Overgangskabinet van Churchill Het mysterie der barm hartigheid Dezen zomer naar Zandvoort Irene-Brigade te Amsterdam DE OORLOG IS VOORBIJ. J. J. BEIJNES, N. V. Feest der H. Drievuldigheid Gods weg is een weg van barmhartigheid. Voor ons, die, levende in een sfeer van snel verouderende' actualiteit, Gods wereldbestuur bezien met de oogen onzer tijdelijkheid, schijnt die barmhartigheid som wijlen schuil te gaan achter een mist van zorg en nood, maar soms ook, gelijk in deze dagen van vrij heid en blijheid, waarin de druk van ons is weggeno men en wij verlicht en verruimd ademhalen in een bevrijde wereld, ervaren wij die barmhartigheid als een overstelpende werkelijkheid. Wij voelen ons ge schokt door oorlog of vrede, doch belangrijker en van ingrijpender beteekenis dan de actueele gebeurtenissen van den dag is het, dat Gods wijsheid ongeacht zorg en druk of vreugde en vrijheid de wereld leidt in onzegbare ontferming. Zoo onafscheidelijk is deze barmhartigheid met Gods wezen verbonden, dat de H. Kerk, als Zij vandaag in eerbiedigen huiver het mysterie der H. Drieëenheid herdenkt en bij dit geheim van binnen-goddelijk leven slechts stamelend Haar hulde weet te brengen, daar in dankbare erkentelijkheid tot driemaal aan toevoegt: „Omdat Hij ons Zijn barmhartigheid heeft bewezen" (Intr., Offert., Comm.). God is Zichzelf genoeg. Wij, die Hem krachtens onze natuurlijke rede slechts kennen in de eenheid Zijner natuur als Schepper en einddoel van ai het geschapene, kunnen krachtens de open baring door Christus iets bevroeden van het inwendige leven in God en hebben de Drievuldigheid van Per sonen in bet eene goddelijke wezen leeren kennen. Steunende op deze openbaring heeft de godgeleerde wijsheid der eeuwen dit geheimzinnige leven in den boezem der Godheid zoo verklaard, dat de Vader, Die is van alle eeuwigheid, Zichzelven kent en deze kennis uit in een eenig begrijpen: bet Woord. Door dit Woord te uiten brengt de Vader van alle eeuwigheid den Zoon voort, in alles aan Hem gelijk: Zoo is de Zoon de weerglans van de heerlijkheid des Vaders en de afdruk van Zijn wezen. Zooals de gedachte van den mensch blijft in den geest, zoo blijft ook het Woord, dat van den Vader uitgaat, binnen het wezen der Godheid. De H. Geest is de eeuwige liefdeadem, die van den Vader en den Zoon uitgaat. Zoo spreekt van eeuwig heid de Vader zich uit in den Zoon, en beminnen elkaar eeuwig Vaderen Zoon in den H. Geest. Eeuwige levensbeweging in God, die tegelijk onderscheidt en vereenigt. Oneindig ver boven al het geschapen leven staat dit goddelijk leven. God, Wiens verstand geen grenzen kent, omvat in een eeuwig begrijpen Zijn eigen oneindigheid, Zijn Wil richt zich op het hoogste goed, dat Hijzelve is en daardoor vindt God in Zichzelf alle volmaaktheid en alle geluk. Het is echter zijn barmhartigheid geveest, die dit goddelijk leven ook aan ons wilde mededeelen, het is een gave van Zijn van alles onafhankelijke liefde. Het wonder der barm hartigheid van den Drieëenen God is, dat Hij ons deelachtig maakt aan Zijn goddelijke natuur. Deze ontferming Gods overtreft alles wat wij kunnen den ken, wenschen of verwachten. Door ons Doopsel in den naam van den Vader, den Zoon en den H. Geest werden wij aangenomen zonen vaa den Vader, broeders en mede-erfgenamen van den Zoon, geheiligden door den Geest der liefde, Die ons geschonken werd als een persoonlijke gave van God aan Zijn aangenomen kinderen. In de kracht van dit Doopsel kunntn wij hier het wezen van den Drieëenen God beschouwen door het geloof en mogen wij Het eens aanschouwen van aanschijn tot aanschijn. K. H.H. Wijdingen Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft in de kapel van het Theologicum te Warmond de Diaken wijding toegediend aan de Eerw. Heeren A. P. F. An- gevaare, N. Bijnsdorp, B. J. van Bommel. H. W. A. Brans, B. M. van den Brink, J. A. H. Buffing, C. P. van Dam, C. F. A. Geraets, W. J. de Graaff, P. M. de Groot, P. H. Heemskerk, A. J. Hogema, B. C. Hoogeveen, J. G. M. de Jong, W. A. J. Koenekoop, M. J. A. de Leur, G. A. J. van der Meer, A. J. Meijer, Th. J M. Naastepad, V. G* Nijman, W. F. Perquin, S. Schut