ANTI-BOLSJEWISTISCHE BETOOGING Massale opkomst der betoogers Sportevenement in Haarlem fcfóCHtfJfS W. HOLTHUIZEN EERE-TENTOONSTELLING OSCAR MENDLIK INGELEGD WOLLEN DEKENS Gestikte en Donzen DEKENS VEEREN BEDDEN en KUSSENS STOOMEN HEERENHUIZEN ZONDAG 29 JUNI 1941 Wie thans niet kiest, heeft gekozen voor het bolsjewisme 30 anti-Bolsjewistische demonstraties Geestdriftige stemming op IJsclubterrein Vischaanvoer Scheveningen STADSNIEUWS De redevoeringen Rede ir. C. J. Huygen HAARLEM WILHELMINASTRAAT 37 TELEF. 17644 Vele kunstvrienden waren bij de officieele opening tegenwoordig De expositie Zondagsdienst geneesheeren en apothekers Geslaagd VELSEN Examen Verpleging van Zenuw en Geesteszieken Bedevaart naar Heiloo Eindexamen 2e Gem. H.B.S. BEVERWIJK Rijwieldief gegrepen ATHLETIEK Boschloop Den Hout een groot succes UNIFORM COMMISSARIS VAN POLITIE IJMUIDEN Huizenveiling ZAANDAM Vrouw door trein overreden en gedood ZWEMMEN Nationale wedstrijden van U.Z.C. TE HUUR Gisterenavond werd voor het Statenge- bouw aan de Dreef te Haarlem een open luchtvergadering georganiseerd door de N. S. D. A. P. en N. S. B., welke vooraf gegaan werd door optochten in de stad. Op het terrein in den Hout was een tri bune gebouwd welke gesierd was met ha kenkruisvanen, Oranje blanje bleu en een vaan van de N. S. B. Tegen acht uur mar cheerden groepen van den Duitschen Ar beidsdienst, Arbeitsbereich Haarlem van de N. S. D. A. P. en muziekkorpsen van de Grüne Polizei en van het Haarlemsche po litiekorps het carré binnen, dat was ge vormd door leden van de N. S. B., groepen van den Nation. Jeugdstorm en leden van het Haarlemsche Politiekorps. Onder de ruim duizend toehoorders bevonden zich de Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris In Noord Ho'land, Oberdienstlelter M. Seidel in gezelschap van Luitenant Bolt, de Wehrmachts- en Sfadskommandant Flöhl, de regeeringscommissaris voor Haar lem, de heer S. Plekker, Ortsgruppeieiter der N. S. D. A. P. Arbeitsbereich Haarlem, de heer M. Gerisch, de Pressedezernent Tretow, de districts'eider van de N. S. B. A. Th. v. d. Horst, de wethouder dr. Ch. A. Götte en de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau W. M. H. NIenhuis Ruys Nadat de muziekkorpsen enkele liederen ten gehoore hadden gebracht, betrad de Orts gruppeieiter der N. S. D. A. P.. de heer Gerisch het podium om deze vergadering te openen. Hij heette de Duitsche en Nederlandsche auto riteiten welkom en spras er zijn teleurstelling over uit. dat er in Neder and nog zoovele men- schen schijnen te zijn, op wie de gebeurtenis sen van de laatste dagen zoo weinig Indruk hebben gemaakt, terwijl er toch krachten wa ren. die ons naar de keel grepen om ons geluk en onzen arbeid te rooven. Ze zijn zich blijk baar nog niet bewust hoezeer het gelukkig ls, dat wij in dezen strijd slechts één man heb ben, die ons leiden kan: Adolf Hit'er. Hierna gaf hij het w-oord aan den Rreislei- ter Volkmar van het Rijkscommissariaat in den Haag, die in een bezielende rede, welke meermalen onderbroken werd door bewijzen van instemming, den ernst van het oogenblik schetste. „Als wij heden, zoo ving spreker zijn rede aan, „bijeen zijn dan willen wij uitdruk king geven aan onzen gemeenschappelijken wil om ons ook thans volledig met inzet van onze geheele persoonlijkheid te scharen achter onzen Führer, die in de laatste weken en maanden noodgedwongen gezwegen heeft. Wij beseffen, dat et lets geweldigs in de lpchi hangt. S'echts weinigen schijnen te beseffen, dat 'de groote strijd van Duitschland thans in de eerste plaats gericht is tegen het bolsjewis tische Rusland, dat langzaam maar zeker ge heel Europa onder zijn macht Wilde brengen Wij hebben voordat Hitler aan de macht kwam ondervonden wat het beteekent, indien vijf a zes milüoen menschen slechts wachten op een parool en begrijpen dus welke kracht verborgen is achter het gekuip van het Joodsch-bolsjewistische Rusland. Slechts het sterke geloof in onzen Führer heeft ons gered van het bolsjewisme. Het Spaansche volk, dat. evena's wij in het binnenland den strijd te gen het bolsjewisme zegevierend overwon, waarbij het groote offers bracht, heeft zich spontaan achter