100 ton voedsel voor Haarlem Kabinet Gerbrandy vraagt ontslag VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 18 MEI 1945 BUR. VOOR REDAC1IE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTR. 5 - TEL. 21543 en 21544 Het gemeentebestuur van Haarlem Aartsbisschop bezoekt H. M. de Koningin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Regee; ingsvoorlichtingsdienst meldt, dat het Kabinet Gerbrandy aan H. M. de Koningin ontslag heeft ge vraagd, zulks in overeenstemming met de door de regeering gedane belofte na de bevrijding van het geheele land te zullen aftreden. Zooals wij reeds meldden heeft H. M. de Koningin dit ontslag in overweging genomen en aan het Kabinet verzocht zich te blijven belasten met de loopende zaken en bovendien alles te doen, wat in het belang van het Vaderland zal zijn. Minister Gerbrandy, de stoere maar ook beweeglijke premier, heeft geen gras laten groeien over de belofte, dat terstond na de bevrijding van geheel Nederland een nieuwe regeering zou optreden. Het demissionnaire kabinet, weinige maanden geleden in het bevrijde Zuiden gevormd, ruimt alweer zijn plaats in voor de eerste bevrijdingsregeering van het geheele land. De werkzaamheid van het aftredende kabinet is te kort van duur, en onze kennis ervan te verwijderd geweest, om een uitvoerig oordeel te kunnen uit spreken. Het was slechts een schakel tusschen de oorlogsregeering te Londen en de straks optredende vredesregeering in Nederland. Maar zeker toch ook een schakel van eigen metaal en met een eigen karak ter, dat niet uitsluitend door de gewestelijke omstan digheden werd bepaald, maar waarin ook de verjon gingsgedachte zich aankondigde. Welke zal de figuur van het nieuwe kabinet in dit opzicht zijn? Zal het weer meer bij het oude aan sluiten of de aankondiging van het nieuwe voort zetten? Is de tijd reeds rijp, zoo vraagt menigeen, ter wijl wij nog voor drie kwart in den chaos van den overgang steken, voor het kiezen van een grooten koers, of is, zooals anderen denken, juist daarom een groote koers noodig^ Het zijn vragen /van beleid en realiteit, maar ook van visie, moed en bereidschap. Met de benoeming van den formateur en de keuze van het nieuwe kabinet herneemt de landspolitiek. na de ontspanning van de bevrijding, weer een strakken loop en met spanaing wacht het land op zijn nieuwe regeering. Frankrijk vernieuwt zichzelf Da „Assemblée Consultative" te Parijs heeft Dinsdag j.l. op plechtige wijze de overwinning gevierd der Fransche en geallieerde legers Gen. de Gaulle heeft daarbij c-en rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat Frankrijk niet gewacht heeft tot het door de geallieer den onder den voet werd geloopen, maar dat het met beslistheid het grootste risico in zijn geschiedenis aanvaard heeft door zelf voor zijn bevrijding te strijden. Het heeft dit gedaan zonder bijgedachten. De Gaulle herinnerde aan de zwakheden van een reg me, dar niet opgewassen was voorde groote taken, die het wachtten en wees er voorts op hoe moeilijk de positie geworden was van hen, die zich niet bij de nederlaag van 1940 wilden neerleggen, doordat de wettige regeering in Frankrijk zich niet buiten het bereik van den vijand had begeven. Niettemin triomfeerde ^e nationale saamhoorigheid. En het resultaat is geweest dat onlangs in Reims DuitschJand heeft gecapituleerd evengoed voor Frankrijk als voor de andere naties. Frankrijk is zich tb»n» ten volle bewust van de zwakheden en illusies, die de oorzaak zijn geweest van zijn rampen, maar het beseft ook ten volle welken weg het moet