Bekendmaking Chocolade in tanks Amsterdamsche le klassers gaan Zondag voetballen Vanwege den militairen commissaris voor het district Haarlem wordt de vol gende bekendmaking gegeven: Mij bereiken berichten, dat door de burgerbevolking de palen en omheiningen van mijnenvelden worden weggehaald. De grootste gevaren ontstaan hierdoor voor de bevolking, waar de mijnenvelden niet meer te herkennen zijn. Dit kan der halve niet worden toegestaan en zal tot eiken prijs gekeerd moeten worden. Ik vertrouw op de medewerking van allen om dit kwaad onmiddellijk te beëindigen. Bovendien deel ik mede, dat er zeer hard gewerkt wordt aan de brandstolvoorzie ning, zoodat bi men afzienbaren tijd verbetering komt. Uitreiking levensmiddelenkaarten Morgen, Zaterdag 26 Mei, kunnen al degenen, die niet in het bezit zijn van een levensmiddelenkaart van het Militair Gezag, deze in de Vieeschhal van 9—12.00 uur afhalen. R. K. Middenstandsbeweging Enkele dagen geleden zijn de bestuursleden van de R.K. Midden stands vereen iging bijeen geweest om het herstel van de Katholieke Middenstandsbeweging te bespreken. Gebleken is, dat de reorganisatie en ver- nieuwing in een vergevorderd stadium van voor- bereiding zijn. Binnenkort zullen hierover richtlijnen van diocesate en landelijke instanties ver; chijnen. Concert in|de Groote Kerk Onder auspiciën van Nederlandsch Volksherstel zal Vrijdagavond om half acht in de Groote Kerk een concert worden gegeven door Jo Vincent, Annie Woud en Hendrik Andriessen. Deze bekende solisten treden weer voor het eerst in het openbaar op. De baten komen ten goede aan Nederlandsch Volksherstel. Kaar ten zijn^verkrijgbaar Groote Markt 14. IZuiveringscommissiesj Voor de zuivering van het perroneel in dienst van de Haarlemsche gemeentepolitie is een adviescomrr is- sie benoemd, die samengesteld is uit mr. N. J. C. Sik kel, substituut officier van Justitie, voorzitter, mr. M. D. Proper, advocaat en procureur, secretaris (Klever laan 94) en de leien: G. de Boer, ©ndetwijzer ULO, M. Bij de Vaate, boekverkooper, H. van Dijk, agent- rechercheur, A. S. de Jong, inspecteur van politie en W. J. B. v. Liemt Jr., directeur van een houthandel. Ook voor de zuivering van het personeel van het gewestelijk arbeidsbureau is een adviescommissie in gesteld, die gevormd wordt door Mr. S C. v. d. Wall, advocaat en procureur, a's voorzitter, P. Koen, refe rendaris van de gemeente, als secretaris (Goltzius- straat) en als leden: C. Blom, commies van het arbeidsbureau, J. C. Bossaars, rijksambtenaar, C. J. E. Dinaux, leeraar in Staatswetenschappen, mej. C. Kall mann, masseuse en de heer W. Krol. Gerechtvaardigde klachten of ter zake dienende gegevens moeten gemotiveerd, schriftelijk en onder teekend, worden ingediend bij den secretaris der commissie vóór 16 Juni. Na dezen datum kunnen geen klachten meer in behandeling worden genomen. Het spreekuur van den waarnemend burgemeester is voorloopig bepaald op Donderdag des voormiddags tien uur. De sprèekuren van de wethoudeis zijn als volgt vastgesteldvoor den heer A. van Riel Maandag 11 uur, voor den heer F.S. Noordhoff Dinsdag 11 uur, voor den heer A.J.M, Angenent Donderdag 10 11 uur, voor den heer D.J.A. Geluk Woensdag 2-3 uur. De raaandelijksche bijeenkomst van de Recollectie club zal a s. Zendag weer worden gehouden in de kapel van de eerwaarde broeders van Johannes de Deo, om 3-15 en 4.15 uur. Zaterdag 26 Mei om half 3 speelt een Ajax-VVGA- combinatie tegen een Canadeesch negental. Mocht deze ontmoeting niet doorgaan dan speelt Ajax t egen VVGA De olieboringen in het Oostelijk deel van het land hebben tot hoopvolle resultaten geleH. In Arnhem zelfs geen kruiwagen De Burgemeester van Arnhem, heeft volgens Anepa-Aneta uiteengezet dat de 160.000 be woners van Arnhem en omgeving gaarne naar hun woonplaats willen terugkeeren, maar dat dit totaal onmogelijk is. Er zijn geen materia len voor den heropbouw en geen transport middelen om materiaal aan te voeren. 