Myra, het elfje en kabouter Zwartvoet l Uit andere bladen Waarom treur je groote clown?* Duikbooten in actie op den Oceaan Nieuwe aanvallen op Malta Mannerheim tot de Finsche soldaten Woning van Dentz in Beiroet gebombardeerd Vergoeding van oorlogsschade in Frankrijk De strijd in Afrika Oppositie tegen volmachten voor Roosevelt Actie van de Boekowina tot de zee Luchtaanvallen op Sovjet gebied Amerika en de oorlog MAANDAG 30 JUNI 1941 Duitsch weermachtsbericht 71.700 b.r.t. tot zinken gebracht ltal. weermachtsbericht Owen Lattimer adviseur voor Tsjoengking Militaire maatregelen van Roosevelt BEAVERBROOK MINISTER VAN VOORZIENING Duncan minister van Handel De wolkbreuk in Japan Van het Roemeensche front Superioriteit in de lucht versterkt Volgt mij, nu het volk van Karelië weer opstaat BRITSCHE AMBASSADEUR BIJ SALAZAR Aanval van Hoover op het Sovjetregime De onderhandelingen van Bénoist Méchin in Ankara Hongaarsch communiqué ONDERHOUD VAN CRIPPS MET MOLOTOF Portugeesche pers tegen de Sovjet-Unie De Hooge Commissaris van Syrië bleef ongedeerd Formeele afkondiging van den „nationalen noodtoestand" Sovjetbommen op Hon gaarsch gebied Decreet van generaal Antonescoe Initiatief van Arnold Meijer DOOR A. H. KOBER HOOFDKWARTIER van DEN FüHRER, 29 Juni (D.N.B.). Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „Over het verloop der operaties in het Oosten wordt het Duitsche volk noden ingelicht door een reeks speciale berichten. Op den Atlantischen Oceaan hebben duik booten convooien en afzonderlijk varende schepen aangevallen, die door vele torpedo jagers en vliegbooten werden beschermd. Zy hebben een tankschip en zeven vrachtsche pen met een gejamenlyken inhoud van 46.700 ton tot zinken gebracht en een tank schip en twee vtachtschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 25.U00 ton getorpe deerd. Ook deze schepen kunnen verloren geacht worden, zoodat de Duitsche duik- bootvloot de vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte met ruim 71.700 ton verminderd heeft In de wateren rondom Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht drie Vrachtschepen en een vischtreiler met een to talen inhoud van 14.800 ton tot zinken ge bracht. Andere nachtelijke aanvallen waren gericht op havenwerken aati de Zuidoostkust van En geland en op de belangrijke invoerhaven Huil. Aan weerszijden van de rivier de Huil en aan de Humber werden verscheidene branden waar genomen. Andere afdeelingen gevechtsvliegtuigen zijn voortgegaan met het leggen van mijnen voor BritsChe havens. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Juni met succes militaire Installaties der Britsche vlootbasis Alexandria gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben afdeelingen der Duitsche luchtmacht Britsche autocolonnes tusschen Sidi el Barrtni en Solloem met goed gevolg aangevallen. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Een jachteskader, onder bevel van majoor Trautleft, heeft op 26 Juni zjjn 500ste over winning in de lucht behaald. Luitenant Gei- echardt, die deel uitmaakt van een jachtes kader, heeft op 23 Jtni zijn 19de en 20ste vijandelijke vliegtuig neergeschoten." ROME, 29 Juni. (Stefatü). Het 389ste com muniqué van het ItalUansche hoofdkwartier luidt: „Gedurende den nacht van den 28sten Juni hebben afdeelingen ItUiaansche vliegtuigen luchtbases en havenwerken van Valetta op Malta gebomcardeerd. Bovgn Lampedusa is een Britsch toestel, dat het Qland had gebombar deerd, door den luchtafweer der marine neerge schoten. Tusschen Sidi el Barrani en Solloem in Noord- Afrika hebben Duitsche vliegtuigen Britsche ge mechaniseerde strijdmiddelen