LandspoNtiek en partijen Toenemende spanning m Syrië en den Libanon VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 31 MEI 1945 Fransche kabinet beraadslaagt Koningin en Prinses in Breda's Kathedraal Australisch „bruidschip" Dr. van Mook over den toekom- stigen status van Indonesië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bureau voor Redactie en Administratie; Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 26 ct. per week De herleving van de politiek, inleiding, zoo hopen wij, tot een politieke herleving komt snel op gang. Verschillende par tijen beginnen reeds verzamelen te blazen, zij het op de oude wijs of in een nieuwe toonzetting: Antl-Revoiutionnaire kringen zoeken naar een breeder front in een christelijke volkspartij: de Communistische Partij heeft zichzelf opgeheven om een democratische eenheidspartij te pro- pageeren. Wat de R.K. Staatspartij betreft, zijn in verscheidene afdeelingen de werkzaam heden weer opgevat, maar tevens treedt r nig voorbehoud aan den dag omtrent vorm en werkwijze, waarin de partij als geheel opnieuw optreden zal, na de vele „ondergrondsche" discussies, die over haar zijn gevoerd en ten overstaan van do kritiek, die op haar oude gestalte van diverse zijde geoefend Is. In het Zuiden des lands hebben leden van het oude partijbestuur deelgenomen aan de op richting van e~n Kath. Staatkundige Vereeniglng, die een centrum van dis cussie over de politieke taak en organi satie der katholieken wi! zijn. In het orgaan van het R.K. Werk'iedenverbond bepleit oud-minister Romme, die als pcitiek hoofdredacteur van het blad is opgetreden, eveneens de noodzakelijkheid v,3n zu'k een discussie-centrum, hier 'achter „vormingsinstituut" genoemd, v arin de katholieken zich zouden bera den o/er de al of riet noodzakelijkheid en ge enschtheid van een Kath. politie-e vei-kiezings-organlsatie, van ean Katholieke partij dus, een vraag, die olger.s de meening van den schrijver niet a priori loch sieoh's op grond van een oord rel over concre:e fe'telijke omstandigheden tan v/erden beantwoord. Het is niet duidelijk, -f prof. Romme de Staatspartij zelf vn-rloopig als zulk een discussie- co drum wonscht te zen, dan wel het vorrrvngsc trurn buhen de partij zoekt, vocals dat in het Zuiden is geschied. D or deze tc-ei- enen van herstel en ver nieuwing heen ging een oproep van De Nod. Volksbeweging, die zo der zelf als partij op te treden, nochtans een bezin ninq over de grondslag n van de oude partij-indeeling aan de orde stellen wil en een bundeling van al'e krachten zoekt, die op dan grondslag van een „persona- isilscn socialisme", waarin persoonlijkheid en gemeenschap beide tot haar volle recht zouden ko^en, zich aan een gezamenlijk constructief program van politieken, so- cianl-economischen en cultureelen opbouw willen wijden. Terwijl aldus de partijen en partijver houdingen nog in een tosstand van gisting verkeeren en het nog langen tijd zal duren eer deze tot helderheid zal komen, kan de iandspoljjiek niet wachten. Zij heeft door de opdracht van H. M. de Koningin BEIROET, 30 Mei. (U.P.). Uit be trouwbare bron verneemt United Press, dat ongeregelde Syrische troepen felle aanvallen hebben ondernomen op het Fransche garnizoen van Dera nabij de Transjordanische grens. Die aanvallen zouden Maandagavond begonnen zijn en nog altijd voortduren. Aan Fransche zijde zouden tot dusverre vier dooden geval len zijn. Het Fransche garnizoen weigerde overgave en zeide, dat het hulp van de luchtmacht verwachtte. Inmiddels zou de kleine Fransche bezetting van Ezra zich aan de Syriërs hebben overgegeven. De toenemend kritieke situatie in Syrië heeft een zekere ongerustheid bij de Fransche regeering teweeggebracht, zoo vernemen wij uit Parijs. Het kabinet heeft Dinsdag langdurig vergaderd na ontvangst van een rapport van Bidault. Men verzekert, dat er diplomatiek verkeer over deze kwestie grande is tusschen Parijs, Londen en Was hington, daar de toestand te moeilijk werd en een Amerikaansche bemiddeling noodig leek. De Franschen houden echter vol, dat de Syrische kwestie in de eerste plaats een Frarsche aangelegenheid is en dat Frankrijk zijn volle vrijheid van handelen moet be houden. Ook het Engelschn Lagerhuis heeft zich Dinsdag met de kwestie bezig gehouden. Minister Eden zeide, dat het onvergeeflijk zou zijn als de gebeurtenissen in Syrië den voortgang van den oorlog t'gen Japan zouden schaden. Hij drong bij alle partijen aan op voorzichtigheid en beleid. Voorts deelde Eden mede, dar de Fransche troepen in Syrië eh dan Libanon H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben