Belangrijke maatregelen op onderwijsgebied De geschiedenis van het Zweedsche voedsel Levensbijzonderheden der kabinetsformateurs Nette Broodbezorgers Van hoogerhand zijn een aantal maat regelen bekend gemaakt, welke de be langrijkste takken van ons onderwijs raken. Wij laten ze hieronder volgen: Universiteit In afwachting vaa nader onderzoek is voor de stu denten, die examens wenschen af te leggen, spoeds halve de oplossing gevonden, dat de examinandi een verklaring zuilen moeten teekenen, dat zij niet de loyaliteitsverklaring hebben afgelegd, niet in Puitsch- land hebben gewerkt en geen lid zijn geweest van de N.S.B. »f aanverwante organisaties. Bij onjuiste invul ling wordt het examen later ongeldig geacht. Het is niet de bedoeling dat alle onderteekenaars van de loyaliteitsverklaring ipso facto zullen worden ge weerd. Vooral te Delft immers is er zulk een verwar ring geweest, dat elk geval afzonderlijk streng en rechtvaardig zal moeten worden bezien. De adviescommissies voor de zuivering der univer siteiten zullen den studentènorganisaties gelegenheid geven hun meening kenbaar te maken. Middelbaar onderwijs Het ligt in de bedoeling van het M.G., dat op 1 September optalie scholen voor M.O. en V.H.O. de cursussen normaal beginnen. Den achterstand die in het afgeloopen jaar is ontstaan en die per school ver schillend is. zal elke onderwijsinrichting zelf moeten zien in te loopen. De leerkrachten zullen daarbij hun ei&chen niet te hoog moeten stellen. Voor de eind examens is een afzonderlijke regeling in de maak, welke dezer dagen vermoedelijk zal afkomen. Lager onderwijs Het leerprogram voor het lager onderwijs zal voor den op 1 September beginnenden cursus geheel gelijk zijn aan dat van 15 Mei 1940. Het Duitsch vervalt dus, doch het aantal uren voor lichamelijke opvoeding blijft gelijk aan het door de Duitschers ingevoerde aantal. Voorts zullen ook het zevendeen achtste leerjaar gehand haafd blijven, met dien verstande, dac getracht zal worden het programma wat minder uit repetitie te doen bestaan. Toch reispas noodig. Op het bericht ifan den militairen commissaris voor de provincie Noord-Holland, dat her reisverbod tus- schen de westelijke provinciën en het overige deel van ons land was opgeheven, is een toelichting ver schenen van de sectie Voorlichting van het Militair Gezag te Den Haag. waaruit blijkt, dat: 1. Het passeeren van de grenzen van de tot nog toe verboden zone voor tijdelijke dienst of zaken reizen of dringende familie-aangelegenheden geschiedt uitsluitend na verkregen toestemming vtn den militair commissaris in de woon- of verblijfplaats van dengene, die de vergunning aanvraagt. 2. Repatrieering of terugvoering van évacué's ge schiedt uitsluitend na verkregen toestemming van den dienst der evacuatie en repatrieering van het Militair Gezag of den burgemeester van de reegele woon plaats. 3. De beperkingen van rivierovergangen over Maas, Waal en IJssel blijven onverminderd van kracht. 5. De uitvoering van deze bepalingen is opgedrsgen aan desbetreffende militaire commissarissen. De provinciale militaire commissaris in de provincie Noord-Holland maakt bekend, dat op last van het mili tair opperbevel het gebruik van de veeren Moerdijk en Hcdel aan burger-voertuigen absoluut is ontzegd. Ook voetgangers zullen slechts in zeer bepetkte mate op deze veeren kunnen worden toegelaten. Geheim telefoonnet door het heele land De correspondent van de „News Chronicle" te Utrecht schrijft in zijn Wad over een geheim telefoon- en te- iegraafsysteem, dat hier te lande tijdens de bezetting bestond en ten doel had een directe verbinding in stand te houden met de buitenwereld. De installatie werd bediend door 19 P.T.T.