Het Koninklijk bezoek aan Breda's Kathedraal Irene-brigade defileert in de hoofdstad VÊREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 1 JUNI 1945 Hooggestemde toespraak van den bisschop Duizenden arbeiders keeren terug Reisverbod opgeheven De krant aan het front COURANT Bureau voor Redactie en Administratie; Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 - Abonnementsprijs 26 ct. per week Zooals wij reeds meldden hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana Zondag een bezoek gebracht aan de kathedraal te Breda. Aan de toespraak, welke de grijze bisschop van Breda, Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bij deze gelegenheid hield, ondeenen wij nog het volgende „Mocht ik ongewild de grenzen der bescheidenheid misschien even overschrijden dan gelieve Hare Majes- t-tt welwillend en toegevend in aanmerking te nemen. ar ik ais bisschop hooge plichten heb te vervullen en dat mijn toehorrders met recht eischen aan mij stel A-a, die ik zonder plichtsverzuim niet kan afwijzen. Uw tegenwoordigheid," zoo zeide Mgr. Hopmans, „bij onzen eenvoudigen dankdienst vervat ons allen met onui sprekeliike vreugde. Het is voor ons eer. aanmoediging om met nog meer vorigheid aan God onzen Heer den verschuldigden dank te brengen voor de lang afgebeden bevrijding uit de handen van de onmeascheiijke overweldigers en voor de leniging vun h t bitter leed, dat wij hadden te verduren. Met leede oogen en met diepe droefheid in het hart moesten wii aan Wen, dat onze hooge Vorstin in Mei 1940 haar land, het ons overdierbaar Vaderland, moest veriaten om redding te zoeken ea gastvrijheid te ge nieten in het buitenland. Achteraf is het voor ons overduidelijk geworden, dat Hare Majesteit, door wijs heid en voorzichtigheid geleid, terecht dien zwaren stao heefc gezet. Ware zij daartoe ntet overgegaan, Har.? Majesteit zou niet minder dan de Koning van België het slachtoffer zijn geworden van de onbetrouw baarheid van de overweldigers. Hebben de overweldigers eerst met hun vleitaal, daarna met hun bruut geweld iets bereikt, dan is het juist het tegenovergestelde van hetgeen zij nastreefden. Ces volk is veelal nog standvastiger geworden in zj;n geloof En de eerbied en de hoogachting, de liefde en de trouw, de aanhankelijkheid aan onze ^xooge Vorstin en het Koninklijk Huis zijn in hooge ma'e gestegen, hebben hun toppunt bereikt en zijn nooit inniger geweest dan in de dagen van verdruk king en io den tijd van vreugde, dien wij thans be- x Ontzaglijk is de taak. tegenover dewelke de autori te; ••«n zich geplaatst zien om de meer dan 800.000 Ne er anders, die de Duitschers in de voorbije jaren hei jen weggesleep', weer naar hun huis en gezin terug te brengen. Naast de chaotische roestanden welke in Duitschland hc-erschen, is het gebrek aan transport middelen een der moeilijkheden, welke niet in een han Jomdraai opgelost kunnen worden. BI kens mededeclingen van den lt.-kol. Maas, hoofd v-n hc Bureau P.epatrieering en Evacuatie van het Militair Gezag te Breda, zijn tachtig procent dergenen, oie reeds op vadetJandschen bodem zijn weergekeerd, uit liet Westen des lands afkomstig. Aangezien hed-n, 1 ^uni aet verbod, om dit gebied te betreden, wordt opgeheven, zal van dat oogenblik af de mogelijkheid bestaan hen naar hun haardsteden te laren vertrekken. i.'aartoe zullen van Maastricht en Eindhoven uit dagelijks duizenden mannen pee spoor naar Nij- megt.i worden ge Pracht, vanwaar zij met autobussen naar Amersfoort gaan. Ook zij, die bij Enschede de grens overschreden