De strijd tegen den zwarten handel VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 17 MEI 1945 BUR. VOOR REDAC1IE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTR. 5 - TEL. 21543 en 21544 Ruilwinkels worden gesloten Schrijfmachines gevraagd Voldoende aardappelen tot volgenden oogst 3000 heerencostuums per week Kabinet Gerbrandy afgetreden DE TAAL is gansch een volk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Commissariaat Noodvoorziening van het Mili tair Gezag te Haarlem, dat speciaal belast is met de voedselvoorziening, zal drastische maatregelen nemen tegen de wantoestanden, die er ge .urende vele ma n- den geheerscht hebben. In samenwerking met de politie en de CCD zal er vanaf heden een zeer scherpe controle gehouden worden Op den verkoop van levensmiddelen. De ruilwinkels, die door hun onvaderlandsche prak tijken in hooge mate de jntstemmmg van de Fneel- sche autoriteiten hebben gewekt, zullen onmiddellijk gesloten wordt n. Het zal ook niet meer toegestaan zijn dat er door de BS of andere instanties willekeurig voedsel gevor derd wordt. Dag en nacht wordt er door het commissariaat door gewerkt om de noodige voed. el o »rraden naar Haar lem to brengen en deze na aankomst zoo snel mo gelijk te distr»bueeren. Men wil eveawel bonaanwijzingen, waarop den 'er- sten tijd niets te krijgen is zooals dat vroeger dikwijls gebeurde voorkomen. Eerst wanneer een behoorlijke voorraad aanwezig is, zal tot distributie worden over egaan. Dit houdt echter niet in, dat men nog g*ruimen tijd op levensmiddelen zal mo°ten wachten, want er wordt op de bureau's aar» het Kenaupark met koorts- achtigen ijver gewerkt om zooveel mogelijk aan f voeren. Het Militair Gezag veiwaght dan ook dat iedeteen zijn volle medewerking zal verlenen om tot een snelle en eerlijke d.stributie te komen. In her belang van de geheele volk'gemcenschap is het dus gewenscht dat de zwarte hand 1, in welken vorm ook, zoo krachtig mog- lijk wordt bestreden en uitgeroeid. Alleen op d^ze wijze is te bereiken dat binnen zeer korren tijd een ieder het hem toekomende rantsoen ontvangt. Schoenmakers, die tot hed^n toe levensmiddelen vroegen voordat zij re-parat «e aannamen, en groente handelaren, die alleen tegen abnormaal hooge prijzen groenten verkochten, stelen zich, evenals alle andere woekeraars aan zeer strenge straffen b'owt. Daar het binnenkomende vo'dsel dringend no"»dig Ten behoeve van het Eng'lsch- Civil Affairs Detachment en het N^derlandsche Militaire Gezag zijn een aantal in goed n staat zijnde schrijfma chines noodig. Het MÜ taire Gezag zou er 'oe kunnen overgaan, deze te vorderen Liever echter vermiidt het di'. Het roept daarom vrijwilligers op voor het tijdelijk afstaan van hun schrijfmachine voor deze N°derl mdsche zaak Goede behandeling der machines wordt gega randeerd. Aanbiedingen kunnen gedaan worden aan het Provinciaal Commissariaat Noord-Ho land van het Nederlandsche Militair Gezag, Gebouw Atlanta, Stadhouderskade 6. is voor de bevolking richt het commissariaat Nood voorziening een dringend verzoek tot alle burgers om mede te werken aan een spoedig herstel van de voedsel distributie. Wie zich hieraan onttrekt en zoodoende zijn medebutgers benadeelt, zal met zeer strenge maatregelen van het Militaire Gezag rekening moeten houden. IN HET KORT Wie klachten heeft over de Binnenlandsche Strijd krachten te Haarlem moet ze schriftelijk, m»t naam en adres van den beschuldigde en van de getuigen, duidelijk onderteekend, inzenden bij den pi. con man- dant aan het Nassaupiein. Het plaatselijk commando d*»r B. S. te Haarlem wordt gevormd door de heeren Weybur? (bewakings troepen, P.C.B.T.) en dr. Wamsteker (strijdend ge deelte. P.C.S.G.) Mr P. v. Driel behartigt de zaken van de stichting Ned. Volksherstel, kring Kennemerland-Zuid. Het adviesbureau voor allerlei aangelegenheden is geves tigd in het stadhuis en geopend van 9—12 en 2—5 uur. In perceel Kruisstraat 45 is de commissie voor huisvesting ondergebracht. De eerste straatcollecte heeft f 30.000.