Regeering in Nederland terug Britsch kabinet afgetreden Een hand vol hulp is beter dan een kar vol zuchten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 25 MEI 1945 BUR. VOOR RED ACHE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTR. 5 - TEL. 21543 en 21544 Belangrijke besprekingen in Den Haag Berechting van landverraders Churchill formateur Rede van Z.H. den Paus Requiemmissen voor hen, die vielen Viight vol verraders Kinderuitzending naar het buitenland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Met volle medewerking der geallieerde militaire autoriteiten is sinds Woensdag de regeering weder in Nederland gevestigd. De departementen van algemeen bestuur zullen zoo spoedig mogelijk uit Londen en uit plaatsen in Nederland, waar zij thans nog gevestigd zijn, naar 's Graven- hage worden overgebracht. De Ministers zullen zich te 's Gravenhage vestigen, zoodra zij de loopende zaken te Londen hebben afgewikkeld. Het college van vertrouwensmannen, dat sedert het optreden van het Militair Gezag als adviescollege der regeering was gecontinueerd, heeft sinds Woensdag op ehouden te bestaan. De regeering heeft haar grooten dank uitgesproken voor de voorbereidingen onder zeer moeilijke omstandigheden door dit college getroffen. De regeering heeft Woensdag in het departement van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage haar eersten Minister raad in het Westen des lands gehouden. Daarbij »ijn verschillende onderwerpen behandeld, welke van allesoverheerschend belang zijn, zooals het mijnwezen, de verdeeling der beschikbare krach ten over leger, vloot, luchtmacht, industrie en land bouw en de voedselvoorziening der bevolking. De Kabinetscrisis H M. de Koningin heeft, in verband met de kabinets crisis, in gehoor ontvangen den heer De Boer uit Utrecht, lid van het Convent der politieke partijen, Prof. Ir. W. Schermerhorn en Dr. P. A. Tellegen, als vertegenwoordigers van de politieke en niet-politieke Nederlanders, die een politieke be'oriën eering voor staan als resultaat van een open discussie; voorts ook de heeren Bruins Slot te Amsterdam, H. M. van Randwijk te Amsterdam, R. van Nordheim te Delft en Van Velzen te Den Haag als vertegenwoordigers der illegaliteit. Prof. Gerbrandy over de spoorweg staking Minister-President Gerbrandy zal volgende week in een radiorede de spoorwegstaking herdenken, alsmede het geheele verzet. Binnenkort zullen voordrachten aan de Koningin geschieden in verband met de bijzondere gerechtshoven en het bijzondere bof van cassatie ter berechting van de landverraders en oorlogsmisdadigers Rotterdam heelt 50.000 woningen noodig Een oorlogscorrespondent van Anep-Aneta heefteen onderhoud gehad met Ir. C. van Traa, wnd. directeur van den Dienst van Stadsontwikkeling en van het Adviesbureau Stadsplan Rotterdam. Blijkens zijn mede- deelingen zijn er in d zen oorlog in Rotterdam on geveer 30,000 woningen verwoest, waarvan 26,000 in de Meidagen van 1940. In die dagen werden boven dien 12Ö0 fabrieken en werkplaatsen en 2300 winkels vernield. In toraal zijn er op het oogenblik een 50 000 woningen noodig, en zijn 20.000 aanvragen voor een woning genoteerd. De tot le wederopbouw van Rot terdam zal ongeveer 600 millio n „vooroorlogsche" guldens kosten daarbij niet gerekend het herstel van Rotter dam-West en andere incidenteele ver voestingen. Het zijn angstwekkende cijfers, die angstwekkende problemen oproepen. Het Engelsche kabinet is afgetreden. De Engelsche Koning heeft wederom aan Winston Churchill opdracht gegeven, een nieuw kabinet te vormen. Dinsdag a.s. is het Pinksterreces afge- loopen en zal dit nieuwe kabinet voor het Lagerhuis verschijnen. Hiermede is formeel een einde gekomen aan het coalitie-kabinet, want men acht het zeker, dat het nieuwe ministerie uitsluitend zal bestaan uit leden van de conservatieve p>rtij ea uit individueele leden van groepen, die beloofd hebben Churchill te blijven steunen Vermoedelijk zullen ook de nationale libera len in het nieuwe kabinet vertegenwoordigd zijn. De Labour, partij zal hiermede dus weer in de oppositie gaan en de waarnemende premier Attlee, de minister van Binnenlandsche Zaken Morrison, de minister van Arbeid Bevin en de minister van Marine Alexander, zullen hun plaats in het Lagerhuis weer innenen Z. H. de Paus zal, naar gemeld wordt, op 1 Juni a.s. een belang rijke rede houden. