Proclamatie van het voorloopig bewind PROCLAMATIE TELEGRAMMEN Ratificatie der capitulatie-oorkonden De jeugd naar den Dam Zondagmiddag om 12 uur, nadat de vlag op het stadhuis te 's-Gra- venhage was geheschen, heeft de voorzitter van het College van Ver trouwensmannen, jhr. Bosch Rid der van Rosenthal, de volgende proclamatie voorgelezen van de pui van het stadhuis. NEDERLAND HERWINT ZIJN VRIJHEID De tyrannie, die ons het hart doorwondde, is verdreven. Onze Koningin kan het bewind te midden van Haar vrije volk uitoefenen. Vreemde smetten worden uitgewischt. Recht en wet treden weder in de plaats van wille keur en geweld. Door de Regeersn? geroepen hare vertrou wensmannen te zijn tijdens de overgangsdagen, waarin het regelmatig bestuur ontbreekt, wen- dea wij ons ingevolge bijzondere opdracht tot U, Nederlanders. Gevoelens van ontroering, van innig geluk en van diepe blijdschap over de beëindiging van de bezetting, die zooveel kommer en on herstelbaar leed bracht, vervullen ons allen. Millioenen brengen God ootmoedig dank voor de bevrijding en voor de kracht, die Hij aan Vorstin en volk schonk om steeds zwaarder treffende smarten te doorstaan en het hart in tegenspoed standvastig te doen blijven. E)ankbaar ztin wij jegens het Koninklijk Huis, dat ook in den vreemde met woord en daad aan land en volk verknocht bleef. Wij achten ons gelukkig, dat indertijd wijs beleid en offerzin, met trotseering van persoonlijke gevaren en van de mogelijkheden van ver keerde uitlegging, het zoo vruchtbaar en juist gebleken besluit deden nemen het bewind over de verschillende gebiedsdeelen 'van het Koninkrijk te voeren van het land der balling schap en gastvrijheid uit. Onze gedachten gaan naar de mannen van leger, vloot en luchtmacht, die in de ramp spoedige Meidagen van 1940 en later, met die van de koopvaardij, in het belang en tot heil van het vaderland hun offer brachten, en naar allen, die nog dagelijks hun leven in de waag schaal stellen. Met dankbaarheid en trots gedenken wij, hoe ons volk onder aanvoering van zijn leidslieden uit kerkelijke en wereldlijke kringen zich vijf jaar lang tot het uiterste verzet heeft tegen een stelsel, dat gericht was op de vernietigmg van de christelijke beschaving, van eeuwen oude tradities en van de nationale eer. In het bijzonder denken wij aan de tallooze heldhaftige ondergrondsche strijders, die zich een gevaarloos bestaan ontzegden, in verbeten kamp met stoffelijke en geestelijke wapenen de kracht van den vijand ondermijnden en door hun werk en voorbeeld onze volkskracht sterkten. Velen hunner, wier nagedachtenis in eere zal worden gehouden, lieten hun leven in gevangenissen en concentratiekampen ea voor de pelotons van den niets ontzienden onderdrukker. Wij mogen ook hen niet vergeten, die tegen hun wil als slaven naar den vreemde gevoerd, daar öf den dood hebben gevonden öf nog in handen van beulen en geweldenaars een schier ondraaglijk bestaan leiden. Al deze offers zijn niet tevergeefs gebracht. Onze nationale zelfstandigheid is herwonnen en een nieuwe t ekomst ligt voor ons ooen. Het vaderland, dat wij in de jaren der be proeving nog meer hebben liefgekregen, biedt ons weer vrijheid en vrede, orde en rust, rechtszekerheid en een menschwaardig bestaan. Alle krachten zullen worden ingespannen om zoo spoedig mogelijk te voordien in de allerdringendste behoeften van de bevolking en een einde te maken aan de stoffelijke ont beringen, waaronder helaas zr ovelen hebben moeten lijden. Ondanks de groote en talrijke moeilijkheden waarmede wij te kampen hebben, zal dejarbeid tot herstel met kracht en voortvarendheid worden aangevat om zoo veel en zoo snel mogelijk de sporen te doen verdwijnen, welke het duivelsche vernietigingswerk allerwege achterliet. Thans is het de plicht van ons volk zich de herkregen vrijheid waard te toonen. In eens gezindheid met onze bondgenooten, wier offers en wapenfeiten ons met erkentelijkheid en be wondering