Boflenexpori een nationaal belang De bestraffing van oorlogsmisdadigers H. H. WINKELIERS VERSE EIEREN Clemens Eierhandel Haarlem Voor Nederland in het algemeen - en voor onze bollenstreek wel heel bijzon der is de bloembollenexport altijd van groote beteekenis geweest. Hij is dit op het oogenblik niet minder, want sinds de bevrijding is een enorm groot afzetgebied opengekomen in het buitenland, waar de prijzen van de bollen tot een fabelachtige hoogte zijn gestegen. De groote behoefte, die in het buitenland aan bloem bollen is ontstaan, moet 200 snel mogelijk voldaan worden. Dat is niet alleen een geallieerd belang, dat is wellicht nog veel meer een Nederlandsch belang. Want de opbrengst van een jaar export van deze zich zelf verkoopende producten is voldoende om de zwaar beschadigde havens van Amsterdam en Rotterdam te kunnen herstellen. De tijd dringt echter, want reeds de volgende maand begint de oogst der bloembollen en dan moeten zij vervoerd kunnen worden. Hier stuiten wij weer op het groote transportvraag- stuk, dat vandaag den dag zoovelen een ondraaglijke hoofdpijn bezorgt. Ook is er stroom noodigj voor de installaties van de bedrijven en niette vergeten arbeids krachten, die voor een deel naar Duitschland zijn ge deporteerd. De oplossing van deze problemen stuiten ook weer op de vervoersmogelijkheden. In kweekers kringen heeft men echter goede hoop dat de export, welke in Augustus begint, bevredigend zal zijn. want de overheid zal ongetwijfeld dit natio naal belang zooveel mogelijk steunen. In Engeland, waar de belangstelling voor onze bloe men bijzonder groot is, heeft men reeds contact met de handelaren en het laat zich aanzien dat de groote hoeveelheden bloembollen, die momenteel al ter be schikking staan, daar snel van de hand gaan, vooral omdat gedurende de oorlogsjaren de soortenkeus van de bollen aanzienlijk verbeterd is. Wat andere bedrijven nog ontberen, n.l. de produc ten, dat is bij de b'oembollenhandelaren reeds aan wezig. Voegt men hierbij den grooten werklust, waarmee men bezield is, dan kunnen wij met recht de beste resultaten van den bóllenexport verwachten, die wellicht de eerste steun zal zijn om Nederland weer op de been te helpen. Voetbalsport in de Spaarnestad Het enthousiasme voor de voetbalsport in de Spaarnestad en omgeving is nog groot, ondanks veie tegenslagen, die de meeste clubs in den afgeloopen winter hebben moeten incasseeren. De sportvelden verkeeren over het algemeen in een betreurenswaardi- gen toestan J, die van de kleinere clubs zijn voor het meerendeel omgeploegd en met palen bezet. Het is aan te nemen, dat de clubs ook in het komende seizoen zooveel mogelijk zullen samenwerken om de voetballiefhebbers in de gelegenheid te stellen wed strijden te spelen. Men wacht op het oogenblik nog op de richtlijnen, weike de K.N.V.B. zal aangeven. Voor de jeugd onder de veertien jaar is het voet ballen momenteel verboden, terwijl ouderen alleen na medische keuring in het veld mogen verschijnen. Met het oog op den gezondheidstoestand van ie voetbal lers zullen de wedstrijden in het nieuwe seizoen waarschijnlijk beperkt worden tot den tijdsduur van één uur. gemeente Zuiveringscommissie voor personeel De militaire