Nationale schuld van 23 milliard gulden Koers van den dollar f2.64, van het pond f 10.69 Te voet van Amersfoort naar Emden Wijst zelf geen bonnen aan Mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, heeft in een vraag gesprek o.m. verklaard: Mr. Trip meende onze geheele nationale schuld op het tijdstip «ran een weer regelmatige financiering bij benadering te moeten schatten op 23 milliard. Dat wil dus zeggen een verhooging met rond 18 milliard. Het wegvallen van de deviezengrens in de lente van '41 was een der voornaamste oorzaken hiervan geweest. Men bedenke, aldus Mr. Trip, dat Rost van Ton ningen elke maand 75 miluoen R.M. als bijdrage in de oorlogvoering tegen Rusland had toegestaan, waar van 10 millioen R.M. in goud, tot de totaal in Neder land aanwezige goudvoorraad was uitgeput. De volgende vraag betrof de verhouding van den gulden tot het pond. Mr. Trip wees ons dienaan gaande op het Belgische voorbeeld, waarbij de oude waarde voor ons ongeveer 6 cent per Belg. franc bij monetaire overeenkomst was gehandhaafd. Neemt men, aldus mr. Trip, daarnaast in aanmer king, dat de Belgische franc tegenover den dollar is getaxeerd op 44*francs per dollar, dan komt men dus op een prijs van f2 64 voor den dollar. Wat het pond sterling betreft, is de voorloopige koers in overeen stemming met den hierboven genoemden prijs van den dollar bepaald op f 10 69. Hoe dan echter het op last der Duitschers gedrukte, ongedekte bankpapier kwijt te raken? Dit is, aldus mr. Trip, een kwestie van saneeting van onze staatsfinanciën, welke de regeering ongetwij feld op korten termijn zal overwegen en ter hand nemen. Over den goudvoorraad, zeide mr. Trip, dat het grootste gedeelte van ons goud naar Engeland, Amerika en Zuid-Amerika was overgebracht. De overgebrachte goudvoorraad bedroeg naar de tegenwoordige waar de 931 millioen. De geheele financieele positie van ons land zal, aldus Mr. Trip, opnieuw moeten worden opgebouwd na de plundering door de moffen en hun trawant Rost. Dit zal moeten geschieden via het particuliere bedrijfsleven en met behulp van het Angelsaksisch blok, waarbij wij ons nauw moeten aansluiten, zooda van een zelfstandigheid zooals vroeger, voorloopig geen sprake zal kunnen zijn, hoewel dit ook weer niet wil zeggen, dat ons beleid een slaafsche navolging zal moeten zijn. Wat het nieuwe geld betreft, zeide Mr. Trip, dat hij niet wilde prejudicieeren op de saneeringsmaat- regelen der regeering. Op de vraag of er dan nieuw geld zou komen, ant woordde Mr. Trip dat dit in het zuiden ook nog niet was geschied. Dat er nieuwe bankbiljetten zijn uitge geven, is geschied ten behoeve det geallieerde troepen IN HET KORT De Nederlandsche Regeering maakt geen onderscheid tusschen door haar uitgegeven nieuwe muntbiljetten en de vóór of tijdens de vijandelijke bezetting uitge geven bankbiljetten en zilverbons. Evenmin zal de Regeering een onderscheid maken tusschen groote en kleine coupures. De bankbiljetten van 1000 en 500 gulden blijven voorloopig ongeldig. De Regeering adviseert niet meer geld dan noodig is bij zich te dragen. Naar Anep-Aneta meldt, zal de eerste zending brief kaarten uit het Zuiden en het Oosten des lands in de Westelijke gebieden aankomen en vandaag naar de diverse bestemmingen getransporteerd worden. Te Oldenzaal zijn zeven personen gedood en meer dan vijftig zwaar gewond, toen jongens brandplaatjes en kruit tot ontploffing brachten. De heer de Jager, algemeen-secretaris van het Centraal Bestuur voor het draaf- en renwezen, deelde mede, dat me"j half Juni weer de eerste draverijen hoopt te kunnen organiseeren. Slechrs een klein aantal van de door de Duitschers in beslag genomen radiotoestellen is achtergebleven. Het publiek wordt verzocht hierover niet te corres- pondeeren. Koning Haakon van Noorwegen zal begin volgende maand naar zijn land terugkeeren. In October zullen algemeene verkiezingen worden gehouden. De Noor- sche vloot keert naar Noorwegen terug en de Noor- sche luchtmacht heeft het eerste Noorsche vliegveld overgenomen. President Truman heeft op een persconferentie ver klaard, dat hij Stalin en Churchill spoedig hoopt te ontmoeten om het vredesprogramma vast te stellen. De conferentie zal echter eerst na die te San Fran cisco worden gehouden. De Spaansche regeering zal Laval uitleveren. Laval zal op een Engelsch oorlogsschip naar Frankrijk wor den gevoerd om daar terecht te staan. De