Radiorede van ir. Mussert Stichten en uitbreiden van bedrijven niet zonder vergunning RENNIE Kinderbijslag en de wetsvoorschriften Brand in „De Harmonie" te Groningen TAXI-TARIEVEN Verzekering gemeentegelden Nieuw besluit geldt Voor industrie en groothandel INVULLING VAN DE LIJSTEN Kerkdijk leven I nv. AL PH.ELSENBURG VASTE BRANDSTOFFEN VOOR K00KD0ELEINDEN MAANDAG 30 JUNI 1941 WINTERHUlP#NEOERlAND T Door kranig optreden van de brandweer kon nog een gedeelte behouden worden Tegen benadeeling door plaat selijke ambtenaren Uniforme regeling vastgesteld voor het geheele land Tegen onnoodige kapitaals- investeeringen en branche vervaging V er gunningen WIE RENNIE NEEMT, WEET VAN GEEN BRANDEND MAAGZUUR MEER... Wat moet de arbeider doen? Plichten van den werkgever Nog wenschen Ook voor andere bedrijfs takken mogelijk Dr. H. NANN/NG's Zetpillen tegen Aambeien qJo\ficduvoïmj Van een balk gegleden en verdronken Algemeene Kunstzijde Unie Honderdjarige Emeritaat aangevraagd Ingekomen giften Wij luisteren naar Dinsdag 1 Juli tfXTI EL-GOEDEREN Nieuwe bonnen aangewezen Academische examens Examen acte L.O. Middelbare Handelsschool Eindexamens H.B.S. ding met Indië, wij met elkander best in staat zullen zijn de geleden verliezen te herstellen. In de zesde plaats: maakt het ons nat ionaal- socialisten niet moeilijker dan het al is. Wij zijn de dragers van de toekomst van ons volk. Zonder de NS.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Sluit u aanéén, bouwt met ons aan het herstel van ons volk. Put u niet uit in nega tivisme. Op voor het nieuwe Europa. Deze roep weer klinkt nu door alle landen van Europa. Ik ben gelukkig te weten, dat deze roep in Nederland ons vaderland weerklank heeft gevonden. Wij willen met elkander onzen plicht doen, want ons volk moet in vrijheid weer lelven. De leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft Zaterdagavond een rede gehouden voor de Nederlandsche zenders. Aan deze rede is het volgende ontleend: De teerling is geworpen. De vraag of Europa zal ondergaan in een bolsjewistischen chaos, dan wel zal herleven in nieuwen vorm en in nieuwen geest op den grondslag van Godsver trouwen, liefde voor volk en vaderland en eer bied voor den arbeid, deze vraag wordt beslist in deze maanden, want in de Sovjet-Unie vechten de Midden- en Oost-Europeesche volkeren te gen de 200 divisies van de Sovjet-Unie. Er zijn maar twee mogelijkheden: de bolsjewieken win nen of Europa wint. Het gaat voor Europa om leven of dood Ieder mensch moet in dezen zijn standpunt bepalen Spr. gaf hierna een historisch overzicht van de ontwikkeling der gebeurtenissen, beginnend bij de Fransche revolutie van 1789, via het libe ralisme, de sociaal-democratie, om te komen tot het nationaal-socialisme en het fascisme. Het nationaal-socialisme en het fascisme vor men te zamen den dam, waartegen het com munisme in Midden- en West-Europa zich te pietter liep. Twee werelden botsten. Tegenover elkander staan: eenerzijds Engeland en de Sovjet-Unie, anderzijds Euorpa, het nieuwe Europa onder lei ding van Hitler en Mussolini, strijdend voor het behoeud van de Europeesche cultuur en het welzijn en de welvaart van den Europeeschen werkenden mensch. Deze strijd beslist over ons aller leven. Laten wij eens aannemen, dat Churchill en Stalin de zen strijd zouden winnen, dat zou dan toch minstens nog een paar jaar duren. Hoe zou dan het verloop zijn? Ziehier het noodlot van Europa en dus ook van ons volk en vaderland: eerst uithongeren, daarna slagveld en ten slotte ondergang in den communistischen chaos. Ieder, die van nu af hoopt op de overwinning van Engeland, hoopt op den ondergang van zijn eigen volk en vaderland. Ieder, die Engeland wil bevoordeelen, zou niet alleen bevoordeelen den erfvijand van ons volk, maar zjj zouden tevens bevoordeelen de bolsjewieken, die den godsdienst en de Europeesche beschaving tot den grond toe zouden afbreken. Nu willen w'ij het tegengestelde geval beschou wen, n.l. dat Duitschland, Italië, Roemenië, Hongarije, Slowakije, enz. winnen en de Sovjet- Unie wordt verslagen. Dat beteekent in de eerste plaats en belang rijkste plaats, (jat het centrum en de macht van het wereld-bolsjewisme worden vernietigd. Het communistische gevaar voor Europa is dan ten einde. In de tweede plaats beteekent de overwinning op de Sovjet-Unie het herstel van Finland. In de derde plaats beteekent