Manifest aan werkge UrgeEïieprcgram vastgesteld Ook in dorpen en polders vers en werknemers Zuivering Amsterdamsche Politie TE VOET TERUG Niet reizen of trekken Van oliicieele zijde wordt er op gewezen, dat reizen oi trekken ver boden is. Men dient in zijn huidige woonplaats te blijven. De gezamenlijke werkgevers- en werk- nemerscentralen hebben een manifest uit gevaardigd, waarin o.m. wordt gezegd: Gedurende de bezettisgs jaren is regelmatig overleg gepleegd tusscben vertegenwoordigers van werkgevers- en verknemerscentraleo, die formeel werdm opgehe ven, d»ch i& het geheim hun arbeid hebben voortge zet. In dit ©verleg werd volledige overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke organisatie van den arbeid. De principieele grondslagen daarvan wer den neergelegd in een STICHTING VAN DEN ARBEID, tot bevordering van dea socialen vrede, orde en rechtvaardigheid. Er van uitgaande, dat medezeggenschap van de ar beiders in het beheer van de onderneming niet gevraagd wordt, werd eenheid van inzicht verkregen over de wenschelïjkheid van een ruime vertegenwoordiging van de arbeidersvakbeweging in het hoogste economische college, dat der Regee inn ter zijde zal staan; ''aar- naast over de noodzakelijkheid, dat op dit terrein ook een a-ntal lagere publiekrelijke organen moet wor den gesticht. Voorts hebben zij l-et volgende urgentieprogram aan de regeering toegezonden; 1. Van Regeeringswege worden, in overleg met het georganiseerde bedrijfsleven, onverwijld maatregelen getroffen, dat: a. de werknemers, die in het buit nknd gedwongen werken, b. de krijgsgevangenen, c. cle door den vijaod als gijzelaar geïnterneerden of om andere redenen doT den bezetter van hun vrijheden beroofde personen, d. de onderduikers, in bun oude functies te werk worden gesteld. Als dit om bijzondere redenen niet aanstonds mogelijk is, geldt voor hen eeo wacht geldregeling, die onverwijld van overheidswege wordt ingesteld of bevorderd. Tevens wordt voor hen. die voor dien tijd werkloos waren, een financieele regeling getroffen. 2. Onmiddellijke rehabilitatie en herstel in oude functie onder continueering van rechten van allen zoowl in overheids- als in particulieren dienst, die tijdens de bezetting door peliricke terreur, dan wel omdat zij weigerden onvaderladsche handelingen te verrichten, werden ontslagen ot genoodzaakt werden ontslag te nemen, resp. werden gedegradeerl. 3. Handhaving van het ontslag verbod, uitzonderingen toe te staan door de ovefheid, met behulp van orga nen uit kringen van werkgevers en werknemers, 4. Weder-inroering van normale werk- en rusttijden. 5. Krachtige bevordering van de werkgelegenheid door het treffen van maatregelen tot onmiddellijken wederopbouw van de verwoeste gebied*n, uitvoering van openbare en cultuur-technische werken, bouw van goede en ruime arbeiderswoningen en van middenstands- woningen en andere utiliteitsgebouwen. 6. Verhoogiog van de rantsoenen van de voornaam ste levensbenoodigdheden, in het bijzonder van 'voe ding, schoeisel, dekking en kleeding. Krachtige bestrij ding van den zwarten handel. 7. Prijszetting door dc Overheid. Loonregeling onder toezicht van de Overheid. Herziening v«n loonen en prijzen ter verbetering van het levenspeil. Handhaving van de beschermende maatregelen,welke voor huurders van woningen zijn getroffen. 8. Directe verbetering van de uitkeringen aan ouden van dagen. 9. Krachtige bevordering van de volksgezondheid, De dorpen zijn bij het betoonen van hun vreugde over de bevrijding bij de steden niet achter gebleven. Zoodra Vrijdagavond het bericht over de capitulatie was gekomen, trokken de menschen uit velen had den er hun bed voor verlaten, wat aan de kleeding duidelijk te bespeuren was om hun vreugde luid ruchtig te demonstreeren. Er werden nachtelijke op tochten gehouden en *uren ontstoken. Op vele plaat sen heeft de nachtelijke stilte van Vrijdag op Zaterdag maar enkele vroege ochtenduren geduurd. En toen bij het aanbreken van den dageraad de vreugdevuren doofden, gingen zolderramen van huizen en boerde rijen open om de vlaggen uit te steken en weiden de gevels versierd met oranje-wimpels en bloemen. Ook op het platteland bleek men voldoende Engelsch te kennen, om op schilden en spandoeken de bevrij ders welkom te heeten Op de wegen, langs welke het bevrijdingsleger mogelijk zou kunnen binnentrekken, werden in groote letters gelukwenschen en dankbetui gingen geschilderd. Op den grooten weg tusscben Amsterdam en Haarlem zullen de Canadeezen, die langs trokken, niet