Britsche interventie in Syrië VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 2 JUNI 1945 Orde en Herstel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bureau voor Redactie en Administratie; Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 - Abonnementsprijs 26 ct. per week LONDEN, 1 Juni (Reuter) - Eden deelde in het Lagerhuis aangaande de kritieke situatie in Syrië mede, dat de Britsche regeering zich niet langer afzij dig kan houden. Churchill heeft aan De Gaulle medegedeeld, dat hij tot zijn groote spijt aan den opperbevelhebber in het Midden Oosten opdracht heeft moeten geven, tusschenbeide te komen teneinde verder bloedvergieten te voor komen. Churchill verzocht De Gaulle onmiddellijk order te geven aan de Fran- sche troepen, het vuren te staken, opda$ een botsing tusschen de Britsche en Fransche troepen zal worden vermeden. Eden zeide verder: „Niemand meer dan ik hoop vurig, dat deze kwestie geen schade zal toebrengen aan de Engelsch-Fransche betrekkingen en indien onze Fransche vrienden doen wat wij hun herhaaldelijk ge vraagd hebben en de vijandelijkheden staken, zullen wij ons best doen de hierover in Londen te voeren besprekkingen tot een succes te maken". De Britsche opperbevelhebber in het midden-oosten heeft stappen gedaan bij den Franschen opperbevel hebber. De Fransche regeering heeft den laatstge noemde instructie gegeven aan de Britsche wenschen te voldoen. De Fransche troepen, zoo zegt de Fransche omroep van Beiroet verder, hebben vandaag hun taak van herstel der orde in her grootste deel „van Syrië voltooid. De secretaris van het Witte Huis deelde heden mede, dat president Truman de Britsche interventie in de Levantkwestie heeft goedgekeurd. De Labourpartij in Engeland heeft onmiddellijk haar instemming betuigd met de door Eden aangekondigde interventie. Schuschnigg bij Z.H. den Paus Vaticaanstad 1 Juni (U.P.) Z. H. de Paus heeft den voormaligen Oostenrijkschen kanselier Schuschnigg, die uit Duitsche gevangenschap is bevrijd, in particuliere audiëntie ontvangen. De H. Vader heeft bijna een uur met Schuschnigg gesproken. Het onderwerp der be sprekingen is niet bekend, maar men gelooft, dat Schuschnigg den Paus niet alleen zijn wederwaardig heden heeft verteld, maar ook zijn oordeel heeft uit eengezet over de ontwikkelingen in Oostenrijk sinds de bevrijding" De militaire autoriteiten verhinderen den journalisten nog steeds met den te Capri vertoevenden Schuschnigg te spreken. Z H. de Paus heeft verder Myron Taylor, den per soonlijken afgezant van president Truman, in afscheids- audiëntie ontvangen. Tsjang Kai Sjek afgetreden als minister-president LONDEN, 1 Juni (Reuter). Tsjang Kai Sjek is af getreden als midister-president van China en vervan gen door Soeng. Deze verandering is het resultaat van de resoluties, onlangs aangenomen door het bestuur der Kwomintang. Tsjang behoudt echter al zijn be voegdheden als hoofd van den staat en als opperbe velhebber van alle Chineesche strijdkrachten. Geheime wapenfabriek onder Lagerhuis LONDEN, 1 Juni (Reuter) Het bestaan van een wapenfabriek onder het Lagerhuis een der best bewaarde oorlogsgeheimen wordt thans te Londen bekend gemaakt. Het denkbeeld voor het stichten van een dergelijke wapenfabriek, die nu reeds twee en een half jaar in werking is, ging uit van drie parlements leden. Spoedig waren daar 82 mannen en vrouwen werkzaam met het vervaardigen van precisie-instru- menten. Thans is raen bezig met een belangrijke, geheime order voor den strijd tegen Japan. Oproep aan kunstenaars Alle beeldende kunstenaars-schilders, beeldhouwers, en grafici, worden verzocht binnen een week hun naam, adres en beroep (in blokletters) te melden aan den vporloopigen 2en secretaris der Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars, aangesloten bij de Federatie van Peroepsvereenigingen van Kunstenaars, Wetering schans 100, Amsterdam, zulks in verband met het op stellen van een volledige adreslijst. De Haarlemsche Damclub I speelt Zondagmiddag om een uur in restaurant Munniks tegen St. Bavo I. Dienzelfden dag beginnen de zomerwedstrijden van de H.D.C., waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. In Erïgeland is vrijwel onmiddellijk na het einde van den oorlog in Europa de befa..