in de eerste, tweede en derde klasse geldt de volgende regeling: 14 t/m 17-jarigen 1 cent verhooging. 18 t/m 20-jarigen 2 cent ver hooging. 21 t/m 27-jarigen gemiddeld 3 cent met een minimum van 2 cent, 28 t/m 65-ja- rigen 2 cent verhooging. Voor de derde vakgroep (ongeschoolden) in de eerste, tweede en derde gemeentenklasse is de regeling als volgt: 14 t/m 17-jarigen 1 cent verhooging, 18 t/m 20-jarigen 2 cent verhooging, 21 t/m 25-jarigen gemiddeld 3 cent met een minmum van 2 cent, 26 t/m 65-jarigen 2 cent verhoog ing. Tusschen partijen is afgesproken, dat de periodieke verhoogingen o; den normalen gebrui- kelijken datum zullen plaats vinden en de nor male hoogte zullen hebben. Omtrent de tarie ven werd overeengekomen, dat de verhooging in de loonsom tot uitdrukking moet komen. Dat wil dus zeggen, dat in bedrijven, waar ge heel of gedeeltelijk in tarief of stukloon wordt gewerkt, de tarief- of stukloonprijzen dien overeenkomstig verhoogd behooren te worden en, indien om technische of andere oorzaken de tariefprijzen niet verhoogd worden, de in dividueele verhooging boven de loonsom uit betaald dient te worden. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat wederom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of her voorhanden hebben van vleesch, afkom stig van frauduleuze slachtingen, voor gerui- men tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Vee houderijcentrale zijn uitgesloten. Het zijn de slagers: E. de Jong. Genum; I. Barber, Jodenbreestraat 11, Amsterdam; W. J. A. Aarts, Leenderweg 107, Eindhoven; J. Th. Jansen, Voorstraat 60, Wageningen; S. Krol, St. Jacobiparochie; G. Dirven, Van Voorst tot Voorststraat 26, Breda; F. H. Ariesen, Middel laan B 79, Veenendaal; Joh. Jonker, Kerk- weg D 47. Waarland; Joh. Klomp, Zonnehol- straat 50, Helmond; M. van der Wier, Kommer zijl gem. Oldehove; G. de Haan; Wilhelmlna- straat 28, Meppel; Joh. de Wit, Bloemend.weg 57, Waddicxveen; S. Degeling, Sehevelinger- De Leidsche politie heeft aangehouden den 60-jarigen J. B. W., een bekende van de po litie, die er in was geslaagd, tot tweemaal toe een kruisje van zijn distributiestamkaart zeer vernuftig uit te wisschen. Tot tweemaal toe had hij daardoor ook nieuwe distributiebeschei den ontvangen, doch de derde maal liep hij tegen de lamp. Woensdag 2 Juli zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. S. B. W. graaf van Limburg ötirum, thans wonende te 's-Gravenhage, aan de Leid sche universiteit tot doctor in de rechtsweten schap promoveerde. De leider der nationale vierdaagsche af- standsmarschen, de heer J. N. Breunese deelt ons mede; De dagelijks af te leggen a.s. nationale vierdaagsche welke van 22 tot en met 25 Juli te Nijmegen zullen worden gehouden, bedragen ten hoogste 40 K.M. Het ligt in het voornemen, slechts op twee parcoursen te doen marcheeren, name lijk een parcours van 30 en een parcours van 40 K.M. nog teruggebracht kan worden, den te worden, dat de maximum-afstand van 40 K.M. no gterug gebracht kan worden. afstanden bij de afstandsmarschen, Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen 1 geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 23 t/m 6 Juli 200 gram brood ol 2 rantsoenen go ba i Broodkaart BLOEM 9 t/m 13 Juli 50 gram roggebrood ander brood o 35 gram meel of bloem of rantsoen gebak Bloemkaart AARDAPPELEN 7 8 t/m 29 Juni t/m 6 Juli l Kilogram Aardappel kaart KOFFIE of THEE 46 t/m 20 Juli 40 gram tnee of 250 gram koffiesurrogaat Algem. bonkaart SUIKER 56 t/m 6 Juli L Kilogram Algem. bonkaart VLEESCH 20 t/m 1 Juli 50 gram vleescn if vet of rantsoen vleeschwaren Ook 50 gram kip enz Vleeschkaart VLEESCH- WAREN- 20 t/m 1 Juli (4 rantsoen Vleeschkaart VET t/m 29 Juni t/m 16 Juli 150 gram boter me' 15 cent reductie Vetkaart BOTER t/m 29 Juni t/m 16 Juli 250 gram Dotei Boterkaart MELK 22 23 t/m 29 Juni t/m 6 Juli 1% liter Melkkaart KAAS t/m 29 Juni t/m 29 Juni (13 Juli) t/m 13 (27) Juli 100 gram Algem. bonkaart EIEREN 37 99 en 89 t/m 29 Juni t/m 6 Juli 1 el Algem. bonkaart