aangevallen en vernield. De vijand heeft een luchtaanval gedaan op Benghasi en op een plaats in de Syrte- woestijn. In Oost-Afrika is de toestand onveranderd." Zooals bekend heeft de Fransche regeering voor den heropbouw van particuliere huizen, die tijdens den oorlog vernield of beschadigd wer den, voorloopige voorschotten verleend die tot fr 50.000 beloopen. Thans wer4 een definitieve regeling getroffen die het aandSel van den staat aan de kosten van den heropbouw op 80 per cent van de verzekerde waarde bepaalt. Tevens heeft de regeering besloten ooi: haar aandeel te bepalen in de kosten der heraan schaffing van den inboedel en ander parti culier eigendom, dat door oorlogshandelingen vernield werd. Dit aandeel wordt vastgesteld in verhouding tot het aantal familieleden en be draagt 50 percent van de verzekeringssom voor echtparen zonder kinderen. Voor ieder kind wordt een toeslag van 5 percent verleend. On- gehuwden ontvangen slechts een bijdrage van 40 percent van de verzekerde waatde. BERLIJN, 28 Juni (D.N.B.) Artillerie van het Duitsche Afnkakorps heeft oj 27 Juni uit de stelling aan den Halfaya pas verkennende Britsche eenheden en haar achterwaartsche artilleriestellingen onder vuur genomen. De Britsche troepen moesten het vui,r ontwijken Britsch geschut werd tot zwijgen gebracht. Het Italiaansche luchtwapen heeft op 26 Juni met jachtvliegtuigen het vliegveld van Sidi el Barrani aangevallen. Daarbij werden een benzine-opslagplaats alsmede verscheidene tank wagens en voertuigen in brand geschoten Denzelfden dag ondernamen Italiaansche ge vechtsvliegtuigen een succesvollen aanval op de vliegvelden van Half ar en Lucca op Malta. Er werden groote beschadigingen op de startbanen waargenomen. Ir. A. A. Mussert, leider der N. S. B., verlaat na het uitspreken van zijn rede een der studio's van den Ned. Omroep te Hilversum, waarbij hij uitgeleide gedaan werd door de heeren A. Q. Koljf en H. B. Wolbert namens den Ned. Omroep en zijn adjudant, ir. H. J. J. Kessler (Foto Ned. Omroep! WASHINGTON, 30 Juni. (D.NB.). Tijdens de Senaatsdebatten over de uitbreiding van de regeeringsvolmachten tot het volledig controlee ren van de Amerikaansche scheepvaart heeft de democratische senator George, voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken, zich tegen het voorstel gekeerd. George deed een scherpen aanval op de „totalitaire metho den" der regeering en verzette zich tegen de uitbreiding der volmachten door te verklaren, dat de Ver. Staten zich nog niet in oorlog be vinden. Hij zeide, niet de fatalistische leerstelling te aanvaarden, dat een deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog onvermijdelijk is. Hij zeide ernstig te hopen, dat de Ver. Staten nooit in oorlog zouden geraken. Met het verleenen van nieuwe buitengewone volmachten, zoo meende senator George, dient te worden opge houden, aangezien deze slechts met een open lijke oorlogsverklaring gerechtvaardigd kunnen worden. Niets biedt op het oogenblik aanleiding om een oorlog te verklaren of het zenden van Amerikaansche troepen naar het buitenland ernstig te overwegen. Ik moet de verzekering hebben, aldus de senator, dat ingeval het voor stel wordt gedaan, om actief aan den oorlog deel te nemen, de definitieve beslissing daarover wordt overgelaten aan het Amerikaansche volk en het Congres Dergelijke uitlatingen zijn ook vernomen in het Huis van Afgevaardigden, waar de afge vaardigde Woodrum zich scherp uitsprak tegen het inmengingsprogram der regeering en ver klaarde, dat de regeering de gedachte van zich af moest zetten, dat zij van het Congres een verklaring zou kunnen