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, maakt het volgende bekend: Een grooten plicht van dankbaarheid moeten wij nog openlijk vervullen jegens degenen, die voor onze vrijheid hun leven hebben gegeven. Daarom bepalen wij, dat in alle kerken en kapellen van ons bisdom - voorzoover dit nog niet is geschied - een plechtige H. Requiem mis zal worden opgedragen voor de zie- lerust van al degenen, 'die in den strijd om ons vaderland en onze koloniën het offer van hun leven hebben gebracht. Op Dinsdag 29 Mei zal een pontificale Requiemmis om half tien in de kathedraal worden gezongen. De Requiemmis in de kerken en ka pellen worde gecelebreerd binnen veer tien dagen na deze bekendmaking. Indonesische meerderheid in tijdelijken Volksraad Naarmate de bevrijding van Indië zich voltrekt, aldus verklaarde dr. H. J. van Mook, kan het voor- loopige bestuur vertegenwoordigende adviseerende lichamen uit het volk van de bevrijde gebieden be- no'men. In deze eerste phase heeft het een Raad van Departementshoofden gevormd, die tijdelijk met wet gevende macht onder leiding van den fungeerenden gouverneur is bekleed. In een later stadium zal, voor zoolang nog geen verkiezingen kunnen worden ge organiseerd, een tijdelijke Volksraad worden benoemd met een aanzienlijke meerderheid van Indonesische leden. Nederlandsche militairen, behoorende tot de Land macht of de Mari e, die uit krijgsgevangenschap zijn teruggekeerd, dienen zich ter verkrijging ,ran distributie bescheiden te wenden tot de plaatselijke distributie diensten. I* het kamp te Vught verblijven thans 6600 gedetineerden, die zich voor de tribunalen hebben te verantwoorden. Een speciale afdee- ling van het kamp is ingericht voor twee honderd zware jongens, meerendeels SS-leden. Onder het devies „Een hand vol hulp is beter dan een kar vol zuchten" heeft het Inter Kerkelijk Bureau (I.K.B.) door heel Westelijk Nederland gedurende de moeilijke oorlogsjaren prachtig werk ver richt. Nog afgezien van de nuttige nood- voedselvoorziening, den medischen dienst en de sociale afdeeling, is daar het op het oogenblik zoo naar voren komende werk van de kinderuitzending. Hoewel in dezen tijd van voedselschaarschte de lichamelijke verzorging in de eerste plaats als over weging gegolden heeft, is het opbeuren uit de sfeer van oorlogsellende zeker zeer belangrijk. Nu het voedselvraagstuk niet meer zóó urgent mag heeten, komt dit tweede punt meer naar voren. Het is zaak de geestelijk ontspoorde en gedemoraliseerde oorlogs jeugd minstens eenige maanden in een volkomen nieuwe en bovenal „normale" sfeer te laten leven, wil men niet een opgroeiend geslacht van typische oorloeskinderen als erfenis uit dezen tijd overhouden. In Zuid-Nederland is de H.A.R.K. (hulp-actie Roode Kruis) al met de uitzending van kinderen naar het buitenland begonnen. Reeds zijn onceveer 1500 kin deren uitgezonden, o a. naar Coventry en Huil. Behalve de lichamelijke aansterking, speelt daar dus de geestelijke verzorging een belangrijke rol: onderwijzers en leeraren zijn naast speciaal opgeleide leiders en leidsters aanwezig. Uit Westelijk Nederl'nd zullen binnenkort even eens dergelnke jeugdtransporten vertrekken. Verschil lende organisaties als de H.A.R.K., N.V.H., U.V.V. en I.K.B. zuilen de handen ineen slaan. Het ligt in de bedoeling de kleute-'s en jongere ktn Ieren in kampen en koloniehuizen binnenslands onder te bren gen, en vooral de oudere jeugd naar het buitenland te zenden. Engeland wil 20.000 Nederlandsche kin - deren opnemen, en die eerst een drietal maanden in kampen en daarna nog twee maanden in gezinnen di en verzorgen. Frankrijk opent zijn poor'en. Zwit serland zal gastvrijheid aan 12 000 jeugdigen tusschen 14 en 18 jaar verleenen. België vraagt voorloopig zestig kinderen per week. Het ieidersvraagstuk is hierbij niet eenvoudig. Behalve koks en allerlei soorten ander technisch personeel moeten onderwijzers, vakleeraren e.d. mee, want het onderwijs is de laatste jaren toch in veel gevallen al in de verdrukking gekomen Aan hen, die zich voorloops voor een leidersfunctie opgeven wordt een invulformulier ter hand geateld, aan de hand waarvan de benoodigde leiders en leidsters kunnen worden uitgezocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1