HIMMLER PLEEGT ZELFMOORD VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 26 MEI 1945 BUR. VOOR REDAC1IE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTR. 5 - TEL. 21543 en 21544 's Lands saneering eischt zware offers Eerst gas, dan electriciteit Marinepersoneel moet zich t melden Verwoesting en ellende Den Helders kade vol rijken buit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Himmler heeft Woensdagavond om 4 minuten over 11 in het Hoofdkwartier van het tweede Britsche leger zelfmoord gepleegd. Hij was 21 Mei te Bremer- voerde gearresteerd. De speciale correspondent van R-uter, Denis Martin, geeft over de arrestatie en den dood van Himmler nog de volgende bijzonderheden. Himmler ge arresteerd 21 Mei te Bremervörde, toen bij een br"g, die onder geallieerde bewaking stond, wilde passeeren. Hij reisde onder den aaam Hizinger en had zich ver momd door een zwart {verband voor zijn rechteroog te dragen en zijn snor af te scheren. Himmler was vergezeld van zijn twee adjudanten. Toen hij gevangen genomen was, vroeg hij een onderhoud met den kampcommandant. Nadat dit was toegestaan, omhulde hij zijn identiteit. Onmiddellijk Ons borreluurtje Het traditioneeleloer-HolJandsche borreluurtje houden we weer binnen een' maand Zij het dan, dat we ont voorloopig met jongen jenever tevreden moeten stellen. Want tarwe en gerst voor ouden jenever en grondstoffen voor likeur zijn er nog niet voldoende. Vorige week vergaderde in Schiedam de kond van distillateurs. Er gingen stemmen op. de klanten onmiddellijk re voorzien van 30 pCt. van het verbruik in 1939 en er waren heeren, die de uitgedroogde borrelgemeen schap nog een maand wilden doen smachten, doch dan met een stroom van 70 pCt. wilden overgieten. De laatsten hebben het pleit ge wonnen, zoodat we, als het een maand verder is. weer kunnen borrelen. Er stoppen nu geen grijze vrachtwagens meer voor de opslag plaatsen, welker vermaardheid tot aan de Pyre neeën reikt. Zij, die wachten op het uur, dat zij een champagne fuif kunnen geven, moeten langer geduld betrachten. De ware geaieter zal nooit zooveel wijn in den man doen komen, dat de wijsheid in de kan geraakt. In het Champagne district hebben echter lieden huisgehouden, die nóch genieters waren nóch wijsheid be zaten, Reeds in 1942 was het gebied van dc koningin der wijnen uitgeplunderd. Buitenlandsche credieten verkregen Naar aanleiding van een desbetreffende vraag heeft de minister van financiën, dr. G. Huismans verklaard, dat de regeering een omvangrijk program van aan- koopen ten behoeve van het herstel en den weder opbouw van onze volkshuishouding heeft voorbereid. Voor het eerste halfjaar na de bevrijding zijn reeds bestellingen in het buitenland geprojecteerd tot ruin een milliard gulden, terwijl voor de daaropvolgende negen maanden de bestellingen op anderhalf milliard kunnen worden geraamd. Vcor het eerste deel dezer bestellingen ztjn in het buitenland de benoodigde credieten bereids verkregen. Om 's lands financiën in het rechte spoor te bren gen zullen deortasende maatregelen noodig blijken te zijn. Van velen zullen daaibij zware, geldelijke offers worden gevraagd, terwijl ons geheele volk zich tal van beperkingen zal hebbe*» tt getroosteo. Een onge- wiizigde handhaving van den onder Duitsch bewind geschapen status der Nederlandsche Bank is niet wen- schelijk. Een voorloopige regeling i* in overweging. De bezettingskostec beliepen van 15 Mei 1940 tot ulti mo December 1944 ongeveer acht milliard Het totaal bedrag der uitgaven, welke de regeering in Engeland en Amerika voor militaire, maritieme en civiele doel einden heeft gedaan