loskrijgen, welke het doel nastreeft, het land in den oorlog te storten of het uitzenden van troepen mogelijk te maken. Owen Lattimer, die bekend is door zyn boeken over vraagstukken van het Verre Oosten, is be noemd tot bijzonderen politieken adviseur voor de regeering van Tsjoengking. Lattimer, die door president Roosevelt werd voorgesteld en door Tsjang Kai Sjek aanvaard, zal terstond vertrek ken. Hij heeft vele jaren in China gewoond en spreekt vloeiend Chineesch. President Roosevelt heeft gisteren verschei dene militaire maatregelen bekrachtigd. Hy keurde o.a. goed dat op 1 Juli 900.000 man voor het landleger worden opgeroepen, hetgeen 100.000 man meer is dan het vorige jaar. Boven dien gelastte Roosevelt de oprichting van een nieuw bureau voor economisch onderzoek en ontwikkeling voor bswapeningsdoeleinden. Tot voorzitter van het bekende instituut Camegte werd Vandevar Bush benoemd. Voor de inrich ting van ziekenhuizen, waterleidingen en scho len in de buurt van nieuwe centra van defensie werd het bedrag van 150 millioen dollar uit getrokken. STOCKHOLM, 29 Juni (D.N.B.)Volgens Reuter is Lord Beaverbrook benoemd tot mi nister van Voorziening. Sir Andrew Duncan is benoemd tot minister van Handel. Zijn voorganger, Lyttleton, is met een bijzondere opdracht buitenslands gezonden. TOKIO, 29 Juni. (Domei). Het aantal slacht offers vsn den hevigsten regenval der laaiste 52 jaar in Japan is tot 193 gestegen en velen kunnen nog vermist blijken. Het zwaarst is de prefectuur Foekocoka getroffen, waar 52 dooden, 26 zwaar gewonden en 5 vermisten zijn en voorts 126 bruggen zijn weggespoeld en meer dan 7000 huizen overstroomd. Te Osaka en Koyto zijn in totaal 14.000 huizen onder water gezet. In verscheidene prefecturen is men vandaag begon nen met den herbouw van de honderden verniel de bruggen, het draineeren van duizenden hectare land en het herstel van de schade aan tienduizenden overstroomde huizen. De treinenloop wordt weer op bescheiden schaal hervat. BOEKAREST, 29 Juni (D.N.B.). Het hoofd kwartier van het Duitsch-Roemeensche front deelt mede: 1. De actie tegen de Sovjet-strijdkrachten wordt van de bergen van de Boekowina tot aan de kust van de zee voortgezet. Duitsche en Roe meensche afdeelingen konden overal haar op drachten vervullen. Alle pogingen van den vij and om tot tegenaanvallen over te gaan wer den afgeslagen. In de delta duren de operaties nog voort. 2. Het Duitsch-Roemeensche luchtwapen zet zijn offensieve operaties en acties ter bescher ming van het land voort, waarbij het gelukt is de superioriteit te versterken.- De Vijand heeft enkele bomaanvallen gedaan op de omgeving van Jassy, Buzau, Galatz en Constantza, waar bij de burgerbevolking met bommen en mitrail- leurvuur werd aangevallen. De schade is ech ter onbeteekenend. Op 26 Juni is het drie vijandelijken vliegtui gen voor de eerste maal gelukt enkele bommen neer te werpen op een wijk van de hoofdstad. Belangrijke schade werd echter niet aangericht. Twee van de drie vliegtuigen werden onmid dellijk door jagers neergeschoten. In de laatste dagen zijn in luchtgevechten en op den grond ongeveer 130 Sovjet-vliegtuigen vernietigd, waarvan 32 door het Roemeensche luchtwapen en de luchtdoelartillerie. Wij ver loren drie vliegtuigen. 