PETROLEUM 11 t/m 10 Augustus 2 liter voor de keuken Bonkaart M en O 1,2, 3 t/m 31 Dec. Bonk. Haarden J (,2,3,en4 1 l/m 11 2 K F t/m 31 Dec. t/m 31 Dee. t/m 30 Juni 1 eenheid vaste brand stoffen •1 K Centr. Verw. L M en N voor kookdoeleinden BRANDSTOFFEN Brandstoffen één eenheid S, 6,7 5,6,7en8 tot 1 Mei '42 t/m 31 Deo. t/m 31 Dec. turf of later vaste brandstoffen Extra bonnen Bonk Haarden J K 5de Deriode t/m 30 Juni 1 Hl. anthr. nootjes of 50 Kg. turfcokes Bon generator-anthi 5 de Deriode t/m 30 Juni 50 stuks baggerturt Bon generatorturl ZEEP 35 38 t/m 29 Juni t/m 3 Augustus 1 rantsoen Algem. bonkaart SCHEERZEEP t/m 31 Augustus 50 gram scheerzeep of een tube scheer. crème of een pot scheerzeep Textielkaart (paars) HONDEN- EN KATTENBROOD 14 t/m 30 Juni Honden Groep 1 10 kg.; gr. 2 10 kg.gr. 3 8 kg. gr 4 5 kg.gr. 5 4 kg.: gr. 6 3 kg. Katten1(4 kg. Voederkaart Peulvruchten 57 - t/m 6 Je* 500 gram Algem. bonkaart Rijst, rijstgries, rijstemeel, rijste bloem of gruttenmcel 43 t/m 13 Ml 250 gram Algem. bonkaart Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- 44 (Zie ook hieronder) t/m 10 Augustus 250 gram Algem. bonkaart t/m M Augustus 250 gram Algem. bonkaart Maïzena, gries- meel, sago, aard appelmeel, puddingpoeder of eetbare stijfsel- producten 55 t/m 10 Augustus 100 gram Algem. bonkaart Macaroni of Vermicelli of 54 t/m 10 Augustus 100 gram Algem. bonkaart Rantsoen gebak 140 gram koek (ontbijtkoek). 140 gram speculaas, 75 gram andere koekjes, 75 eram fiscuits en wafels 75 gram beschuit. 300 gram cake. 600 gram gebakjes. 600 grain taart 500 gram gevuld groot körstgebak (boterletter e.d.). 400 gram gevuld klein korstgebak (amandel, broodjes e.!.). een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep. 120 gram huishoudzeep. 150 gram zachte zeep, 250 gram zeep. poeder of 300 gram zachte zeeppasta of 20 kg waschgoed te laten behandelen ln een wasscheri). Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- kalfs- paarden- of schapen, vleesch en gerookte worstsoorten. 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood 150 gr. bloedw.: 100 gr. kip. eend gans of kalkoen. I eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool75 K.G industrie- of eierbriketten 110 K.G. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes of gascokes; 150 K.G. cokes, bries of gruis"5 K.G. fabrieksturf: 195 K.G persturf (300 stuks)200 K.G baggerturf (450 stuks)275 K.G. Ppelturf, 200 K.G. turfbriketten; 200 K.G. overige soorten turf (aanmaakturf is vrtf)100 K.'G- bj:ikett.cn van uit- af afval van vaste brandstoffen; 250 K.G. briketten van uit- af afval van turf. De arm van aan fletser Is geen to*- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of da ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden' ii Sommige lezers zullen zich herinneren, hoe in den toekomstroman „The Dawn of AU" van R. H Benson beschreven wordt, hoe een hooggeplaatst geestelijke van zijn overwerktheid en twijfelzucht in een klooster genezen wordt. In dezen roman worden zulke gevallen niet meer genezen door lichamelijke behandeling, noch ook door over reding en geleerde gesprekken, maar door „ath- mosfeer en persoonlijkheid''. Er wordt dus met den twijfelzuchtige niet ge praat om zijn moeilijkheden op te lossen, maar hij wordt in een bepaalde omgeving geplaatst, die zonder praten op zijn gemoed inwerkt, en hij wordt in contact gebracht met één of meer per soonlijkheden, die hem beheerschen. Dit nu zou men ook suggestie kunnen noemen. En een der gelijke geneeswijze is inderdaad volkomen op haar plaats. Immers, wat den twijfelzuchtige plaagt is niet de een of andere concrete moei lijkheid: neen, want zoodra is deze moeilijkheid niet opgelost, of andere moeilijkheden doen zich voor. Het gebrek ligt dus niet in een tekort aan kennis, maar in een gebrek aan overtuiging, d.w.z. dat iemand zich niet geneigd gevoelt, om, wanneer hij het een of ander weet, ook daar naar te handelen. Zoo is iemand, die aan de liefde van zijn vrouw twijfelt, niet in staat haar weder te