Compensatie in Duitsch grondgebied' Prins Bernhard te Amsterdam Weer volop animo voor de voetbalsport Volgens een verklaring van dr. A. Kes- sen, hoofd van de cultureele afdeeling van het Dep. van Oorlog - aldus ontleent Reuter aan den Ned. omroep - beoogt Nederland een annexatie van 10.000 vier kante mijlen Duitsch grondgebied langs de heele grens, zulks om ruimte te ver schaffen aan 1H millioen menschen. Dit gebied zou geheel van Duitschers ge zuiverd moeten worden. Z. K. H. Prins Bernhard, opperbevel hebber der Binnenlandsche Strijdkrach ten, heeft Zondagmiddag een bezoek gebracht aan het Hoofdkwartier van de B.S. te Amsterdam, waar hij besprekin gen heeft gevoerd met den gewestelijken commandant van het strijdend gedeelte van de B.S. te Amsterdam, reserve majoor C. Overhoff. De Prins was ver gezeld van eenige officieren van zijn staf. Omroepgebouwen ongeschonden De vier groote studio's fe Hilversum zijn, wat de ge bouwen en 't techoisch materiaal betreft, voor 80 pet. intact gebleven, Er zijn reportagewagens verdwenen en de discotheken zijn gehavend, maar de omroepgebou wen vormden 'n centrum van den Duitschen berichten dienst. Zoodra er stroom is, kunnen zij zonder meer gebruikt warden. De laatste dagen voor de capitulatie schijnen er ware bacchanalen aangericht te Zijn, maar de overblijfselen daarvan heeft de schoonmaakdienst reeds verwijderd. De Ned. Seintoestellenfabriek is er minde* goed af gekomen: aan materiaal en voorraden is er voor ruim 30 millioen weggesleept. u Ambulances naar het buitenland Het wnd. Bestuur van het Ned. Roode Kruis maakt in overleg met het Militair Gezag bekend, dat zal worden overgegaan tot het vormen, inrichten en uit zenden van ambulances naar het buitenland, teneinde uit (concentratie kampen de zich aldaar bevindende Nederlanders met spoed naar het vaderland terug te brengen. In dit verband wordt een dringend beroep gedaan op hen, die in het bezit zijn van rijvaardige, voor dit doel geschikt te ach jen vervoermiddelen. Aanmelding Vervoerwezen Min. van Waterstaat,* Zeestraat 57 b, s'-Gravenhage. Voorts wordt een dringende opriep gedaan aan artsen, verplegers, verpleegsters, E.H.B.O.-ers en chauffeurs (mecaniciens) zich voor repatrieerings- werkzaamheden beschikbaar te stellen. Aanmelding (schriftelijk) Hoofdbestuur Ned. Roode Kruis, afd. Repatriecring. Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage. Degenen, die tijdens de Duitsche bezetting onder- steuniag hebben genoten van illegale verzorgings- groepen, kunnen binnenkort bezoek verwachten van dengene, die tot dusverre hun verzorging behaade'de, Hij zal hen nader inlichten over het verdere verloop van de verzorging. Een medische autoriteit van de UNRRA heeft verklaard, dat de toestand in sommige gedeelten van Nederland het ongunstigste was van alle bevrijde Europeesche gebieden. J^De dichter Jan H. de Groot verkeert gezond en wel in het land der levenden, in tegenstelling met een ver slag van Radio Oranje dat vermeid had, dat hij door de Duitschers was vermoord. Na 26 maanden afwezigheid is dr. ir. J. A. Ringers weer in goeden welstand te 's Gravenhage teruggekeerd. Er zijn aanwijzingen, dar Trumaa de samenkomst der „Groote Drie" niet wenscht uit te stellen tot na de Engelsche verkiezingen, zooals Churchill heeft voor gesteld. Volgens Radio Tokio is het keizerlijke paleis in de Japansche hoofdstad tijdens den laatsten luchtaanval getroffen, doch de keizerlijke familie is ongedeerd. Kadio Tokio zegt verder: „De stad is letterlijk afge brand. Een hevige storm droeg bij tot de verwoestin gen. Vrijwel de geheele zakenwijk is weggevaagd". Himmlcr's lijk is gisteren begraven in een graf zonder kenteekenen aan den rand van de Lüneburger heide. De Engelschen hebben een doodenmasker van zijn gezicht gemaakt, „om voor alle tijden de trekken te bewaren van den man, die vijf millioen menschen in den dood zond". Volgens onbevestigde berichten zouden Decoux en Ayme resp. go"verneur-generaal en militair comman dant van Fransch Indo China, die begin Maart gevan gen werden genomen, door de Japanners gefusilleerd zijn. Generaal Eisenhower leeft zijn hoofdkwartier ver plaatst van Reims naar Frankfurt a. d. Main in het enorme gebouw vae de I. G. Farben. Auto's en fietsen