3. Op 26 Juni verschenen twee Sovjet-tor pedojagers voor Constantza. De torpedojager „Tooscova" werd tot zinken gebracht en de an dere waarschijnlijk beschadigd. De vijand heeft bij enkele bruggen in het land parachutetroe pen neergelaten, waarvan het meerendeel ech ter gevangen genomen werd. HELSINKI, 29 Juni. (D.N.B.) Veldmaar schalk Mannerheim heeft vanochtend vroeg uit zijn hoofdkwartier de volgende dagorder tot de Finsche soldaten gericht: „Onze winteroorlog is met een bitteren vrede geëindigd. In weerwil van den vrede is ons land voortdurend het voorwerp van snoode dreige' menten en afpersingen door den vijand geweest. Van den aanvang af wilde de vijand geen blij venden vrede. De vrede was slechts een wapen stilstand, die thans is afgeloopen. Gij kent on zen vijand. Gij kent zijn eeuwig streven ons huis, ons geloof en ons vaderland te vernietigen en ons volk tot slaven te maken. Dezelfde vyand hetzelfde gevaar staat thans aan onze grenzen Zonder eenige aanleiding heeft de vijand op brute wijze ons vreedzame volk aangevallen en ons land gebombardeerd. De toekomst van 't vader land verlangt daden van u. Ik roep u op, mü in den heiligen oorlog tegen den vijand van ons volk te volgen. Onze gevallen helden verrijzen uit hun graven en komen aan onze zijde, wanneer gij in wapenbroederschap met de geweldige oor logsmacht van Duitschland met vastberaden moed in den kruistocht tegen onzen vijand op trekt, om de toekomst van Finland te verzeke ren. Wapenbroeders, volgt mij, nu het volk van Ka relië weer opstaat en de nieuwe dageraad van Finland ons tegenblinkt." met de Turksche regeering, vyf tot zes dagen zuilen duren. Voordien zullen wel geen bijzon derheden bekend worden omtrent den inhoud en de ontwikkeling der onderhandelingen. LISSABON, 28 Juni (D.N.B.). De Britsche ambassadeur, Sir Ronald Campbell, is gister avond. naar officieel wordt medegedeeld, door den Portugeesohen minister-president Salazar ontvangen. NEW-YORK, 30 Juni (D.N.B.). Naar Uni ted Press meldt, heeft oud-president Hoover in een radiotoespraak zich in scherpe bewoordin gen tegen de Sovjet-Unie gekeerd en het Sov jet-regime „de bloedigste tyrannie der geschie denis" genoemd. Hij verzette zich tegen een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog, waarmede steun aan de Sovjet-Unie ge paard zou gaan. De Sovjets, aldus Hoover, ma ken van de vrijheid der democratieën gebruik om ze te vernietigen. Zij hebben bijgedragen tot het verval van Frankrijk en voeden dagelijks den klassehaat in Amerika. Zij voeren een ge heimen oorlog tegen de instellingen der Ver eenigde Staten. Hoover besprak daarna een programma van zeven punten, dat het den Vereenigden Staten mogelijk zou maken, een „niet-défaitistischen, niet isolationnistischen en niet-interventionnis- tiscben koers" te vogen. Men zou Engeland en Frankrijk alle hulp kunnen zenden, doch geen Amerikaansche soldaten naar het front sturen. Hij herinnerde voorts aan de bepalingen van het Driemogendhedenverdrag, volgens welke Japan den Vereenigden Staten den oorlog zal verklaren, wanneer Amerika aan den oorlog deelneemt. De Britsche samenwerking met de Sovjet-Unie zou den Engelschen in militair op zicht wel voordeel brengen, doch zij maakt het argument voor deelneming der Vereenigde Sta ten, n.l. dat men de menschheid de zoogenaam de vier democratische vrijheden wil brengen, tot een enorme farce. VICHY, 28 Juni. (D.N.B.). In goedingelichte Fransche kringen neemt men aan, dat de on derhandelingen, die onderstaatssecretaris Bé noist Méchin op het oogenblik in Ankara voert BOEDAPEST, 29 Juni (D.N.B.). Naar de generale staf van de Honved vandaag mede deelde, heeft een vrij groot aantal Hongaar- sche vliegtuigen als vergelding voor de op Na- gybanya en Talaborfalva gedane aanvallen door Sovjet-vliegers vanochtend opnieuw mi litaire doelen op Sovjet-gebied met goed succes aangevallen. In de aangevallen doelen onston den branden en vernielingen. Alle Hongaarsche vliegtuigen keerden onbeschadigd op hun steun