Hitier geschaard, evenals het Italiaansche fascisme. Wij weten dat het Duitsche leger sterk is, wij weten echter ook, dat het moeilijk is, het bol sjewisme te bestrijden. Wij betreuren 't daarom dat het Nederlandsche volk niet in zijn geheel wakker geworden is- Hebben de Nederlanders vergeten dat zij spontaan geld inzamelden, toen het kleine Finland zijn heldhaftigen strijd voerde? Of vergeten zij, die geen nationaal- socialisten willen zijn, dat zij niet verschoond zouden blijven van het Russische gevaar, als niet Duitschland er was? Het gaat thans niet alleen om Duitschland doch om de toekomst en het behoud van de cultuur van het geheele avondland. Wij, Duitschers, hebben het Nederlandsche volk niet als een overwonnen volk behandeld. De maatregelen, die wij namen, namen wij niet om het Nederlandsche volk te kleineeren doch in het belang van het Nederlandsche volk zelf. Wij weten allen dat wij ons in een gigantischen strijd bevinden, omdat wij niet willen dat den eenvoudigen mensch, of hij nu arbeider is of boer, zijn deel in de welvaart van de wereld wordt ontnomen. Dit beseft men in Holland niet zoo sterk omdat Holland een rijk land is. Maar als Europa den strijd tegen het bolsjewis me voert, gaat het niet aan, dat Holland zich afzijdig houdt. Velen hebben zich aangemeld om mede te strijden tegen het bolsjewisme en Nederland kan er trotsch op zijn, dat er ook Nederlandsche nationaal-socialisten zich daarbij voegden. Wy zijn ons er van bewust geen „wandeling'- naar het Oosten te maken. De Führer zelf heeft im mers verklaard, dat 160 Russische divisies tegen Duitschland, dat is tegen Europa, optrekken, als gevolg van het klaar en duidelijk gegeven ant woord van Duitschland op de eischen van Mo- lotov. Hitier heeft een bevestiging gekregen van zijn vermoeden, dat Churchill en de zijnen in het geheim met de bolsjewieken samenzweer- den. Het woord van ons is eerlijk en oprecht. De hetze van Churchill heeft slechts tot resul taat gehad dat onschuldigen het slachtoffer werden van 't onverantwoordelijk gedrag dier genen, die de woorden van Churchill opvolgden. Wij verwachten van verstandige Hollanders, dat zij zich hun plaats bewust worden, achter de- genlale figuur van Adolf Hitler! die eerst Duitschland geordend heeft en thans Europa ordent. Als wij de teekenen begrijpen dan zal Europa eens den vrede hebben, dien 't noodig heeft voor aller welvaart. Voorloopig geldt het Parool: strijdt en nogmaals strijdt voor Europa. Hierna was het woord aan ir. C. J. Huygen, secr.-generaal der N.S.B. Hij begon met te ver klaren, dat nu de verwachte eindstrijd tusschen het nationaal-soeialisme en het bolsjewisme losgebroken is de Nederlandsche nat.-socialis- ten op leven en dood schouder aan schouder staan met de Duitsche soldaten en dat de ka meraadschap tusschen hén door geen macht ter wereld gebroken kan worden. Spreker noem de het menschonteerende en godloochende bolsjewisme de uiterste consequentie van het kapitalisme. Democratie en bolsjewisme zijn takken van denzelfden stam, die beide moe ten worden uitgeroeid en vernietigd, willen de volkeren van Europa vrede en gerechtigheid hebben. De concentrische aanval van Engeland en de Sovjet-Unie op het vasteland van Europa bewijst hoezeer wij gelijk gehad hebben in ons oordeel. Terwijl wij in gedachten zijn bij de strijders, die oprukken tegen het monster, heb ben wij een taak ver van het front, n.l. om het nationaal-soeialisme onder onze volksgenooten te verbreiden. Spreker deed een beroep op alle Nederlanders, thans nog verblind door de leu genaars, die grootendeels vertrokken zijn naar den overkant en daar hun leugencampagnes voortzetten. Aan de hand van eenige citaten van Mussert wees spreker op den profetischen blik van dezen leider, die reeds jaren tevoren den strijd tegen het bolsjewisme voorspeld had. Spreker hekelde de houding van de honderd duizenden Nederlanders, die niets van het na tionaal-soeialisme willen weten en zich daarbij al of niet verschuilen achter een godsdienstig' masker. Zij dienen te beseffen, dait wie thans niet kies'" de keuze gemaakt heeft voor het bolsjewisme. Wij hopen, dat God onze wapenen zal zegenen in den