eerstvolgende Internationale Jamboree zal in Augustus 1946 in het Fransche departement Seine-et- Oise worden gehouden. Een correspondent van Reuter heeft op een tocht door de Beiersche Alpen de overtuiging gekregen, dat Ribbentrop, Streicher en Bormann uit Duitschland zijn geglipt of zijn ondergedoken, en feitelijk zijn dit dan ook geen bankbiljetten, maar muntbiljetten, schuldbekentenissen dus van den Neder- landschen stan en niet van de Nederiandscha bank. Tenslotte vroeg het blad hoe dan bet zwart ver diende geld en de met behulp van de Duitschers ver diende vermogens op te ruimen. Daarop antwoordde Mr. Trip, dat dit een belasring- en revindicatiekwestie was Tenslotte legde Mr. Trip er den nadruk op, dat door de gebrekkige verkeerstoestanden en de militaire be zetting, de tijd voor saneeringsmaatregelen nog niet rijp was en verzocht het publiek zich te onthouden van voorbarige cr«tiek. Het ligt in de bedoeling, dat het zinken geld zoo spoedig mogelijk weer plaats maakt voor zilveren mun ten, welke reeds in Amerika voorradig zijn. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren voor het in circu latie wordt gebracht. 8.000 Man S.S. naar Otterloo Uit het hoofdkwartier van het le Canadeesche leger in Nederland wordt gemeld: Alle Duitsche soldaten in westelijk Nederland waren Zondagavond in 15 kampen bijeengebracht en ontwapend. 8000 ontwapende Nederlandsche SS mannen zijn naar een speciaal kamp in Otterloo gebracht. Zij zullen, volgens een correspondent van de „Daily Telegraph", aan de Nederlandsche autoriteiten worden uitgeleverd. Velen van de Nederlandsche S.S., die zware misdaden tegen de burgerbevolking hebben begaan, zullen worden terechtgesteld. Heden zal met het uitzoeken van alle Duitschers worden begonnen. Zij, van wie men gelooft, dat zij oorlogsmisdaden hebben begaan, zullen van de anderen worden afgezonderd en terechtstaan. Aan het eind van Mei zal met de evacuatie van alle Duitschers uit Nederland begonnen worden. Samen met de 54000 Duitschers, die zich in Duitschland aan het Can. 2e corps hebben overgegeven, zullen zij in het noor delijke gedeelte van het schiereiland Wilhelmshaven- Emden worden bijeengebracht. Voordat zij voor het herstel van oorlogsschade in Nederland en Duitsch land tewerkgesteld worden zal eerst hun vooroorlogsch beroep worden vastgesteld. Generaal Foulkes heeft voor den zender „Herrijzend Nederland" o. m. verklaard, dat voor zoover dit prac- tisch gesproken mogelijk is, het geen Duitscher toe gestaan zal worden eenigen oorlogsbuit mee te nemen wanneer hij dit land verlaat. Alle fietsen paarden en motorvoertuigen, waarvan u gezien hebt, dat de Moffen ze hebben meegenomen in hun concentratiegebied, zullen daar achtergelaten moeten worden. Alleen de essentieele transportbehoeften zullen daaruit mogen worden gedekt. De laatste dagen hebben verschillende men- schea geruchten in omloop gebracht, omtrent nieuw aangewezen distributiebonnen, die achter af volkomen ongegrond bleken te zijn. Het menschenbrein vertoant op dit gebied een initiatief en een vruchtbaarheid, die verheugend zouden zijn, ware het niet, dat de capaciteit van het distributie-apparaat en de voedselaanvoer- mogelijkheden daarmede in geenen deele ge lijken tred houden. Door het verspreiden van ©nofficieele bonnenlijsten door niet-gemachtig- den ontstaat groote onzekerheid bij het publiek en als gevolg daarvan ontevredenheid. Bezittingen van N.S.B.'ers staatseigendom Krachtens een Nederlandsche wettelijke bepaling zijn alle eigendommen van vijandelijke personen van rechtswege overgegaan aan den Staat. Alle eigendom men van leden van de N.S.B. en aanverwante organi saties staan van rechtswege onder beheer van den «taat en worden beheerd ten algemeenen nutte. Indien blijkt, dat zich onder deze eigendommen zaken bevinden, die tijdens de bezetting op onrechtmatige wijze van eigenaar zijn verwisseld, zu'len de ou le eigenaren in de gelegenheid worden gesteld hun bezittingen terug te krijgen. Alle krachten moeten worden ingespannen teneinde plundering te voorkomen. Duitsche zender buitgemaakt Naar Anep-Aneta meldt, is Mary v. Embden te Den Haag gearresteerd. Onder den naam van „Hdeen Sensburg" heeft zij in de laatste maanden medege werkt aan den Duitschen zender „Vesting Holland" in den dierentuin te Den Haag. De zender is onbe schadigd in Nederlandsche banden gekomen en wordt thans gebruikt voor heruitzending van