Franschen bombardeeren Damascus Engelsch voetbalelftal naar Nederland Nieuwe bonnen Extra half broodje uii Friesland 2 administratieve ambtenaren LONDEN, 31 Mei (UP). - Het ge- zantschap van Syrië en den Libanon maakt bekend„Uit Damascus wordt vernomen dat Dinsdagavond de Franschen de stad hebben gebombardeerd. Het bombardement werd gestaakt na tüsschen- komst van den Britschen gezant, doch het vuren houdt nog aan." In Levantijnsche kringen zegt men, dat de opstand niet geïnspireerd is door de Syrische regeering, doch slechts een gevolg is van een ongeduldige actie door fel-patriottische Syriërs. De regecring heeft getracht hen in toom te houden tot de bijeenkomst der Ara bische liga, doch de patriotten meenden, dat de eenigc maatregel tegen het zenden van nieuwe Fransche troepen een spoedig ingrijpen zou zijn. Minister Edei ve; klaarde ia het Lagerhuis nader dat de situatie in Syrië helaas in hooge mate ernstiger is gewerden. De Britsche en Amerikaansche regeerin gen zijn in voortdurend contact en het Britsche kabi- tet overweegt welke actie ondernomen moet worden tengevolge van den verslechterden toestand. D- Fra»sche artillerie heeft Damascus zwaar beschoten, zoodat er veel slachtoffers zijn. Uit Beiroet verne mt United Press nader dat bij het bombardement van Orient Palace hotel een Brit sche officier werd gedood en een ander gewond. Woensdagmiddag werd een wapenstilstand van twee uren gesloten, om de burgers van Damascus in de ge legenheid te stellen naar veiliger oorden te evacueeren. Volgens de Daily Express wordt de mogelijkheid tot hec nemen van drastische maatregelen overwogen, om de gevechten tusschen de Franschen en Syriërs te doen staken. Het blad schrijft: „De Britsche tegeering is in direct contact met president Trumati en het is waarschijnlijk dat een gezamenlijke actie zal worden ondernomen. l69.386.5OO K.G. voedsel voor West Nederland Sir Jack Drummond, lid der Geallieerde Adviescom missie inzake de leniging van den nood in West- en Noordwest Nederland heeft aan een verslaggever van de Times verklaard dat de berichten over tallooze sterfgevallen wegens verhongering in de steden in West-Nederland correct waren. Wij hebben honderden menschen gezien, die even uitgemergeld waren als de ergste gevallen die in het kamp te Belsen zijn waargeno men. Het waren vooral de ouden van dagen en kinderen van groote gezinnen in de armenwijken ea instellingen. Er zijn twee problemen op te lossen in de Nederland sche steden; in de eerste plaats de behandeling van verhongeriagsgevallen, die dringend speciale medische behandeling vereischen, hetgeen zeer doeltreffend door den NederUndschen dienst voor de volksgezondheid en het Nederlandsche Roode Kruis kan worden ver richt; het andere probleem is meer voedsel toe te voeren voor de bevolkingen der Nederlandsche sccden, aangezien zij uiterst karige rantsoenen hebben, terwijl ook steenkool en transportmiddelen in elk opzicht van even vitaal belang zijn als de voedselbevoorrading zelf. Het voedsel wordt thans in groote hoeveelheden aangevoerd, maar de distributie daarvan blijkt een ander geweldig probleem te zijn. De voorziening /an West-Nederland geschiedt sedert eenige weken in een dergelijk snel tempo, dat het moeilijk is een nauwkeurig overzicht te geven van het verloop der werkzaamheden. Wij vernemen, dat op 13 Mei j.l. voor West-Neder'and met c.a. 4.200.000 inwoners in totaal 169.3B6.500 k.g. voornaiüelijk levensmiddelen, hetzij afgeleverd, hetzij in opslag plaatsen h<er of in Engeland voorradig waren. Een Engelsch voetbalelftal, waarin zeven interna tionaals ziju opgenomen, zal eind Juni naar Neder land komen voor het spelen van een drietal wedstrij den tegen vertegenwoordigende bondselftallen en wel te Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. Het Engeische elftal, dat per vliegtuig naar Neder land komt, is voorioopig als volgt samengesteld: Doel; Bly (Huil City); achter: Williams (Preston Noth End) en~Hapgood (Arsenal); Midden: Lindlay (Evertou), Joy (Arsenal) en Hughes (Birmingham)!; Voor: Powel (Leeds), Hagen (Arsenal), Whitticgham (Chelsea), Lewis (Arsenal) en Matthews (Stoke City). Officieren keeren terug Elfhonderd Nederlandsche