strijd tegen godloochenaars, Jodendom en kapitalisme. De tijd is kort, want het Duitsche leger is niet van plan om voetstaps het Russische rijk binnen te gaan. Morgen -reeds zullen we de resultaten van den opmarsch vernemen. Bezield door geloof en vertrouwen zijn we bereid om blijmoedig offers te brengen in den strijd te gen de vijanden van alle beschaving, de bolsje wieken. Het gaat thans om geheel Europa en ons vaderland. Spreker eindigde met een drie werf Houzee. De rede werd besloten met het zesde couplet van het Wilhelmus. In zijn slotwoord wensehte de Kreisleiter Volk- mar, dat het Nederlandsche volk ook zou mee- marcheeren en bereid zou zijn te vallen. Ons aller gebed gedenkt onzen leider, die gezeten in zijn hoofdkwartier de plannen beraamt, welke een einde zullen maken aan het bolsje wisme. De bijeenkomst werd' gesloten met het Deutschlandlied en het Horst Wessellied. ACCOUNTANT - LID N.l.v.B. Ter gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van den Hongaarschen kunst schilder Oscar Mendlik, die in Nederland zijn tweede vaderland vond en zich talrijk vele vrienden heeft verworven door zijn prachtige zee-gezichten, wordt in den kunsthandel Leffelaar aan den Wagenweg een eere-tentoonstelling van zijn werken gehouden. Gisterenmiddag vond In tegen woordigheid van véle vooraanstaande kunstlievenden en talrijke schilders uit Haarlem en omgeving de officieele opening plaats. Hierbij waren o.m. aanwezig de burgemees ter van Bloemendaal. jhr. mr. J. C. A. den Tex, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en. vele leden van het eere-comité. Dr. J. D. Bie- rens de Haan richtte zich In zijn inleidend woord vooral tot den jubilaris en wees op de groote vakbekwaamheid van Oscar Mendlik. „Gij zijt een veroveraar", aldus spreker, „die onze bewondering heeft afgedwongen voor de wijde zeeën, waarvan gij de eigenaar zijt. Nie mand als u heeft zoovele beelden in zijn geest verzameld en die op machtige wijze op het doek weergegeven. Het zijn echter niet alleen zeegezichten, die op deze tentoonstelling aan wezig zijn. Het meerendeel zijn zelfs portret ten, landschappen en bloemen, en daarin hebt gij uw groote menschenliefde getoond. Met uw scherpen blik wist gij zuiver en ongedwongen hét karakter van het subject Weer te geven. De zeventig jaren, die gij achter u hebt lig gen, hebt gij geleefd a's een kunstenaar. Daar om verheugt het ons thans, dat wij in de ge legenheid gesteld worden met uw werken ken nis te mogen maken." Met deze woorden verklaarde spreker de ex positie geopend. Voordat de aanwezigen een rondgang maak ten, dankte de kunstschilder dr. Bierens de Haan voor zijn toespraak, den burgemeester van Bloemendaal voor zijn tegenwoordigheid en tevens alle leden van het eerecomité, die de opening hadden bijgewoond. Even snel als het gelaat van den mensch verandert het aanschijn van de zee. Daarom ia het noodig, dat de zeeschilder vlug en toch juist zijn subject weet te treffen. Het is op merkelijk hoe zuiver en krachtig Oscar Mendlik altijd de juiste expressie van de zee heeft we ten uit te beelden. Nog opmerkelijker is ech ter, dat op een eere-tentoonstelling van een zeeschilder bij uitnemendheid zoo weinig wer ken over de zee aanwezig zijn. Slechts één zee schilderij, een machtige oceaangolf, is tegen woordig. Maar wellicht is dit voor de bezoe kers voldoende om zich een beeld te vormen van de geweldige expansie, waarmede zijn meesterhand de toornige symphonie van gol ven en wind heeft weten te scheppen. Voorna melijk leeren wij Mendlik op deze tentoonstel ling van een andere zijde kennen. In zijn por tretten, die de pitura'en hoofdschotel vormen, zijn stillevens en landschappen herkennen wij steeds weer dien scherpen blik, waarmede de kunstenaar zijn onderwerpen heeft beschouwd en het gevoel voor zuivere weergave, dat vooral In zijn portretten met hun typische karakter- ontleeding de aandacht trekt. Zooals de atmosfeer in al zijn variaties steeds een onverbrekelijke eenheid vormt met zijn weidsche oceanen, zoo weerspiegelt zich het zie'eleven in zijn portretten van menschen en kinderen. Naast de zee worden-ook zijn stil levens en landschappen onder zijn kunstzin