Wederopbouw van leger, vloot en luchtmacht VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 29 MEI 1945 BUR. VOOR REDAC1IE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTR. 5 - TEL. 21543 en 21544 200.000 man worden er in opgenomen Rookers, geeft acht! Nieuwe bonnen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Sectie Voorlichting M.G. verneemt van het Mi nisterie van Oorlog: Nu Nedotland bevrijd is, wacht een nieuwe militaire taak op de vervulling. In de eerste plaats zal de oor log te#en Japan met alle kracht-moeten worden voort gezet, ter bevrijding van onze land- en rijksgenooten, die in Nederland sch-Indië nog zuchten onder de wreede onderdrukking door den vijand. In de tweede plaats zal Nederland een deel der militaire lasten moeten dragen, verbonden aan de bezetting van Duitschland. Plannen zijn voorbereid en in uitvoering voor den opbouw van de vloot en van de luchtstrijdkrachten, voor de vorming van een mariniersbrigade voor den strijd in bet Verre Oosten en voor den opbouw van het leger, zoowel voor de bevrijding van Nederlandsch- Indië als voor de deelname aan de bezetting van Duitschland. De voorbereide plannen beoogen zoo spoedig mogelijk circa 200.000 man in de strijdkrachten op te nemen. Het tempo, waarin dit mogelijk zal zijn, wordt bepaald naar het beschikbaar zijn van geoefend kader. De herscholing van oud kader en de opleiding van nieuw kader is reeds ter hand genomen en zal zoo veel moge ijk bespoedig! worden. Een gelei lelijke hermobilisatie van alle reserve-officieren en van het reserve-kader, een en ander voor zoover de betrokke nen nog aan de gestelde eischen voldoen, is in gang gezet. In vele plaatsen in Nederland zijn aanmeldings- buicaux opgericht, waar oorlogsvrijwilligers zich kunnen melden. Naast deze vrijwillige aanmelding zal de dienstplicht worden toegepast, eenerzijds om het vereischte acctal recruteo, voor zoover dat «iet uit oorlogsvrijwilligers verkregen kan worden, bijeea Pontificaal danklof Vele honderden katholisken van Haarlem hebben Zondagavond in de St. Josephkerk, integenwoordig heid van de geestelijkheid van het dekenaat, tijdens een pontificaal lof dank gebracht aan O L. Vrouw van Haarlem voor het behoud van onze stad. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers hield tijdens hot lof een toe spraak tot de geloovigen, waarna een p luchtige om gang met het miraculeuze beeld werd gehouden. KerkcoMcert va de Bavo Acnie Woud, Jo Viocent en Hendrik Andriessen hebben in de oude St. Bavo Vrijdagavond een kerk- concert gegeven m legenwoordigheid van provinciale, gemeentelijke en militaire autoriteiten. Het programma vermeldde vaderlandsche liederen. De kerk was stamp vol, de ontroering was groot. De opbrengst kwam te* bate va« „Volksherstel". Tijdens de bezetting werd te 's Gravenhage opgericht de „Nederlan ische organisatie van Tijdschriftuitgevers" (N O.T.U.). die thans *ls vertegenwoordigster der tijd- schriftbelangen bij het organisatoiisch wetk van het militair gezag is ingeschakeld, Het bureau der N.O.T.U. is voorloopig gevestigd Amaiiastraat 1, 's Gravenhage. Verplegenden in het bezit van diploma A. en B, of beide en 2e en 3e jaars leerlingverpleegsters, die zich voor de verzorging van patiënten met verhongering jn het weston de* lands, beschikbaar willen srellen, moe ten zich onmiddelijk melden bij den inspecteur of plaat%vervangend inspecteur van de Volksgezondheid in hun gebied. „De Minister van Handel, Nijverheid en Landbouw heeft Drs. G. Brouwers benoemd tot wad. directeur- generaal van de prijzen. Met uitzondering van de be rechting van prijsoyortted/ngen, wHke ia handen zal komen van nieuw inresrelde Tuchtrechters voor de Prijzen, zal hij de we kzaamheden overnemen van den vroegeten gemachtigde voor de prijzen, „De aankondiging, dat Truman de slotzittiug te San Frano'sco zal bijwonen, bcteekent, dat het succes der conferentie reeds verzekerd is", aldus de New York Times. te brengen en anderzijds om bepaalde specialisten, die de strijdkrachten niet kunnen ontberen, te kunnen aantrekken. Het aantal op te roepen lichtingen zal later worden vastgesteld. Uit een onderhoud, dat de oorlogscorrespondent van A.N.P.