de overwinning op (je Sovjet-Unie het openen voor Europa van belangrijke voorraadschuren der Wereld. De Oekraine kan meer dan voldoende graan produceeren, zoodat iedere brooddistributie in Europa overbodig zal worden en men daarenbo ven zooveel koeien, varkens en kippen zal kunnen huden als noodig is voor de zuivelproductie voor de vetproductie, voor de eiermarkt. Grondstoffen van verschillenden aard, waaronder petroleum en daardoor benzine wel voorop genoemd mag utor- den, zullen ter beschikking gesteld worden van Europas volkshuishouding. Engeland en Amerika kunnen dan voortgaan met de blokkade van Europa, maar Europa zal daardoor dan geen boterham minder eten. In de vierde plaats beteekent de overwinning op de Sovjet-Unie dat de weg vrij is voor de invoering van de nieuwe orde in Europa. Die orde zal een volksche ordening zijn. Ieder volk het zijne, gerechtigheid tusschen de Europeesche volkeren, eerlijke samenwerking en trouwhartige samenleving. De Germaansche volkeren in het bijzonder zullen op elkander aangewezen zijn. De militaire overwinning is de noodzakelijke voorwaarde om het nieuwe Europa te kunnen gaan bouwen, een Europa sterk genoeg, om be veiligd te zijn tegen aanvallen van buiten, een Europa, dat niet meer in onderlinge oorlogen zijn krachten zal uitputten en zijn zonen zal of feren, een Europa, waarin volgens de beginselen van het nationaal-socialisme gerechtigheid zal heerschen en de knechting en ontrechting var, den arbeidenden mensch voor goed tot het ver leden zullen behooren. Zoo beteekent de overwinning op de Sovjet- Unie de bescherming van den godsdienst, het behoud van de Europeesche cultuur, het her stel Van Finland, de voorziening van Europa met de levensbehoeften, die Engeland en Ame rika het willen onthouden, de ordening van Europa in goeden volkschen zin, waardoor vrede en welvaart voor ons allen gewaarborgd zjjn. Volk van Nederland, mijne volksgenooten, is dan de keuze zoo moeilijk? Neen, zult gjj zeg gen, de keuze is niet moeilijk. Het is nu duide lijk en klaar Aan welken kant wij staan is geen vraag meer, het gaat om de keuze tusschen onder gang of opgang. Ik weet, in de laatste dagen zijn duizenden de oogen opengegaan, die Voor dien niet zien wilden of niet zien konden. Hun bekommernis is nu deze: wat kunnen wij doen, hoe kunnen wij medehelpen. Wij zijn nooit para sieten geweest, die leven willen ten koste van anderen. Moet nu Duitschland alleen de kastanjes uit het vuur halen voor geheel Europa? Zeker is het, dat Duitschland ook nu weer het leeuwen aandeel zal leveren. Finland, Roemenië en Slowakije zijn al reeds mede opgerukt. Maar wij Nederlanders, wat doen wij? Eenige duizenden Nederlanders zijn er bij. Het zijn degenen, die vrijwillig dienst genomen hebben in de Standarte Westland en bjj het NS.K.K., het nationaal-socialistische automo biel transportkorps Het zijn de nationaal-socialisten, die al jaren tevoren de botsing hebben zien aankomen, die voor hun volk gestreden hebben en doorgaan te strijden. Nu uwe oogen opengegaan zijn, mijne Volks genooten, nu gij begrepen hebt, dat deze tijd beslissend is voor ons aller toekomst, nu gij bewust gekozen hebt voor uw volk en uw va derland en tegen den Engelsch—Sovjet Russi- schen anti-Europeeschen bond, nu gij u af vraagt, wat kan ik doen, nu is mijn antwoord: In de eerste plaats dankbaar zijn voor het feit, dat duizenden volksgenooten mede op trekken tegen de Sovjet-Unie, dat Nederland tenminste Vertegenwoordigd is bü dezen kruis tocht tegen het bolsjewisme. In de tweede plaats u niets meer laten wijs maken door die lieden in Engeland, die ons volk lafhartig hebben verlaten, toen uw jongens aan de Grebbelinie streden. In de derde plaats uw geesteshouding wijzi gen, zelf willen onderzoeken en niet langer blin delings blijven sukkelen achter diegenen, die uit eigen belang, omdat zij bevreesd zijn voor het verlies van het gemakkelijke leventje, den opmarsch van den nieuwen tijd trachten tegen te houden. In de Vierde plaats manmoedig en zonder meer te kankeren dan wij Nederlanders ge wend zijn, aanvaarden de moeilijkheden van dezen tijd, die niet te ontgaan zijn, omdat of fers gebracht moeten worden. Bedenkt, hoe ontzaglijk veel grooter de offers zijn, die de Duitschers moeten brengen om Europa naar een betere toekomst te voeren. In de vijde plaats helpt waar gij kunt den goeden gang van zaken in