nige handen lofliederen aan den Schepper. In zijn geheele oeuvre schuilt een herinnering aan TItiaan's palet en een verwantschap aan de groote Hol'andsche schilders. Tusschen zyn schilderijen zijn beeldhouw werken verzameld van zijn reeds overleden echtgenoote mevrouw Julie Mendlik—Mijnssen De expositie zal tot 19 Juli geopend blijven, dagelijks van 10—5 uur; 's Zondags van 24 u. verklaring, dat het een vergissing was en dat hii een onbekende fiets had meegenomen. Hei hielp hem echter niets. Een agent van politie bracht hem naar het bureau, waar hij ten slotte bekende de fiets te hebben willen stelen. De man, die een Amsterdammer bleek te zijn, is in arrest gesteld De Zondagsdienst voor doktoren zal heden worden waargenomen door dr O. J. R. Lappöhn, Zeestraat 86, telefoon 3652. In de week van 29 Juni tot 6 Juli zullen met den Zondags- en nachtdienst voor apotheken belast zijn de Duivenwijk apotheek, Populieren laan 44, tel. 3388 en de apotheek Velsen-Noord Wijkerstraatweg 134, telefoon 3030. Onze plaatsgenoot, de heer P. Stet. slaagde te Alkmaar voor het diploma boekhouden der Ver van Leeraren. NOORDWUK1EIRHOUT. (Psychiatrische In richting „St. Bavo"). De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamens 13 candidaten. Geslaagd: W. Th. C. Broekhof, Th. Derks, M. P. Duindam, J. W. v. d. Dungen, J. C. Th. Hel sloot, M. W. Th, Hendriks, H. W. M. Latouf, G. A. v. d. Veldt en A. P. van Meel. Tweede overgangsexamen 8 candidaten. Ge slaagd: G. van Basten, J. Bon, L. J. S. Drab- bels, M. Kraneveld, J. A. v. d. Linden, H. G. M. v. d. Pol, J. Remkes en J. Temme. Het bestuur der Haarlemsche Bedevaart naar Heiloo schrijft ons; Zooals reeds bekend is, zal Dinsdag 8 Juli weer de groote Haarlemsche processie naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo gaan. Allen, die voornemens zijn mede te gaan, wordt aangeraden zich tijdig te voorzien van spoorkaartjes, opdat zij niet teleurgesteld wor den. De spoorweg-autoriteiten moeten tijdig het aantal pelgrims vernemen, om het mate riaal op tijd aanwezig te doen zijn. Voor het eindexamen van de 2e Gem. H.B.S, met 5-jarigen cursus B slaagden: H. Kroon N. Franken, B. Wielanj Los, K. Wijckerheld Bisdom, C. Wijninckx, W. Buma. Afgewezen: 4 candidaten. Verlengd examen: 1 candidaat. Vrijdagavond bemerkte een bezoeker van een winkel aan den Alkmaarscheweg, dat iemand, die even te voren ook in den winkel was ge weest, zijn fiets meenam. Onmiddellijk zette hij een achtervolging in. De dief begreep spoe dig. dat hii niet meer ontkomen kon. Hij stapte af en probeerde er zich uit te redden met de Zaterdagavond werd in Haarlem de Bosch loop Den Hout, het langverwachte sport evenement als compensatie voor de Sport week, gehouden. Honderden sport-enthou- siasten hadden reeds lang vóór den aanvang der wedstrijden een plaatsje gezocht langs de verschillende paden in Den Hout en bij de start- en finish-plaats voor het voetbal terrein aan de Spanjaardslaan. Het koele weer was voor de loopers bijzonder gunstig. Om zeven uur startten de deelnemers in de A- en B-klasse" over een parcours van 4000 me ter. De eerst-aangekomenen in de A-klasse wa ren: J. Walther van Volewijckers Amsterdam (kampioen van Nederland veldloop), in den tijd van 12 min. 21.5 sec. winnaar; 2e. J. Meyer, Volewijckers, Amsterdam, in den tijd van 12 min. 36.4 sec.; Se. J. Koopman, H.A.V. „Haarlem'; 4e. W. Bakker (winnaar van den Boschloop 1939)5e A. Paap, H.A.V. „Haarlem". De eersten in de B-klasse werden W. Bouber, Volewijckers, Amsterdam, 13 min. 148 sec.; J. Jordens (winnaar der nieuwelingen in 1939) van de vereeniging „Haarlem". Gaarenstroom, Vole wijckers, Amsterdam. De deelnemers aan de C-klasse, die over een parcours liepen van 3200 meter, vingen vervol gens hun ronden aan. Nummer 1 werd van Olfen, van Blauw-Wit in den tijd van 10 min. 16.4 sec., 2e werd Lenselink, van „Haarlem" in den tijd van 10 min. 21.4 sec., 3e werd Joustra van „Haarlem" in den tijd van 10 min. 29 sec 4e werd Hermans, van „Haarlem" in den tijd van 10 min. 30.2 sec.; 5e werd Boke, Volewijc kers, A'dam, 10 min. 42 sec.; 6e werd Walgien van „Haarlem". De heer W. Duiker van de Athletiek-commis- sie sprak