De nieuwe Phase Legers hebben het gebied rondom Minsk reeds bereikt Twee Sovjetlegers ingesloten beoosten Bialystok Nationaal-sociaiistische betooging te Den Haag Radiorede van den H. Vader De rivier de Dutia overgetrokken; Grodno, Brest-Litoivsk, Kowno en Wilna bezet Tekst der speciale communiqué's Nieuwe aanvallen op Malta Verduistering Ter dood veroordeeld Geiinge schade door luchtaanvallen Duikbooten in actie op den Oceaan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 30 JUNI 1941 Gods Voorzienigheid in het leven der menschen Duitsche successen in het Oosten hekend gemaakt JV. Radiorede van ex-koningin Wilhelmina Oherdienstleiter Schmidt zet de be teekenis van den oorlog tegen Sovjet-Rusland uiteen VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met fnbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23081 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere reael meer 16 cents. Het hoofdkwartier van den Führer heeft, zooals reeds was aangekondigd, Zondag in een reeks extra-berichten de Duitsche successen aan het Oostelijk front gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat de grensversterkingen der Sovjets reeds den eersten dag waren door broken, terwijl aan de Sovjetluchtmacht zware slagen werden toe gebracht. De Duitsche troepen hebben het gebied rondom Minsk bereikt. In het gebied ten Oosten van Bialystok zijn twee Sovjet-legers naar alle kanten ingesloten; deze armeeën uit talrijke divisies bestaande zullen in de komende dagen moeten capituleeren, zoo zij de vernietiging willen ontgaan. Ter weerszijden van deze om singeling oprukkend, hebben Duitsche pantserformaties en gemo toriseerde divisies het gebied rondom Minsk bereikt, waar aldus het Duitsche opperbevel een groot succes te wachten is. In den sector ten Zuiden van de Pripet-moerassen is een op- marsch naar Lemberg gaande; ten Noorden daarvan banen Duitsche pantserdivisies zich al vechtende een weg naar het Oosten, via Luck. De vesting Grodno, Brest-Litowsk, Wilna en Kowno zijn reeds in de eerste dagen van den strijd in Duitsche handen gevallen. De Sovjet-Russische verliezen waren enorm: meer dan 40.000 man werden krijgsgevangen gemaakt, 4107 vliegtuigen, 2233 pant serwagens en meer dan 600 stukken geschut gingen verloren. De Sovjetkruiser „Maxim Gorki" is zwaar beschadigd. Communisten in Boekarest gearresteerd Pantsertroepen in actie Successen der marine Troepen rukken op naar Lemberg Twee Sovjetlegers ingesloten Verliescijfers der Sovjets Ital. weermachtsbericht Sleutelgeld is verboden Het wordt beschouwd als prijsovertreding Rede Oherdienstleiter Schmidt DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Twee mannen door onvoorzichtig' heid zwaar gewond Duitsch weermachtsbericht 71.700 b.r.t. tot zinken gebracht Nieuwe bonnen aangewezen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het zal wel voor iedereen duidelijk zijn, dat door iiet breken van den verdragstoestand en het intreden van den oorlogstoestand tussenen het nationaal-sociaiistische Duitschland en de bolsjewistische Sovjet-Unie de ont wikkeling van den strijd tussehen Groot- Brittannië en net Derde Rijk in een nieuwe phase is gekomen. Dit is echter niet enkel het geval met de ontwikke ling van den oorlog, maar ook met de door de asmogendheden daaraan ver bonden en daarvan afhankelijk gestelde nieuwe orde in Europa. Om een en ander scherp te accentueeren en tevens om de Nederlanders in het bezette ge bied, op de eerste plaats de nationaal- socialisten, op te roepen tot actieve en positieve medewerking met Duitschlands strijd voor een continentaal Europa zonder bolsjewisme was de groote mas- sabetooging op het IJsclubterrein