BEV Gemeenteraad van Lisse ANTI-BOLSJEWISTISCHE BETOOGING Zangconcours te Lisse UIT DE BOLLENSTREEK MAANDAG 30 JUNI 1941 Wie thans niet kiest, heeft gekozen voor het bolsjewisme Rijwieldief gegrepen Geslaagd UNIFORM COMMISSARIS VAN POLITIE Uitreiking persoonsbewijzen AFSCHEID STATIONSCHEF K. BLOOTHOOFD Inlevering inkwartieringsbiljetten Centrale Keuken Geslaagd IJMUIDEN Bedevaart naar Heiloo Geslaagd StormvogelsSantpoort 21 UITGEEST Het raadhuis wordt geheel verbouwd De huisoudschool Overname grond voor den nieuwen Boschweg UIT HAARLEM Inkrimping autobusdiensten Huizenveiling HILLEGOM NOORDWIJK TER AAR WORMERVEER De redevoeringen Rede ir. C. J. Huygen Vrijdagavond bemerkte een bezoeker van een ■winkel aan den Alkoiaarscheweg, dat Iemand, die even te voren ook in den winkel was ge weest, zijn fiets meenam. Onmiddellijk zette hü een achtervolging in. De dief begreep spoe dig. dat hif niet meer ontkomen kon. Hij stapte af en probeerde er zich uit te redden met de verklaring, dat het een vergissing was en dat hij een onbekende fiets had meegenomen. Het hielp hem echter niets. Een agent van politie bracht hem naar het bureau, waar hij ten slotte bekende de fiets te hebben willen stelen. De man, die een Amsterdammer bleek te zijn, is in arrest gesteld Onze plaatsgenoot, de heer P. Stet. slaagde te Alkmaar voor het diploma boekhouden der Ver. van Leeraren. De voorzitter ven Ged. Staten heeft den raad verzocht, zijn oordeel te doen kennen omtrent het toekennen aan iederen commissaris van po litie van een toelage voor uniformklèeüing van f 150 's jaars en een tegemoetkoming in de kosten van de eerste aanschaffing voor één maal van f 350.zulks in verband met het feit, dat zoodra de rangen van de commissa rissen van politie zullen zijn vastgesteld, aan hen ook de verplichting zal worden opgelegd om uniformkleeding te dragen. B. en W. stellen voor. hen te machtigen, aan Ged. Staten mede te deelen, dat de raad zich met het toekennen van de bedoelde vergoedin gen wel kan vereenigen, doch dat naar zijn meening zoowel het bedrag der jaarlijksche vergoeding als dat der tegemoetkoming voor éénmaal, met het oog op het feit, dat twee uni formen moeten worden aangeschaft, te laag moet worden geacht. De burgemeester van Velsen maakt bekend, dat degenen wier geslachtsnaam begint met een der letters LMNOPQRen die meenen in aanmerking te komen voor kostelooze uitrei king of uitreiking tegen het halve legesgeid van een persoonsbewijs, ten Raadhuize of aan het bureau Uitreiking Persoonsbewijzen, Meerviiet- straat 5 te Velsen, zoo spoedig mogelijk een aanvraagformulier daartoe kunnen afhalen. Onder geslachtsnaam van een gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouw wordt verstaan haar meisjesnaam Er wordt de aandacht op gevestigd, dat slechts aanvraagformulieren behooren te worden afge haald en ingediend door hen, die on- of min vermogend zijn en nog geen formulier hebben ingediend. Vijf woonhuizen en een woon-winkelhuis aan de Beukenstraat 6 t.m. 12 en Lindenstraat 29 en 31, samen groot 4 A., waren uit de hand verkocht. Hei woon- en winkelhuis aan de Gerard Dou- straat 48, hoek v. d. Helststraat, groot 1.11 A.. werd gekocht door J. Baltus, IJmuiden voor 4450. In verband met de overplaatsing van den stationschef te IJmuiden. den heer Bloothoofd, naar Apeldoorn, per 1 Juli a.s., kwam de schei dende functionaris Zaterdag in een 'vergadering van het bestuur der IJmuider Vischhandel Ver- eeniging officieel afscheid nemen van den vischhandel te IJmuiden. Voorzoover hun werkzaamheden dit toelieten, waren alle leden van het Vereenigingsbestuur en de administrateur ter vergadering aanwezig. De voorzitter, de heer J. L. Uitzinger. zeide. dat de vischhandel den heer Bloothoofd had leeren kennen en waardeeren ais een zeer welwillend en bekwaam hoofdambtenaar Naast het behartigen van de belangen zijner directie, streefde hij er steeds naar om den vischhandel waar en wanneer mogelijk, te dienen. Nimmer deed de handel een vergeefsch be roep op de medewerking van den heer Bloot hoofd. Juist in de laatste jaren waren er vele ern stige moeilijkheden op vervoersgebied te over winnen geweest en het was een bijzondere ver dienste van den heer Bloothoofd, dat hij het dikwijls gewenscht oordeelde deze moeilijkheden op gemoedelijke wijze vóór den aanvang van den vischafslag aan den handel bekend te ma ken en uiteen te zetten Veel heeft de heer Bloothoofd er toe bijge dragen om deze moeilijkheden voor den visch handel tot een minimum te beperken. Spr. kon met genoegen verklaren dat de handel algemeen van oordeel was, dat de keuze van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, om enkele jaren geleden den heer Bloothoofd met de leiding