een kort woord tot de deelnemers in de D-klasse, waartoe behooren de nieuwelingen, uit Haarlem en omgeving. Hij spoorde hen aan elk jaar weer opnieuw aan dezen loop deel te nemen. Het doel van den Boschloop den Hout is aan Haarlem elk jaar een prettige sportge beurtenis te schenken. In deze klasse werden de aankomenden opge vangen in een „fuik", opdat een juiste rangorde kan worden gegeven. In deze klasse liepen mee voetbalvereenigin- gen „Beverwijk" en „Kennemers". De gym- nastiekvereenigingen „Concordia" en „Vijfhui zen". De voetbalvereenigingen V.E.W. en „Haar lem". Winnaar werd J. Kooiman van „Olympia" in den tijd van 8 min. 54 sec., als tweede kwam aan J. Brijs van „Terrasvogels" in den tijd van 8 min. 55.3 sec. Derde werd G. van Balen Blan ken van „Haarlem" in den tijd van 8 min. 56.1 sec. 4e werd B. Timmermans van „Bato" in den tijd van 8 min. 56.2 sec., 5e werd Neuteboom, marechaussee te Overveen, in den tijd van 8 min. 59.9 sec. De wielrennersvereeniging „Excelsior" won den Stads-editie-beker, als zijnde de vereeniging met het grootste aantal deelnemers. De voetbalve- eeniging „Haarlem", die de meeste punten be haalde, won den H.D.-beker. De voorzitter van de Nederlandsche Athletiek- Unie reikte met een toepasselijk woord de prij zen aan de respectievelijke winnaars uit. Spreker dankte allen, die medegewerkt had den tot het welslagen van dezen Boschloop, speciaal de heeren W. Duiker, mr. W. Veniet er A. Klaase. die een groot aandeel hadden in de organisatie. De voorzitter eindigde met zijn erkentelijk heid uit te spreken tegenover het gemeentebe stuur van Haarlem, dat als afgevaardigde had gezonden den heer H. Warnier, de O.H.C. en H.D. en Haarlems Bloei. Ook dit jaar is de thans beëindigde boschloop v.eer een groot succes geworden. Deze wedstrij den hebben bijgedragen ot propaganda voor goede athletiek in Haarlem en zij zullen den aarborg schenken, dat ook het volgend jaar ■/eer talrijke sportsmen aan dit evenement deel nemen. De voorzitter ven Ged. Staten heeft den raad verzocht, zijn oordeel te doen kennen omtrent het toekennen aan iederen commissaris van po litie van een toelage voor uniformkleeding van f 150 's jaars en een tegemoetkoming in de kasten van de eerste aanschaffing voor één maal van f 350.zulks in verband met het feit, dat zoodra de rangen van de commissa rissen van politie zullen zijn vastgesteld, aan hen ook de verplichting zal worden opgelegd om uniformkleeding te dragen. B. en W. stellen voor. hen te machtigen, aan Ged. Staten mede te deelen, dat de raad zich met het toekennen van de bedoelde vergoedin gen wel kan vereenigen, doch dat naar zijn meening zoowel het bedrag der jaarlijksehe vergoeding als dat der tegemoetkoming voor éénmaal, met het oog op het feit, dat twee uni formen moeten worden aangeschaft, te laag moet worden geacht. De uitslag van de in café Flora ten overstaan van den candidaat-notaris pl.v. W. Boerlage gehouden openbare verkooping luidt als volgt: Zes woonhuizen aan de Ruij terstraat 62 t.m 72, samen groot 6.71 A. Koopster de Amster- damsche Hypotheekbank voor 17.500, met uit zondering van perceel 70, dat gekocht werd door J. de Ruyter, te Driehuis voor 3650. Achttien woonhuizen aan den Achter Sta tionsweg 37 t.m. 71, samen groot 27.33 A.. waren uit de hand verkocht, evenals zes woonhuizen aan de Piet Heinstraat 46 t.m. 56. Tien woonhuizen aan de Piet Heinstraat 105 t.m. 123, samen groot 10.92 A„ werden opge houden. Vijf woonhuizen en een woon-winkelhuis aan de Beukenstraat 6 t.m. 12 en Lindenstraat 29 en 31, samen groot 4 A., waren uit de hand verkocht. He; woon- en winkelhuis aan de Gerard Dou- straat 48, hoek v. d. Helststraat, groot 1.11 A., werd gekocht door J. Baltus, IJmuiden, voor 4450. Grasbaanwedstrijden De Wielerclub DTS organiseerde vroeger jaren op het ZW-terrein meerdere malen grasbaanwedstrijden, waar voor altijd flinke belangstelling bestond. Toen echter de Zaansche Wielerbaan ten tooneele verscheen, beteekende dit tegelijkertijd het einde van deze grasbaanwedstrijden. Doch nu door slooping van de wielerbaan de Zaan weer op het oude niveau is terecht gekomen, wor den de grasbaanwedstrijden weer in eere her