Nachtelijke wapenaanvoer per vliegtuig Riskante ondernemingen van de B. S. Nog lang geen luilekker land In het Haagsche hoofdkwartier der N.B.S. zijn tijdens een persconferentie mededeelingen gedaan omtrent hetgeen het strijdend gedeelte dezer organisatie in de voorbije jaren heeft gedaan voor de nationale zaak, onder omstandigheden, welke meestal allesbehalve benijdens waardig waren. Het strijdend gedeelte der B.S. is een militaire for- matte en de leden ervan zijn voornamelijk voortge komen uit de zgn. K.P.'s, de knokploegen. Het zijn kerels, die tijdens de bezetting dagelijks hun leven in de waagschaal hebben gesteld door het verrichten van directe aanvallen op den vijand, spoorwegsabotage, het in ontvangst nemen van door middel van vliegtuigen aangevoerde wapenen, het kraken van distributiebu- reaux om de honderdduizenden onderduikers aan le vensmiddelenkaarten te kunnen helpen, het bevrijden van politieke gevangenen uit de handen van den S.D., de spionnage van de V-I en V-II wapens, enz. Het was ook dit strijdend gedeelte dat bij een eventueelen strijd in ons land waarvoor wij gelukkig gespaard zijn gebleven een belangrijke taak had toegewezen gekregen. Het werk van het strijdend gedeelte was dus het zuivere „maquis-verk". Door overvallen op Duitschers kwam men weliswaar in het bezit van wapenen, doch het betrof hier meestal slechts pistolen en karabijnen en altijd in kleine hoe veelheden. Door het bureau Bijzondere Opdrachten in Engeland werd toen overgegaan tot het afwerpen van wapen- en materiaalzend'ngen door middel van vliegtuigen. Door de lucht werden „wireless-operators" naar hier vervoerd, die tot taak hadden radio-telegra fisch contact te leggen tusschen hier en Londen. Was dit contact verkregen dan werden in de omringende polders terreinen opgezocht, die geschikt leken voor het „droppen". Van elk terrein werden dan de coör dinatiepunten opgegeven aan Londen en ieder kreeg zijn eig*n naam, b.v. Hilda of Morris. Was een terrein goedgekeurd dan werd een bepaalde slagzin vastgesteld, die door de Engelsche radiozenders op een bepaald oogenblik werd uitgezonden. Waren plaats en tijdstip van afwerpen doorgegeven dan begaven de ploegen zich in het holst van den nacht naar de aangegeven plaars en werden roode en groene terreinlampen, alsmede de seinlamp uitgezet. De vliegtuigen kwamen meestal langs een omweg, via Amsterdam en de Zuiderzee, en zij naderden de afwerpterreinen steeds met zacht draaiende of stil staande motoren. Was het vliegtuig boven het coör dinatiepunt gekomen, dan verden de terreinlampen ontstoken en met de seinlamp onafgebroken de her- kenninesletter uitgezonden. Als alles dan gced ging. werd een zwakke koal gehoord en hingen 24 tot 30 parachutes in de lucht. Aan iedere parachute hing een bus van 2 meter lengte, wegende ongeveer 75 kg., waarin de wapens en Het materiaal zaten. Bij een normale dropping lagen deze zgn. „contai ners" ongeveer 50 meter van elkaar. Het gebeurde echter ook wel dat een bepaalde container 2 km. verder neerkwam. Ook die moest echter opgezocht worden, want er mocht later geen enkel spoor van het nachtelijk werk worden gevonden. De parachutes werden in de leege containers gestopt en or.der den waterspiegel verborgen. Aan deze operaties waren na tuurlijk groote gevaren verbonden, want de zgn. jacht- commando's van den S.D. zaten ook niet stil. Waren de wapens eenmaal verzameld, dan werden zij per schuit of melkauto's naar de stoottroepen vervoerd. De wapens bestonden uit stenguns, bronguns, lichte machinegeweren, pantserbrekende raketwapens, hand granaten en springstoffen. Ook werden dikwijls medi- Strijdend gedeelte N. B. S. militaire formatie Naar van bevoegde zijde wotdt vernomen ligt het in de bedoeling, dat de leden van het Strijdend Ge deelte der N.B.S. binnenkort gekazerneerd en geüni formeerd zullen worden. Uit hen zullen leden voor de marine, leger en luchtvaart vorden gerecruteerd. Voorts zullen uit hen de stoottroepen worden ge vormd, die voor de bezetting van Duitschland zullen worden gebruikt. Zij zullen daar in het bijzonder den strijd opnemen tegen partisanen en de verbin dingslijnen der geallieerden beschermen. Binnenkort zal met de kaderopleiding worden begonnen. Vrouwelijke estafettes Volgens een bericht