van het station IJmuiden te be lasten, een gelukkige is gebleken. De vischhandel te IJmuiden ziet den heer Bloothoofd dan ook noode vertrekken. Spr. dankte den scheidenden stationschef namens den geheelen vischhandel voor zijn medewerking in het bedrijf en bood hem ter herinnering aan zijn verblijf te IJmuiden twee war.dtegels aan, voorstellende enkele haven gezichten van IJmuiden. Tot slot sprak de heer Uitzinger zijn beste wenscben uit voor het persoonlijk welzijn van den heer Bloothoofd en voor een prettige werk kring in zijn nieuwe standplaats Apeldoorn. De heer Bloothoofd zeide in zijn afscheids woord, dat hij altijd ae meest aangename her inneringen zal bewaren aan zijn verblijf te IJmuiden. Hij heeft altijd bewondering gehad voor de energie en ondernemingsgeest van den IJmuider Vischhandel. Hij prees de prettige samenwerking met het bedrijf, inzonderheid met het bestuur en den administrateur der IJmuider Vischhandelvereeniging. Hij hoopte nog vele malen in IJmuiden een kijkje te ko men nemen en beval zijn opvolger gaarne in dezelfde vriendschap en samenwerking met bestuur en administratie aan. Tenslotte hoopte spr., dat er spoedig weer een periode van groei en bloei voor het vissche- r;ibe drijf en daarmede voor den vischhandel te IJmuiden zou aanbreken en sprak zijn beste wenschen uit voor het persoonlijk welzijn van de vischhandelaren en hun gezinnen. De secretaris-generaal van het Departement van Binnenland6ch& Zaken heeft medegedeeld, dat door den Hoofdintendant, toegevoegd aan den Weermachtsbevelhebber In Nederland, is bepaald, dat de betreffende bewijsstukken door de gemeente binnen een termijn van dertig da-' gen, aanvangende op den eersten der maand volgende op die, waarin ae inkwartiering heeft plaats gehad, bij de betreffende Ortscomman- dantuur moeten zijn ingediend. Om hieraan te voldoen is het noodzakelijk, dat particulieren (geen hotel- of beroepspen sionhouder zijnde) die inkwartiering ten be hoeve van de Duitsche weermacht verleenen, de betrekkelijke inkwartieringsbiljetten voortaan binnen een week na den eersten der maand, volgende op die, waarin de inkwartiering heeft plaats gehad, op de gemeentesecretarie (afd. financiën) inleveren. Het regeeringsbesluit, dat de scheurkaarten uithsluitend des Woensdags verkocht zullen wor den (waarover wij reeds eerder berichtten) is inmiddels weer ingetrokken. Alleen blijft gehandhaafd dat de scheurkaar ten een geldigheidsduur van drie weken zullér. hebben. Voor het diploma Nijverheidsakte N slaagde onze plaatsgenoot de heer W. G. Vlaarkamp. De R.K. Volksbond afd. Velsen, heeft gisteren een bedevaart gehouden naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo Ruim 130 leden vertrokken gistermorgen 9 uur per fiets vanaf het R.K. Verenigingsgebouw aan den Wijkerweg, alwaar de groepen uit de overige deelen der gemeente bijeenkwamen. Om kwart over tien werd in de kleine kapel te Heiloo een gezongen H. Mis opgedragen door den geestelijken adviseur van den R.K. Volks bond, afd Velsen, Pater Majella O.C. Om 1 uur vond de H. Kruisweg plaats en hield Pater Majella bij den Calvarieberg een predicatie. De intentie van dezen bedetocht was Gods zegen af te smeeken over de huisgezinnen en het herstel van den vrede in de wereld. De voorzitter van de afd. Velsen, de heer P. de Jong sprak tot slot bij het beeld van den H. Willibrordus een geschenk van de afdee- llng nog een kort woord. De heer C. A. Kooiman slaagde te Den Haag voor het diploma Nijverheidsacte N 1. Op het Stormvogels-terrein vond Zaterdag avond een vriendschappelijke voetbalwedstrijd plaats tusschen Stormvogels en Santpoort. Kort na het begin wist C. Tromp Santpoort de lei ding te bezorgen, doch vóór de rust zag Storm vogels nog kans de partijen weer óp gelijken voet te brengen, 11. Even voor het einde maakte Stormvogels het winnende doelpunt en won zij dezen „vriend- schappelijken" wedstrijd met 21. Geslaagd. Voor het diploma algem. han delskennis slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Vermeulen en voor het eindexamen H.B.S. mej. A. van der Lee. Luchtbeschermingsdienst. Donderdag 30 Juli. des avonds om 8 uur zal in de voormalige openb. bewaarschool een vergadering van den luchtbeschermingsdienst worden gehouden, waarop de verschillende blokhoofden van dezen dienst zullen worden aangewezen. Vrijdagnamiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burgemeester F. van Rljckevorsel. Allereerst komt ter tafel een reeds in een vorige vergadering behandeld voorstel om de noodzakelijkheid te verklaren tot de oprichting van een huishoudschool in deze gemeente. De heer TIBBOEL verklaart dat er geen overeenstemming is bereikt. Daardoor is het niet mogelijk voor de Protestantsche