vervullen, zal de strijd tot een goed einde moeten worden gebracht. Op ons rust de plicht met alle kracht mede te werken aan de bevrijding van Indonesië, dat in handenis van een vijand, niet minder wreed dan de bezetter van Nederland zich toonde. Van ieder wordt verwacht, dat hij zich stipt zal houden aan de bevelen der Regeering en aan die van het Geallieerd Opperbevel. Met den meesten aandrang sporen wij allen aan tot een ordelijke houding en tot het na laten van daden van eigenrichting, welke in strijd zijn met ons rechtsbesef, onze tradities en democratische opvattingen. Wij vertrouwen, dat men zirh in de begrij pelijke vreugde over de herkregen vrijheid waardig zal gedragen en zonder dwang die orde en tucht in acht zal nemen, welke pas send zijn bij den ernst van den tijd, dien wij beleven. Zooals ons volk sterk was in de verdrukking, zoo getuige het van kracht en zelf beheersching bij de bevrijding. De nieuwe tijd, die ons wacht, vinde een volk, dat, gestaald door het leed en gegroeid in saamhoorigheid, met opgeheven hoofd, al is het in een gebrandschat land. gereed staat voor de taak, waartoe het geroepen it. Leve de Koningin, leve het Vaderland! Op den dag der bevrijding. De Vertrouwensmannen der Regeering Aan Hare Majesteit de Koningin Op dit historisch uur bieden Vertrou wensmannen der Regeering, zich tot tolk makend van de gevoelens van het geheele Nederlandsche volk, Uwe Majesteit hunne gelukwenschen aan met Uw terugkeer in het bevrijde Vaderland en getuigen zij jegens Uwe Majesteit van hun groote dank baarheid voor de bezielende leiding, die Zij gedurende vijf jaren van grenzenlooze onderdrukking aan het verzet tegen den vijand heeft willen geven. Aan H. K. H. Prinses Juliana Op dit historisch uur bieden Vertrou wensmannen der Regeering, zich tot tolk makende van de gevoelens van het geheele Nederlandsche volk, Uwe Koninklijke Hoogheid hunne gelukwenschen aan met de bevrijding van het Vaderland. Aan Z.K.H. Prins Bernhard Met groote waardeering voor Uw krachtig en onvermoeid strijden voor de bevrijding van ons land bieden Vertrouwensmannen, zich tot tolk makende van de gevoelens van het geheele Nederlandsche volk, U en den onder Uwe bevelen staanden strijd krachten hunne gelukwenschen met de herwonnen vrijheid aan. Aan Minister-president Gerbrandy Vertrouwensmannen ontvingen bericht van definitieve aanvaarding van capitulatie. De bevrijding is daardoor een feit. Ver trouwensmannen hebben proclamatie uit gevaardigd. Vervuld van groote blijdschap bieden zij Regeering hun gelukwenschen aan, met erkentelijkheid gedenkend hetgeen zij onder beproefde leiding van minister president gedurende den bezettingstijd ter- wille van het vaderland heeft gedaan. Zondagmiddag om 5 uur zijn in de Land- bouwhoogeschool te Wageningen de capitu latie-oorkonden geratificeerd. Om half vijf arriveerde de Duitsche bevelhebber, generaal Blaskovitz, met eenige officieren. Van gealli eerde zijde waren generaal Foulkes en Prins Bernhard met hun staven aanwezig. Om half zeven kwam generaal Foulkes opgewekt uit het gebouw, gevolgd door generaal Blaskowitz, die zeer termergeslagen was. Generaal Blaskowitz heeft bij het uitwisse len der ratificatie-oorkonden gewezen op de nog 5 6C00 man sterke S.S.-troepen. doch generaal Foulkes heeft geantwoord, dat de Duitsche troepen de S.S. zelf moeten ontwapenen. De regulaire Duitsche troepen zullen daartoe eenige wapenen mogen behouden. De Duit- schers tullen zich in groepen moeten concen- treeren en via den Afsluitdijk naar het door De Amsterdamsche Jeugd Actie, welke alle organisaties op jeugdgebied in Amsterdam om vat. roept de jeugdorganisaties op tot een groote bijeenkomst. Vrijdagmiddag op den Dam. De jeugd zal optrekken in vier groepen en wel een Katholieke, Christelijke en Alge- meene groep en de A.J.C. en aanverwante groepen. E)e Katholieke jeugd trekt vanuit de parochies in uniformen, met vaandels en vlag gen en met slaande ttom naar de De