~»de cr;cketmatch Engeland—Australië weer gespeeld. De Australiërs hadden op den tweeden dag met 455 een voorsprong van 188 runs op de Britten. Naar wij vernemen is Piet van Kempen, als verdacht van collaboratie, te Brussel gearresteerd. Generaal majoor N. T. Carstens is in een Duitsch krijgsgevangenenkamp aan ondervoeding overleden. Te Rotterdam is de 8500-ton groote „Stad Vlaar- dingen", geladen met rijst, aangekomen. Ir. F. Q. den Hollander is benoemd tot wnd. secretaris generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Landbouw en tot wnd. directeur-generaal van Handel en Nijverheid. Terug uit krijgsgevangenschap Onder de officieren, die uit hun krijgsgevangenschap uit Daitschland in Engeland zijn aangekemen, be vinden zich kapitein R. J. Holschtr uit Overveen, majoor G, A. Koppen uit Bloemendaal, overste J. van Rooij uit Haarlem en kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen uit Aerdenhout. Hun gezondheid is uit stekend en zij bevinden zich in prima conditie. Onder de ex-politieke gevangenen, die in Nederland zij# teruggekeerd bevinden zich mej. J. Rebel uit Haar Jemmermeer, Chr. Uithoven-v. d. Zwart uit Lisse, E. Frankfort-Israëls uit Haarlem, M. Groothand uit Bloemendaal en A. IJzerdraad uit Beverwijk. Adviesbureau voor repatrieerenden Het adviesburean, waarvan alle instanties gecentra liseerd zijn in het stadhuis, is uitgebreid met een bureau van het gewestelijk arbeidsbureau en van de politie. Alle in Haarlem terugkeerende repatriee renden zuilen zich na hun aankomst moeten melden bij het aivjesbureau, waar zij zoowel in eigen belang als in dat van de gemeenschap de volgende instanties zullen moeten passeeren: medisch bureau, politie, bevolkingsregister, illegale steunorganisaties, arbeids bureau, dtstributiedienst en organen tot het verleenen van bijstand. Repatrieerenden zullen, voor zoover hun dat mogelijk is, inlichtingen moeten verstrekken om trent het overlijden of vermissen van bekenden, vrienden en anderen. De afdeeling van het Roode Kruis zal zich belasten met het opmaken van het procesverbaal, dat doorgezonden wordt naar het hoofdbureau van het M.G. in Breda. Men beschikt thans over zestig vrijwillige medewerkers, die binnen kort zullen beginnen met verzoeken om financieelen bijstand of hulp in goederen persoonlijk te onder zoeken. Dit onderzoekbureau wordt voornamelijk ge vormd door leden van voormalige illegale organisaties, de bisschoppelijke hulpactie, andere kerkgenootschap pen, ambtenaren van bouw- en woningtoezicht en vai sociale zaken. D? commissie voor uitkeering heeft reeds over de eerste verzoeken beslist. De Drinkwatervoorziening De Directie van het Provinciaal ^Waterleidingbedrijf van Noordholland heeft besloten om, ofschoon de brandstoffenpoaitie nog zorgelijk is, met het oog op d« daarmede verband houdende hygiënische belangen de ver-odsbepaling tot het in gebruik hebben van stortbakken voor closetspoeling voorloopig op te heffen. Indien het waterverbruik overigens tot het uiterste wotdt beperkt, schijnt het mogelijk om het bedrijf zonder onderbrekingen gaande te houden. Het blijft verboden om voor straatschrabben en tuinbessproeiing leidingwater te gebruiken. CVertreding van deze be paling en kennelijke watervrtspilling zullen zonder nadere waarschuwing worden gestraft met afsluiting voor een tijdvak van tenminste een maand. De tijd van afbraak en vernieling