raads fractie te stemmen voor deze noodzakelijkheids verklaring. Dat deze school een uitgesproken godsdien stige richting zal hebben is voor de Prot. frac tie eert overwegend bezwaar. Spr. betreurt het ten zeerste dat men niet t0t overeenstemming is kunnen komen op de basis van gelijkheid. Het wordt een school onder R.K. bestuur en daartegen heeft spr. bezwaar. Hij acht dit niet in het algemeen belang. Niettemin staat de deur nog open voor onderhandelen. Wehouder WARMERDAM (R.K.). heeft met klimmende belangstelling en verwondering het betoog van den heer Tibboel aangehoord. Aller eerst gaat het hier om een noodzakelijkheids- verklaring Voor huishoudonderwijs, zonder meer. Van deze noodzakelijkheid zullen de hee- ren Tibboel c.s. wel overtuigd zijn. Dat degene, die dit het eerst aanvraagt een monopolie be zit is ook niet aanvechtbaar. Daarbij had de heer Tibboel zich moeten houden aan de op dracht van den raad. De heeren Tibboel c.s. zouden zich wenden tot de aanvragers der nood zakelijkheidsverklaring en daarna zich In vér- binding stellen met Pt en W. Maar na 8 maan den wachten hoorde spr. pas eergisteren de re sultaten van de onderhandelingen. In B. en W. heeft spr. wel 4 maal er naar gevraagd maar er kwam geen bericht. Daarom zullen de leden van de R.K.-fractie met volle overtui ging stemmen voor deze noodzakelijkheid Van huishoudonderwijs. Tenslotte is er voor nie mand eenige moeilijkheid, waar een neutrale commissie benoemd zal worden die met het bestuur alles zal regelen. De VOORZITTER vindt de bezwaren ook on juist. Om alleen om den vorm van dit onder wijs tegen de noodzakslijkheidsverklaring te stemmen acht hij onbillijk. Iedereen kan van dit onderwijs gebruik maken. Het godsdienstig element daarbij is facultatief. De heer KNETSCH acht huishoudonderwijs in de gemeente noodzakelijk en zal daarom Voor stemmen. Temeer waar iedereen er ge bruik van kan maken, zonder dat zijn over tuiging geschaad wordt. De heer BOOT vraagt of het alleen de schuld is van de Protestanten, dat het zoo lang ge duurd heeft. Wethouder WARMERDAM wijst er nogmaals op, dat van die zijde, in de 8 maanden dat deze zaak hangende is, geen bericht binnen kwam, en toch was dit afgesproken. De heer TIBBOEL geeft toe dat dit een fout is geweest van zijn kant. De heer BOOT kan niet begrijpen waarom men zooveel bezwaren heeft tegen een ge mengd bestuur Voor deze gemengde school. De VOORZITTER zegt dat het hier gaat om een noodzakelijkheidsverklaring en omdat de tijd dringt heeft spr. het voorstel op de aa-n-'a geplaaa'st. Wie het eerst vraagt, heeft nu een maal voorrang. De heer TIBBOEL wijst er op dat men van weerskanten moet willen offeren, als men iéts tezamen wil bereiken en dien wil meent hij niet te zien. De VOORZITTER acht het 't beste de dis cussies te sluiten en te stemmen. De Prot- fractie stemde daarna tegen. Vóór de R.K. en de heer Knetsch, 8 vóór en 5 tegen. Tot opvolger van wijlen den heer A. H. Schrama in de commissie voor Sociale aange legenheden wordt benoemd de heer F. v. Kesteren. Eveneens in de Waterleidingcommissie de heer F. v. Kesteren. In verband met de instelling van de functie vén waarnemend chef-veldwachter en de bui ten werking stelling van de wettelijke bepalin gen met betrekking tot het Capitulantenstelesel, besluit de raad de verordening Veldwachters te herzien en toe te voegen aan artikel 2 een sa- lansregeling voor genoemden functionaris en te schrappen de zinsnede over de dienstjaren van een capitulant. Verder wordt besloten dat de bepalingen van indienstneming op overeenkomst naar burger lijk recht, niet van toepassing zijn op het per soneel van de vaste kern van den luchtbescher mingsdienst. De raad besluit op voorstel van B. en W. voor het jaar 1941 uitsluitend voor de verstrekking van Weeding, dekking en schoeisel uit de ge meentekas beschikbaar te stellen f 2 per werk- looze, berekend naar een gemiddeld aantal van 417 en f 1 per B-tuinder, berekend naar een aantal van 14. Naar aanleiding van een verzoek vtan de N.V. Tegelaar en Co. om een industrieterrein dat aan haar verhuurd was tot 15 Mei U. weder om voor 3 jaar aan haar te verhuren tegen een huurprijs van f 5 per week (thans f 7 per week) stellen B. en W. voor om het terrein te vér- huren voor f 260 per jaar voor niet langer dan één jaar in plaats van voor drie jaren. De fir ma houdt het recht van voorkeur bij mogelijke vérkooping. Het voornaamste punt op de agenda was daarna aan de orde. De overname van onge veer lVz H.A. grond van den heer J. C. E. Graaf van Lijnden in verband met den aanleg van den nieuwen Boschweg en verbrseding van den Stationsweg. De lieer Graaf van Lijnden is bereid den daarvoor benoodigden grond gratis aan de ge