geweten hebben, wat zij het eerst moesten doende blijdschaps-uitingen lezen, die op den weg waren geschilderd of de jubelende grotten beantwoorden van de duizenden, die langs den be»m uren en uren op hen hadden staan wach'en. In Half weg was een eerepoort opgericht en regende het op auto's, tanks en motorrijders al bedolven onder bloe men van de Amsterdamsche burgerij nog eens handenvol bloemen. De Hollanders zwaaiden met Engehche en Amerikaansche vlaggetjes, de bruin ge brande soldaten groetten terug met de Hollandsche driekleur en oranje. Geen dorp of gehucht, zelfs geen afgelegen boerderu in een polder, is het niet aan te zien, dat Nederland weer vrij is. in het bijzonder door de bearijding van de tuberculose. 10. Het treffen van financieele voorzieningen voor oorlogsinvaliden waaronder ook begrepen die Neder landers, die slachtoffer werden van bombardementen, zoowel hier als in het buitenland. Het voor zoover noodig boven en behalvereeds bestaande wettelijke voorschriften voorzien inde behoeften van zeevaren den, die in den oorion ter beschikking stonden en staan der geallieerden en gedurende dezen tijd geheel of gedeeltelijk invalide zijn geworden, zoowel ia die van hun nagelaten betrekkingen. Het program was onderteekend door Mr. D. U Stikker, Ir. W. H, van Leeuwen, Ir. M. H. Damme. Mr. B. C. Slotemaker, Ir. F. H. E. Guljé, Dr. L. G. Kortenhorst, H. Diemer, D. Swagerman, Mr. F. J. H. Bachg, Mr. J. van Andel, H. D. Louwcs, A. N. Fles. kens, Chr. van den Heuvel, E. Kupers, A. C. de Bruijn- A. Stapelkamp, Dr. Ir. A. H. W. Hacke. Het nieuwe gemeentebestuur van Amsterdam Naar wij vernemen is het vocrloopige college v*n Burgemeester en Wethouders te Amsterdam als volgt samengesteld Burg< meeseer, met den titel van regeeringscommis- saris, de heer F. de Boer; wethouders de heeren: mr F. van Wijck, Sociale Zaken, B. Franke, Arbeids zaken en Levensmiddelen, J. Bommer, Publieke Werken en Volkshuisvesting, mr. W. Schokking, Volksgezond heid, Prakke, Financiën en Bedrijven, mr. de Roos, Onderwijs. De afdeeliog haveninrichtingen zal tot het depaitemeot van den burgemeester behooren. De regeerings-gemachtigde voor Amsterdam, burge meester F. de Boer, heeft bepaald, dat met ingang van Dinsdag als gemeente-secretaris wederom zal optreden mr. S. J. van Lier, die in 1940 door de Duitschers onts'agen is. De heer H. Versteeg heeft zijn functie als hoofd commissaris van de Amsterdamsche Politie hervat. Ook commissaris K. Broekhof is weer als waarnemend hoofdcommissaris in functie getreden. Naar de heer H. Versteeg ons mededeelde is de hoofdstedelijke politie, die in de beste relatie samen werkt met de N.B S. onder supervisie van het militair gezag, terstond begonnen met de zuivering van de eigen gelederen van landverraderiijke elemen'en. De N.S.B.- hoofdcommissaris „oveiste" van H»lten en het hoofd van de oraepolitie „majoor" v. d. Ploeg zijn gearres teerd en door den Inlichtingendienst inzake politieke misdrijven in het Huis van Bewaring ingesloten. Ook heefc men te nakken gekregen den beruchten Rauter-spion, die zich vreeselijk bij de Jodenvervol ging heeft geweerd, majoor Dahmen von Buchholtz. Andere elementen in het corps, die geen N.S.B.-er waren, doch in verschillende opzichten wel verwerpe lijk gehandeld hebben zijn onmiddellijk uit den dienst geschorst. Het zijn in totaal reeds een 250 man op een totale sterkte van het politiecorps van plm. 2400 man. Onder deze geschorsten bevindt zich o.m. commis saris C. Bakker, die onder de N.S.B.-ers als waar nemend hoofdcommissaris optrad. Het Politiebataillon van de Tulpkazerne is naar alle kanten uiteen gestoven. Een-en-veert?g leden zijn in de Tulpkazerne gearresteerd. De overigen zullen binnenkort wel in de val loopen. Het Amsterdamsche Politiecorps is verdeeld in drie groote hoofdafdeelingeo, t. w.de Ordepolitie onder commissaris Broekhof, de Recherche onder commis saris Voordewind, geassisteerd door commissaris Posthuma en de Bestuursdienst onder commissaris Mouwen. 120G0 N.S.B.-arrestaties in Amsterdam verwacht Naar wij vernemen 'S in Amsterdam de arrestatie van 12.000 N.S.B.