37.000 H.A. onder water VEREBNIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 27 MEI 1945 BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTR. 5 - TEL. 21543 en 2.1544 INUNDATIES IN NOORD-HOLLAND Oogst dit jaar verkeken De Nationale Feestdag te Heemstede Binnenkort textiel Vleesch en aardappelen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Naar wij vernemen bedraagt de totale oppervlakte van het door de Duitschers geïnundeerde gebied in de provincie Noord-Holland,.17-500 H.A., waarbij dan nog niet is inbegrepen de Wieringermeer, welke alleen reeds 20.000 H.A. beslaat. Xusschen de 37-000 en 38.000 H.A. vruchtbaar Noordhollandsch gebied zijn dus onder water gezet. In de Vechtstreek is 50 millioen kubieke meter water binnen gelateo, die 6500 H.A. overstroomd hebben. Dit inundeeren is op de meest ruwe en ondeskun dige wijze geschied, zoedar, vooral ook aan sluisdeu ren en gemalon, totaal overbodige vernielingen zijn aangericht. Het is vaak voorgekomen, dat gebieden onder water liepen, die de Duitschers zelf, naar zij achteraf verklaarden, niet bedoeld hadden te inundee ren. Soms gaveQ zij dan wel toestemming ze weer leeg te lateo loopen, of het peil der inundaties te ver lagen. Soms handhaafden zij de inundatie toch, al gaven zij zelf de onzinnigheid er van toe, om hun willekeur en grof machtsmisbruik maar zoo duidelijk mogelijk te detnonstreeren. Zij begonnen hun inundaties zon der er over te denken de burgerautoriteiten en de be volking vooraf te waarschuwen. Die merkten het&wel, als h-t water eenmaal kwam opzetten. Zoo hebben zij huis gehouden met vruchtbaar weiland en akker- Heemstede is de eerste plaats in Kenncmerland, die haar plannen voor een waardige viering van den NationaJen Feestdag uit de doekjes heeft gewikkeld. Als hoogtepunt van deze» dag organiseert het comité „Heemstede Vrij" een symbohschen optocht, die door zijn samenstelling e» smaakvolle aankleeding een unieke prestatie belooft te worden. Over de hoofd wegen van het dorp, d«t overschaduwd zal worden door een vlucht van «uizenden vredesduiven, zal een stoet voorbij trekken die een lust voor oog en hart zal zijn. De voornaamste plaats hierin vervult de Vredeskoningin, die op het Richard Holbertplein een krans zal neerleggen aan den voet van het met bloemen overdekte monument, om de nagedachtenis van de gevallen Hcemsteedsche strijders te ©eren. Op deze plaats zal ook de eer* voorzitter van het comité, Jhr. van Doorn, de burgemeester, spreken. In den optocht zullen ook deputaties vertegenwoordigd zijn van de landen, aan wie wij onze vrijheid danken, en aan het Roo-?e Kruis, dat ons in de bitterste urnn der ellende niet heeft vergeten. Het komende Opbouwwerk, de betceïcfrjs va» Heemstede als blocraencentrum, de illegaliteit en de bevrijding van Indië zullen eveneens naar voren^ worden gebracht. Een groot kinderkoor o.l.v. N. Ho^gewerf en een orkest zullen voor een passende muzikale illustratie van deze imposante ge beurtenis zorg dragen De heer Ant. Molkenboer, die de fijnste en kostbaarste costumes uit z?jn atelier be schikbaar ütelr, heeft zicb belaft reet de artistieke leidiog van dezen optocht en zén kundigheid staat er borg voor dat dit schouwspel een onvergetejijken indruk zal maken op een ieder, die er van getuige is. De feestdag zal des avonds besloten worden met verbranding van al het aanwezige verduisterings- materiaaj. uit de gemeenre. Beter materiaal voor dit vreugde 7"ur kan men niet wenschen. Mevr. J. M. Sterck- Proof f Mevrouw J. M. Sterck-Proot is in den ouderdom van 76 jaar overle 4en. Geheel haar vruchtbaar leven lang h zij een sterke persoonlijkheid geweest