De door de Duitschers achtergelaten auto's zullen ambtshalve aan overheidsinstanties worden toegewezen, aldus de A.N.W.B, Vrachtauto's komen ter beschikking van de instanties, die de voedsel voorziening behartigen. Voorts zal men met een bepaalde vergunning auto's kunnen betrekken bij te vormen verhuurbedrijven doch slecht" voor medische diensten en voor bedrijven, die het algemeen belang dienen. De achtergebleven fietsen komen gedeeltelijk ter beschikking van openbare diensten. De rechten van vroegere eigenaars zijn vervallen. Duitsche spionnen gevangen In Amsterdam zijn onmiddellijk na hun aankomst als oorlogsmisdadigers officieren en ruim honderd agenten van den Duitschen spionnagedienst ver schillende organisaties omvattend, die na den oorlog moesten doorwerken gearresteerd, aldus bericht Jacques Leconte, correspondent van A.F.P. Men heeft ook een zendstation gevonden en den Ned. marconist gearresteerd. Thans worden nog opgespoord de bur ger-aanbrengers en een honderdtal SS mannen der Sicherheitsdiensten, die waarschijnlijk nog in Amster dam zijn. De belangrijke leden zitten achter slot en grendel. Inlichtingen over gerepatrieerden Degenen, die- inlichtingen wenschen omtrent uit Duitschland terugaekeerde personen, dienen hiertoe bij het gemeentebestuur ter plaatse een speciaal for mulier in te vullen. Dit formulier wordt doorgezon den naar het informatiebureau va® den dienst voor de repatrieering te Breda, waar men dan alles zal doen om zoo spoedig mogelijk antwoord te zenden. Terugkeer geëvacueerden Het aantal in Nederland onder dwang verplaatste personen wordt volgens radio „H. N." geschat op ongeveer 400 000. Van begin Juni af zullen omtrent 2000 menschen per dag naar hun woonplaats worden teruggebracht. Terugkeer op eigen houtje wordt ten sterkste ontraden. Verkiezingscampagne van Churchill De komende verkiezingen mogen op geenerlei wijze een mogelijke bijeenkomst de- drie staatslieden ver tragen, zoo zeide Churchilll in zijn eerste verkie zingsrede in de open lucht in zijn kiesdistrict Wood ford in Essex. Overal werd de premier geestdriftig begroet. Spre kend over Japan zeide hij, dat Engeland dit land in nauwste samenwerking met den Amerikaanschen bond genoot onder den voet zal loopen en dat die strijd hopelijk niet zoo lang zal duren als velen denken. Hoewel Churchill het betreurde, dat Labour de coa'itieregeeringheeft verlaten, verklaarde hij, dat zulks niet beteekent, dat de groote doelstellingen op eeni- gerlei wijze veranderd of verzwakt zijn. Ajax verslaat DWS met 6-4 Ongeveer 18.000 voetbalenthousiasten gaven blijk van waardeering voor het besluit van de Amsterdamsche eerste klassers, om dit seizoen den bal toch nog maar aan het rollen te brengen. Zij trotseerden den regen niet voor niets. Ajax en DWS leverden aan den Mid denweg een aardigen, aantrekkelijken kamp met tien doelpunten, waarvan Ajax er de meeste voor zijn rekening nam en met 6-4 won. Dat was verdiend. De volgelingen van den Snel voetige speelden juist even pittig-r dan hu® blauw zwarte tegeD standers, die zeer goed startten e® het ook verder lang ni;t kwaad deden,maar juist als vroeger in hun aanvalsiinie den schutter-doorzetter misten en daardoor verloren. Ajax had dien speier wél en deze Fischer deed door zija drie goede doelpunten de schaal in het voordeel van de rood- witten doorslaan. Zooals gezegd, DWS gaf het eerst den toon aan: her miste echter op het nippertje zijn kansen en kwam niet verder dan een knal van lot tegen de lat. Ajax leidde zijn herstel i® met een bui- tenspeldoelpunt, maar opende toch v'ak daarop de score. Het verloop daarvan moge de spanning van den wedstrijd schetsen: 2-0, 2-1, 3-1, 3-3. 