punten terug. Het plaatsje Czap aan de Theiss is Zondag morgen door zeven Sovjet-gevechtsvliegtuigen aangevallen Drie der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. In Kasjau werd vandaag opnieuw luchtalarm gegeven. Boven de stad zijn echter geen vijandelijke vliegtuigen ver schenen. BERLIJN, 28 Juni. (D.N.B.). De Britsche am bassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, heeft volgens een bericht van den Engelschen nieuws dienst heden een eerste onderhoud gehad met Molotof. Hij werd daarbij vergezeld van ver- Cripps heeft bovendien volgens dezelfde bron scheidene leden der Britsche missie. Sir Stafford besprekingen gevoerd met den ambassadeur der Ver. Staten in Moskou. LISSABON, 28 Juni. (DN.B.) De hier ver schijnende dagbladen wijzen ook vandaag op het anti-bolsjewistische standpunt van Portu gal. De bekende gesohiedkundige, prof. Alfrede Primenta, noemt in A Voz de Sovjet-Unie „vij and no. 1" van de geheele beschaafde wereld. De communistische draak moet gedood worden, aangezien de wereld anders nooit tot rust zal komen. Niemand mag zich illusies maken, dat het. hakenkruis ook het kruis van Christus ver dedigt. Hetzelfde blad geeft in een hoofdartikel uitdrukking aan den anti-communistischen strijd in Portugal en verkliart omtrent het standpunt van Portugal het volgende: „Wij moeten ons tegen de communistische propa ganda wapenen, waar zij ook optreedt. Portu gal staat uitgesproken vijandig tegenover de Sovjet-Unie, natuurlijk niet tegenover het Rus sische volk, maar tegenover het vernielende po litieke, onmenschelyke, onchristelijke systeem, dat een rooversbende daar heeft ingevoerd en dat zich daarmede tot wereldheerschappij zou willen verheffen. Portugal heeft de Sovjet-Unie bestreden in den Volkenbond, door zich te verzetten tegen het opnemen van de Sovjet-Unie. Het heeft de Sovjet-Unie ook bestreden in Spanje, toen zij daar haar werk der vernieling van de cultuur wilde voortzetten en een Sovjetregeering tracht te te installeeren. Ofschoon de Sovjet-Unie zich thans in een nieuw kleed vertoont en zich ge schaard heeft in het z.g. democratische front, mogen wij niet nalaten haar heillooze ideolo gieën en ontbindende doctrines te bestrijden, die des te schadelijker zijn, daar zij thans optreden aan den kant van het Amerikaansche kapita lisme en de Britsche klasseheerschappij. Het blad eischt voorzichtigheidsmaatregelen tegen de Sovjet-propaganda, van welken kant zij ook mogen komen, in overeenstemming met deze opvatting verbant A Voz van vandaag af het Sovjet-Russische weermachtsbericht uit haar kolommen. „Wij kunnen onzen lezers de garan tie geven", zoo verklaart het blad, „dat zij het Sovjetproza niet noodig hebben om goed inge licht te worden over den loop van den oorlog, die zoo God wil Stalin niet de overwin ning over Europa zal brengen. VICHY, 30 Juni. (D. N. B.) Volgens be richten uit Beiroet hebben Britsche vlieg tuigen Zondagmiddag de woning van den Franschen Hoogen Commissaris voor Syrië, generaal Dentz, met bommen bestookt. De woning werd verwoest. Talrijke personen werden gedood en gewond. Uit bijzonderheden over den aanval zooals deze in Vichy bekend zijn geworden blijkt, dat des middags om kwart voor 6 vier Britsche bom menwerpers vergezeld door zeven jagers boven oe stad Beiroet verschenen en de particuliere wening van den Hoogen Commissaris bombar deerden, waarbij vijf personen gedood en vier gewond werden en het geheele gebouw ver woest werd. De woning van den Hoogen Com missaris is gelegen midden in een park aan den rand van de stad en vormt in geen enkel opzicht een militair doel. De Britsche machines