I Wat zal de Film ons brengen? f Hitler's einde Prof. Gerbrandy over actueele problemen Sinds jaren zitten we uit te kijken naar goed nieuws over de film. Er staat ons heel wat te wachten. Joris Ivens heeft in China vervaardigd „400 Million", in de Ver. Staten „Power and the land", in Canada „Action Stations", over de taak der korvet en in den convooidienst. Met Frank Capra maakte Ivens de propagandafilm „Know your Ennemy". Thans is hij in opdracht van de Ned Regeering in het Verre Oosten om de bevrijding van Ned. Indië te verfilmen, nadat hij eveneens in opdracht had gemaakt de film „De Ned. Traditie" over het aandeel van ons land in den oorlog. De befaamde Walt Disney heeft zich evenmin on betuigd gelaten. Hij maakte een reeks teekenfilms o.a. een met Donald Duck als held over de p'astica-indus- trie. Andere teekeofilms van Disney zijn „De over winning der luchtmacht" en „Saludos Amigos" en dan heeft hij een nieuwen filmheld geschapen io den vorm van den Braziliaanschen papegaai Joe Carrioca, Verder nieuws uit Amerika: Clark Gable is majoor vlieger. James Stewart is luitenant-kolonel, Jackie Coo- gan bestuurt een zweeftoestel in Birma, Bette Davies, still going strong, speelt de hoofdrol ia de film „De wacht aan den Rijn", Claudette Colbert speelt met. Shirley Temple (inmiddels een groote meid geworden) de hoofdrollen in „Sinds je vertrek". Alfred Hitchcock maakte de speelfilm „Reddings boot". Fritz Lang nam den beruchten Heidrich tot onderwerp van een film in „Beulen sterven ook". Van René Clair kunnen we tegemoet zien „Het gebeurde morgen". In Engeland zijn tal van zee-oorlogsfilms gemaakt. Rusland heeft groote aandacht besteed aan den strijd der partisanen en o.a. films gemaakr over de groote veldslagen van Orel, Koersk en de Oekraine. Rusland eischt, dat deze films pp groote schaal ver. spreid zullen worden. De bekende film van Duvivier, „Het hart van een natie", is weer opgedoken Deze film behandelt het lijden van Frankrijk onder de Duitsche agressie. Ho'lywood is gereed om terstond na den oorlog zich op de televisie te werpen en telefi'ms te produ- ceeren. Wat Amsterdam betreft kunnen wij mededeelen, dat binnenkort nieuwe en oude films gaan loopen. Dit kan geschieden dank zij den CanadeezeD, die generatoren beschikbaar stellen. Een film over „Zuid helpt Noord" De heer F. J. M. Moussault, directeur van het foto- bureau „Het Zuiden", vervaardigt een film over de voedselorganisatie van het Roode Kruis „Zuid helpt Nootd". LONDEN, 23 Mei. De correspondent van Reu ter, Arthur Oakeshott, schrijft over Hitler's laatste uren: Hitler was een ziek en teleurgesteld man, met bevende handen, die de laatste uren in Berlijn door bracht met het innemen van dextrose tabletten. Open neer loopende in den schuilkelder onder de Rijkskan selarij in den avond van 22 April herhaalde hij voort- dure nd; „Ik heb mijn vertrouwen in Wehrmacht en Luftwaffe verloren. Ik blijf in Berlijn om er te sterven. Nadat ik zooveel generaals heb doen terechtstellen, omdat zij terugtrokken, kan ik zelf niet meer terug trekken. Als ik Berlijn verlaat, is de stad verloren." Hij volhardde in deze houding ondanks de aanspo ringen van Keitel, Jodl, Bornann, von Ribbentrop en Göbbels. Deze wilde hem be vegen naar het zuiden terug te trekken, om daar tot het uiterste het Duit sche gebied te verdedigen. Volgens de officieele stenografen, die als steeds de gesprekken tusschen Hitier en zijn generaals op schreven en van wie de correspondent zijn gegevens ontving, zou Hitier waarschijnlijk gedood zijn door den Sturmbannführet der S.S. Günsche, commandant van de troepen, die de kanselarij moesten verdedigen. Günsche had de opdracht gekregen, toe te zien, dat Hitier werkelijk stierf. De laatste ontmoeting tusschen Hitier en zijn gene raals was 's middags om drie uur en duurde tot 's avonds half acht. Hij liep rond met verwarde en reeds grijs wordende haren en toonde een ander beeld dan de „Führer" van vroegere dagen. Op zijn voortdurende verklaring dat hij in Berlijn wilde blijven, zei veldmaarschalk Keitel: „Dat is niet in overeenstemming met hetgeen u ons voor maanden geleden