-ambtenaren, die zich ver scholen in een kelder onder een sigarenwinkel. Kabels werden gelegd in de straten, die daarvoor opengebro ken werden. De Duitschers schonken geen aandacht aan de mannen in uniform, die de kabels legden. Zoo werden verbind ngen t t stand gebracht naar Breskens en Hoek van Holland, waar geheime radiozenders stonden welke de berichten overbrachten naar Londen. Andere lijnen brachten de verbinding tot stand met Den Haag, Deventer en Amersfoort. De kabels liepen door Neder)andscbe centrales, welke onder streng Duitsch toezicht stonden, en de electrische stroom werd verstrekt door den eveneens door de Duitschers gecontroleerden telefoondienst. Toen de geallieerde legers door België marcheerden naar de Nederiandsche grens, bedienden deze mannen een telefoonlijn, welke door Nijmegen liep en een directe verbinding gaf met de geallieerde troepen. A.N.P.-Aneta verneemt, dat de bekende Neder- 'andsche teekenaar jo Spier met vrouw en kinderen veilig in Theresienstadt is aangetroffen. Twee maanden zomervacantie Van 1 Juli tot 1 September zal voor alle scholen een zomervacantie gelden. Een afzonderlijke regeling zal worden getroffen voor de hoogste klassen M O. en V.H.O., welke thans voor hun eindexamen srnn. Deze a'gemeei e zomervacantie houdt niet alleen ver band met den gezondheidstoestand van de jeugd, maar ook met de groote behoefte, welke de repatrieerings- dienst op het oogenblik heeft aan schoolgebouwen. In Zuid-Limburg zijn bijvoorbeeld dezer dagen alle schoolgebouwen L.Ó. voor repatrieeringsdoeleinden gevorderd. Examens welke doorgaan. Alle landelijke examens, zooals staatsexamens, MO examens, enz. zullen dit jaar gewoon doorgaan; waar schijnlijk zullen zij afzonderlijk in het Noorden en het Zuiden worden afgenomen. Voor de eindexamens M.O. en V.H.O, is een afzonderlijke regeling in de maak. Onmiddellijk nadat in September 1944 duidelijk ge worden was, dat het bruggenhoofd bij Arnhem^niet kon worden behouden, was een der eerste stappen, die de Nederiandsche regeering te Londen ondernam ter verbetering van den zorgelijken voedseltoestand in het nog bezette gebied, het verzenden van een telegram naar Stockholm, waarmee de hulp van de Zweedsche regee-ing werd ingeroepen aldus ontleenen wij aan mededeelingen van den Regeerings-voorlichtings- dienst. Een demarche in denzelfden geest werd bij de regeeringen van Engeland en de V.S. ondernomen, terwijl H.M. de Koningin een telegrafisch beroep deed op den president der V S. Van ^eal'ieerde ziide be stonden geen bezwaren. Toen door bemiddeling van Zweden contact was verkregen met Duitschland, bleek verschil vaa meening te bestaan over de uit te oefenen controle. Van Duitsche zijde verzette men zich tegen controle door het Zweedsche en het Internationale Roode Kruis, Kort voor Kerstmis kwam men tot overeenstemmingde verdeeling zou geschieden door het Nederiandsche ambtelijke arparaat onder toezicht van het Duitsche en Nederiandsche Roode Kruis en twee in Nederland woonachtige Zweedsche vertrou wensmannen. Eind December stelde Duitschland de vaarroute vast, het