de programma's van „Herrijzend Nederland". Bioscoopbond present Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop bond, dat door de maatregelen van den Duitschen bezetter o.a. door de oprichting van het Filmgilde was uitgeschakeld, doch sedertdien illegaal is blijven voort- werken, heeft van het oogenblik der bevrijding af zijn taak hervat. Zijn apparaat staat gereed om, zoodra de omstandigheden dit veroorloven, een geregelde en goed verzorgde vertooning van de beste films te waarborgen. Evenals voer den oorlog is het Bondsbureau wederom te Amsterdam gevestigd. In een manifest aan de leden verklaart het hoofd bestuur o.a. dat de waardeering der filmkrachten an ders en hooger zal liggen dan voorheen het geval was. Daarom zal bij de vervulling van de taak, die den bond te wachten staat, meer nog dan voorheen, individueel door de leden zoowel als organisatorisch gestreefd moeten worden naar een voortdurende syn these van zijn kunstzinnige, sociale en commercieele beteekenis, zulks in den nauwsten samenhang met de restauratie van onze vaderlandsche welvaart. Met groote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon en broertje THEO Bij het H. Doopsel ontving hij de namen Mattheus Wilhelmus Maria W. J. Campfens P. S. M. Campfens-Smit Kees en Miesje Haarlem, 3 Mei 1945 Leidschevaart 286 2de Dag van de vrijheid kregen Ria, Irma en Harry 'n broertje RU DIE Bij het H. Doopsel ontving hij de namen Rudolf, Eduard, Franciscus, Maria De Heer en Mevr. Nijhof Bloemendaal, De Genestetweg 32 tNa een eenzaam gedragen lijden overleed geheel on verwacht 2 dagen voor zijn 26sten verjaardag, onze lieve Zoon, Broeder, Zwager en Oom HERMAN JOHAN BRUINSMA HeemstedeMevr. Wed. P. BruinsmaHillegomM. L. B. Kapiteijn-Bruinsma, C. J. F. Kapiteijn en Kees- Robert; Amsterdam: A. M. J. IJland-Bruinsma, J. M. IJland en Josje. De H.H. Missen van Requiem zijn gehouden op Zaterdag 28 April te Heemstede en Rotter dam, waarna de voorloopige begrafenis op het R. K. Kerk hof „Crooswijk" te Rotterdam. Den 27en Mei hopen onze geliefde Ouders en Grootouders P. J. KROONE W. KROONE-Blanken den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar het Sacrament des Huwelijks ontvingen. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. De H. Mis uit dankbaarheid wordt te hunner intentie opgedragen om 10 uur in de Parochiekerk St. Aga tha te Beverwijk. Beverwijk, 12 Mei 1945 Hoflanderweg 42. Met Pinksteren. 20 Mei a s., hopen onze gelieft e ouders JOH. G. SPRUYT en JOHANNA KOELE WIJN hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare kinderen. Bep.Piet, Jan,Lenie, Annie D'nie, Jaap, Bert, Henk, Ria, Gerda, Tonnie. De H. Mis uit dankbaarheid zal worden opgedragen len Pinksterdag half elf in de parochiekerk O.L.Vr. (Spaarnekerk). Haarlem, 5 Mei 1945 Kampersingel 64 zwart 10 JARIG JUBILEUM Op den 27en Mei hopen wij den dag te herdenken van het 10-jarig bestaan van onze zaak, waarvoor een H. Mis om dankbaarheid wordt opgedragen uit 9.30 uur in de kerk van de H. Luduina. J. DE WIT. Perseusstraat 21, Haarlem-Noord VERZILVERING van 8 VACAN- TIEBONS voor BOUWVAKAR BEIDERS in verband met de loon derving op Hemelvaartsdag en 2den Pinksterdag zal plaats hebben op: ZATERDAG, 19 Mei a.s. tusschen 2.30 en 4 30 uur in het parochiehuis Donkere Begijnhof 3 te Haarlem. Hooge Belooning Voor het verschaffen van inlichtin gen inzake opsporing van een groote partij dameskleeding w.o. 1 Indisch Lam Bontmantel, 3 bruine Mol (1 kort), 2 Naturel Mol (kort), Dames- en Meisjes Winter-, Regen en Zomermantels, Jurken, Japonnen, Blou«es. Coupons Zijde, geverfde Lakens, Mantelcostuum en Jasje daarvan, gestolen uit het pand Groote Houtstraat 54, Haarlem. Zich te wenden tot Algemeen Expertisebureau Jos. Schroder Zoon, Muiderschans 141, Amster dam, telefoon 50879. Mevrouw Allard-v, Stcnbardt Carré, Groenendaalkade 6 Heemstede, vraagt, voor dag en nacht, degelijk R. K. MEISJE, boven de 25 jaar, goed kunnende koken en werken. Hulp van werkster aanwezig. Gevraagd NET JONG MEISJE van 9-4 met voll. broodmaalt. Groot- veld, Alberd. Thijmlaan 58, heem stede. Plaatsing gezocht als KINDER JUFFROUW door R.K. jongedame 16 jaar, in gezin met kleine kindé- reo, bij voorkeur te Heemstede. Br. onder No. 52616 bur. v.d. blad. Srnedestr. 5, Haarlem. FLINK MEISJE gevr. v.d. dag met beste volle kost, Krouwels, Jan van Galenstraat 13, Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2