De vetpotten van Haarlem Kapitein Bakker, die namens het Militair Gezag de verantwoordelijkheid heeft voor de voeding van 325.000 menschen in Haarlem en wijden omtrek, weet thans dat zijn organisatie marcheert. Gisteren hebben wij de dr:e groote verzamelplaatsen van voedsel kunnen bezichtigen, n.l. aan de Westergracht, waar de goederentreinen, voornamelijk uit Rotterdam aan komen, in het Krelagehuis, waar de auto-transporten dag en nacht velen handen vol werk geven en in de Meubelfabriek „Het Westen" aan het Spaarne, waar de rijnaken van Rotterdam en Nijmegen gelost werden. Honderdduizenden kilo's biscuit, vet, vleesch, suiker, visch, chocolade, alles in blik verpakt, vinden op deze drie concentratiepunten een zeer tijdelijk onderdak. Er wordt hard gewerkt, het toezicht en de controle is nauwgezet en de B.S. hebben daar een terrein gevon den om te bewijzen, wat ze waard zijn. De mannen hebben zware dagen achter den rug om den eersten nood te lenigen. Maar de zaak loopt nu al op rolletjes! De bonnen kunnen gepubliceerd worden, er is eten en door een -erstandig beleid zal alles regelmatig ver- loopen en zullen de nare oorlogsrijen voor de winkels spoedig tot het verleden behooren. Wat te doen met de tankgrachten Toen de Duitsche bezettende macht bezig was met het graven van tankgrachten vroeg menige Haarlem mer zich af of er nut van getrokken zou worden als het oorlogsgeweld voorbij zou zijn. Er is zelfs aan de voltooiing van de ringgracht rond Haarlem gewerkt in de dagen dat er wapenstilstand in Nederland was. De bewoners van de Julianalaan en de Prins Hendrik- laan te Bloemendaal weten er van mee te praten. Slechts zeer korten tijd voor de capitulatie van de Duitsche troepen in Nederland werd de Prins Hen driklaan een gracht, waarbij het vrijgekomen zand tegen de huizen aan beide zijden werd opgehoopt. Daarenboven moest de spoorbaan Haarlem—Zandvoort daar ter plaatse afgesneden worden. Het spreekt van zelf, dat met spoed begonnen zai worden om deze ge deelten van de gracht dicht te gooien om het normale straatverkeer te herstellen. De Delft was reeds gedeel telijk genormaliseerd en de „beschermer" heeft er een ander gedeelte bijgevoegd, dat nu zoo kan blijven. Bij de Lorentzkade is dit weer niet het geval. De stukken gracht aan weerszijden van den Zijlweg zullen gedempt worden, zoodat er weer normaal bouwterrein vrijkomt. Voor de terreinen, oostelijk van Bloemendaal, Kle verlaan, Sportterreinen enz is een nieuw uitbreidings plan in bewerking. Hier zal een mooi geheel gescha pen worden, dat het entree in Haarlem vanuit Bloe mendaal waardig is. Men denkt daarbij ook aan de plannen om aan de kleverlaan een tunnel onder de spoorb«an te graven De moglijkheden daartoe zijn thans veel grooter. Vaa de Zweminrichting is niet veel meer overgebleven, daar al het hout door de burgers gesloopt is. Het is niet waarschijnlijk dat dit zwembad weer in orde gemaakt zal worden. R. K. Vakcentrales bijeen De besturen der R.K. vakcentrales te Haarlem heb ben hun eerste vergadering gehouden, waarin de voorzitter, de heer A. van der Veldt, in herinnering bracht het leed, dat de afgeloopen vijf jaren is door staan. Hij wees er op, hoe toch illegaal is doorge werkt en riep thans aller medewerking in om te komen tot herstel van een krachtige R.K. vakcentrale, waar de grondslagen gelegd zullen moeten worden voor een nieuwe gemeenschap vol rechtvaardigheid en naastenliefde. Spreker herdacht ook de slachtoffer?, die