geallieerde vrijgeleide was inmid dels verstrekt, doch door allerlei moeilijkheden konden de twee eerste schepen met voedsel ter waarde van 4.000.000 Zweedsche kronen, een geschenk van de Zweedsche regeering eerst op 24 Januari vertrekken. Op 24 Februari Vertrok het tweede transport op A4 Maart het derde, op 7 April het vierde. Thans zal fiog ééa schip met Zweedsch voedsel aankomen. Prof. dr. ir. W. Schermerhorn werd 17 December 1894 te Akersloot (N.H.) geboren Na de H.B.S, te hebben doorloopen, studeerde bij te Delft, wa?r hij in 1918 den titel van civiei-ingenieur behaalde. Ia 192ó werd hij benoemd tot hoogleeraar in het landmeien, op welk terrein prof. Schermerhorn veel belangrijk werk heeft gedaan in tal van functies, o.a. fis dviseurvoor de K N I.L.M. voor karteermgswerk*ai<mheden in Nieuw Guinea. Op politiek gebied genoot hij o.m. bekendheid als voorzitter van de beweging „Eenheid door democratie". Na anderhalf jaar als gijzelaar te St. Michielsgestel te hebben doorgebraeht, nam hij deel aan het verzet der hoogleeraren. Voorts nam hij het initiatief tot de op richting van de Nationale Volksbeweging, welker voor zitter hij thans is. De heer W. Drees werd 5 Juli 1886 te Amsterdam geboren. Al spoedig begaf hij zich op het terrein der politiek, hij werd voor de S.D.A.P. lid van den Haag- schen gemeenteraad, van de Prov. Staten van Zuid- Holland en in 1933 lid van de Tweede Kamer. Ook vervulde hij tal van maatschappelijke functies, o.a. als voorzitter der centrale commissie van bijstand voor arbeidsbemiddeling. Tijdens de bezetting was hij voorzitter van het Va- derlandsch Comité, gevormd door de besturen der door den bezetter opgeheven politieke partijen en later lid van het college van Vertrouwensmannen. Terug uit Dachau Donderdagavond zijn ongeveer 100 gevangenen, onder wie 24 politieke, uit het concentratiekamp Dachau te Amsterdam aangekomen. Zij zijn vervoerd in drie groote auto's, die Zondagochtend uit Dachau vertrok ken waren. Een vierde wagen is naar Rotterdam ge reden, een vijfde wordt vandaag in de hoofdstad ver wacht. De wagens werden bestuurd door vrijwilligers, opgeroepen door de particuliere stichting Centraal Transport. Militaire alliantie der Big Three? NEW-YORK, 1 Juni (Reuter) Engeland, deV. S. en Rus'and onderhandelen, naar te San Francisco ver luidt, over een militaire alliantie trn einde den wereld vrede te verzekeren tot een wereldorganisstie is ge vormd. Tevens zouden besprekingen gaande zijn om eventueel later ook Frankrijk en China uit te noodigen tot deze alliantie toe te treden. Men neemt aan, dat de bijzonderheden aangaande deze alliantie zullen worden uitgewerkt bij de a.s. bij eenkomst tusschen Churchill, Truman en Stalin. VATICAANSTAD, 1 Juni (Reuter). Volgens me- dedeeling van de kerkelijke autoriteiten zijn de re lieken van den H. Timotheus,; leerling van den H. Paulus, aan wien deze twee epistels schreef, terugge vonden bij de restauratie van de Kathedraal (e Ter- móli. In de 13e eeuw waren deze relieken bijgezet in een schrijn, welke thans is teruggevonden. J. Rodrigues Pereira, Tandarts zal binnenkort de praktijk hervatten. Tijdelijk adres: Heemstede HENDRIK PEEPERKORNSTR. 