Nederland te bevorderen. Neemt deel aan den productieslag, levert het koper af, dat voor de oorlogvoering noodig is en bedenkt daarbij, dat na den ge- De kinder bij slaglijsten aan de voorzijde per- wonnen oorlog, na- het herstel van de yerbm- Aaooöljjfc qiKterteekenea, Zondagmorgen omkwart over vijf ontdekte een surveilleerende politie-agent, dat rook kwam uit een van de bovenverdiepingen van De Harmonie in de Oude Kijk in 't Jatstraat te Groningen. Hij waarschuwde de brandweer en loste eenige schoten uit zijn revolver om de bewoners van het gebouw, den pachter H. Tui- nema en zijn gezin benevens het dienstperso neel, te waarschuwen. Al spoedig bleek, dat men hier te doen had met een brand van groot formaat. Om half zes was de groote bovenzaal, waar de tentoonstel ling „Voeding in dezen tijd" was ingericht, een vuurzee, waartegen de brandweer, welke onder leiding van brandmeester H. Breedland zeer spoedig ter plaatse was, met kracht optrad. Ook de commandant van de brandweer, de heer P. Ploegh, arriveerde al spoedig om zich met de algemeene leiding te belasten. Aan de achterzijde van het gebouw had men een brandspuit en een kleine babyspuit opge steld, terwijl aan de voorzijde twee groote mo torspuiten benevens de magirusladder met het waterkanon er op enorme hoeveelheden water in de vlammenzee wierpen. Om half zeven was de bovenzaal, welke in Juli 1922 eveneens op een Zondagochtend door brand werd verwoest, niet meer te redden en sloeg het vuur over naar den linkervleugel van het gebouw, waar o.a. de biljartzaal is gevestigd en aan de straatzijde de woning van den pach ter. De brandweer stelde alles in het werk, om dit voorste gedeelte van het gebouw te behouden. Na anderhalf uur hard werken was de brand weer er inderdaad in geslaagd, de woning voor het vuur te sparen. Ook het geheele midden gedeelte en een groot stuk van den linkervleu gel met de groote concertzaal konden behouden blijven. Wel is de waterschade hier zeer groot. In het aangrenzende gebouw, de drukkerij van het Groninger Dagblad, kon een begin van brand door krachtig ingrijpen in de kiem wor den gesmoord. De brandweer gebruikte voor het blusschen zeventien stralen en legde ruim 2000 meter slang uit. Omtrent de oorzaak bestaat nog geen zeker heid. Het Harmoniegebouw is tegen brand schade verzekerd. Het nablusschingswerk nam nog een groot gedeelte van den dag in beslag. De materialen en de voorraden levensmidde len, die op de tentoonstelling „Voeding in de zen tijd" waren opgeslagen, zijn alle een prooi der vlammen geworden. De raad der gemeente Alfen aan den Rijn besloot met ingang van 1 Januari 1941 de ge meentegelden tegen benadeeling door plaatse lijke ambtenaren en bedienden of door anderen te verzekeren door deelneming in de waarbor- gingsregeling van de fraude-risico-onderlinge van gemeenten (F.O.G.). Daarbij zou worden gecontinueerd een reeds ter zake bestaande verzekering tot een bedrag van 24.000. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben dit be sluit niet goedgekeurd uit overweging, dat de gemeente in de hier bedoelde verzekering geen voldoende dekking vindt en met name het be drag daarvan niet voldoende moet worden ge acht. Dit bedrag zou tot minstens 45.000 moe ten worden opgevoerd. B. en W. zijn van dit besluit in beroep ge komen bij den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, aan voerende o.m., dat Ged. Staten de strekking miskennen van de wijziging der gemeentewet, waarbij het systeem van zekerheidstelling werd vervangen door het stelsel van verzekering Hiermede werd, naar de meening van B. en W., niets anders beoogd, dan verandering te bren gen in den vorm, waarin de gemeente tegen benadeeling door comptabele ambtenaren zou worden gevrijwaard. Na deze wetswijziging zjjn de omstandigheden niet zoodanig gewijzigd, dat er reden is, voor de verzekering een belangrijk hooger bedrag te eischen, dan waarvoor voor neen door de comptabele ambtenaren gezamen lijk zekerheid werd gesteld. De eisch van Gede puteerde Staten zou tevens neerkomen op on geveer het dubbele van het minimum, voor de gemeente Alfen aan den Rijn geldend, krach tens het reglement der fraude-risico-onderlinge van gemeenten, terwijl het bekend is, dat aan de nonmen van dit reglement een zorgvuldige kansberekening ten grondslag ligt. De secretaris-generaal heeft nu overwogen, dat geenszins blijkt, dat het de bedoeling