— opgebracht. De collecten in de beide Bavo's op Zondag j.l. f8000.—. De volgende week begint de huis aan huis collecte, dan volgt ce goedereninzameling. Jhr. A. van de Poll en de heer H. van Unen zijn weergekeerd als wethouders van Heemstede. Tot adviseerend lid is benoemd de heer Paternostre, plaat selijk commandant van de B.S. Frangois Poncet, gewezen Fransch ambassadeur te Berlijn, is uit een concentratiekamp in Beieren bevrijd en te Parijs teruggekeerd. Prins Xavier van Bourbon Parma en Mgr. Piguet, bisschop van Clermont Ferrand, zijn uit Duitschland. waarheen zij gedeporteerd waren, in Parijs teruggekeerd. Het Amerik«ansche Ministerie van voorlichting geeft in het Zuiden van ons land een veertiendaagsch blad uit „Kijk" geheeten. Het is te verwachten, dat het blad binnenkort ook in h^t Noorden verspreid zal worden. De Duitsche veldmtarschalken von Milch en von Manteuffel zijn gevangen genomen evenals de Duitsche ambassadeur te Budapes:. Sommige Duitsche havens als die te Cuxh ifen, Wil- helmshafen en Lübeck zijn vrijwel onbeschadigd en kunnen terstond gebruikt worden. De kruiser „Admiraal Hipper" is eveneens vrijwel onbeschadigd evenals de groote mailboot „Europa". De „Bremen" is echter vol komen uitgebrand. In Duitsche havens zijn nog 18 duikbooten gevonden. Volgens den zender Luxemburg zal een keren van wachtposten langs de grenzen van Nederland. België, Luxemburg en Frankrijk worden opgesteld om te voor komen dat Duitsche oorlogsmisdadigers uit hun land kunnen vluchten Naar de zender „Herrijzend Nederland" meldt, vallen volgens een mi itair rapport omtrent den toestand in het Noorden en Oosten des land* de beschadigingen aan den landbouw en industne zeer mee Er is een overschot melk, aardappe en en in minder^ mate vleesch. AardappHea ziin er zooveel, dar de bevolking in bet Westen rot den volgenden oogst kan worden geholpen en daarnaast nog a*rdappe'enmerl kan worden ver vaardigd. De veestapel in Fr esland kan op het vooroorlogsche peil worden gehandhaafd. Er l nnen vol oende melk en boter, ook voor de bevolking in het we-ten, pe- groduceerd worden, als er maar kolen komen Dank zij textielgrondstoffen uit het Zuiden, kan een fabriek in Alme(o 3Ö00 heerencostu- m» per week vervaardigen.Daar echter voeringstof ontbreekt, worden het costuums van ee speciaal model. De Gelder-xhe zeep- en papierindustrie is nog intact. Twee zeepfabrieken kunnen 70000 kg. groene zeep vervaardigen, zoodra de kolen zijn aangevoerd. Alle Duitsche dis'ributi beschei'en zijn ongeldig verklaard. Op grond van „Berechtigungsscheine" uitge reikte extranoodkaarfen moeten bij dendi tributiedienst worden ingeleverd. Van personen, die zich in hechtenis bevinden moet tevens de vierde noodkaar*, alsmede stamkaart en inlegvel, worden ingeleverd. Noodrantsoenbonnen brood De rantsoenb^nnen brood met datum 30-9-'44 zullen van Zondag 20 Mei af waardeloos zijn. Dan zijn der halve alleen nog geldig de z g. noodrantsoenbonnen, me' dien verstande, dat deze thans ongeacht de op de linkerzij Ie voorkomende nummers, in alle distributie kringen van de drie Westelijke provincies onderling recht geven op het koope^ van de daarop vermelde goederen. De hieraf doelde kringnummers rijn: 172 t/m 203; 207 t/m 216 en ?79 t/m 450. Tot nader order mag op noodrantsoenbonnen brood ook 100 gram biscuits, taai-taai