Japans vernietiging voorbereid VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 30 MEI 1945 Britsche Pacific-vloot weldra op volle sterkte Twee Kabinetsformateurs Katholieke Universiteit heropend Conferentie van Drie te Berlijn Nieuwe tabakskaart Deze week een bon voor cigaretten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bureau voor Redactie en Administratie; Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 - Abonnementsprijs 26 ct. per week Steeds meer teekeneo wijzen erop, dat de strijd tegen Japan binnen afzienbaren tijd met »olle kracht zal beginnen. Naar wij reeds terloops meldden, verwacht men in welingelichte kringen te San Francisco zelfs bmne-» zes maanden de capitulatie van Japan. Hoe dit ook zij, de reeds behaalde militaire resultaten en dc nog bestaande plannen, als ook de politieke situatie in J'^pan, waar de ineenstorting van Duitschland een psychologisch niet te onderschatten invloed heeft ge had, verhaasten v«orzeker de ineenstorting van het Japansche Rijk. De opperbevelhebber van de Britiche vloot in den Stillen Oceaan admiraal S-ir Bruce Fraser verklaarde in dit verband, dat reeds binnen enkele maanden de Britsche Pacific vloot op volle »terkre zal zijn gekomen. De vloot zal op groote schaal worden toegerust 1 Prof. ir. W. Schermerhorn en W. Drees H.M. de Koningin heeft volgens een mededeeling van radio „Herrijzend Nederland" aan Prof. ir. W.Schermer horn, Voorzitter van deNederlandsche Vblksbeweging en den heer W. Drees, opdracht gegeven voor de vorming vr -i een nationaal kabinet voor herstel en vernienwing. Naar Radio -H. N meldt, is het Col lege van Curatoren aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen weer voltallig. Het onderwijs aan alle faculteiten is her vat en van de ongeveer 750 studenten, die in 1939 waren ingeschreven, zijn er 250 weer aan de studie gegaan. Over de schade aan de Universiteits gebouwen wordt o.m. nog bericht, dat het hoofdgebouw aan het Keizer Karei- plein is afgebrand, evenals het Psycholo gisch Instituut van prof. Rutten en de bibliotheek in de Vondelstraat. Gelukkig bleven het boekenmagazijn en de boeke rijen van de meeste faculteiten behouden. Pontificale Requiemmis voor Gesneuvelden Dinsdagmorgen heeft Z. H. Bxc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, een Pontificale, Requiemmis opgedragen in de K&rbedraal van Sint Bavo te Haar lem. Kerkelijke, civiele tn mili aire autoriteiten waren hierbij tegenwoordig, benevers afgevaardigden van organisaties en corporaties, familieleden van gesneu velden en ge*u si 1leerden enz. Een 500-tal Cana leezen woonde tevens de M s bij. Het Kathedrale Zangkoor zong o.l v. Dr' L. Kat de Missa dei Morti, van Felice Aierio, in manuscript verkregen van de Sixtijnsclr» Kapel te Rome. Prof. Th. Zwartkruis, van het Stminait Hageveld te Heem st ''de, hield en korte lijkrede ir de Nederlandsche en Engelsche taal. Na de absoute werden de volksliederen gezongen. De Requiemmis werd opgedragen voor alle gesneuvelden, vooral voor degenen die voor de be vrijding van ons vaderland en onze overzeesche ge- biedsdeelen hun leven hebben opgeofferd. De plech tigheid werd ook door vele r iet-katholieken gevolgd. Z.H. de Paus ontving Vrijdag in particuliere audiëntie Hsro'd MacM'llan, dm Britcben minister resident bij het geallieerde hoofdkwartier in het Middellandsche Zeegebied en president der geallieerde commissie voor Italië. met i« Amerika gebouwde, nieuwe Hellcat- en Corsair- vliegtuigen. De Spitfire was uitstekend voor esco-te- diensr en als anti-duikbootwapen in Europa, doch voor afstanden als ia den Pacific zijn de Hellcat- en Corsair-toestellen onmisbaar. Admiraal Fraser verklaar de, dat de samenwerking tusschen de Britsche en Arr erikaansche vloten uitmuntend en heel wat beter is dan in den vorigen oorlog. Intusschen worden de bombardementen op de Japansche hoofdstad, Tokio, en op andere militair belangrijke steden onvermoeid voortgezet. Domei meldde ook Maandag weer nieuwe luchtaanvallen op Tokio, waar de btandeo ontstaan door de raids der voorafgaande dagen nog niet gebluscht waren. Het spoor- en tramvetkeer is totaal ontwricht. Ook in de nabijheid van Ned -Indië blijken de geallieerden actief te zijn. Het Japansche persbureau maakte n.l. mel ding van geallieerde landingspogingen op kleine schaal tegen het eiland Makalehe ten Noorden van Celebes en op de Zuidkust van Halmaheira. Volgens nog onbevestigde berichten van United Press uit Parijs bestaat de mogelijkheid, dat de conferentie tusschen Churchill, Truman en Stalin begin Juni te Berlijn zal worden gehouden. Sacramentsprocessie in de kathedraal Voor deelneming aan de H. Sacramentsprocessie op Zondag a.s., des avonds 7 uur, worden vertegenwoor digers van alle R.K. sociale vereenigingen uit Haarlem verwacht. Het vaandel der vereenigingen moet a.s. Vrijdagavond reed in de kathedraal bezorgd zijn. In het vervolg zullen weer uitnoodigingen verzonden worden. Men geve daartoe naam en adres van den secretaris der vereeniging op aan den heer G. Scholte, Middenweg 18. Herhaling