hebben, zullen naar Amersfoort worden vervoerd, van waaruit de mannen per trein in de richtingen Rotterdam, Den Haag en Amsterdam zullen vertrekken. Deze treinen zullen aan de diverse tus>chenstations stoppen. Het Ziet er dus naar uit, dat in de komende dagen io menig huisgezin, waar nu nog onzekerheid heerscht ovtr het lot van vader of zoon, de vreugde over de bcreenigiag alle leed spoedig zal doen vergeten. leven: de Heer beware onze Koningin, behoude Haar in het leven, make Haar zalig op aarde en levere Haar niet over aan den wil van Haar vijanden. Danken wij God, dat Hij ons de aanhoudend afge smeekte vrijheid heeft teruggeschonken, dat wij weer een vrij, onafhankelijk, zelfstandig volk zijn, dat Hij onze hoogvereerde, innig geliefde, voorbeeldige Koningin, Hunne Koninklijke Hoogheden de Prinses en den Prins in ons midden heeft teruggevoerd. Nu blijft nog een rechtmatige wensch te vervullen over* dat ook spoedig moge volgen de terugkeer naar het Vaderland van onze geliefde Prinsesjes. Wat een vol doening zal het zijn de geheele Koninklijke familie weer in ons midden te bezitten. Smeeken wij God mer aandrang, dat wij onder de wijze leiding van onze Koningin een gelukkige toekomsr tegemoet mogen gaan. Daaraan moet ook ieder naar best vermogen medewerken. Laten wij dan allen moedig en eensge zind, eensgezind de handea ineenslaan om op te bouwen het vele, dat door oorlogsgeweld verwoest is en om alles te her tellen in Christus. Bij haar vertrek werden de vorstelijke bezoekers door Mgr. Hopmans uitgeleid en luide toegejuicht door een groote menigte, die voor de kathedraal was samengestroomd. Men beperke zich echter zooveel mogelijk De Provinciale Militaire Commissaris voor de provincie Noord-Holland maakt bekend, dat het reisverbod tusschen de westelijke provinciën (Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht) en het overige deel van het land, ingesteld door de Canadeesche legerautoriteiten, met ingang van 1 Juni 1945, des morgens 5 uur, is opgeheven. De Provinciale Militaire Commissaris wijst er echter met grooten nadruk op, dat «n het belang van de voedselvoorziening de wegen zooveel mogelijk vrij moeten worden gehouden en dat met het oog daarop ieders plicht is het reizen zooveel mogelijk te beperken. Ten gevolge van de vele verwoestingen en bescha digingen, die door de oorlogshandelingen in de ver schillende provincies zijn ontstaan, is bovendien de mogelijkheid tot het verleenen van onderdak aan de reizenden uiterst beperkt. Militair Gezag vettrouwt op volledig begrip van de situatie bij het Ne der - landsch publiek staat te kunnen maken. Dë Militaire Commissaris voor de provincie Noord-Holland Donderdagmorgen heeft Amsterdam een detachement infanterie van de lang verwachte Brigade Prinses Irene een marsch zien maken door zijn straten en op Den Dam zien defileeren voor den burgemeester der hoofdstad, den heer F. de Boer en voor enkele andere mili taire en burgerlijke autoriteiten, voor wie op het midden-Damterrein een kleine tribune was opgeslagen, waartegenover aan den anderen kant van den weg het Amsterdamsch Politiemuziekcorps stond opgesteld. De Amsterdamscbe burgerij heeft aan de manschap pen der Irene-brigade een hartelijke ontvangst bereid. Overal langs de route, die het detachement volgde van het Stadionplein tot aan het Centraal Station stonden de menschen in dichte drommen opgesteld, waaruit, toen de manschappen der brigade voorbij marcheerden, een spontaan gejuich opsteeg. Het grootst was de belangstelling op den Dam, waar op de tri