in de „Daily Fxpress" hebben Nederlandsche ondergrondsche strijdkrachten kans gezien om tijdens de gevechten met den vijand over een afstand van 50 K M. een telefoonverbinding door de Duitsche linies aan te brengen. Berichten omtrent de plaats van vijandelijke gemotoriseerde kanonnen werden door vrouwelijke estafettes per fiets naar de verborgen telefooninstallaties overgebracht. Voorts zijn genoemde strijdkrachten niet minder dan driehonderd maal gedurende den nacht de Waal over?estoken teneinde berichien omtrent de Duitsche verdediging over te brengen. catrerten voor burgerlijke instanties afgeworpen. Bij deze operaties waren dikwijls ook vrouwen betrokken, die natuurlijk even goed bewapend waren ais de man nen. Door dit afwerpen heeft het strijdende gedeelte der B.S. 5000 a 6000 man aan wapenen kunnen helpen Een vrouwelijk lid van het Strijdend Gedeelte wees hierna op het werk, dat door de vrouwen is verricht. Zij werkten meestal zijde aan zijde met de mannen en liepen dan ook hetzelfde risico. Met de linkerhand bedienden zij, gecamoufleerd door een stroomijt, een radio-ontvanger, terwijl zij in de rechterhand het pistool hadden of den vinger hadden aan den trekker van de stengun. Deze vrouwen verloren echter haar vrouwelijke eigenschappen niet en wenschten niets liever dan dat de oorlog zo© snel mogelijk zou af- loopen, een wensch, welke intusschen dan gelukkig in vervulling is gegaan. Distributie van aal Vermoedelijk komt te Amsterdam binnenkort aal in distributie. De aanvoer is goed. Naar wij vernemen, is met het stoomschip „Hala ren", geladen met goederen van het Zwitsersche Roode Kruis, dat onlangs in Den Helder is binnen- geloopen, o.a. een groote hóeveelheid haring en wit- visch aangevoerd, die de volgende week in de distri butie zal komen. Het meel, dat zich in dit schip bevond, is hetzelfde meel met bitteren bijsmaak, dat reeds eerder door het Zwitsersche Roode Kruis geschonken is D«t ondergaat thans een nabewerking en zal besteed worden voor het broodrantsoen van de volgende week. Militaire commissariaten De Militaire Commissaris in de provincie Noord- Holland maakt bekend, dat o.m. gevestigd zijn de volgende Mi'itaire Commissariaten: Provinciaal Commissariaat, omvattende de geheele provincie met uitzondering van het district Den Helder (de gemeenten Anna Paulowna, Barsingerhorn, Callantsoog, Harlingen (Friesland), Den Helder, Texel, Wieringen, Wieringeraieer, Wieringerwaard, Zijpe) Provinciaal Militair CommissarisLt. Kol. Mr. C. W. A. Schurmann. Bureau gevestigd te Amsterdam, Ge bouw Atlanta, Stadhouderskade 6. Commissariaat Amsterdam, omvattende de gemeen ten Aalsmeer, Amsterdam, Diemen, Nieuwer Amstel, Ouder Amstel, Uithoorn. Militair Commissaris: Lt. Koi. Th. J. van Lohuizen. Bureau gevestigd te Am sterdam, Gebouw Kon. Holl. Lloyd, Prins Hendrik kade 33- Commissariaat Haarlem, omvattende de gemeenten; Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haar- lemmerliedeenSpaarnwoude. Haarlemmermeer, Heems kerk, Heemstede, Velsen en IJmuiden, Zandvoort. Militair Commissaris: Maj. Dr. C. Krijgsman. Bureau gevestigd: Kenaupark 21, Haarlem. Gratis voedselverstrekking houdt op „Laat de menschen nu vooral niet denken, dat het hier nu meteen een luilekkerland zou zijn," zeide de directeur-generaal van de Voedselvoorziening Ir. Louwes op een persconferentie. „De wereldvoorraden zijn zeer gering en de scheepstonnage eveneens, zoodat wij nog langen tijd distributie zullen houden en daarbij niet veel boven het plafond van 2000 calorieën per persoon per dag zullen komen". De inundaties en het gebrek aan kunstmeststoffen hebben het productievermogen van onzen landbouw sterk aangetast, de kolennood is oorzaak dat onze zuivel niet kan worden verwerkt en dat onze land bouwindustrie niet draaien kan. De distributie van biscuits zal over de bakkers gaan loopen. Ook het vieesch wordt deze week weer via de slagers verkocht. De gratis levering van de extra voeding voor het Westelijk land is een onding, waaraan zoo spoedig mogelijk een eind zal worden gen aakt. Trouwens, iemand zal deze goederen toch moeten betalen, daar de Staat der Nederlanden ze geleverd krijgt op een loopende rekening. De volgende week zullen de prijzen voor deze goederen bekend worden gemaakt en