voor het vaderland zijn gevallen. Bij de behan deling van een aantal punten werd onder meer me degedeeld, dat de heer G. Scholte weer in functie zal treden als administrateur, zoo spoedig dit moge lijk is. De geestelijk adviseur, kapelaan C. Broers, sprak tenslotte de aanwezigen toe Men zij gewaarschuwd Een ieder die bekendmakingen verricht met betrek king tot distributiebonnen en daartoe niet gemachtigd is door het commissariaat Noodvoorziening of het bevoegde distrinutiekantoor van het district stelt zich aan zeer strenge maatregelen bloot. Benoemd tot directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem de heer A. P. M. van Riel uit Am sterdam. Luitenant Leenaers wordt als adviseur in ar beidszaken bij het Militair Gezag opgevolgd door kapitein Korver. Deze blijft het contact vormen tus- schen Milita'r Gezag en arbeidsbureau. LITURGISCHE WEEKKALENDER ZONDAG 27 Mei. Dfievuldigheidszondag Wit, 2. v.d. lsten Zond na Pinkit. 3. Vrede. La. Ev. v.d, Zendag. MAANDAG 28 Mei. H. Augustinus B. Bel. Wit. 2. Vrede DINSDAG 29 Mei, H. Ma ria Magdalena de Pazzis. Wed. Wit. 2. Acunct's. 3. Vrede. WOENSDAG 30 Mei. H. Felix. P. M. Mis van den lsten Zondag na Pinksteren. Groen 2. H. Felix. 3. A cunctis. 4. Vrede, Praef. Apost. of: Mis v. d. H. Felix, Rood. Si diligis me (nieuwe Mis der Pausen) 2. v.d. Zond. 3. A cunctis. 4. Vrede. Praef. Apost. DONDERDAG 31 Mei. Sa cramentsdag. Wit. Praef. v. Kerstmis. VRIJDAG 1 Juni. Octaaf v. Sacramentsdag. Wit. 2. Conc-de 3, v. Kerk of Paus. 4. Vre'de. Praef. v. Kerstmis. ZATERDAG 2 Juni. Octaaf v. Sacr. Wit. 2 H.H. Marcellinus, Petrus 'en Erasmus. 3. Concede. 4. Vrede. Praef. v. Kerstmis. Kerkelijk Leven 's-GRAVENH AGE, 22 Mei. Te Wassenaar, waar hij sedert zijn emeritaat verbleef, is op 90-jarigen leeftijd overleden pastoor Corn. Tholenaar, die aldaar een groot aantal jaren herder der St. Willibrordusparochie is geweest. Rede van Lt. G. G. van Mook Luit. gouv.-gen. van Ned.-Indië, Dr. vaa Mook, heeft een rede gehouden, waarin hij volgens bericht van radio „Herrijzend Nederland" het volgende heeft verklaardEr worden stappen ondernomen om in Ned.-Indië, Suriname en Curasao autonome lichamen op te richten. De bedoeling is, een centraal lichaam te vormen, dat zal bestaan uit ministers, die deze gebiedsdeelen zullen vertegenwoordigen. Weekstaat Ned. Bank Het meest opvallende verschijnsel van den weekstaat per 22 Mei is de aanmerkelijk verbeterde positie van de schatkist ten opzichte van de Ned. Bank. Het!ren- telooze voorschot aan het rijk, 14 Mei f3.144.435 be dragende is afgelost. Daartegenover is een gewoo* tegoed ontstaan van f90.237.256. Bovendien is van het rechtstreeks bij de Bank ondergebrachte schatkistpapier f 6.000.000 teruggenomen, in verbaad waarmede de Bin- nenlandsche Wissel portefeuilles met een overeenkom stig bedrag blijkbaar f8.401.900 voor rekening komt van derden. Deze verbeteriug vaa de contante positie van de schatkist moet hieraan worden toegeschreven, dat de agent van het Ministerie van Financien in de afge- loooen week veel schatkistpapier kon plaatsen. De vermindering van de said5 vaa anderen met circa f44 mill, tot f 538.667.039 geeft een d u i d e 1 ij k beeld van de groote vraag naar promessen. Tot slot nog eenige cijfers Vorderirgen op het buitenland f 4.488.246.499 (4.488.160.148); beleeningen f132.788.086 (f132 575.549) muat en materiaal f931.604 887 (f931.5f9.877); bank biljetten in omloop f 5.447.785.155 (f 5.506.668 