van den wetgever is geweest, dat voor de te sluiten verzekeringen in geen geval hoogere bedragen zouden mogen worden geëischt, dan die, waar voor voorheen door de comptabele ambtenaren zekerheid werd gesteld. Terecht hebben Gede puteerden dan ook het bedrag der aangegane verzekering te laag geoordeeld in verhouding tot den omvang van het budget dier gemeente dat rond 1% millioen beloopt. In overeenstemming met het advies van den Raad van State heeft voornoemde secretaris generaal op dezen grond het beroep der ge meente ongegrond verklaard. I Met ingang van heden zijn de tarieven voor huurauto's bindend voorgeschreven voor het geheele land. Deze tarieven zjjn vastgesteld door den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat na overleg met den gemachtigde voor de prijzen. Deze maatregel maakt een eind aan den on- gewenschten toestand, welke reeds geruimen tijd heerschte in het taxibedrijf. In vele geval len hield men zich niet aan de tarieven van 9 Mei 1940. Overtredingen der prijsvoorschriften waren hiervan het gevolg, temeer daar het pu bliek in het algemeen niet wist, aan welke prijzen het zich had te houden. Aan den an deren kant waren de exploitatiekosten der taxi bedrijven niet onbelangrijk gestegen, zoodat handhaving van het prijsniveau van 9 Mei 1940 niet redelijk wordt geacht. De nieuwe tarieven, welke in dit blad in een officieele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen volledig worden weergegeven, maken een onderscheid tusschen gemeenten boven 50.000 inwoners en gemeenten tot 50.000 inwo ners. In de grootere gemeenten is het tarief voor stadsritten vastgesteld op 0,20 per km., de eerste aanslag bedraagt 0.50, waarvoor 1 km. wordt gereden. Dit geldt voor auto's met taxameter. Auto's zonder oaxameter mogen 0.30 per km. berekenen met een minimum van 0,75 per rit. Buitenritten, waarvan de bestem ming is gelegen op meer dan 10 km. van de gemeentegrens, kosten 0,15 per km., waarbij men echter den terugrit, ook indien deze leeg wordt gereden, moet betalen. Stadsritten in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners kosten 0,30 per km. met een minimum van 0,75 per rit. Voor buitenritten is het tarief gelijk aan dat der grootere ge meenten. Tengevolge van den gestegen benzineprijs wordt op de bovengenoemde tarieven voor het voorkomen en rijden een opslag van 10 procent gelegd. Deze opslag wordt echter niet berekend over de wachttarieven. De vergoeding voor „voorrijden" is in alle tarieven inbegrepen. Hier voor mogen dus geen extrakosten in rekening worden gebracht. Voor wachten mag 0.10 per vier minuten worden berekend. Nieuw voor ons land is een verhoogd nachttarief. Tusschen 22 uur en 4 uur wor den alle prijzen met 50 procent verhoogd. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat niet alleen de vervoerder, doch ook de pas sagier zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, indien in strijd met de tariefsvoor schriften wordt gehandeld. Uitgezonderd van deze regeling is het ver voer met ziekenauto's, terwijl de tarieven evenmin toepasselijk zijn op bijzondere dien sten, zooals het verhuren van automobielen bij doop, huwelijk en soortgelijke plechtig heden. De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald, dat in huurauto's op duidelijk zichtbare en leesbare wijze het vervoertarief moet worden aangebracht. Deze prijsaanduiding dient te geschieden door middel van tarieflijsten, welke door of namens den Rijksinspecteur voor het Verkeer worden verstrekt. In het Verordeningenblad van 27 Juni is afgekondigd het Bedrijfsvergunningsbesluit 1941. Dit besluit dient ter vervanging van de Bedrijfsvergunningswet 1938, die met de inwerkingtreding van het nieuwe besluit vervalt. Het bevat een algemeen verbod van het stichten en uitbreiden van industrieele bedrijven, alsmede van het stichten van groothandelsbedrijven zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, of voor zoover de betrokken bedrijven zieh bewegen of gaan bewegen op het ter rein van de voedselvoorziening, van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. De bedoeling van dit belangrijke besluit is tweeledig. In de eerste plaats beoogt het bedrijfsvergun ningenbesiuit overbodige of schadelijke kapi- taalsinvesteeringen tegen te gaan. In verschei dene bedrijfstakken is n.l. op het oogenblik als gevolg van de grondstoffenschaarschte reeds een niet