17 Administratie- en Accountantskantoor vr' voor dir. indiensttr. JONGSTE EN AANK. BEDIENDE (event, ass. accountant). Bij gebleken geschikth. goede vooruitz, Br. m. uitv. inl. J. Th. Bonfrer, Prinsen Bolwerk 62, Haarlem. Gevr.. LEERLING of HALFWAS RIJWIELHERSTELLER. J. Katteler. Nassaulaan 74, Haarlem. Gevr. RIJWIEL- en MOTORMON TEUR. 1ste klas monteur gevr. bek. met alle voork. reparaties. Voor hen met goede vakbekwaamheid en goede getuigen is het een levenspositie, (troed loon en goede vooruitzichten. Br. no. 52888 bur. v. d. blad. Taleninstituut vraagt voor direct LEERAAR (LEERARES) Engelsch (bekend met de directe meth.) Br. o. no. 52875 bur. v. d. blad. JONGEMAN gevr., leeft. 1825 jaar, eenigz. bek. met boekhouding en cor respondentie. Br. met vermeld, v. verl. sal. Godsd. en refer, ond. no. 52880 bur. van dit blad, Tuinbouwbedrijf C. R. van Empelen, Binnenweg 18, Heemstede, vr. HO VENIERS EN AANKOMENDE HOVENIERS. In de afdeeling Bloe menmagazijn is plaats voor een TWEEDEN BINDERofBINDSTER en een LEERLING. Voor direct gevraagd zelfstandig MEISJE voor d. en n. of voor den dag. Mevr. Janssen, Oranje Nassau laan 115, Overveen. DAGMEISJE gevraagd in kl. gezin. Behoorlijk loon, aang. werkk. Aanm. bij Mevr. Douwes, Heerenweg 181. Heemstede. Wegens huwelijk v. h. tegenwoordige NET DAGMEISJE gevr. Goede beh.. goed loon en goede kost. Adres: Zonnebloemlaan 38, Aerdenhout. Levensmiddelenfabriek te Haarlem vraagt een HOOFDJUFFROUW voor de verpakkingsafdeeling. Br. m. opgave v. ref. en gew. loon onder no. 52842. bur. v. d. blad. R.K. MEISJE v.d.e.n. en DAG MEISJE gevraagd. Mevr. Voss, Ko- 35, Bussum. Gevraagd een NET R.K. MEISJE tot hulp in de huishouding: boven 18 jaar; van 8.30 tot 3 ^uur. Mevr. Kockmann, Kruisstraat 34, Haarlem. R.K. JUFFROUW, niet boven 35 i., te Haarlem gevr. ter hulp huisvr. in kl. gezin: hulp van dienstbode. Alleen prima kr. met voll. kenn. huish. en beh. outw. komen in aanm. Aang. werkkr. Goed sal. Br. nr. 52964, bur. N.H.C., Smedestr. 5, Haarlem. Mevr. HIN, Platanenlaan 12, Bloe- mendaal. vraagt een flink MEISJE voor hele dagen, niet beneden 18 jaar. Goed loon en prima kost. Gevraagd te Aerdenhout per 1 of 15 Juni, in klein gezin, een NET MEISJE, kunnende koken, z. g. g. onn. zich aan te melden. Br. no. 52759. bur N.H.C., Smedestraat 5, Haarlem. Net meisje, R.K., Ü18 j., op kantoor, zoekt NETTE VRIENDIN. Br. no. 52741 bur. N.H.C., Smedestr. 5, H'lem Door de Samenwerkende Patroonsvereenigingen in het Bouwbedrijf voor Haarlem en Omstreken wordt er met nadruk op gewezen, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat voormalige Weermachtsaannemers- of uitvoer ders zullen trachten zich in het particuliere bedrijf in te schakelen en werken probeeren aan te nemen of uit te voeren. Op het kantoor van de Samen werkende Patroonsvereenigingen in het Bouwbedrijf, Kruisweg 70 II te Haarlem, ligt een herziene lijst van aannemers, ter inzage, waaruit geweerd zijn die aannemers, die^ zich ons insziens welbewust als handlangers van den vijand hebben gedragen. Het Limburgsch Dagblad vraagt een HOOFDREDACTEUR (R.K.) in staat de geheele leiding van de redactie op zich te nemen. Voor prima kracht flinke bezoldiging. Brieven met uitvoerige inlichtingen aan de Directie van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Limburgsch Dagblad te Heerlen p.a Algemeen Publiciteitskantoor. Keizersgracht 188, Amsterdam C. VOOR DIRECT GEVRAAGD: Zij die als zodanig reeds werkzaam zijn geweest genieten de voorkeur. Zich te vervoegen G. DE VRIES Gzn., Mr. Cornelisstraat 26-28. Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2