Spoedig gecarboieerd watergas? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 24 MEI 1945 BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTR. 5 - TEL. 21543 en 21544 De Jantjes met verlof! 1100 Gram biscuits Dezelfde bonnen voor alle distributiekringen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Nu de grootste zorg van de laatste maanden - wat hebben we vandaag te eten? - tot het verleden behoort voelt iedere huisvrouw nog drukkender dan voorheen de moeilijkheid om den maal tijd gaar en smakelijk op tafel te brengen. Want nog steeds moet zij goochelen om op de wonderkachel het menu van den dag gekookt te krijgen. Geen wonder is het dan ook, dat zij nu al popelt om te weten wanneer ein delijk het gascomfoor weer in eere her steld kan worden, al is het dan ook maar voor een of twee uurtjes per dag. Wat dit netelige vraagstuk betreft kun nen we gelukkig optimistisch zijn. Wan neer er een geregelde aanvoer van cokes en gasolie is, dan kan het Haarlemsche gasbedrijf binnen enkele dagen gecarbo ieerd watergas fabriceeren, waarmee men voorloopig onze stad kan voorzien. De militaire autoriteiten verleenen al hun medewerking om dit mogelijk te maken, doch er zal niet eerder begonnen worden dan wanneer men er zeker van is dat de cokes en gasolie geregeld aangevoerd worden. Het gebruik van dit watergas zal een kleine verandering aan het kom foor met zich meebrengen, doch het gasbedrijf zal hieromtrent t. z. t. nadere bijzonderheden bekend laten maken Het gasovenbedrijf zal eerst geheel in werking kunnen treden wanneer het beschikt over stroom en gaskolen. Uit alles blijkt wel, dat de gasvoor- ziening voor 99 pCt. een transporl kwestie is, waartaede zoovele andere moeilijk heden van het oogenblik staan of vallen. Bevrijde stadgenooten uit Buchenwalde Uit het concentratiekamp Buchenwalde ziin volgens ontvangen berichten van „Herrijzend Nederland" de volgende stadgenooten in Eindhoven aangekomenJ. Bastianen, J. Hendriks. G. v. d. Heijden, M. Jacobs, J. van Putten, H. Slobbe. U. V. V. heeft alle hens aan dek Meer dan duizend meisies en vrouwen hebben zich sinds de bevrijding in Haarlem als vrijwilligsters gemeld voor de Unie van Vrouwelijke Vrijwil'igers en werken onafgebroken voort om de moreele en mate- rieele welva-rt te bevorderen. De Huishoudelijke Dienst van de U.V.V. heeft aan de Nassaulaan een tehuis in gereedheid gebracht. Vele vrouwenhanden helpen bij de kindervoeding en vaardige vingers naaien de hoogst noodige kleeding- stukken. De sociale dienst houdt zich gereed om straks te kunnen helpen bii het uitdeelen van goederen en de eventueele uitzending van kinderen. De administra tieve afdeeling verwerkt den enormen toevloed van ledenaanmeldingen. Het informatiebureau van het adviesbureau van Nederland's Volksherstel, waarvan opbouw en functie aan de U. V. V. werden toevertrouwd, doet prac >tig werk. Bij de U.V.V. is een taak voor ieder weggelegd, doch in sommige diensten konden tot heden toe nog niet alle krachten ingeschakeld worden. Mettertijd zullen zij echter worden opgeroepen, want de U.V.V. As niet in de eerste plaats bedoeld voor dezen over gangstijd, maar heeft speciaal in de periode van den wederopbouw een belangrijke taak te vervullen. Militaire demonstratie De Haarlemmers toonden groote belangstelling voor de demonstratie van gealliee de militaire uitrusting en bewapening, welke plaats had in de Paviljoenslaan. Aan de imposante demonstratie namen o a. deel eeo groep ranks, een verkenningsgroep, een artilleriegroep en een compagnie infanterie. De militaire kapel zorgde voor de vroolijke noot. De Marine-voorlichtingsdienst maakt, naar radio „H.N." mededeelt, aan belanghebbenden bekend, dat perso neel van de Kon. Marine, dat gedu rende de oorlogsjaren niet in Neder land was, alvorens naar het Verre Oosten te worden uitgezonden, eerst met verlof naar Nederland zal komen. Het tarweschip van Zwaagdijk Tijdens de bezetting verzamelde een land bouwer te Zwaagdijk op onopvallende wijze wapenen, munitie en radiotoestellen, die de R. A. F. op zijn land uitwierp. Hij bracht dat alles regelmatig naar Amsterdam en Haarlem, waar hij den voorraad aan de Binnenlandsche Strijdkrachten overhandigde. De landbouwer gebruikte dezelfde list als Prins Maurits indertijd bij het beleg van Breda. In plaats van een turfschip was hier evenwel sprake van een tarweschip. Hij verstopte alles onder de tarwe, die per schip naar de stad vervoerd werd. De parachutes waarmee het materiaal uitge worpen werd in totaal 250 heeft hij als souvenirs bewaard. Zij versieren thans het erf. Regionale voetbalcompetities? Naar wij vernemen zal het bestuur van den K.N.V.B. alle moeite doen om regi onaal competitiewedstrijden te organi- seeren. Voor het spelen van wedstrijden door gecombi neerde stadselftallen is de toestemming noodig