vlogen heel laag. Het uitzicht was buitengewoon goed, zoodat er geen vergissing mogelijk was. In totaal werden vijftien brisantbommen ge worpen, waarvan twee het gebouw troffen, ter wijl de overige in het park vielen. De Hooge Commissaris en zijn echtgenoote waren juist afwezig. In welingelichte Fransche kringen verklaart men, dat het gebouw uitsluitend voor particu liere doeleinden diende en dat generaal Dentz daar nooit zijn ambtszaken behandelde. De be volking van Beiroet heeft met verontwaardi ging van den nieuwen Britschen aanslag ken nis genomen, een aanslag die door niets ge rechtvaardigd kan worden en dien men alhier kenmerkt als een brutale aanvalshandeling zonder eenig nut. WASHINGTON, 28 Juni. (DN.B.) Uit be trouwbare bron meldt Associated Press, dat de regeering het Congres zal verzoeken formeel den „nationalen noodtoestand" (national emer gency) af te kondigen en daarmede president Roosevelt als opperbevelhebber de vrije hand te geven in alle defensie-aangelegenheden. Daar mede zou ook de beperking voor oen president vervallen, dat geen troepen mogen worden uit gezonden buiten het Westelijk halfrond. De minister van Oorlog, Stimson, heeft vol gens dezelfde bron den speaker van het Huis van Afgevaardigden reeds een desbetreffend voorstel doen toekomen. De Senaat heeft het door de oppositie inge diende voorstel om Roosevelt de volmacht te ontnemen tot verdere waardevermindering van den dollar verworpen. De regeeringsmeerder- heid motiveerde haar afwijzend standpunt er mede, dat financieele volmachten met het oog op den economischen wereldtoestand thans noodzakelijker zijn dan ooit. President Roosevelt heeft opdracht gegeven, dat de op Independance Day volgende Zater dag in het belang van de bewapening „als nor male werkdag moet worden beschouwd". Onder normale omstandigheden zou deze Zaterdag een vrije dag zijn geweest. .j •;x..v'"T» n i. BOEDAPEST, 28 Juni. (D. N. B.) De chef van den generalen staf der Honved deelt mede; Volgens berichten, die vandaag zy'n ont vangen hebben gisteren Sovjet-vliegers ook de plaatsen Magybanya en Talaborfalva gebom-» bardeerd. Er werd geenerlei schade aangericht. Onze troepen, die den vijand achtervolgen zijn op verscheidene p'aatsen de grens overgestoken. Myra blijft Kortsik nakijken, net zoolang, totdat hy een klein zwart stipje is geworden in de witte sneeuw. Snikkend gaat Myra zitten. O, wat heb ik 't koud, zijn er hier nu heele- maal geen menschen, die mi) kunnen helpen, huilt het elfje. Ineens staat er een jongetje voor haar. Och, wat ben Jij een lief klein meisje. Hoe kom je hier in dit koude land? vraagt bet Eskimojongetje. O, Je doet me toch geen kwaad? Laat mij maar alleen, Booze kabouters hebben mü hier gebracht en ik mag nooit meer in mijn bosch terugkeeren, vertelt Myra angstig. Wat heeft Akita. t Eskimojongetje, medelijden met dat aardige wezentje. Kom, ga mee naar onze hut. Daar is het warm. Kijk, elfje, daar waar die kinderen staan te wuiven. BOEKAREST, 30 Juni. (D. N. B.) Generaal Antonescoe heeft uit zyn hoofdkwartier een de creet uitgevaardigd, volgens hetwelk de plaats vervangende minister-president, Michel Anto nescoe, tevens belast is met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. In het Nederlandsch Dagblad stelt Arnold Meijer, leider van Nationaal Front, de volgende vra ig: „Zou thans na deze rede van den Rijkscom missaris niet het oogenblik zijn aangebroken, dat de Nederlandsche Unie, N.SB. en Nationaal Front een gezamenlijk initiatief nemen tot het oprichten van een afzonderlijk Nederlandsch legioen om naast de Duitschers, de Italianen, de Finnen, Roemenen, Spanjaarden, Hongaren en Slowaken mede te helpen, Europa te bescher men tegen het Russische bolsjewisme?" 