minnen op de gebruikelijke vertrouw- volle wijze; en al zou men hem nu bewijzen, dat al zijn twijfels ongegrond zijn, dan helpt hem dit niet beter. Zijn gemoed, zijn gevoelsleven, zijn strevingen en begeerten zijn niet in orde. Iets dergelijks nu was met den hoofdpersoon uit den genoemden roman van R. H. Benson net geval: daar was het een zaak van geloofstwijfel. Dergelijke gevallen nu kunnen genezen worden door een geneeswijze, die men suggestie kan noe men. Er bestaat n.l. een groote groep gemoedstoe standen, gevoelstoestanden, strevingen, die van den een op den ander overgebracht kunnen wor den alleen door het voorbeeld, of, wat hetzelfde is, door nabootsing. Een aantal vermoeide en verslagen menschen kan tot nieuwe energie en ook tot een gevoel van nieuwe kracht gebracht worden alleen door het gezicht van iemand, die zich krachtig, ver- trouwvol en hoopvol gedraagt. Twijfelzucht is eveneens aanstekelijk. Gevoelens van hoop, wan hoop, energie en versiapping> moed en lafheid en vele andere, die alle behooren tot de z.g. vitale gevoelens, zijn aanstekelijk of kunnen het zijn. Immers, zij zijn dit lang niet altijd, want een normaal en gezond mensch, met een normaal ?n gezond gevoelsleven, wordt beheerscht door zijn verstandelijk inzicht en zijn redelijken wil. Heeft hij besloten, om een zaak ten koste van alles door te zetten, dan zal het gedrag van een aantal vluchtelingen hem niet ontmoedigen. Maar iemand, die voor dezelfde zaak strijdt, doch er alleen in een vlaag van enthousiasme, zonder werkelijk redelijk wilsbesluit toe gekomen is, zal zijn gemoed spoedig geschokt vinden door het suggestieve voorbeeld van anderen. Wat ontbreekt eigenlijk aan den man, die suggestie noodig heeft, b.v. aan iemand, die ge zond is, maar zich ziek voelt. Hem ontbreekt blijkbaar het gevoel van gezondheid of, ziet men iets dieper, de normale strevingen, die de ge zondheid begeleiden, n.l. activiteit, onderne- minsgeest, rustige blijdschap, weerstandsvermo gen. Die strevingen en die gevoelens kan men iemand niet aanpraten, maar zij kunnen wel door het voorbeeld worden overgenomen. Iemand, die gezond zijnde zich ongezond gevoelt, beseft niet. dat er een werkelijk gevoel van gezondheid bestaat. Maar het voorbeeld van iemand, die gezond leeft, doet hem onmiddellijk voelen, dat zoo iets er wel is. Iemand, die aan ziekelijke geloofstwijfel lijdt, ofschoon hij geloovig is, kan alleen gesterkt worden door het gezicht van iemand, die zijn geloof in al zijn woorden en ge dragingen, in zijn gemoedsstemming, zijn oog opslag uitdraagt, ook al spreekt hij er in 't ge heel niet over. Daarom zegt Prof. Carp dan ook zeer terecht, dat de ware suggestieve invloed slechts uitgaat van dien arts, die zich volkomen in zijn eigen beroep heeft ingeleefd en met hart en ziel arts is en tevreden is met zijn eigen prestaties. Een arts, die toegewijd, ijverig, intelligent en vrien delijk is, maar die vindt, dat de uitoefening van het doktersberoep toch eigenlijk maar een mach teloos gevalletje is, zoo iemand kan geen wer- kelijken suggestieven invloed uitoefenen. Een arts, die begeerig is naar het succes om hst succes, is daardoor aarzelend en heeft altijd een ondergrond van vrees bij zich, dat zijn behande ling niet gelukken zal: hij is dus met zijn eigen bestaan, met zijn eigen persoonlijkheid en zijn eigen krachten niet tevreden: zoo iemand oefent geen suggestieven invloed uit. Een arts, die er eerlijk van overtuigd is, dat hij de juiste me thode gevonden heeft, ofschoon iedereen tegen hem is. oefent 'n grooten sugge^tieven invloed uit. Om suggestief te werken, moet men dus vol komen waarachtig zijn. De geheele wereld be staat door deze waarachtigheid, en daardoor is de geheele wereld vol suggestie, en volkomen terecht: het zou niet anders kunnen. Wat zou er van het liefdeleven terecht komen, indien het liefderijke gedrag en de liefdevolle houding van den een niet spoedig dezelfde gevoelens in een ander opwekte. Maar men kan een ander niet iets suggeree- ren, wat hij