meente af te staan. De Eoschweg, welke komt tusschen den Stationsweg en Spekkelaan is reeds in uitvoering in werkverschaffing, evén- als het voetpad langs den Stationsweg. De weg en het voetpad komen na overdracht in onderhoud bij de gemeente en de op den Stationsweg staande iepenboomen blijven eigen dom van den heer Graaf van Lijnden. Deze zal zonder nadere kennisgeving bevoegd en ge rechtigd zijn die boomen te rooien en te ver voeren. De nieuwe Boschweg, gelegen aan den oostelijken rand van het bosch, behoorende bij het kasteel „Keukenhof", zal tevens ten hoog ste tien maal per jaar afgesloten kunnen wor den op tijden door den heer Graaf van Lijn den te bepalen voor het houden van drijfjach ten. De heer KNETSCH vindt het een slechten ruil. De heeren LAFEBER en anderen achten den nieuwen weg iets moois en verwachten dat de burgerij het besluit tot stichting van dezen boschweg zal toejuichen. De subsidie aan de St. Ludwina-school te Leiden voor een vijftal kinderen uit deze ge meente wordt vérleend tot een vast bedrag van f 15 per kind per jaar. De heer ROMIJN ziet gaarne dat bij de be grooting dit bedrag nader zal worden vastge steld, omdat het bedrag de kosten lang niet dekt. Aldus wordt besloten. Aan de Ver. E.H.B.O. wordt ter tegemoet koming van extra kosten een bedrag van f2 per week verleend. De afdeeling Lisse van de Kath. Kinderuit zending krijgt een subsidie van 25 ets. per dag per uitgezonden kind. Wethouder WARMERDAM zal zeer gaarne iedere vereeniging op dit gebied willen steunen met een gelijk bedrag. De gemeente besluit toe te treden als lid tot de stichting Vreemdelingenverkeer „Zuid Hol land" waarvan de contributie bedraagt f 2.50 per 1000 inwoners. Daarna stelt de VOORZITTER namens B. en W. voor het bedrag voor verbouwing van het raadhuis te verhoogen. Het gevoteerde bedrag v'an f 12.000 zal verhoogd moeten worden tot f22.500, omdat een algeheele restauratie nood zakelijk is. De gevel Is bouwvallig en waar van bet plan om een nieuw raadhuis te bouwen voorloopig wel niets kan komen, achten B. en W. het beter een afdoende oplossing te zoeken in algeheele restauratie van het bestaande raadhuis. Het zal dan geheel worden verbouwd, zoodat alle diensten er behoorlijk in gehuis vest kunnen worden en tevéns zal het voor- aanzicht zoo worden, dat men in alle opzich ten van /en behoorlijk gebouw kan spreken. De raad ging hiermede accoord. Daarna deelt de VOORZITTER mede dat het onderhoud van de vuilnisbe't is opgedragen aan den heer Rijnbeek te Haarlemmermeer voor f 1000. Het rapport van den schoolartsendienst en eenige goedkeuringen van raadsbesluiten wer den voor kennisgeving aangenomen. Wederom zullen 38 opcenten geheven worden op de vermogensbelasting De geldigheidsduur van de steunregeling Is verlengd tot 31 December 1941. Omdat er in de provincie Zuid-Holland geen Zaterdagavond werd voor het Statenge- bouw aan de Dreef te Haarlem een open luchtvergadering georganiseerd door de N. S. D. A. P. en N. S. B., welke voorat- gegaan werd door optochten in de stad. Op het terrein in den Hout was een tri bune gebouwd welke gesierd was met ba kenkruisvanen, Oranje blanje bleu en een vaan van de N. S. B. Tegen acht uur mar cheerden groepen van den Duitschen Ar beidsdienst, Arbeitsbereich Haar.em van de N. S. D. A. P. en muziekkorpsen van de Grüne Polizei en van het Haarlemsche po litiekorps het carré binnen, dat was ge vormd door leden van de N. S. B., groepen van den Nation. Jeugdstorm en leden van het Haarlemsche Politiekorps. Onder de ruim duizend toehoorders bevonden zich de Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in Noord Ho land, Oberdienstielter M. Seidel in gezelschap van Luitenant Bolt, de Wehrmachts- en Stadskommandant Flöhl, de regeeringscommissaris voor Haar lem, de heer S. Plekker, Ortsgruppeieiter der N, S. D. A. P. Arbeitsbereich Haarlem, de heer M. Gerisch, de Presseaezernent Tretow. de districts'eider van de N. S. B A. Th. v. d. Horst, de wethouder dr. Ch. A Götte en de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau W. M. 