steld. Voor Zondag 13 Juli heeft DTS weer der gelijke wedstrijden uitgeschreven voor amateurs en nieuwelingen, onder reglementen van de N.W.U. Als prijzen worden waardebonnen en kunstvoorwerpen beschikbaar gesteld. Deze wed strijden zullen weer op het ZW-terrein gehou den worden. Aanvang half drie. Eveneens belegt DTS dien dag een clubwed strijd voor niq^-licentiehcuders. Eindexamens Handelsdagschool Geëxami neerd 20 candidaten. Afgewezen geen. Geslaagd: W. Bets, A. C. Dorjee, H. Heevel, J. P. Hofer, G. de Jongh, A. A. Koopman, E. v d. Linden, S. M. Pos, K. A. v. d. Schoor' P. Yff, allen te Zaandam; A. Bakker, m. Wals en D. Westerveld te Landsmeer; S. Otter en G. Schaft te Oostzaan; J. J. Smalbil te Westzaan; D. Dekker, J. Koome te Wormerveer; N. Booy, H. Hooyberg te Purmerend. (Berichten reeds geplaatst in een deel der vorige oplage) Mét de groote anti-Bolsjewistische be tooging van Vrijdagavond is een reeks bijeenkomsten geopend, die in deze dagen met ruim dertig gemeenschappelijke demon straties van Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten in alle Nederlandsche provincies de bevolking eraan moet herin neren, dat ook in dit Westelijke deel van het Europeesche vasteland het uur van den beslissenden politieken eindstrijd is aangebroken. mUAM CYTD A TDTTMT7NT mr- Backer, commissaris van de provincie V TaIN LA 1 IVfi- 1 I\.Lll\LiN Noord-Holland, burgemeester Voüte, regee- De groote, anti-bolsjewistische open luchtdemonstratie, welke Vrijdagavond op het IJsclub-terrein te Amsterdam Is ge houden, heeft naar schatting 50 tot 60.000 deelnemers getrokken. Zü vulden het ge heele terrein en voor zoover zij hier geen plaats vonden, volgden zij het gesprokene op het aangrenzende Museumplein. Het weer werkte dezen avond al bijzonder mede. De. frissche atmosfeer begunstigde de stemming onder de dicht opeen gedron gen massa der demonstranten, terwijl een lichte bries het vlaggedoek rondom het terrein deed leven en de vele meegevoerde vanen uitwaaien boven de hoofden. Reeds vroeg stond Vrijdagavond de hoofd stad in het teeken dezer massa-demonstratie In de stations reden de extra-treinen binnen en in lange rijen trokken de deelnemers de stad in. Ook de gewone treinen voerden groote en kleinere groepen aan. Voor het Centraal station stond de W. A.-kapel opgesteld, die vrooiyke marschmuziek ten gehoore bracht, Overal langs de route, die de deelnemers op weg naar het IJsclub-terrein volgden, was veel belangstelling van de zijde van het publiek Geüniformeerde groepen van Nationalen Jeugdstorm, W. A„ Nederlandsche S. S. wis selden elkaar af in de rijen van hen, die ge zamenlijk wilden optrekken om te getuigen tegen het bolsjewisme. Regelmatig liepen de extra-treinen binnen en steeds indrukwekkender werd de opmarsch. Van het Centraal Station naar het Museum plein was de weg vol bezoekers. Achter mu- ziekcorpsn en achter de tamboers en pijpers marcheerden zij in onafgebroken stroom naar het terrein. Nederlandsche en Duitsche ar beidsdienst, de spade aan den schouder, tro k- ken in onberispelijke houding op. Rond het IJsclubterrein was de drukte overweldigend. Duizenden stonden hier langs den weg geschaard. Al heel vroeg waren zij gekomen om getuige te zijn van deze historische bijeenkomst. Voortdurend groeide de menschenmassa aan. De trottoirs stonden vol, op den rijweg ver drong men zich en alleen de directe om geving van hét IJsclubterrein was vrij ge houden. Zelfs op de daken van de villa's aan het Museumplein waren menschen ge zeten, die een uniek uitzicht hadden op het kleurige schouwspel dat geboden werd op het IJsclubterrein, wajir tienduizenden samenstroomden tusschen wapperende va nen en vlaggen. Tegen het oogenblik, dat de groote bij eenkomst een aanvang zou nemen, bood het IJsclubterrein een fantastisehen aan blik. De entourage van vlaggen in de Ne derlandsche, Duitsche en rood-zwarte kleu ren was bijzonder suggestief. Aan de zijde van het Rijksmuseum verhief zich het podium met een achtergrond van witte vanen en versierd met slingers van groen en een groote gouden Rijksadelaar. Hier had het muziekcorps van den Duitschen Arbeidsdienst plaatsgenomen. Aan weers kanten betrokken