te Amsterdam belegd, waarop de Rijkscom missaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart en tenslotte ook de leider der N.S.B. ir. Mussert het woord hebben gevoerd. De uiteenzetting van het nieuwe acute con flict en zijn achtergrond, welke door den Rijkscommissaris werd gegeven, stemde uiteraard overeen met die, welke door den Eührer zelf en door zijn minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben- trop, werd gedaan. Wij, en met ons ongetwijfeld velen in den lande, hebben ens na de gebeurtenissen in Finland, Polen, de Baltische landen en Roemenië, waar door de Sovjet-Unie met haar bolsje- wiseeringspractijken telkens weer ter reinwinst in den geestelijken en stoffe- lijken zm van dit woord wist te boeken, met bezorgdheid afgevraagd ot en wan neer aan de uitbreiding van den haard van bolsjewistische besmetting over een steeds uitgestrekter gebied van het Europeesche vasteland paal en perk zou worden gesteld. Sovjet-Rusland leek een hyena, die op het slagveld aneen de zwaargewonden en de zwakken overviel om aan zijn vraatzucht te voldoen en het zag er naar uit dat het ook ten aanzien van net Duitsche Rijk op een tijdstip wachtte, waarop het daar op gelijke wijze zijn slag zou willen en dur ven slaan. Het uitbreken van den oorlog tussehen het Duitsche Rijk en de Sovjet- Unie heeft aan dien toestand een einde gemaakt. De bolsjewistische nyena zal zich nu met den adelaar der Duitsche weermacht moeten meten in een open lijken strijd. Duitschland heeft de Sovjet-Unie beschuldigd van valsch spel en roept thans heel Europa op tot den veldtocht tegen het bolsjewisme ter ver dediging van de Europeesche beschaving. De nationale en volksche beschaving in Nederland, welke een waardevol element vormt in het groote com plex van het Europeesch beschavings leven, draagt een uitgesproken Christe lijk karakter. Deze Christelijke bescha ving, welke wij dank zij den grooten Geloofsverkondigers de onze mogen noemen, en welke wij verplicht zijn te beschermen, te verdedigen en uit te bouwen, staat rechtlijnig tegenover het godlooze communisme en het marxisme. Indien de huidige oorlog, die thans in een nieuwe en uitermate belangrijke phase is getreden, tot gevolg zal hebben, dat de wereld bevrijd wordt van de nachtmerrie van het infernale revolu- tionnaire bolsjewisme, zal ieder oprecht Christelijk mensch zich over dit gevolg slechts kunnen verheugen. ROME, 29 Juni (D.N.B.). Zijne Heiligheid Paus Pius de Twaalfde heeft ter gelegen heid van het feest van de Heilige Apostelen Petrus en Paulus voor den Vaticaanzendei een radiorede gehouden over de Goddelijke Voorzienigheid bij de gebeurtenissen in het menschenleven. In het middelpunt stond daarbij de beantwoording van de vraag, noe Goa zooveel lijden in een wereld kan toe laten. De H. Vader plaatste de opvattingen en doelstellingen van den mensch, die steeds naar ruimte en tijd begrensd is. tegenovei de oneindigheid van het Goddelijk Raads besluit. De zegen van den H. Vader voor de lij dende menschheid gold in de eerste plaats Rome, voorts het Italiaansche volk en de geheele wereld. BOEKAREST28 Jurn (D.W.B.J. Verschel dene Joodsche communisten, aie aan So. jet-Rus sische vliegers door lichtraketten signaler trachtten te geven, zijn te Boekarest ge Arres teert!. De tekst der speciale communiqué's luidt als volgt: Eerste communiqué: „Om het dreigende ge vaar uit het Oosten af te weren, heeft de Duitsche weermacht op 22 Juni te drie uur in den ochtend, midden in den geweldigen op- marsch der vijandelijke strijdkrachten, inge grepen. De eskaders der Duitsche luchtmacht stortten zich nog in de ochtendschemering op den Sovjet-vijand. In weerwil