Algeheel© capitulatie van DuHschlared Gratis levensmiddelen SCHIETPARTIJ OP DEN DAM VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 9 MEI 1945 De onderteekening van de algeheele capitulatie geschiedde Maandag om 2.41 uur te Reims. Generaal Eisenhower was daarbij zelf niet tegenwoordig, maar ontving de Duitsche gevolmachtigden na de onderteekening, aan wie hij de vraag stelde of zij de beteekenis van de capitulatie goed begrepen en ook bereid waren de voor waarden na te komen. De Duitsche afgevaardigden antwoordden hierop bevestigend en zeiden dat de voorwaarden zouden worden uitgevoerd. Generaal JodI, de Duitsche Stafchef, verzocht iets te mogen zeggen en op toestemmend antwoord van Generaal Eisen hower verklaarde hij„Met deze onderteekening zijn het Duitsche volk en de Duitsche weermacht op genade en ongenade aan de overwinnaars overgeleverd". Tot 11 uur buiten Op bon A 492 en B 492 Peulvruchten 19 dooden, 117 gewonden Canadeezen in de hoofdstad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Teneinde ons blad zoo mogelijk dagelijks te kunnen uitgeven, het geen onze abonné's ongetwijfeld op prijs zullen stellen, zijn wij genoodzaakt, zoolang c!e huidige technische omstandigheden voort duren, ons blad nog in verkleind formaat te laten verschijnen. Met ingang van heden is de tijd waarop de bevolking van Amsterdam binnenshuis moet zijn, vastgesteld van 23 tot 5 uur. Arrestaties bij de politie Naar wij vernemen zijn de politie-president H. A. van Hilten en de commandant van de ordepoiitie, de heer J. van de Ploeg, gearresteerd. Donderdag a.s. zal in Amsterdam een begin worden gemaakt met de uitreiking der door de vliegtuigen afgeworpen levensmiddelen. De groote verscheidenheid der artikelen heeft ertoe geleid, dat de inhoud der pak ketten verschillend, hun voedings waarde echter vrijwel gelijk is. Bij denzelfden winkelier, van wien men tot dusver de Roode Kruisgoe- deren betrok, zijn ook nu de levens middelenpakketten verkrijgbaar tegen afgifte van den bon A 492 en B 492. Ditmaal zullen de goederen nog gratis worden verstrekt. In Amsterdam is bon 410 aangewezen voor het koopen van 2*0 gram peulvruchten. Men dient dezen bon jvóór 13 Mei a.s. in re leveren. De winkeliers kunnen deze bonnen van 11 t m. 15 Mei inleveren. Danklof in Kathedraal te Haarlem Op Hemelvaartsdag om 5 uur zullen in de kathe drale kerk St. Bavo voor de katholieken van Haarlem en omstreken en in de Groote Kerk voor de Christe- üjken bijzondere dankdiensten worden gehouden. De bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, zal in vol ornaat de plechtigheid bijwonen. Toespraken zullen worden gehouden door Deken J. C. v. d. Wiel en Plebaan F. Filbry. Het ligt in de bedoeling van het Episcopaat op een later tijdstip in de bisschopssteden een Pontificaal Lof uit dankbaarheid te celebreeren, waarbij dan ook de wereldlijke autoriteiten aanwezig zullen zijn. Gezellen weer in hun Kapel Zondagmorgen hebben de St. Josephsgezellen plech tig de St. Hubertuskapel aan de Stadhouderskade weer in gebruik genomen. Rector Drost hield de predika tie. Na afloop trokken de Gezellen naar dc execu tieplaats in het Weteringplantsoen, waar ook een van hen is gevallen, en baden daar voor diens zielerust Het districtshoofdkwartier van de Katholieke Ver kenners is 2e Const. Huygensstraat 77 Tel. 85968. Aan- meldingspost voor hulpdiensten N.Z. Voorburgwal 271. Directie Nederlandsche Bank Bij de Nederlandsche Bank zijn met ingang van Maandag 7 Mei wederom ia functie getreden de heer Mr. L. J. A. Trip als President en de heeren J. F. de Beaufort, M. J. Westerman Hulstein, Prof. Mr. A. M. de Jong als directeuren. Mussert in arrest Anep-Aneta meldt, dat de Britsche troepen ir. A. A. Mussert in zijn hoofd kwartier hebben gearresteerd. Maandagmiddag te drie uur klonken plotseling schoten over den feestvie renden Dam. De menschenzee spatte uiteen. Na eenige minuten van doods angst en verwarring bleef een leeg plein achter, bestrooid met dooden, gewonden, verlaten kinderwagens en fietsen, een scheefhangend pierement, de flarden van jammerlijk verstoorde vreugde. De schoten vielen van de eerste en tweede verdie ping van het gebouw van de Groote Club, waar de staf van