165). Wij vernamen dat het schatkistpapic op de daar voor gestelde vervaldagen integraal wordt betaald. Deze mededeeling heeft wellicht den kooplust voor promessen gunstig beïnvloed. Betaling coupons Staatsleeningen AMSTERDAM, 24 Mei. Naar aanleiding van een desbetreffende mededeeling van De Nederlandsche Bank. maakt de Hoofdgroep Banken bekend, dat bij de betaling van de coupons voor de Staatsleeningen verklaringen moeten worden overgelegd door den aanbieder en door de uitbetalende instellingen. Wat betreft de betalingen van andere coupons is De Nederlandsche Bank van meening, dat het op grond van het Koninklijk Besluit E 133 betreffende vijandelijk vermogen aanbeveling verdient gelijke ver klaringen te vragen en af te leggen. Naar de meening van De Nederlandsche Bank moet de verklaring worden gevraagd zoowel voor nog te verschijnen coupons als voor coupons die reeds vervallen, doch nog niet betaald zijn. Nationaal Steunfonds (N-S.F.) Diegenen, die tijdens de Duitsche bezetting finan- cieele hulp hebben genoten vao daartoe werkzame groepen, kunnen, aldus deelt het Nationaal Steunfonds mede, binnen veertien dagen na hedan aan nun laat ste verblijfplaats tijdens de bezet ing bezoek verwach ten van den gene, die tot dusverre de verzorging be handelde, teneinde hen over het verdere verloop in ce lichten. Bon voor honden- en kattenbrood Op bon no. 1 van de noodkaarten voor honden- en kattenbrood met de serieletters B, T, W, D, L, R, C en Bk, alsmede op bon no. 1 me' opdruk „asvl" kunnen de gebruikelijke hoevee heden honden- of kattenbrood of -aneel worden betrokken. Na 31 Mei a.s. is bon no. 1 ongeldig. Wielerkampioenschappen in September De Nederlandsche Wielren-Unie is van zins in Sep tember wielerkampioenschappen op de baan te orga- niseeren. De eerste wedstrijden f-oven de rivieren worden gehouden op Zondag 3 Juni te Utrecht. In het sprintnummer komen uit Van Vliet, Derksen, Rem- kes en Kropman. Bij de stayert rijden Van der Voort, Bosland, Bakker, Groenewegen en Domhof. In het Amsterdanasche stadion wor len wielerwedstrijden ge houden op 10 en 24 Juni, 8 en 22 Juli, 5 en 11 Au gustus en 2 September. Op booa A 490 wordt gratis het halve Roede Kruis- broodje bij de bekende winleliers afgeleverd. Op bon B 458 zijn bij op raambiljetten genoemde winkeliers te Haarlem rwee sinaasappelen gratis te verkrijgen. Ze zijn door het Ned. Roode Kruis ter beschikking gesteld. A. v. Amerongen uit Heemstede, N. de Boer uit Zandvoort, J. Schol en Weclich uit Haarlem zijn vol gens ontvangen berichten uit de verschillende Duit sche tuchthuizen en gevangenkampen in Nederland aangekomen. Te Bloemendaal is in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer C. de Jong, oud-directeur van gemeente-wnrkea aldaar. Als opvolger van kolonel J. van Arkel, wien eervol ontslag is verleend, is de heer J. v. d. Vosse belast met de directie van het Inforoaatie-bureau van het Roode Kruis. Tito heeft voorgesteld, dat Triëst onder het militaire opperbevel van Veldmaarschalk Alexander komt te staan, maar dat Joegoslavische ambtenaren deze mili taire controle zullen uitoefenen. 