van de groote numerieke meerderheid van den vijand heeft de Duitsche luchtmacht reeds op 22 Juni Je iuchtheerschappij in net Oosten bevochten en de Sovjet-luchtmacht vernietigend verslagen. Alleen al bij luchtgevechten werden 322 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten, gedeeltelijk door jagers, gedeeltelijk door luchtafweerge schut. Met de op den grond vernielde toestel len was het aantal vernietigde vliegtuigen op den avond van 22 Juni tot 1811 gestegen. De Duitsche luchtmacht verloor op dien dag 35 vliegtuigen." Tweede communiqué: „Het Oostelijke Duit sche leger is vroeg op den 22sten Juni over breed front over de grens getrokken. Het stoot te midden in de Sovjet-legers, die hun opmarsch voltooiden. De sterke grensversterkingen van den vijand werden voor een deel reeds op den eersten dag doorbroken. Onaer zeer zware verliezen misluk ten de hevige tegenaanvallen der Sovjet-legers. De Duitsche luchtmacht heeft een roemrijk aandeel in deze gevechten gehad." Derde communiqué: „Op 23 Juni heeft de vijand woedende tegenaanvallen op de voor hoeden onzer aanvaliende collonnes gedaan. Bij deze krachtmeting bleei de Duitsche soldaat overwinnaar. Alle Sovjet-aanvallen werden af geslagen. Zy eindigden voor een aeel in bloe dige en verbitterde gevechten van man tegen man. De vesting Grodno werd aangevallen en na harden strijd ingenomen. De vüandeiyke luchtmacht leed op dezen dag opnieuw buitengewoon zware verliezen. Op den avond van den 23sten Juni was hef aantal ver nietigde Sovjet-vliegtuigen reeds tot 2582 ge stegen." Vierde communique; „De vesting Brest-Li- towsk, die met ondersteuning van de zwaarste artillerie werd aangevallen, valt in onze handen Het laatste steunpunt van den vyand, de cita del, wordt op 24 Juni door onze troepen be stormd. De Duitsche opmarsch bereikt Wilna en Kow no. Beide steden worden nog op denzelfden dag ingenomen." Vyfde communiqué: „Om den Duitschen op marsch te stuiten, heeft het Sovjet-leger ge tracht, met ontelbare pantserwagens onze div,- sies aan te vallen, achterwaartsche verpinJin- gen ai te snyden oi door de beginnende om singeling heen te breken. In samenwerking met onze pantseraf weeraf deelingen hebben de Duit sche gepantserde strydkrachten echter een de finitief succes behaald, zy werden daarby ge steund door luchtafweergeschut en vliegers. Ook de nieuwe Sovjet-reuzentanks zijn voor de dap- jerheid van den Duitschen soldaat en de hooge ïoedanigheid onzer wapens bezweken. Na afloop der eerste vier dagen van strijd waren 1200 Sovjet-pantserwagens door de le- gerafdeelingen en 97 door de afdeelingen der luchtmacht vernietigd." Zesde communiqué: „26 Juni 1941. Na een moedigen opmarsch hebben onze in de Balti sche landen opereerende troepen de Duna be reikt. Op verscheidene plaatsen trokken zy over de rivier. De stad Dunaburg valt in Duitsche handen. Alle pogingen van den vijand, om de zen opmarsch door wanhopige tegenaanvallen te verhinderen, strandden op de dapperheid van onze soldaten." Zevende communiqué: „De strydkrachten der Duitsche marine hebben in den strijd tegen de Sovjet-marine talryke moedige operaties on dernomen. In het Oosten der Oostzee is een Sovjet-torpedobootjager door myncn tot zin ken gebracht. De kruiser Maxim Gorki" werd zwaar beschadigd. Duitsche duikbooten vernie tigden twee Sovjet-onderzeeërs; Duitsche mo- tortorpedobooten hebben twee vijandeiyke tor- pedobootjagers, een toroedoooot en een duik boot tot zinken gebracht. Een poging van twee Sovjet-torpedobootjagers om de haven van Constaniza aan te vallen, werd door kustartilerie verydeld. Na een korte beschieting vloog een dezer jagers in de lucht, de andere verwydérde