Moeizame taak voor Hout en Plantsoenen Aller medewerking noodig H. M. de Koningin ontvangt W. Drees lLto.deXw0-Q.di Minstens tienduizend boomen zijn gedurende de wintermaanden en den daarop volgenden noodtoestand in onze stad gesneuveld onder bijlen en zagen, terwijl in de omgeving van Haarlem te1 tallen hectaien zijn ontboscht ter wille van de brandstofvoorziening. Het aesthetisch aanzien van onze stad heeft een tijdelijk onherstelbare schade geleden, een schade, die eerst na lange jaren van moeizamen arbeid veer hersteld zal kunnen worden. Hoewel de taak, waarvoor Hout en Plantsoenen thans gesteld wordt, bovenmenschelijk lijkt, is er toch een optimistisch geluid te hooren temidden van de verwoesting en vernieling, die men in alle straten en op pleinen aantreft. In den komenden herfst im mers zal er reeds op groote schaal begonnen worden met een nieuwen aanplan van zich snel ontwikke lende boomen, die binnen betrekkelijk korten tijd de stad op vele plaatsen een nieuw en fleurig aanzien zullen geven. Voor het herstel van de beroemde Haarlemmerhout, die door den aanleg van de overbodige verdedigings werken bijzonder zwaar geleden heeft, wnrdt een nieuw plan ontworpen Al spoedig zal hier begonnen worden met het dichten van de tankgrachten en het uitgraven van boomstronken. Hout en Plantsoenen zal echter zoolang dit wen- schelijk is haar medewerking blijven verleenen in de houtvoorziening voor centrale keukens, ziekenhuizen en bakkerijen, een moeilijke taak waarmele zij zich sinds September van het vorig jaar heeft belast en die zij blijft vervu'len zoolang er geen kolen zijn aan gevoerd. Ook de teelt van groenten in de omliggende polders zal voortgezet worden, te meer omdat de transportmoeilijkheden van het oogenblik dit wen schelijk maken. Aangezien de zomer zich niet leent voor den nieu wen aanplant «telt Hout en Plantsoenen^tich voor om op de eerste plaats te blijven meewëfken aan de voedselvoorziening, om straks wanneer de aanvoer van kolen dit overbodig maakt ec het vierde jaarge tijde is aangebroken met den nieuwen aanplant te beginnen. Voor zoover de beschikbare werkkrachten dit toelaten, zal echter in deze dagen al begonnen worden met het herstel van plantsoenen en gazons. Het moeilijke opbouwwerk, waaraan thans al be gonnen wordt door Hout en Plantsoenen, zal ech'er alleen kunnen slagen wanneer het publiek zijn volle medewerking verleent en er op toe ziet, dat de nieuwe gewassen niet vernield of vertrapt worden door een baldadige jeugd Zoo alleen kan de bloe menstad snel een nieuw aanzien krijgen. Geldverkeer in Noord-Holland vrij Naar verluidt is het geldverkeer in de provincie Noord-Holland met ingang van heden vrijgegeven. Dat beteekent, dat ten aanzien van disposities op credit-saldi bij financieele instellingen niet langer een limiet is gesteld van f100.