en een der direct op den voorgrond tredende Nederlandsche ▼rouwen. Naast vele publicaties in verschillende tijd schriften en kranten, was zij ook bekend als bestuurs lid van vele maatschappelijke en oudheidkundige vereenigingen. Na de plechtige Requiemmis, welke Dinsdag om half 10 in de parochiekerk te Bentveld wordt opge dragen, volgt de begrafenis op het St. Adelbertus- j Reikhof te Bloemendaal. bouwgebied, dat voor het grootste gedeelte althans voor dit jaar waardeloos is geworden. Intusschen is de Provinciale Waterstaat geholpen door het M. G. en de geallieerde autoriteiten, alsmede door eenige particuliere ondernemingen, die nog over eenig materiaal konden beschikken, onmiddellijk met man en macht begonnen het water er weer uit te wer ken. Zoo kon de Balatumfabriek te Huizen nog eeni- gen stroom opwekken gedurende een paar weken. Deze stroom wordt geleverd aan het P. E. N. die hem weer doorgeeft aan die gemalen, welke hem het dringendst aoodig hebben. Elders vond men wat stookolie, terwijl de geallieerden reeds de levering van meer stookolie hebben toegezegd. En het is een groot voordeel gebleken, dat de provincie vele aggre gaten, welke zij zich reeds in 19-40 had aangeschaft, gedurende de bezettingsjaren clandestien bij particu lieren bewaard heeft. Wat de vooruitzichten omtrent een opbrengst voor dit jaar van de onder- geloopen gebieden betreft, daarmee staat het er troosteloos voor. Slechts weilan den, die eerst in April j.l. zijn onderge zet, zullen nog iets kunnen opbrengen, mits ze zeer spoedig worden drooggelegd. Hiermede is men dan ook het eerst be gonnen en dit werk maakt goede vorde ringen. Verder zijq reeds droog gekomen de Bceraster en nog een vrri groot aantal polders in het Noord westen en het midden van de provincie, alceaede in de omgeving van Haarlem en Zaandam^ en in de Vechtstreek. De grond ziet er hopeloos uit. Hij is met algen bedekt en moet eerst worden bewerkJ en ingezaaid. Eerst het volgende jaar valt er weer op oogst te rekenen. Naar men ons van de zijde van het Commissariaat Noodvoorziening van het M.G. mededeelde is het te ver wachten, dat vanwege de Hulp-Actie Roode Kruis binnenkort met de dis tributie van textielgoederen begonnen zal kunnen worden. „Commissaris-generaal voor Ned. Econ. Belangen in Duitschland." Radio „Herrijzend Nederland" heeft medegedeeld, dat de Ned. regeeriag een „Commissaris-generaal voor Nederlandsche economische belangen in Duitschland" heeft aangesteld ten behoeve van regelingen voor den terugkeer van door de Duitschers gestolen eigendom men. Benoemd is kol. D. Chr. Posthumus Meyes> vroeger sous-chef van den staf van het mil gezag in Neder land. Hem heeft de Ned. regeering instructie gegeven vervangingen te halen uit Duitschland, wanneer de gestolen goederen zelve niet kunnen worden terug gegeven. Van 1 Juni af zullen de kantoren gevestigd zijn Emmalaan 4, Amsterdam. „Noord en Zuid" Eer comirévan voorbereiding bestaande uit de heeren: J. H. Broekman, Stadionkade 1 III, secretaris, Mr. H. J. Goedmakers, Dr. P Meertens. Pastoor Prof. W. No:et, Mej. Dra. M. G. Schenk en Prof. Dr. M. Valkhoff heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een landelijke organisatie „Noord en Zuid", naar het voorbeeld van de bestaande Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging. Zooals deze laatste begrip sympathie wil wekken voor de Afrikaners in de Unie van Zuid-Afrika zal het op te richten genoot schap zich een soortgelijke taak voor oogea moeten stellen ten opzichte van de Vlamingen in den buurstaat België. Voor dei distributiekring Haarlem zijn de volgende bonnen geldig verklaard: 427 200 gram