90 pro cent der riolen werken niet en in de huizen heerschen zeer onhygiënische toestanden. Er is zelfs niet één kruiwagen te vinden. Alles moet geleend worden. De burgemeester zal een beroep doen op Zuid-Nederlaod en hoopt dat er een hulp comité zal worden opgericht. De kleine Evert mocht met zijn moeder mee naar de groote wapendemonstratie der Geallieerden aan de Paviljoenslaan te Haatlem. Hij keek zijn oogen uit, Joch schrok hevig als een der groote vuurmonden in actie kwam en constateerde bij het demonstreeren van een rookgordijn, dat het zomerkacheltje het weer niet deed. Toen de com missaris der Koningin en de burgemeester met hun dames en de Canadeesche autoriteiten ia een jeep over het terreia reden, vroeg hij of Churchill daar nu bij was, maar een daverend gelach ont lokte hij aan zijn omgeving, toen hij bij het passeeren van een reuze amphibietank de vraag stelde: „Mammie, zit daar nu de chocolade in, die zij ons brengen?" Wat zijn wij toch gelukkig, dat het oorlogs geweld niet in onze stad gekomen is. Wij houden het bij chocolade en biscuits Naar wij vernemen zullen de Amster damsche eerste klassers Zondag a.s., 27 Mei, beginnen met een serie onder linge wedstrijden. Voor dien dag is n.l. vas'gesteld de ontmoeting Ajax-D.W.S. Zondag 3 Ju'M wordt gespeeld Blauw Wit-Volewijckers, Woensdag 6 Juni D.W.S. -Volewijckers en Zond3g 10 Juni Blauw Wit-Ajax. De wed 'trijden zullen telkens gespeeld worden op de terreioea van eerstgenoemde vereenigingen. In ieder geval zal na 17 Juni, als het seizoen gesloten is, niet meer gevoetbald worden. De bepaling is gemaakt, dat in deze wedstrijden een onbeperkt aantal invallers wordt toegestaan, dit met het oog op de voedsel positie. De Volewijckers, wier terrein nog steeds niet te gebruiken is, verschijnen met hun volledig kam pioenselftal. Alleen is Kamstra vervangen d®or Sjoure. Naar wij vernemen, zullen ook de tweede klassers binnenkort een serie onderlinge wedstrijden beginnen. Gedurende den oorlog is een groo^cheepsche pijp leiding voor benzine onder het Kanaal aangelegd, eensdeels aansluitend op het Engelsche net, ander deels op dat van de bevrijde gebieden. Zo© is een leiding ontstaan, die rechtstreeks loopt van Liverpool naar Emmerik. Deze leiding heeft een capaciteit van 45 millioen liter per dag en kan thans dienst doen om de bevriide landen a*n benzine te he pen, totdat de havenwerken hersteld zijn. Zuivering der Overheidsorg Luitenant-kolonel Linthorst Homan, hoofj van de Sectie Binnenlandsch Bestuur van den Landelijken Staf MG, heeft eenige mededeelingen gedaan over de procedure, welke wordt gevolgd bij de zuivering van de verschillende Overheidsorganen. Het M G. en de regeering zijn van oordeel, dat in principe het goede vaderlanderschap voorrang moet hebben boven deskundigheid en onmisbaarheid, welker gewicht in de practijk meestal wel meevallen, daar vele jongeren gereed staan om de plaatsen geleidelijk in te nemen. In het Zuiden ontbraken aanvankelijk de competentie-afbakeningen weshalve besloren is voor de andere bevrijde gebieden een andere politiek te velgen, waarbij in den overgargstijd in beginsel de zuivering wordt overgelaten aan het M.G. De te nemen maatregelen waren als volgt: 1. Ontslag gegeven door den minister, van wiens beslissing geen beroep mogelijk is. 2. In afwachting van een nader onderzoek: a. bevel tot schorsing en b. staking in de uitoefening van de functie. Sedert 13 Mei is hierin verandering gebracht en kan een ambtenaar, die zich alleen slap van karakter heeft getoond en wellicht een instruc'ie van zijn chef uit ambtelijke sleur heeft opgevolgd, disciplinair gestraft worden. Groote omzichtigheid bij de haateering hier van zal echter noodig zijn om te voorkomen, dat deze ook in zwaardere gevallen wordt toegep st. Voor de zuivering kan men twee phasen onderschei den, n.l. de eerste phase, waarin het M. G. en de Militaire commissarissen de zuivering uitvoeren en de tweede waarin dit wordt overgegeven aan de Burger lijke Autoriteiten. De laatste kunnen dit niet doen op eigen gezag ea buiten de opgelegde gevallen is het nemen van maatregelen tegen bepaalde personen alleen mogelijk na het advies van daartoe bevoegden te hebben ingewonnen, die zitting hebben in de Advies- co mmissies voor de Zuivering. Niet altijd .wordt nog door het publiek begrepen, dat de werkzaamheden niet alleen spoed vereischen, doch dat hierbij ook de grootste voorzichtigheid moet worden betracht, teneinde ongelukken te voorkomen. De moeilijkheden bij de uitvoering van de zuivering zijn n©g grooter, doordat richtlijnen ontbreken. Het Zuiveringsbesluit zelf is zeer