Jeugd-Vredesbijeenkomst op den Dam VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 12 MEI 1945 BUR. VOOR REDAC1IE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTR. 5 - TEL. 21543 en 21544 De gezamenlijke Amsterdamsche jeugdorganisaties hebben Vrijdag op den Dam een grootsche vredesbijeenkomst belegd. Delegaties van alle jeugdvereenigingen, die zich de laatste vijf jaar niet meer in het openbaar hebben mogen vertoonen zagen wij hedenmorgen en -middag plotseling met vaandels en banieren weer op straat verschijnen. In lange fleurige stoeten trok de Amsterdamsche jeugd onder de muziek van vele muziekcorpsen door de stad naar den Dam, die geheel voor de deelnemers en deelneemsters aan dit feest was gereserveerd. De positie der arbeiders „Zuid helpt Noord" Exit Euterpestraat Al le straatnamen, die de Duit- schers door andere vervangen had den, zullen ztnder plichtplegingen hersteld worden. Alleen de Euter pestraat, die een te ongunstigen klank heeft gekregen bij de Am sterdammers zal met eenige plech tigheid definitief herdoopt worden naar den naam van Gerrit v. d. Veen, een der belangrijkste onder- grondsche strijders, die zich voor hij geëxecuteerd werd, onschatbare verdiensten, vooral met het verval- schen van persoonsbewijzen, heeft verworven. 2 L melk of karnemelk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In afwachting van de weldra te verschijnen voor schriften deelt de Secretaris-Generaal van het Depar tement van Sociale Zaken reeds thans het volgende mede met betrekking tot de positie van de arbeiders le. ontslag van arbeiders mag in het algemeen alleen geschieden met ver gunning van een openbare instantie; 2e. ondergedokenen, repatrieeren- den en daarmedegelijk te stellen groepen, die tijdens de bezetting een zekeren tijd bij hun laatsten werkge ver hier te lande hebben gewerkt (in het algemeen 90 dagen of langer), moeten door dien werkgever worden teruggenomen 3e. wijziging van de regelen omtrent arbeidsvoorwaarden, met name van loon- en arbeidsduur, mag alleen ge schieden met vergunning van een openbare instantie. De bepalingen van 1 en 2 gelden niet voor arbeiders, die hebben be hoord tot de N.S.B. en dergelijke. 4e. arbeiders, c ie geen werkgever hebben en hulp behoeven, kunnen zich wenden tot het gemeentebestuur, dat hun een wekelijksche uitkeering ten la- te van het Rijk kan doen tot een bedrag als tot nog toe voor de werklooze arbeiders gold. Vern oede- lijk zullen zeer binnenkort als de toestand in de reeds eerder bevrijde deelen des lands kan worden over zien hiervoor andere regelen worden gesteld. Arbeiders, die hebben behoord tot de N.S,B. e.d. en hun gezinnen, kun- Op het oogenblik worden in de haven van Rotterdam per dag 20 a 30.000 ton levensmiddelen- en steenkolen aangevoerd. Het is te verwachten, dat dit ongeveer drie maanden zal aanhouden. In af wachting van het vervoer door het binnenland is de steenkolenpositie der hoofdstad uiterst moeilijk. Er kan slechts stroom geleverd wor den voor de watervoorziening, de bemaling en in heel beperkte mate voor de telefoon. nen alleen door Armenzorg worden geholpen. Laten de arbeiders, die voor een der bovenstaande maatregelen in aanmer king komen, zich dus onverwijld wen den tot hun werkgever of het gemeen tebestuur. Pakketten komen binnenkort Binnenkort zal een be*in worden ge maakt met de uitvoering van de actie »Zuid helpt Noord», waarvan het nieuws omtrent de voorbereiding reeds lang tijdens de Duitsche overheersching naar het Noorden was doorgelekt. Slechts twee maanden na de bevrijding is men in Brabant begonnen met het inzamelen van levensmiddelen en vier maanden later was er 300 ton bijeen in Den Bosch. Het is bii elkaar gekomen van stukjes spek van de boeren, van graan en er zijn ook duizenden blikken corned beaf, welke i tarste hun herkomst niet vinden in Brabant, doch die van de geal!iëerde soldaten komen. Soldaten, die ingekwartierd waren bij burgers brachten ze mee e-» gaven ze aan hun gastheeren, maar die hebben ze weer gespaasd en ze bijgedragen voor de actie „Zuid helpt Noord". De bevolking heeft aan de postkantoren 100.000 Roode