Ruyterkade Hier wordt de stoet geformeerd, die naar den Dam gaat, De Dam Z&1 dezen middag geheel zijn vrij gemaakt voor de jeugd. Tijdens het opstellen der stoepen spelen de klokken van den Paleis- toren en wordt gezamenlijk gezongen. Ora 2.15 spreekt Burgemeester de Boer de Amsterdam sche jeugd toe. Verder voeren het woord de heer H. Barentsz, directeur van „Ons Huis", Ad. van Moock, van de A.J.C. met een oproep tot de jeugd en tot slot Aalmoezeniet J. van Dael. Declamatie, o.a. van een speciaal hiervoor geschreven gedicht van Anton van Duinkerken zal de sprekers afwisselen. Na afloop houden de vier groepen in eigen kring dankdiensten of herdenkingsbijeenkom sten. De Katholieken gaan naar de St. Willi- brordus buiten de Veste, die tevoren door de jeugd van alle parochies op grootsche wijze met bloemen wordt versierd. Mgr. dr. G. C. van Noort celebreert een pontificaal lof met assis tentie van de distictsmoderatoren Pastoor P. J. Aarts en Rector J. van Dael. De theologan ten van de stad verleenen de verdere assisten- ties en vormen de schola, Rector H. Drost houdt de predicatie. Gebeden wordt verder voor de gevallenen uit eigen kring en voor de behouden thuiskomst van hen, die nog in het buitenland verblijven. Engeland bezette deel van Duitschland worden overgebracht. De voorbereidingen voor de eapitulatie waren overigens al eenige weken geleden ge troffen. Dr. Seyss-Inquart trachtte contact te krijgen met de N. B. S., maar deze wilde alleen onderhandelen met de Duitsche weer macht zelf. Zelfs had de commandant van den Duitschen Sicherheitsdienst aan den commandant der N. B. S. een conferentie aan geboden, waarbij deze laatste gemaskerd en gewapend had mogen verschijnen, terwijl de Duitschers ongewapend zouden zijn. Maar de commandant der N. B. S. is daar toch maar niet op in gegaan. Levensbijzonderheden der Vertrouwensmannen Ofschoon de meeste van de Vertrouwens mannen uit den aard der zaak benoemd zijn wegens hun illegale werkzaamheid tijdens den oorlog, waarover nog niet kan worden uitge weid, vermelden wij thans de openbare func ties, welke zij ooit hebben bekleed: Jhr. Mr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, voordien burgemeester van 's Gra- venhage en Groningen. Prof. Mr. R. P. Cleveringa, hoogleeraar te Leiden (heeft destijds de bekende rede gehouden, welke aanleiding was tot sluiting van de Leidsche Universiteit en hem voor geruimen -tüd in de gevangenis bracht). Mr. J. Cramer, directeur van de Vereeniging voor den opbouw van Drenthe. W. Drees, sociaal-democratisch lid van de Tweede Kamer an wethouder van 'aGravenhage. T. v. d. Gaag, verbonden als geoloog aan de Koninklijke Petroleum Maatschappij in Ned. Indië en Venezuela. I. Neher, hoofdambtenaar P.T.T. Den Haag. Prof. Mr. J. Oranje, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck. commissars van de Koningin in de provincie Limburg. Mag. Dr. J. G. Stokman O.F.M., directeur der ontwikkelings^entrale van het R.K. Werk liedenverbond. Zij die vielen Op de plek aan de Weteringschans, waar twee maanden geleden de «choten knalden, die een twin tigtal uit z.g. „vergelding" ter dood veroordeelden uit het Huis van Bewaring velden, heeft de burgerij van Amsterdam de laatste zes dagen schier onafgebroken gedefileerd. Reeds Zaterdagmorgen h-id de verzetsbeweging er voor gezorgd, dat op deze plaats een eenvoudig mo nument een marmeren kruis werd geplaatst, w*"rboven de Amsterdamsche vlag halfstok wapperde. Spontaan bewees de Am terdamsche burgerij aan de hier gevallenen voor de vrijheid haar hulde en wee moedige dankbaarheid door de plek waar het bloed van de slachtoffers der Duhsche terreur had gevloeid te bedelven onder bloemen. Iede'e dag wordt een nieuwe bloemencchat rond het kruis neergelegd. Zondag trokken de menschen in een onafgebroken stoet urenlang langs het monument en ook de yol- gende dagen heeft dit eerbiedig huldebetoon voort geduurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2