Invasie in Holland was voorbereid SPIEGEL DES TIJDS Majoor Brimvev had een uitgebreide operatie voor bereid om Holland te hulp te komen, indien de Duit schers zich t iet hadden overgegeven en bruggen en wegen niet intact waren gebleven, sehrijft een corres pondent van de Evening Standard uit Den Haag. Voor de overgave, zoo zegt de correspondent, was en plan uitgewerkt in samenwerking met het geallieerde leger om den toestand het hoofd te bieden, die zou zijn ontstaan, indien de Duitschers hadden besloten uit Holland terug te trekken, nadat zij alle verbindin gen hadden vernield. De strijdkrachten van de Britsche marine hadden alles klaar voor de uitvoering 'an een D dag op kleine schaal. Zij zouden de voedselvoorraden voor de hon gerende bevolking over de stranden hebben aange voerd, ofschoon zij wisten, dat dit vele menschenlevens zou kosten, omdat de stranden natuurlijk metmijr.en zijn bezaaid. Honderd landingsschep^n met een groot aantal,escortevaartuigen, lagen voor deze operatie reeds klaar, maar nu de ontwikkeling der gebeurtenissen deze Nederlandsche D-dag invasie onnoodig maakte, verklaarden Britsche zeelieden, dat zij „zeer teleurge steld waren, omdat zij geen grootere rol hebben mo gen spelen in de hulp aan de Nederlandsche bevolking". 50 a 60.000 fietsen blijven hier Dat de Duitsche krijgsgevangenen geen transport middelen mogen meenemen, beteekent, aldus Radio „Herrijzend Nederland", dat 50 a 60.000 fietsen en 15.000 auto's ter beschikking van den Nederlandschen staat komen. De Rijksverkeersinspectie zal er in de eerste plaats over beschikken voor doeleinden van algemeen lands belang, zooals voedselvoo ziening, medische zorg e.d. Indien een vroegere eigenaar voor een dergelijk doel zijn voertuig noodig heeft, kan hij zich tot e Rijks verkeersinspectie wenden met het verzoek hem een auto of rijwiel ter beschikking te stellen. Als regel zal het eigen voertuig niet kunnen worden terugge geven. De waarde der door de Duitschers achter te laten textielgoederen loopt in de millioenen. N.- O. polder grootendeels bezaaid Ondanks de moeilijke omstandigheden, waaronder dit voorjaaJ inden N.-O.-poIder moest worden gewerkt, kan deze nieuw gewonnen bodem een belangrijke bijdrage leveren tot de voedselpositie van ons volk in den aanstaanden winter. Van de totale oppervlakte, groot 21.878 ha, zijn momenteel 18.329 ha. ontgonnen en giootendeels bezaaid. Slechts 1274 ha. van den ge- exploiteerden gcond wachtten na de bevrijding op het uitzaaien van zaden. Men tracht hierop alsnog zooveel mogelijk suikerbieten te planten, daar aan suiker groote behoefte bestaat. Benzinepositie en vordering Naar wij van een hooggeplaatsten Britschen officier vernemen, zal binnen een maand de benzinepositie hier te lande bevredigend zijn, dank zij den oijpleidirgen, welke door Amerikaansche ingenieurs onder het Kanaal door naar Frankrijk, België en Duitschland zijn gelegd. Dat wil echter geenszins zeggen, dat ieder dan weer naar hartelust zal kunnen autorijden. Hier te lande is op zijn hoog't nog 15 pCt. van het vooroorlogsche aantal auto's aanwezig, zoodat het begrrpeiijk is dat alleen de meest vitale diensten verlof zullen krijgen een auto of motorfiets te houden. Er is deze week een registratieverplichting voor motorrijtuigen afgekondigd, Het is wel een bittere pil voor hen, die hun auto al die jaren hebben overgespaard, dat binnenkort deze auto wel zal