onbelangrijk gedeelte van het productie apparaat ongebruikt. Wanneer in zulke bedrijfs takken nieuwe bedrijven worden gesticht of de bestaande bedrijven worden uitgebreid, zal dat in het algemeen een achteruitgang van de be zetting voor de overige bedrijven met zich bren gen. De moeilijkheden, die thans reeds voor be paalde bedrijven uit de geringe bezetting voort vloeien, zullen in dat geval nog grooter worden. Bovendien kunnen de materialen, die in zulke gevallen voor den nieuwbouw of de uitbreiding zijn gebruikt, als verspild worden beschouwd Daarom is het noodzakelijk gebleken een con tróle uit te oefenen op de nieuwe vestigingen en uitbreidingen. Bij deze controle zal het moge lijk zijn bij alle aanvragen na te gaan of aan de betrokken uitbreiding van ons industrieel of handelsapparaat uit nationaal-eeonomische oog punt behoefte bestaat. Tevens wordt het moge lijk er voor zorg te dragen, dat als nieuwe on dernemers alleen zij optreden, die de vereischte vakbekwaamheid bezitten en voldoende crediet- waardig zijn. De tweede doelstelling van het Bedrijfsver- gunningenbesluit is de z.g. branche-vervaging te voorkomen. Deze branche-vervaging is een spe ciaal tijdsverschijnsel. Tal van bedrijven, zoo wel in de industrie als in den handel, welker om zetten tengevolge van den oorlog zijn gedaald zoeken daarvoor compensatie op andere terreie- nen. Het is al gebleken, dat zij daarbij soms ko men op het terrein van bedrijfstakken, die zelf eveneens onder de oorlogsomstandigheden hebben te lijden. In zulke gevallen zal het optreden van den nieuwen concurrent in die bedrijfstakken de daar bestaande moeilijkheden alleen maar ver grooten, zonder voor den betrokkene een bevre digende oplossing te brengen. Daarom is een contróle bij dit streven naar compensatie nood zakelijk gebleken. Het spreekt vanzelf, dat bij deze controle niet de minste moeilijkheden in den weg zulln worden gelegd aan alle bona fide en uit nationaal-economisch gezichtspunt ge rechtvaardigde plannen tot het stichten van nieuwe industrieele en handelsbedrijven of tot het gaan fabriceeren of gaan verhande len van nieuwe artikelen. Het bedrijfsvergunningenbesiuit beoogt alleen maar te voorkomen, dat ondernemers, die zich van de algemeene situatie in den bedrijfstak, waarin zij zich willen gaan vestigen, niet vol doende op de hoogte hebben gesteld, kapitaal en materiaal verspillen en nieuwe moeilijkhe den zouden veroorzaken in bedrijfstakken, die reeds zwaar onder de oorlogsomstandigheden hebben te lijden. Indien aldus de onverant woorde vestigingen en uitbreidingen worden voorkomen, zullen de plannen, die uit natio- naal-oconomisch oogpunt wel gerechtvaardigd zijn, gemakkelijker en met meer kans op suc ces tot verwerkelijking komen. Op grond van het Bedrijfsvergunningenbesiuit is reeds aanstonds verboden: 1. Het' vestigen van een industrieel bedrijf zonder vergunning van den secretaris-generaal voornoemd. Onder industrieele bedrijven wor den verstaan bedrijven, waarin fabriekmatige of overwegend machinale productie plaats vindt, terwijl onder vestiging wordt verstaan het aan vangen of doen aanvangen van het voortbrengen of bewerken van goederen. 2. Het uitbreiden van een industrieel bedrijf zonder vergunning van den secretaris-generaal. Onder uitbreidig moet hier werden verstaan het vergrooten of doen vergrooten van de pro ductiecapaciteit. 3. Het gaan maken in een industrieel bedrijf van producten, welke op het tijdstip van de inwerkingtreding van het Bedrijfsvergunningen besiuit niet tot de normale in dat bedrijf voort gebrachte of bewerkte goederen behooren. 4. Het vestigen van een handelsbedrijf zon- dei vergunning, waarbij onder het vestigen moet worden verstaan het aanvangen of doen aan vangen van het verhandelen van goederen. 