-Aneta A. C. van Beers met den comman dant der Koninklijke Marine in Nederland, den schout bij-nacht G. W. Stoeve had, blijkt, dat het toekomstige vlootpersoneel in Engeland wordt opgeleid, de training der mariniers geschiedt in Amerika. Er is zooveel animo voor dienstneming, dat het uiterst moeilijk is den stroom van vrijwilligers direct te verwerken. Volgens Fransche en Belgische bladen heeft Frankrijk een eerste zending Amerikaaasche tabak ontvangen van 2.200 ton. Onmiddellijk zijn de rantsoenen verhoogd. De geallieerden zullen binnenkort 150 millioen pakjes sigaretten zenden, die over verschillende landen zullen worden verdeeld naar rato van het aantal in woners, zoodat de zwarte rookwereld een gevoeligen klap zal krijgen. Wedstrijden bloembollenteelt In de oorlogsjaren heeft het Centraal Bloembollen comité te Haarlem het initiatief genomen tot her or ganiseeren van schoolwedstrijden van in bloei gebrachte bloembollen. De bedoeling van deze actie is ca de schoolgaande jeugd te leeren waf bleemhollen zijn en welke fraaie resultaten er mede te bereiken zijn. Sedert 1943 nemen van de 4000 scholen in Neder land ruim 1200 aan deze actie deel en men verwacht, dat dit cijfer spoedig verdubbeld zal worden, aange zien mettertijd weer veel schoolgebouwen, die tijdens den oorlog gevorderd waren, vrijkomen. Vanaf den dag, dat deze actie door het Centraal Bloembollen- comité werd ondernomen, zijn niet minder den een millioen bloembolle^ verbruikt. Gezien de groote op voedende waarde, die deze wedstrijden in de praccijk blijken te bezitten, is het te wemschen, dat alle scho len deze actie zullen steunen. De invloed, dien het bloembollenkweeken heeft, kan het schoolkind niet anders dan tot ^eges,, zijn.h b| J S' Ambtenaren en Indische verlofgangers GecommirteeriJe voor fóiïis'che Zaten heeft* zich met een oproep tot de candidaat B. B.-ambtenaren en Indische verlofgangers gericht, waarin hun wordt medegedeeld, dat zij, indien daartegen van hoogerhand geen bezwaren bestaan in verband met gebleken politieke onbetrouwbaarheid, bestemd zijn om ten spoedigste naaar Australië te worden uitgezonden, in het verband der Neth. Ind. Civil Adm. Betrokkenen wordt verzocht den gecommitteerde ten spoedigste mede te deelen of hun gezondheidstoestand daa wel andere omstandigheden dit mogelijk maken, terwijl nog niet afgestudeerde Indologen tevens naoet-n ver melden of zij langer dan zes maanden noodig hebben voor het beëindigen van hun studie. Men dient zijn antwoord schriftelijk te richtea tot het Ministerie van Overzeesche Gebicdsdeelen te 's-Gravenhage, den Gecommitteerde voor Indische Zaken t.a.v. den heer Pino. De vroegere Britsche gezant thans ambassadeur te Den Haag, Sir Nevile Bland, is gisteren na ruim vijf jaar in Den Haag teruggekeerd. Over enkele dagen keert hij weer naar Engeland terug. Hij zal zija werk zaamheden in Nederland hervatten, wanneer het Mi nisterie van Buitenlaadsche Zaken weer in Den Haag is gevestigd. Koning Leopold en zijn gezin zijn gedurende hun gevangenschap in Saksen door 60 SS maenen zwa«r bewaakt. Zij waren volkomen geïsoleerd. Hun kamers werden geregeld doorzocht. Slechts eenmaal werd een dokter toegelaten. Volgens Reuter's politieken correspondent zal Labour zich niet in de eerste plaats richten tegen Churchill, maar tegen Lord Beaverbrook, die volgens hen grooten invloed in het kabinet gehad beeft. 