moet nu voorbij zijn. Onze mooie stad, bekend om haar vele, keurig, onderhouden plantsoenen en om haar opvallend schoone straten, is genoeg gekwetst. Daarom zal het dringend verzoek van den burgemeester om mede te werken aan een beter aanzien der stad, door velen onderschreven worden. Voor zoover er personeel en materiaal ter beschikking «is, zullen de diensten der Gemeente reiniging, Openbare Werken en Hout en Plantsoenen, alle krachten inspannen, om door het verwijderen vsn glasscherven en vuil, het dichten van gaten in de bestrating en het opnieuw verzorgen van de beplan tingen een beter uiterlijk van de Spaarnestad te ver krijgen. De grasmachines rik-tikken alweer over de grastapijten in onze parken en in den Stads-kweektuin staan de planten klaar om in keurige bedden geplaatst te worden, teneinde straks het oog van den voorbij ganger te streelen. Verblijdend is ook, dat de afschuwelijke tankgracht- muren, in den volksmond Mauer-muren genoemd geleidelijk zullen verdwijnen. De Wagenweg is al bijna „gezuiverd" en de Zijl weg zal ook spoedig een beter aanzien krijgen. Op foto's zijn de obstakels, die ge lukkig geen diensten hebben gedaan en zeker geen onoverkomelijke hindernis voor de geallieerden zouden hebben gevormd, voor het nageslacht vastgelegd. Ook die met opschriften als „Verboden tegen te leunen" „Voor de Westwal hier bellen" etc. Ja, aan de Mauer-muren zijn ook vele humoristische herinnerin gen verbonden. De bloemenmonumenten in Haarlem Onmidiellijk na de bevrijding werden op den Dreef, het kathedraalsplein nabij de Jan Gijzenvaart bloemen monumenten opgericht ter nagedachtenis aan de aldaar gefusilleerden. Massa's bloemen werden de eerste dagen gebracht. Er werd een eerewacht gevormd. Langzamer hand is de belangstelling niet in de harten der burgerij minder geworden en nu is er van e«n bloemenmonument aan de Jan Gijzenvaart practisch geen sprake meer De bloemen zijn verwelkt, de jeugd ravot en alleen een klein kruisje herinnert aan het af°chuwelijk gebeuren. Het zal aanbeveling verdienen wanneer de betrok ken zoogenaamde gewijde herdenkingsplaatsen een- vuudig omrasterd zouden worden en dat men zeker de verdorde bloemen verwijdert. Ruim i 200.000 voor Volksherstel Het district Kennemerland Zuid van Nederlandsch Volksherstel heeft reeds enkele weken na ihaar «pen- lijke actie groote resultaten bereikt en beschikt thans over een goed georganiseerd apparaat om de in nood verkeerende slachtoffers van den oorlog snel te helpea. Dit is ons duidelijk gebleken tüdens de persconferentie, waarbij de directeur mr. P. van Driel een beeld gaf van de ontwikkeling van deze nationale instelling. De ve'schillende collecten brachten, voorzoover rot Beden toe bekend is, een bedrag van f. 211.600 os. De straat collecte bedroeg f. 8*000, waarvan in Haarlem f. 50.800, Heemsteede f 13.000, Velsen f. 12.000. Bloemendaal f. 7.500, Bennebroek f. 1.600 en Zandvoort f. 1.100. Door een huisaan-huiscollecte werd verkregen een bedrag van f.108 000, waarvan in Heemstede f. 98.000, Zand voort f. 5.300 en Bennebroek f. 4.700. De collecten, welke tijdens de dankdiensten werden gehouden brach ten ruim f. 17.000 op. Met nadruk wijst de heer Van Driel er op, dat de stichting Nederlandsch Volksherstel geen schade- uitkeering doet aan oorlogsslachtoffers in algemeeaen dienst, doch hgar arbeid bepaald ziet tot directe hulp verleening aan in nood verkeerende oorlogsslachtoffers. Honden- en kattenbrood Op bon no. 3 van de noodkaarten voor honden- en kattenbrood met de serieletters b, r, w, d. 1, r, c en bic, alsmede op bon 3 «et opdruk „asyl" kunnen tot 20 Juni de gebruikelijke hoeveelheden honden-of kattenbrood of -meel worden betrokken. De geldigheidsduur van bon no. 1 is verlengd tot en met 30 Juni 1945.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1