530 vliegende vestingen hebben gedurende bijaa twee uur 700.000 brandbommen, totaal 4500 ton, op Tokio laten vallen, de grootste aanval, die tot nu toe op deze stad is gericht. Tweederde van Tarakan is thans verovfrd, zulks in tegenstelling met een bericht van enkele dagjn terug, dat de strijd op het eiland vrijwel teneinde zou zijn. Algemeene kennisgeving t Voorzien van de H.H. Sa cramenten overleed heden zacht en kalm in Huize St. Bavo onze lieve Schoonzuster, Tante, Behuwd- en Oud-Tante Mejuffrouw JOHANNA MARIA MARGARETHA VAN DER HORST, in den ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam Mevr. de Wede. M. G. van der Horst- van der Weiden. Heemstede, 20 Mei 1945. Huize St. Bavo (Kerklaan 85). Correspondentie-adres Bleekersvaartweg 11. De H.H. Uitvaartdiensten heb ben plaats gehad op Vrijdag 25 Mei j.l. in de Parochiekerk van den H. Bavo aan den Heeren- weg te Heemstede. De gelezen H. Mis te 7.45 uur. De plechtig gezongen H. Mis van Requiem te 8.30 uur, waarna de bijzetting in het Familiegraf op het Paro- chiecle Kerkhof aldaar is ge schied. Makelaarskantoor te Haarlem vr. voor dir. indiensttr. JONGSTE BE- DIEbflDE, bij voork. kunn. typen. Br. no. 52775, bur. N.H.C., Smede- straat 5. Haarlem. Gevr. een nette MELKBEZORGER. Melkinrichting J. Rutte, Molijnstraat 36, Haarlem. Electro-Technisch Bureau C. J. Cassee» Bloemendaal, Bloemendaalseweg 87, vraagt MONTEUR en HJJLP- MONTEUR. tOp 22 April '45 overleed te Hillegersberg als pikeur trai ner en rijder, na eenzaam gedragen lijden plotseling het H. Oliesel is toegediend tot onze diepe smart onze innig har telijk geliefde en alom beminde eenigste Zoon, Broer, Zwager en Oom HERMAN JOHAN BRUINSMA 2 dagen voor zijn 26sten verjaar dag, begraven dag van den lieven vrede. Heemstede, Binnenweg 213. Mevrouw Wed. Bruinsma- Bruijnzeels Hillegom: M. L. H. Kapiteijn- Bruinsma, K. J. F. Kapiteijn en Keesje Robert. Amsterdam: A M. J. IJland- Bruinsma, J. M. IJland en Josje De plechtige H.H. Missen van Requiem zijn gehouden op Zater dag 28 April te Heemstede en Rotterdam, waarna de voorloopige begrafenis op het R.K. Kerkhof ..Crooswijk" te Rotterdam. LEERLING gevraagd in Brood- en Banketbakkerij. Aanm. J. Heideman, Stuyvesantstr, 75. Haarlem N. Spoedig gevr. 2 HEERENKAPPERS en 1 DAMESKAPSTER bij G, Waas dorp, Bloemcndaalscheweg 144, Sant poort-Station. Gevraagd lste HEERENKAPPER, Wester, Mr. Cornelisstr. 31, Haarlem Terstond gevr. fl. jonge SLAGERSBE- DIENDE en flinke SLAGERSHALF WAS, Modelslagerij Henk Kroonen- burg, Jan Luyckenstr. 69, Haarlem. God nam tot Zich in Zijn heerlijk- I heid onze lieve zorgzame Moe- R der, Behuwd-JBen Grootmoeder, LUCIA MARGARETHA BUWALDA, geb. van der Linden, in den ouderdom van 64 jaar. „Haar plaats was bereid." Psalm 84 13. Haarlem: A. G. JonkhoflF Buwalda, Dr. A. R. Jonkholf. Kampen: D. J. Buwalda, M. Buwalda—Van der Kam. Solo (O.-I.): F. Zuidema Buwalda, Dr. S. U. Zuidema. Leeuwarden: J. J. Buwalda, T, S. A. Buwaldade Vlas, A. M. MuysBuwalda. Dr, A. P. Muys en Kleinkinderen. Leeuwarden, 9 Mei 1945. Achlumerstr. 16. Voor onze afdeeling EXPEDITIE zoeken wij een fl., netten, eerlijken jongen. Leeftijd 16—17 j. Aanm. 9—12 uur. N.V. „Kerko", Stephensonstraat 50, Haarlem. Mevr. Van der Laan, Dreef 36, Haar lem. vraagt voor onmidd. indiensttr TWEE NETTE DIENSTBODEN. v.g.g.v. Voor spoedigste iadiensttr. gevraagd NETTE DIENSTBODE v. d. en n.. goed kunn. werken en koken, focde - verzorg, en goed loon. Aanmelden mevr. v. Tetering, Boekenroodeweg 24. Aerdenhout. Gevr. RK. DAGMEISJE, leeft. 15-17 jaar, voor halve dagen bij kl. gez. in Haarlem-W. (Overveen). Br. No. 52691 bur. N.H.Crt. Smedestr. 5, Haarlem Voor dir. gevr. 1 TYPISTE en 1 AANK. TYPISTE. Ace. kant. „Ned. Bureau voor Adviezen", Verspronck- weg 1, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2