425 een blikje visch van 450 gram 428 200 gram vet of 250 gram margarine 437 400 gram biscuits 438 en 439 ieder 300 gram biscuits 445 250 gram suiker 446 56 gram chocolade 447 en 448 ieder 200 gr. versch vleësch zonder been of 200 gram vleesch in blik of 100 gr. gedroogd vleesch 449 150 gram versch vleesch zonder been of 150 gram vleesch in blik of 75 gram gedroogd vleesch B468 12 liter melk A03 (inlegvel) 2 /itsr melk B03 (inlegvel) 10 liter melk C07 (Inlegvel) 10 liter melk In den loop van deze week zullen de winkeliers ruimschoots worden bevoorraad. Men wachte dus rustig deze bevoorrading af. Voldoende voedsel voorradig Met nadruk wordt het publiek erop gewezen, dat er voldoende voedselvoorraden in de stad aanwezig zijn en dat men zich niet bezorgd behoeft te maken, dat aangewezen bonnen niet gehonoreerd zullen wor den. Van overheidswege wordt men dan ook verzocht geen rijen voor de winkels te vorihen, aangezien de winkeliers hierdoor in hun werkzaamheden belemmerd worden. Wanneer een bon is aangewezen kan men den volgenden dag of een der daaropvolgende dagen de betreffende goederen verkrijgen. Kindermaaltijden Wij vestigen er de aandacht op, dat alle school gaande kinderen te Haarlem, die na medisch onder zoek in aanmerking komen voor kindermaaltijden, zich moeten, melden aan het Centraal Bureau voor Kinder voeding, Frederikspark 1. De tijden der aanmelding hebben wij reeds gemeld in ons nummer van Zondag. Zuivering te Bloemendaal Te Bloemendaal is een adviescommissie samenge steld ter zuivering van het secretarie-personeel. Daarin hebben zitting genomen de hceren mr. Th. F. Raedt, W. C. Bier, J. F. M. Pinxster en F. F. Lindeman (se cretaris), Wie bezwaren heeft of beschikt over bezwarende gegevens omtrent eenig lid van het personeel der secretarie Bloemendaal, op grond waarvan dit lid voor zuivering in aanmerking znu kunnen komen, wordt verzocht de bezwaren c.q, gegevens vóór Woens dag 30 Mei schriftelijk of persoonlijk onderteekend in te dienen bij het secretariaat der commissie p/a Raad- kuis te Overvecn. Met na gemelden datum binnenge komen stukken zal geen rekening worden gehouden. De bestuurderea van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het R.K. Werkliedenverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben een oproep gericht aan alle werknemers van Haarlem en omgeving Hierin wordt gewezen op de herleving der drie groote principieele vakcentralen, welke op be paalde punten een nauwe saaaeawerkiag zuilen aan gaan en gemeenschappelijk al datgene zullen verrichten, wat daarvoor naar mogelijkheid in aanmerking zou komen. Belangrijke beslissingen zijn in dezen geest al genomen. Verder is tusschen deze drie vakcentralen een urgentieprogram opgesteld, dat wij reeds eerder in hoofdzaak publiceerden. De militaire commissaris van het district Haarlem heeft benoemd tot commissaris van politie te Haarlem deu heer J. P. Weijburg, vroeger commissaris van Velsen. en tot waarnemend commissaris in Velsen mr. J. D. Engels'; tot tijdelijk waarnemeod adjudant- directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem den heer G. G. B. Paauw te Heemstede. Er zal te Haarlem een aanmeldingsbureau voor oorlogsvrijwilligers worden opgericht. Op deze bureaux worden hoofden en burcauchefs gevraagd. De hoofden moeten zijn oud-beroeps of reserve-officieren, ouder dan veertig jaar. de bureauchefs oud-onderofficieren, eveneens ouder dan veertig jaar. Sollicitanten kunnen zich melden Woensdag 30 Mei van 9-12 Mei, Paleis van Justitie, Jansstraat 61. Schriftelijke aanmeldingen aan hetzelfde adres.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1