commissaris voor het district Haarlem, majoor dr. C. Krijgsman, heeft voor de zuivering van het gemeentepersoneei de volgende commit sies be noemd en geïnstalleerd: voor het Gemeentelijk Elec- triciteitsbedrijf en Waterleiding: drs H. Bovenkerk, voorzitter, en W. Glastra, secretaris (Wilhelminastraat 49); voor de gemeentesecretarie, archief, bibliotheek, Erans Halsmuseum, ontvanger en Incassodienst: mevr, mr. E. A. J. Scheltema-Conradi. voorzitster, en H. Loerakker, secretaris (Dutsystraat 34); voor Gemeente Bouw- en Woningtoezicht, Openbare Werken, Hout en Plantsoenen, mr. P. van Driel, voorzitter en A. v. Kriekea, secretaris (Saanschevaartstraat 86)voor het Gemeentelijk Gasbedrijf mr. J. Deenik, voorzitter, en H. Stapel, secretaris (Oranje Nassaulaan 111, Over- veen); voor Gemeentereiniging en slachthuis: mr, dr. A- F. H. Schreurs, voorzitter, en J. van Buren, secre taris (Nagtzaamstraat 39); voor den gemeentelijken dienst v*n Sociale Zaken, werkeloesheidsbestrijding, geneeskundigen dienst, keuringsdienst en nazorg: dr. A. Melchior, voorzitter en rar. H. C. van Geer, secre taris (Wilhelmimastraat 42); voer den gemeentelijken distrtbutiedienst: mr. J. A. Vaillant, voorzitter, en A. M. Bus, secretaris (Dickmanstraat 70). Alle rechtvaardige klachten en terzake dienende ge gevens kunnen voor 16 Juni a.s behoorlijk gemoti veerd, schriftelijk en onderteekend bij het secretariaat der commissies ingezonden worden. Visch op den bon Visch zal voortaan op den bon verkrijgbaar worden gesteld. De distributiedienst heeft voor het district Haarlem A450 aangewezen voor het koopen van 175 gram visch. Melkbon A 03 Op den melkbon A03, geldig tot en met 2 Juni a.s., welke recht geeft op het koopen van twee liter melk, zal uitsluitend versche melk verstrekt worden. Voor 3 Juni zal een nieuwe melkbon worden aaoge* wezen. Degenen, die thans nog een tegoed aan melk hebben op den bon A453, zullen melk in blik ontvangen. District Haarlem Wij maken onze lezers er nogmaals op attent, dat de bonnen, aangewezen voor bet district Haarlem, alleen gelden voor de distributiekringen, welke deel uitmaken van dit district. Onder het district Haarlem vallen de kringenHaarlem, Heemstede, Haarlemmer meer. Bloemendaal, Cas'ricum, Beverwijk en Velsen. Donderdagmiddag zal in de bekende uitreiklokalen van de centrale keukens de verkoop geschieden van de maaltijdenkaarten voor de week van 4 tot en met 10 Juni van 13-30—16 uur. Bon 443 of 444 dient bij den koop van maaltijden- kaarten ingeleverd te worden, Duingebied afgesloten Naar aanleiding van ons bericht, dat men dezen zomer- naar Zandvoort zal kunnen gaan, vestigt de Staf van de B.S. te Bloemendaal er de aandacht op, dat de tocht naar de zee niet over den Zeeweg zal kunnen geschieden. In verband met de aanwezigheid van uitgebreide, niet geregistreerde mijnenvelden in het duinengebied, alsmede van vele bunkers, is het ongewenscht, burgers in de duinstreek toe ts lateo. Zuivering burgemeesters Voor de zuivering van de burgemeesters in de provincie Noord-Holland is door den Prov. Commis saris ingesteld de volgende Commissie van Advies: Prof. G. v. d. Bergh. voorzitter, v. Eeghenstraat 106, Amsterdam-Z.; mr. A. Schenkeveld, secretaris, Oud^- gracht 