voorhield. U zeide, dat u Duitschlands bodem tot de laatste duimbreedte zou verdedigen en drie keer gedood zou moeten worden voor u dit idee zou opgeven." Men zeide hem, dat hij genoeg legers over had om de situatie nog te beheerschen. Hitier antwoordde: „Er is geen terugweg meer mogelijk". Toen bleek dat het tegenoffensief ten Noorden van Berlijn was mislukt, zeide Hitier tegen zijn generaals, dat zij naar het Zuiden moesten gaan. om een nieuwe regeering te vormen onder Goering, er aan toevoe gende: „Goering zal in het vervolg onderhandelen". Geen der aanwezigen had gehoord, dat Hitier, zoo als Goering beweerde, opdracht had gegeven hem te arresteeren. Labourpartij tegen Churchill's voorstel ^BLACKPOOL, 21 Mei, (Reuter) De elfhonderd af- gevaardigden op de conferentie der Labeurpartij te Blackpool hebben eenstemmig 't voorstel van Churchill tot voortzett:ng van de coalitie totdat de strijd tegen Japan ten einde zou zijn, verworpen. WelingelichteEngelsche politieke kringeo verwachten binnen enkele dagen het einde der coalitie-regeering. Churchill zou dan Dinsdag met een nieuwe regeering voor het Lagerhuis verschijnen. De verkiezingen zullen dan op 5 Juli kunnen worden gehouden. Majoor Stevens bevrijd Naar Anep-Aneta meldt, is majoor Stevens van de Engelsche Intelligence Service te Den Haag, die, nog voordat Nederland in oorlog was, met één van zijn medewerkers door de Duitschers naar Blerick werd gelokt en daar over de grens werd gesleept, uit het concentratiekamp Dachau bevrijd. Naar het A.N.P. verneemt, zullen in de naaste toe komst de bekende padvindershoeden, die ook in het buitenland door materiaalschaarschte niet meer ver vaardigd kunnen worden, vervangen worden doorkhaki- kleurige Schotsche baretten. In Engeland en Amerika is deze nieuwe padvinders„mode" reeds op beperkte schaal ingevoerd. In een onderhoud met ANEP heeft Prof. Mr. Gerbrandy verklaard, dat het meerendeel der belangrijke amb ten in het nieuwe Nederlandsche kabinet zal worden bekleed door vertegenwoordigers van bevrijd Ne derland. Wellicht zullen eenige leden van het demissionnaire kabinet aan blijven, zooals Mr. Van Kleffens, wiens kennis van de wereldpolitiek van onschatbare waarde is. Op de vraag, of de communistische invloed in Nederland was toegenomen, antwoordde Prof. Ger brandy, dat naar zijn meening de bevolking radicaler was geworden. De toestanden in het laatstelijk bevrijde gebied zijn veel ernstiger dan men verwacht had, vooral ten aanzien van de voedselpositie. Het kolen- vraagstuk en de zwarte markt in West-Nederland zijn twee zeer groote problemen. Muziekfilms van Walt Disney Walt Disney heeft in de afgeloopen jaren een nieuwe serie teekenfilms op stapel ge/et, die bij „Fantasia" heeft geheeten. Zij omvat vier films over beroemde muziekstukken, t.w. „L'apprenti sorcier" van Paul Dukas, waarin Mickey Mouse de tooverleerliog voorstelt, „De dans der uren", het ballet uit Poncbielli's opera „La Gioconda", een satyre op het ballet waarin rozige struisvogels de rol der ballerina's vervullen. Voorts Tschaikowsky's „Notenkra ker" en „Le Sacre du printemps" van Stra- winsky. De muziek wordt uitgevoerd onder leiding van Leopold Stokowsky. Seyss-Inquart is volgens de „Daily Mail" voor een onderzoek naar Engeland overgebracht. Bankmoratorium opgeheven De chef van de» Staf Militair Gezag deelt het volgende mede: Van den aanvang af lag het in de bedoeling, de vraag, of een bankmoratorium moest worden gehand haafd of niet, opnieuw te bezien, zeodra de noord westelijke provincies zouden zijn bevrijd. Na overleg met den Minister van Financien en ie Directie \>an De Nederlandsche Bank te Amsterdam, is ihans be sloten tot nader order het bankmoratorium in het geheele bevrijde gebied op te heffen. In het geheele bevrijde gebied is het betalingsverkeer du* thans niet meer aan beperkingen onderworpen. Prijzen der levensmiddelen vastgesteld De Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening maakt bekend, dat voor de uit den aanvoer der Geal lieerden gedistribueerde levensmiddelen prijzen zijn vastgesteld. Voor de volgende artikelen, verkrijgbaar op sedert 18 Mei 1945 aangewezen bonnen, gelden de daarachter vermelde prijzen: Consumentenprijs per k.g of per pak Biscuits Chocolade (1 tabl. is 56 gram is 2 oz.) Zout Engelsche bloem Engelsche huishoudzeep (in blokken van 225 gram) Thee per 28 gram (1 oz.) Vleesch in blik Vleesch met groente Bak- en braadvet Margarine Melk in blik Visch in blik Soep in blik Suiker (kristal en basterd) Suiker (tabletten) Kaarsen De aandacht wordt er op gevestigd, dat ook de ver strekking van zeep en chocolade in de week van 18 tot en met 26 Mëi niet gratis zal geschieden. 