'H. Nfenhuis Ruys Nadat de muziekkorpsen enkele liederen ten gehoore hadden gebracht, betrad dé Orts gruppeieiter der N. S. D. A. P., de heer Gerisch het podium om deze vergadering te openen. Hij heette de Duitsche en Nederlandsche auto- De Autobus-Exploitatie „Stormvogels" heeft tengevolge van de verduisteringsvoorschriften haar dienstregeling moeten veranderen. Bij deze verandering worden, zooals uit de advertentie elders in dit nummer blijkt, verschillende avond- ritten stopgezet. De uitslag van de in café Flora ten overstaan fan den candidaat-notaris pl.v. W. Boerlage gehouden openbare vérkooping luidt als volgt: Zes woonhuizen aan de Ruijterstraat 62 t.m. 72, samen groot 6.71 A. Koopster de Amster- damsche Hypotheekbank voor 17.500, met uit zondering van perceel 70. dat gekocht werd door J. de Ruyter, té Driehuis voor 3650. Achttien woonhuizen aan den Achter Sta tionsweg 37 t.m. 71, samen groot 27.33 A.. warer uit de hand verkocht, evenals zes woonhuizen aan de Piet Heinstraat 46 t.m. 56. Tien woonhuizen aan de Piet Heinstraat 105 t.m. 123, samen groot 10,92 A., werden opge houden. ZwemwedsVüden. Zaterdagmiddag vonden alhier de zwemwedstrijden plaats van wege den kring Haarlem. De voorzitter van de Hlllegomsche Zwemver- eenigmg, de heer dr. Schreuder, opende het zwemfeest met een woord van welkom. In ver band met de overgroote belangstelling deelde de voorzitter mede, dat het bestuur het raad zaam heeft geacht, het programma niet te over laden en het grootste gedeelte van de onderlinge H.Z.V.-nummers te laten vervallen. Doze num mers zullen nu waarschijnlijk te zamen met de school wedstrijden op 26 Juli verzwommen wor den. Als deelnemende vereenigingen meldden zich: Haarlem, D.WR., H.P.C., H.V.G.B. en V.Z.V. Het programma werd geopend met de 50 meter borstcrawl voor jongens. De uitslag was: 1. T. Kloots H.P.C. 29.2 sec.; 2. H. Smits Haarlem 29.8 sec.; 3. A. v. d. Berg D.W.R. 31.8 sec. 50 rnetef rugslag meisjes: 1. M. Jansen Haar lem 39 sec.; 2. M. J. Watzema D.W.R. 39.2 sec.; 3. T. Kamp Haarlem 39.6 sec. 50 meter crawlslag leden H.Z.V.1. J. v. d. Plas 33 sec.; 2. A. J. Hoogmoed 34.6 sec. 50 meter schoolslag jongens: 1 T. Kloot H.P.C. 36.4 sec.; 2 G. Wijkhuizen H.P.C. 37.6 sec.; 3 C. Koot H.V.G.B. 39.2 sec. 50 meter borstcrawl meisjes: 1 I. Smits 34.5 sec.; 2 G. Brands 35.7 sec.; 3 S. Verkes 36 sec. 50 meter schoolslag meisjes leden van H.Z.V.: 1 A. Velthuis 47.2 sec.; 2 M. Schreuder 47.8 sec.; 3 E. Busé 52.2 sec. 50 meter rugslag jongens: 1. Fr. Maus Haar lem 35.4 sec.; 2 H. Smits Haarlem 36.5 sec.; 3 J. Wijkhuizen H.P.C. 38 sec. 50 meter schoolslag meisjes: 1 I. Smits H.P.C. 43.6 sec.; 2 M. Jansen Haarlem 45.4 sec.; 3 C. van Wijk 46 sec. 5 x 50 meter borstcrawl-estafette jongens: 1 H.P.C. in 2 min. 44.5 sec.; 2 Haarlem in 2 min. 54.5 sec.; 3 V.Z.V. in 3 min. 46 sec 5 x 50 meter borstcrawl-estafette meisjes: 1 Haarlem in 3 min. 9.8 sec.; 2 H.P.C. in 3 min 13.3 sec.; 3 D.W.R. in 3 min. 22.4 sec. Deze mooie sportieve middag werd besloten met een demonstratie schoonsprlngen en een vriendschappelijken waterpolowedstrijd tusschen H.Z.V. I en een H.P.C.-combinatie. Deze wed strijd werd door dé talrijke aanwezigen bijzonder op prijs gesteld. H.P.C. won den wedstrijd met 5-3. Het door den R.K. Bond van Zangvereenigin- gen in N.- en Z.-Holland uitgeschreven en door „St. Gregorius" te Lisse georganiseerde concour"- werd Zondag j.l. te 12 uur geopend in de „Mijn- zaal" van het H.BS.-gebouw. Aldaar had de ontvangst van het eere-comité. hoofdbestuur en H.H. koordirecteuren plaats door den edelachtbaren heer F. C. J. M. van Ryckevorsel, burgemeester van Lisse en be schermheer van „St. Gregorius". Na een welkomstwoord van den Gregorius- voorzitter, den heer van Dijk, complimenteerde burgemeester van Ryckevorsel de jubileerende vereeniging „St. Gregorius" met haar 30-jarig bestaan, wees op de groote deelname en op den vreedzamen strijd. Wethouder Warmerdam bracht dank aan alle autoriteiten voor de ondervonden medewerking en sprak de hoop uit, dat „St. Gregorius" zijn hooge plaats zou blijven innemen. De voorzitter van den bond dankte namens alle instanties voor de hartelijke ontvangst en sprak voor St. Gregorius de beste wenschen uit. Geopend werd met de 4de afdeeling gemeng de koren. „Alles door Inspanning", Llpendam, directeur E. Adolfs, zong het verplichte num mer De Roos van W. van Bruggen op toon, doch een weinig oppervlakkig. Wandellied van Loots klonk muzikaler, doch door stijging van het toonpeil leed het klankgehalte. Met 160 punten een derde prijs. Derde afdeeling Dameskoren. „Cantabile" van Hillegom droeg „Ongeduld' van Th. v. d. Bijl muzikaal en beschaafd voor. In het vrije nummer waren de eerste sopranen niet steeds toonvast, waardoor dit nummer iets minder voldeed. Met 196 punten 2e prijs. „R.K. Dameskoor", A'dam-N. zong v. d. Bill's nummer ietwat zwaarwichtig, doch met goede nuanceering. „Meiliedje" van Wijnand Balke werd beter aangevoeld. Met 192 punten 2e prijs. „Cantare est bis orare", Voorburg, dir. Fr. Haring, droeg „Mijn Schattekind" van Algre muzikaler en klankrijker voor dan het verplich te koor. Dit klonk iets gedrukt van toon. Met 188 punten 2e prijs. Derde afdeeling gemengde koren: „Ego Flos", Schoorl, dir. Th. v. Baar. „O quam suavis es" van Jos. de Klerk werd fraai, polyphonisch, met transparant stemmenweefsei vertolkt. In een werkje van Lasso daalde het toonpeil, ten nadeel van klank en voordracht. Met 211 punten le prijs. „Cantica Nova" Berkel en Rodenrijs, dir. H. v. d. Spek. Zingt wat te zwaarwichtig, ove rigens niet onverdienstelijk. „Geloof" van Wierts voelde men beter aan. Met 186 punten 2e prijs „Zang en Vriendschap", Bovenkerk, dir. J. Lusteniiouwer, droeg „O quam suavis es" te afgemeten, daarentegen „De Molen" van Dinle Appeldoorn muzikaal en klankrijk voor. Met 210 punten 2® prijs. 