-ers te verwachten. De arrestaties worden verricht door de N.B.S., die de Nederlsnd«che militaire macht heeft. Commi^aris Posthuma is haar als hoofd der Amsterdamsche recherche toegevoegd. De arrestaties zullen worden uitgevoerd in nauw over leg met het Enselscbe militaire commando. „Wat wij hebben meegemaakt gaat alles te boven" In het American-hotel hadden wij een onderhoud met Robert Donat, den bij clandestiene radio-luiste raars zeer bekenden oorlogsverslaggever van de B.B.Q De ontvangst, die wij bier in Amsterdam gehad hebben, verzekerde hij ons, he^ft die van Parijs aan geestdrift overtroffen. Men had ons gezegd, dat de Nederlanders een laco niek volk waren, juist zooals wij. Schotten. Maar wat wij hebben meegemaakt gaat alles te boven. Voedsel voor Haarlem Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zullen de winkeliers in Haarlem de volgende goederen verstrekken: Op bon A 492 400 gram brood, 100 gram boter, 50 gram chocolade, op bon B 492 100 gram boter en 100 gram chocolade, v®or 1 t.m. 5 pers. wordt 50 gr. thee ver strekt. voor 6—10 pers. 100 gram. Bijeenkomst Trwman-Churchill-Stal in verwacht NEW-YORK, 8 Mei (Reuter) Indiplomatieke krin gen te San Francisco verwacht men een ontmoeting tusschen Truman, Churchill en Stalin. Naar Associated Press meldt is men van meening, dat alleen een bij eenkomst van de Groote Drie waarschijnlijk in Europa verscheidene dringende problemen, ontstaan door de nederlaag van Duitschland, zal kunnen oplossen. De bevrijding van Koning Leopold Berichten van het zevende Amerikaansche leger maken er melding van, dat Koning Leopold en zijn vrouw door dit leger zijn bevrijd nabij Strobel, ten Oosten van Salzburg. De vier kinderen waren bij hen. De Duitschers zullen, nadat zij ontwapend ziin op de daarvoor aan gewezen plaatsen, waar zij zich moeten concentreeren, te voet via den afsluit dijk naar hun land teruggezonden worden. Brigade Prinses Irene in Den Haag Dinsdagavond zijn de eerste bezettingstroepen in Den Haag aangekomen. Tot groote verrassing van het publiek was het de Brigade Prinses Irene, die haar triomfantelijken intocht deed. De tocht door de stad werd een ware zegetocht. Toespraak van burgemeester Reinalda te Haarlem Naar wij vernemen is tot regeeringsgemachtigde, wnd. burgemeester van Haarlem benoemd de heer M. A. Reinsld*, in 1940 wethouder van deze gemeente. Hij is als zoodanig afgezet, omdat hij geweigerd had als oudste wethouder S. A. Plekker de ambtsketen om te hangen. Toen de eerste Canadeesche gemotoriseerde troepen door duizenden stadgenooten op de Groote Markt begroet waren en de postharmonie eenige vreolijke liederen had gespeeld, richtte burgemeester Reinalda zich vanaf het bordes van het stadhuis tot de burgerij. Hij herdacht de duizenden, die gevallen zijn om dezen vrijheidsdag mogelijk te make*, waarna een minuut stilte in acht genomen werd. Spr. ontvouwde kort de diepere beteekenis der vrij heid en bracht hulde aan onze Landsvrouwe, die 5 jaar op sublieme wijze in haar ballingschap het Va derland staande heeft gehouden. Vervolgens las de burgemeester de proclamatie van H.M. de Koningin voor, waarna het Wilhelmus spon taan over de feestelijk versierde Markt klook. Stichting Volksherstel De Nederlandsche Regeering heeft opgericht de Stichting Volksherstel, welke de bezittingen van Win terhulp en Volksdienst overneemt. Behoud van deze bezittingen is dus een nationaal belang. Als regeerings- commissaris treedt op mr. E. E. Menten. IN HET KORT In een uitzending van de B.B.C. te Londen in het Nederlandsch werd bekendgemaakt, dat de geallieerde troepen 500 Nederlanders in het beruchte concentratie kamp Dachau bij Miinchen hebben bevrijd. Tot commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland is benoemd Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, tot 1941 burgemeester van Haarlem. Het burgerlijk gezag in de provincie Noord-Holland wordt uitgevoerd door kolonel Short, commander Civil affairs; het militair gezag|door overste Schuurman. Voor Amsterdam treedtals commissaris op de Nederlander, overste Loohuizen. Naar wij vernemen, zal Dr. Ir. M. H. Damme weder optreden als directeur-generaal van het Staatsbedrijf der P.T.T. In Den Haag heeft burgemeester mr. S. J. R. de Monchy Maandag zijn werkzaamheden weer hervat. De burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, heeft zijn am'ot weer aanvaard. De heer J. Be- rendse, hoofd der politie te Heemstede, die door de N.S.B. „weg gepromoveerd" werd naar Amsterdam, beeft zijn werk weer hervat en het politiecorps ge zuiverd. Jbr. mr. C. J. A. den Tex is gehuldigd als burge meester van Bloemendaal. Tot wnd.-turgemeeïter van Hilversum is benoemd de heer B. H. Bakker, voor den oorlog wethouder der gemeente. De heer H. C. Veldhuis, die sinds jaren een voor aanstaande plaats inneemt in het manufacturenbedrijf, wordt 12 Mei 70 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2