— IN HET KORT Te Heemstede is opgericht het comité „Heemstede Vrij", dat ten doel heeft de voorbereidingen te treffen voor een grootsche viering van den komenden Na- tionalen Bevrijdingsfeestdag. De Nederlandsche en Fransche regeeringen hebben besloten hun wederzijdsche vertegenwoordigers te verheffen tot den rang van ambassadeur. Tot Neder- landsch ambassadeur te .Parijs is benoemd Jhr. van Haersma de With. Het door Vertrouwen! mannen opgerichte Rijksbureau voor oorlogsdocumentatie, gevestigd Plein 1813, 's-Gra- venhage, wordt bestuurd door mr. dr. N. W. Posthumus, dr. Z. W. Sneller en mr. B. H. D. Hermesdorf. Op de bevolking wordt een drirgend beroep gedaan, zooveel mogelijk materiaal toe te zenden. Te Amsterdam is een hu'pbureau gevestigd op de Heerengracht 410. Eind 1940 heeft het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten het Bureau voor Muziekauteurs- recht „Buma" opgeheven en de bezittingen van dat bureau overgedragen aan een nieuwe stichting, genaamd „Nederlandsch Auteursrechtenbureau". De naam Stich ting „Nederlandsch Auteursrechtenbureau" zal waar schijnlijk gehandhaafd blijven. De Stichting is geves tigd: Jacob Obrechtstraat 51, Amsterdam-Zuid. Opgericht is een Organisatiebureau voor den Land bouw, dat bedoelt, contact te leggen tusschen de oude landbouworganisaties en landarbeidersbonden onder ling en bovendien tusschen deze organisaties eener- zijds en de overheid anderzijds. Adres: Anna Paulowna straat 20, Den Haag, telef. 337213. A.s. Woensdag zal de eerste ministerraad sedert het uitbreken van den oorlog weer te Den Haag worden gehouden. Dat beteekent echter nog niet, zoo wordt officieel medegedeeld, dat de regeering zich in Den Haag zal ves igen, daar hiervoor de toestemir ing van de geallieerde legerleiding noodig is. Aoep-Am-ta meldt, dat bij K. B. het Ministerie van Waterstaat is gewijzigd in Ministerie van Waterstaat en Wederopbouw. O.G.P. te Ottawa meldt, dat een fonds van 250(00 dollar is gevormd in samenwerking met het Caaa- deesche Roode Kruis voor den aankoop van medische artikelen, levensmiddelen, kleeren enz. voor het Neder landsche volk. De leiding van het fonds zal deze goederen aan het Nederlandsche Roode Kruis sturen. De financieele commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft een reductie van 50 pet. der douanetarieven goedgekeurd. De com missie heeft eveneens goedkeuring uitgesproken over de opschorting van de wet betreffende de wederzijd sche handelsverdragen voor den tijd van drie jaar. De Republikeinsche afgevaardigden verklaarden zich tegen reductie en vroegen de wet slechts voor een of twee jaar op te schorten. De Valera heeft op verzoeningsgezinden toon ge antwoord op Chutchills verwijten en hem geprezen, omdat hij weerstand had geboden aan de verleiding om Ierlands neutraliteit aan te tasten. De Short Shetland, het eerste Britsche „vredesvlieg- tuig", is een nieuwe vliegboot, die op den langen af stand aan 70 passagiers plaats biedt en een kruissnel heid van 295 km/u bezit. Transatlantische vliegbooten, die bij volle belasting meer dan 40 ton wegen, zullen gebruikt worden voor vier nieuwe wekelijksche diensten over den Atlantischen Oceaan. De route is 3700 mijl. Radio "Herrijzend Nederland® meldt, dat H. M. de Koningin in verband met de kabinetscrisis den heer W. Drees uit Voorburg in gehoor heeft ontvangen. De heer Drees was voorzitter van het tijdens de bezettingsjaren gevormde Con vent van illegale partijen, bekend als het »Vaderlandsche comité.