Kruis etiquetten kunnen koopen, voor elk waar van het Roode Kruis een .pakket heeft gemaakt van 3 kg. In een etmaaal waren die etiketten schoon uit verkocht. De pakkeren liggen gereed in Breda voor het eerst thans bevrijde gedeelte van Zeeland en Zuid- Holland en in d^n Bosch voor Utrecht en Noord- Holland en de andere provincies. Binnenkort zal de expeditie beginnen en dan zal men er nog meer van hooren. Vestigings- en verhuisverbod De Gemachtigde voor het Ministerie van Binnenl. Zaken heeft bepaald: 1. Het is verboden zich in een gemeente te vestigen of binnen een gemeente te verhuizen zonder in het bezit te zijn van een door of vanwege den directeur van het gewestelijk evacuatiebureau, binnen welks ge bied de gemeente is gelegen, verleende schriftelijke vergunning. De directeur pleegt, alvorens een vergun ning te verleenen, zooveel mogelijk overleg met den burgemeester. Het verbod geldt niet voor a. personen, die uit vrees voor den bezetter ten tijde van de bevriiding waren ondergedoken of hier te lande op dat tijdstip op middelijken of onmiddeïlijken la-t van den vijand in concentratiekampen of gevangenis sen waren ingesloten en in him vroeg-r of een ander gezin intrek nemen; b. personen, die van het buitenland uit in Neder land in hun vroeger of een ander gezin intrek nemen, met uitzondering van de Nederlanders en Nederland- sche onderdanen, die reeds vóór 10 Mei 1940 in het buitenland waren gevestigd, en onverminderd het bij of krachtens de wet bepaalde omtrent de toelating en uitzetting van vreemdelingen en het toezicht op hier re lande vertoevende vreemdelingen. Naar wij vernemen geeft de bon A 01 tot 26 Mei recht op het koopen van 2 liter melk of karnemelk. Naar de zender „Herrijzend Nederland" meldt, maakt de verdeeling van de 8 millioen KG. door geallieerde vliegtuigen afgeworpen voedsel, vorderingen. Kinderen en minvermogenden ontvangen etn dubbel rantsoen chocolade en kinderen beneden 14 jaar 100 gram rijst en 250 gram havermout. 300.000 rantsoenen zijn onder ziekenhuizen enz. verdeeld Krans van Koningin Wilhelmina Ter gelegenheid van de herdenking van her uitbreken van den oorlog, vijf jaar geleden, heeft Donderdag middag de kapitein-vlieger E. Hazelhoff Roelfsema, Ridder Militaire Willemsorde, adjudant van H.M. de Koningin, in opdracht van Hare Majesteit een krana gelegd op de plek in het Wetering plantsoen, waar zuovclen door de Duitschers zijn gefusilleerd. Deze kranslegging is bedoeld als een hul Je aan de nage dachtenis van allen, die in Amsterdam niet alleen in het Weterinep'antsoen, maar ook elders in de hoofd stad zijn gefusilleerd. IN HET KORT Churchill zal Zondagavond 9 uur een rede houden. Mo'ot^f is 9 Mei uit San Francisco naar Moskou vertrokken. De Duitsche Rijkscommissaris voor Noorwegen, Terboven en de chef der Duitsche politie, Rediess hebben zelfmoord gepleegd. Naar burgemeester F. de Boer ons mededeelde is ook op het Stadhuis en bij de gemeentelijke diensten en bedrijven te Amsterdöm de zuivering van het aroE>- tenaren- en werkliedencorps kiachtig ter hand geno men. N.S.B.-ers zijn om te beginnen uit wandelen gestuurd in afwachting van nadere maatregelen. De wethouderssalarissen d nnJer het vorige regime verhoogd waren tot f 10.000 zijn t«» «opgebracht op het oude peil van f 7500. Mr: A. de Poos. wethouder van Onderwijs te Am sterdam. heeft than* ook het beheer van de portefeuille van Kunstzaken op zich genomen. Tot p'aatsvervangende burgemeesters te Amsterdam zijn bmoemd de he eren B. Franke en A. Prakken. De aanvoeren van het Zweedsche Roode Kruis en van d- „lucbtpakketten" hebben het mogelijk gemaakt, dat de G.G.D. in Amsterdam reeds 9Ó00 maagpatiënten en 15160 lijders aan honger-oedeetn vaa extra rant soenen heeft kunnen voorzien. Reuters soeciale correspondent meldt, dat het herstel van de in de haven van Rotterdam aangerichte schade wel 50.000.000 pond Sterling zal ko«ten. De Britsche regeering beeft besloten de Duitsche krijgsgevangenen te gebruiken voor den aanleg van wegen en zoo noodig voor het opruimen van gebom bardeerde terreinen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1