3de afdeeling mannenkoren. „Amsterdam-Noord", dir. H. Kuypers. „Mijn Hof" van Loots klonk wat mat en donker, de tekst moet meer doorvoeld worden. „Moed" van W. van Bruggen was het tegenovergestelde: klankrijk en muzikaal. Met 191 punten 2e prijs. 2de afdeeling gemengde koren. „Kunstgenot", Assendelft, dir. Piet Groot. „Beati mortui" van v. d. Bijl klonk wijdingsvol en afgerond van klank „O Saecrum convivum" van Crcce had te weinig onderling contrast. Overigens was de zang verdienstelijk. Met 212 punten le prijs. „Zingen is leven", Warmenhuizen, dir. Th. Baar Hoogst stemmingsvol weerklonk de treur zang. In „Voorjaar" van A. Koop viel vooral het goede tekstbegrip op. Met 221 punten le orijs. lste afdeeling vrouwenkoren. „Arti et Religion!", Naaldwijk, dir. A. Cloos- terman, zong „Zonnedag" van ol. Koop fraai en transparant van klank. „Fueri" van Gallus bracht nog een stijging door zeer muzikale voor dracht. Met 229 punten een le prijs. le afdeeling gemengde koren. „Zang en Vriendschap" van Wognum, dir N. Schipper, droeg de beide liederen van Belle en Diepenbrock's „Christus is opgestanden" over ae geheeic linie uitmuntend, bijzonder stijlvol en met begeestering voor. Met 250 punten le prijs. „St. Caecilia", Goorn. dir. Joh. Stam, zong de Belle-liederen en Bonset's „O Gulden Hoofd" muzikaal en doorvoeld, alleen soms iets te spon taan. Met 235 punten eerste prijs. Afdeeling uitmuntendheid gemengde koren Beverwijks a cappella koor, dir. Leo Pieiage. „Marcia Funebre" van Ol. Koop en „De Winter" van Loots werden hoogst beschaafd, zeer klank rijk en artistiek van opvatting vertolkt. Met 258 punten le prijs. „Zang en Vriendschap", Hoogwoud, dir. C. Hof, zong Koop's „Marcia" pittig, rhythmiscb en muzikaal, Sweelinck's „Hodie" bovendien zeer klankrijk. Met 259 punten eerste prijs. Hoogste aantal punten van den eersten dag. Eere afdeeling mannenkoren. Semper Crescendo, Voorburg, dir. Fr. Haring, Loot's Wildzang ging op karakteristieke wijze, met sterk tekstbegrip. „De Zee" van Ui. v. d. Bijl werd in bijna onverbeterlijke opvat ting imposant verklankt. Met 246 punten le priis. Streeker Mannenkoor, dir. R. Moeskops, zong staal op toon de Wildzang en leuk getypeerd den Klompendans van Kools. De beoordeeling geschiedde door de heeren Th. v d. Bijl en Olivier Koop. De zaal vjas ge heel bezet, de zang werd met groote aandacht gevolgd, er heersehte een opgewekte stemming. Zondag a-s. 1 uur voortzetting van het con cours. rondvraag meer wordt gehouden, sluit de voorzitter na afwerking van de agenda de vergadering. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Wilhel- mina Elisabeth, d van C. Houwaart en M. Ha- zenoot; Jacob, z. van N. van Veen en A. den Hollander; Jan, z. van C. Duindam en C. M. Zwaan: Wilhelmus Cornelis, z. van R. J. A. van Houten en Th. van Schie; Margaretha, d. van J. M. Houwaart en D. Smit. Te Leiden: Arie Nicolaas, z van N. Glasbergen en L. Cramer. Overleden: Maria Bedijn, echtgen. van W. Onderwater, 78 jaar; Johanna de Haas, echtgen. van Th. J. Ruigrok, 44 jaar. Ondertrouwd: A. Glas en M. C. H, Broekhof. Getrouwd: P. G. van den Berg en R. Hermans; F. G. de Haas en A. G. de Haas; C van Ooij en H. F. de Haas; C. W. Houwaart en Th. van der Linden; F. A Steenvoorden en J. H. van Kam pen; C. J. van Stein en H. A. Wijnands; H. W. M. Steenvoorden en A. Schelvis. Gemeenteraad Onder praesidium van bur gemeester Hogenboom kwam de vroedschap in openbare zitting bijeen. Onder de ingekomen stukken is de goedkeu ring der begrooting en die van het electrisch bedrijf. Een schrijven van de vereeniging van Chr. Volksonderwijs om den kweekeling met acte aan ce stellen als leeraar lichameijke oeferyng, wordt in handen gelegd van B. en W. die toch al In bespreking zijn met den Inspecteur, om voor onze scholen den bestaanden toestand met ge noemd onderwijs te bestendigen en niet één vak- onderwijeer aan te stellen. Bij de behandeling der belastingreclames, wordt den heer Wolfers voor een half jaar ont heffing verleend voor hondenbelasting, den heer Joh. Akerboom volledige kwijting. Een subsidie van vijftig gulden -krijgt de plaatselijke afdeeling der E. H. B. O. Als voorschot op de gemeentelijke bijdragen ten behoeve van het landbouwhuishoudonder- wijs, geeft