De kabinetscrisis Joodsche Nederlanders DE TAAL is gansch een voik Parijs bleef gespaard en leeft Middelbare Technische School te Haarlem H. M. de Koningin heeft, naar „Herrijzend Ne derland" meldt, in verband met de kabinetscrisis, in gehoor ontvangen den heer G. Wagenaar, lid der landelijke leiding van de Vrienden van de Waarheid, en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State. Prinses Juliana ais foloedgaefster Onder de zeer vele Nederlanders in de Zuidelijke Provinciën, die hun blo^d hebben afgestaan ten be hoeve van hun landgenooten in het Westen des lands, behoort thans ook H.K.H. Prinses Juliana. Vrijdag avond meldde H.K.H. zich aan het ziekenhuis te Til burg, waar Dr. F. v. Buchem haar bloed afnam. Dit arriveerde Zondag te Amsterdam. Het is thans de achtste maal, dat Prinses Juliana haar bloed beschik baar stelt. Illegaal Zuid helpt hongerend Noord Enkele oud-illegale Bosschenaren bezochten kort na de capitulatie familieleden in de hoofdstad en schrokken van de voedseltoestanden, die zij er aantroffen. Met de voortvarendheid, die waarschijnlijk hun erfdeel is uit de illegaliteit, keerden zij hals over kop naar het Zuiden terug en ondernamen opnieuw den tocht naar het Noorden met een ruimeren voorraad levensmid delen dan den eersten keer, namelijk: dertig brooden, vijftig zakjes wit meel voor baby's en veertig doozen ontbijtkoek. Het was snel onder de hongerende men- schen verdeeld omtrent Hemelvaarsdag en het was tevens het begin van een actie, die met den dag in omvang toeneemt. Allelei welkome voor raden, aangevuli met de opbrengst v»n inzamelingen, verhuizen door deze oud-illegale handen naar de kindertehuizen, huizen voor ouden van dagen, en eveneens naar de particuliere woningen van hongerendo gezinnen in Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Leiden, waar langzamerhand een drukke organisatie onrtaat, die voor de eerlijke verdeeling slapelooze nachten over heeft. De vorige week werden twee ton peulvruchten verdeeld, dezer dagen vier ton andere levensmiddelen. Er komt nog meer. Volgens goed illegaal gebruik geschiedt dat snel. belangeloos en zonder aanzien des persoons buiten de officieele distributie-organen om en zonder dat men de adressen bij de krant te weten kan komen. Van Geelkerken gegrepen De ex plaatsvervangend leider van „het Nederland- sche volk", G. van Geelkerken, zit nu ook achter slot en grendel. Hij werd gevonden in de vesting Clingen- daal en was ondergedoken in de uniform der Gruene Polizei. Keuvel en Kies op de flesch Ongetwijfeld herinnert men zich de landverrader lijke radioprogramma's van het z g. Zondagmiddag- cabaret van den zich noemenden Paulus de Ruiter c.s. De meester* van her» traden voor de Hiiversumsche nazi-radio op onder een schuilnaam. Achter „Paulus de Ruiter" verschool zich de dilettant-auteur Jac. van Tol, /an wien de meeste producten der Snip en Snap- revue afkomstig waren. Van benoemd cabaret heeft voorts nog deel uitge maakt Roland Wagter alias „Mijnheer Keuvel", op gevolgd door Piet Rienks, den echtgenoot van Ceesje Speenhoff, die bij het N.S.B.-publiek triomftn vierde als „Juffiouw Klessebes". Rienks maakte naderhand plaats voor Louis van Dommelen. Het geheele ensemble, waarvan nog deel uitmaakten Bartoes, Tummers en Jan Brink, is tegen het naderen! o rlogseinde uiteengeslagen. Het groot ste deel van den troep nam de btenen naar Duitsch- land. Een van hen is Tummers. Sinds September is hij opgetreden in Duitschland, doch hij werd dezer dagen in Rheioe gevangen genomen. Geallieerde stap tot verwijdering van Franco? LONDEN, 29 Mei (A.F.P.). De commissie van Bui ten'andsche Zaken der Fransche Raadgevende Verga dering heeft besloten de regeering voor te stellen aan de Geallieerden het verzoek te richten, gemeenschap pelijke stapoen te doen om Franco tot aftreden te be wegen.. De spanning tusschen Frankrijk en Spanje wordt nog vergroot, doordat de Spaansche regeering Laval en andere collaborateurs nog steeds niet heeft uitge wezen. Hierbij komt nog de kwestie betreffende het herstel der internationale zone in Tanger. De „Daily Telegraph" is van meening, dat een en ander zou kun nen leiden tot een breuk in de diplomatieke betrek kingen tusschen Frankrijk en Spanje. Schaakprobleem LADDERWEDSTRIJD Oplossing van nr. 686, tweezet van J. Hartong, eerste prijs 47ste Thema- tournooi v.d. Ned. Bond van Pr. Vr. 1. Da2! Brillant tempoprobleem met verrassenden sleutelzet en geestig spel der zwarte paarden. Ter oplossing Nr. 68'., tweezet, eerste publicatie van Jos. Duvergé. Wit: Ka4, Dh3, Te8 en f8, Rg8, Pd3, en f4, pionnen b5, c3, c5, e2, h4 en h5. Zwart: Ke4, Tg4, Ra8 en f6, Ph6, pionnen d7 en e6. Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam C. danken hun Medeburgers Wij ontvingen het volgende schrijven: Wij zijn vrij! Nog steeds weerklinkt deze kreet in alle toonaarden door heel ols dierbaar vaderland. In mineur met een weemoedigen ondertoon welt hij uit de harten der duizenden, die onherstelbaar zijn ge troffen door het verlies van dierbare echtgenooten, ouders en kinderen. Hoopvol en met ongeduld klinkt hij uit den mond van hen, die in angstige spanning wachten op den terugkeer van gedeporteerden en ge vangenen. Als een verlichtende zucht wordt hij blijde geuit door hen die zich eindelijk verlost voelen van een ondraaglijken last en die zich voorbereiden op een nieuwe en lichtende toekomst. Maar het hartstochte- lijkst schalt hij uit de borst van ons Joodsche Neder landers die zich gedurende drie jaren in angst en vreeze verborgen moesten houden voor de beulen en hun bloedhonden, die op ons loerden als op een fel- begeerden buit. Van ons, die thans na zoo langen tijd weer mogen loopen en spreken en onze medeburgers in de oogen zien. En de eerste woorden, die wij mogen spreken in het openbaar, MOETEN zijn woorden van dank aan die medeburgers, die onze redding mogelijk hebben gemaakt en ons lijden in de verdrukking hebben verzacht. Diepgevoelden dank moeten wij brengen aan H. M. de Koningin en de Koninklijke Familie voor het tegenover ons uitgesproken ontroerend medegevoel. Aan de Geestelijken van alle gezindten voor de voor ons opgezonden gebedeo en de, alle gevaar trotseerende uitingen van sympathie. Innigen dank aan de illegale pers voor haar bemoe digende en tot volhouden aansporende berichten. Aan de illegale weikers, waarvan zoovelen hun leven en vrijheid hebben geofferd bij de ons verleende hulp en steua. En ten slotte onzen hartgrondiger» dank aan al onze landgtnooten d ie door de betuigiogen van hun mede leven, door hun moree'en en materieelen steun, hun niets ontziende hulp ons in staat hebben gesteld ons voor onze vervolgers te verbergen en dezen bangen tijd te doorleven. Als onze gemeenschap weder zal zijn opgebouwd, zal het voor ons een eeieschuld zijn dezen dank in steen en brons te belichamen als een blijvende herin nering voor ons en voor het nageslacht. Thans moeten wij ons tot deze hartelijk gemeende dankwoorden bepalen. Landgenooten, w«t gij voör ons hebt gedaan, zullen wij, Joodsche Nederlanders nooit vergeten. MICHEL DANVERS Oud Redactie-Secretaris van het Joodsche Weekblad „De Vrijdagavond" De anglicismen beginnen langzaam maar zeker het terrein te veroveren. In het overigens interes sante periodiek „Kijk", dat krioelt van boeiende oorlogsfoto's, troffen we het volgende onderschrift aan „Enkele oogenblikken nadat deze foto was ge nomen, zonk een Amerikaansche bommenwerper dezen Japanschen kruiser". In het Nederlandsch zou men zeggen, dat de bommenwerper den kruiser tot zinken heeft gebracht. „Vandaag", aldus schrijft Francois Mauriac in het nummer van 1> Mei van „Les lettres frangaises" „heb ben wij het recht niet verder te zien dan dit oogen- blik, uit te rustea na zooveel lijden, te herademen in het hart van dit groote Parijs, in het hart van deze op wonderbare wijze gespaarde roos, die geen blaaoje verloren heeft. Wij vergeten Rouaan, Caen, Le Havre, al onze ge martelde steden niet Maar op dezen dag staan wij ons zelf toe slechts op te zien naar het aanbiddeirjk gelaat, dat nauwelijks enkele litteekens vertoont. Pa rijs, det doortrild wordt van leven, en de Fransche school, die er nog altijd is en de jonge schi'ders, die voortgaan aan de overige wereld te leeren de wereld te zien, en plotseling die componist, die opstaat: Olivier Messiaen, en die kwajongens, die Strawinski