W, C. Tamis en A. H. P. A. Wiegerinck, studenten van het Theologicum; alsmede aan Frater E. J. M. Blankert S. J., die te Haarlem de Subdiakenwijding ontving. De Prov. Militair Commissaris heeft bij zijn com missariaat benoemd Prof. N. A. Donkersloot die zich zal belasten met de leiding van Sectie XIV, Kunsten en Wetenschappen. Naar wij vernemen hebben de secretarissèn-generaal mr. dr. K, J. Frederiks van Binnenlandsche Zaken en H. M. Hirschfeld van Landbouw en Visscherij hun arbeid moeten staken. Ir. R. A. Verwey, (Sociale Zaken) en prof. dr. J. van Dam, (Opvoeding Wetenschap en Kuituur bescherming) zijn geschorst. Het Militair Gezag deelt mede, dat bet van 1 Juni af allen kunstenaars verboden is op te treden zonder toestemming van Sectie XIV (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) van M.G. Bij den plaatselijken mili tairen commissaiis kan men formulieren aanvrage a ter invulling om die toestemmmg te verkrijgen, welke M.G. na onderzoek al of niet zal verleenen. Met blijdschap zullen de Haarlemmers en Amsterdammers vernemen, dat zij over eenigen tijd, als de warme dagen komen, naar Zand voort kunnen trekken om daar in zee te zwem men of op andere wijze te genieten van het verkwikkende strand. Voorloopig zullen echter alleen de wandjelaars en fietsers er kunnen ke rnen, want den eersten tijd zal nog wel niet gerekend kunnen worden op trein, tram en autobus. Op het oogecblik zijn Duitsche militairen het strand van mijnen aan het zuiveren. Het gemeentebestuur neemt reeds maatregelen om aan het strand een badgelegenheid te maken, omdat de inrichtingen, die Zandvoort bezat, door de Duitschers vernietigd zijn. Eenheden van Prinses Irene-Brigade zullen 31 Mei een tocht door Amsterdam maken en op den Dam voor autoriteiten defileeren. Zij zullen den volgenden dag naar Den Haag terugkeeren. Prins Bernhard in Utrecht Donderdagmiddag heeft Prins Bernhard, vergezeld door een adjudant, onverwacht een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van den gewestelijken com mandant van de B.S. te Utcecht. Rijwielen en motoren Terzake van de opsporing van de door den vijand of zijn handlangers gevorderde motorrijwielen, staat het algemeen secretariaat der K.N.M.V. (Prinsesse- gracht 11, 's-Gravenhage) in verbinding met het bureau van den Chef Militair Gezag. In verband met desbetrt ffendc publicaties deelt de Rijksverkeersinspectie mede, dat bij haar nog geen rijwielen te verkrijgen zijn en aanvragen daartoe nog niet in behandeling kunnen worden genomen. Men wachte op nadere mededeelingen. De Inspecteur voor het muziekonderwijs te 's-Gra venhage deelt mede, dat de eindexamens van het Amsterdamsch Conservatorium voor muziek dit jaar 2ullen worden afgenomen op 4, 5 en 7 Juni tusschen 9 en 4 uur. Het 2de Britsche leger heeft bij Hannover in mijnen een zeer aanzienlijke collectie schilderijen, documenten, juweelen, muoten en ande.e kunstschatten gevonden, bijeengeroofd uit alle deelen van Europa en bestemd voor het na den oorlog te stichten reusachtige Adoif Hitier Museum. LONDEN 26 Mei (Reuter) - Vrijdag avond heeft Churchill de voornaamste leden van het z.g. „overgangskabinet" bekend gemaakt. Churchill blijft premier en Eden minister van Buitenlandsche Zaken. Sir John Anderson blijft minister van Financiën, Lord Beaverbrook Lord- Grootzegelbewaarder en Amery minister voor Indie. Brendon Bracken tot nu toe minister van voorlich ting wordt Eerste Lord der admiraliteit als opvolger van Alexander (Labour) Harold MacMillan, minister- resident van het Midden-Oosten, wordt minister vaa Luchtvaart, Sir James Grigg blijft minister van Oorlog, Lord Woolton volgt Attlee op als Lord president of the Council. Bevin, die de oorlogsiaspanning en pro ductie van geheel Groot-Brittannië leidde, krijgt tot opvolger Richard A. Butler. Verder zijn benoemd tot staatssecretaris voor Ko loniën: Oliver Stanley; Lord Kanselier; Viscount Simon; minister van Opvoeding: Richard Law en tot minister van Gezondheid: He^ry Willink. Sir Arthur Salter is speciaal belast met alle zakea' die het herstel en den weieropbouw van Europa be treffen, Lord Cranborn