officieien van leger en marine zijn op weg uit Duitsche krijgsgevangenenkampen naar het vaderland. Hiervan is het eerste contingent Maandag te Glanerbrux gearriveerd. Zij waren uit een kamp in Neubrandenburg bevrijd. De officieren zagen er heel goed uit. De mark op f 0.26 Het militaire gezag heeft de vaarde van de Duitsche mark gesteld op 10 RM is 1 Dollar, is dus f0.26 per Mark, hetgeen een devaluatie van 65 pCt. zou be- teekecen, Deze waarde is uiteraard geheel theoretisch, daat geen handels- of beta'ingsverkeer tusschen Ne derland en het voormalige Duitschiand plaats vindt. Twee bruggen over den IJssel Naar O.G.P. meldt, zijn Dinsdag twee permanente bruggen over den IJssel officieel geopend. Deze bruggen zijn in minder dan een maand gebouwd door Britsche en Canadeescbe troepen en ontvingen de namen van „Harry" en „Crerar", naar den commandant van h't Canadeesche leger, generaal Crerar. „Harry" is 415 meter lang, «Crerar" 485 meter. Lijken gevonden in de Hoog- Soerensche bosschen In het Kruisjesdal in de Hoog-Soerensche bosschen is, naar de Gelderlander meldt, een massagraf ontdekt, waarin zich niet minder dan 16 lijken van jeugdige mannelijke personea bevonden. Alle slachtoffers zijn herkrnd; onder hen zijn personen uit Apeldoorn, Heerden en Arnhem. Men vreest nog meer van die verschrikkelijke ontdekkingen te zullen doen. Betaling van coupons In verband met administratieve moeilijkheden-wordt aan de Hden der betrokken Bedrijfsgroepen in over weging gegeven couponbetalingen geheel stop te zetten. Besprekingen zijn gehouden tusschen het departement van Financiën, dtn president van de Ned. Bank, het Militair Gezag en de Ver. v. d. Effectenhandel (Be drijfsgroep Effectenhandel) en de Bedrijfsgroep Han delsbanken over een regeling, waarbij de couponbe talingen onder bepaalde voorwaarden kunnen worden hervat. Schoone straten en pleinen De burgemeester van Haarlem doet een dringend beroep op de burgerij zooveel mogelijk mede te wer ken ®m van nu af verdere vervuiling en ontsiering van straten en plantsoenen te voorkomen, De di"n sten der Gemeentereiniging, Openbare Werken en Hout en Plantsoenen zullen, hoewel vrijwel alle hulp middelen ontbreken, alle krachten inspannen ora door het verwijderen van glasscherven ea vuil, het dichten van gaten in de bestrating en het verzorgen van be plantingen, zoo spoedig mogelijk onze tad het oude aanzien terug te geven. Illegale werkers Te Haarlem is opgericht een afdeeling van den Bond van Illegale Werkers. Het bestuur bestaat uit de heeren Ds. I. P. v. u. Waal, K. Rijpma, Dr. H. Watnsteke-, J. C. J. v. Rijn, J. v. We't, W Pauw en G. Woud en mevrouw C. van Steenwijk, secretaresse, Prinsessestraat 1. Nadere mededeelingen zullen volgen. Dank zij de voortreffelijke medewerking van het U.V.V. heeft Nederlandsch Volksherstel in het perceel Nassauplein 2 een tehuis kunnen openen voor per sonen, die tijdelijk geen onderdvk hebben. Er is hier plaats voor zestig personen, die een gratis onderkomen vinden en een goede verzorging genieten. De stedelijke distributiedienst heeft voor het district Haarlem de volgende bono en aangewezen; A47Q voop 800 gram wittebrood, dat gratis beschikbaar wordt gesteid der r et Zweedsc ^e Roode Kruis De uitreiking van dit brood zal eerst Zatcrd2gmoigm om 8 00 u. plaats vinden. Vaste klanten krijgen het door de bakkers aan huis bezorgd. De andere kunner het in de winkels afhalen. Het milirair gezag zal er streng op toezien dat niet voor dien tij i brood word: afee- geen of ontvangen. B490 voor 500 gram melkpoeder dat Vrijdag 1 Juni in de bekende Roode Kruiswinkeis gratis wordt uitgereikt. 440 voor 50 giam zeep Deze bon is geldis tot 9 Juni. De winkeliers zuiien hietToot op het eind van de week bevoorraad worden, zoodat aflevering eerst begin volgende week plaats zal kunnen hebben. 