227, Alkmaat; leden: mr. A. C. C. v. Proosdij, Nassaukade 359, Amsterdam, mr. J. in 't Veld, burge meester, Zaandam en H. Nolet, burgemeester, War- menhuizen. Vrijdag 1 Juni zal mej. J. H. Lageweg, leerares aan de R. K. Muloschool, Kerklaan te Heemstede, den dag herdenken, dat zij 25 laar aan deze school ver bonden is. Des morgens om 10 uur is er een H. Mis Des middags wordt de jubilaresse op de school ge huldigd door personeel en leerlingen, Oud-leer'ingen kunnen baar gelukwenschen op Zon dag 3 Juni, Raadhuisstaat 5, Rost van Tonningen, die te Utrecht zat opgesloten, heeft getracht met een scheermesje een eind aan zijn leven te maken. De poging is niet gelukt. Londen, 30 Mei (UP). Er is geen sprake van, dat Goering en andere hooge Nazi's hun gerechte straf zullen ontgaan. In een verklaring, die Churchill Dinsdag in het Lagerhuis aflegde, werd alle twijfel, die daarover nog mocht bestaan, weggenomen. Chur chill deelde mede, dat de Britsche regeering het 4merikaa«sche voorstel tot het instellen van een intcr- geallieerd milituir tr bnnaal voor het berechten van oorlogsmisdadigers heeft aanvaard. Tot voornaamste Britschen vervolger van deze misdadigers werd be noemd de procureur-generaal Sir David Maxwell Fyfe. Churchill zeide, dat Fyfe zou ssmeowerken met den Amerikaanschen rechter Jackson o met Russische en Franscbe vertegenwoordigers, als die benoemd zullen zijn ter behandeling van de beschuldigingen van wreedheid en oorlogsmisdaden tegen die Nazi leiders, die volgens de opvattingen der vereenigde naties voor een intergeallieerd militair gerechtshof behooren te verschijnen. Voor de eerste maal werd door de^e verklaring vsn Churchiii een duidelijke aanwijzing gegeven, dat de Soviet-Unie bereid is op dit punt met de andere geallieerden samen te werken. Een staf van wetenschappelijke speurders van Scotland-Yard met een moderne detective-uitrusting is ter beschikking gesteld van de Britsche en Ame- rikaansche legei politie. ScotIand-Ya;d heeft tevens het verzoek gekregen de door de Russiche militaire politie aan het geallieerde hoofdkwartier verstrekte inlichtingen omtrent Hitler's dood te controleeren. Radiorede van den Paus Men verwacht, dat de H. Vader zijn voor Zaterdag aangekondigde radiorede zal houden om acht uur (Nederlandsch" tij 1). De Belgische Socialisten en Koning Leopold H?t bestuur der Belgische socialistische partij eischt abdicatie van Koning Leopold welke eisch het mo tiveert met de verklaring, dat de Koning in 1940 de grondwet heeft geschonden door zijn besluit ais ge vangene in Belgie te blijven en door te weigeren met zijn ministers het land te veriaten, om elders den strijd voort te zetten. Arnold Meijer uit Vught ontsnapt Radio „H. N." meldt, dat Arnold Meijer, de vroegere leider van „Nationaal Front", uit het kamp te Vught, waar hij was opgesloten, heeft weten te ontsnappen. Alles rustig in Westerbork Het gerucht, als zou een twintigtal SS enSD-panc- sanen een overval op Westerbork hebben gepleegd, blijkt bij onderzoek ter plaatse van allen grond ont bloot te zijn. Mgr. H. A. Poels, die gedu-ende den geheelen oorlog in Zwitserland heeft vertoeft, zal spoedig naar Limburg terugkeeren. Eerst heden ontvingen