Millioenen kilo's voedsel verloren De Wieringermeerpolder onder water Rotterdam blijft wereld haven DE TAAL is gansch een volk In de laatste weken van den oorlog is de Wierin germeerpolder aan de golven prijs gegeven. Uit een vraaegesprek met ir. A. Ovioge en ir. C. Reedijk blijkt duidelijk de omvatig van de ramp, welke ons heeft getroffen toen de Duitschers, op Dinsdag 17 April om 12.15 uur de springladingen tot ontploffing brachten, welke zij in tien groote putten hadden gedeponeerd. Het IJsselmeer stond op N.A.P., terwijl ter plaatse in den polder het peil 3.30 M. beneden N.A.P. was. Twee gaten ontstonden, elk van 20 M. breedte. Aanvankelijk waren de gaten niet diep Drie uur later echter was het Zuidergat reeds 50 M. breed en de diepte varieerde van N. A. P. tot 1 M. beneden N.A.P. Het Noordergat kon niet worden opgenomen. Toen de opzichter G. G. de Regt uit Medemblik met enkel^ arbeiders een onderzoek wilde instellen, moesten zij dit afbrek n, omd«»t de Duitschers, ver borgen achter 'de dijkloods, met mitrailleurs op hen schoten. De Noordwesterstorm van 21 op 22 April maakte de situatie kritiek, reeds verdwenen de woningen. Uit het verhaal maakten wij verder op. dat er ge lukkig geen menschenlevens te betreuren zijn geweest. Een vroolijke noot mocht er niet aan ontbreken. Zoo zagen enkele eilandbewoners plotseling een groot varken zich zwemmend voortbewegen naat een huis, i dat driekwart onder water stond. Daar bleken be woners te zijn achtergebleven, de dubbele slaapkamer deuren konden worden opengedaan en het varken zwom rustig naar binnen, juist in handen van den slager, die daar woonde. De verdere lotgevallen van dit zwemmende varken waren toen van korten duur. De voorraden, die bij deze ramp verloren gingen, zijn bij benadering niet aan te geven; zeker is, dat vele millioenen kilogrammen graan en aardappelen verdronken. Vast staat, dat het verlies aan landbouw werktuigen geschat wordt op 7H millioen gulden. Van de 37 staatsboerderijen gingen er reeds 33 verloren. In totaal zijn er 512 boerderijen en als de gaten niet snel gedicht worden zal er geen een van over blijven. De geheele polder was ingezaaid met tarwe, gerst, rogge, haver, koolzaad en dit is allemaal verloren ge gaan. Reeds thans zijn 80 pet. van de boerderijen ver dwenen en met de pakhuizen, mi idenstandsgebouwen, kantoren, kerken, scholen en de bijna 500 arbeiders woningen is het niet veel beter gesteld. Ongelooflijke massa's wrakhout spoelen aan en er is reeds een ber- „Geen reden om te wanhopen" ANEP's speciale oorlogscorrespondent M. van de Meeberg schrijft over een onderhoud met burgemees ter Oud o.m.: Met het pessimisme van hen, die zeggen, dat Rot terdam nooit meer kan worden, wat het geweest is, kan de heer Oud het niet eens zijn. Er is veel ver nield en veel weggeroofd. Ruim 50.000 mannen zijn iegen het eind van het vorig jaar «aar Duitschland gevoerd. Er zijn werven vernield, de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij en Piet Smit hebben het zwaarst geleden. Een derde van de kadelengte der havens is verwoest. De Rotterdamsche Tram heeft 20 pet. van haar wagens, die tot de snelst rijdende van de geheele wereld behoorden, verloren. In de havens is den laat- sten tijd niet gebaggerd. Er zijn geen kolen om de industrieën weer op dreef te helpen, gas en electrici- teit zijn er niet, water is er onvoldoende. En nog steeds lijdt de bevolking honger, nog steeds vallen er menschen op straat neer. Het zijn maar e^n paar van de problemen u»t de trieste nalatenschap van den N.S.B.