bune behalve de Amsterdamsche burgemeester en enkele wethouders aanwezig waren Kolonel de Ruyter van Stevenick, commandant det Brigade Prinses Irene diens adjudant kapitein R. Fack, kolonel Mills, ver bindingsofficier, oud-generaal Ridder van Rappard, vicc-admiraal Quant en majoor Kools. De Iparade werd afgenomen door Generaal-majoor Foster^ com mandant van de eerste divisie van het Canadeesche leger. In strammen militairen pas en houding trokken de infanteristen groepsgewijs langs de autoriteiten. Bij hen sloten zich aan motorrijders, wier voertuigen be laden waren met bloemen, die in bonte schakeering de vaderlsndsche kleuren vertoonden, voorts „jeeps", die 'n oranje-klimmende leeuw, meddaaronder het woord „Irene" als blazoen voerden, army cars op metalen rupsbanden, auto's die licht en zwaar rijdend veldge schut meevoerden en tenslotte enkele roode kruit wa gens. Bij het passeeeen van den Dam wendden de inzittenden het hoofd naar de tribune, waar Generaal majoor Foster het militaire saluut bracht. Onder de juich kreten der bevolking, die de trottoirs van 't Damrakjdicht bezette, vervolgde de indrukwekkende stoet zijn weg naar het Centraal Station, waar hij werd ontbonden. Na afloop van de plechtigheid hebben officieren en manschappen zich vereenigd aan een koffiemaaltijd ni „Krasnapolsky". Een gedeelte vaa het seminarie Hotven is voor ge bruik vrijgegeven. i Toen wij verleden jaar naar Normandië over staken en de tocht daar heen was de prach tigste zeereis die wij ocit gehad hebben dacht ik, dat ik wel in langen tijd geen krant meer zou zien en daarom had ik mijn moeder in Engeland gevraagd mij wat dagbladen na te sturen, ver telde ons giiteren een van de officieren van de Irene-brigade, wiens oranje-blauw om den schou der gewonden koord bewees, dat hij aan dc in vasie had deelgenomen. Maar het bleek niet noo- dig te zijn, want terwijl de slag in Normandië woedde in al zijn felheid, kregen de soldaten aan het front des avonds de kranten, die des morgens in Londen gediukt wren en die per vliegtuig over het Kanaal werden gebracht. Een klein en op zichzelf een beteekenend feit, dat echter be wijst, hoe prachtig de organisatie van den ge allieerden inval in Frankrijk was voorbereid en ook in de practijk klopte. En verder: de manschappen van de Irene-brigade hebben dank zij de medewerking van het opper bevel het voorrecht gehad als eersten de vesting Holland en met name het bevrijd Den Haag binnen te rukken. Daar en ook nu in Amsterdam heeft de ontvangst der bevolking hen verrast door haar spontane en geestdriftige hartelijkheid. Die ont vangst heeft alles overtroffen wat de Irene-brigade in Brussel en elders heeft beleefd. Priesters te Belsen vermoord Van geallieerde zijde ontving het „Limburgsch Dagblad" een lijst, die de namen van priesters van het bisdom Roermond bevat van wie nu vaststaat, dat zij als slachtoffer van de Duitsche terreur in het beruchte kamp te Belsen om het leven kwamen. Op deze lijst kwamen voor; L. Moonen, secretaris van het bisdom; H. Lochtman, kapelaan te Limmel; L. Verdonschot, kapelaan te Echterbosch; E. Geossens. kapelaan te Echt; L. Penders, kapelaan te Gulpen; A. Vullings, pastoor te Grubbenvorsr; W. Berix, kapelaan te Heerlen; L. Ramakers, kapelaan te Heerlerheide en J. Naus. kapelaan te Venlo. R. K. Universiteit Geslaagd voor doctoraal examen in de Rechtsge leerdheid: Nijmegen: Mej. L. Woltring, uit Nijmegen; de heer F. Baeten, uit Maastricht en de heer W. H. A. M. Lucas, uit Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1