zich snel." Achtste communiqué: „Op 26 Juni hebben de Duitsche gepantserde strydkrachten in een geweldigen slag ten Noorden van Kowno, c ie twee dagen duurde, de overwinning behaald. Verscheidene vijandelijke divisies weiden in gesloten en vernietigd. Meer dan 200 Sovjet pantserwagens, waaronder 29 van het zwaarste type, meer dan 150 stukken geschut en hon derden auto's vielen in onze handen." Negende communiqué: „In den frontsector ten Zuiden van de Pripjetmoerassen is de stryd ge voerd tegen keurtroepen van het Sovjet-leger. Met taaie en heldhaftige aanvallen zijn ten Westen van Lemberg de sterkste en modern ste versterkingen bedwongen. Onze troepen ruk ken thans zegevierend naar Lemberg zelf op. Ten Noorden daarvan rukken Duitsche gepant serde divisies ai strijdende over Luck naar het Oosten op. Evenals in andere sectoren van het front heeft ook hier de luchtmacht tot den zegevie renden opmarsch van ons leger bijgedragen door haar verkenningsacties en haar vermetei op treden tegen de vyandelijke strijdkrachten, die voortdurend van achter het front worden aan gevoerd. De bloedige verliezen van den tegen stander zyn reusachtig. Talrijke vijandeiyke pantserwagens zyn vernield. Alleen al bij de gevechten om Doebno zijn 215 pantserwagens en vele stukken geschut, waaronder 42 van het zwaarste type, buitgemaakt." Tiende communiqué: „By net voortschrij den der operaties zyn in het gebied ten Oos ten van Bialystok thans twee Sovjet-legers aan alle kanten ingesloten. In weerwil van hun dagenlange, wanhopige pogingen om door te breken, wordt het cordon der Duit sche legers van uur tot uur nauwer. In en kele dagen zullen deze Sovjet-legers zich hebben overgegeven of vernietigd zijn. Daarmede zal het lot bezegeld zyn van talryke Sovjet-divisies, die tot taak hadden, den centralen aanval op Duitschland te on dernemen. Infanterie-divisies van het leger en afdeelingen van de Waffen-S.S. stryden hier te land. Door vernietigende aanvallen staat de luchtmacht hen op voorbeeldige wyze by." Elfde communiqué: „Duitsche gepant serde afdeelingen en gemotoriseerde divisies hebben, aan weerszijden van de omsingeling van Bialystok oprukkend, het gebied rondom Minsk bereikt. Een nieuw groot succes is te verwach ten." Twaalfde communiqué: „De inleiden de operaties tegen de Sovjet-Unie hebben in den korten tyd van 22 tot 27 Juni 1941 tot resultaten geleid, die, ondanks de onmogeiykheia, den buit thans ook maar by benadering te schatten, geweldig zyn. Behalve de zwaarste bloedige ver liezen van den vyand zyn reeds in de eerste dagen meer dan 40.000 gevangenen in onze han den gevallen. Meer dan 600 stukken geschut werden tot dusver als buit geteld. 2233 Pantser wagens, waaronder 46 van de zwaarste soort, n.l. van 52 ton, zyn deels vernietigd, deels buit gemaakt. Hierby komen nog geweldige hoeveel heden pantserafweer- en luchtafweergeschut, alsmede mitrailleurs, geweren, auto's enz. Deze cyfers stygen met het uur. Zy zullen echter nog geweldig stygen na de capitulaties oi de vernie tiging van de thans ingesloten Sovjet-legers Het Duitsche luchtwapen heeft het Sovjet- luchtwapen de tot dusverre voor dezen oorlog zwaarste nederlaag toegebracht. Door jagers, gevechtsvliegtuigen en luchtdoelartillerie werden in de lucht en op den grond in zeven dagen 41-07 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Hiertegen over blyven onze eigen verliezen binnen matige grenzen. In dezelfde periode heeft ons lucht wapen 150 vliegtuigen verloren. De superioriteit van de Duitsche vliegers en van het Duitsche materieel is zeer groot. Deze geweldige cyfers aan vliegtuigen, pant serwagens en ander materieel, waarvan de ver nietiging