een Duitsche marineafdeeling is gevestigd. Een zoo groote menigte cr waren er duizenden kon niet terstond dekking vinden. Op den hoek van het Damrak, bij het huis „De Bisschop", was het ge drang het grootst. Toen de menschenstroom daar was weggeëbd, kon men daar een tiental me" schen zien liggen, temidden van de wrakken van eenige bakfiet sen en kinderwagens. Ook overal elders op het plein lagen slachtoffers verspreid. Op de hoeken en in por tieken stonden, gebukt, met machinegeweren in den aanslag, de maonen van de NBS en van de politie. Achter lantaarnoalen en achter trottoirbanden bevon den zich nog eenige achtergebleven burgers, die zelfs de vlucht te gevaarlijk vonden. In de gebouwen rond den Dam vonden vele vrouwen en kinderen, overstuur en veelal licht gewond, onder dak. Zeer spoedig was de eerste geneeskundige hulp ter plaatse, leden van de transport-colonne van het Roode Kruis, verpleegsters, padvinders. Het vuren duurde nog geruimen tijd, tot ruim half vijf. Geschoten werd met geweren en mitrailleurs. Af en toe klonken zwaardere ontploffingen. Twee overvalauto's met Grüne Polizei stormden van het Rokin naar het Damrak, frenetiek in alle richtingen vurend. Het schieten ram een einde, nadat men den com mandant van de N.B.S. te Amsterdam, den heer Overhoff (in burger voorzitter van de Ned. Vereeni- ging voor den Effectenhandel), verschillende malen den Dam bad zien oversteken, vergezeld van een Duitsch officier, en de Grroote Club binnengaan. Men kon zien, hoe hij na eenig^n tijd met een handgebaar aan zijn mannen gelastte het vuren te staken. De N.B.S. trok zich toen van de hoeken en portieken te rug, Er vielen van Duitsche zijde nog eenige schoten. Daarna werd het stil en kon de intu'schen talrijk ge worden medische hulp haar werk ongestoord verrich- Giiten voor de Votiefkerk Naar wij vernemen zijn op den dag der bevrijding aan de pastorieën reeds de eerste giften, o.a. een bedrag van f 1000.—, binnen gekomen voor de te stichten Votief-kerk uit dankbaarheid jegens God voor de bijzondere bescherming, welke Hij Amsterdam in deze oorlogsjaren heeft verleend. ten. Tevoren immers hadden medi'che helpers en geestelijken zich op het plein kunnen begeven slechts vergezeld van iemand, die een witte vlag met rood kruis of alleen maar een witten doek boven hen uit hield. Volgens de officieele cijfers zijn cr 19 dooden en 117 gewonden gevallen. Op het Stationsplein is nog een doode gevallen, bij een schietpartij tusschen de Grüne Polizei en B. S. en op de Weteringschans een doode en twee gewonden. Maandagavond laat is op het stad huis een conferentie gehouden tus schen den commandant der Cana- deesche troepen, den commandant der Binnenlandsche Strijdkrachten en den commandant der Duitsche troepen te Amsterdam, waarbij bepaald werd, dat de Duitschers zich vannacht op vijf punten in de stad zouden con- centreeren. Vanochtend zijn daarop de Cana- deesche voorhoeden de stad binnen gerukt. De motorrijwielen, lichte en zware legerauto's en lichte tanks wer den in een oogenblik door opgetogen jongelui besprongen en elk bezet en letterlijk behangen met juichende en vlaggen zwaaiende jongens en meisjes reden zij langs hagen van wuivende en juichende mensclien naar de bin nenstad. Verschillende wagens waren met tulpen en seringen versierd. De Canadeezen zouden zich eerst plaatselijk oriënteeren om dan met de voorhoeden de bewaking van de op vijf punten geconcentreerde Duitsche gevangenen op zich te nemen. De Canadeesche hoofdmacht wordt pas Woensdagmorgen verwacht. In ver band daarmede Is de plechtigheid op den Dam tot Woensdagmiddag ver schoven. Canadeezen te Haarlem Onder groot enthousiasme van een duizendkoppige menigte arriveerden reeds Maandagmiddag op de Groote Markt enkele auto's met Canadeezen. Deze voorposten verdwenen echter weer om Dinsdagmorgen om acht uur terug te komen voor het met bloemen versierde stadhuis met sigaretten. Door de geheele stad verrezen welkomstborden en spandoeken, waarop de Canadeezen in hun eigen faal welkom werden ge- heeten. Er waren zeer o'igineele bij. Zoo lazen wij op de Nieuwe Gracht „Three cheers for the sturdy old Canadian hun-eaters".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1