-* Dank aan Canada H.M. de Koningiif heeft, naar de B.B.C. meldt, de volgende boodschap gezonden aan den premier van Canada „Ten zeerste verheugd over de bevrijding van mijn land, wensch ik te betuigen, hoezeer ik en mijn volk dankbaar zijn voor alles wat het Canadeesche leger heeft gedaan voor het herkrijgen van Nederlands vrijheid. Wij zijn aan de moedige en dappere soldaten van Uw land meer verschuldigd dan wij ooit kunnen goedmaken. Wij zullen het nimmer vergeten en ons met blijvende dankbaarheid steeds die genen herinneren, die voor onze vrijheid hun leven hebben geofferd". Onze verkeersbrug gen Van de bruggen voor algemeen verkeer over Neder lands groote rivieren zijn volgens de K.N A C. die bij Moerdijk en Vianen onbruikbaar geworden. Daar entegen heeft de verkeersbrug bij Nijmegen het er goed afgebracht. Vernield zijn verder alle bruggen «ver den IJsel. Voorts de bruggen bij Arnhem, Hedel, Keizers- veer, Heusden, Venlo en Roermond. Behouden zijn gebleven de bruggen bij Grare, Dordrer ht en Hendrik Ido Ambacht. De verkeersbrug bij Zaltbommel is li.ht beschadigd, de spoorwegbrug vernield. De brug gen over het Twente Rijnkanaal zijn vrij wel alle stuk, die over let Waal-Maaskanaal intact. Men mag aannemen, dat de bouw der nieuwe brug gen en de reparaties der nog herstefkare met spoed ter hand zullen worden genomen. Landverraders moeten werken Anep-Aneta meldt, dat op een persconferentie te Eindhoven is medegedeeld, dit tusschen de ministers van Waterstaat en Sociale Zaken overleg wordt ge pleegd inzake de mogelijkheid om in het verwoeste gebied van Noord-Limburg gevangen genomen N.S.B.'-ers en andere landverraders aan het werk te zetten. Daartoe zullen in dat gebied barakkenkampen moeten worden gebouwd. Duitsche krijgsgevangenen zullen te werk gesteld worden bij den herbouw van de ultra-hoogspanningsleiding van Geertruidenberg naar Dordrecht, via welke lijn het grootste deel van Zuid-Holland straks van electrischen stroom kan wor den voorzien. Een goed soldaat, een goed tehuis Een goed soldaat heeft recht op een goed fhuis. En de soldaten van de N.B.S. en van de allied forces zullen dit goed tehuis in Amsterdam thans kunnen vinden aan het Leidschepleio, waar Woensdagmiddag het eerste ont'panningsgebouw voor de bevrijdings troepen en de N.B S. officieel en onder groote belang stelling is geopend. Op den gevel van het gebouw waar tot voor kort een Duitsch café was gevestigd, prijkt thans een bord met den toepasselijken naam Gebouw,, Victorie". Talrijke leden van de N.B.S. alsook enkele officieren van het geallieerde leger woonden deze gemoedelijke plechtigheid, waarbij het college van B. en W. vertegenwoordigd werd door mr. F. v. Wijck, wethouder van sociale zaken, bij. Muziek en dans luisterden verder dezen middag op, tijdens wtlken aan den heer Walta Davis nog een fiaai bloemstuk werd aangeboden voor zijn bemoeiingen voor de totstand koming van „Victorie"-Building. kunstschatten be- Rubens, af- Onder de door Göring geroofde vinden zich twee Rembraadts komstig uit Brussel. BRUSSEL, 16 Mei (O.G.P.) Meer dan 50i0 Belgen werden gedood en 21.000 gewond gedurende de zes maanden, dat België het slachtoffer was van V-bom- aanvallen, aldus British United press. In de gebieden van Antwerpen en Luik werd meer dan de helft der huizen vernield of beschadigd. Op 30 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders BERNARDUS JACOBUS ÜEDERSTIGT en ELISABETH PRINS hunne 45-jarige echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog vele jaren voor ons gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Haarlem, Mei 1945 Graaf v. Wiedstr. 