icarig in w©orden, en een Uitvoeringsbesluit daarop ontbreek:, "et is ge wen scht, dar de regeering spoedig haar standpunt bepaalt ten op;ichte van haar geheime aanwijzingen van 1937 en de tijdens de bezetting gegeven radio instructies. Wat de zuivering van het bedrijfsleven betreft, w©rdt gehoopt, dat hiervoor binnenkort ook wettelijke voorschriften zullen worden gegeven. Alle leden van de waarneaende Duitsche regeering en van het Duitsche opperbevel zijn krijgsgevangen gemaakt, aldus een mededeeling van het Geallieerde hoofdkwartier. Hiermede is ook t en einde gekomen aan de radio-omroep actie van Dönitz en VonSch verin- Krosigk. De Geallieerden hebben het duidelijk ge maakt, dat er geen sprake meer kan zijn van een Duitscbe regeering of eenige Duitsche politieke partij. De Heer en Mevrouw Tromp-Eve- leens geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hun zoon CEES die bij het H. Doopsel de namen ontving Cornelis Aldert. Heemstede, 15 Mei 1945. Voorweg 14. tWij ontvingen bericht, dat in het klooster te Wychen 9 Januari 1945, na een lang durig lijden, voorzien van de laat ste H.H. Sacramenten is over leden onze lieve Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tantede Eerw. Zuster ATHANASIA, in de wereld Mej. To Alders, in den leeftijd van 49 jaar, en begraven op het Kloosterkerkhof aldaar. Namens de familie H. Alders. Rijksstraatweg 286, Haarlem-Noord. t Heden berichten wij li dat op 12 Mei 1945, voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden is overleden na een langdurig doch geduldig gedragen lijden onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mevrouw MARIA AGATHA BUIJS echtgenoote van Cornelis Rutte, in den leeftijd van 61 jaar en begraven den 17en Mei d.a.v. op het R.K, Kerkhof St. Barbara te Haarlem (Noord). Uit aller naam: J. Th. Rutte Haarlem, Mei 1945. f Pres. Steynstraat 24. Heden overleed onverwacht onze lieve Man, Vader en Grootvader CORNELIS WILLEM DE JONG in den leeftijd van bijna 75 jaar. Uit aller naam: H. S. de Jong-Hesse Bloemendaal, 21 Mei 1945 Kleverlaan 9. De teraardebestelling heeft plaats gevonden op Donderdag 24 Mei j.I, op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal (Bergweg). Wij ontvingen de droeve tijding, dat begin Febr. '45 in het con centratiekamp Buchenwalde is overleden onze lieve en zorgzame Man, Vader, Zoon, Broer, Zwa ger en Oom PAUL VAN DEURZEN in den ouderdom van bijna 54 jaar. Namens allen: A. v. Deurzen-Peeperkorn. Haarlem, Mei '45. Wilhelminastraat 1. ZOEKT U EEN PRETTIGE WERKKRING? Rijwielgroothandel vraagt voor direct facturist(e), rijwielmonteurs, wielenma- kers, magazijnbedienden en bestellers. Goede vooruitzichten. Br, no. 52763 bur. N.H.C., Smedestraat 5, Haarlem R.K. JUFFROUW, niet boven 35 j„ te Haarlem gevr. ter hulp huishvr. in kl. gezin; hulp van dienstbode. Alleen prima kr. met voll. kenn. huish. en beh. ontw. komen in aanm. Aang. werkkr. Goed sal. Br. nr. 52792, bur. N.H.C., Smedestr. 5, Haarlem. H.H. KAPPERS Heerenkappers die prima vakwerk leveren en met goed publiek kunnen omgaan, gevr. Donderdags tot 11 uur. Beuken Kappersbedrijf, Floresstraat 9, Haarlem. MEUBELMAKERS en aank. MEU BELMAKERS gevr.f„Dehla" Binnen huiskunst, Floraplein 1, Haarlem. Carrosseriefabriek van A. J. CHRIS- TIAANSE, Lange Heerenstraat 36-38, Haarlem, die op last der Duitsche Weermacht 2J^ jaar heeft stilgelegen, is weer geopend. Tevens vragen wij wagenmakers, carrosseriebouwers, plaatwerkers enz. H;indelsinstituut vraagt voor direct: Lerares Stenografie (Groote) Leraar Boekhouden, Leraar Duits (bek. m. hand.corr.). Br. onder no. 52766 Bur. v. d. blad. In doktersgezin wordt gevraagd voor dag en nacht een degelijk MEISJE, netjes kunnende werken, v.g.g.v. Mevr. B. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, Heemstede. Mevrouw Van der Laan, Dreef 36, Haarlem, vraagt TWEE NETTE DIENSTBODEN, v.g.g.v. BRANDSTOFFEN B.z.a. als bedrijfsleider in brandstoffen- handel; alsook beëedigd scheepsmeter: in bezit van dipl. wetensch. koop- mansch.event, genegen zaak over te nemen of samen te werken. Br. no. 52694 bureau N.H.C., Smedestraat 5, Haarlem. NAAISTER b.z.a. voor het vakkun dig repareeren en keeren van dames- en heerenkleeding, van Zeggelenstr. 2. H aarlem (Oost)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2