5. Het gaan verhandelen in een handelsbedrijf van andere goederen dan op het tijdstip van de inwerkingtreding van het bedrijfsvergun ningenbesiuit in het algemeen in soortgelijke bedrijven worden verhandeld. Een paar Rennies na tafel doen wonderen. Binnen enkele minuten geen spoor meer van pijn. Gemakkelijk en aangenaam in te nemen; gewoon laten smelten in den mond. Neem eens Rennie en ondervind zelf die wonderlijk snel intredende verzachting. Digestif Pastilles f 1.27 en f 0.41, bij alle Apoth. en Drog. De Federatie van Bedrijfsvereenigingen voor Ziekengeldverzekering en de Vereeniging van Raden van Arbeid schrijft: Alle betrokkenen bjj die Kinderbijslagwet hebben thans de eerste ervaring mét die wet op kunnen doen. De organen, belast met de uit voering ervan, hebben bemerkt, dat dit, althans den eersten keer, een omvangrijke administra tie vereischt heeft; de werkgevers moesten ge gevens verstrekken omtrent risico-dragende in stellingen, die zij dikwijls niet direct konden terugvinden; de arbeiders hebben in het alge meen gezien, dat zij later in het bezit van hun uitkeeringen kwamen dan zij wel gewenscht zouden hebben. Dat alles nog niet in alle opzichten .ge smeerd" liep, is bij een zoo omvangrijke materie niet te verwonderen. De uitvoeringsorganen stellen er zeer veel prijs op, dat voor de volgende befcalings-pe- riode, die het tweede kwartaal van dit jaar omvat, alles wat verzwaring of vertraging veroorzaakt zal worden vermeden; hun eigen werk wordt er ongetwijfeld door ver eenvoudigd, maar, wat het belangrijkste is, de arbeider aal dan eerder in het bezit ko men van het bedrag, waarop hij recht heeft. Daartoe wordt met den meesten aan drang aller medewerking ingeroepen. Aan de voorzijde nazien, of het juiste adres op de lijst vermeld staat; is hjj inmiddels ver huisd, dan vooral het nieuwe adres erop aan- teekenen. Op den maandstaat den naam schrijven van den werkgever bij wien hij in die maand in dienst geweest is. Heeft hij in die maand meer werkgevers gehad, dan onder elkaar de namen van al deze werkgevers vermelden. Achter den naam van iederen werkgever dien hij heeft op- gescreven, kruist hij de dagen aan, waarop hij bij dien werkgever heeft gewerkt. Mocht hij over een bepaalden dag wel loon hebben ontvan gen, doch toen niet hebben gewerkt, dan moet die dag toch worden aangekruist. In kolom drie het totaal aantal gewerkte da gen vermelden. In kolom vier het in de betref fende maand ontvangen loon opnemen. Bij dit laatste moet goed worden opgelet. Het gaat er om, welk bedrag aan loon de arbeider in een bepaalde maand heeft ontvangen, niet wat hy over die maand heeft verdiend. Dat beteekent dus, dat men rekening moet houden met het aantal betaaldagen. Arbeiders, die per week betaald worden, zullen dus in de eene maand vijf en in de andere maand vier uitbe talingstermijnen moeten verantwoorden. Wat de arbeider in een kalendermaand, dus werke- ijk geniet, moet hier worden opgegeven. Deze moet allereerst de opgave van den arbei der, voor zoover die zijn dienst betreft, voor accoord teekenen. In kolom zes van de kinderbijslagiijst vermeldt hii den naam van hot orgaan, waarbij hij voor de ziekengeld- en kinderbijslagverzekering is aangesloten. In kolom zeven plaatst hij het nummer, waar onder hij bij dat orgaan is ingeschreven. Den juisten naam van dit orgaan kan hij vinden op de bescheiden, betreffende de ziekengeldverze kering, die hij regelmatig ontvangt, in ieder ge val ook op de kaart, die krachtens art. 17 van de Ziektewet en art. 18 der Kinderbijslagwet moet zijn opgehangen op een voor zijn arbei ders gemakkelijk toegankelijke plaats. Op bijna alle stukken die hij zelf ontvangt zal hij ook het bedoelde aansluitingsnummer aantreffen. Werkgevers, die bij het Rykskinderbijslag- fonds zijn aangesloten en dus voor de uitvoe ring onder den Raad van Arbeid vallen, moe ten in kolom zeven hun bedrijfsnummer ver melden. Het is zeer begrijpelijk, dat de arbeiders, voor wie deze uitkeering een belangrijk bedrag be teekent, gespannen naar de toezending daar van uitzien. Zij moeten echter begrijpen, dat de uitvoeringsorganen en zeer groot aantal lijs ten te verwerken krijgen en dat ieder op zijn beurt geholpen wordt. Vragen of die beurt nog niet gekomen is, belemmeren alleen maar den goeden gang van zaken. Niemand zal dit infor- meeren kwalijk nemen, maar toch moet in het belang van de arbeiders zelf gevraagd worden- correspondeert niet als het niet strikt noodig is. Meent gij. dat dit wèl het geval is, doet hef dan zoo, dat de beantwoording van uw briel zoo vlot mogelijk kan verloopen. Geeft kort en duidelijk aan, waarover u iets wilt weten oi meent te moeten klagen en zorgt vooral, dat ook in den brief uw naam en adres volledig en goed leesbaar vermeld worden. Afzenderadressen, alleen op de enveloppe ver meld, kunnen makkelijk verloren raken. Wanneer werkgevers en werknemers met deze aanwijzingen rekening houden, zal ongetwijfeld de uitbetaling over het tweede kwartaal snel