fluiten Dat ||is niets, zegt u?... Het is iets en het' is alles: onder vele anderen zijn dit de uitingen van het Fransche leven, dat voortgaat, zooais Jacques Decour en Roger Pironneau en al onze soldaten en martelaren bet hebben gewild. Er is nog een vrij Frankrijk in een vrij Europa; Parijs »s er nog, met zija seuwige aantrekkelijkheid, de hoofdstad van een natie, die niet groot, niet middelmatig noch klein is de natie naar de maat der menschheid". Naar men ons nader mededeelt, zullen vanwege M. G. in het algemeen voorloopige vergunningen voor het optreden aan kunstenaars worden verstrekt, opdat het kunst- en cultuurleven zoo spoedig mogelijk hervat kan wor 'en. Zoodra de formulieren voor aan vrage van een vergunning verkrijgbaar zijn, wordt dit cader bekend gemaakt. De vertooning van het tooneelwerk „Vrij Volk" zsl op 6 Juni, vermoedelijk in den Amsterdamschen Stadsschouwburg plaats vinden. Op 11 Juni a.s. hopen onze geliefde Ouders GERARDUS JOHANNES v. d. AAR CATHARINA MULDER den dag te herdenken waarop zij vóór 50 jaar in den Echt- werden verbonden. De gezongen H. Mis uit dankbaar heid zal worden opgedragen op 11 Juni om 9 uur in de Kerk v. d. H. Joan nes den Dooper, Amsterdamstraat. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Haarlem, 28 Mei 1945. Vaartstraat 13. t Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader CORNELIS CHRISTIAAN BRUMMELAAR Weduwnaar van Anna Maria Kluijskens, eerder Weduwnaar v. Anna Maria Cornelia Handgraaf in den ouderdom van 88 jaar. Uit aller naam C. BRUMMELAAR Haarlem, 27 Mei 1945 Mr. van Heemskerkstraat 2 Condoleance-adres Santpoorterstr. 55rd. De H. Uitvaartdienst zal ge houden worden op Zaterdag 2 Juni a.s. te 8.30 uur in de Kapel van het Ziekenhuis St. Joh. de Deo (Maerten v. Heemskerkstraat te Haarlem), waarna de begrafenis vanuit de kapel op het R.K. Kerk hof St. Barbara aldaar. P. C. Heyblom, tandarts, AFWEZIG TOT 12 JUNI. t Heden ontvingen wij de treu- I rige tijding uit Doomawiirt (Duitschland) van het over lijden van onzen innig geliefden Man en Pleegvader LEONARDUS ANTONIUS THEODORUS v. d. MEEL. Echtgenoot van Elisabeth Stephania Maria Scholte, in den ouderdom van 39 jaar. E. S. M. van der Meel-Scholte, Jolande. Haarlem, 27 Mei 1945, Tetterodestraat 7. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Zaterdag 2 Juni a.s. in de parochiekerk van het Allerheiligst Hart van Jezu3, (Kleverparkweg): de stille H.H. Missen te 7, 7.30 en 8 uur, de plechtige H. Mis van Requiem te 10 uur. tOp 27 Mei bereikte ons de droevige tijding van het over lijden van onzen besten Schoon zoon en Zwager LEONARDUS ANTONIUS THEODORUS v. d. MEEL A. Scholte-Kruijer A. M. Scholte Haarlem, Tetterodestr. 7. G. Hartzema, tandarts, Ged. Oude Gracht 82 A, Haarlem. Spr.uren: Di.. Wo., Do. 910 uur 1.30—3 uur. Wo.av. 7—8 uur. Het Commissariaat Militair Gezag, Kenaupark 21, Haarlem, vraagt voor direct eenige SCHRIJFMACHINES in huur of in bruikleen. De machines zullen goed onderhouden worden. De Militaire Commissaris voor het District Haarlem Vereeniging der Notarissen te Haarlem VERKOOPLOKAAL NOTARISHUIS Directeur W. N. Wolterink, Bilcier- dijkstraat bij den Zijlweg, Haarlem. Meubilair-Veiling t.o.v. Notaris T. Bruyn Pzn.. te Haar lem op Dinsdag 5 en Woensdag 6 Juni 1945 v.m. 9.30 uur. K ij k d a gMaandag 4 Juni 1945 van 10 tot 4 uur. Mevrouw M. Nieuwenhuys van Hees, Dijsselhofplantsoen 3. Amsterdam Z vr. voor dir. FL. R.K. KINDER JUFFROUW uit keur. familie voor zelfst. verzorging van zes kinderen (oudste 10 jaar); z. g. refer, onn. zich aan te melden. Klc verpark weg 181 BOUWKUNDE. WEG- EN WATERBOUWKUNDE, WERKTUIG BOUWKUNDE, ELECTROTECHNIEK. SCHEEPSBOUWKUNDE EN VLIEGTUIGBOUWKUNDE. Aanmelding voor 7 Juni 1945. Overlegging van de officieele cijferlijsten c<\ diploma's vóór 15 Juli a.s. Toelating tot het le studiejaar zonder exam- n mogelijk voor candidaten met diploma MULO-B of met overgangsrappo t van 3-4 H.B.S. B; tot het 2e studiejaar met goede cijferlijst eindexamen H.B.S, 5-j. c. of Gymnasium B. Alle andere candidaten met toelatings examen. Verdere bijzonderheden zie prospectus, op aanvraag gratis verkrijg b.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2