of verovering te danken is aan de voorbeeldige samenwerking van de Duitsche weermacht, geven echter tevens een indrukwek kend en verrassend beeld van de grootte van het gevaar, dat zich in het Oosten aan de grenzen van het ryk samenpakte. Het is waar- schynlyk juist nog te elfder ure gelukt, het Midden-Europeesche gebied voor een invasie te behoeden, waarvan de gevolgen onoverzienbaar geweest zouden zyn. Het Duitsche volk is zijn dapperen soldaten waarlyk den diepsten dank verschuldigd." ROME, 29 Juni. (Stefani). Het 389ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Gedurende den nacht van den 28sten Juni hebben afdeelingen Italiaansche vliegtuigen luchtbases en havenwerken van Valetta op Malta gebomtai'deerd. Boven Lampedusa is een Britsch toestel, dat het eiland had gebombar deerd, door den luchtafweer der marine neerge schoten. Tussehen Sidi el Barrani en Solloem in Noord- Afrika hebben Duitsche vliegtuigen Britsche ge mechaniseerde strijdmiddelen aangevallen en vernield. De vijand heeft een luchtaanval gedaan op Benghasi en op een plaats in de Syrte- woestijn. In Oost-Afrika is de toestand onveranderd." Zonsondergang 30 Juni 22.07 Zonsopgang 1 Juli 5.21 Maanopkomst 11.49 ondergang 0.52 Een vroegere Nederlandsche officier, die neimelyk naar Nederland teruggekeerd was hier onder een valschen naam verbleef, mili taire inlichtingen verzamelde en ze naar het vyandelyke buitenland doorga!, werd dooi een Duitsche militaire rechtbank wegens spioijnage ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken STOCKHOLM, 28 Juni (D.N.B.) Volgens de Engelsche radio heeft ex-koningin Wilhel mina van Nederland een toespraak gehouden tot het Nederlandsche volk, waarin zy de Neder landers er toe aanspoorde, om gezamenlijk met de Sovjets tegen Duitschland te stryden. Het komt in den laatsten tyd herhaaldelyk voor, dat woningen te huur worden gevraagd, terwijl men daarby een bepaald bedrag als belooning voor het aanbieden der woning in het vooruitzicht stelt. Deze sleutelgelden, wel ke men zich nog uit de laatste jaren van den vorigen oorlog zal herinneren, varieeren van i 2.50 tot f 25.— en zijn in sommige gevallen nog belangryk hooger. Dergelyke aanbiedingen worden zelfs openlyk in advertenties gedaan. De gemachtigde voor de pryzen vestigt er de aandacht op, dat deze handelwyze in stryd is met het huurprysbesluit 1940 en wordt be schouwd als prysovertreding. Zoowel degene, die sleutelgeld aanbiedt als hy, die het aan neemt, zyn evenals tusschenpersonen, zooals woningbureaux, strafbaar. De inspecteurs voor de prysbeheersching zul len streng optreden tegen deze misbruiken, die in den grond een ontduiking yzn van de bepalin gen, die huurprysverhooging verbieden. Dit geldt ook voor de gevallen, waarin de ver huurder den eisch van overname van den in boedel als voorwaarde voor het aangaan der huurovereenkomst stelt. Ook hier begaan zoo wel de verhuurder als de huurder een straf baar feit. In het kader der circa dertig betoogin gen, Zaterdag- en Zondagavond over het geneele land georganiseerd ter onderlyning van de parolen, uitgegeven door de mach tige Amsterdamsche byeenkomst van Vrij- dagavond j.l., was die te 's-Gravenhage on- getwyfeld de meest imposante. Op het mooie, ryk met de Hakenkruisvlag. met net zwart-rood der N.S.B., met het volk sche oranje-blanje-bleu versierde Plein waar net aoelaarssymbool van het Groot-Duitsche ryk voor het gebouw van den Hoogen Raad de spreekplaats kroonde, stroomden onder de Klan ken der muziek van den ryksarbeidsdienst van aue santen de colonnes samen en pakte zich een dichte menschenmenigte bijeen. We zagen diverse groepeeringen van de N.S.D.A.P., ook aen Bund