vleesch zonder been, of 100 gram gedroogd vleesch of vleesch in blik. 436 150 gram vleesch zonder been of 75 gram gedroogd vleesch of vleesch in blik. 443 2 Kg. aardappelen. Deelnemers aan de Centrale Keuken moeten bon 443 op Donderdag 31 Mei bij het koopen van de maaltijdskaarten inleveren. Kindermaaltijden Alle schoolgaande kinderen, die hiervoor na medisch onderzoek in aanmerking komsn, ontvangen vanwege het Centraal bureau voor Kindervoeding dagelijks een warmen maaltijd. Daarnaast worden maaltijden ver strekt, eveneens dagelijks, aan kinderen, diea. den leeftijd van vijf jaar hebben bereikt,doch geen school bezoeken, b. de lagere school hebben verlaten en geen andere inrichting voor onderwijs bezoeken en niet ouder zijn dan 18 jaar. Voor deelname aan deze maal- tf ij den is dus geen medische keuring vereischt. terwijl evenmin bonnen behoeven te worden ingeleverd. Aan melding voor deelname genoemd onder b dient te geschieden onder overlegging vam de stamkaart aan het Centraalbureau voor Kindervoeding. Frederiks- plein 1A t.m. G 28 Mei; H t.m. O 29 Mei; P t.m. Z 30 Mei van 9-12 en 2-5 uur. Het verstrekken der maaltijden geschiedt tusschen 12 en 14 uur. Onderduikers attentie Maandag zullen in de Vieeschhal formulieren worden uitgereikt aan voormalige onderduikers, die nog niet in het bezit zijn van de 2e distributiestamkaart. Voor hen, wier naam begint met de letter A zuljen Dinsdag van 9—11 uur de stamkaarten benevens de levensmiddelenkaart M.G. worden uitgereikt, van 11—11.45 voor letter B; Woensdag van 9—11 voor C, D en E en van 11 -*11.45 voor F, G. H en I. Commissarissen Wederopbouw benoemd Het Departement van Waterstaat heeft een college van algemeene commissarissen voor den wederopbouw in het leven geroepen, waarin zitting hebben ptof. ir. H. T, Zwiers, ir. J. C. Keiler, ir. H. Vos, dr. van der Meer en ir. Mouton. De voorzitter wordt eerst aangewezen, als dr. ir. Ringers weer in Nederland teruggekeerd is. Voorts zal een z.g. Prioriteitscommissie worden, ge vormd. Zoolang nog een zoo uiterst beperkte hoeveelheid bouwmaterialen ter beschikking staat, zal een van de belangrijke taken van het College zijn er zorg voor te dragen, d at over het geheele land een energieke en systematisch deskundige afbraak van alle vernietigde en beschadigde gebouwen en woningen plaats vindt en dat met het afkomende materiaal zooveel mogelijk minder beschadigde objecten worden hersteld. Op deze wijze kan nog veel worden gered, wat anders geheel dreigt verloren te gaan. Rusland en het Westen Eenige Engelsche bladen bespreken het groeiend wantrouwen tusschen Rusland en de Westelijke Ge allieerden. De bladen schrijven dar, terwijl Ruslands optreden vaak moeilijk te verklaren is, omgekeerd Rusland dikwijls voor een raadsel staat, wat de daden van de Westelijke Geallieerden betreft, doordat deze laatsten vaak nalaten hun .«tandpunt aan hun bond genoot toe te lichten. In Engeland en de Vereenigde Staten bestaat de geneigdheid de ruwe methodes der Russen als den voornaam sten hinderpaal te beschouwen voor een betere verstandhouding. Maar kunnen wij er wel zeker van zijn of niet ook Engeland en Ame rika van hun kant voor deze Russchische geestesgesteld heid verantwoordelijk zijn? De Russen begrijpen niet, dat wij de Polen te Londen hebben toegestaan op kosten van de Britsche regeering gedurende jaren anti- Russische agitatie te voeren. Rusland maakt zich ernstig bezorgd over de Anglo-Amerikaansche politiek in Duitschland. We moeten onze bedoelingen openlijk te kennen geven als we met Rusland een hecht bond genootschap willen vormen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1