van de afdeeling waartoe de vereenigingen, welke spelers afstian, behooren. Het devies va>i den Voetbalbond blijft echter voorloopig nog: Sport met mate. Alle spelers die aan wedstrijden deelnemen moeten trouwens tevoren medisch zijn goedgekeurd. Prof. Gerbrandy ie Haarlem Ministerpresident Prof. mr. J. Geibrandv heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het westelijk commando van de Binnenlands;he Strijdkrachten te Haarlem. Onder toejuichingen van het personeel op het staf kwartier werd hij ontvangen in het Paleis van Tustitie in de Jansst'aat. Na de ontvangst' heeft de minister president een korte toespraak gehouden. Roode-Kruisv erdeeling Voor de tiende Roode-Kruisverdeeling is voor 400 gram brood aangewezen bonj A 490 [(derhalve NIET bon A 480, zooals abusievelijk in een deel van onze vorige oplage werd vermeld). Uitreiking M. G.-kaarten Vrijdag 25 Mei zijn voor de uitreiking van de le vensmiddelenkaarten van het M.G. in de Vleesthhal van 9—12.30 uur de letters T, U en V aan de beurr. Van 13 30—16.00 uur volgen de letters W, X, Y en Z. Op er n mijn geloopen Wij wijzen er met nadruk op, dat htt betreden van de duinen nog steeds zeer gevaarlijk is. De li-jarige J. M. v. Staveren is in de duinen bij den watertoren op een mijn geloopen en heeft dit met den dood moeten hekoopen, zakelijke bureau, dat voor de toekomst van stad en Prinses Juliana heeft onvewachts een bezoek ge- orogevina zoo zegenrijk kan werken, onder de schutse bracht aan de vergadering van het Hoofdbestuur van der vaderlandsche driekleur en ooder bet directorium de „Nationale Hulpactie Roode Ktuis" in het Paleis- I van een Nederlander met groote „ondergrondsche" raadhuis te Tilburg. I verdiensten, weer heropend. Suiker, zout en chocolade Voor den distributiekring Haarlem zijn de volgende bonnen geldig verklaard 424 100 gram vet 430 500 gram biscuits 431 300 gram biscuits 432 300 gram biscuits 433 pl.m. 112 gram chocolade 434 125 gram suiker 435 50 gram zout 442 1 kg. aardappelen Reeds eerder werd aangewezen bon 426 voor 200 gram vleesch zonder been. Verder kan worden medegedeeld, dat het dagrantsoen deze week nog de waarde zal hebben van 1900 calorieën. De aparte bonaanwijzing voor eiken distributiekring komt te vervallen met de nieuwe bonkaarten, die door het M.G. worden uitgereikt. Nu zal men op de bonnen in alle kringen dezelfde levens middelen ontvangen. Bij het publiek gaf het verschil in bon aanwijzing vaak aanleiding tot verwarring. Hieraan zal nu spoedig een einde komen. Haarlem is dankbaar Twee zaken hielden de Haarlemmers vorige week voornamelijk bezig: de met den dag verbeterende voedselpositie en hef achter slot en grendel zetten van N.S.B.-ers. Men kan den bevrijder niet dankbaar ge noeg ziin voor de waarlijk bewonderenswaardige wijze waarop hij ons uit den eersten nood geholpen heeft. Veertien dagen geleden waren we nog in oorlog en volkomen uitgeplunderd en nu hebben we met Pink steren een diner kunnen samenstellen van vette soep een flink «tuk varkensvlecsch, aardappelen en vetsché groente. We eten voedzaam vleesch op de b scuits, een scukie chocolade bij een echt kopje thee en de' kleintjes krijgen boier. Zeker, er blijfr nog veel te wenschen, want er zijn te weinig aardappelen en brood verschijnt alleen op tafel na inlevering van tarwe. Maar de aanvoer van deze massa-artikelee vergt enorme tramport-mogelijkheden en in het trans port zit de moeilijkheid Niettemin hulde en dank! Niet meer mopperen, maar God danken, dat we niet later bevrijd zijn, wa t dan zouden de Pinksterdagen ondraaglijk geweest zijn. Het „oppikken" van N. S. B. ers is vorige week met kracht voorfgezet. Verschillfnde kopstucken liggen nu op stroo o.a de commissaris der provincie, mr. Backer en /ijn griffier, mr. Urk, de voormalige direc teur der M. T S. dr. de Gelder, de wel heel onsympa thieke figuur v. d. Weijden, eens burgemeester van Velsen etc. Leuk is, dat mr. W. de Rijke, afkomstig uit Haarlem en later hooge baantjesjagei bij de N.S.B., hier gearresteerd kon worsen. De „dames en heeren" va" het heil-koor kan men nu puien zien wasschen en lokalen schrobben. De behandeling blijft Christe lijk, maar wie zal er regen protesteeren, dat het eten nauwelijks voldoende is? In menig huisgezin heeft zich in deze dagen een ontroerend tafertelte afgespet ld, wanneer een zoon, die reeds jaren in het buitenland vertoefde, plotseling in geallieerd uniform de huiskamer binnenstapte. Fn haast altijd met een dik pak onder den arm, een pak met levensmiddelen en een zak vol tabak en sigaretien. Het Gew. Arbeidsbureau, ens een afschuwelijke slavenmarkt werd drie dagen door het Militair Gezag ges oren, De meeste ambtenaren werden bij hun kraag gegrepen en voorloopig opgesloten. Nu is dit nood zakelijke bureau, dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1