en dat niet door inkomsten is gedekt, beliep ultimo 1944 niet meer dan rond 550 millioen gulden. De Brinon is te Parijs aangekomen en terstond gearresteerd. werd hij hierop gefouilleerd [en door artsen onder zocht om te zien, of hij nergens vergift verborgen had. Toen een officier van gezondheid zijn mond trachtte te inspecteeren, maakte Himmler een snelle beweging met het hoofd, beet een klein glazen buisje met cyaankali, dat hij reeds cenige uren in zijn mond ver borgen had, stuk en viel bewusteloos op den grond. Hoewel men oogenblikkelijk begon zijn maag leeg te pompen en zijn hooid omlaag hield, slaagde men et niet in hem in leven te houden. Hij stierf na verloop van vijftien minuten. Overste Ir. Van der Veen, hoofd van de sectie openbare werken van den lan- delijken staf Militair Gezag, heeft mee gedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt, in het westen des lands de stroom voorziening voor huiselijk gebruik te doen voorgaan bij de gasvoorziening, op grond dat anders vrijwel ieder electrisch zou gaan koken, hetgeen onmogelijk kan worden toegestaan. Omstreeks 6 weken vóór de gasle vering kan beginnen, zullen de gasfa brieken van cokes worden voorzien voor technische werkzaamheden, welke aan de gaslevering moeten voorafgaan. De Minister van Marine draagt allen beroeps- en reserve-officieren der Koninklijke Marine, die op 14 Mei 1940 in actieven dienst waren en die, na de capitulatie, in Nederland zijn achtergebleven, op zich schriftelijk bij het Commandëment Zeemacht, Flatge bouw Duinwijck, Ruijchrocklaan te 's-Gravenhage te- melden. In dit schrijven moeten naam, rang en vol ledig adres worden vermeld. Aangezien het in het voorneman ligt om, zoodra zulks mogelijk is, weder over de diensten van deze officieren tc kunnen beschikken, dienen zij zich gereed te houden teneinde zich, na ontvangst van de desbe treffende opdracht, op de daarin aangewezen plaats te melden. Subalterne officieren, die in of nabij een plaats of ressort wonen waar een Mariae-officier het bevel voert, melden zich persoonlijk bij dezen officier, die zoo- noodig onmiddellijk van hun diensten gebruik zal maken, De minister van Marine gelast het beroeps- en reserveperspneel der Koninklijke Marine beneden den rang van officier (hieronder begrepen het hersteld actief personeel), dat op 14 Mei 1940 in actieven dienst was en dat, na de capitulatie, in Nederland is achterge bleven, zich op onderstaande wijze te melden. I. Zij. die woonachtig zijn in of nabij^ een plaats of ressort, waar een Marine-officier met het bevel is belast, melden zich op diens bureau. Zij worden door dien Officier ter plaatse eventueel voorloopig tewerk gesteld. Indien zij tijdelijk weer naar huis worden gezonden, houden zij zich daar gereed, teneinde zich, na de ont vangst van een oproep, op de in dien oproep ver melde plaats te melden. II. Zij, die niet woonachtig zijn in of nabij een plaats of ressort waa* een marine-officier met het bevel is belast, melden zich schriftelijk bij het Com- mandement Zeemacht, Flatgebouw Duinwijck, Ruijch rocklaan te 's-Gravenhaee. In dit schrijven melden zij naam, kwaliteit, rang of stand, stamboeknummer en volledig adres. Zij dienen zich gereed te houden teneinde zich na ontvangst van een oproep op de daarin vermelde plaats te melden. Rector J. R. van Dael Z.H. F.xc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot diocesaan aalmoezenier van het mannelijk jeugd- werk en tot assistent diötesaan directeur van de K.A. mannelijke jeugd den weleerw. heerj. R. van Dael, die zich binnenkort zal vestigen in 's-Graveahage. Troosteloos beeld uit de Betuwe Rijdt