deutscher Made) en de Hitlerjugend. van de N.S.B met de W.A. en den nationalen jeugdstorm, ook de N.S.N.A.P. enz. Voor het front verzamelden zich de autoriteiten. Strak flankeerden zes vaandeldragers met hun vaan dels de spreekplaats. Pel kletterden de fantares van vutschen de gebouwen omhoog. De enthou siast gestemde menigte begroette met biy en .angdurig applaus de sprekers en onderbrak ook tydens de redevoeringen de sprekers herhaal delyk met geweldig en geestdriftig applaus. De samenkomst werd namens' de N.S.D.A.P door Kreisinspektor dr. G. P. Schuon geopend. Daar na was het woord aan den commissaris-gene raal van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, Oherdienstleiter Pr. Schmidt. Oherdienstleiter Schmidt zeide o.m.: Nu wy hier byeen zyn, gelyk wy gisteren in Amsterdam byeen waren, willen wy er aan nennneren, dat eenmaal de bolsjewisten gezegd hebben, dat Duitschland bolsjewis- tiscn moest worden. Dat was in den vori gen wereldoorlog, 25 jaren geleden. Dat was in de dagen van Rosa Luxemburg, Karl Lisbknecht. Thaltnann, Max Hölz en andere beruchte communistische figuren, die in Duitschland het bolsjewisme propageerden i daarvoor zekeren aanhang verkregen Daartegen is Adolf Hitler te velde getrok ken. Hy riep zyn kameraden op, samen den stryd aan te binden mede tegen de Joden en plutocraten, die in Duitschland net communistische gevaar vergrootten. Heden begrypen nog zoovele Nederlanders niet, wat het nationaal-socialisme beteekent. Doch wy weten, hoe onze kameraden zich tegen het communistische gevaar hebben geweerd en wij eeren den onbekenden S.A.-man, die als eerste zijn leven in dien strijd heeft moeten laten (krachtig applaus). Thans stryden de bruinhemden van Hitier en de zwartheenden van Anton Mussert samen voor de ver wezenlij king van de nationaal-sociaiisti sche idealen. Evenals vóór 20 Jaren in Duitsch land het geval was, waren het tot voor kort in Nederland de Joden, die de volksche gedaente ondergroeven en die hier te lande tegen Duitschland hitsten. Weet het Nederlandsche volk wel, hoe gruwelyk de bolsjewisten indertyd te werk zyn gegaan? Na hiervan een korte schets te hebben gegeven ging spreker voort met de verklaring, dat thans het tydstip is ge komen, om definitief met het bolsjewisme in Europa af te rekenen. De Führer heeft in 1939 nog getracht in zooverre tot overeenstemming met het Sovjet-Russische bewind te komen, dat het de grenzen van de Sovjet-Unie niet meer zou overschryden. doch wat sindsdien is erva ren, o.a. dat Churchill en zelfs de Nederlana- sche ex-koningin door den Oranjezender gezegd hebben: liever met het bolsjewisme dan met Adolf Hitler samen te werken, doet ons de con sequenties trekken. Onder algemeene blyken van instemming herinnerde spreker vervolgens aan de V'.ydag te Amsterdam gehouden grootsche betooging waar de Rykscommissaris ten aanhoore niet van „enkele duizenden", doch van minstens 4C 50.000 personen, de nationaal-sociaiistiscne kameraadschap, die ons in dezen stryd samen bindt, zoo voortreffelijk naar voren h;eit ge bracht. Een groot deel van de Nederlandsche bevolking begrypt nog niet waar het om gaat, want zy begrypt het nationaal-socialisme niet Maar ook de Duitsche nationaal-sociaiisten hebben aanvankelijk slechts weinig ledenaan- hang gevonden. Doch hun aanhang groeide m eenige jaren van 1000 tot 10.000, daarna tol 100.000. tot een millioen, tot 60 millioen en ten slotte tot 85 millioen (daverende toejuichin gen) Tot de Nederlandsche nationaal-sociaiisten wilde spreker zeggen: blijft trouw in uw geloot, houdt dit als het eenig mogelyke vast. Ook uw volk zal dit geluk deelachtig worden en het na tionaal-socialisme