vo'gen om de hem toekomende plaats onder de vol keren weer in te nemen. De overwinning is geen vol einding. zij is een uitgangspunt. Vooruit dus voor onze vernieuwing, aldus besloot De Gaulle. De fur cties van B. en W. te Haarlem zijn als volgt verdeeld l oco Burg.: Genee'kundige Dienst, Gasthuis, Keu ringsdienst, Arbeidszaken, Sociale Zaken en Werkloos heidsbestrijding; de heer van Driel: alle diensten, die hij nu beheert: Reiniging, Ontsmettingsdienst, Haven- en Marktwezen, Centraal Vervoer, Distributie, Slachthuis, Hout en Plantsoenen voor zoover betreft voedselvoorziening; de heer Noordhoff: Financiën, Incassodi^nst, Ont vanger, Volkscredietbank, Gas-, Électriciteits-, Water bedrijf de heer Angenent: Openbare Werken, Volkshuis vesting, Bouw- en Woningtoezicht, Hout er Plant soenen voor zoover aanleg en onderhoud plantsoenen betreft de heer Geluk: Onderwijs. Lichamelijke Opvoeding, Bibliotheek, Museum. Bloemen voor vrijheidshelden Het voorbereidingscomité tot oprichting van een monument voor de gevallen strijders aan den Dreef heeft plannen uitgewerkt om op de nationale feestda gen een massaal eere-saluut te brengen aan deze vrij heidshelden. Het comité hoopt met de medewerking van de Flaarlemsche burgerij de grootsche bloemen hulde, welke tot heden toe is gebracht, vooit te zet ten, totdat he' monument is geplaatst Dit zal echter alleen mogelijk zijn, wanneer men de beschikking blijft houden over veel bloemen, die aan den Dreef kunnen worden bezorgd. Voor - e oprichting van het monument zijn reeds enkele besprekingen gevoerd en vele autoriteiten hebben hun steun en medewerking toegezegd, zoodat dit lofwaardige plan in principe reeds geslaagd is. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin zich terstond na de bevrijding tot Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong ge wend en hem tot een bezoek uitgenoo- digd. Daaraan gevolg gevende is Z. H.Exc. Maandag naar Breda afgereisd. Vrijwilligers voor Indië In het Haarlemsche stadhuis heerscht een groote activiteit. Honderden jongens en meisjes stroomen het gebouw binnen om zich als vrijwilliger(ster) voor de oevrijding van Icdië te melden. Men bepaalt zich voorloopig alleen tot registratie. De meisjes zullen binnenkort worden opgeroepen voor een voorberei denden cursus in verschillende vakken, welke zij in Indië moeten kennen. EDO-Haarlem Vrijdagavond om zeven uur spelen EDO en Haarlem een voetba'wedstrijd ten bate van Nationaal Volks herstel. Bij Haarlem speelt o.a. Anton Essern mee, aanvoerder van het Nederlandsche militaire elftal in Engeland. De postharmonie luistert den wedstrijd, die op het EDO-terrein gespeeld wordt, op. Luilakmarkt De Luilakmarkt te Haarlem zal dit jaar gehouden worden van 's morgens zes tot 's avonds zes uur, De afd. Haarlem van het Ned. Roode Krui? zal binnenkort een inlichtingenbureau in het stadhuis te Haarlem openen. Men kan daar dan informaties krijgen omtrent het lot van voormalige krijgsgevangenen enz. In de tapperijen in de gemeente Haarlem, waarvoor een muziekvergunning geldende is, mag voorloopig tot uiterlijk 21 uur muziek worden gemaakt. Zes en dertig nog onvaste handteekeningen van kinderen bevestigen het dankschrijven van de direc trice van een kinder ehuis te Haarlem aan de afd. voedselvoorziening van het Roode Kruis, dat uit Den Bosch groot - hoeveelheden voedsel liet aan voeren. „Noord dankt Zuid" staat er met hoofd letters boven. Maar deze dank leeft ook in de harten der patiënten in de ziekenhuizen, der ouden van dagen, der lijders aan het afschuwelijke honger