0.40 0.10 per tablet 0.19 H 0.28 0.22 H per blok 0.13 1.40 0.80 1 30 1.38 0.17 1 10 0.80 0.55 0 60 0 69H per blik De critieke oorlogssituatie dwingt de Japansche regeering over te gaan tot mobilisatie van zelfs schoolkinderen en studenten. Geboren: PETRUS JOHANNES MARIA zoon van P. v. d. Peet en D. P. M. v. d. Peet-Heesakkers Haarlem, 22 Mei 1945. Teding v. Berkhoutstraat 29. Op 31 Mei a.s. Mevrouw hopen de Heer en B. HARDING-van Oostrom den dag te herdenken dat zij 45 jaar geleden in den echt werden verbonden. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Heemstede, 24 Mei 1945. Mesdaglaan 35. Geen ontvangdag Op den 30sten Mei hopen onze ge liefde ouders CORNELIS FLORIS en CORNELIA v. d. PUTTEN den dag te herdenken, waarop zij vóór 45 jaar in den echt werden verbonden. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen De H. Mis uit dankbaarheid zal wor den opgedragen op 30 Mei om 9 uur in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart Heemstede, Mei '45, Drieheerenlaan 15 Gevr. TWEE KAMERS of GED. van HUIS voor twee bej. menschen, liefst Haarlem Nrd. Adres Delistr. 94 Haar lem Nrd. FLINKE DIENSTBODE gevraagd v. d. en n. en DAGMEISJE gevraagd. Goede kost, goed loon, in gezin met negen kinderen. Mevrouw Spierings Kerklaan 133, Heemstede. t Heden overleed na een korte ongesteldheid, voorzien van de H,H. Sacramenten der Stervenden onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante CATHARINA WILHELMINA VAN DER VELDT, Wed. van Jacobus Petrus Kuckulus in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam: J. A. M. Audenaerde van der Veldt. Haarlem, 21 Mei 1945, Javastraat 2. De H.H. Uitvaartdiensten zul len plaats hebben op Vrijdag 25 Mei a.s. in de Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Bar bara om 7 uur, 7.45 u. en 9 uur gez. Requiem, waarna de be grafenis van uit de Kerk op de R.K. Begraafplaats St. Barbara, Haarlem. t Heden overleed, voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Zus ter, Behuwdzuster en Tante ANNA MARGARET HA VAN DIJCK geb. Koster in den ouderdom van 84 jaren Uit aller naam: Chr. Koster Haarlem, 19 Mei 1945 Nassaustraat 24 rd. De H.H. Uitvaardiensten zijn ge houden op Woensdag 23 Mei j.l. in de Parochiekerk van den H. Antonius van Padua, de stille H. Mis om 7.30 en om 9 uur de H.Mis van Requiem, waarna de begrafe nis vanuit de Kerk om 10 uur op het Kerkhof St. Barbara te Haarlem t Heden overleed plotseling door een noodlottig ongeval te Overveen onze innig geliefde zoon en broertje JEAN MARIE Haarlem, 22 Mei 1945. Uit aller naam J. van Staveren, Velserstraat 31, Haarlem. De H.H. Uitvaertdiensten zullen gehouden worden op Vrijdag 25 Mei a s. in de Parochiekerk van het Allerh. Hart van Jezus; de stille H.H. Missen te 7 uur, 7.30 en 8 uur; de plechtige gezongen H. Mis van Requiem te 9.30 uur, waarna de begrafenis vanuit de kerk op het R.K. Kerkhof Adel- bertus te Bloemendaal. Eenige en algemeen e kennisgeving t Heden bericht ik U dat op 12 Mei 1945, voorzien van de H.H. Sacramenten der ster venden, is overleden, na een lang durig dpch geduldig gedragen lijden, mijn geliefde Echtgenoote, Mevrouw MARIA AGATHA BUIJS, echtgenoote van Comelis Rutte, in den leeftijd van 61 jaar en be graven den 17en Mei d.a.v. op het R.K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem (Noord). C. Ratte. Haarlem, Mei 1945. Pres. Steynstraat 19. Weggeloopcn Donderdagavond 17 Mei plm. 5.30 uur gladh. FOX-TERRIER „FOKKIE". Oude dame zeer aan ge hecht. Teg. bel. terug te bez. J. de Vries, Magdalenastraat 5, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2