-burgemeester MüIIer, die nu op het Haagsche Veer gevangen zit. De heer Oud gaat er in vogelvlucht overheen. „De toestand is heelemaal niet wanhopig" vertelt hij. „We staan voor geweldige vraagstukken, maar ik geloof, dat de Rotterdamsche havens ook nu nog in staat zijn, voor een vlugge behandeling van de goe- dtren te zorgen. Hoofdzaak is, dat de vaarweg weer spoedig in orde gemaakt wordt. Hopelijk is dat een kwestie van weken en niet van maanden. Er moet ge baggerd worden, maar schepen met een diepgang van 5 a 6 meter kunnen waarschijnlijk nog wel binnen komen, Alles draait om de vraag: „Hoe komen we aan grondstoffen en hoe krijgen we die bet snelst hier? En wat dat betreft, verkeert Rotterdam als havenstad in een vrij gunstige positie. De Maastunnel is nog int«ct en in de haven heerscht een geest van aanpakken en er achterheen zitten. In den voedselaanvoer gaat langzamerhand schot komen. Enkele dagen na de capitulatie kwamen de eerste voedselschepen in Rotterdam aan. Op het oogenblik liggen er zes in de havens. De haven arbeiders zijn enorm enthousiast en geven al hun medewerking". Ziedaar in het kort Rotterdam, zooals het feilt zeilt. Vijf jaar ellende heeft het achter zich en op het oogenblik is het bezig de balans op te maken, Zoo spoedig mogelijk begint het herstel. Een ver slagen achterland zal dit zeker niet in den weg kun nen staan. gingsmaatschappij opgericht, om het aangespoelde materiaal te bergen. Indien men rekent, dat met de werkzaamheden in Juni kan worden begoanen, zal het dichten der dijken drie maanden in beslag nemen. Gelukkig zijn de „Lely" en de „Leemans" volkomen intact. Wanneer beide gemalen op volle capaciteit werken, zullen er 6 a 7 maanden overheen gaan, voor de Wieringermeer weer droog is, dus dat zou April 1946 worden. Maar er komt misschien nog hulp bij! Het is niet onmoge lijk, dat va* Engelsche zijde 3 tot 5 hulppompinstal- laties zullen worden gebracht. Als er minstens 3 bijkomen, dan zou de Wieringermeer binnen drie maanden droog zijn. In het meest ongunstige geval zal het 2 a 3 jaar duren, voordat Nederland weer producten uit de Wieringermeer zal kunnen verkrijgen. Zeer nadeelig is het feit, dat de scheepvaartsluizen in den Afsluitdijk ook vernield zijn. He* haventje „de Oude Zeug" is onbruikbaar gemaakt. Wij vroegen wat voor water den polder was in gestroomd. Dit blijkt IJsselmeerwater te zijn geweest en men mag aannemen, dat het vrijwel zoet is. Des kundigen zijn van meening, dat de gewassen er dan ook vrijwel geen nadeel van zullen ondervinden. Parade in Den Haag Op Tweeden Pinksterdag heeft het eerste Cana- deesche leger in Den Haag onder groote belangstelling zijn overwinningsparade gehouden. De Konirgin en Prinses Juliana konden niet aanwezig zijn. Maar Prins Bernhard woonde de militaire plechtigheid bij. Verder waren aanwezig ven. Crerar, commandant van her eerste Canadeesche leger, vice-admiraal Sir Gerald Dickens, vlag-officier voor Nederland van de Royal Navy, Jt.