in de kathedraal van Breda een kerk dienst bijgewoond. Z.H.Exc. Mgr. P. Hopmans sprak de vorstelijke personen toe en betuigde Haar de trouw van de Neder!andsche katho lieken. Na deze toespraak van den grijzen herder van het bisdom Breda werd een plechtig Te Deum gezongen, gevolgd door het Wilhelmus. De dankplechtigheid werd besloten met het „Christus vineit, Christus regnat, Christus im- perat" zulks in treffende overeenstemming met het devies, waaraan Hare Majesteit steeds trouw is gebleven„Le Christ avant tout, Christus voor alles". tot formatie van een nationaal kabinet een belangrijken stap voorwaarts gedaan en heeft over de zich nog star ontwik kelende partijverhoudingen heen een concrete besis gevonden, die tot uiting komt in de benoeming van twee forma teurs tegelijk. Hopen wij, dat de houding en ver houdingen der verschillende groepen zich zullen kristalliseeren rondom ean nationaal kabinet, dat met alle kracht zal streven naar herstel en vernieuwing. slechts met 500 man zijn versterkt en dat Engeland in voortdurend overleg is met de Ver. Staten en Frankrijk, zulks wegens het gevaar, dat een snanning in het midden-Oosten de verbindingswegen met den Pacific zou blokkeeren. Tenslotte verklaarde Eden nog, dat het Engelands laak was verbetering te brengen in de situatie, die hij ernstig noemde. Overigens weigerde hij op de zaak in te gaan wegens de delicare onder handelingen, die gaande zijn. Volgens Exchange Telegraph heeft Bidault, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, ver klaard, dat het in Frankrijks bedoeling ligt Syrië en den Libanon volledige onafhankelijkheid te geven en alle troepen terug te trekken, wanneer een accoord is bereikt, dat de Fransche economische en cultureele belangen in deze landen waarborgt. Uit een Australische haven vertrekt deze week een „bruidschip" naar de Vereenigde Staten met aan boord vierhonderd Australische vrouwen, die met Amerikaansche soldaten zijn gehuwd. Tusschen vier- en vijfduizend andere meisjes wachten nog op vervoer. „De Nederlandsche regeering hoopt haar strijdkrachten voor den strijd in de Stille Zuidzee zoodanig te kunnen op bouwen, dat zij tweehonderdduizend man aan dien strijJ kan laten deelnemen," zei dr. H. J. van Mook gisteren te San Fran cisco tijdens een persconferentie, de laatste voor zijn terugkeer naar Australië. „Dr. van Mook zeide verder dat de Nederlandsche regeering van de bevrijding van Nederland af bezig is geweest met de recruteering voor den strijd in het Oosten en dat de reactie der vrijwilligers zeer bevre digend is. Hij zei voorts, dat Nederland niet alleen in staat zou zijn het menschenmateriaal te leveren, maar ook voor het transport daarvan. Wat echter de uitrusting betreft is Nederlani op zijn bondgenooten aangewezen. Onze plannen voor herstel en steunver- leening van Nederlandsch-Indië zijn klaar, zei hij voorts, maar wij zullen voorloopig in verband met het tekort aan materiaal tevreden moeten zijn met hetgeen wij krijgen kunnen' De Nederlandsche regeering streeft niet naar een volledige opneming der overzeesche gebieden in het ge meentebesr, zooals bij de Franschen het geval is, noch wenscht zij het Britscle dorninionsysteem r a te volgen. Van Mook zei, dat het Nederlansche systeem er een zijn zal, waarbij de betrokken gebieden er hun eigen wetten, financiën en economisch systeem op nahouden en waarbij zij ten nauwste als deelgenoot, elk met gelijke rechten, zullen samenwerken. Wat trusteeship betrefr, zeide dr. van M«ok. dai hij duidelijk besefte, dat enkele in dat verband afhanke lijke gebieden een punt van bespreking zouden uit maken op de conferentie te San Francisco, maar hij verklaarde, dat de Indonesiër* dat vast en zeker niet zouden wenschen, aangezien dit voor hun een achter uitgang zou beceekenen. Men kan het d:n Nederlan ders en Indonesiërs heel goed overlaten hun eigen problemen op te lossen, zei van Mook, en ik ben er zeker van, dat wij op die manier tot het gewenschte resultaat zullen komen. Ik zie een groote mogelijkheid inzake regionale samenwerking, vervolgde ar, van Mook op een des betreffende vraag over de mogelijkheid van een regio nale overeenkomst waardoor de landen van het zuide lijke deel der Stille Zuidzee op gelijke wijze als het bestaande Zuid-Amerikaansche blok aan elkaar ver- bonden^zouden worden. Dr. van Mook verklaarde verder dat geen federatie, zelfbestuur, onafhankelijkheid, dan wei deelgenootschap van buiten af kan bereikt worden maar daarover be slist diende te worden door de betrokken volkeren zelve.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1