21 (Nadruk Verboden) „Daarom juist! Wanneer je zou trouwen", herhaalde Stassy nadrukkelijk, „als er een vrouw bij je was, die voor het kleine meisje zou zorgen, aan wie je het kon toevertrouwen, zoo dat het dus in een familie zou opgroeien...." „Ik wil het kind aan niemand toevertrouwen, aan niemand!" viel Golden haar heftig in de rede. Stassy, die haar donkere oogen vast op hem gericht hield, vroeg langzaam: „Niemand? Is er geen enkele vrouw, die Je je dochtertje zou widen toevertrouwen Joe?" „Nee! Aan niemand!" riep Joe nogeen$ Zij zwegen. Golden liep nog steeds opgewonden de kamer op en neer. „Als ik er maar achter kon komen, waar die schurk het kind verstopt heeft! ik moet naar hem toe om dat te weten té komen 1" Hü balde de vuisten. Toen zei Stassy vanuit haar hoekje op de ca napé opeens rustig: „Je dochtertje Zephora is in het instituut van de Ursulinen in New Orleans." Golden staarde haar aan en stamelde toen: „Wat zeg jij daar?" „Zephora is bij de Zusters Ursulinen in New Orleans," herhaalde Stassy woord voor woord duidelijk. „En dat zeg je mij nu pas schreeuwde Golden haar toe. Toen sprong Stassy op, alsof hij haar be dreigd had. „Wees blij dat ik het je zeg!" riep zij en liep toen de kamer uit. Nu wendde Golden zich ontnuchterd tot Lupu: „Hoe is dat nu mogelijk? Hoe kan zij weten, dat Zephora bij de Ursulinen 1" „Ik weet het niet," antwoordde de Roemeen. ,,In ieder geval ben je er nu achter.dus tot vanavond Joe!" Met deze woorden liep hij zijn zuster achter- na Den twee en twintigsten Maart zou circus Robinson in Indianapolis het seizoen openen. Lupu en Stassy hadden hun woonwagen zoo gemakkelijk mogelijk ingericht en zaten nu op de veranda. „Ik ben benieuwd of Goldén op tijd terug komt," zei Stassy. „Als hij tenminste terug komt!" Lupu schrok: „Hij zal on« engagement toch niet bederven!" „Omwille van zijn kind, zou een vader wel alles in den steek kunnen laten," zei Stassy na denkend. „Waarom moest jij hem ook op het spoor van zijn dochter brengen," zei haar broer geprik keld. Zij keek hem openhartig aan: „Waarom vraag je dat Lupu? Je weet toch evengoed als ik, waarom ik het deed!.... Ik wilde probeeren of ik misschien langs 'n omweg over de kleine Zephora Golden's hart zou kun nen bereiken en als Zephora's moeder zijn vrouw worden...." Zij sprak deze woorden zoo rustig en vast uit, dat Lupu wel voelde hoe beslissend dit allés voor haar was. Had hij dien Golden toch maar nooit in zijn nummer opgenomen! Prompt een uur eer de openingsvoorstel ling van circus Robinson begon, kwam Joe Gol den aan. Lupu zag hem opeens de garderobe binnenkomen. Hij hoefde hem niets te vragen want het was op den eersten blik duidelijk te zien, dat Golden teleurgesteld van zijn reis terugkwam. In de garderobe kwam Golden nu dadelijk en zonder op vragen te wachten, met zijn beleve nissen te New Orleans voor den dag. De zusters van het instituut, waar zijn kind werd opgevoed, hadden zijn verzekering, dat hij de vader van de vier-jarige Zephora was, met eenig wantrouwen aangehoord, maar niettemin het kind geroepen. Toen was er een klein meis je met roode wangen binnengekomen, dat hem verlegen met haar groote, blauwe oogen aankeek, angstig terugweek, wanneer hy haar wilde aan raken, niet verstond wat hü tegen haar zei en tenslotte huilend in de armen van een zuster vluchtte, die het toen maar weer naar haar vriendinnetjes terugbracht. Vier dagen achtereen was Joe naar de Ursu linen gegaan om zijn dochtertje aan zich te wennen, het in zijn armen te nemen, te liefkoo- zen en