de VOORZITTER nog enkele cijfers uit de begrooting, welke sluit met een nadeelig saldo van f 1985.24. Dit tekort wordt door bet rijk met 75 pet. weggewerkt, mits de gemeente het restant betaalt. Hiertegen heeft de raad geen bezwaar. Met de behandeling van het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake de vorming van een keuringskring Al phen a.d. Rijn, zegt de VOORZITTER dat dit een vol ambtelijke dienst zal worden en in over leg Is tot stand gekomen met Ged. Staten, en de omliggende gemeentebesturen. De keurings- loonen ondergaan heel weinig verandering, al leen voor eenhoevige dieren een gulden ver hooging. De heer JOH. v. EIJK ziet het nut niet in van een dergelijke regeling, maakt bezwaar te gen eventueele slachting te Alphen, bijzonder in noodgevallen en brengt nog naar voren, dat de huidige dienst zuinig en naar ieders tevre denheid werkt. De weth. VOLGERING en VAN VLIET on dersteunen dit ten volle, brengen zelfs lof aan het Hoofd van dén Keuringsdienst, waarmee men altijd pleizierig samen werkte, doch de nieuwe regeling wordt van hooger hand gesti muleerd. Wanneer nog is geïnformeerd over een openbaar slachthuis, wordt de regeling zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor de huur van een gedeelte van het R. K. Parochiehuis ten dienste van het onderwijs in lichamelijke oefening, voteert de raad een be drag van 360 gulden. De verzoekschriften van de vereeniging van Chr. Volksonderwijs op grond van artikel 72 der L. O. Wet 1920, voor leermid delen en gordijnen, vinden geen bestrijding. Een schriftelijk verzoek van den heer G. Verlaan, om aangesloten te worden aan het electrisch net, zal voorloopig nog stuiten op fi- nancieele bezwaren, want de aansluiting van dit pand bedraagt ruim 240 gulden. Desalniettemin zullen B. en W. trachten een oplossing te ver krijgen, want het betreft hier toch een bijzonder geval. De wijzigingen in de begrootingen over de diensten 1940 en 1941, geschieden volgens het concept, waarna sluiting. Burgerlijke Stand Geboren: Gerda Maria, d. van W. A. Brantjes en G. Kempe; Hanny, d. van P. Flore en W. Vreeken. Ondertrouwd: A. de Jong en H. Siffels, Zaan dam; G. J. Piekerman en J- Opman; P. Lub bers, Zaandam en F. Fock. Géhuwd; B. Hogeweg en A. W. Schaap; P. Esseveld, 's-Gravenhage en W. M. Methöfer; J. Kaat, Apeldoorn en W. E. S. Götz. Overleden: A. J. E. Ferf, echtg. van M. Drk- zwager, oud 55 jaar; C. van der Meulen, echtg. van G. Pot, oud 75 jaren; G Landsman, echtg van W. Schoonenberg, oud 39 jaar; L. G. Hen- gevéld, echtg. van W. Hoffmann, oud 68 jaar. riteiten welkom en spras er zijn teleurstelling over uit, dat er in Neder and nog zoovele men- schen schijnen te zijn, op wie de gebeurtenis sen van de laatste dagen zoo weinig Indruk hebben gemaakt, terwijl er toch krachten wa ren, die ons naar de keel grepen om ons geluk en onzen arbeid te rooven. Ze zijn zich blijk baar nog niet bewust noezeer net gelukkig is, dat wij in dezen strijd slechts één man heb ben, die ons leiden kan: Adolf Hit er. Hierna gaf hij het woord aan den Kreislei- ter Volkmar van het Rijkscommissariaat in den Haag, die in een bezielende rede, welke meermalen onderbroken werd door bewijzen van instemming, den ernst van het oogenblik chetste „Als wij heden, zoo ving spreker ziin rede aan, ..bijeen zijn dan willen wij uitdruk king geven aan onzen gemeenschappelijken wil om ons ook thans volledig met inzet van onze geheele persoonlijkheid te scharen achter onzen Führer, die in de laatste weken ei» maanden noodgedwongen gezwegen heeft. Wij beseffen, dat er Iets geweldigs in de lucht hangt. S echts weinigen schijnen te beseffen-, dat de groote strijd van Duitschland thans in de eerste plaats gericht is tegen het bolsjewis tische Rusland, dat langzaam maar zeker gé- heel Europa onder zijn macht wilde brengen. Wij hebben voordat Hitler aan de macht kwam ondervonden wat het beteekent, inaien vijf a zes milioen menschen slechts wachten op een parool en begrijpen dus welke kracht verborgen is achter het gekuip van het Joodsch-bolsjewistische Rus'and. Slechts het sterke geloof in onzen Führer heeft ons gered van het bolsjewisme. Het Spaansche volk, dab evena's wij in het binnenland den strijd te gen het bolsjewisme zegevierend overwon, waarbij het groote offers bracht, heeft zich spontaan achter Hitier geschaard, evenals het Italiaansche fascisme. Wij weten dat het Duitsche leger sterk is, wij weten echter ook, dat het moeilijk is, het "bol sjewisme te bestrijden. Wij betreuren 't daarom dat het Nederlandsche volk niet in zijn geheel wakker geworden is. Hebben de Nederlanders vergeten dat zij spontaan geld inzamelden, toen het kleine Finland zijn heldhaftigen strijd voerde? Of vergeten