oedeem, der velen, die al uit den eersten nood geholpen werden, omdat het noodig, hoognoodig was. Vrijdag is een colonne van zeven vrachtwagens, die totaal 30 ton melk,biscuit, cake, suiker,macaroni etc. uit het zuiden aanvoerde, in onze stad aange komen en onmiddellijk is met de verdeelin? be gonnen o. 1. v. majoor de Swart en de heeren Burg en Schuilenburg. In totaal komt er niet minder dan hon derd ton voor Haarlem en omstreken, vertelde de majoor ons, waardoor we hopen, de distributie-moeilijkheden der eerste weken te o /erbruggen. Het spreekt vanzelf, dat het voedsel gebracht wordt op de plaatsen waar het noodzakelijk is, maar ook is reeds incidenteel geholpen o.a. met brood. Drie duizend babies krijgen nu wat ze niet kunnen ontberen, waardoor alleen al een prachtig resultaat verkregen wordt. Dezer dagen komen 5000 pakketten van 3lKg. uit het zuiden in Haarlem. Ze zijn verzonden aoor familie en kennissen van stad- genooten en kunnen straks worden afgehaald aun een vijftal winkels. De betrokkenen krijgen een Roode Kruiskaart, waarmede ze met hun persoons bewijs naar den winkelier moeten gaan om het geschenk uit het zuiden in ontvanst te nemen. Zoo ziet men, dat alles op alles gezet wordt om snel te helpen. Het bureau is gevestigd aan de Hazepaterslaan, hoek Schouwtjeslaan, waar vroeger de Verkeersinspeciie zetelde. Wie enkeie goede weegschalen, zakken of pakpapier kan missen, wordt verzocht zich aan dit adres te melden. Kapirc'n Bakker, hoofd van het district Haarlem der Voedselvoorziening, heeft ons medegedeeld, dat de centrale bonaanwijzing nog niet mogelijk is. doch er wordt dag en nacht doorgewerkt om de magazijnen te vullen. Met nadruk wordt er op gewzen. geen geloof te hechten aan de valsche geruchten omtrent nieuw aan gewezen bonnen. Overigens is het aantal caloriën in de verstrekte rantsoenen, dat de laatste maanden van de bezetting onder de 750 lag. reeds belangrijk opgevoerd. Het zal deze week de 1500 bereiken. Roode Kruis-verdeeling In de bekende winkels, waar tot nu toe levensmid delen van het Roode Kruis zijn uitgereikt, worden Vrijdag en Zaterdag 18 en 19 Mei de volgende goe deren uitgereikt: op bon A 491 450 gram biscuit. 1 reep chocolade, M blik soep plus één der volgende artikelen: 112 blik varkensvleesch van 6 lbs., 1/5 blik lunchtong van 2 lbs 8, 1/3 blik worst van 1 lbs 8. Op bon B491 900 gram biscuit en verder de boven genoemde artikelen, behalve soep De wit keiiers zullen in hun etalages bekend maken, wanneer en hoe laat het publiek in de gelegenheid zal zijn de goederen 'e betrekken. Na de Pinksterdagen zal. zoodra de aflevering zulks mogelijk maakt, alsnog 450 gram biscuit beschikbaar worden Resteld voor de houders van A-bonnen en voor iedereen 2Q0 gram vet of 250 gram margar-ne. Bonnen en data van uitreiking worden nader bekend gemaakt. Versche visch verkrijgbaar De Haarlemmers zijn in de oorlogsjaren langen tijd verwend gewees met versche visch, voornamelijk schol. Sedert maanden bleef ook dit kostelijk voedsel achter wege, maar in het begin van deze week zijn de eerste schuiten van ondernemende Denen de haven van IJ- muiden binnengevallen.Bij vele vischwinkels was groote schol te koop. Het ligt in de bedoeling, de visch de volgende week op den bon verkrijgbaar te stellen. Boter op R 04 Eenige maanden geleden moest in Haarlem de bon R0 4 worden ingeleverd voor boter. Deze week Donder dag zouden de winkeliers bevoorraad worden zoodat zij, die destijds hun bonnen hebben ingeleverd, de boter kunnen afhalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1