of scheepsbeschuit worden betrokken. Prof. mr. Gérbrandy, daartoe ge machtigd door een eenstemmig ge nomen besluit van den ministerraad heeft aan de Koningin het ontslag van het kabinet aangeboden. Ik wil niet nakaarten, maar het moet me van het hart, dat ik me vijf jaar lang geërgerd heb aan de taalblunders die we dagelijks in het weermachts- bericht kregen opgedischt. Er werden zooveel tanks en zooveel vliegtuigen af- (lees omlaag of neer) geschoten. Geallieerde penetraties werden door eigen grena diers afgegrendeld, aldus luidde vaak de zonder linge mededeeling, alsof de geallieerden door hun eigen mannen werden tegengewerkt. Hoe dikwijls hebben we Mussert en consorten niet hooren verzekeren dat hun helden stonden aangetreden en dat Europa in een vreeselijken oorlog stond. Als de krant grooter was, zou ik nog meer vertellen. Tot den volgenden rit dan maar. Gedeputeerde Staten Als leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben weer zitting genomen de heeren mr. A. Bruch, A. W. Michels en mr. dr. P. J. Witteman. De griffier mr. M. A, Stufkens, die 'in November 1942 werd afgezet, heeft zijn werkzaamheden hervat. Post-moeilijkheden Met wat voor moeilijkheden de Posterijen bij het vervoer te kampen hebben, moge blijken uit het feit, dat de post naar andere plaatsen nog vrijwel uit sluitend per beurtvaart moet worden vervoerd. Zoo kan men slechts eenmaal per week post naar Utrecht zenden, naar Haarlem bestaat ren halfweeksche dienst, één per boot en één met paard en wag-n. En incidenteel is er nog wel eens 'n auto- of motorrijder die bereidwillig zich aanbiedt om de post mede te nemen. Naar het Noorden, Oosten en Zuiden des lands is het vervoer nog veel slechter. De Lemmerboot heeft een proeftocht naar Lemmer ondernomen en zal wel weer geregeld gaan varen, zoodat verzending naar het Noorden geregeld kan worden. Naar het Oosten wordt de post per boot naar Kampen en vandaar met aller lei voertuigen verder geëxpedieerd. Met het Zuiden bestaat heelemaal geen rechtstreeksche verbinding De post wordt van Amsterdam naar Rotterdam gezonden en daar moet men maar zien ze verder te krijgen. En dan vergete men de oersoneelsmoeilijkheden niet. Telegrafisch verkeer is cog geheel onmogelijk, om lat er geen enkele telegrafische verbinding bestaat en de Duitschers diverse toestellen hebben weggenomen. Voor tante Pos haar werk weer naar behooren kan vervullen, zal nog menige moeilijkheid overwonnen moeten worden. R.ÏC. Arbeiderscentrale bijeen De bestuursraad van de Katholieke Arbeiderscen trale te Amsterdam is in Huize De Liefde bijeen ge komen onder le ding van den heer W. Steinmetz, die een uiteenzetf'ng gaf van de werkwijze gedurende de oorlogsjaren. Verder sprak dr. A. A. Olierook de aanwezigen toe en bracht de heer Vulink verslag uit van de ervaringen in de Zuidelijke provincies sinds de bevrijding. Binnenkort zullen alle R.K. hoofd- en handarbeiders worden opgeroepen voor een bijeen komst. Uit de tooneelwereld Prof. Dr. N. Donkersloot, voorzitter van de Feder. van Beroepsvereenigingen van Kunstenaars, te Am sterdam, verzoekt ons opname van de volgende mede deeling Vereenigingen en organisaties (ook kerkgf nootschap pen) die zich voor openbare uitvoeringen in de eerst komende weken van de medewerking van kunstenaars willen voorzien of reeds hebben voorzien, worden aangeraden zich ten spoedigste te wenden tot de Fe deratie van Beroepsvereenigingen van Kunstenaars Mej, Erna van Osselen, Molenpad 17 f, of A. Eibink, Overtoom 249, tel. 84333 of J. Bor, Nieuwe Weg 40, tel. 51822, teneinde zich van de richtlijnen der over heid in dezen op de hoogte te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1