ler kunnen geschieden dan over het eerste. Vergunningen, welke noodig zijn voor een van de bovengenoemde handelingen, kunnen worden aangevraagd bij de Rijksbureaux voor handel en nijverheid. Bevoegd is in het alge meen dat Rijksbureau, tot welks bemoeienis het artikel, dat de betrokken onderneming wil gaan fabriceeren of verhandelen, behoort. Alleen voor zoover het bedrijf zich beweegt of wil gaan bewegen op het terrein van de voedselvoorzie ning, moeten aanvragen worden ingediend bij de betrokken centrale crisisorganisatie. In de gevallen, waarin men niet zeker is of een han deling, die men wil gaan verrichten, al dan niet onder de verboden van het bedrijfsvergun ningenbesluit valt, doet men toch verstandig eerst nadere inlichtingen bij het bevoegde rijks bureau of bij de bevoegde centrale crisisorgani satie in te winnen. Men loopt anders de kans, dat men kosten maakt, welke later blijken verspild te zijn, als de vergunning zou worden geweigerd. Op grond van het bedrijfsvergunningen besiuit zal het ook mogelijk zijn een soort gelijk vestigings- en uitbreidingsverbod af te kondigen voor bedrijfstakken, die niet direct tot de industrie of den groothandel behooren. Bovendien zal het mogelijk zijn voor bepaalde bedrijfstakken niet alleen de uitbreiding van de productiecapaciteit, doch ook de uitbreiding van de productie zelf, aan een vergunning te binden. Tenslotte kan de secretaris-generaal nog voorschriften ge ven ten aanzien van de productiemethode in bepaalde industrieele bedrijfstakken. Van deze verschillende mogelijkheden is echter nog niet terstond gebruik gemaakt. Wel is, op grond van een andere bepaling uit het bedrijfsvergunningenbesiuit bepaald, dat in de sigarenindustrie geen vergunning tot het vestigen of uitbreiden van een bedrijf vereischt is op grond van dit besluit, omdat voor dien bedrijfstak reeds een andere regeling van voort- gelijken aard bestaat. In het weekblad „Economische Voorlichting' verschijnt een uitvoeriger commentaar op het nieuwe bedrijfsvergunningenbesiuit, alsmede een overzicht van de wijze, waarop de aanvragen moeten worden ingediend en van de gegevens, die daarbij moeten worden overgelegd. Belang hebbenden zullen goed doen daarvan nauwkeu rig kennis te nemen. werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. De msaln hel ia. - 1 makkelijk Verkrijgbaar bij alle A pol hek er» es Drogiates i (I. 1.S0 per dooeje eis 12 eluka Ba. 8 KAJOnHC. Phaim Oum. f.kri.k R V. OEN HAAG. Zaterdag is de 27-jarige gehuwde arbeider in gemeentedienst, J. Best te Groningen, bij het verrichten van schilderwerkzaamheden aan de Bontebrug van een balk gegleden en in het Winschoterdiep gevallen. Hoewel een der om standers zich vijf maal te water begaf mocht •het hem niet gelukken, den drenkeling te red den. Het stoffelijk overschot is naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Zaterdagmiddag heeft de overdracht van de directie der Algemeene Kunstzijde Unie plaats gehad in een der kantoorgebouwen te Arnhem. Prof. I. P. de Vooys droeg zijn functie over aan den nieuw-benoemden directeur, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, die daarna het woord richtte tot den scheidenden directeur om ook namens het personeel zijn vreugde er over uit te spre ken, dat prof. De Vooys als gedelegeerd com missaris zijn steun aan de AKU zal blijven ge ven. Daarna heeft de heer Jac. Daniels, adjunct directeur, namens het geheele personeel zijn vreugde uitgesproken over de benoeming van den heer Van Schaik en daarbij den volledigen steun van het personeel toegezegd. Een comité uit het geheele personeel heeft daarna bij monde van jhr. J. M. van den Bosch, adjunct directeur, als huldeblijk aan prof. De Vooys zijn geschilderd portret aangeboden. Er volgde daarna een drukbezochte receptie. Zondag heeft mevrouw G. DallingaHamster, wonende te Woldendorp (Gron.), haar honderd sten verjaardag gevierd, waarbij zij van vele zijden belangstelling mocht ondervinden. De zeereerw. heer C. Asselbergs, pastoor van de H. Hartparochie te Oosterhout, heeft om gezondheidsredenen ontslag uit zijn ambt aan gevraagd. In de periode van 15 tot en met 21 Juni zijn door Winterhulp Nederland giften ontvangen tot een totaal bedrag van f 37.307.61 HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8 00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw, 9.25 Gramofoonmu ziek, 11.00 Declamatie. 