volledig erkennen. Het jaar 1941 zal voor Nederland beslis send zyn ten aanzien van de houding van zyn bevolking. Dat heeft de Ryksccmmls- saris op Nieuwjaarsdag 1941 te verstaan gegeven. (Zie vervolg elders in dit blad) O O O In den nacht van Vrydag op Zaterdag ver schenen wederom eenige Britsche vliegtuigen boven ons land. De door neergeworpen bommen aangerichte schade was onbeduidend. Slechts in een plaats in Noord-Holland kregen drie woon huizen eenige schade. Naar wy vernemen moesten eenige nieuwsgierigen wederom hun onvoorzichtig heid duur betalen. By Arnhem namelyk nam een arbeider een zoogenaamden „blind ganger" een niet-ontplofte bom, mede naar huis en ging die daar met een zijner beken den „onderzoeken", met gevolg, dat de bom ontplofte en beide mannen zwaar gewond werden. Wy kunnen er niet te sterk den nadruk on leggen, dat het aanraken en medenemen van projectielen verboden is in het eigen belang van de burgery. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Juni (D.N.B.). Het opperbevel van de weer macht deelt mede: Over het verloop der operaties in het Oosten w.dl net Duitsche volk noden ingelicht door een reeks speciale berichten. Op den Atlantisehen Oceaan hebben duik booten convooien en afzonderlyk varende schepen aangevallen, die door vele torpedo jagers en vliegbooten werden besohermd. Zy hebben een tankschip en zeven vrachtsche pen met een gezamenliiken inhoud van 46.700 ton tot zinken gebracht en een tank schip en twee vrachtschepen met een ge- zamenlyken inhoud van 25 UOO ton getorpe deerd. Ook deze schepen kunnen verloren geacht worden, zoodat de Duitsche duik- bootvlcot de vyandelijke koopvaardijscheeps- ruimte met ruim 71.700 ton verminderd heeft In de wateren rondom Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vrachtschepen en een vischtreiler met een to talen inhoud van 14.800 ton tot zinken ge bracht. Andere nachtelijke aanvallen waren gericht op havenwerken aan de Zuidoostkust van En geland en op de belangrijke invoerhaven Huil. Aan weerszijden van de rivier de Huil en aan de Humber werden verscheidene branden waar genomen. Andere afdeelingen gevechtsvliegtuigen zyn voortgegaan met het leggen van mynen voor Britsche havens. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Juni met succes militaire ms'allaties der Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben afdeelingen der Duitsche luchtmacht Britsche autocolonnes tussehen Sidi el Barrani en Solloem met goed gevolg aangevallen. Overdag noch des nachts zijn vyandelyke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Een jachteskader, onder bevel van majoor Trautlefheeft op 26 Juni zyn 500ste over winning in de lucht behaald. Luitenant Gei- schardt, die deel uitmaakt van een jachtes kader, heeft op 23 Juni zyn 19de en 20ste vijandelijke vliegtuig neergeschoten." De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvax van Dinsdag 1 Juli tot en met Donderdag 31 Juli 1941 de met „03 K.F." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend ge bruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petroleum, aangewezen zyn. recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. zooals reeds eerder is bekend gemaakt, is fa- brieksturf niet op deze bonnen verkrygbaar. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-anthraciet zesde periode" ge merkte bonnen recht op het koopen van 1 h.l. (max. 75 k.g.) anthraciet nootjes V of 50 k.g. turfcokes, terwijl de met „generatorturf zesde periode" gemerkte bonnen gedurende dit tijd vak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Hoofdredacteur: H CIA. BARON VAN LANlSWEERDE. Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1