zij, die geen nationaal- socialisten willen zijn, dat zij niet verschoond zouden blijven van bet Russische gevaar, als niet Duitschland er was? Het gaat thans niet alleen om Duitschland doch om de toekomst en het behoud van de cultuur van het geheele avondland. Wij, Duitschers, hebben het Nederlandsche volk niet als een overwonnen volk behandeld. De maatregelen, die wij namen, namen wij niet om het Neder andsche volk te kleineeren doch in het belang van het Nederlandsche volk zelf. Wij weten allen dat wij ons in een gigantischen strijd bevinden, omdat wij niet willen dat den eenvoudigen mensch, of hij nu arbeider is of toer, zijn deel in de welvaart van de wereld wordt ontnomen. Dit beseft men in Holland niet zoo sterk omdat Holland een rjjk land is. Maar als Europa den strijd tegen het bolsjewis me voert, gaat het niet aan, dat Holland zich afzijdig houdt. Velen hebben zich aangemeld om mede te Strijden tegen het bolsjewisme en Nederland kan er trotsch op zijn, dat er ook Nederlandsche nationaal-socialisten zich daarbij voegden. Wij zijn ons er van bewust geen „wandeling" naar het Oosten te maken. De Führer zelf heeft im mers verklaard, dat 160 Russische divisies tegen Duitschiand, dat is tegen Europa, optrekken, als gevolg van het klaar en duidelijk gegeven ant woord van Duitschland op de eischen van Mo- lotov. Hitier heeft een bevestiging gekregen van zijn vermoeden, dat Churchill en de zijnen in het geheim met de bolsjewieken samenzweer- den. Het woord van ons is eerlijk en oprecht. De hetze van Churchill heeft slechts tot resul taat gehad dat onschuldigen het slachtoffer werden van 't onverantwoordelijk gedrag dier genen, die de woorden van Churchill opvolgden. Wij verwachten van verstandige Hollanders, dat zij zich hun plaats Dewust worden achter de- gentale figuur van Adolf Hitler, die eerst Duitschlana georuend heeft en thans Europa oi dent. Als wij de teekenen begrepen dan zal Europa eens den vrede nebben, dien 't noodig heeft voor aller welvaart. Voorloopig geldt het parool: strijdt en nogmaals strijdt voor Europa. Hierna was het woord aan ir. C. J. Huygen, secr.-generaal der N.S.B. Hij begon met te ver klaren, dat nu de verwachte eindstrijd tusschen bet nationaal-socialisme en het bolsjewisme losgebroken is de Nederlandsche nat.-socialis- ten op leven en dood schouder aan schouder staan met de Duitsche soldaten en dat de ka meraadschap tusschen hen door geen macht ter wereld gebroken kan worden. Spreker noem de het menschonteerende en godloochende bolsjewisme de uiterste consequentie van het kapitalisme. Democratie en bolsjewisme zijn takken van denzelfden stam, die beide moe ten worden uitgeroeid en vernietigd, willen de volkeren van Europa vrede en gerechtigheid hebben. De concentrische aanval van Engeland en de Sovjet-Unie op het vasteland van Europa bewijst hoezeer wij gelijk gehad hebben in ons oordeel. Terwijl wij in gedachten zijn bij de strijders, die oprukken tegen het monster, heb ben wij een taak ver van het front, n.l. om het nationaal-socialisme onder onze volksgenooten te verbreiden. Spreker deed een beroep op alle Nederlanders, thans nog verblind door de leu genaars, die grootendeels vertrokken zijn naar den overkant en daar hun leugencampagnes voortzetten. Aan de hand van eenige citaten van Mussert wees spreker op den profetischen blik van dezen leider, die reeds jaren tevoren den strijd tegen het bolsjewisme voorspeld had. Spreker hekelde de houding van de honderd duizenden Nederlanders, die niets van het na tionaal-socialisme willen weten en zich daarbij al of niet verschuilen achter een godsdienstig masker. Zij dienen te beseffen, dait wie thans niet kies*" de keuze gemaakt heeft voor het bolsjewisme. Wij hopen, dat God onze wapenen zal zegenen In den strijd tegen godloochenaars, Jodendom en kapitalisme. De tijd is kort, want het Duitsche leger is niet van plan om voetstaps het Russische rijk binnen te gaan. Morgen reeds zullen we de resultaten van den opmarsch vernemen. Bezield door geloof en vertrouwen zijn we bereid om blijmoedig offers te brengen in den strijd te gen de vijanden van alle beschaving, de bolsje wieken. Het gaat thans om geheel Europa en ons vaderland. Spreker eindigde met een drie werf Houzee. De rede werd besloten met het zesde couplet van het Wilhelmus. In zijn slotwoord wenschte de Kreisleiter Volk- mar, dat het Nederlandsche volk ook zou mee- marcheeren en bereid zou zijn te vallen. Ons aller gebed gedenkt onzen leider, die gezeten in zijn hoofdkwartier de plannen beraamt, welke een einde zullen maken aan het bolsje wisme. De bijeenkomst werd gesloten met het Deutschlandlied en het Horst Wessellied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2