geüniformeerde forma ties van de S. A. en den Arbeitsdienst de eerewacht. Tegenover het podium, waar geheel vooraan het spreekgestoelte was op gesteld, bevonden zich de zitplaatsen voor de eeregasten. Midden tusschen oe massa der betoogers was een pad vrijgehouden, waarlangs ter eene zijde de Nederlandsche. aan den anderen kant de Duitsche Arbeids dienst zich opstelde. Rond het IJsclubterrein en op het veld waren tentjes van den G. G. en G. D. geplaatst, v/aar verpleegsters en dokters wachtten om te helpen wanneer dat noodig mocht zijn. Maar druk hadden zü het niet, want ondanks den marsch door de stad en het lange wachten bleken er geen oververmceiden te zyn, die hulp noodig hadden. Vrooiyke marschmuziek, door de luidspre kers verspreid, kortte den tyd. Zoo vulde zich het geheele terrein en werden ook de plaat sen op de tribune der eeregasten ingenomen. Onder de aanwezigen waren: Oberdienstlelter Schmidt, minister dr. J. Fischböek, S.S. Grup- penführer Rauter, staatsraad dr. Wimmer, ge zant Otto bene, als vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenl. Zaken te Berlijn, S.S. Brigadeführer Ministerialrat Fink, de gevolmach tigden van den Rijkscommissaris in de provin cies, Bethmann Oberst, Arbeitsführer, leider van de, Duitsche arbeidsdienst in Nederland, Kreis leiter Paustian, General Leutnant Siburg, Gé neral-Major Schumann, chef van de Ord- riungspolizei en vele hooge officieren van de drie weermachtsonderdeelen, W. Janke Presse dezernent van den Rijkscommissaris, Stefanelli leider der Italiaansche fascios .in Nederland, Vrydagavond is bij Waterhuizen, onder Gro ningen, een vrouw van middelbaren leeftyd door don trein aangereden en gedood. De iden titeit van het slachtoffer is nog niet vastge steld. Op Zondag 20 Juli zullen te Utrecht de jtarlijksche nationale wedstryden van U.Z.C. worden gehouden. Tot slot zal een competitle- wedstrüd worden gespeeld tusschen U.Z.C. en D.W.R. (Haarlem), welke wedstryd tevens geldt als finale van den utrechtschen water- polodag. Schitterende resultaten door ONZE perfecte behandeling. VLUGGE AFLEVERING! ringscommissaris voor Amsterdam; van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten waren aanwezig de secretaris-generaal dr. T. Goédewaagen en diens persadviseur Wou ter. Hulstijn, de raadadviseur ir. W. L. Z. van der Vegte. hét hoofd van de afdeeiing «abmet jhr. mr. S. M. S. de Ranitz en M. Wink, hoofd van de afdeeiing algemeene zaken. Verder de heeren Van Geelkerken, mr. M. M. Rost van Tonningen, president van de Nederl. Bank, Bovendien werden nog opgemerkt: de secreta. ris-generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, prof. dr. G. A. S. Snyder, lei der van den Nederlandschen Cultuurkring, prof. Wehoffisch, Duitsch president van de Neder- landsch-Duitsche Cultuurvereeniging, H. C. van Maasdijk, Nederiandsch voorzitter van die cul tuurvereeniging, gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, de Standartenführer Harster, bevel hebber van de Deutsche Sicherheitspolizei, dr. Londenburger, leider van de Hitlerjugend in Ne derland, Schönherr, plv. leider van het Arbeits bereich der N.S.D.A P. in Nederland, en de con sulaire vertegenwoordigers van Roemenië en Finland. Voorhoeve, mr. Zondervan en vele andere hooge functionarissen van de Nationaal Socia listische Beweging, mr. dr. Van Genechter. procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, Peldmeier leider van de Ne derlandsche S. S„ dr. E. H. van Rappard lan- delyk leider van de N. S. N. A. P., majoor Breunese leider van den Nederlandschen Ar beidsdienst, Woudenberg, leider van het N. V. V. en vele anderen. Tegen acht uur verscheen de leider van ae N.S.B., ir. Mussert, met luid hou zee-geroep be groet. Even hartelijk werd de Rijkscommissaris dcor de wachtenden ontvangen. Ook nu werden dui zenden handen ten groet geheven en klonk ap plaus uit de rijen der wachtenden. Bevelen werden uit de luidsprekers gegeven, die rond het terrein waren opgesteld, de Ar beidsdienst stelde zich in de houding, de blin kende spaden geschouderd, en in spanning zet ten ue wachtenden zich tot luisteren. General-Kommissar Schmidt betrad hierop het eere-podium