20 cigaretten Zaterdag a.s. zal in de bekends Roode kruis winkels op een nog nader aan te wijden bon van de ta^akskaart Q413 een pakje c gapetten van 20 stuks iegen b:- taling van f '1.20 verkrijgbaar zijn. Degenen, die eerst deze week in Haarlem zijn aan gekomen moeten zich zoowel voor de cigaretten als voor de melkpoeder wenden tot de firma Eigen Hulp Zijlstraat 56. H°t afdeelingsbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt ons mede, dat door de zeer gewaardeerde actie „Hulp aan Holland", afd. Kollumerland c.s. Friesland een schip werd ge zonden aaa de afd. Haarlem van het Nederlandsche Roode Kruis. Het bevat ongeveer vijftig ton graan, voldoende om de bevolking van Haarlem een extra broodje van 400 gram te verstrekken, dat uitgereikt wordt in de week van 3 10 Juni. Ook het tweede kerkconcert, dat onder auspiciën var Nederlandsch Volksherstel in de oude St, Öavo werd gegeven, trok overweldigende helangiteiiirg, zoo dat nog velen teleurgesteld moesten worden. Het is te verwachten, dat een derde concert georganiseerd wotdt. De N S. B.-er Vlekke, die vroeger te Haatlem woonde en onder Duits he bezetting tot hoofdinspecteur van het L. O. in het district Nijmegen benoemd werd, is te Beilen (Dr gearresteerd. In plaats van kaarten Elly heeft een broertje gekregen. Wij noemen hem ANDRÉ. Bij het H. Doopsel ontving hij de namen Andreas Nicolaas Maria J. A. J. v. d. Bronk C J. v. d. Bronk— Michielse Zinnevcltlaan 17 - Santpoort-Station Heden ontvingen wij het droeve bericht dat op 29 Januari 1945 in het concentratiekamp Dachau overleed onze lieve Man en Vader HENDRIK DIRK RUDOLF OTTO in den ouderdom van 63 jaar. A. C. Otto-Boonacker. Ir. H. Otto, M. Otto, R. Otto. Haarlem. 28 Mei 1945. Santpoorterstraat 19. Bezoeken kunnen niet, worden afgewacht. Hiermede betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het jam merlijk overlijden van onzen onver- getelijken zoon GERARDJE op Zondag 6 Mei. G. Visser G. J. Visser-Kroon en kinderen Haarlem, Reitzstraat 24 Voorkom nü zorgen door Uw ad ministratie en belastingzaken te doen behartigen door ervaren accountant- belastingeonsulent. Billijke voorwaar den. Br. ond. no. 52752 bur. N.H.C., Smedestraat 5, Haarlem. B.z.a. NET R.K. MEISJE, lft. 18 jaar, bij kinderen, liefst in een inrich ting. Br. ond. no. 52885 bur. v, d. bl. AANK. ASSISTENT(e) gevr. Schrift, aanm. Acc. Kant. J. Schipper, Ko ninginneweg 64. Haarlem. Gevr. BEDIENDE voor heerensalon, wegens ziekte patroon. Adr.rG. Vree ken, Hoogerwoerdstr. 15, Haarlem-N. Gevraagd in kl. gezin DAGMEISJE of 3 x p. w. WERKSTER. Aanmel den Bronsteeweg 3, Heemstede, tus schen 7 en 8 uur n.m. Flink DAGMEISJE gevraagd, zelf standig kunnende werken. Liefst van 7.30 tot 7.30. Mevrouw Kesting, Lon- bar Petrilaan 3, Overveen, Mevrouw Schippers, Lorentzplein 31, Haarlem, vraagt voor direct een MEISJE voor dag en nacht. Goed kunnende koken en netjes werken. Van goede getuigen voorzien. Gevraagd NET R.K. MEISJE voor de morgenuren, in gezin met 3 kin deren. Goede kost. Grens Heemstede- Bennebroek. Brieven ond. no. 52761, bur. N.H.C., Smedestraat 5, Haar'em. Spoed. - INVALIDEWAGENTJE te koop gevraagd. Br. no. 52751, bur. N.H.C., Smedestraat 5. Haarlem. J. F. VAN DER SLOOT Leeraar Engelsch M.O. Velserstraat 93, Haarlem, Tel. 10440, LESSEN HERVAT LEERT NU ENGELSI Opl. praktijk-examen en akte L.O. Conversatie-lessen. C. Denijs, Mevr. L. Denijs, leraren Engels M.O., Frans M.O., Duits M.O. Zaanenlaan 114, Haarlem. ACCORDEONLES Knop- en Pianoklavier, Club- en Privéles. 25 Jaar ervaring. In- en ver koop accordeons. Oranjeboomstraat 181, bij de Kathedraal, Haarlem. Bij het Gemeente Waterbedrijf Haarlem kunnen worden geplaatst: in den leeftijd van 23 tot 30 jaar. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties voor 4 Juni a.s. te richten tot den directeur Wij belasten oas met het ontwer pen van Uw interieur en leveren alles wat U in Uw woning behoeft C. V. „ADLODI", Bureau voor Binnenhuisarchitectuur en woninginrichting. Mauritsstraat 7 Haarlem De Firma „DEHLA"-Binnenhuiskunst FLORAPLEIN 1, HAARLEM (tegenover het Diaconessenhuis) hervat haar bedrijf in vollen omvang en biedt aan. deels uit voorraad, deeb cp bestelling Ameublementen Lesse meubels Luxe gebruiksvoorwerpen Kunsi- nijverheidsartikelen Antiquiteiten Oostersche doeken en Kunstvoorwer pen, enz. Bovendien hoopt zij binnenkort aanbiedingen te kunnen doen in buitenlandsche bekleedings- en gordijnstoffen, kunstartikelen en meubelen. VERKOOP UITSLUITEND AAN DEN HANDEL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2