-gen, C. Foulkes, commandant van het eerste Canadeesche Corps, gen. majoor S. Maczek, commandant van de eerste Poolsche pantserdivisie en vel*^ andere hooge officieren, alsmede burgemeester S. J R. de Monchy en echtgenoote. Van de Binnen- landsche Strijdkrachten waren o.m. aatwezig gen. Koot en maj. Six. Zuivering Binnenlandsche Zaken De Chef Staf Militair Gezag heeft ingesteld een Advies-commissie voor de zuivering van het Depar tement van'Binnenlandsche Z*ken en de onder dit departement ressorteerende rijksdiensten. Het Secreta riaat der Commissie is tot nader order gevestigd Binnenhof 1 a (gebouw Tweede Kamer) te 's Graven- hage. Eenieder, die bezwaren heeft tegen of besrhikt over bezwarende gegevens omtrent eenig lid van het personeel van een der genoemde instellingen, op grond waarvan dit lid voor zuivering in aanmerking zou kunnen komen, wordt verzocht die bezwaren c. q. ge gevens voor 5 Juni a.s. schriftelijk, en persoonlijk onderteekend, in te dienen bij het Secretariaat dezer Commissie. De boot is weer aan, zooals we verwacht heb ben. Na de germanismen van de laatste jaren zijn thans de anglicismen aan de beurt. De kranten spreken al van wireless-operators", waar zij be doelen: radiozenders en van „droppen", waarmee men het Nederlandsche werkwoord „uitwerpen" wil vervangen. En zoo wordt de moedertaal weer van alle kanten bedreigd, vooral door hen die graag met een vreemd woord pronken, y. Distributie- beschikkingen De Militaire Commissaris in de Provincie Noord- Holland maakt bekend: 1. Alle distributie-beschikkingen blijven vooralsnog van kracht en derhalve behouden de Rijksbureaux voor Handel en Nijverheid volledig hun bevoegdheden en blijven alle coor de Rijksbureaux uitgevaardigde regelingen onverminderd elden. 2. Alleen ten behoeve van voorziening in Neder'and- sche behoeften mag productie voortgang hebben. Niet toegestaan is veiwerkine, bewerking, transport, koop, verkoop en aflevering van materialen, halffabrikaten en eindproducten, die waren bestemd voor Duitsche op drachten in den ruimsten zin van het woord. 3. Evenzoo is niet toegestaan de verwerking, bewer king, transport, koop, verkoop en aflevering van ma terialen, halffabrikaten en eindproducten, voor zooverre de feitelijke voorraad niet overeenstemt met die in de laatste opgave aan het Rijksbureau, afgezien van de sinds die opgave geoorloofde wijzigingen in den voorraad. 4. In dringende gevallen kan van bovenstaande bepa lingen ontheffing worden verleend door de Rijks bureaux. 5. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd dat ook de prijsvoorschriften tot nader order onver minderd van kracht blijven. Mr. M. M. Rost van Tonningen bevindt zich onder de krijgsgevangen officieren van de Neder landsche S.S., die zij" ondergebracht in een kamp in de omgeving van Eist De olievelden op Tarakan kunnen binnen tamelijk korten tod hersteld worden. Reeds de volgende maand kan de eerste olie worden verwacht. Als Tarakan op volle capaciteit werkt, kan volgens schatting^ hierdoor bijna 10 pCt. van de geallieerde behoeften in het Zuidwesten van den Grooten Oceaan worden gedekt. Anep-Aneta meldt, dat Prof. Ir. J. Goudriaan op eigen verzoek eervol ontslagen is als president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen. Ir. W. Hupkes en Ir. W. F. H. van Rijckevorsel zijn met de leiding belast. De „Nazi-filósoof" Alfred Rosenberg is te Flensburg gevaneen genomen. De Heer en Mevrouw Gehéniau— Hackenitz geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon JACQUES. Overveen, 17 Mei 