men van Nijmegen naar Am sterdam, via Eldtn, Driel, Ochten, Oudheusden t n tientallen andere eens zoo welvarende dorpen in de Betuwe, men zal er niet meer terugvinden dan onkruid en verwoesting. Menschen ziet ge er nog maar heel weinig en dan nog slechts uitsluitend in het meest Zuidelijke gedeelte langs de Waal, waar weinige Betuwsche man nen gedurende de barre maanden hebben kunnen blijven. Wie is teruggekeerd van de evacuatie-plaatsen in Brabant of den Achterhoek, heeft van zijn bezit niets teruggevonden, want wat niet kapotgeschoten is, is op de eene plaats door het water weggespoeld en op de andere plaats door de ruwheid van de Duit«che soldatenhand vernield. Men zal het nauwelijks kunnen gelooven: toen de e-rste vermagerde koeien, die door evacuatie naar Brabant konden worden gered, in de weiianden van Lent terugkeerden, 'moesten de booren de kostbare melk in het gras laten loopen, omdat er niets meer was om haar in te vervoeren. Er zijn alleen maar ruines van huizen en boerderijen die werJen omgebouwd tot forten en al wat waarde had voor de bewoners is daaronder vernield en verrot. De Duitschets hadden er stellingen gebouwd, die niet van zand waren maar van ongedorscht graan. Wij hoorden cijfers betreffende ie verwoesting. Oud heusden en Ochten zijn voor de volle 100 pet. weg. Bemmel voor 90 pet. Zoo kan men doorgaan. Irgens zagen we op een huisje in bitteren humor het opschrift „Villa Hopeloos", maar elders prijkten voor de testanten van een bakkerij de woorden „Vanaf 16 Mei weer brood verkrijgbaar". Zoo ne-mt het leve» toch weer bezit van het doodsche, stinkende land Dinsdag vertrokken 4.000 Duitsche mariniers en matrozen van Den Helder naar Wilhelmshaf en, aldus meldt M. L. Marsland Gander, speciale correspondent van de Londensche „Daily Telegraph" aan zijn blad. Ze werden tijdens een zware regenbui ingescheept in 22 Duit sche schepen, treilers, mijnenvegers, r-booten en patrouillevaartuigen. Elke maa was afgetast geworden en ontlast van zijn buit voordat hij aan boord stapte. Elkeen mocht slechts een polshorloge en een vulpen meenemen. Hoopcn terzijde gelegde eigendommen bleven op de kade achter, zooals rijwitlen, naaimachir.es, schrijfma chines, schoenmakers gerei, meubelen, radiotoestellen, jenever, parfum, kleederen en vele andere zake». Een marinier, die bevel had gekregen aan boord vao een schip te blijven, dat overvol solda'ea was, weigerde woedend te gehoorzamen en begon de loopplank af te loopen. Een Canadeesche schildwacht vuurde daarop met zijn stengeweer ip het water, waarna de uitdagende Duitscher meteen terug rende. De inscheping begon om 4 uur 's namiddags en de volgepropte schepen ver trokken pas om zes uur den volgenden morgen. Admiraal Stanger, Duitsch bevelvoerend officier te Den Helder, werkte den Britschen bevelvoerenden officier koppig tegen. Hij verklaarde, dat zijn man schappen met opgeheven hoofd »aar Duitschland zouden terugmarcheeren en hun eigen schepen, die door de Britten waren ontwapend, niet zouden be mannen. Als antwoord gaf de Britsche officier benJ. bevel er voor te zorgen, dat de schepen van brandstof zouden worden voorzien en gereed gemaakt werden tot vertrek. De plannen om de meer dan honderdduizend Duit- schers, die in Nederland waren overgebleven, over den Zuiderzee-afsluitdijk terug te laten marcheeren, heeft men opgegeven. In plaats hiervan zullen zij in gescheept worden in 70 landingsvaartuigen, die een veerdienst zullen onderhouden van Den Helder naar Harlingen. Daar zullen ze hun marsch door de ooste lijke provincies naar Duitschland beginnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1