kerkconcert Als gevolg van de enorme belangstelling, welke er Vrijdagavond bestond voor het kerkconcert, waarbij optraden Jo Vincent, Annie Woud en Hendrik An- driessen en waarbij de Groote Kerk (iets wat zelden voo komt) geheel was uitverkocht, zal Donderdag 31 Mei, half 8, een herhaling van dit solistenconcert plaais hebben. De baten komen wederom ten goede aan Nederlands Volksherstel. Kaarten zijn verkrijg baar op Woensdag en Do derdag van 10—4 uur aan het p.opagandabureau van Nederlands Volksherstel, Groote Markt 14. „Commissaris-generaal voor Ned. Econ. Belangen in Duitschland." Radio „Herrijzend Nederland" heeft medegedeeld, dat de Ned. regeering een „Gommiss ris generaal voor Nederlandsche economische belangen in Duitschland" heeft aangesteld ten behoede van regelingen voorden terugkeer van door de Dütschers gestolen eigendom men. Benoemd is kol. D. Chr. Posthumus Meyes, vtorger sous-chef van den staf van het mil. gezag in Neder land. Hem heeft de Ned. regeering instructie gegeven ver angingen te halen uit Duitschlar d, wanneer de gestolen goederen zelve niet kunnen worden terug gegeven. Van 1 Juni af zullen de kantoren gevestigd zijn Emmalaan 4, Amsterdam. Het is niet gewenscht den commissaris-generaal reeds thans te beiasten met mededeelingen over weggevoerde goederen of met verzoeken om opsporing of terugzending. Van tijd tot tijd zuilen er door middel van pers en radio mededeelingen worden gedaan, waarbij de C. G. tevens om toezending van bepaalde, specifieke opgaven verzoekt. De Nederlandsche be langen in Duitschland zullen van nu af met spoed en de noodige energie worden behandeld. Te Ede is gearresteerd de vroegere N.S.B.-burge- meester van Brabants hoofdstad, Mr. baron Sloet, die ook lid van de S.S. was. Ofschoon van een regelmatige dis tributie van tabaksartikelen in het Westen des lands voorloopig nog geen sprake kan zijn, zal toch bin nenkort een bescheiden hoeveelheid cigaretten ter beschikking worden gesteld van mannelijke personen geboren in 1926 of vroeger. Vóór 3 Juni zullen daartoe nieuwe tabak s- kaarten worden uitgereikt. De stam kaarten of noods taalkaarten moeten worden meegebracht, waarojs het vakje 502 A zal worden afgekruist. In den loop dezer week zal een bon van de nieuwe kaart worden bekend gemaakt, welke recht zal geven op 20 cigaretten, die tegen nader te be palen prijzen verkrijgbaar zullen zijn in de z.g. Rcode Kruis winkels. Voorts zal na enkele weken nog maals een pakje cigaretten worden beschikbaar gesteld. Dan zal men ge duld moeten hebben, totdat met een meer regelmatige distributie kan wor den begocnen. De uitreiking zal te Haarlem alleenm de Vleeschhal geschieden. De eerste letters zijn reeds aan de beurt ge weest. Woensdag 30 Mei va» 9—11 uur voor de letters C, D, E, van 11—14.45 uur F, G, H, I, Donderdag 31 Mei van 9—11 uur J, K, L, M en van 11—14 45 uur N, O, P, Q, Vrijdag 1 Juni van 9—11 uur R, S, T en van 11—14.45 uur U, V, W, X, IJ, Z. Na-uitreiking Zaterdag van 9—11 uur. Spaarndam Woensdag van 9—12.30 uur. Aardappelen Voor de periode van 30 Mei tot 2 Juni is bon 444 van de noodkaart aangewezen voor het koopen van 2 k.g. aardappelen. Degenen, die van de Centrale Keuken gebruik maken, moeten öf bon 443 óf 444 inleveren. Op de Zaterdagen 16 en 23 Juni worden te Hilversum twee courses gehouden, z.g. military meetings. Er zijn twee draverijen, twee rennen en drie nummers voor Canadeescke militairen. Na een gedwongen rust van bijna drie jaar kwamen de besturen van de Haariemsche tooneelvereenigingcn, waaronder de vier katholieke, die zich niet bij de Kultuurkamer hadden willen aansluiten, bijeen. Er werd een adviescommissie benoemd, welke met het M. G. in overleg zal treden, teneinde de zuivering ook in de kringen van het arr.iteurtooneel spoedig en radica 2I te doen geschieden. Met algemeenc stemmen werd besloten, dat de bona fide vereenigingen tot 1 Juni 1948 geen medewerkers zullen aannemen, die op een of andere wijze verbonden waren aan een bij de Kultuurkamer aangesloten vereenigirtg. Het secre tariaat van de voorloopige commissie berust bij den heer P. Loerakker, Van der Hulststraat 5. Het Departement van Waterstaat heeft een college van algemeene commissamsen voor den wederopbouw in het leven geroepen, waarin zitting hebben prof ir. H. T. Zwiers, ir. J. C. Keller, ir. H. Vos, dr. van der Meer en ir. Mouton. De voorzitter wo dt eerst aangewezen, als dr. ir. Ringers weer in Nederland teruggekeerd is. Voorts zal een z.g. Prioriteitscommissie worden ge vormd, Zoolang nog een zoo uiterst beperkte hoeveelheid bouwmaterialen ter beschikking staat, zal een van de belangrijkste taken van het College ziin er zorg voor te dragen, dat over het geheele land een energieke en systematisch deskundige afbraak van alle vernietigde en beschadigde gebouwen en woningen plaats v<ndt en dat met het afkomende materiaal zooveel mogelijk minder beschadigde objecten worden hersteld. Op deze wijze kan nog veel worden gered, wat anders geheel dreigt verloren te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1