zal de gratis verstrekking zijn afgeloopen. Over een paar weken, zoo zei ir. Louws nog, zal het kolenvraagstuk het voedselvraagstuk in belangrijk heid hebben overvleugeld. In verband hierm< de vernemen wij, dat van elke drie schepen, welke uit Engeland hier zullen binnen- loopen, één geladen zal zijn met kolen en twee met voedsel. Ofschoon het Noordzeekanaal bij de Hembrug door twee gezonken schepen versperd is, zullen toch geal lieerde voedsefschepen IJmuiden binnenloopen en op varen tot aan de versperring, waar zij zullen worden ontladen. Over 4 of 5 dagen zal in het Westen met de be zorging van de particuliere pakketten uit het Zuiden op grooter schaal worden begonnen. Men verwacht, dat binnen veertien dagen alle pakketten hun bestem ming zullen hebben bereikt. Onbeperkt verkeer in het Westen In de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht is thans onbeperkt verkeer mogelijk. Verkeer buiten deze provincies kan slechts in zeer uitzonder lijke gevallen word-n toegestaan. Slechts bepaalde passen hebben geldigheid. Verder wordt er met nadruk op gewezen, dat de hoofdwegen vrij dienen te blijven voor het geallieerde verkeer en voor den voedselaanvoer. Zondag is te Maastricht na vijfjaren de St. Servaas- processie.gehouden. Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens, uit Friesland .teruggekeerd, assisteerde bij de plechtige Hoogmis. Te Maastricht is kort na de bevrijding overleden de Limburgsche kunstschilder Henri Jonas. De Heer en Mevrouw A. HAGE- MEIJER-WENNEKENDONK ge ven met vreugde kennis van de geboorte van hun dochtertje IRENE Heemstede, 10 Mei 1945 Spoorzichtlaan 7 Eénige en algem. kennisgeving t Hierbij vervullen wij den droeven plicht U in kennis te stellen van het overlijden, voorzien van het H. Oliesel, onzer innig geliefde en onver getelijke Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw GEERTRUI DE FRANKEN- Hoomans in den leeftijd van 72 jaar. Haarlem, 13 Mei 1945 Kennemerplein 9 Haarlem: C. P. Franken ApeldoornM. C Tolmeijer- FrankenTh. Tolmeijer en kind HaarlemC. A. M. Franken en verloofde De H.H. Uitvaartdiensten wer den gehouden op Woensdag 16 Mei j.l., in de parochiekerk van den H. Joseph (Jans straat) waarna de begrafenis op het R K. kerkhof St. Barbara ge schiedde. S. L. ANHOlT Arts is weder gevestigd ~p het oude adres SCHOTERSINGEL 7 HAARLEM Hervatting der practtik zal nader bekend gemaakt worden. t Tijdig voorzien van het H. Sacrament des Oliesel, overleed heden tot mijn diepe droefheid geheel onver wachts mijn innig geliefde, zorgzame Vtouw JOHANNA CORNFLIA GIESKE geb. Toledo in de leeftijd van 51 jaar. H. J. GIESKE. Bentveld gem. Zandvoort, 14 Mei 1945. Zantv#ortschelaan 347 (post Aerdenhout). De H.H. Uitvaartdiensten zijn I gehouden op Donderdag 17 Mei in de Parochiekerk van den H. Antonius aan de Sparrelaan 1 te Aerdenhout Bentveld, waarna I de begrafenis in het Familiegraf i op her R K. Kerkhof St. Bavo a. d. Heerenweg te Heemstede, i R.K. Parochiaal Kerkbest. van de H. ELISABETH en H. BARBARA Haarlem. 4 pet. oblig. leening anno 1906, groot nom. f 60.000.—t.b. v. d. R.K. Paroch. Meisjes- en Jongensschool. AFLOS BAARSTELLING Het restant van bovengenoemde obl. leening bestaande uit 39 obl. a f 500.-. Nos. 3, 4, 8, 9,12,13.16, 17, 23, 24, 30, 31, 32, 34, 39, 42,44, 45, 46, 48, 54, 55, 56. 59, 66, 69, 79, 82, 84, 92, 96, 102 103,105,10Ó, 109, 117, 119, 120 is per 1 Juli 1945 aflosbaar en betaalbaar gesteld bij 'e NederJ. Handel-Maatschappij. N.V. te Haarlem en Amsterdam. HET KERKBESTUUR Wie heeft voor mij een paar FIETS BANDEN, daar ik deze dringend noodig heb voor m'n dagelijksch on derhoud. Bezorger van de Nieuwe Haarl. Crt, te Aerdenhout. Woon- adr.:Stolvaart Eikenstr 9 Haarlem-N Commissariaat Militair Gezag Ke naupark 19 Haarlem, vraagt voor direct WERKSTERS. Aanmelden 's morgens van 9—10 uur. Allen, die werktuigen, gereedschappen of maieriaal, af<omstlg van de CENTRALE WERKPLAATS den NEDERL. SPOORWEGEN en tijdens de Duitsche bezetting in hun bezit gekomen, onder hun berusting hebben of daaromtrent aanwijzingen kunnen geven, worden verzocht (event, tegen be looning) hier/an ten spoedigste schriftelijk kennis te geven aan de Directie, voorm. Oude Weg 4 te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2