worden gevorderd, do h ook in Engeland en Amerika is de particulier niet beter gewend. Sportleven komt weer op gang Allengs komt er weer leven in de sportwereld. Ver schillende krachtmetingen zijn reeds gehouden en de plancen voor den komenden tijd wijzen erop, dat men het daar niet bij wil laten. Zoo worden Tweeden Pinksterdag ee^ voetbal- en een honkbalwedstrijd ge houden tusschen ploegen van Ajax en een selectie van Canadeesche regens'anders. In het kader van de Am- sterdamsche bevrijdingsfeesten is er Donderdag 31 Mei een sportdag in het stadion met voetbal, athletiek en wielersport. Tenslotte is men ook van plan de voet balcompetitie nog op bescheiden schaal te laten door gaan. Uiteraard zal een dergelijke competitie, wanneer ze door kan gaan, een zuiver plaatselijk karakter moeten dragen. De Amsterdamsche sportwereld heeft zwaar geleden door het verlies van een groot aactal velden. Er be staan echter hoogdravende plannen om het sportleven in de hoofdstad te st:muleerer, al zal van een open lijke sportbeoefening op groote schaal voorloopig geen sprake kunnen zijn. Daarvoor moet eerst de lichamelijke conditie weer hersteld zijn. Uit het Zuiden vernemen wij, dat de wielrenner Cor Wals, die zich bij de SS. had aangesloten gear resteerd is. Z<"»oals bekend is ook Van der Meulen in arrest gesteld. Tinus Osendarp werd kort na de be vrijding in Den Haag doodgeschoten. De Nederlandsche stayerskampioen A. van Amster dam is door een Duitschen kogel in het been getrof fen; men vreest, dat hij voor de wielersport verloren is. Engelsch Koningspaar bezocht het parlement Het Engelsche koningspaar heeft een statiebezoek aaa het parlement gebracht om de hulde van de Engelsche volksvertegenwoordiging in ontvangst te nemen. Het was daarbij vergezeld door de prinsessen, die voor de eerste maal officieel aan het parlement een bezoek brachten. In zijn rede, waarin hij de beide huizen van het Fngelsche parlement dankte voor de gelukwenseh- boodschappen bij de overwinning, heeft koning George gewezen op de zw*re taak, die de .«roepen in het Verre Oosten nog wacht. Verder zeide hij, dat de wederopbouw van Europa moeilijkheden zal opleveren, die overwonnen kunnen worden door, evenals in den oorlog met vertrouwen samen te werken De groote alliantie der vereenigde naties moet blijven bestaan om te verzekeren, dat de wereldvrede niet opnieuw verstoord wordt. Zoowel het Prinselijk jacht „Piet Hein" als de van 1818 dateerende Koninklijke sloep zijn in veiligheid. Frankrijk heeft besl >ten om 50.000 ondervoede kinderen uit Nederland naar Frankrijk te laten komen. Ze zullen bij Fransche families worden ingekwartierd in gebieden, die niet door den oorlog geteisterd zijn en waar voldoende voedsel beschikbaar is. Nederlandsche troepen hebben een nieuwe landing op Tarakan volbracht. De twee belangrijkste olievelden zijn in hun handen. Ley is gevangen genomen op 45 mijl van Berchtes- gaden. Fransche troepen bezetten strategische punten op Italiaansch grondgebied aan de grens van 1939. De S.S.