om de bijeenkomst te openen. Spreker wees er op, dat deze büeenkomst de grootste is, die door de nationaal-socialisten in West-Europa is georganiseerd. „Wy zyn heden bijeengekomen, zoo zeide hy, om het den Westelyken democratieën duidelijk te maken, dat zij af- en terugtreden moeten. Schouder aan schouder staan wy naast elkaar in dit uur, waarop het bolsjewisme den doods steek ontvangt. In den geest van onze soldaten, die aan het Oostelyk front den stryd tegen de bolsjewieken hebben aangebonden, willen wy hier büeenkomen." Na deze inleiding ving de Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart, onder daverend en langdurig Hpplaus zyn rede aan. Nadat de Rijkscommissaris, wiens rede door de luidsprekers overal te beluisteren was en herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, bet spreekgestoelte had verlaten, onder dave rende toejuichingen van de enthousiaste me nigte, sprak ir. A. A. Mussert. De muziekkapel van het Duitsche Arbeits- front zette vervolgens het oud-Nederlandsche dankgebed „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckclanck en de Duitsche volksliederen in, welke staande door alle aanwezigen werden medegezongen. Hierna sprak General-Kommissar Schmidt een kort sluitingswoord: Wij hebben zooeven het lied onzer vaderen gezongen, het oud-Nederlandsche dankgebed. Bidden wy God, dat hy onze troepen zeger,e, die in de lucht, op het water en te land stry- den. Wij mogen deze büeenkomst echter niet besluiten zonder een groet aan onzen Führer. De vanen- werden geheven, de schoppen van de mannen van den Arbeidsdienst geschouderd en een driewerf „Sieg Heil" weerklonk over de hoofden der tienduizenden. De autoriteiten verlieten hierna het terrein, weldra gevolgd door de formaties met hun vlag gen en vaandels en door de duizendkoppige me nigte, die zich in alle' richtingen verspreidde en ten deele wederom in marschformatie naar de stations trok. waar de extra-treinen wacht ten. Evenals voor den aanvang der massa-bijeen komst had ook thans weer de politie op voor treffelijke wijze het intense -verkeer geregeld, zoodat dit zonder eenige stoornis verliep De hoofdcommissaris, kolonel Tulp, had persoon lijk de algemeene leiding op zich genomen, ter wijl overste Staal met de uitvoering was belast. De afmarsch van het IJsclubterrein ving om half tien aan er om kwart over elf arriveerden de laatste groepen aan het Centraal Station. Het waren onafgebroken rijen van bezoekers van de grootste bijeenkomst, die Amsterdam sinds jaren heeft gekend, die langs de hoofd wegen van de stad naar de treinen trokken. Evenals bij de aankomst was ook nu het ver keer uitstekend geregeld, zoodat nergens stag natie optrad en de afmarsch een zeer vlot ver loop had. Vroolijke liederen en marschmuziek weerklonken. De enthousiaste stemming, die zich op het IJsclubterrein van de menschen had meester gemaakt, uitte zich herhaaldelijk in leuzen en liederen. De belangstelling langs den weg was zeer groot. Velen stonden op de trottoirs om de voorbijmarcheerenden gade te slaan. Op het Centraal Sattion heerschte een enor me drukte. Op vier perrons stonden de trei nen gereed en regelmatig reden volle wagens weg. Tot zeer laat in den avond duurde het vertrek der treinen, welke de tienduizenden, uit alle plaatsen van ons land naar de hoofdstad gekomen, weer naar hun haardsteden terug voerden. De G.G.D. heeft tydens de groote meeting op het IJsclubterrein aan eenige personen hulp verleend, die door het lange staan of vermoeid heid onwel waren geworden en aan een man, die door een auto was aangereden. Ernstige gevallen kwamen verder niet voor. SCHEVENINGN, 28 Juni. Van de kustvis- schery waren aan de markt 31 motorschokkers met tezamen f 2710 besomming. Noteering schokkervisch: Kleine griet f 1.40 —1.60; Griet f 2.20; beide per kg. Middel schol f 46—70; Kleine schol f 17.50—35; Kieine schar f 6.5010. Alles per kist van 40 kg. aan groot plantsoen, bij de Lorentzkade, 45.— en 50.per maand. Indceling: 6 kamers, compl. douchekamer, 2 W.C.'s, bruinzeelkeuken, enz. Inlicht.: Bouwbureau „DE GIDS", Lorentzkade 360, Haarlem W. Telefoon 10024.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5