1945. Rio Grandelaan 31. Tijdelijk: Maria Stichting kamer 44. Zondag 10 Juni a.s hopen onze ge liefde ouders: Th. B. J. VIEHOFF J. J. C. VIEHOFF-WANDERS den dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden elkaar het H. Sacrament van het Huwelijk toedienden. De gezongen H. Mis uit dankbaarheid wordt op gedragen in de kerk van het H. Hart, Kleverparkweg om 10.30 uur. Hun dankbare kinderenAnna, Ferdinand, Janke, Jaap, Lizette, Joop. Haarlem, Juni 1945. Tetterodestraat 45. t Heden bereikte ons het droeve bericht, dat onze lieve Zoon, Behuwdzoon, Man en Vader, GERARDUS DROGTROP Jr. óud 34 jaar, op 25 November 1944 tengevolge van een nood lottig ongeval te Nijmegen om het leven is gekomen. Haarlem, 18 Mei 1945. G. Drogtrop-Dekker, Petertje, G. Drogtrop Sr., I. H. Drog- trop-Dikkeboom, D. G. Dings- hoff, A. M. Dingshoff-Drog- trop, G. Drogtrop, J. M. Drogtrop-Vermeer, P. Dek ker, P. Dekker-Blaas, P. Dek ker, C. Dekker-de Jong, W. Dekker, E. Dekker-Jacobs, Neefjes en Nichtjes. Gasthuislaan 134. t Heden overleed in volle rust en vrede, voorzien van de genademiddelen der H. Kerk, onze lieve Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder. MARIA ELIZABETH PEPER geb. Warmer, in den leeftijd van 78 jaar. Uit aller naam: H. J. Peper. Haarlem. 17/5 '45. Schouwtjeslaan 3jl. De H.H. Uitvaartdiensten wer den gehouden op Dinsdag 22 Mei j.l. in de Kathedrale kerk St. Bavo (Leidschevaart), waar na de begrafenis vanuit de kerk op het R.K. kerkhof Valkenburg te Heemstede plaats vond. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Vrouw, Zuster en Nicht MIMI CADERIUS VAN VEEN geb. Orth De teraardebestelling heeft plaats gehad op de alg. Begraafplaats Kleverlaan op Dinsdag 22 Mei Uit aller naam: J. C. Caderius van Veen Haarlem. 17 Mei 1945 Tetterodestraat 76 3 v. pCt. oblig. lng. t.l. v.h. R.K. Kerk- best. der par. v. d. H. Joseph te Hillegom anno 1943 groot f210.000.— EXTRA UITLOTING Uitgeloot en betaalbaar per 1 Juni a.s. te onzen kantore de navolgende obli gaties ad. f 1000.nos. 52—5893 107-109-113-138-149 ad f 500. nos. 163 A en B. 209 A en B. 's-Gravenhage, 30 April 1945 Haagsche Bankvereeniging N.V. Mevrouw Lautenslager, Heemst. Dreef 146, Heemstede, vraagt een net meisje als HULP IN DE HUISHOUDING. Goed loon. Aangenaam tehuis. Hulp voor ruw werk aanwezig. De Directeur van het GEMEENTE ZIEKENHUIS te Zaandam deelt mede, dat er nog eenige Gedipl. Verpl. geplaatst kunnen worden als maandzuster en tevens eenige jongedames als leerlinge voor het dipl. A van de Ziekenverpl.wet. Aangifte bij den Directeur. ;practijk HERVAT. Mr. B. E. VAN TIJN, advocaat en procureur, deelt hierbij mede, dat hij zijn practijk heeft hervat en zijn kan toor gevestigd is Damstraat 23 te Haarlem bij mrs. Tonino en Keg. OPENLIJK DANK aan Henri Belletable voor gebedsverhooring. Fam. Beeck, Haarlem Verloren op Zondag 6 Mei j.i. een ZILVEREN RING met grooten terra steen omgeving Cronjéstraat—Schoter singel. Tegen RUIME BELOONING eventueel in natura terug te be zorgen Bijleveld. Zaanestr. 90, Haar lem-Noord. DANK aan de H. Maagd voor vele verkregen gunsten, door het houden der krachtdadige noveen. Fam. Nieuwpoort, Bloemendaal OPENLIJK DANK aan God, O. L. Vrouw van Fatima en de H. Gemma voor verkrijging van een groote gunst. Overveen. H. Coebergh-Verpalen i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2