5-3, 5-4, 6-4, Het zeer behoorlijke tempo tot her laatste oogeabiik wees erop, dat het met het uithoudingsvermogen ondanks allés nogal meevalt. Nieuwe gezichtspunten waren er in de elftallen niet. Bij D.W.S. zagen we het duo Caldenhove-Van Stokken weer aan het werk en bezette Melchers de hem zoo goed vertrouwde spilolaats. Bij Ajax was Broekman, de aanvalsleider, evenmin voldoende als Gerritse, zijn collega bij D.W.S. Drager deed nu zelfs geen «ogen blik meer denken aan zijn grooten vorm van vroeger jaren. Overigens zit er o.i. vooral in de rood-witte co®ibinatie wel eenig perspectief. Zondag in het Stadion: Blauw Wit-De Volewijckers. Mogelijk zer dt Engeland, vóór het einde van den zomer, een internationale voetbalploeg nasrhet vaste land. Zij zal *de meeste Europeesche landen bezoeken en in het Olympisch Stadion van Berlijn zal een groote „zege"-wedstrijd gespeeld worden. Men is van meening, dat het de ideale plaats zou zijn voor den eersten internationalen Engelsch-Russisch n wedstrijd en het is zeker, dat deze mogelijkheid onder oogen gezien wordt De zwemvereenigiag Het IJ heeft een uitnoodiging ontvangen van de zwemclub te Ziirich om, zoodra dc mogelijkheid daartoe open is, met een ploeg zwem mer s(sfrs) en waterpolospelers naar Zwitserland ce komen. Baron en Baronesse de Vos van SteenwijkLaman Trip geven met groote blijdschap en dankbaarh^d kennis van de geboorte van hunnen zoon REINT HENDRIK Amsterdam, 26 Mei 1945. Schubertstraat 88 II. Tijdel. adresHaarlem, Maria Stichting In plaats van kaarten. Heden bereikte ons het droeve bericht dat op 17 Febr. '45 te Kaapstad Z.-Afrika ts overleden BERNARDUS VREENEGOOR echtg. van Jacoba Vreenegoor-Smit Thecla, Conrad Jan Namens de fam. Vreenegoor, Tuindorplaan, B, Smit. Haarlem, Oost-Indiëstr. 38. t Heden ontvingen wij de droeve tijding dat op 28 Oct. 1944 in Huize Padua te Boekei is overleden onze innig geliefde Dochter, Zuster, Behuwd zuster en Tante MARGARETHA S. M. MEKENKAMP, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden in den leeftijd van 36 jaren. Uitvaart en begrafenis hebben te Boekei (N.Br.) plaats gehad. Op Dinsdag 29 Mei te 8.15 uur zal er voor haar een gezongen H. Requiemmis aan God worden opgedragen in de Parochiekerk van den H, Johannes den Dooper, Amsterdamstraat te Haarlem. Uit aller naam Joh. H. Mekenkamp. Haarlem, 24 Mei 1945. A. L. Dyserinckstraat 10. tTot onze groote droefheid is heden, voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden, in den ouderdom van 85 jaar van ons heengegaan onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader MARTINUS VAN LEEUWEN Weduwnaar van Anna Maria Elisabeth Geeve, eerder van Theodora Vester. Uit aller naam: W. van Leeuwen Haarlem, 25 Mei 1945, Kampersingel 50 A rood. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Dinsdag 29 Mei in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Rozenkrans (Spaar- ne). De stille H.H. Missen te 7 en 7.30 uur en te 9.30 uur de gezongen Requiem, waarna de begrafenisvanuit de kerk op het R. K. Kerkhof „St. Barbara" (Soendaplein). N NET MEISJE gevr. v. d. dag, pl.ra. 20 j.. v. g. g.v., goede middagkost. Mevr. Goemans. Mercuriusstraat 25, Haarlem Nrd. Gevr. een net R.K. DAGMEISJE van 8 tot 5 uur, m. middagkost, P. JBonke, Coornhertstraat 24, Haarlem. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig ziekbed, onze eenig- ste lieve Dochter en Verloofde JOSEPHINE v. d. HARST in den leeftijd van ruim 23 jaar. B. M. v. d. HARST J. v. d. HARST—Ritz Y. A. KRAMER Haarlem, 26 Mei 1945. Evac.-adres: Schotersingel 19. voorheen IJmuiden, Mahusstr. 30. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 30 Mei om 2 uur op de begraafplaats Kle verlaan. Gevr. per lSept. a.s. aan de R.K.U.L.O.- school te Noordwijk: een DERDE LEERKRACHT (voor vast). Vereist: akte Wiskunde en geschikt heid voor het geven van onderwijs in het vak Kennis der Natuur. Gewenst: bovendien akte Engels of Duits. Sollicitaties schriftelijk, zo spoedig mo gelijk aan den Hoogeerw. Heer J. H. W. Borsboom, Deken van Noordwijk Het Wit-Gele Kruis te Haarlem vraagt EEN JONGEDAME voor de admi nistratie. Schriftelijke soil, aan het be stuur, Parklaair 75, Haarlem. NETTE JONGE WERKSTER ge vraagd, Mevr. Reichert, Kleverlaan 82, Haarlem. Vooraanstaand levensmiddelenbedrijf te Haarlem vraagt een ACTIEVEN CHEF voor één zijner zaken op goeden stand. Gevraagd Vakdipl.. gr. erv. detaillevensniddelenverkoop. algem. ontw., gezonde handelsgeest, zelfst. optreden eh kennis van smaakvol etaleeren. Aangeboden Behborl. aanvangssal., goede vooruitzichten, levenspositie, prettige en zelfst. werkkring. Br. (welke strikt vertrouw, worden behandeld) m. verm. v. levensloop, ver!, sal., ref. enz. No. 1001 D. E. Fa. H. C. Vermeulen! Recl.-Adviesbur., Heemstede

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2