-man luit -kolonel Skorzeny, die Mussolini bevrijdde en een complot tegen Eisenhower zou hebben gesmeed, is gevangen genomen. Koningin-moeder Elizabeth van België is naar Salzburg vertrokken om haar zoon, Koning Leopold te ontmoeten. De filmster Leni Riefensthal, beschermelinge van Hitler en regisseuze van de Olympische film, is door de Amerikanen gevangen genomen. De geallieerden zullen de Duitsche productie op gang brengen ten bate der bezetting. Alleen een eventueel overschot is voor de Duitsche consumptie bestemd, ai£zal ter vermijding van ongeregeldheden een zeker minimum gehandhaafd worden. Churchill heeft in het Lacerhuis uiteengezet, dat Duitsch'and door Duitschers geregeerd moet worden, maar onder geallieerde controle. Over Himmler zeide Churchill: Himmler zal wel in deze of de volgende wereld opduiken en dan door plaatselijke autoriteiten worden afgehandeld. De vo'geode wereld zou de Britsche Regeering nog het meest convenieeren. Ravitailleering uit de lucht Wij hebben vaak met verbazing en bewondering gelezen, hoe vooruitgesnelde pantserafdeelingen in Duitschland „vanuit de lucht geravitailleerd" werdendaarmee werd dan verklaard, hoe hun operaties op honderden kilometers achter het in eenstortende front mogelijk waren. Dat meenden we toen te begrijpen, al bleef het een fantastische prestatie. Maar nu wijzelf uit de lucht geravitailleerd zijn. moeten wij bekennen, dat ons begrip weer totaal verduisterd is. Wij zullen zeker nooit dien zonnigen ochtend vergeten, toen de vervaarlijke en prachtige oor logsmachines voor het eerst al hun geweld in vrien delijkheid omzetten en als evenzoovele duiven van Charitas, die bovendien iets van gebraden duiven hadden, over onze noodlijdende stad streken. Het was een ontroerend schouwspel van een enorme macht in dienst van een liefelijke gedachte. De aestheet in ons was geheel verrukt. De etens- gast, in zijn bescheiden hoekje gezeten, begon stilletjes de dagen te tellen. Eerst op zijn vingers, toen die op waren, ep zijn teenea. En toen moest de strateeg in ons, die in vijf jaren tot een ge- wjektig personage is uitgegroeid, zich hoofd schuddend bukken over een nieuw probleem. Hoe, zoo vroeg hij zich af, hebben ze dat bij de cam pagne in Moffrika gedaan Wat deden de tank- groepen, waar bleven ze, wat voelden ze in de veertien-dagen-of-zoo, die verloopen tusschen het neerkomen van den voorraad en den eersten schep op het bord? Zij zijn blijkbaar niet blijven wach ten, anders was de campagne niet zoo vlug gegaan. Ging het misschien dan andersom en wierp men de voorraden veertien dagen te voren met het bijbehoorende distributie-personeel naar beneden op plaatsen, die men over veertien dagen dacht te bereiken? Maar onze strateeg, die aardig bij is, verheelt zich niet, dat ook die tactiek ingewikkel de complicaties meebrengt. Hij is er nog niet uit. En hij hoopt nu maar, dat maarschalk Montgomery, als hij hier komt, het raadsel zal oplosseo. Heeft de Distributie hem er al eens naar gevraagd? De zee wordt schoongeveegd Het vegen van de mijnen in de Europeesche wateren za( ongeveer 18 maanden duren. Deze periode is korter dan die welke na ^en vorigen oorlog noodig is ge weest cm de zee schoon te vegen. Naar voorts van officieele zijde i** medegedeeld, zullen ade Duitsche duikbooten, d e zich nog niet radiografisch gemeld hebben, vernietigd worden, wanneer zij op zee docr geallieerde oorlogsbodems worden aangetroffen. Een Duitsche duikboot met 3 generaals van de Luftwaffe, 2 Japansche officieren en luchtvaartplannen aan boord heeft ïich aan de V. S. overgegeven, De Japs pleegden harakiri. t Heden ontvingen wij bericht, dat in het nood-ziekenhuis Karei I te Eindhoven, in October 194 4 in den ouderdom van 76 jaar is overleden onze oudste zuster de Eerw. Zuster MARIA ALOYSIA