5 Gevr. ongehuwde HOTEL-KELL- NER, JUFFROUW voor huishouding en linnenkamer. Goede get. vereischt. Hotel Funckler, Kruisstr. 10, Haarlem. Administratiekantoor te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding een gerout. mann. of vrouw. BE DIENDE, diploma Boekhouden ver eist. Br. no. 52713. Bur. N.H.C., Smedestraat 5, Haarlem. Gevraagd een flink DAGMEISJE van g.g.v., met kost, tevens een WERK STER, idem. Mevr. W. Kok. Delft laan 175, Haarlem. Gevraagd voor direct R.K. DIENST BODE-HUISHOUDSTER in klein gezin te Bentveld. Zeer goede kost, goed loon, mooie zit-slaapkamer. Br. no. 52717, Bur. N.H.C., Smedestr. 5, Haarlem. Flink MEISJE gevr. voor dag en nacht. Schopman, Vondelkade 24, Aerdenhout DAGMEISJE gevr. voor direct. Hoog loon. AdresZonnebloemlaan 38, Aer denhout. Prettige werkkring aangeb. voor R.K. JONGEDAME als assistente van de huisvrouw, in gezin met 5 kinderen Br. no. 52703, Bur. N.H.C., Smede straat 5, Haarlem. Binnenkort hopen wij U wederom en stalen kantoormeubelen te kunnen leveren. Levering zal, onder voorbehoud, zooveel mogelijk geschieden naar volgorde der ingekomen bestellingen. Wij rebuilden en repareeren nog steeds alle merken schrijfmachines. J. M. GERDING, Nwe Gracht 35, Haarlem Gevraagd VROUWEL. KRACHT voor kantoor. Kennis van steno, typen, Fransche, Duitsche en En- gelsche Handelscorrespondentie ver eischt. Sollicitaties Techn. Mij. Moli- mex, Nassauplein 8, Haarlem. Gevraagd net MEISJE voor heele dagen. Met kost. Aanmelden Mol, Nassauplein 8, Haarlem (2 x bellen). Gevraagd le en 2e COiFFEUSE, Van Loenen Frères. Ostadestraat 8, na 6 uur Burgem. Boreelstraat 4 zwart, H-»a'lem. PLAATSING GEZOCHT voor R.K. MEISJE, 17 jaar, in beschaafd R.K. gezin, waar gelegenheid bestaat de huishouding grondig te Ieeren. Be handeling als huisgenoote eerste vereischte. Brieven Vtrsteege, Ban- kenlaan 7, Beverwijk. FLINKE DIENSTBODE gevraagd voor de dag of dag en nacht Me vrouw Beelen, Bleekersvaartweg 13 'Heemstede. NET MEISJE gevraagd v-or de dag van 8 30 tot 4 uur, Roozen, Kerklaan 24, Heemstede NET DAGMEISJE of WERKSTER gevraagd voor de morgenuren, hoog loon. Adres Joan Maetsuyckerlaan 3, Haarlem. NET ME'SJE gevr. "oor dag of d en n. of WERKSTER, 3 d. p. w. Mevr. v. d. Schoot, Rijnstraat 41, Heemstede. Gevraagd in klein gezin voor direct een FLINK DAGMEISJE v. d. of d. en n. Goed loon en goede kost. H. Hollants, Joh. Verhulstlaan 14, Heemstede. Mevr. Hin, Platanenlaan 12, Bloemen- daal, vraagt 'n FLINK R.K. MEISJE van 8 tot 5 u. Prima middagmaal. LES RUSSISCHE TAAL Pr. N. Scherbowitsch-Wetchor, Wes tergracht 51 rood, Haarlem. Uw belastingzaken in orde Behandeling van alle Belastingen. Inrichten en Controle van Administra ties. P. H. TEUNIS, Accountant, Lid v.h. Ned. Inst. v. Belastingconsulenten. Clivialaan 15 (bij Zandv.laan). Tel. 27386. Gasthuissingel 22. Onderricht Boekhouden Opleiding voor Praktijk en Examens. Staatspraktijk- diploma, Ned. Associatie, Acte Handelskennis L. O. P. H. Teunis Leraar M.O., Clivialaan 15 (bij Zandv. Laan) Tel. 27386. HARTELIJK en OPENLIJK DANK aan O. L. Moeder van Altijdd. Bij stand voor gebedsverhoring na het herh. bidden der krachtdadige No veen van de d/ie Weesgegroeten. C. de Bruin-Bijl, Santpoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2