zal leider zijn van het Hooger- huis en Eden van het Lagerhuis. Meest getroffen gebieden Als gebieden, welke het meest getroffen zijn, zijn aan te merken Walcheren, West-Zeeuwsch- Vlaanderen, de streek Roermond—Venlo, Nij megen, de Betuwe en vooral de streek Arnhem- Rhenen, waar geen mensch meer woont. Hoe staat het met den radio-omroep? Het zal niet lang meer duren, of ook de radio-om roep za in het bevrijde Nederland weer zijn plaats innemen. De omroepvereenigingen hebben tot het bereiken van dit doel een eenbrid gevormd, «iie onder leiding van een regeeringsgemachtigde de taak van bet om roepen op zich zal nemen. Deze eenbeid is de fede ratie van omroepvereenigingen. Zij hebben zich ge steld onder gezag van professor Oranje, een der ver trouwensmannen. Hoewel de verschillende omroepge- bouwen in Hilversum reeds weer door de vroegere eigenaars zijn betreden, vinden er geen uitzendingen plaats, omdat er oog «een stroom is vcor de zenders en voor de studio-installaties. Tot zoolang doen we het maar met „Herrijzend Nederland" te Eindhoven t Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mevrouw JOHANNA MARIA PROOT, Wed. v. d. Weiedelzeergel. Heer Dr. J. F. M. Sterck. in den ouderdom van 76 jaar. Bloemendaal-Bentveld, 25 Mei '45 Langelaan 9a. Deventer: G. I. J. M.van der Lande- Sterck Joh. P. L. van der Lande en kinderen OosterhoutMère Maria Sterck O.S.B. Op Dinsdag 29 Mei a.s. zal in de parochiekerk Sparrenlaan te Bent veld de Stille H. Mis gelezen wor den om 8 uur, gevolgd door de Plechtige Requiemmis om half 10. Daarna zal de begrafenis plaats vinden in het familiegraf op het St. Adelbertskerkhof te Bloemendaal. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed, tot mijn diepe droefheid, mijn onvergetelijke vriendin, Mevrouw J. M. STERCK-Proot in den ouderdom van 76 jaar. Bloemendaal Bentveld. 25 Mei 1945. A. LOOTS Verloren op 3 Mei: GOUDEN ZE GELRING met bloedrode steen. Te gen hoge beloning terug te bezorgen: Emmaplein 26, Haarlem. Vr. of Mnl. KANTOORBEDIEN DEN. De N.V. „KERKO", Stephen- sonstraat 50. Haarlem, vraagt eenige jongelui, bekend met typen en andere kantoorwerkz. Schrift, aanm. of pers. aanb. 's morgens van 9—12 uur. Per 15 Juli gevr. te Haarlem in Baby- en Kinderkleedingzaak fl. CHEFFIN, bek. met het geh. vak. Br. no. 52674, bur. N.H.C., Smedestr. 5, Haarlem. Gevr. Net R.K. 2e MEISJE v. d. d. Voll. hulp aanw., pr. getuigschr. Br. o. no. 52676 N.H.C., Smedestr. 5. H'lem Gevr. z.sp.m. NET MEISJE in klein gezin van 8 tot 3 uur. Aanm. 's avonds tusschen 89 uur, Baggen. Molenaerstraat 24 zw., Haarlem. Gevr. een nette R.K. HULP IN DE HUISHOUDING, liefst zoo spoedig mog. en fl. R.K. WERKSTER voor Vrijdags, beiden v.g.g.v. Adres: Mevr. C. v. d. Bergh, Mauritsstraat 5, Haarlem. Gevr. per 1 Juni NET DAGMEISJE 92 uur, Zijlweg 291, Haarlem. Bij vonnis der Arr. Rechtbank te Haarlem van 3 April 1945 is de na- latensch. v. JACOBUS FORTGENS. in leven timmerman, laatst gewoond hebbende Tuinstraat 9d., Haarlem, in staat van faillissement verklaard, met benoeming van Mr. C. E. Muller tot Rechter-Commissaris en den ondergc- teekende tot curator. Indiening van schuldvorderingen moet bij den curator geschieden vóór 15 Augustus 1945. De verificatie-vergadering vindt plaats Zaterdag 8 September 1945. 1030 uur v.m Jansstraat 81. Haarlem. De curator Mr. Dr. A. F. H. SCHREURS, Kruisstraat 3, Haarlem. De voedselschaarschte zal ook gauw overwonnen zijn. Er wordt voedsel aangevoerd van Oost en Zuid. en van overzee. Dag en nacht brengen schepen en vrachtauto's voedsel aan. Van uur tot uur, van dag tot dag wordt de toestand beter. Binnenkort zal VERMAAT over voldoende meel beschikken om AL zijn klanten regelmatig van brood te voorzien. VERMAAT'S MODERNE BAKKERIJEN PAUL KRUGERKADE 31 - TELEF. 11196 - HAARLEM De Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens verzoakt allen, die haar tebehoorende goederen onder hun berusting hebben of daaromtrent aan wijzingen kunnen geven, hiervan ten spoedigste kennis te geven (eventueel tegen belooning) aan haar Kantoor STATIONSPLEIN 14 TE HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2