religieuze v.d. Goede Herder (Maria Tweehuysen) Wij bevelen hare ziel in uwe gebeden aar. Namens de familie: W. A. G. TWEEHUYSEN Zijlstraat 85, Haarlem. Gevraagd bij Hilarius' Draadindus trie Handelmij. N.V., Noorder Spaarne, Haarlem. FABRIEKSPER- SONEEL, diverse leeftijden. Nadere inlichtingen te verkrijgen aan de fabriek. H.H. KAPPERS 2 Heerenkappers, 1 Chef Heeren- kapoer, 2 aankomende bediendes gevraagd, spoed. Hoog loon. Theo Beenken, Zandvoortschelaan 155, Heemstede. BEKWAAM BOEKHOUDER ge vraagd Tevens goed kunnende cor- respondeeren. Brieven met opgaaf van referenties, godsdienst en ver langd salaris ooder no. 52650 bur Nw Haarl. Crt., Smedestr. 5, Haar lem. ENGELAND. Zakenman, zoo spoedig mogeliik Engeland bezoe kende, belast zich gaarne met nog enkele opdrachten. Brieven onder no. 55429 bur. v. d. blad. Voor direct gevr. in gezin met 5 k. DEGELIJK R.K. MEISJE voor d. of d. en n. tegen goede con.i. Br. onder co. 52702 bur. N.H.C. Sme- destraat 5 Haarlem. Gevraagd 1 of 2 meisjes voor dag of dag en nacht. V.g.g.v. Hoog loon Mevr. Schopman, Vondelkade 24 bij station Aerdenhout. Voor terstond gevraagd HELDER, EERLIJK MEISJE voor d. en n, Klein gezin, prettig thuis. Adres: Visser, Postlaan 6, Heemstede. Wordt gevraagd te BJoemendaal bij Haarlem een R. K. KEUKEN MEISJE en een tweede meisje, net- tjes kunye^de verstellen en stoppen. Zeer geschikt voor zusters of vrien dinnen. Tevens gevraag i een R. K. TUINMAN. Br. met volledige in lichtingen aan mevr. Smir, Blom- jous, Vijverweg 20, Bloemendaal Flinke DIENSTBODE gevraagd v, dag en nacht, zelfstandig kunnende werken en bekend met koken. Te vens e?n 2e me<sje gevraagd ter assistentie. Aanmelding: Mevr. W. van Pampus, Bloemendaalsche weg 203, Overveen. Gevraagd per 1 Juni R.K. DIENST BODE, niet beneden 17 jaar, voor d. en n. A. Penning*, „Huis ter Lucht", Delfweg 14, nabij station Lisse. Mevr. Schnabel-Van Baer, Zomer- laan 8, Heemstede, vraagt voor di rect FLINK KATH. MEISJF voor d. en n. of d. voor het lichte huish. werk. V. g. g. v. Gevraagd in gezin van 2 persoren een keurig NET MEISJE, pl. m. 20 jaar, iederen dag van 9— 3 uur, v. g. g. v. Aanmelden 's avonds 7 uur Mevr. Eijgenraam, Kleverparkweg 56 rd, Haarlem. Gevraagd te Haarlem MEISJE-AL LEEN in klein gezin. Br. no. 52701 Bur. N.H.C. SmeJestr. 5, Haarlem Gevraagd NETTE R.K. WERKSTER voor twee dageo in de week. Zuider Buiten Spaarne 18 Haarlem. Gevraagdnet MEISJE voor dag en nacht in klein gezin, van goede ge tuigen voorzien. Mevrouw Peper, Adr. Pauwlaan 5, Heemstede. Zelfstand'ge JAPONNENWERK- STER en .nette LEERLINGEN ge vraagd Mevr. Appeimao, Aelberis- ber? straat 86, Haarlem. RK. Heer, 32 j., zoekt KAMER m of z. pension. Br. oncer no. 52633 bur Nieuwe Hrl. Crt., Smedestr. 5, Haarlem. ENGELS CONVERSATIE door om- st. bij U aan huis. ANDREW POLS Leraar Enge's en Frans M.O. Oranjeplein 2, Haarlem Liefst schr. aanmeld n. In Haarlem of omgeving op eersten stand tegen ruime vergoeding KA MERS gevraagd met volledig pen sion door beer als alleen inwonende. Brieven onder No. 52705 bureau N.H.C. Smedestraat 5 Haarlem. H. O. V. Gemeentelijke Concertzaal - Haarlem Zondag 20 Mei 13 14.30 uur VIERDE concert van den BEETHOVEN - CYCLUS Dirigent: Maiinus Adam Solist: COR DE GROOT, piano Entrée f 1.50, alles inbegrepen verkoop en plaatsbespreken bij .het Concertbureau Alphenaar, Kruis weg 49.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2