te kussen. Een kind, al was het nog zoo klein, moest toch voelen, dat het bij zijn vader was, zei hü bij zichzelf. Maar neen: dit vier jarige, kleine ding vreesde hem als een vreem de, ontweek hem en huilde telkens wanneer hü haar aanraakte. Toen was Joe Golden tenslotte maar weer vertrokken. Hy zou moeten wachten tot Zepho ra ouder en verstandiger was met deze ge dachten troostte hü zich, toen hü van New Or- 'eans naar Indianapolis reisde. Met Lupu en Stassy sprak hü nooit meer over het geval. Hü had wel bemerkt, dat hü voor hen niet langer een vriend, niet langer een mensch met een privéleven was, maar slechts nog een partner.... Op zekeren dag het circus speelde juist aan het Michiganmeer zocht een juwe lier Stassy in haar woonwagen op, stalde zün schatten voor haar uit e» zei: „U kunt mijn mooisten steen uitzoeken, miss Popescu en het zal u geen cent kosten!" Stassy hield dat voor een reclametruc en wei gerde. Maar toen fluisterde de man haar toe, dat de steen, de ring of het collier dat zü mocht uitzoeken, een geschenk was. „Een geschenk? Van wien dan?" vroeg zü eer lijk verrast. De handelaar haalde de schouders op: „Het moet een rüke heer zün. Hij reist het circus al een heelen tüd na en woont op het oogenblik in Ludington, in het beste hotel. Overmorgen komt het circus daar immers naar toe en dan wil de heer van mij hooren of u zijn geschenk hebt aangenomen of niet. Dat is alles wat ik u kan zeggen, miss Popescu. Stassy had dadelijk aan Lord Lemaile ge dacht, die haar, toen zü met het Keith-variété te Minneapolis optrad, dien brief had gezonden, welke Joe Golden in handen was gekomen. Zü had de uitnoodiging niet aangenomen, zooals zy Golden lachend had doen gelooven; daarom verwonderde zü zich erover, dat deze vereer der nu weken later weer opdook en zelfs, wanneer het tenminste waar was, het circus had nagereisd. Wat een hardnekkigheid! En wat een brutaliteit bovendien; de man scheen te denken, dat hü met zijn geld de vrouw kon koopen, die hem aanstond.... Er kwam een uitdrukking van misnoegen op Stassy's mooi gezicht, maar haar blik gleed vlug langs de glanzende edelsteenen. Zü greep een smaragd: „Deze hier! En zegt u maar aan uw opdracht gever, dat ik hem persoonlijk zal komen bedan ken. Overmorgen om elf uur ben ik op het plein voor het circus in Ludington!" Nauwehjks was Stassy in Ludington aange komen en op weg naar de circusstad, of daar kwam hü al op haar toe: het was een gesoig neerde heer van een jaar of veertig, een groote voorname gestalte, elegant maar eenvoudig ge kleed. Hü nam zyn hoed af, boog en stelde zich voor: „Lemaile. Ik ben blü, dat ik eindelyk kennis met u mag maken, miss Stassy." „Ik geloof niet, dat onze vriendschap van langen duur zal zün," antwoordde Stassy ern stig en kalm. „Ik heb u enkel om dit rendez vous verzocht om u den smaragd terug te geven en u eerlük te zeggen: u vergist zich, wanneer u meent dat u op die manier een artiste kunt koopen! U moest zich schamen om ons niet hooger aan te slaan dan de dames uit het eer ste het beste nachtlokaal!" Sir Arthur nam den kostbaren steen uit Stas sy's hand en liet dien in zün zak glüden. Hij was in het geheel niet beleedigd, integendeel, hü glimlachte: „Ik ben het heelemaal met u eens, miss Stas sy en ik zou teleurgesteld geweest zyn wanneer u mün geschenk had aangenomen. Het zou heelemaal niet gepast hebben bü de voorstel ling, die ik my' van uw karakter gemaakt heb en evenmin bü hetgeen ik over u heb hooren zeggen." „Ik verzoek u vriendelü'k om mü uw flauwe grapjes te sparen!" riep zü boos en draaide zich om. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 7