11.20 Viool met pianobegeleiding. 12.00 Schrammelkwartet en soliste, 12.25 Het kwartier van den ar beid, 12.40 Almanak, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramo foonmuziek, 1.30 Gevarieerd concert, 3.16 Gramofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmu ziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Musiquette, 6.00 Le zing „De beelding der sage", 7.00 BNO: Vragen van den dag, 7.15 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag, 8.30 Omroeporkest en solisten, 9.45 BNO: Nieuwsberichten. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Zang met pianobegeleiding, 10.40 Decla matie, 11.00 Amabile-sextet en gramofoon muziek. 12.15 Frans Wouters en zijn or kest, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Harmonie-orkest van het Nederlandsch orkest ,,'s-Gravenhage", 1.40 Gramofoonmuziek, 2.00 Arnhemsche Orkestvereeniging, soliste en gramofoon muziek, 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Muziek langs de kusten van Afrika", causerie met gramofoonmuziek, 4.30 Gramofoon muziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Groot Amuse mentsorkest en gramofoonmuziek, 6.15 U hebt het gehad op de lagere schooi, 6.30 Gramofoonmuziek, 7.00 BNO: Vragen van den dag, 7.15 Gramofoonmuziek, 7-45 Cau serie „Sport ftn lichamelijke opvoeding voor de vrouw", 8.00 BNO: Nieuwsberich ten, 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Radio- tooneel, 9.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor den boer, 9.45 BNO: Nieuwsberichten, 10.05 10.15 Gramofoonmuziek. WAWVVWWWVWWWAWWVWi llA^ERSMirS^TOENFABRIEKEN - DEVENTER 1 II ANKf^>ccTT« VOILES - ETAMINES N.Z. VOORBURGWAL 165-147 Iel 52087 «513Telegr.-adre«:..Facta" Cretonne» Chintie» en alle andere lijden en taloenen lanlaiie-tlolten ifi De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 1 Juli tot en met Donderdag 31 Juli 1941 de met „03 K.F." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend ge bruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petroleum, aangewezen zjjn, recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, is fa- brieksturf niet op deze bonnen verkrijgbaar. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-anthraciet zesde periode" ge merkte bonnen recht op het koopen van 1 hJ. (max. 75 k.g.) anthraciet nootjes V of 50 kg. turfcokes, terwijl de met „generatorturf zesde periode" gemerkte bonnen gedurende dit tijd vak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. WAGENINGEN Geslaagd voor het candi- aatsexamen tuinbouw de heeren R. van der Heide en H. J. Mathot; voor het candidaatsexa- men Nederlandsche landbouw de heeren J. G. I. van Beek, L. J. H. Geulen, H. M. Elema, J. de Geus, D. Kapelle, S. Kingma, S. F. Kuipers en P. C. D. Toxopeus; voor het ingenieursexamen Nederlandsche landbouw de heeren S. Dijkstra, geboren te Zaandam; W. H. A. Th. van Oyen, geboren te Budel; K. Zwikker, geboren te Zaandam. OUDENBOSCH (Bisschoppelijke Kweekschool St. Louis). Geslaagd: A. K. J. Ronz, G. D. M. Roskam, J. F Stukart, G. A. C. van Vooren, J. P. Voorhuïjzen, W. P. Westerink. De examens zijn afgeloopen. LEEUWARDEN (Rijkskweekschool). Geslaagd de dames A. Roosma te Buitenpost, T Tamsma te Beetgumermolen, M. Witteveen te Grouw en de heeren P. Bloembergen te Lieve Vrouwen parochie, J. Geertsma te Holwerd en P. Wei- dema en H. Westerhuis te Leeuwarden. Afge wezen geen. HELMOND (St. Carol us Borromeuscollege. 3-jar. Middelbare Handelsschool). Geslaagd: A. J. van den Berg, H. F. van Bree, J. P. M. van Bree, J. J. M. Evers, A. P. A. Kuypers, J. Brom- per, H. G. Roelofs, W. C. van Stiphout en A. Vos uit Helmond en J. A. H. Lingg uit Ommel (Asten). APELDOORN: Geslaagd voor B: de dames S. Jansen Schuiling, T_ C Koppelle, A H. Kunst, E. B. Schimmel en" de' heeren C. de Boer, T. G. H. Bos, T. Buurman, E M. Dufour, R. Egt- huizen, A J Groensmit, 'J P. Hendrikse, W. Hendirkse," W. F. Jense, B'. G. Joosten, A J. Knegtmans, F. Krikke, T. Landheer, P. L. Mooi, H. A. P. Morshuis, J. Nikkel, G. A. M. Pastor, J. C. Stalman, L. J. van der Weyde, J. G. de Zwaan. UTRECHT. Geslaagd voor het eindexamen der Rijks H. B. S.: T. A. Spencer Elce, J. Te- kelenburg, T. de Groot, T. Heikens, A. van Laar (Leersum), E. Maas Geesteranus, M- van Westrhenen, E. van Berkel, mej. T. Nanning (Zeist) en mej. E. Ottevanger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3