beslist niet wil. Daarom kan men ook niemand een misdaad suggereeren en even min kan men hem schoone en groote daden sug gereeren, waarvoor hij in beginsel niet rijp was. Maar wat wel kan is: de mogelijkheden, die er zijn, nu ook in werkelijkheid om te zetten door den invloed van het suggereerende, levende voor beeld. Vandaar vele eigenaardige omzwaaien in het leven der menschen. Het komt voor, dat iemand in een slechte omgeving leeft, maar naar een goed leven verlangt: hij weet echter niet en gevoelt niet, wat dat goede leven is. Maar ontmoet hij nu iemand, die het wandelend voor beeld is van een zulk een levenswijze, dan kan hij terstond veranderen. Vandaar de invloed, dien sommige diep overtuigde menschen uitoefenen: er waren menschen, die zich leerlingen van St. Philip Neri noemden en die hem toch slechts eenmaal gesproken hadden. Een groepje van vier of vijf studenten was opgewekt en vroolijk en vol goeden moed, omdat zij St. Clemens Maria Hofbauer ontmoet hadden. Wat had de heilige hun gezegd? ,.Seid brav" had hij gezegd; meer niet. Men kan dus niet gesuggereerd worden tot iets, wat men beslist niet wil. Denkt men hier over eens na, dan komt men tot de conclusie, dat er ook zeer ernstige en waardevolle men schen moeten zijn, die toch zeer ontvankelijk zijn voor suggestie. Dit zijn b.v. menschen van goeden wil, met uitstekende moraliteit, maar van weinig origineele gedachten en weinig ini tiatief: aan zich zelf overgelaten, zouden ze weinig werken tot stand brengen; maar onder invloed der suggestie kunnen ze groote dingen presteeren, die geheel liggen in de lijn van hun zedelijkheid en wereldbeschouwing. .Anderen daarentegen zijn gewend, eerst een hoog eigen oordeel te vormen, deze menschen zijn niet suggestibel. De moderne mensch is zeer suggestibel: door 't werk aan den loopenden band enz. enz. is zijn eigen levenservaring gering en dus zijn eigen oordeel zwak; anderzijds leert hij alles, terwijl hij niets of weinig kan beoordeelen. Door de misstanden in de maatschappij zit hij vol on gestelde begeerten en dat vormt een goede basis voor de suggestie. Daaruit kan men tm reeds eenigermate zien, welke gevallen speciaal voor een suggestieve behandeling bevattelijk zijn. Dr. TH. H. SCHLICHTÏNG AMSTERDAM, P. C. Hooftstr. 17 De datum van inlevering der aangeboden stukken is 31 JULI a.s. en niet 15 Juli, zooals abusievelijk vermeld. HET BESTUUR voor RK. MONTESSORI-LEERKRACHTEN Opgericht door Dr. MARIA MONTESSORI Speciale sectie: inwijding in de liturgie volgens de Montessori- methode. Duur der opleiding: twee jaar. Lessen te Laren en te Amsterdam. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het Secretariaat: 9, Ferdinand Huyckstraat, Baarn. Couranten-reclame is elastisch. Door te adverteeren in de dagbladen is het mogelijk, bepaalde rayons, Indien gewenscht intensiever te bewerken, dan de overige. Dat is één van de vele voordeelen van een weloverwogen campagne in de dagbladen. CENT een abonnement op d« Er wordt thans veel gelezen. EHce boekhandelaar kan dit beamenl De 75 Jaar oude, doch immer frisch blijvende K. L voorziet voor onze Katholieke landge- nooten in een behoefte. Boven dien ligt een abonnement bin nen ieders bereik. Uitstekende korte verhalen, ver- volgromans, geïllustreerde arti kelen enz., enz. Bijgevoegd „DE NAftftENKAP" met humoristisch allerlei en „O.K/K.!.", het eigen Wed voor onne kinderen. Afoormemew*sp<t$sr. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Nassaulaan 51 Haarlem Ondergeteekende abonneert zich op de KATHOL IE K E I L L U-S TR A-WE 13 cent per week. Naam: Adres: Woonplaats: Inzending geschiedt met 1% cl ©7. postzegel. Nietwaar, tJ bent 'n trouw lezer van onze rubriek „Omroepers". U moogt er graag eens tn grasduinen. De zakenman weet van Uw speuxlust te proflteeren, ht) plaatst Zaken-Om roepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regel matige belangstelling Inderdaad mn- Uveeren. Ko. 3 van de „Spaar-UlV-Schoencn -eerie van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4