wij het droevige bericht, dat onze lieve Zoon PITT VAN KRONENBURG oud 24 jaar op 21 September 1944 te Nijmegen in dienst van het Vaderland* is overleden. Uit aller naam zijn diepbedroefde Ouders J. G. J. van Kronenburg Verspronckweg 18, Haarlem. Het Bureau v. d. Voogdijcomm. v. Oorlogspleegk., Heerengracht 410, postbus 401, te Arasterdam, verzoekt iedereen, die gegevens kan verstrekken betr, de tegenwoordige verblijfpl. van EDUARD LEUW, geb. 6 Sept. 1942, w.s. ondergebr. i. d. buurt v. d. Zand- voortscheweg te Haarlem in Oct. of Nov. 1943, zich te melden. R.K. TUINMAN, geh., 32 j.. met alle voorkomende werkzaamh. bekend, zoekt pl, liefst bij instelling of buiten plaats. Prima getuigschr. Kan zoo noodig direct in dienst treden. Br. ond. no. 52862, bur. v. d. blad. B. z. a. R.K. ONGEH. WERKSTER voor Donderdag en Zaterdag. Br. aan M. Stultiens, Ursulastraat 10 B, Haarlem. LEERL. - INSTRUMENTMAKERS gevraagd: Animex, lm- en Export- handel van foto's en films, Wilhcl- minapark 29, vraagt voor spoedige indiensttreding enkele nette leerling- instrumentmakers. Br. m. voll. inlicht, omtrent opleiding, enz. te richten aan bovengenoemde Firma. Gevr.: 2 HOVENIERSKNECHTS, 2 LEERL.-HOVENIERS, 1 LOOP JONGEN. H. W. Kaatman, Leid- schevaart 448, Haarlem. Gevraagd AUTOMOBIEL - MON TEURS, Rotteveel, Dr. D. Bakker laan 1216, Bloemendaal. Gevraagd te Haarlem in Tapijtzaak R.K. STOFFEERDER, bek. met het geh. vak. Br. met opgaaf van leeft, en afschr. getuigschr. o, no. 52857 bur. v. d. blad. Gevr. een NETTE JONGEN voor boodschappen, leeftijd pl.m. 15 jaar, Bloemnd.weg 301, Overveen. BLOEMIST of LANDARBEIDERS gevraagd, bekend met bloembollenvak door Nic. Roozen Mzn.. Kerklaan 131, Heemstede, tuinen Bennebroek en Vogelenzang. Zeer goede MEUBELSTOFFEER DER gevraagd, in staat leiding te geven. „DEHLA" - Binnenhuiskunst, Floraplein 1, Haarlem. Voor direct flink DIENSTMEISJE, R.K., v.g.g.v., voor d. en n. Aanm. Wesselingh, Jozef Israëlspl. 3, H'stede Mevr. van Waijenbrug Schmedding, Valkenburgerl. 25, Heemstede, vraagt een MEISJE van 9—2 uur en een SCHOONMAAKSTER voor den Zaterdag en voor één keer een COSTUUMNAAISTER v. 2 dagen Gevr. voor terstond of later een net R.K. MEISJE v. d. of d. en n.. v.g.g.v., uitstekend kosthuis. Adres: Mevr. A. v. d. Berg, H.Dreef 54, Heemstede Mevrouw Verhoeven, Zandvoortcr Allee 13, Heemstede, vraagt zoo spoed, mog. R.K. HULP IN DE HUISXI. Meerd. hulp aanw. Sollic. gaarne per- soonl. op Maandag-, Dinsdag- of Donderdagavond na zeven uur. RUSSISCHE LES aangeboden. Dra. J. Liedmeier, Zijlweg 50, Haarlem. H.H. SCHAKERS! Wilt U medewerken aan de oprichting van een R.K. Schaakclub in Haarlcm- Z Geef U dan spoedig op aan de heeren: Th. Krouwels, K. v Mander- str. 43, W. N. Schalkwijk, v. 't Hoff- str. 29. EXECUTORIALE VERKOOP van eenige meubilaire goederen in Veilinglokaal Henk Leising, Zoete- straat 14. op Dinsdag 5 Juni v.m. 9H uur. Daarna vrijwillige verkoo- ping van meubilair, w.o. huiskame*. slaapkamer, glas- en aardewerk etc, Nog enkele nette goederen kunnen worden ingebracht. Deurw. C. H. Erbrink H den kunnen wij weer ie*eren zoo van de Boeren brengt ons uw toewijzing j Lange Lakenstr. 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2